Cinque Terre – przewodnik po najpiękniejszym wybrzeżu Ligurii. Co zobaczyć i jak zaplanować zwiedzanie?

Cinque Terre Liguria

Cinque Terre to wyjątkowy odcinek liguryjskiego wybrzeża, zawieszony pomiędzy morzem, a górami. Pięć małych miasteczek: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso al Mare to niewątpliwie duże atrakcje tego obszaru, ale nie jedyne. Co jeszcze warto zobaczyć i czego doświadczyć? Co tutaj zjeść? Gdzie najlepiej pójść na plażę? Jak zaplanować zwiedzanie? Zapraszam!

Cinque Terre dawniej

Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach sięgają czasów Imperium Rzymskiego. Później przybyli uciekinierzy z Grecji, którym przypisuje się założenie Riomaggiore. Najpierw osady powstawały wyżej, w górach, a ludność trudniła się rolnictwem i hodowlą zwierząt. Dopiero z czasem ludzie zaczęli zbliżać się do morza i rozszerzyli swoją działalność o rybołówstwo, narażając się tym samym na napady piratów. W drugiej połowie XII wieku wybrzeże dostało się pod panowanie Republiki Genueńskiej i pozostało tam już do momentu zjednoczenia Włoch w 1861 roku. W drugiej połowie XIX wieku rozpoczęła się budowa linii kolejowej, która zmieniła całkowicie sytuację na wybrzeżu i otworzyła je na świat.

Cinque Terre dziś

Riomaggiore - najpiękniejsze miasteczko w Cinque Terre, Liguria

Wraz z linią kolejową, a także drogą samochodową zaczęli przybywać pierwsi turyści i z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Doszło już do sytuacji, gdy pojawiły się głosy o konieczności limitowania dziennej liczby osób odwiedzających wybrzeże. Na razie jednak na mówieniu się skończyło. W 1997 roku obszar obejmujący Cinque Terre, miasteczko Portovenere oraz trzy wyspy: Palmaria, Tino i Tinettona wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powstał również Park Narodowy Cinque Terre oraz Morski Obszar Chroniony Cinque Terre. Dnia 25 października 2011 roku miały miejsce najtragiczniejsze wydarzenia w powojennej historii Cinque Terre, gdy po długich opadach deszczu z gór zeszła lawina błotna. Najbardziej ucierpiała Vernazza, bardzo poważnie zniszczona. Zginęło kilkanaście osób, a ciała części z nich morze wyrzucało nawet po kilku tygodniach.

Ile czasu potrzebne jest na zwiedzanie Cinque Terre?

Jeśli chcielibyście zwiedzić tylko pięć głównych miasteczek bez przemierzania szlaków pieszych bądź wybierając tylko jeden z nich lub plażowanie, to można ograniczyć się do jednego dnia. Oczywiście przy założeniu, że ten dzień zacznie się dość wcześnie. Jeśli chcielibyście odwiedzić także mniej znane wioski, nie wliczane do słynnej piątki, a także przejść dostępnymi szlakami, to radzę zaplanować przynajmniej dwa dni. Dużo zależy też od tempa zwiedzania. Pięć miasteczek w jeden dzień to jednak dość sporo atrakcji.

Skomponuj wyjazd do Cinque Terre
Getaway to unikalne narzędzie do komponowania dowolnych wyjazdów

Jak dostać się do Cinque Terre komunikacją publiczną?

Podróżując od strony południowej i wschodniej trzeba najpierw dotrzeć do La Spezia, a tam zdecydować, w jaki sposób kontynuować podróż. Podróżując od północy jest kilka możliwości, ale bez względu na wybraną opcję nie dojedziecie do żadnego z pięciu miasteczek bezpośrednio z większych miast położonych poza Ligurią. Nawet z Genui połączenia bezpośrednie są rzadkością.

pierwsza papierowa książka

Dojazd do Cinque Terre z Pizy i Rzymu

Na tej linii kursuje bezpośredni pociąg Roma Termini – La Spezia Centrale, z przystankiem w Pizie. Oczywiście z samej Pizy jest znacznie więcej połączeń, także bezpośrednich.

Dojazd do Cinque Terre z Florencji

Są pociągi bezpośrednie jadące z dworca głównego Firenze Santa Maria Novella do La Spezia, ale większy wybór mamy wybierając dojazd do Pizy i tam przesiadkę na pociąg do La Spezia.

Dojazd do Cinque Terre z Bolonii

Z Bolonii możliwy jest dojazd pociągiem wyłącznie z przesiadką, przynajmniej jedną we Florencji. Można za to dojechać w niecałe trzy i pół godziny.

Dojazd do Cinque Terre z Turynu

Podróżując z Turynu należy złapać pociąg z głównej stacji kolejowej Torino Porta Nuova do Genova Piazza Principe, a następnie przesiąść się na bezpośredni pociąg do La Spezia, zatrzymujący się w miasteczkach Cinque Terre.

Dojazd do Cinque Terre z Bergamo

Z Bergamo należy dojechać najpierw do Mediolanu, następnie przesiąść się do pociąg do La Spezia. Później możemy przesiąść się w Sestri Levante na pociąg do wybranego z miasteczek Cinque Terre lub dojechać do La Spezia i stamtąd się cofnąć. W przypadku niektórych połączeń można dotrzeć na miejsce w cztery i pół godziny.

Jak najlepiej zwiedzać Cinque Terre?

Jest kilka możliwości zwiedzania Pięciu Krain, a wśród nich są te lepsze i te gorsze, przystępniejsze cenowo i droższe. Na co warto postawić? To zależy od naszych oczekiwań i długości pobytu.

Cinque Terre Card

Zacznijmy od kart pomocnych prawie każdemu chcącemu zwiedzać Pięć Krain, dostępnych w dwóch wersjach:

 • Cinque Terre Trekking Card umożliwiająca nieograniczone wchodzenie na szlaki piesze z Monterosso do Vernazza i z Vernazza do Corniglia, korzystanie z busów na terenie parku oraz ze zniżki w muzeach w La Spezia w okresie, na jaki zostanie wykupiona;
 • Cinque Terre Train Card umożliwiająca nieograniczone wchodzenie na szlaki piesze z Monterosso do Vernazza i z Vernazza do Corniglia, przejazdy kolejowe na trasie La Spezia – Levanto oraz korzystanie ze zniżki w muzeach w La Spezia w okresie, na jaki zostanie wykupiona.

Brak jednej z kart wymaga wniesienie opłaty przy każdorazowym wejściu na wyżej wymienione odcinki szlaku. Inne odcinki są bezpłatne. Polecam kupić kartę online i pobrać na telefon, bo kolejka w punkcie na dworcu – nawet w niskim sezonie – jest długa i powolna. Strona internetowa Cinque Terre Card. Pomiędzy 6 listopada a 17 marca wstępy na szlaki są bezpłatne.

Pociąg Cinque Terre Express

Najwygodniejszą formą poruszania się jest pociąg osobowy Cinque Terre Express. Kolej jeździ na trasie La Spezia – Levanto, zatrzymując się po kolei w każdej z miejscowości. Oczywiście jeżdżą tędy również inne pociągi, pośpieszne i towarowe, to jest zwykła linia kolejowa, ale na potrzeby turystyki stworzono krótkie i często kursujące połączenie. Najwygodniej kupić całodniowy bilet Cinque Terre Train Card, który na jeden dzień dla osoby dorosłej kosztuje 18,20 euro, a dla dziecka od 4 do 12 lat 11,40 euro. Dostępne są też bilety rodzinne obejmujące dwóch dorosłych i dwójkę dzieci w cenie 48 euro dziennie, podobnie jak bilety na dwa i trzy dni, wówczas odpowiednio tańsze. Posiadacze karty mają darmowy wstęp do toalet ulokowanych na dworcach, a są to toalety bardzo czyste. Tutaj osoba pobierająca opłaty wchodzi sprzątać zajmowaną kabinę i sedes po każdym kliencie, co w odniesieniu do włoskich warunków jest czymś niespotykanym.

Statki wycieczkowe i łodzie

Druga możliwość – znacznie bardziej atrakcyjna pod względem widokowym, ale droższa – to poruszanie się pomiędzy miasteczkami łodziami. W ten sposób dotrzecie do czterech z pięciu wiosek bez problemów, ale już Corniglia będzie poza zasięgiem, chyba że w połączeniu z pociągiem lub trekkingiem. Łódź złapiecie choćby w La Spezia czy w innych miasteczkach. Ale uwaga! Gdy morze jest bardzo wzburzone łodzie nie kursują. W niskim sezonie ta oferta jest też mocno ograniczona, bo chętnych jest znacznie mniej.

Samochód i parkowanie

Trzeci sposób to krążenie samochodem, ale jeśli wybieracie się do Cinque Terre w sezonie, to taka forma jest zdecydowanie odradzana. Na tym przepięknym wybrzeżu każdy skrawek ziemi jest na wagę złota, przez co ceny noclegów przyprawiają o zawrót głowy. Z tego samego powodu brakuje dużych parkingów mogących pomieścić turystów, a te nieliczne i niewielkie istniejące parkingi płatne są często zarezerwowane w całości lub w większości dla mieszkańców. Krążenie autem w sezonie to prawdziwy koszmar i może popsuć radość ze zwiedzania wybrzeża. Zapomnijcie także o wjeździe do miasteczek, gdzie wprowadzono ZTL – zona traffico limitato – czyli strefę ograniczonego ruchu.

Cingue Terre, czyli Pięć Krain

Od strony południowo wschodniej są to następujące miasteczka:

Riomaggiore

Moje ulubione miasteczko w Cinque Terre, które polecam odwiedzić późnym popołudniem. Więcej w osobnym poście o Riomaggiore.

Manarola

Zjadłam tutaj z pięknym widokiem i zrobiłam jedno z najlepszych zdjęć w dziesięcioletniej historii bloga. Więcej w osobnym poście o Manaroli.

Corniglia

Najmniejsza spośród pięciu wiosek i zarazem jedyna, która nie ma portu i bezpośredniego dostępu do morza. Z tego też powodu dociera tutaj najmniej turystów, a dzięki temu jest kameralnie i spokojnie. Choć popływać w samym miasteczku nie można, to można za to podziwiać piękne widoki z dość wysoka, a także zajadać wyśmienitą granitę cytrynową.

Dworzec kolejowy znajduje się na dole, na górę prowadzą wysokie schody, ale można podjechać autobusem, idealnie zsynchronizowanym z przyjazdami pociągów. Posiadacze Cinque Terre Card mają przejazd tym busem zapewniony w ramach karty.

Vernazza

Najbardziej eleganckie i w mojej opinii najciekawsze miasteczko z całej piątki. Więcej w osobnym poście o Vernazza.

Monterosso al Mare

Monterosso al Mare pod względem zabudowy jest zdecydowanie najmniej urokliwym z całej piątki, ma za to coś, czego brakuje pozostałym czterem: plażę, a właściwie trzy plaże. Najdłuższa i najładniejsza znajduje się w środkowej części miejscowości, tuż przy stacji kolejowej, natomiast dwie mniejsze po bokach.

Wiele źródeł podaje informacje, jakoby plaże w Monterosso były piaszczyste. Nie zgadzam się z tym, są piaszczysto-żwirowe, szczególnie przy wejściu do wody. Piasek nie jest biały ani nawet żółty, jest szary, natomiast położenie plaż w otoczeniu skał i zielonych gór jest bardzo urokliwe.

Sentiero Azzuro – lazurowy szlak wzdłuż Cinque Terre

Sentiero Azzuro to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych szlaków pieszych we Włoszech, szczególnie jego odcinek zwany Drogą Miłości. Cały szlak jest długi na około 12 km, ale dość łatwy i oferuje przepiękne widoki na morze, góry oraz miasteczka. Minusem popularności jest to, że w szczycie sezonu ścieżki robią się tłoczne. Wejście jest płatne w przypadku dwóch odcinków, ale kupując wspomniany na początku postu bilet Cinque Terre Train Card wstępy na szlaki macie już wliczone w cenę biletu. Ważną kwestią jest odpowiednie obuwie. Wprawdzie ścieżka nie jest bardzo wymagająca, ale kilka lat temu mówiło się głośno o tym, że Park Narodowy Cinque Terre będzie karał mandatami za wchodzenie na szlaki w klapkach i innym nieodpowiednim obuwiu. Po tym jak widziałam kobiety w japonkach i szpilkach na Wezuwiuszu uwierzę nawet w najbardziej absurdalny brak zdrowego rozsądku u turystów.

Ścieżka miłości Riomaggire – Manarola (Via dell’Amore)

To najsłynniejszy odcinek Lazurowej Ścieżki, łączący miasteczka Manarola i Riomaggiore. Droga Miłości od ponad dekady jest zamknięta, a to z powodu oberwania się głazów mniej więcej w połowie jej długości. Mówi się, że to gmina musi sfinansować naprawę i zabezpieczenie ścieżki, ale ja nie potrafię zrozumieć, dlaczego przy tak cenionej atrakcji nie może za to zapłacić region. Szczególnie, że to nie jedyny odcinek wymagający remontu. Via dell’Amore liczy łącznie około 1,5 km długości. Możecie przejść jej fragmentem rozpoczynającym się na dworcu kolejowym w Manarola. Warto. Ponowne otwarcie planowane jest na lipiec 2024 roku.

Odcinek Manarola – Corniglia

Tutaj sytuacja jest identyczna. Odcinek zamknięto po oberwaniu się skał i nadal nie wiadomo, kiedy gmina uzbiera fundusze. Alternatywą jest szlak przez wioskę Volastra, który jednak wymaga wysokiego i męczącego podejścia z Manaroli do Volastry. Wówczas długość szlaku wynosi 5,4 km i wymaga przeznaczenia na jego przejście minimum 2,5 godziny.

Odcinek Corniglia – Vernazza

CORNIGLIA - najmniejsze miasteczko w Cinque Terre

Liczący 3,5 km długości odcinek wymaga najpierw podejścia około 100 m wzwyż, by później schodzić do Vernazzy pokonując ponad 200 m w dół. Tuż przed miasteczkiem znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się panorama widoczna na zdjęciu na samej górze postu. Na tą trasę trzeba przeznaczyć minimum 1,5 godziny. Kolejność odwrotna – z Vernazzy do Corniglia – jest bardziej męcząca.

Odcinek Vernazza – Monterosso al Mare

Vernazza - perła wybrzeża Cinque Terre. Co zobaczyć w miasteczku?

Ten odcinek liczy 3,6 km i najpierw wymaga podejścia około 170 m pod górę, a następnie zejścia do poziomu morza. Na początku ścieżki licząc od Vernazzy znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się taka panorama miasteczka, jaką widać powyżej. Na przejście tym szlakiem należy przeznaczyć minimum 1,5 godziny. Na dzień publikacji przewodnika szlak jest zamknięty.

Co zjeść w Cinque Terre?

Manarola w Cinque Terre - dojazd, szlaki i jedzenie z widokiem w słynnej knajpie Nessun Dorma

Jak każdy zakątek Italii, tak i Cinque Terre posiada swoje lokalne przysmaki, których warto spróbować, aby móc w pełni cieszyć się urokami wybrzeża. Przede wszystkim królują tutaj ryby i owoce morza, które można zjeść zarówno przy stoliku w dobrej restauracji, jak i w papierowym rożku na ulicy, sprzedawane w formie smażonej (frittura) jako street food. Uwielbiam! Drugim klasykiem tutejszej kuchni są acciughe (anchois), czyli sardele europejskie, popularne szczególnie w Monterosso al Mare. Klasykiem tutejszej kuchni – a także kuchni liguryjskiej – jest zielone pesto z bazylii, orzeszków piniowych, oliwy oraz serów: parmezanu i pecorino. Pesto alla genovese serwowane jest z makaronem, kluseczkami gnocchi oraz jako dodatek do bruschetty. Ponadto do tutejszych smakołyków należą wyroby z cytryn: lody, granita, marmolady czy limoncino, lokalna wersja limoncello. Wśród win rządzą Cinque Terre DOC oraz likierowe Sciacchetrà DOC.

Gdzie spać w Cinque Terre?

Jeśli chcielibyście spędzić tutaj przynajmniej kilka dni i łączyć zwiedzanie z plażowaniem, to polecam nocleg w Monterosso al Mare lub w którejś  z miejscowości sąsiednich, na przykład bardzo ładnego, a już tańszego Levanto. Jest to naprawdę świetna baza z długą plażą, a jednocześnie krańcowa stacja pociągu Cinque Terre Express kursującego do La Spezia. Także sąsiednia Bonassola jest piękna, a tańsza. Przepiękne i klimatyczne, choć drogie są noclegi w Riomaggiore, podobnie jak w sąsiedniej Manaroli. Najmniej praktyczną bazą będzie wioska Corniglia, chyba że ktoś szuka ciszy i spokoju, a odległość do stacji kolejowej nie stanowi dla niego problemu. Drogo, ale pięknie i z większymi możliwościami wieczornej rozrywki można nocować w Vernazza. Największą i najkorzystniejszą cenowo ofertę noclegów ma jednak La Spezia, choć to już duże miasto i nie ten sam klimat, co na wybrzeżu.


Inspirujące i pełne emocji opowieści z podróży po północnych Włoszech, w tym po Cinque Terre. Poznajcie moją najnowszą książkę „Italia – kraina kontrastów i różnorodności”.


Co warto zobaczyć w okolicy Cinque Terre?

W najbliższej okolicy polecam przede wszystkim małe miasteczko Portovenere, położone malowniczo na cyplu pomiędzy Zatoką Poetów a Cinque Terre. Po drugiej stronie zatoki znajdują się urokliwe Lerici i Tellaro, natomiast kawałek w stronę Genui słynne Portofino oraz pobliskie San Fruttuoso, gdzie można albo dopłynąć łodzią, albo dojść panoramicznym szlakiem przez góry. Dużą atrakcją jest również sama Genua, miasto piękne lecz niedoceniane. Z kolei już w Toskanii, ale blisko Pięciu Krain polecam Wam bardzo osobliwą atrakcję, jaką jest średniowieczny zamek Fosdinovo, a szczególnie nocleg wśród jego murów. Niezapomniane doświadczenie!

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

Jeden komentarz do “Cinque Terre – przewodnik po najpiękniejszym wybrzeżu Ligurii. Co zobaczyć i jak zaplanować zwiedzanie?”

 1. Przepiękne zdjęcia, Natalio, aż chce się spakować i pojechać.
  Swietny pomysł na całościowe ujęcie tematu, ale chciałabym się trochę ująć za Monterosso.
  Będąc w Monterosso warto przespacerować się wzdłuż plaży promenadą, której zdjęcie zamieściłaś. Jest to wspaniały punkt widokowy, z którego można zrobić piękne zdjęcia lazurowego morza i zielonych wzgórz. Kiedy trzy lata temu przygotowywałam się do wyjazdu do Ligurii, znalazłam nawet opinię, że jest to jedna z najpiękniejszych dróg spacerowych wzdłuż morza w całych Włoszech. istotnie tchnie spokojem, a otocznie jest piękne przy szerokiej panoramie. Nad plażą góruje zamek ( raczej ruiny) i klasztor Św. Franciszka Colle dei Cappuccini. Na tarasie nad zamkiem stoi posąg Franciszka i wilka.. Stąd widać wszystkie pięć miast Cinque Terre i wspaniałe otoczenie tarasowe: klify, morze, winnice, gaje oliwne i cytrynowe. Podejscie do klasztoru jest po łagodnych, wygodnych i szerokich schodach – nie ma skał ani kamieni.
  Jeśli ktoś może przeznaczyć trochę więcej czasu niż jeden dzień, to warto stąd rozpocząć swoje spotkanie z Cinque Terre.
  Dla miłośników chodzenia przydatne mogą być linki:
  https://www.cinqueterre.eu.com/en/footpaths-cinqueterre
  https://www.incinqueterre.com/pl/trail-number1-high
  https://www.bestofcinqueterre.com/en/cinque-terre-in-one-day
  https://www.incinqueterre.com/en/trails-all
  Jak podaje Natalia, trasa spacerowa z Vernazza do Corniglia jest płatna, ale w przeciwną stronę była darmowa. Warto to sprawdzić, bo jesli przyjeżdżacie w tamte okolice na jeden dzień, to możecie w pełni nie wykorzystać karty, a ma ona swoją cene.
  Okoliczne miasteczka na wzgórzach opisała autorka bloga: https://thatsliguria.com/
  To nasza rodaczka zamieszkująca Ligurię od lat.
  Pozdrawiam wszystkich. M

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close