Bagno Vignoni – rzymskie termy w dolinie Val d’Orcia, Toskania

Bagno Vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscany

W sercu malowniczej doliny Val d’Orcia, pośród falujących wzgórz i krętych dróg, tysiąc lat temu wybudowano niewielką wioskę. Choć dziś uznawana jest za jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miasteczek Toskanii, to powodem, dla którego przybywają tam nie tylko turyści, ale też ekipy filmowe, jest główny plac – chyba najbardziej niezwykły w tej części Italii – a na nim olbrzymi basen wypełniony gorącą wodą geotermalną, której właściwości lecznicze znali i cienili już starożytni Rzymianie, Medyceusze oraz papież Pius II. Zapraszam Was do Bagno Vignoni.

Termy w Toskanii – Bagno Vignoni

Termy Bagno Vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscany

Bagno Vignoni z lotu ptaka © Azienda Agricola Capanna

Podczas ostatniej podróży do Toskanii wybraliśmy się do Bagno Vignoni na jednodniową wycieczkę z cichej i pozbawionej tłumów turystów doliny Val di Marse, gdzie mieszkaliśmy w cudownym, kilkusetletnim domku z kamienia, na terenie otoczonej lasami, wspaniałej agroturystyki Podere di Santa Maria koło Chiusdino. Do Val d’Orcia można stamtąd dojechać w godzinę, choć biorąc pod uwagę, jak malownicza jest to droga, z pewnością kolejną godzinę należy doliczyć na częste postoje i pstrykanie fotek 😉

Wakacje na wsi. Podere di Santa Maria – prawdziwa agroturystyka w Toskanii

Termy w Toskanii – historia Bagno Vignoni

Łaźnie termalne w Bagno Vignoni, prawdopodobnie znane już w czasach etruskich, cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród Rzymian, o czym ma świadczyć tablica umieszczona nad arkadami kościoła Santa Caterina. Źródło leży na szlaku Św. Franciszka (Via Francigena), łączącym północ Europy z Półwyspem Apenińskim. Dzięki temu w czasach średniowiecznych popularność tych wód rosła, gdyż dla odświeżenia i relaksu zatrzymywali się przy nich pielgrzymi zmierzający do Rzymu. W XII i XIII wieku wieś i pobliski zamek Vignoni należały do arystokratycznej rodziny Tignosi, następnie do rodu Salimbeni. Popularność wioski sprawiła, że w XIV wieku zainteresowały się nią władze Sieny. Simone Tondi, kronikarz przysłany do Bagno Vignoni, tak oto opisał wioskę w roku 1334:

„Otoczone budynkami i tawernami z kaplicą pośrodku, ma bardzo piękny układ placu, ze źródłem podzielonym na dwie części oraz dachem chroniącym przed deszczem kuracjuszy. Jednocześnie są miejsca, gdzie można odpocząć i gdzie kobiety i mężczyźni mogą zażywać kąpieli w ciszy i spokoju, ponieważ łaźnia dla kobiet jest odrębna od łaźni dla mężczyzn.”

Termalne wody z Vignoni były używane nie tylko do higieny osobistej, ale też do leczenia rozmaitych dolegliwości. Z tego powodu źródło stało się popularne także wśród dygnitarzy, takich jak papież Pius II Piccolomini czy Lorenzo de’Medici.
termy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscany

Bagno Vignoni w średniowieczu – kadr z serialu „Medyceusze” © sorrisi.com

Termy w Toskanii – Bagno Vignoni dzisiaj

termy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscany
Jak już wspominałam, Bagno Vignoni cieszy się dziś sporą popularnością wśród odwiedzających Toskanię. Oryginalny basen na środku miasteczka oraz doskonale zachowana średniowieczna zabudowa, pośród której otwarto bary, restauracje i sklepy z pamiątkami przyciągają turystów i kuszą, by zostać nieco dłużej. Odwiedzających przybywa sporo, ale nie ma mowy o tłumach. Samochód za darmo możecie pozostawić na otoczonym cyprysami parkingu, pokazanym na poniższej mapie lub – jeśli nie będzie miejsca – na parkingu nieco poniżej miasteczka. Do centrum prowadzi przyjemna ścieżka.

termy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscanytermy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscanytermy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscanytermy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscanytermy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscanytermy w toskanii bagno vignoni Val d'Orcia Tuscanytermy w toskanii bagno vignoni Val d'Orcia Tuscanytermy w toskanii bagno vignoni Val d'Orcia Tuscanytermy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscanytermy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscanytermy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscanytermy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscanytermy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscanytermy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscanytermy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscanytermy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscany

Termy w Toskanii. Darmowe wody geotermalne w Bagno Vignoni

termy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia Tuscany
Choć jest niewątpliwie dużą atrakcją, basen w miasteczku można dziś jedynie podziwiać. Aby zażyć kąpieli należy pojechać kawałek dalej, gdzie w zaroślach znajduje się spora sadzawka wypełniona geotermalną wodą. To ta sama woda, jednak po przebyciu drogi z centrum Bagno Vignoni i spłynięciu w dół po zboczu jej temperatura znacznie się obniża i prawda jest taka, że wodę w sadzawce można nazwać co najwyżej letnią, a tą docierającą ostatecznie do Rzeki Orcia już zimną. Ma to swoją niewątpliwą zaletę, gdyż idealnie nadaje się na kąpiel w upalne dni, gdy na relaks w prawdziwie gorącym źródle (jak Bagni San Filippo – czytaj poniżej) nikt nie ma raczej ochoty. Sadzawka na obrzeżach Bagno Vignoni posłużyła jako plener zdjęciowy do filmu „Pod słońce”, którego akcja rozgrywa się w dolinie Rzeki Orcia. Jej rozmiary pozwalają nie tylko moczyć się, ale też pływać. Jak tam dojechać?

termy w toskanii bagno vignoni Toskania Val d'Orcia TuscanyVal d'Orcia Tuscany termy w toskanii bagno vignonitermy w toskanii bagno vignoni Val d'Orcia Tuscany

Zjeżdżając z drogi SR2 do miasteczka Bagno Vignoni musicie skręcić w lewo w szutrową, nieco zarośniętą drogę, nie tą pierwszą, tylko drugą. Po przejechaniu jakiś 200 – 300 m należy zaparkować samochód i podejść kawałek pod górę. Uważajcie, aby się nie poślizgnąć, gdyż przelewająca się woda często zalega na ścieżkach prowadzących do sadzawki. Uwaga! Latem kilkoro z Was informowało mnie, że przy sadzawce pojawiła się tabliczka informująca o zakazie kąpieli. Z tego głównie powodu wróciłam do Bagno Vignoni w połowie września, sprawdziłam i żadnej tabliczki nie było. Być może została zdjęta lub – co bardziej prawdopodobne – ktoś ustawił ją na własną rękę jako straszak na turystów.

Inne termy w Toskanii: gorące źródła Bagni San Filippo, Bagni di Petriolo, Terme di Saturnia

Oprócz Bagno Vignoni w Toskanii znajdują się jeszcze trzy gorące źródła termalne, z których można korzystać bezpłatnie. W poście, do którego link zamieściłam poniżej, znajdziecie potrzebne informacje oraz wskazówki dojazdu. Zapraszam!

Gorące źródła termalne w Toskanii – darmowe SPA dla każdego

Jeśli macie jakieś pytania, to proszę, zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, postaram się na każdy odpowiedzieć i coś doradzić. Bardzo chętnie poczytam też o Waszych doświadczeniach z podróży po Italii, śmiało dzielcie się informacjami, na pewno pomogą one osobom dopiero planującym wyjazd.

Kochani, użytkowników Facebooka serdecznie zapraszam do prowadzonej przeze mnie grupy WŁOCHY – podróże & styl życia

Wszystkich nowych czytelników zapraszam do polubienia strony Italia by Natalia na Facebooku oraz śledzenia profilu na Instagramie. Będzie mi również bardzo miło, jeśli dodacie komentarz lub udostępnicie ten post swoim znajomym. Bo zadowolony czytelnik to najlepsza motywacja.

Pozdrawiam Was serdecznie

Natalia

Prawa autorskie do tekstu należą do Italia by Natalia. Skopiowanie tekstu lub jego fragmentu, a także przepisanie ze zmianą poszczególnych słów zgodnie z regulaminem bloga skutkować będzie konsekwencjami prawno – finansowymi dla złodzieja oraz napiętnowaniem go w sieci.

4 komentarze do “Bagno Vignoni – rzymskie termy w dolinie Val d’Orcia, Toskania”

 1. Hej, dzięki za szczegółowe informacje. Czy mogłabyś mi powiedzieć gdzie jest to miejsce ze zdjęcia trochę w stylu Pamukale? Małe jeziorko w otoczeniu białych wzniesień. Na stare lata zachciało mi się samodzielnie organizowanych podróży a Twoje wpisy są dla mnie bezcenne. Pozdrawiam D. Żukowska.

  1. Danusiu, przegapiłam Twój komentarz, wybacz. O które jeziorko pytasz? Wszystkie źródła są opisane i pokazane na mapie. Bagno Vignoni – mapa znajduje się tutaj, natomiast pozostałe cztery źródła w poście, do którego zamieściłam link.
   Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam serdecznie 🙂

 2. Podłączam się pod pytanie powyżej. Na filmach i zdjęciach jest basen pośrodku miasta i zakładam, że tam się nie kąpie. Gdzie można znaleźć to jeziorki ? Wiesz może czy mozna wejść tam z psiakiem ?

  Dziękuję.

  1. Pytasz o Bagno Vignoni? Pod filmem znajduje się mapa dojazdu do miejsca, w którym można bezpłatnie się wykąpać. Tak jak napisałam w tekście, w basenie w miasteczku kąpiel jest niedozwolona. Z psiakiem nie ma problemu, to po prostu sadzawka w krzakach 🙂
   Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close