Toskania w filmach – 31 filmów i seriali, których akcja rozgrywa się w Toskanii

Toskania w filmach - 25 filmów i seriali, których akcja rozgrywa się w Toskanii

Filmowa podróż do Toskanii? Dziś, gdy nie możemy podróżować swobodnie, filmy dają nam możliwość przeniesienia się w ukochane zakątki Italii. Oto Toskania w filmach najlepiej oddających klimat tego przepięknego regionu. Od słynnych tytułów po mało znane, od komedii po horrory. Filmy, których akcja rozgrywa się w Toskanii w całości lub też przenosi się tam na część trwania seansu. Do tego informacja, gdzie obecnie można dany film zobaczyć. Jedno jest pewne, każdy z Was z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zapraszam!

Toskania w filmach – od starożytności do 2020 roku

Różnorodność produkcji, jakie znajdziecie wśród moich propozycji jest naprawdę spora. Od komedii i filmów romantycznych, po thrillery i horrory. Od starożytności po czasy współczesne. Od lekkich i nieco banalnych obrazów, po kinowe superprodukcje. Od filmów, których akcja rozgrywa się tylko lub głównie w Toskanii, po takie, których jedynie część akcji się tam przenosi, ale i tak jest oddany klimat regionu. Są głównie filmy pełnometrażowe, ale jest też serial. Jakimi kryteriami kierowałam się wybierając te filmy? Uwzględniłam każdą znaną mi produkcję, która w mojej opinii oddaje klimat Toskanii, nawet, jeśli fabuła jest według mnie nudna. Są też filmy, które z premedytacją odrzuciłam, ale wspominam o nich i powodach mojej decyzji w przedostatnim akapicie.

Wskaźnik Rotten Tomatoes – Tomatometer

Poniżej zamieszczam moją subiektywną listę wybranych filmów, których akcja rozgrywa się w Toskanii. Muszę na wstępie zaznaczyć, że części z proponowanych przeze mnie filmów daleko jest do miana wybitnych dzieł światowej kinematografii. Stąd też posortowałam je zgodnie z rankingiem sporządzonym przez Rotten Tomatoes i wskaźnikiem zwanym Tomatometrem, od najlepszych produkcji po te uznawane za kiepskie, lub w ogóle niesklasyfikowane. Tym z Was, którzy nie znają strony Rotten Tomatoes serdecznie polecam. Pod tym linkiem zapoznacie się z regułami rządzonymi Tomatometrem. Strona jest prowadzona w języku angielskim. Generalnie rzecz ujmując wskaźnik Tomatometr oparty jest na opiniach setek krytyków filmowych. Pokazuje on wartość danej produkcji dla odbiorcy oglądającego film. Przyjęło się, że wartościowe filmy zaczynają się od wskaźnika 60%+, poniżej tej liczby jakość, wartość i odbiór danej produkcji filmowej w oczach krytyków maleje, a film przestaje być wybitnym dziełem kinematografii światowej. Niektóre z moich propozycji w ogóle nie zostały sklasyfikowane tym wskaźnikiem.

Gdzie można obejrzeć filmy, których akcja rozgrywa się w Toskanii?

Jeśli mam wiedzę, że dany film można obecnie (na dzień publikacji artykułu) obejrzeć na konkretnej platformie lub kanale telewizyjnym, to zamieszczam taką informację. Jednak większość z nich nie jest na stałe dostępna w konkretnym miejscu i po prostu trzeba upolować emisję. Polować warto na TVP Kultura, gdyż tam pojawiają się dość często filmy z Italią w tle, szczególnie te starsze. Polować warto również na Netflix, który to ostatnio coraz częściej udostępnia nie tylko nowości, ale także starsze produkcje, o czym pisałam w poście „Sophia Loren w filmach dostępnych na Netfilx„. Kolejnym miejscem jest HBO GO, gdzie na dzień publikacji artykułu możecie zobaczyć jeden spośród wymienionych i opisanych niżej filmów. Ponadto są jeszcze inne platformy, gdzie możecie szukać filmów, w tym cda. Jest też YouTube, na którym możecie zobaczyć w całości kilka z poniższych filmów, przy czym niektóre bez polskiego lektora i napisów. Tutaj zaznaczam, że nie weryfikuję, czy kanał udostępniający film zrobił to legalnie. Być może za kilka dni taki link zostanie zablokowany i już go nie odtworzycie. To samo dotyczy platform takich jak Netflix czy HBO GO, gdzie cały czas dokładane są nowe filmy, ale część jest usuwana.

druga papierowa książka

Pokój z widokiem (A room with a view)

Kadr z filmu „Pokój z widokiem”

Ekranizacja powieści o tym samym tytule autorstwa Edwarda Morgana Forstera została nagrodzona trzema Oscarami. Główna bohaterka – Lucy Honeychurch – dziewczyna z tzw. dobrego domu wybiera się w swoją pierwszą podróż do Italii. Towarzyszy jej Charlotta, starsza i bardziej doświadczona kuzynka, która nie będzie zachwycona faktem, że Lucy spotka w stolicy Toskanii wielką miłość.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Pokój z widokiem”

W filmie można podziwiać Florencję z początku XX wieku. Zdjęcia kręcono m.in. na Piazza della Signoria, Piazza Santa Croce oraz na Piazza del Duomo. W produkcji można także podziwiać toskańską wieś, na której rozgrywa się część wydarzeń.

Główne role zagrali: Helena Bonham Carter, Julian Sands, Maggie Smith, Judi Denchi oraz Denholm Elliott

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 100%

Gdzie zobaczyć film? Obecnie dostępny jest na YouTube. Aktualizacja 11 kwietnia 2021. Film usunięto z YouTube, na razie brak informacji o innych źródłach.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu.

 

Pod słońcem Toskanii (Under the Tuscan Sun)

Kadr z filmu „Pod słońcem Toskanii”

Pisarka z San Francisco – Frances Mayes – to 35-latka, której dotychczasowe życie niemal się rozsypało. Rozwód, depresja i brak weny do piania sprawiają, że przyjaciółka Frances namawia ją na wycieczkę objazdową po Toskanii. Tam główna bohaterka pod wpływem chwilowych emocji decyduje się kupić dom do remontu, malowniczo położony koło Cortony. „Pod słońcem Toskanii” to bez wątpienia najsłynniejszy i jeden z najlepszych filmów oddających klimat regionu. To również główny sprawca wielu przeprowadzek cudzoziemców „pod słońce Toskanii”, którym zamarzyło się powtórzyć opartą na faktach historię Frances Mayes.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Pod słońcem Toskanii”

Akcja filmu rozgrywa się m.in. w Cortonie i okolicy, we Florencji, w Montepulciano, Monticchiello. Pięknie kadry nakręcono również w Rzymie oraz w Positano na wybrzeżu Amalfi.

Główne role zagrali: Diane Lane, Lindsay Duncan, Sandra Oh, Raoul Bova, Vincent Riotta

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 94%

Gdzie zobaczyć film? Na dzień publikacji artykułu film jest dostępny na cda.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Nasze najlepsze lata (La meglio gioventù)

Plakat promujący film „Nasze najlepsze lata”

Film składa się z kilku z pozoru niepowiązanych ze sobą wątków. Nicola i Matteo Carati są braćmi mieszkającymi w Rzymie w latach 1966-2000. Ich życie przeplata się z wydarzeniami, które w tamtych latach rozgrywały się w Wiecznym Mieście. Bracia pomagają młodej dziewczynie, spotkanej w przytułku. Po powodzi we Florencji Nicola spotyka pianistkę Giulię. Alessio na Sycylii spotyka fotografkę Mirellę. Pierwotnie film powstał jako czteroczęściowy mini serial dla telewizji RAI. Premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2003 roku, gdzie film wyreżyserowany przez Marco Tullio Giordana zdobył prestiżową nagrodę „Un Certain Regard”. Następnie serial przekształcono na dwuczęściowy film (o tytułach: akt I i akt II).

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Nasze najlepsze lata”

Zdjęcia kręcono we Florencji (tutaj pokazano wydarzenia z wielkiej powodzi w 1966 roku) i w Sienie. Ponadto w filmie dostrzec można również Palermo, Rawennę, Perugię, Wenecję, Mesynę, Turyn i Rzym.

Główne role zagrali: Jasmine Trinca, Valentina Carnelutti, Maya Sansa, Fabrizio Gifuni

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 94%

Gdzie zobaczyć film? Brak danych

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Zapiski z Toskanii (Copie conforme)

Kadr z filmu „Zapiski z Toskanii”

Film w reżyserii Abbasa Kiarostamiego opowiada historię znajomości Elle – właścicielki galerii – z pisarzem Jamesem. Znajomość rozpoczyna się z chwilą spotkania obojga na wykładzie pisarza podczas promocji jego książki o sztuce. Po wykładzie Elle proponuje Jamesowi wycieczkę do małego toskańskiego miasteczka, gdzie właścicielka miejscowej kawiarni omyłkowo bierze ich za małżeństwo. Wykorzystując sytuację para rozpoczyna wzajemny flirt. Przyznam szczerze, że mnie ten film nie porwał. Co więcej, w mojej opinii jest nudny, ale za to klimatów Toskanii w nim nie brakuje.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Zapiski z Toskanii”

Zdjęcia do filmu kręcono we Florencji oraz – w przeważającej ilości – w miasteczku Lucignano.

Główne role zagrali: Juliette Binoche, William Shimell

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 89%

Gdzie zobaczyć film? Cały film z polskim lektorem dostępny jest na cda.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Angielski pacjent (The English Patient)

Kadr z filmu „Angielski pacjent”

Nagrodzona dziewięcioma Oskarmi adaptacja książki Michaela Ondaatje. Ciężko poparzony pilot samolotu zestrzelonego w Afryce przez Niemców i młoda pielęgniarka opiekująca się krytycznie poparzonym pacjentem mówiącym po angielsku, lecz cierpiącym na amnezję. Film pełen pasji, namiętności i zaskakujących zwrotów akcji.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Angielski pacjent”

W filmie pokazano miejscowości Pienza, Viareggio, Versilia, Forte dei Marmi oraz wiejskie obszary Val d’Orcia. Ponadto z innych miejsc we Włoszech zdjęcia kręcono również w Rzymie, Wenecji oraz Trieście.

Główne role zagrali: Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe i Kristin Scott Thomas

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 85%

Gdzie zobaczyć film? Obecnie „Angielski Pacjent” jest dostępny na na cda.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Życie jest piękne (La Vita è bella)

Plakat z filmu „Życie jest piękne”

Rok 1939, tuż przed wybuchem wojny. Do Arezzo przybywa Guido, pół krwi Żyd, marzący o otwarciu własnej księgarni. Zakochuje się on w młodej arystokratce i próbuje przeszkodzić w ślubie dziewczyny z lokalnym urzędnikiem. Następnie akcja przenosi się o kilka lat później, kiedy to Guido i jego rodzina stają się prześladowani za swoje pochodzenie. Nagrodzony trzema Oskarami pierwszy film, w którym tragedię holokaustu i obozów koncentracyjnych potraktowano z humorem, by dziecko głównego bohatera myślało, że to tylko zabawa dorosłych.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Życie jest piękne”

Zdjęcia do filmu kręcono w Cortonie, Arezzo i Montevarchi. Sam obóz koncentracyjny ulokowano natomiast w opuszczonej fabryce chemikaliów w pobliżu przepięknych wodospadów Marmore (Cascata delle Marmore) na rzece Nera w Terni w Umbrii.

Główne role zagrali: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini i Horst Buchholz

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 80%

Gdzie zobaczyć film? Na dzień publikacji postu film można obejrzeć na cda.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Gladiator (Gladiator)

Kadr z filmu „Gladiator”

Generał Maximus Decimus Meridius, prawa ręka cesarza, szczęśliwy mąż i ojciec, ukochany dowódca rzymskich legionów. W jednej chwili wali się jego życie, gdy po otruciu i śmierci cezara Maximus z przyjaciela władzy staje się jej wrogiem. Zostaje on pojmany i sprzedany do niewoli jako gladiator, ale nadal nie ustaje w walce. Ten fenomenalny film – z jednej strony brutalny, a z drugiej wyciskający łzy – w reżyserii Ridley’a Scotta z 2000 roku otrzymał aż pięćdziesiąt jeden nagród na różnych festiwalach, w tym aż pięć Oskarów.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Gladiator”

Akcja filmu rozgrywa się w starożytnym imperium rzymskim, lecz kilka najpiękniejszych scen zostało nakręconych w Val d’Orcia, na południe od Pienzy. Dokładną lokalizację słynnej „drogi gladiatora” podałam na blogu już w lutym 2014 roku, a „domu gladiatora” w 2018 roku, natomiast niedawno zebrałam je w jednym poście, dlatego po szczegóły odsyłam Was do postu „Gdzie kręcono film Gladiator w Toskanii?„.

Główne role zagrali: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Derek Jacobi

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 77%

Gdzie zobaczyć film? Na dzień publikacji postu film dostępny jest na cda.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu oraz pod nim fragment nakręcony w Toskanii. Uwaga! Drugi zwiastun to jednocześnie spojler!

 

Syndrom Stendhala (La Sindrome di Stendhal)

Film z 1996 roku w reżyserii Dario Argento. Argento jako pierwszy włoski reżyser wykorzystał w filmie grafikę komputerową. Film opowiada o zmaganiach detektyw Anny Manni z seryjnym gwałcicielem i mordercą, lecz również z samą sobą. Anna doświadcza syndromu Stendhala, kiedy to umysł odpływa tracąc kontakt z rzeczywistością, a bodźcem jest sztuka, a raczej jej nadmiar. Kiedy ścigany morderca dowiaduje się o zaburzeniu psychicznym detektyw, wykorzystuje to z pełną premedytacją. Obraz został bardzo dobrze odebrany przez krytyków.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Syndrom Stendhala”

Akcja filmu rozgrywa się we Florencji, a Galeria Uffizii staje się centrum zbrodni.

Główne role zagrali: Asia Argento, Thomas Kretschmann

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 77%

Gdzie zobaczyć film? Cały film w języku angielskim można obejrzeć na YouTube.

Poniżej zamieściłam całość filmu

https://www.youtube.com/watch?v=Ro8BF51_tnI

 

Obsesja (Obsession)

Filmów o tym tytule nakręcono już kilka, tutaj mowa jest o „Obsesji” w reżyserii Briana De Palmy. Opowiada on o biznesmenie z Nowego Orleanu, Michaelu Courtlandzie. Jego życie się wali, gdy żona i córka zostają zamordowane podczas nieudanej próby porwania. Wiele lat później, podczas wizyty we Włoszech, bohater spotyka i zakochuje się w Sandrze Portinari. Kobieta jest łudząco podobna do jego żony.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Obsesja”

Film kręcono głównie we Florencji.

Główne role zagrali: Cliff Robertson, Geneviève Bujold, Sandra Portinari, John Lithgow, Sylvia Kuumba Williams, Wanda Blackman, Stanley J. Reyes

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 73%

Gdzie zobaczyć film? Obecnie film z polskimi napisami dostępny jest na cda.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Herbatka z Mussolinim (Tea with Mussolini)

Kadr z filmu „Herbatka z Mussolinim”

Brytyjsko-włoska produkcja mistrza Franco Zeffirelli z 1999 roku, oparta na wspomnieniach z dzieciństwa reżysera. Film ukazuje Italię tuż przed wybuchem i w trakcie II wojny światowej, czyli w czasach faszyzmu. Historia opowiada o życiu syna włoskiego biznesmena, narodzonego ze związku pozamałżeńskiego. Chłopca porzuconego przez matkę wychowuje angielska dama. Inna dama, żona byłego ambasadora, jest duszą towarzystwa brytyjskiego mieszkającego we Florencji. Kobieta uważa, że dzięki politycznym kontaktom z Mussolinim ma zapewniają ochronę. Film ten jest też opowieścią o przywiązaniu do Florencji i godności w trudnych latach wojny.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Herbatka z Mussolinim”

W filmie pokazano zarówno miasto Florencję, jak i San Gimignano.

Główne role zagrały: Cher, Judi Dench, Joan Plowright, Maggie Smith

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 66%

Gdzie zobaczyć film? Obecnie film dostępny jest na cda.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Włoskie wakacje (Made in Italy)

Obraz w reżyserii Jamesa D’Arcy. Główny bohater Robert grany przez Liama Neesona nie ma zbyt dobrych relacji z synem. Po tym jak Jack wpada w finansowe kłopoty, wspólnie przyjeżdżają do Włoch, aby wyremontować i sprzedać rodzinną willę w Toskanii. W filmie pokazano zabawne perypetie ojca i syna, których nie brakowało przy pracach remontowych. Pokazano również cudowne klimaty Toskanii oraz zbawienny wpływ znajomych, którzy wpłynęli pozytywnie na zatarte relacje rodzinne. Pod wpływem Toskanii główni bohaterowie filmu postanowili odbudować i poukładać na nowo swoje sprawy.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Włoskie wakacje”

W filmie pokazano miasteczko Monticchiello oraz wiejskie plenery Val d’Orcia.

Główne role zagrali: Liam Neeson, Micheál Richardson, Valeria Bilello i Lindsay Duncan

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 66%

Gdzie zobaczyć film? „Włoskie wakacje” odpłatnie można obejrzeć na VOD

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Quantum of solace

Kadr z filmu „Quantum of solance”

Światowy hit kinowy z serii o Jamsie Bondzie, w reżyserii Marca Forstera. James nadal tropi organizację przestępczą stojącą za śmiercią jego ukochanej Vesper Lynd. Trop prowadzi do niejakiego Dominica Greene’a.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Quantum of solace”

W filmie pokazano kamieniołomy Carrary, Sienę i Talamone. Ponadto sceny kręcono m.in. nad jeziorem Garda i w „mieście duchów” Craco w Bazylikacie.

Główne role zagrali: Daniel Craig, Olga Kurylenko, Mathieu Amalric, Judi Dench, Giancarlo Giannini.

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 64%

Gdzie zobaczyć film? Obecnie film można obejrzeć na HBO GO.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu, a w drugim fragmencie pierwsze minuty kręcone nad Gardą, w Carrarze i pierwsze kadry ze Sieny.

 

Ukryte pragnienia (Stealing Beauty)

Kadr z filmu „Ukryte pragnienia”

Film w reżyserii Bernardo Bertolucciego opowiada losy młodej dziewczyny imieniem Lucy, która po nieoczekiwanej śmierci matki została wysłana na wakacje do mieszkających we Włoszech rodziny. Wiejska posiadłość koło Sieny dziewiętnaście lat wcześniej była przez jakiś czas domem jej matki i bohaterka podejrzewa, że odnajdzie biologicznego ojca. Tam też Lucy kilka lat wcześniej przeżyła swój pierwszy pocałunek. Teraz jednak chce ona przeżyć coś więcej i szuka chłopaka piszącego do niej listy. Jest to pierwszy film Liv Tyler, w którym zagrała pierwszoplanową rolę. Obok „Pod słońcem Toskanii” jest to chyba najbardziej znany film spośród tych, których akcja rozgrywa się w Toskanii.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Ukryte pragnienia”

Film w całości kręcono w cudnym Chianti, w części położonej od strony Sieny.

Główne role zagrali: Liv Tyler, Rachel Weisz, Jeremy Irons, Sinéad Cusack, Joseph Fiennes

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 51%

Gdzie zobaczyć film? „Ukryte pragnienia” z polskim lektorem dostępny jest obecnie na cda.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Portret damy (The Portrait of a Lady)

„Portret damy” (The Portrait of a Lady)

Piękna i niezamężna Isabel po śmierci rodziców i wuja dziedziczy spory majątek i postanawia wyjechać do Włoch. Tam też poznaje bezwzględnego Gilberta, który intrygą sprawia, że Isabel staje z nim na ślubnym kobiercu. Muzykę do tego filmu skomponował Wojciech Kilar.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Portret damy”

Film przenosi widza do Toskanii ukazując Florencję i Lukkę z drugiej połowy XIX wieku. Następnie akcja przenosi się do Rzymu.

Główne role zagrali: Nicole Kidman, John Malkovich, Barbara Hershey, Christian Bale, Richard E. Grant.

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 45%

Gdzie zobaczyć film? Obecnie film dostępny jest na cda.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Pod słońce (The Shadows in the sun)

Kadr z filmu „Pod słońce”

Film w reżyserii Brada Mirmana. Opowiada historię młodego redaktora Jeremy Taylora, rozpoczynającego pracę w Londynie. Na prośbę swojego szefa udaje się on do Toskanii, do domu znanego, choć już nie tworzącego pisarza Weldona Parisha. Cel jest jeden: namówić starszego pana na napisanie nowej powieści. Weldon jednak konsekwentnie odrzuca wszystkie propozycje ciesząc się emeryskim życiem pod toskańskim niebem, hodując konie i pojąc się obficie winem. Joshua i Weldon w końcu znajdują wspólny język i oboje uczą się czegoś od siebie. W międzyczasie Jeremy poznaje przeuroczą córkę Weldona.

Kadr z filmu „Pod słońce”

Kadr z filmu „Pod słońce”

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Pod słońce”

W filmie pokazano krajobrazy Val d’Orcia, a w szczególności okolic Abbadia San Salvatore, Chiusi oraz gorące, darmowe źródła termalne w Bagno Vignoni, gdzie nakręcono sceny kąpieli Weldona Parisha.

Główne role zagrali: Joshua Jackson, Harvey Keitel, Claire Forlani

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 43%

Gdzie zobaczyć film? Cały film w języku angielskim można obejrzeć na YouTube tutaj.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Brat słońce, siostra księżyc (Fratello sole, sorella luna)

Dość stary film w reżyserii Franco Zeffirellego opowiadający wczesne losy św. Franciszka z Asyżu.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Brat słońce, siostra księżyc”

Długo się zastanawiałam, czy uwzględnić ten film. Toskanii jest tutaj mało, ale jest za to dużo Umbrii, która z kolei oferuje bardzo podobne klimaty. Ponieważ cały film nakręcono w tych właśnie sceneriach, to ostatecznie postanowiłam go tutaj uwzględnić. W Toskanii zdjęcia kręcono m.in. w opactwie Sant’Antimo, natomiast w Umbrii w Gubbio, Perugii, Asyżu, Terni i przy Wodospadach Marmurowych. Ponadto znawcy Włoch wychwycą w tym filmie również katedrę w Monreale na Sycylii.

Główne role zagrali: Graham Faulkner, Judi Bowker.

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 42%

Gdzie zobaczyć film? Filmu w języku polskim nie udało mi się zlokalizować, natomiast wersję włoskojęzyczną do niedawno można było zobaczyć na YouTube. Niestety film nie jest już dostępny.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Listy do Julii (Letters To Juliet)

Film w reżyserii Garego Winicka. Obraz początkowo opowiada historię pary młodych ludzi: Sophii i i jej narzeczonego Victora. Postanawiają oni spędzić romantyczny urlop we Włoszech. Niestety Victor jako świeżo upieczony szef kuchni i właściciel restauracji zajmuje się wyłącznie szukaniem kontaktów biznesowych. Dziewczynie nie bardzo się podoba taki obrót spraw, szczególnie, że Werona, w której spędzają urlop jest bardzo romantycznym miastem. Sophie przemierzając samotnie ulice trafia do domu Julii i znajduje stary list pozostawiony bez odpowiedzi. Po otwarciu listu zaczyna się niesamowita historia mająca na celu połączyć zerwaną przed wieloma laty znajomość starszej już Claire Wyman i Lorenzo Bartolini. Sophie zostawia Victora i udaje się wraz z Claire do Toskanii w poszukiwaniu Lorenzo.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Listy do Julii”

Film nakręcono m.in. w Sienie i Val d’Orcia, ale na początku akcja toczy się w Weronie.

Główne role zagrali: Amanda Seyfried, Christopher Egan, Vanessa Redgrave, Franco Nero.

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 41%

Gdzie zobaczyć film? Obecnie film dostępny jest na Netflix.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Hannibal (Hannibal)

kadr z filmu „Hannibal”

Kontynuacja niesamowicie mrocznego „Milczenia owiec”. Tym razem za kamerą stanął Ridley Scott. Dr Hannibal Lecter – jeden z 10 morderców najbardziej poszukiwanych przez FBI – powraca i wciąż myśli o agentce Clarice. Jak się można domyśleć film obfituje w wiele makabrycznych scen zbrodni oraz wartkie zwroty akcji. Jeśli lubicie znakomitą grę aktorską Anthony’ego Hopkinsa i Giancarlo Gianniniego, ten film jest dla Was. Idealny seans na zimowy mroźny wieczór!

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Hannibal”

Sporą część filmu nakręcono we Florencji, widać w nim m.in. Ponte Vecchio, Piazza della Republica czy Santa Maria Novella.

Główne role zagrali: Anthony Hopkins, Julianne Moore, Gary Oldman i Giancarlo Giannini.

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 39%

Gdzie zobaczyć film? Film można zobaczyć na cda.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Inferno (Inferno)

Kadr z filmu „Inferno”

Ekranizacja powieści z serii bestsellerowych dzieł Dana Browna z niezapomnianymi rolami Toma Hanksa. Tym razem producenci filmu przenoszą nas do Florencji i przedstawiają zmagania profesora Roberta Langdona z czasem, wirusem i miliarderem wizjonerem, niemalże jak u Hitchcocka. Profesor budzi się w szpitalu otumaniony, z raną głowy i tajemniczym przedmiotem oklejonym znaczkiem biohazardu. Po jego otwarciu ukazuje się mapa „Piekła Botticellego” i napięcie zaczyna rosnąć. Gorąco polecam tym z Was, którzy jeszcze nie oglądali ekranizacji powieści Dana Browna, szczególnie że to już kolejna po „Aniołach i Demonach”, której akcja rozgrywa się we Włoszech.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Inferno”

Większość akcji rozgrywa się we Florencja, natomiast z innych miejsc we Włoszech zobaczycie również Wenecję.

Główne role zagrali: Tom Hanks, Felicity Jones, Irrfan Khan, Omar Sy, Ben Foster, Sidse Babett Knudsen

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 23%

Gdzie zobaczyć film? Obecnie film dostępny jest na cda.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Lato we Florencji (Lost in Florence)

„Lato we Florencji” nie jest wprawdzie wybitnym lub spektakularnym dziełem kinematografii, lecz pięknie ukazuje klimat stolicy Toskanii. Romantyczna wycieczka do Florencji we dwoje i oświadczyny? Takie plany miał główny bohater Eric Lombard. Wraz z dziewczyną poleciał więc do Włoch obmyślając po drodze każdą sekundę pikniku, na którym się ma oświadczyć. Jednak wszystko się sypie, a bohater trafia do kuzynki i jej męża. Rodzina wprowadza Erica w arkana pięknej, choć niezwykle brutalnej gry, jaką jest Calcio Storico Fiorentino.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Lato we Florencji”

Film nakręcono w całości we Florencji, pokazując w nim różne zakątki miasta.

Główne role zagrali: Brett Dalton, Emily Atack, Alessandra Mastronardi, Stana Katic.

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – 14%

Gdzie zobaczyć film? Film dostępny jest w płatnej wersji cda premium.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Medyceusze: Władcy Florencji (Medici)

Film opowiada dzieje rodziny Medyceuszy na przestrzeni kilku pokoleń. Sezon pierwszy z trzech to świetna gra aktorska Dustina Hoffmana i Richarda Maddena, szkockiego aktora znanego szerzej z roli Robba Starka z „Gry o Tron” i pamiętnego 9 odcinka trzeciego sezonu, czyli krwawego wesela. Serial ukazuje waśnie wielkich rodów Florencji na przełomie średniowiecza i renesansu, w tym spisek Pazzich dążących do odsunięcia od władzy Medyceuszy. Historycy twierdzą, że jest to dość luźno opowiedziana historia Medyceuszy, z dużą ilością fikcji i wieloma niezgodnościami z faktami historycznymi.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w serialu „Medyceusze: Władcy Florencji”

W serialu zobaczymy Florencję, Pienzę, Montepulciano, Val d’Orcię, Bagno Vignoni i Chianti, ale również m.in. Rzym i zamek w San Severa.

Główne role zagrali: Dustin Hoffman, Richard Madden, Brian Cox, Sean Bean.

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – brak danych

Wynik głosowania osób, które obejrzało serial – 84%

Gdzie zobaczyć film? Serial dostępny jest na cda.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Lato w Toskanii (Ein Sommer in der Toskana)

źródło: www.imdb.com

„Lato w Toskanii” to film lekki i pełen pięknych krajobrazów. Główna bohaterka Laura jest dziennikarką modową. Podczas zbierania materiału w Toskanii odkrywa, że firma, o której chce napisać artykuł, wykorzystuje pracowników pochodzących z Chin. Sprawy się komplikują, gdy Laura zakochuje się w Alessandro – prawniku, którego rodzina jest zamieszana w wykorzystanie ludzi na rzecz tejże firmy, a ojciec dodatkowo w przeszłości romansował z jej matką. Film jest naprawdę urokliwy, polecam.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Lato w Toskanii”

Film kręcono między innymi w Lukce, na toskańskim wybrzeżu, w Val d’Orcia i prawdopodobnie w Chianti, choć tutaj pewności nie mam.

Główne role zagrali: Wolke Hegenbarth, Kerem Can, Rolf Sarkis.

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – brak danych

Gdzie zobaczyć film? Wersję polskojęzyczną możecie obecnie obejrzeć w telewizji na kanale Romance TV.

Poniżej zamieściłam cały film na YouTube, ale w języku hiszpańskim.

https://www.youtube.com/watch?v=pD0A1dM51Eo

The Love Specialist (La Ragazza Del Palio)

Film z 1958 roku opowiada historię młodej dziewczyny Diany, która wygrawszy w konkursie samochód i pieniądze postanawia spędzić czas w Toskanii. Niestety jej samochód – Cadillac z lat 50 – zupełnie nie nadaje się na wąskie ulice włoskich miast. Najpierw dziewczyna rysuje go przeciskając się przez średniowieczne uliczki Sieny, by w następnej chwili zaparkować na masce Alfy Romeo włoskiego księcia Piero di Montalcino. Od tej chwili zaczynają się zabawne perypetie i romans nieznajomych. Film pomimo, że dość stary, to ogląda się przyjemnie. Historia toczy się na tle wydarzeń poprzedzających słynne Palio w Sienie. Polecam.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „La Ragazza Del Palio”

Film ten przede wszystkim przenosi nas do Sieny lat 50-tych XX wieku, ale sceny kręcono również w San Gimignano, Pizie oraz na wybrzeżu Toskanii.

Główne role zagrali: Diana Dors i Vittorio Gassman.

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – brak danych

Gdzie zobaczyć film? Film po włosku lub po angielsku w całości można obejrzeć na YouTube.

Poniżej zamieściłam cały film w języku włoskim.

 

Terroir (Terroir)

Obraz w reżyserii Johna Jopsona jest luźną opowieścią na podstawie nietypowego opowiadania Edgara Allana Poe „Beczka Amontillado”. Nietypowego, gdyż opowiedzianego narracją mordercy. Pewien producent wina zatrudnia detektywa Victora, aby ten dowiedział się, skąd pochodzi tajemnicze wino „Oroboros”. Detektyw drążąc temat odkrywa coraz to nowe powiązania toskańskich producentów wina, skrywających mroczną tajemnicę. Polecam.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Terroir”

W filmie możemy zobaczyć przede wszystkim przepiękne krajobrazy Chianti. Niektóre sceny nakręcono również w okolicach  San Gimignano.

Główne role zagrali: Keith Carradine, Gaetano Guarino, Fabio Marini

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – brak danych

Gdzie zobaczyć film? W wersji anglojęzycznej film dostępny jest na amazon prime video.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

„Wiele hałasu o nic” (Much Ado About Nothing)

Ekranizacja wyśmienitej komedii Williama Shakespeara. Dwoje zakochanych postanawia wyswatać swoich przyjaciół, zaciekłych przeciwników małżeństwa.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Wiele hałasu o nic”

Film kręcono pośród przepięknych krajobrazów Greve in Chianti, a także w położonej nieopodal słynnej Villa Vignamaggio, domniemanym domu Mona Lisy.

Główne role zagrali: Kenneth Branagh, Emma Thompson, Richard Briers, Keanu Reeves, Kate Beckinsale, Robert Sean Leonard, Denzel Washington, Michael Keaton, Imelda Staunton, Brian Blessed

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – brak danych

Gdzie zobaczyć film? Na dzień publikacji artykułu film z polskim lektorem dostępny jest na cda.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Osiem i pół (Otto e Mezzo)

Marcello Mastroianni na planie „Osiem i pół”

Czarnobiałe dzieło Federico Felliniego, przez niektórych uznawane za jego najlepszy film. Guido Anselmi to 43-letni reżyser filmowy, który niedawno odniósł sukces. Chcąc stworzyć kolejne wielkie dzieło, Guido stwierdza, że nic więcej nie ma już światu do przekazania. Jednocześnie otoczony jest on aktorami i ludźmi z wytwórni, co wywiera na nim dodatkową presję.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Osiem i pół”

Część scen nakręcono w Chianciano Terme.

Główne role zagrali: Marcello Mastroianni, Anouk Aimée, Sandra Milo, Claudia Cardinale, Rosella Falk, Barbara Steele, Guido Alberti

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – brak danych

Gdzie zobaczyć film? Odpłatnie film można obejrzeć na VOD.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Aktualizacja 11 kwietnia 2021

Kochani, oto trzy kolejne filmy. Dwa z nich odkryłam sama, trzeci poleciliście mi po publikacji tego postu, za co bardzo dziękuję.

Muzyka ciszy (La musica del silenzio)

Biograficzny film opowiadający historię życia Andrea Bocellego, od momentu narodzin, aż po początek wielkiej kariery międzynarodowej.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Muzyka ciszy”

Prawie cały film nakręcono w Toskanii. Zobaczycie w nim m.in. wiejskie plenery, trochę toskańskiego wybrzeża oraz Sienę.

Główne role zagrali: Toby Sebastian, Antonio Banderas, Jordi Mollà, Alessandro Sperduti

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – brak danych

Wynik głosowania osób, które obejrzało serial – 80%

Gdzie zobaczyć film? Obecnie film można obejrzeć bezpłatnie na VOD.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Co kryje miłość? (Manuale d’am3re)

Toskania w filmach - 26 filmów i seriali, których akcja rozgrywa się w Toskanii

Trzech zupełnie różnych mężczyzn, trzy zupełnie inne kobiety, trzy pozornie niepowiązane historie o miłości, które rozgrywają się na trzech różnych etapach życia głównych bohaterów.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Co kryje miłość?”

Akcja pierwszej z trzech historii opowiedzianych w filmie rozgrywa się w nadmorskim miasteczku Castiglione della Pescaia.

Główne role zagrali: Monica Bellucci, Robert De Niro, Laura Chiatti, Donatella Finocchiaro, Carlo Verdone, Riccardo Scamarcio

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – brak danych

Gdzie zobaczyć film? Obecnie film można obejrzeć odpłatnie na VOD.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Słodki koniec dnia

Toskania w filmach - 26 filmów i seriali, których akcja rozgrywa się w Toskanii

źródło: przekroj.pl

Polski film w reżyserii Jacka Borcucha. Jest to historia o odwadze, sile słowa i skomplikowanych relacjach rodzinnych. W Toskanii od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Życie bohaterów zostaje wywrócone do góry nogami, gdy otrzymują wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Niepoprawność polityczna Marii okazuje się mieć dramatyczne konsekwencje.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Słodki koniec dnia”

Akcja filmu rozgrywa się m.in. w mieście Volterra oraz okolicy.

Główne role zagrali: Krystyna Janda, Kasia Smutniak, Vincent Riotta, Antonio Catania, Robin Renucci

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – brak danych

Gdzie zobaczyć film? Obecnie film można obejrzeć odpłatnie na VOD.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Aktualizacja 16 kwietnia 2021

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu (All Roads Lead to Rome)

źródło zdjęcia: netflix

Nauczycielka Maggie i jej córka Summer nie mają najlepszych relacji. Postanawiają wyjechać razem do Toskanii, gdzie Maggie spędzała wakacje jako dziecko. Na miejscu okazuje się, że wciąż mieszka tam dawna miłość Maggie. Mało tego, wciąż się nie związał z nikim na stałe i nadal mieszka matką. Pewnego dnia Summer i staruszka wsiadają niespodziewanie w samochód i ruszają w kierunku Rzymu.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”

Akcja filmu rozgrywa się m.in. w wiejskich plenerach południowej Toskanii, pokazane jest m.in. Monte Argentario.

Główne role zagrali: Sarah Jessica Parker, Rosie Day, Raoul Bova, Claudia Cardinale

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – brak danych

Gdzie zobaczyć film? Obecnie film można obejrzeć odpłatnie na VOD lub cda premium.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Enrico Piaggio – włoski sen (Enrico Piaggio – Un sogno Italiano)

Źródło zdjęcia: cinema.com.do

Enrico Piaggio stoi na krawędzi bankructwa. Aby uratować swoją firmę, wymyśla pojazd, który na zawsze zmieni oblicza Italii. Film opowiada o trudnych czasach powojennych, opracowaniu projektu słynnego skutera Vespa oraz walce Enrico Piaggio o przetrwanie tuż przed momentem, gdy Vespa stała się sławna.

Miejsca w Toskanii, które można zobaczyć w filmie „Enrico Piaggio – włoski sen”

Akcja filmu rozgrywa się głównie w zachodniej Toskanii, m.in. w Pizie.

Główne role zagrali: Alessio Boni, Violante Placido

Wynik Rotten Tomatoes Tomatometer – brak danych

Gdzie zobaczyć film? Obecnie film można obejrzeć na Netflix.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu

 

Toskania w filmach pominiętych z premedytacją

Kto z Was interesuje się tematem filmów przenoszących widza do Toskanii i w ogóle do Włoch, ten być może zwrócił uwagę, że nie uwzględniłam przynajmniej dwóch tytułów, które często są wymieniane jako filmy z Toskanią w tle. Dlaczego tak zrobiłam i które filmy mam na myśli?

„Jedz, módl się i kochaj”

Główna bohaterka tego pięknego i długiego filmu przyjeżdża do Włoch, ale akcja skupia się na Rzymie. Są wprawdzie epizody w innych regionach i o ile podczas wypadu do Neapolu rzeczywiście można się tam przenieść wraz z bohaterkami, to już scena rozgrywająca się w Toskanii tak naprawdę nakręcona została w domu i mogło to być gdziekolwiek. Do tego około minuty krajobrazów toskańskich w Val d’Orcia i to wszystko. Stąd moja decyzja o nie umieszczaniu filmu w zestawieniu, choć oczywiście warto o nim wspomnieć w tym miejscu. Obecnie film „Jedz, módl się i kochaj” dostępny jest na Netflix i na cda.

„Saga Zmierzch. Księżyc w nowiu”

Autorka czteroczęściowej powieści, na podstawie której nakręcono pięcioczęściową ekranizację, umieściła jeden z wątków w toskańskim mieście Volterra. Tak się złożyło, że Stephenie Meyer w rzeczywistości Volterry nie widziała, wiec gdy przyszło do ekranizacji, to reżyser miał sporą zagwożdżę i ostatecznie nakręcił sceny w Montepulciano. Czyli już na wstępnie film wprowadza nieświadomego widza w błąd, sugerując, że jest w Volterze, podczas gdy w rzeczywistości to Montepulciano. Ponadto sam fragment w miasteczku jest bardzo krótki, później akacja przenosi się do wnętrz. Do tego jeszcze króciutka scena jazdy samochodem po toskańskich drogach i to by było wszystko. Acha, żeby wiedzieć, o co w tym chodzi, należy obejrzeć również pierwszą część sagi. Osobiście lubię tą historię, czytałam nawet książki, ale uważam, że umieszczenie „Sagi Zmierzch. Księżyc w nowiu” w zestawieniu takim jak „Toskania w filmach” byłoby po prostu przesadą. Obecnie film dostępny jest na cda.

„Romeo i Julia” z 1968 roku w reżyserii Franco Zeffirelli

Część filmu nagrana została w miasteczku Pienza w Val d’Orcia. Przede wszystkim Palazzo Piccolomini w Pienzie wykorzystano jako filmowy dom Capulettich. Nie mniej jednak mało tam jest typowych toskańskich klimatów, ale koneserzy regionu zapewne docenią film.

Toskania w filmach – Wasze propozycje

Bardzo chętnie dowiem się od Was, czy i jaki jeszcze film z Toskanią w tle powinien zostać przeze mnie uwzględniony. Piszcie śmiało w komentarzach, postaram się znaleźć taki tytuł, obejrzeć i z przyjemnością dołożę w tym poście.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

8 komentarzy do “Toskania w filmach – 31 filmów i seriali, których akcja rozgrywa się w Toskanii”

  1. Oo! Kilku nie widziałam i chętnie nadrobię. Kojarzę jeszcze La pazza gioia – Zwariować ze szczęścia. Pozdrawiam <3

  2. Świetne zestawienie. A ja dodatkowo chętnie przeczytałabym takie zestawienie o książkach z akcją w Toskanii. Pozdrawiam

  3. Z tego co czytalam z innych zrodel krecenie Zmierzchu w Montepulciano bylo celowym zabiegiem poniewaz w Veronie nie wyrazili zgody na krecenie bo obawiali sie nawalu turystow. Wiec jak naprawde jest to nie wiadomo teraz 🙂

  4. W miniserialu „Wichry wojny” w pierwszym odcinku pokazany jest z rozmachem około 10 minutowy wątek palio w Sienie w sierpniu 1939 roku. Widać wyścig konny, tłumy zgromadzone na placu, reakcje publiczności oraz głównych bohaterów (sławny żydowski pisarz, jego siostrzenica i amerykański asystent). Pokazane są także uliczki Sieny, a w kolejnych scenach m.in. widoki na miasto z tarasu domu pisarza.
    Pod wpływem obrazów z tego filmu od dzieciństwa chciałam pojechać do Sieny 🙂
    Dziś obejrzałam sobie na CDA ten odcinek ponownie, bo… właśnie wreszcie jestem w Sienie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close