Taormina – perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Taormina-sycylia-teatr-grecki-widok-iwaszkiewicz

Taormina, jedno z najpiękniejszych miasteczek we Włoszech, to prawdziwa perła wschodniego wybrzeża Sycylii. Zawieszone na wzgórzu pomiędzy niebem i morzem, z widokiem na Etnę i przeciwległe wybrzeże Kalabrii, wzbudza ogrom emocji i nikogo nie pozostawi obojętnym. Jak zorganizować podróż do Taorminy, by wyjechać zadowolonym, a nie rozczarowanym? Co koniecznie trzeba zobaczyć i czego doświadczyć? Oto moja opowieść o miejscu, w którym zakochałam się ponad dwadzieścia lat temu i choć od tamtej pory wracałam wiele razy, to nadal nie mam dość, nadal za każdym razem odkrywam coś nowego.


Post w października 2013 r. rozbudowany i zaktualizowany w maju 2022 r.


Taormina perłą Sycylii

Taorminą zachwycali się wielcy podróżnicy i artyści już dawno temu. Wśród nich był m.in. Johann Wolfgang Goethe („To najwspanialsze dzieło sztuki i natury!”), angielski powieściopisarz David Herbert Lawrence, który spędził w miasteczku trzy lata, nasz rodak Jarosław Iwaszkiewicz, francuski pisarz Guy de Maupassant, a z ludzi współczesnych choćby Mick Hucknall, wokalista grupy Simply Red, który koncertuje okazjonalnie w ruinach teatru, a na żyznych zboczach Etny uprawia winorośl i wyrabia wino.


„Jeśli ktoś miałby spędzić tylko jeden dzień na Sycylii i pytał, co trzeba tam zobaczyć, odpowiedziałbym bez wahania – Taorminę.” Guy de Maupassant

druga papierowa książka

Taormina dziś wzbudza skrajne emocje i opinie. Z jednej strony mówi się i pisze, że jest niezwykle piękna i malownicza, z czym oczywiście trudno się nie zgodzić. Z drugiej strony zarzuca się Taorminie, że jest bardzo droga, zatłoczona, komercyjna i lepiej omijać ją szerokim łukiem, szczególnie latem. Jaka jest prawda? Jak to zwykle bywa prawda leży gdzieś pośrodku i w każdej opinii – nawet bardzo krytycznej – jest trochę racji. Od czego zależy odbiór miasteczka i udany pobyt? O tym między innymi opowiadam w niniejszym artykule.

Taormina i jej spektakularne położenie

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Taormina jest niesamowitym miejscem. Nawet jeśli na poczekaniu wskazać można dziesięć miast i miasteczek o ciekawszej architekturze spośród tylko znajdujących się na Sycylii, to samo jej położenie na wzgórzu Monte Tauro, na wysokości ponad 150 m n.p.m i jednocześnie przy brzegu morza oraz z Etną w tle, jest wyjątkowe i nie ma sobie równych w całej Italii.


„Kiedy słyszę słowo Taormina oczami wyobraźni widzę wysokie wzgórze, nisko rozłożone jedwabiste morze, w blasku słońca roztapiającą się jak kryształ Etnę, i w końcu całą czarodziejską scenerię grecko – rzymskiego teatru. Jest to jedyna taka scenografia na świecie”. Jarosław Iwaszkiewicz


Do dziś dokładnie pamiętam, jakiego szoku doznał mój mąż, gdy w sierpniu 2008 roku przyjechaliśmy po raz pierwszy wspólnie na Sycylię i skierowaliśmy się prosto do Taorminy. Zresztą ja sama widząc miasteczko po raz pierwszy siedem lat wcześniej byłam równie oczarowana. Już sama autostrada A18 Mesyna – Katania przebiegająca pod miejscowością w tunelu wydrążonym w skale o długości niemal dwóch kilometrów robi wrażenie, ale prawdziwy zachwyt wzbudza podjazd serpentynami, zaczynający się tuż za bramką stacji poboru opłat. A to dopiero początek.

Taormina w różnych porach roku. To trzeba wiedzieć

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Listopad w ogrodach Villa Comunale

Sycylia – pomijając lata pandemii, gdy podróżowanie do Włoch w okresie zimowym było bardzo utrudnione – jest regionem, do którego turyści przyjeżdżają przez cały rok. Sprzyja temu piękno przyrody, a także temperatury i duża ilość słońca, którego nie brakuje także w grudniu, styczniu i lutym. Luty to na Sycylii już przedwiośnie, a listopad to jesień w głębi wyspy, a na wybrzeżu druga wiosna. Jak to możliwe, dlaczego warto przyjechać na wyspę pomiędzy listopadem a kwietniem, jakie są plusy i minusy tego terminu oraz jak się przygotować? Szczegółowo ten temat omówiłam w poradniku o podróżowaniu na Sycylię w niskim sezonie. Najpiękniejszą odsłonę Taorminy widziałam w listopadzie. Nigdy wcześniej ani nigdy później nie miałam tak pięknego widoku, jak w słoneczny, listopadowy dzień. Co więcej, turystów było wtedy niewielu, a wszystkie atrakcje i lokale gastronomiczne nadal działały. Sytuacja pod tym względem zmienia się w grudniu i trwa aż do połowy marca. Wtedy to życie w Taorminie częściowo zamiera, wiele usług, hoteli i restauracji zostaje zamkniętych, prowadzone są remonty, a pracownicy udają się na zasłużone, długie urlopy. Wiosną sezon rusza pełną parą zazwyczaj od Wielkanocy, a totalny szczyt sezonu przypada w sierpniu. Wówczas trudno znaleźć nocleg na ostatnią chwilę, a ceny przyprawiają o zawrót głowy, o tłumach nie wspominając.

Jak zorganizować podróż do Taorminy?

Loty do Katanii

Lotniskiem położonym najbliżej Taorminy jest międzynarodowy port lotniczy w Katanii. Obecnie mamy bardzo rozbudowaną ofertę lotów z Polski do tego miasta:

 • Ryanair lata z Katowic, Krakowa oraz Modlina;
 • Wizzair lata z Warszawy, Krakowa i Katowic.

Mam niepotwierdzoną jeszcze informację, że od jesieni jest spora szansa na loty do Katanii z Poznania.

Taormina jako baza

Zacznijmy od tego, że musicie sobie odpowiedzieć na pytanie, czego oczekujecie. Jeśli chcecie przyjechać do Taorminy na dłużej, to świetnie, bowiem w jeden czy dwa dni nie zobaczycie nawet połowy tego, co miasteczko i jego okolica oferują. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę kwestię, o której wspomniałam wcześniej. Pomiędzy grudniem a marcem Taormina nie będzie dobrą bazą na dłuższy pobyt, szczególnie jeśli chcecie poruszać się komunikacją publiczna. Ilość połączeń autobusowych w tym okresie jest mniejsza, więc trudniej Wam będzie zorganizować wycieczki do innych miejscowości. To samo dotyczy ograniczonej, acz z pewnością znacznie tańszej bazy noclegowej, a także dostępności do gastronomii i sklepów w centrum. Najlepiej wtedy wynająć samochód i postawić na apartament z kuchnią. Z kolei latem dłuższy pobyt to świetny pomysł, przy czym polecam wrzesień lub czerwiec, ewentualnie lipiec, ale nie sierpień. Bez problemu zorganizujecie w tym terminie zwiedzanie okolicy nie dysponując samochodem, ale już dłuższe wycieczki niekoniecznie. Warto również przewidzieć czas na relaks na plaży, choć na piaszczyste, niemal białe plaże nie ma co liczyć w tej części Sycylii. Trzeba też wziąć pod uwagę, że z centrum Taorminy na plażę trzeba dojechać. Można to zrobić korzystając z kolejki linowej, ale to zawsze dodatkowy koszt, dlatego jeśli nastawiacie się głównie na plażowanie, to warto rozważyć lokalizację noclegu na dole przy plażach.

Taormina samochodem. Gdzie zaparkować?

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Przed wjazdem do miasteczka znajduje się duży parking Lumbi, na którym warto zostawić samochód i kontynuować podróż pieszo lub autobusem miejskim, odjeżdżającym z placu przed parkingiem, ewentualnie pojechać kawałek wyżej, gdzie znajduje się niewielki, nowo wybudowany parking na zasadzie strefy parkowania. Kolejny duży parking Porta Catania znajduje się po drugiej stronie Taorminy. Najłatwiej trafić na niego podjeżdżając do miasteczka drogą od strony Giardini Naxos. Parkowanie w samej Taorminie to mission impossible, większość uliczek wyłączona jest z ruchu kołowego, a pojedyncze miejsca są zawsze zajęte.

Taormina komunikacją publiczną

Jeśli podróżujecie po Sycylii komunikacją publiczną i stajecie przed wyborem, czy przyjechać do Taorminy pociągiem czy autobusem, to koniecznie weźcie pod uwagę lokalizację obu dworców. Dworzec kolejowy Taormina-Giardini znajduje się na dole, nad brzegiem morza. Wysiadając z pociągu musicie albo łapać autobus do centrum Taorminy lub taksówkę, albo wspiąć się po wzgórzu pieszo. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest autobus, który dojeżdża bardzo blisko centrum miasteczka. Rozkład jazdy autobusów kursujących do i z Taorminy znajdziecie na stronie przewoźnika Interbus. Firma ta obsługuje także połączenia z lotniska w Katanii.

Gdzie nocować w Taorminie?

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Taormina – jak każdy kurort – dysponuje bardzo rozbudowaną bazą noclegową. Znajdziecie tutaj wszystko, od skromnych pensjonatów przez luksusowe hotele, aż po niezależne apartamenty i wille na wynajem. Jednak wybór miejsca powinien być uzależniony nie tylko od Waszych możliwości finansowych, ale również – jeśli nie przede wszystkim – od oczekiwań względem pobytu. Co innego będzie dobre dla osób przyjeżdżających samochodem na cały urlop, co innego dla podróżujących komunikacją publiczną i chcących zwiedzać intensywnie okolicę, a co innego dla nastawionych na plażowanie. Dlatego przygotowałam osobny przewodnik „Gdzie spać w Taorminie?„, w którym omawiam te wszystkie aspekty oraz dzielę się namiarami na świetne, sprawdzone osobiście noclegi.

Taormina: największe atrakcje. Co warto zobaczyć?

Corso Umberto

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Główna ulica miasteczka zaczyna się przy Porta Messina, a kończy przy Porta Catania. To właśnie wzdłuż tej ulicy najlepiej zaplanować zwiedzanie, bo większość zabytków i ciekawych miejsc zlokalizowana jest przy Corso Umberto I lub przy uliczkach sąsiednich. Deptak całkowicie zamknięty dla ruchu kołowego obfituje w kawiarnie, cukiernie, sklepy znanych projektantów i restauracje ze stolikami wystawionymi w bocznych uliczkach.

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Piazza IX Aprile

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Mniej więcej w połowie długości Corso wpada na najpiękniejszy plac Taorminy – Piazza IX Aprile – z małym kościółkiem Sant’Agostino i imponującym kościołem San Giuseppe, z efektownymi schodami wejściowymi oraz tarasem widokowym, z którego rozciąga się panorama wybrzeża. Wychodząc z placu w stronę Porta Catania przechodzi się przez bramę Porta di Mezzo z wieżą zegarową Torre dell’Orologio pochodzącą z XVII wieku.

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Palazzo Corvaja

Wzniesiony w XV w. w stylu normańskim z charakterystycznymi podwójnymi oknami (biforium) na miejscu arabskiej wieży, jeden z najważniejszych budynków w miasteczku, był siedzibą pierwszego sycylijskiego parlamentu.

Teatr Grecki w Taorminie

Najsłynniejszy zabytek Taorminy i zarazem jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Sycylii został wykuty w skale w epoce hellenistycznej, a następnie przebudowany przez rzymian i dostosowany do występów gladiatorów. Panorama rozciągająca się z widowni teatru, stanowiąca jednocześnie naturalną scenerię, zaliczana jest do najpiękniejszych w Europie.


„Z najwyższego rzędu roztacza się widok, jakiego nigdy przedtem żadna publiczność w teatrze nie miała. […] Na wprost widać długi grzbiet Etny, a na lewo brzeg morza aż do Katanii czy nawet do Syrakuz, całą zaś panoramę zamyka olbrzymia, ziejąca ogniem góra, nie budząca jednak grozy, ponieważ w lekko zamglonym powietrzu wydaje się bardziej odległa i łagodniejsza niż w rzeczywistości.” J.W. Goethe


Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Godziny otwarcia możecie sprawdzić na tej stronie internetowej, bilet normalny kosztuje 13,5 euro. Jeśli spędzacie w Taorminie więcej niż jeden dzień, to polecam wybrać na zwiedzanie ten, na który zapowiadają najlepszą pogodę. Nawet niewielka ilość chmur może spowodować, że szczyt Etny nie będzie widoczny.

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Labirynt wąskich i pochyłych ulic

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Warto w pewnym momencie odbić z głównej ulicy w bok i zajrzeć w zaułki. Detale zdobiące niektóre budynki są po prostu piękne.

Odeon

Mały teatr rzymski znajdujący się obok Palazzo Corvaja, w którym pierwotnie odbywały się występy muzyczne. Atrakcja dostępna jest bezpłatnie.

Villa Comunale

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Publiczny ogród imienia księcia Colonna di Cesaro ufundowany został w drugiej połowie XIX wieku przez angielską arystokratkę Florence Trevelyan, która pokochała Taorminę i osiedliła się w niej. Z tarasu rozciąga się piękny widok na Etnę i zatokę Naxos oraz zacumowane w niej jachty. Pośrodku ogrodu stoi dość charakterystyczna wieża w nieco chińskim stylu, która służyła Florence do obserwacji ptaków. Cały teren wypełnia różnorodna roślinność, od śródziemnomorskiej po egzotyczną. Jest to atrakcja dostępna bezpłatnie, dlatego koniecznie wpiszcie ją na listę obowiązkowych miejsc do zobaczenia.

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Palazzo dei Duchi di Santo Stefano

Wzniesiona w XIII w. koło Porta Catania dawna siedziba rodziny Des Puches, hrabiów Santo Stefano di Brifa i książąt Galati. Budynek ma styl gotycki z domieszką elementów architektury arabskiej, obecnie znajduje się w nim wystawa rzeźb Giuseppe Marzulla.

Piazza Duomo i katedra San Nicolo

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Na placu katedralnym uwagę przykuwa barokowa fontanna z figurkami koni, które to tryskają wodą zdatną do picia (tzw. nasone). Sama katedra z XIII w. jest dość skromnym, trójnawowym budynkiem, który na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany. Na placu znajduje się także budynek miejscowego ratusza – Palazzo del Municipio.

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Taras widokowy przy Porta Catania

Po przekroczeniu Porta Catania wystarczy kilka kroków, by dotrzeć do małego parku z pięknymi, wysokimi palmami. W pogodny dzień roztacza się stąd piękny widok na morze i Etnę. Przy odrobinie szczęścia można trafić na dymiący stożek, a nawet dostrzec po zmroku spływającą lawę, jeśli erupcja miała miejsc na północnej stronie wulkanu.

Taras widokowy przy Via Pirandello

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Taorminie znajduje się poza obrębem starówki. Jeśli przyjedziecie do miasta autobusem, to z dworca musicie się cofnąć około 200 metrów.

Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii

184 najpiękniejsze punkty widokowe na Sycylii pokazane na zdjęciach i mapach, a także opatrzone wskazówkami, to temat mojego autorskiego przewodnika po wyspie. Polecam!

Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii – zdjęcia, mapy, wskazówki. Przewodnik

Plaże w Taorminie

W Taorminie nie ma piaszczystych, niemal białych plaż. Kto ma takie oczekiwania, ten powinien wybrać inną część Sycylii. Podkreślam to, gdyż miałam już do czynienia z osobami głęboko rozczarowanymi plażami w Taorminie. To oczywiście nie jest wina plaż, a tychże osób, które przed decyzją o podróży nie zasięgnęły informacji o specyfice okolicy, nad którą dominuje największy wulkan Europy. To Etna odpowiedzialna jest w dużej mierze za ukształtowanie się tutejszych terenów, a także za to, że plaże mają ciemny kolor. Z drugiej strony dno morskie jest o wiele bardziej ciekawe, niż przy klasycznych plażach piaszczystych.

Kolejka linowa w Taorminie

Jest to najlepszy i najszybszy sposób, by dotrzeć z centrum miasteczka nad morze. Górna stacja kolejki linowej znajduje się poza obrębem starówki, zaznaczyłam ją na poniższej mapie. W wysokim sezonie należy się liczyć z koniecznością oczekiwania na przejazd. Cennik i godziny kursowania znajdziecie na tej stronie internetowej.

Plaża Isola Bella

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Duża, kamienista i niezwykle malownicza plaża Isola Bella często zdobi liczne pocztówki, nie tylko z Taorminy, ale i z całej Sycylii. Po bokach otoczona jest wysokimi skałami, ale największe emocje wzbudza znajdująca się na środku wysepka Isola Bella. Wiosną 2022 r. wyspę zamknięto dla zwiedzających z powodu remontu, aktualne informacje o dostępności możecie sprawdzać na tej stronie internetowej. Przy plaży znajduje się bardzo rozbudowa infrastruktura, od płatnych kąpielisk oferujących wynajem leżaków z parasolami, po dobre restauracje. Dno morskie przy tej plaży jest wyjątkowo piękne i bardzo urozmaicone, podobnie wokół całej wysepki. Isola Bella uznawana jest za jedno z najciekawszych w Europie miejsc do nurkowania. Konieczne są buty do kąpieli.

Plaża Mazzarò

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Sąsiadująca z Isola Bella piaszczysto-żwirowa plaża Mazzarò jest znacznie mniejsza i jeszcze bardziej zatłoczona, ale mimo to ma swój urok. Dno morskie jest pełne skał i większych kamieni, trzeba bardzo uważać wchodząc do wody. Wejście na plażę znajduje się na wprost dolnej stacji kolejki linowej. Należy wejść do przejścia podziemnego znajdującego się pomiędzy parkingiem, a ulicą Via Nazionale.

Wycieczka łodzią do Grotta Azzurra

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Z obu plaż w sezonie pływają łódki oferujące krótką wycieczkę po wybrzeżu wzdłuż Taorminy. Jej główną atrakcją jest wpłynięcie do Lazurowej Groty (Grotta Azzurra), przepłynięcie od tyłu koło wysepki Isola Bella oraz kąpiel w morzu, np. w zatoce Naxos. Jest to ciekawa atrakcja dla osób spędzających w Taorminie dłuższy czas.

Wycieczki z Taorminy bez samochodu

Taormina - perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Taormina kulinarnie. Gdzie dobrze zjeść?

Dobrze, co nie oznacza bardzo drogo. Mimo, że Taormina jest miejscem drogim i ekskluzywnym, to nadal można w niej znaleźć niedrogie lokale gastronomiczne, gdzie smacznie zjedzą nawet osoby podróżujące budżetowo. Mam też dla Was namiary na genialną pizzę w kilku lokalizacjach, pyszne arancini, najlepszą granitę i fantastyczne lody oraz ciastka. Koniecznie zajrzyjcie do kulinarnego przewodnika po Taorminie.

Taormina: pikantne ciekawostki

Wspominałam na początku, że David Herbert Lawrence mieszkał w Taorminie trzy lata. Jedną z bardziej znanych powieści pisarza jest głośna książka ociekająca erotyzmem – „Kochanek Lady Chatterley” – która długo po premierze była cenzurowana ze względu na pikantne opisy schadzek Lady Constance i jej ogrodnika. Inspirację do stworzenia postaci Constance Chatterley Lawrence znalazł nie gdzie indziej, jak właśnie w Taorminie. Mieszkała tam wówczas jego rodaczka, która znana była z ekscentrycznego stylu życia, w tym z romansu z sycylijskim farmerem. Na miejsce swoich spotkań para wybierała m.in. gaj oliwny, a nie powstrzymywały ich nawet strugi deszczu. Kto czytał książkę lub oglądał jej ekranizację, ten zrozumie doskonale.


Adam Asnyk: Z obcych stron – „Taormina”

Na urwisku prostopadłem, Na uciętych skał marmurze,

Ponad modrych mórz zwierciadłem, Taormina błyszczy w górze.

Jak jaskółczych gniazd gromada, Przyczepiona do urwiska,

Tarasami w przepaść spada, Białe domki w błękit ciska.

Odwrócona ku wschodowi, W głąb Jońskiego patrząc morza,

Pierwsze świtu blaski łowi, Które grecka śle jej zorza.

Na błękitów malowidle, O minionych czasach marzy:

Wysunięty na jej skrzydle Grecki teatr siadł na straży.

Zasiadł z ciszą i powagą Wabiąc widzów tak wymownie…

Bo otworzył pierś swą nagą, Malowniczych scen widownię.

W koło uśmiech słońca złoty I błękitu nieskończoność,

Zawieszonych pnączów sploty, Z laurowych drzew zieloność.

Różowieją po gór stokach Strojne w świeży kwiat mandorle;

Wyżej zamek tkwi w obłokach; Saracenów gniazdo orle.

Wyżej ponad horyzontem Płaszcz ze srebra wznosząc świetny,

W niebo wbił się ostrokątem Wyniesiony stożek Etny.

Jak rycerskie nad nim pióro Na błękitach coraz bledsze,

Dym podłużną wzniósł się chmurą I rozpływa się w powietrze.

Legendowe tchnienia wieją, I słoneczne błyszczą mity…

Dni współczesnych z Odysseją Pada jeszcze blask odbity.

Starożytny duch Hellady Swe pajęcze sieci przędzie,

Choć zamglony, nikły, blady, Piętno swoje wyrył wszędzie.

Zlał się z całą tą przyrodą, I jak światło gdzieś z grobowca

Pod powierzchnią życia młodą Śle promienie dla wędrowca.

Niegdyś znowu ku tej skale Fala morska z sobą niosła Dzikie,

groźne plemion fale, Rycerskiego tłum rzemiosła.

Przybywały po łup krwawy Saraceny i Normandy,

Rozwijając tęczę sławy I rycerskich dzieł girlandy.

I niejeden z tych rycerzy Ostrym mieczem swym wykrawał,

By tron sobie zdobyć świeży, Pochwyconej ziemi kawał.

Dziś ta przeszłość barwna tyle, Chociaż cicho w laurach drzemie

Miga jednak w złotym pyle, Co klasyczną kryje ziemię.

(Warszawa, 1924 r.)


 

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

23 komentarze do “Taormina – perła Sycylii. Jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik”

 1. Tak, to raj na ziemi, więc wcale mnie nie dziwi, że tyle osobistości opiewa T. w swej twórczości. A’propos twórczości: od paru długich dni trzymam w dłoniach „Książkę o Sycylii” J. Iwaszkiewicza z autografem z 1VI 1967r. odkrywając wyspę Jego oczami. „Książeczka” jest taka niepozorna, z pożółkłymi kartkami, ale gdy się je przeczyta stają się złotem płynące. O jakże jest ona przeciwieństwem do obecnych propozycji książkowych pisanych np. przez Petera Moore’a…Z tego posta też skorzystam, z pewnością! Pozdrawiam
  ps. a na dodatek Simply Red to mój ulubiony zespół:) Ten post to bardzo przyjemne zakończenie pracowitego tygodnia:)

  1. Książka faktycznie jest bardzo ciekawa bo ukazuje tą dawną Sycylię, a i autor przemieszcza się zdecydowanie wolniej i ma więcej czasu na poznawanie poszczególnych miejsc, niż dziś większość odwiedzających Sycylię. Apropos Iwaszkiewicza. Czytałaś post Ortigia zaproszenie na granitę?

 2. Tak, tam również wspominasz o Iwaszkiewiczu… i o malowniczych uliczkach… od razu przypomniały mi się uliczki w Rovinj – bajeczne i wąziutkie, a kończące się niejednokrotnie schodkami prosto w turkus Adriatyku…

 3. Natalio,
  ile dni przeznaczyć na Taorminę – na takie niespieszne zwiedzanie (plaże, miasteczko, okolice, Castelmola, Alcantara)? Zastanawiam się też, gdzie się zatrzmać. Będziemy poruszać się komunikacją. Czy lepiej znaleźć coś w Tarominie (drożej!), czy dojeżdżać z np. Letojani czy Castelmola, co przecież też kosztuje 🙂
  I jeszcze: Czy jest połączenie z Tarominy do Palermo?

  1. Witaj Reniu!
   Myślę, że tydzień to optymalny czas na nieśpieszne zobaczenie Taorminy, Alcantary, Castelmoli, Etny i ewentualny wypad o Savoca. W te wszystkie miejsca dojedziesz komunikacją publiczną z Taorminy, czy z Letojani – tego nie wiem. Ponadto z Letojani do Taorminy musiałabyś codziennie dojeżdżać, tak więc mimo wszystko polecam nocleg w samej Taorminie.
   Połączenie z Taorminy do Palermo jest na pewno, zapytaj o szczegóły w miejscowym biurze informacji turystycznej.
   Pozdrawiam

   1. Ślicznie Ci dziękuję.
    Ale narobiłaś! Kupiłam bilety! Jadę!!!
    Staram się ustalić plan podróży. I chyba na początek skupię się na Sycylii Zachodniej.
    Taorminę zostawię sobie na następny raz. Potrzebuje więcej uwagi niż dzień, czy dwa 🙂
    Planuję Zingaro, Erice, Favignianę.
    Myślę nad Palermo, Cefalu – i tu moje pytanie: Dwa dni w Palermo wystarczą? A może jeden dzień? A w Cefalu? Zastanawiam się, czy zatrzymać się w Cefalu na dłużej (2-3 dni), czy lepiej przeznaczyć jeden dzień na spacer po mieście, a w zamian popłynąć na Stromboli, czy Usticę?

    1. Hej Reniu!
     Skupienie się na jednej części wyspy to dobra decyzja, zwłaszcza na krótki pobyt.
     Odnośnie Palermo – zdecydowanie dwa dni, to bardzo fajne miasto, ma ciekawe zabytki – przede wszystkim kościoły, katakumby kapucynów i Palazzo dei Normani, nie możesz też przegapić targu Ballaro. W mojej relacji z Sycylii Palermo jest rozpisane akurat na dwa dni i przyznam, że wszystkiego i tak nie zobaczyliśmy.
     Nie polecam zatrzymania się w Cefalu na kilka dni. Pół dnia – miasteczko + wejście na skałę z widokiem, zdecydowanie lepiej poświęcić czas na Stromboli, choć akurat tam z Cefalu jest bardzo daleko. Płynie stateczek wycieczkowy na Stromboli + Panareę, link do strony przewoźnika znajdziesz w pierwszym poście o Wyspach Liparyjskich. Ustica na jeden dzień to zły pomysł, jest ona dość daleko i dopłynięcie tam i z powrotem w jeden dzień sprawi, że niewiele zobaczysz. Zatrzymaj się koniecznie choć na jedną noc w Erice w Il Carmine – to ten stary klasztor, który przy każdej okazji polecam 🙂
     Pozdrawiam

 4. Witam serdecznie!
  Gratulujac bardzo wyczerpujacego tekstu o Taorminie pozwole sobie na mala korekte :
  – Monte Taoro to skaliste wzniesienie PONAD centrum Taorminy ( ma 396 m n p m ), niegdys byl tam akropol greckiego Tauromenion, dzis widac tam jeszcze ruiny zamku zwanego tu Castello Saraceno – jadac do castelmola napewno widziala go Pani jak na dloni;
  – historia przedstwaiona przez angielskiego pisarza Davida Herberta Lawrence w „Kochanku lady Chatterley” to swego rodzaju …. wspomnienie autobiograficzne!!! Otoz to ZONA p. D.H. Lawrence – Frida Ritchthofen ( Niemka pochodzaca z Drezna! ), obdarzona wybujalym temperamentem, w obliczu choroby meza ( galopujaca gruzlica ) szukala przygod poza lozem malzenskim. Historia opisana w powiesci to nieco zmieniony opis poczatku goracego romansu Fridy z „mulatiere” ( opiekun jutrznego mula! ) Peppino D’ Allura. Bardzo ciekawe informacje o tej pikantnej historii mozna przeczytac w ksiazce Gaetano Saglimbeni „I peccati e gli amori di Taormina” ( „Grzechy i milostki Taorminy” )
  Pozdrawiam serdecznie
  Helena Kuczynska-Grasso
  Przewodnik Wschodniej Sycylii

  1. Witam Pani Heleno!
   Dziękuję za komentarz i korektę. Co do Lawrenca, to nie wiedziałam, że historia dotyczyła go osobiście, ale ten fakt niewątpliwie dodaje pikanterii historii powstania książki. Taormina wielokrotnie inspirowała i zapewne nadal inspiruje. A korzystając z okazji dopytam jeszcze o wzgórze. Bo faktycznie jego szczyt przypada ponad miastem, ale czy w takim razie jeśli skoryguję i wpiszę sformułowanie „na zboczu wzgórza Monte Tauro” (no właśnie: Tauro czy Taoro), to w Pani ocenie będzie ono poprawne?
   Pozdrawiam serdecznie

  2. Pani Natalio,
   Opisy znakomite, zachęcające i bardzo pomocne podczas zwiedzania Sycylii. Pokuszę się jednak o drobne sprostowanie niedotyczące turystyki 🙂 Otóż Mick Hucknall jest aktualnym (nie byłym) i jedynym wokalistą Simply Red. Założył ten zespół w latach 80 i nigdy z niego nie odszedł 🙂
   Pozdrawiam i gratuluję wiedzy na temat Italii.

 5. Natalia. Napisz koniecznie do Dziennikarzy National Geografic. Jestem przekonany, że wpisy dotyczące Włoch cieszyłby się uznaniem. Wiedze na temat Italii masz fantastyczną. Czytam Twoje posty z zapartym tchem.

  1. Bez większego problemu jeśli chodzi o główne atrakcje. Jedynie boczne uliczki mają schody, czasem zaledwie kilka stopni. Ze spokojem 🙂
   Pozdrawiam!

 6. Kiełkujący od kilku lat zamiar odwiedzenia Sycylii zmaterializował się w kwietniu 2019. Mimo, że we Włoszech bywałem wielokrotnie, to najdalej na południe dotarłem do Salerno i na Capri. Sycylia jawiła się nam jako kraina biedna i zacofana chociaż piękna i o wspaniałej historii, ale cywilizacyjnie tkwiąca trochę w czasach minionych, gdzie prawo zwyczajowe było ponad prawem stanowionym. Szukając w internecie natrafiłem na blog Natalii i jej fascynacja tą wyspą zaraziła nas również. 8 kwietnia wylądowaliśmy w Katanii i po wypożyczeniu „Pandy” udaliśmy się do naszej bazy do Taorminy. Zamieszkaliśmy w hotelu „Villino Galladoro” na dole Taorminy w Mazzaro, koło dolnej stacji kolejki linowej „Funivii”. Hotel miły ze znakomitym śniadaniem chociaż robi kłopoty z zameldowaniem się po 16-tej. Po tej godzinie trzeba uprzedzać o godzinie przyjazdu i dogadywać się osobiście. Duch Sycylii był przeciwko nam (może traktował nas jak kolejnych najeźdźców), bowiem pogoda nam nie sprzyjała, temperatura 12-18 st.C. i duże zachmurzenie, na szczęście z dziurami błękitu. Zdjęcia opatulonej w kurtce żony wśród gajów cytrynowych i na tle ścian skalnych obrośniętych dorodnymi kaktusami wyglądają jak zręczny fotomontaż. Okazało się, że Funivia w kwietniu kursuje od 8.00 do 20.00, a nie jak podano w przewodniku do 1-szej w nocy. Na dodatek gdy chcieliśmy zasiąść w legendarnym miejscu Taorminy, a więc na schodach greckiego teatru okazało się, że właśnie od 9 kwietnia trwają tam prace konserwacyjne i wstęp jest niemożliwy. Nie podano daty zakończenia prac. Na szczęście niebo zlitowało się nad nami i na bajkowym Piazza IX Aprile otworzył się nad nami błękit, morze w dole odbijało lazurową poświatę, a Etna odsłoniła się w całej okazałości w białej czapie śniegu. Kontemplowaliśmy te widoki siedząc w eleganckiej kawiarni i chociaż cappuccino było tam po 4 Euro chłonęliśmy piękno tego miejsca. Wiszące nad starym miastem ruiny zamku zakwalifikowaliśmy mylnie jako Castelmola, a potem się okazało, że to Castello Saraceno. Hotel nasz znajdował się także w miejscu niezwykle urokliwym przy bajkowym wprost nabrzeżu ze skalnymi półwyspami i zatoczkami z kamienistą plażą i perłą tej okolicy wyspą „Isola Bella”. Na wyspę można się było dostać brodząc do kolan w wodzie, co pozwalało na pokonanie wąskiej cieśniny. Wyspa ze swoimi skałami i roślinnością stanowi rezerwat i rzeczywiście przywodzi na myśl wyobrażenie raju. Udostępniona jest częściowo rezydencja dawnych właścicieli, od których ponad 20 lat temu państwo włoskie wyspę odkupiło. Daliśmy się naciągnąć na godzinną przejażdżkę łodzią oglądając groty w wapienno-tufowych skałach, w tym reklamowaną atrakcję „Grotta Azzurra”.
  Skały o fantastycznych kształtach w lazurowym morzu – jak obrazek z reklamy rajskich plaż. Sama grota nie dorównuje swej imienniczce na Capri, ale i tak było pięknie. Cena za tę przejażdżkę też była piękna. Godzina miała kosztować 25 Euro od osoby, udało nam się zbić cenę na 15 Euro, a chociaż godzina okazała się godziną lekcyjną i tak było warto. Po takich wrażeniach łóżko w hotelu zdawało się wspaniałym ukoronowaniem dnia. Przed snem trochę nas zaniepokoił dający się co pewien słyszeć łoskot z lekkim drżeniem. Czyżby Etna? Przed 24-tą wyrwał nas z łóżka hałas i odgłosy jak gdyby strzałów. Pierwsze skojarzenie to wybuchający wulkan i latające wszędzie bomby wulkaniczne. Dopiero jak wyszliśmy na zewnątrz ujrzeliśmy piękny pokaz sztucznych ogni wystrzeliwanych ze statku na morzu. Wtedy sobie uświadomiłem, że to przecież 9 kwiecień, a tą datą został nazwany najpiękniejszy plac w Taorminie. Tego dnia bowiem w 1860 r. wybuchło powstanie przeciwko Burbonom, które wykorzystał Garibaldi lądując ze swoim tysiącem zwolenników na Sycylii. Od tego zaczęło się „il Risorgimento” czyli proces jednoczenia Włoch. Wcześniejszy łoskot też dał się wytłumaczyć. Bezpośrednio pod nami w płytkim tunelu przebiegała linia kolejowa Katania – Mesyna.
  Sama Taormina wraz z plażami została świetnie opisana na blogu, a w opisie doznań estetycznych nie będę konkurował z Asnykiem.

 7. Świetny opis, dziękuje za gotowy plan zwiedzania Taorminy i okolic. Czegoś takiego właśnie szukałam. Do tego ścieżka Saracenów. Bardzo przydatne informacje.

 8. piękne zdjęcia i rzeczowy opis, dziękuję! Chciałabym jeszcze dopytać, czy kościół w skale jest dostępny do zwiedzania cały rok? I skąd są piękniejsze widoki – Chiesa Madonna della Rocca czy Ścieżka Saracenów?

  1. Moim zdaniem ze ścieżki, ale spod kościoła również jest piękny widok. Po prostu są zupełnie różne. Wydaje mi się, że jest dostępny przez cały rok.

 9. Dziękuję pani Natalio za wspaniałe opisanie okolicy, bez tych informacji to ciężko by było. Widoki przepiękne, wszystkie wskazane miejsca sprawdziły się i było warto to zobaczyć. Niestety spotkały nas nieprzyjemne sytuacje o których chcę ostrzec innych. Będąc w tej części Sycyli odniosłem wrażenie że turysta to jest taki frajer którego przy każdej możliwej sytuacji należy oszukać, wykorzystać itp. Będąc w Taorminie wybraliśmy się do Costemola. Tam zaszliśmy do apteki po drobny zakup. Niechcący plecakiem strąciłem pudełko z czymś tam, wszystko całe bez widocznych uszkodzeń , podniosłem ustawiłem na półkę i wyszliśmy. Za jakiś czas sprzedawczyni z apteki dogoniła nas na jakiejś uliczce wmawiając że stukła się butelka która była w tym pudełku, po krótkiej awanturze musieliśmy zapłacić 40 euro. Kolejna sytuacja to czekamy na powrotny autobus do Toarminy, podchodzi do nas kobieta z biura na przeciwko przystanku autobusowego i proponuje nam taksówkę bo jej zdaniem już żaden autobus nie kursuje, a była godzina ok. 18. Taksówka to 60 euro. Zdecydowaliśmy iść pieszo do Taorminy, nawigacja wskazuje 40 minut, więc mimo już kilometrów w nogach damy radę. Schodząc już, nagle nadjeżdża planowany autobus, po rozmowie z kierowcą jest on zdziwiony że ktokolwiek rozsiewa nieprawdziwe informacje na temat rozkładu jazdy.
  Powrót na lotnisko, okazuje się że linie autobusowe Etna i inne zajeżdżają na lotnisko i można spokojnie tymi liniami dojechać i nie korzystać z drogich Alibus. Niestety w oficjalnym biurze gdzie kupuje się bilety nie chciano nam sprzedać biletów, tylko kazano skorzystać z Alibus. Choć miło wspominam wyjazd to te drobne incydenty zdecydowały że już tam nie wrócę.

  1. To przykre, ale nie daj sobie popsuć wspomnień takimi przykrościami. Ja miałam podobnie w Amalfi, jeden zgrzyt z oszustem i juz nie chciałam tam więcej zaglądać. Ale dwa lata później pojechałam z Positano i jakoś odczarowałam tego pecha. Jednak po parunastu pobytach we Włoszech postawilismy w tym roku na Hiszpanię, jesienią spędziliśmy tydzień i mamy zmiar spędzić Wielkanoc.
   Pozdrawiam i życzę wielu wspaniałych wyjazdów. M

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close