Samolotem na kemping do Włoch – gdzie i skąd można dolecieć oraz co zobaczyć bez samochodu?

Samolotem na kemping do Włoch - gdzie i skąd można dolecieć oraz co zobaczyć bez samochodu?

Samolotem na kemping do Włoch? Jak najbardziej jest to możliwe i w dzisiejszych czasach wcale nie wymaga zabierania ze sobą ogromnego bagażu, bo wszystko czego potrzebujemy do kempingowania – od domków i namiotów z pełnym wyposażeniem po atrakcje dla dzieci – zapewniają nowoczesne obiekty. Jak zorganizować wakacje na kempingu bez samochodu? To pytanie zadawane jest tak często, że na prośbę i we współpracy z partnerem bloga Eurocamp Polska przygotowałam wskazówki, gdzie na kemping można dolecieć samolotem, jak dojechać z lotniska oraz co zobaczyć w okolicy korzystając tylko z komunikacji publicznej. Zapraszam!

Kemping bez własnego sprzętu

Wybierając się na kemping już od dawna nie musimy pakować samochodu aż pod dach namiotami, materacami, śpiworami i garnkami. Wiele nowoczesnych obiektów oferuje na wyłączność domki w różnym standardzie, z własną łazienką, w których kuchnia ma pełne wyposażenie, a w sypialniach czekają wygodne łóżka ze świeżą pościelą. Nawet grill gazowy jest już często standardem, podobnie jak leżaki i krzesła na tarasie przed domkiem. Z kolei miłośnicy klasycznego kempingowania pod namiotem mogą wybrać namiot typu Safari inspirowany stylem afrykańskim, z normalnymi łóżkami oraz aneksem kuchennym, lub tradycyjny namiot, ale w nowoczesnym wydaniu: duży, wysoki, z łóżkami zamiast materaca rozłożonego na ziemi oraz małym aneksem kuchennym.

Samolotem na kemping nad jezioro Garda

Największe i jedno z najpiękniejszych jezior Italii to prawdziwy raj wakacyjny, zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i relaksu na plaży czy przy basenie. Górskie szlaki, dziesiątki kilometrów ścieżek i tras rowerowych, a także doskonale przygotowana infrastruktura corocznie ściągają nad Gardę miliony turystów. Większość przybywa własnym samochodem i rzeczywiście, część atrakcji ma mocno graniczoną dostępność komunikacją publiczną, ale tych będących na wyciągniecie ręki nadal pozostaje bardzo dużo.

Dojazd z lotniska Wenecja-Treviso

Wychodząc z terminalu należy złapać autobus linii 6 do Treviso, by potem wsiąść w pociąg do Peschiera del Garda. Niestety, podróż pociągiem z Treviso nie jest bezpośrednia. W zależności od połączenia przesiadka wypada albo w Venezia Mestre (tu przesiadamy się na Frecciarossa) lub w przypadku wybrania kolei regionalnych – w Vicenzy i w Weronie. Czas przejazdu to około 1 h 50 minut do 2 h 20 minut.

Loty do Treviso

Lotnisko Wenecja – Treviso jest obsługiwane m.in. przez linię Ryanair. Dzięki temu mamy loty z takich polskich miast, jak: Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Wrocław czy Warszawa – Modlin (połączenia aktualne na dzień publikacji artykułu).

Dojazd z lotniska w Bergamo

Wychodząc z terminalu należy złapać autobus do centrum miasta, podróż trwa około 10 minut. Następnie przesiadamy się na pociąg relacji Bergamo – Peschiera del Garda. Podróż można odbyć bezpośrednio lub z jedną przesiadką. Czas przejazdu to około 2 godziny.

Loty do Bergamo

Lotnisko Mediolan-Bergamo jest obsługiwane m.in. przez linię Ryanair. Dzięki niej dolecimy tutaj z takich polskich miast, jak: Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Wrocław czy Warszawa-Modlin (połączenia aktualne na dzień publikacji artykułu).

Kempingi w Peschiera del Garda

Samolotem na kemping do Włoch - gdzie i skąd można dolecieć oraz co zobaczyć bez samochodu?

Camping Bella Italia

W centrum miasteczka Peschiera del Garda są aż trzy duże, świetnie wyposażone kempingi:

Zwiedzanie komunikacją publiczną z Peschiera del Garda

Miasteczko Peschiera del Garda jest idealną bazą do zwiedzania południowej części jeziora Garda. Na krótszych trasach warto rozważyć wypożyczenie – na przykład – roweru elektrycznego, szczególnie, że oferta wszelkich wypożyczalni jest bardzo bogata. Wówczas w zasięgu krótkiej, panoramicznej przejażdżki znajduje choćby Punta San Vigilio – wspaniałe miejsce do podziwiania zachodu słońca w romantycznej scenerii, czy miasteczko Bardolino i tamtejszy diabelski młyn ustawiony nad samym brzegiem jeziora. Na wspaniałą wycieczkę łodzią można się wybrać na prywatną wyspę – Isola del Garda. W temacie zwiedzania samej Gardy polecam Wam blogowy przewodnik po jeziorze Garda z linkami do kilkudziesięciu innych artykułów o tym obszarze. W Peschiera del Garda można skorzystać z dogodnie ulokowanego dworca kolejowego i dzięki któremu łatwo i szybko dotrzeć do takich miast jak: Brescia, Werona, Mantua, Padwa, Vicenza czy – już trochę dalej – cudna Wenecja. Przejazd szybką koleją do Wenecji zajmuje około 1 h 30 minut.

Samolotem na kemping w okolice Wenecji

Poznawanie Wenecji – najbardziej niezwykłego spośród włoskich miast – jest fascynującym doświadczeniem, choć wymagającym dobrego zaplanowania pobytu. Osoby nastawione na codzienne, intensywne zwiedzanie od rana do wieczora powinny rozważyć nocleg w centrum, ale już podróżujący z dziećmi, mający więcej czasu i chcący dzielić odkrywanie Serenissimy z relaksem na plaży – niekoniecznie. Zamykający Lagunę Wenecką półwysep Punta Sabbioni to prawdziwe zagłębie wysokiej jakości kempingów położonych przy długiej, szerokiej plaży piaszczystej, z basenami i mnóstwem atrakcji dla najmłodszych.

Dojazd z lotniska Wenecja-Treviso na Punta Sabbioni

Wychodząc z terminalu należy złapać autobus linii 6 do Treviso, by potem przesiąść się na pociąg do stacji Venezia Santa Lucia. Można też złapać bezpośredni autobus odjeżdżający sprzed wyjścia z hali przylotów i mający końcowy przystanek na Piazzale Roma, tuż przy dworcu kolejowym. Będąc na stacji kolejowej mamy dwie opcje transportu do Punta Sabbioni. Pierwsza jest malownicza, ale z przesiadką, a druga bezpośrednia. Zacznę od bezpośredniej. Ze stacji kolejowej kierujemy się w kierunku Ponte dei Tre Archi. Tam na przystanku vaporetto Tre Archi łapiemy łódź linii 22, która opływając Wenecję od północy zabierze nas bezpośrednio do Punta Sabbioni. Teraz trasa malownicza. Polecam ją szczególnie tym z Was, którzy do Wenecji przyjadą po raz pierwszy. Ze stacji kolejowej kierujemy się w kierunku najbliższego przystanku vaporetto. Wsiadamy w linię 1 i cieszymy oko zjawiskowym Canal Grande. Wysiadamy na stacji S. Zacccaria, tuż obok Piazza San Marco. Łapiemy kolejne vaporetto linii 14 w kierunku wyspy Burano i wysiadamy na Punta Sabbioni. Całkowity czas podróży z lotniska do Punta Sabbioni to około 2 godziny i kilkanaście minut.

Loty do Wenecji-Treviso

Na dzień publikacji artykułu do portu lotniczego Wenecja-Treviso dostaniemy się Ryanairem z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy-Modlina i Wrocławia (połączenia aktualne na dzień publikacji artykułu).

Kempingi na Punta Sabbioni

Samolotem na kemping do Włoch - gdzie i skąd można dolecieć oraz co zobaczyć bez samochodu?

Plaża na Punta Sabbioni

Z uwagi na niewielką odległość od przystanku vaporetto i brak własnego środka lokomocji, na Punta Sabbioni warto rozważyć te oto kempingi jako miejsca wypoczynku na Lagunie Weneckiej:

Autobus linii 23 kursuje co około 20 – 30 minut.

Zwiedzanie komunikacją publiczną z Punta Sabbioni

Oczywiście najjaśniej świecącą gwiazdą tego zakątka Italii jest Wenecja – miasto, które totalnie skradło mi serce. Przepych, pałace, mosty, Plac św. Marka, gondolierzy i najstarsza kawiarnia Europy, a to dopiero początek. Do najsłynniejszego miasta na wodzie dostać się można tramwajem wodnym (vaporetto) nr 14. Podróż kończymy na przystanku S. Zaccaria, co daje olbrzymie możliwości zwiedzania miasta. W zasięgu 20-30 minut spacerem mamy większość najważniejszych atrakcji oferowanych przez Wenecję. Kolejną propozycją jest wizyta na wyspie Burano – najbardziej kolorowym miejscu tej części Włoch. Dojazd na Burano z Punta Sabbioni jest bardzo prosty: łapiemy vaporetto nr 14 w kierunku Burano i płyniemy zaledwie jeden przystanek. Będąc na Burano warto rozważyć zwiedzenie Torcello – wyspy Laguny Weneckiej wysuniętej najdalej na północ spośród dostępnych tramwajem wodnym. Z Burano należy wsiąść w vaporetto linii 9 łączącej wyspy Burano i Torcello. Bliżej centrum polecam zwiedzić krainę weneckiego szkła – wyspę Murano – gdzie z Punta Sabbioni można dopłynąć z przesiadką: najpierw vaporetto nr 22 do przystanku Fondamente Nove (F.te NOVE), a następnie przesiadka na vaporetto linii 4.1 lub 4.2 w kierunku Murano.

Bilety okresowe na vaporetto w Wenecji

Zwiedzanie Laguny Weneckiej nie będzie możliwe bez kupna biletów – najlepiej okresowych – na tramwaje wodne. Bilety te w porównaniu z cenami biletów jednorazowych wychodzą znacznie taniej. Aktualne stawki różnych wariantów (24 h, 48 h, 72 h i 7-dniowe) są podane na stronie przewoźnika. W dniu publikacji artykułu ceny kształtują się następująco:

  • pojedynczy przejazd do 75 minut – 9,50 euro;
  • 24h – 25 euro;
  • 48h – 35 euro;
  • 72h – 45 euro;
  • 7 dni – 65 euro.

Samolotem na kemping do Emilii-Romanii

Emilia-Romania, fascynujący region pełen zachwycającej architektury i długich plaż piaszczystych jest też miejscem, gdzie można doskonale zjeść, szczególnie najlepsze w całej Italii dania z makaronu. To również kraina, która – nie licząc wybrzeża – nie została do tej pory w pełni doceniona przez masową turystykę, a dzięki temu nie ma tutaj takich tłumów, jak choćby w sąsiedniej Toskanii.

Dojazd z lotniska w Bolonii

Wychodząc z terminalu należy kierować się czytelnymi oznaczeniami na stację kolei bezpośredniej – Marconi Express. Czas przejazdu z lotniska na dworzec główny to około 7 minut. Ten krótki pociąg kursuje bardzo często – co około 10 minut – stąd nie należy się niepokoić, gdy wchodząc na peron spostrzeżemy, iż właśnie odjechał. Bilet można w prosty sposób kupić w maszynie biletowej, której menu dostępne jest również w języku angielskim. Pociąg kursuje od godziny 5:40 aż do godziny 24:00, przez cały rok. Koszt biletu to 11 euro w jedną stronę lub 20 euro w dwie strony. Gdy już będziemy na głównym dworcu kolejowym Bologna Centrale, z łatwością złapiemy pociąg do Rawenny, który kursuje co około 30 minut. Koszt biletu na tej trasie na dzień publikacji artykułu to 8 euro za osobę. Po dotarciu do Rawenny należy przejść kilkadziesiąt metrów na przystanek autobusowy linii 80, kursującej co około 30 minut. Podróż na kemping trwa 22 minuty, a koszt biletu autobusowego w Rawennie to około 3 euro.

Loty do Bolonii

Na dzień publikacji artykułu lotnisko w Bolonii jest obsługiwane m.in. przez linię Ryanair. Do Bolonii dolecimy z Wrocławia, Krakowa i Warszawy-Modlin. Czas lotu to około 1 h 40 minut dla kursu z Wrocławia.

Kemping Adriano koło Rawenny

 Samolotem na kemping do Włoch - gdzie i skąd można dolecieć oraz co zobaczyć bez samochodu?

Wystarczy przejść na drugą stronę ulicy, a następnie dosłownie kawałek przez pas lasu, aby znaleźć się na długiej plaży o jasnym piasku. Sam kemping oferuje jeden ogromny basen podzielony na strefy, z wydzielonym brodzikiem, jacuzzi oraz leniwą rzeką. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Zwiedzanie komunikacją publiczną z Rawenny

Wystarczy dojechać na dworzec kolejowy w Rawennie wspomnianym wcześniej autobusem, a ogrom atrakcji Emilii-Romanii staje otworem. Przede wszystkim zachwycająca Bolonia, jedno z moich ukochanych miast w północnych Włoszech. Ponadto możecie pojechać do przepięknej Ferrary, do Modeny – ojczyzny octu balsamicznego – oraz do Parmy – ojczyzny słynnej szynki parmeńskiej. Niewielka odległość będzie dzielić Was od rozległych plaż Rimini oraz Cattolica, gdzie również dojeżdża pociąg.

Samolotem na kemping do Toskanii

Zachwycająca Toskania to jedna z najczęściej wybieranych destynacji podróżniczych, pełna zarówno sielskich krajobrazów jak i miast przepełnionych zabytkami. Jednak romantyczne wzgórza i zabytki to nie wszystko, jest bowiem w Toskanii także długie i świetnie przygotowane dla turystów wybrzeże. Nie wszędzie łatwo można dotrzeć bez samochodu, ale nadal takich miejsc jest aż nadto na jeden urlop. W tym przypadku proponowany przeze mnie kemping wymaga dojścia od przystanku autobusowego około 550 m.

Dojazd z lotniska w Pizie

Wychodząc z  terminalu lotniska w Pizie trzeba skierować się do szybkiej kolejki People Mover; w pełni automatyczne wagoniki bezpośrednio łączą lotnisko z głównym dworcem kolejowym w Pizie. Kolejka kursuje co 5 do 8 minut i działa codziennie od 6:00 do 24:00. Z Pizy do San Vincenzo dojedziemy bezpośrednio pociągiem regionalnym. Czas przejazdu to około 1 godziny, pociągi kursują często – co koło 30 minut. Cena pojedynczego biletu to 8,10 euro. Wysiadając w San Vincenzo należy przejść mostem dla pieszych nad torami kolejowymi. Po drugiej stronie mostu pieszego jest ulica Via Aurelia Nord, skąd odjeżdża autobus numer 011. Po kilkunastu minutach podróży należy wysiąść na przystanku Incroccio Albatros. Kemping oddalony jest o kilkanaście minut spacerem od przystanku, należy iść wzdłuż drogi Via delle Caldanelle.

Loty do Pizy

Piza posiada własny port lotniczy imienia Galileo Galilei. Z Polski do Pizy możemy wybrać się bezpośrednio dzięki lotom linii Ryanair z Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Warszawy-Modlina.

Dojazd z lotniska Rzym Ciampino

Wychodząc z terminalu na Lotnisku Roma Ciampino, na wprost i po lewej stronie zlokalizowany jest przystanek autobusu łączącego lotnisko z głównym dworcem kolejowym Rzymu – Roma Termini. Bilet można kupić u kierowcy, cena pojedynczego przejazdu to 6 euro, powrotny bilet to koszt 11 euro. Będąc na dworcu kolejowym należy wybrać pociąg do San Vincenzo. Podróż bezpośrednia lub z jedną przesiadką trwa przeważnie do 3 godzin, koszt pojedynczego biletu to około 25 euro.

Czym dolecieć do Rzymu Ciampino?

Lotnisko Roma-Ciampino jest obsługiwane m.in. przez linię Ryanair. Do Rzymu dolecimy liniami Ryanair z Krakowa, Poznania, Wrocławia i Warszawy-Modlina (połączenia aktualne na dzień publikacji artykułu).

Dojazd z lotniska Rzym Fiumicino

Główne lotnisko Rzymu jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta, w tym z dworcem Roma Termini. Z lotniska odjeżdża bezpośredni autobus oraz bezpośredni pociąg Leonardo Express, kursujący co 15 minut. Czas przejazdu to 30 minut, a koszt biletu to 17,90 euro (połączenia aktualne na dzień publikacji artykułu). Będąc na dworcu kolejowym należy wybrać pociąg do San Vincenzo. Podróż bezpośrednia lub z jedną przesiadką trwa przeważnie do 3 godzin, koszt pojedynczego biletu to około 25 euro.

Czym dolecieć do Rzymu Fiumicino?

Lotnisko Roma-Fiumicino jest obsługiwane m.in. przez linię Wizzair. Do Rzymu dolecimy z Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Wrocławia i Warszawy-Chopina (połączenia aktualne na dzień publikacji artykułu).

hu Camping Park Albatros w San Vincenzo

Samolotem na kemping do Włoch - gdzie i skąd można dolecieć oraz co zobaczyć bez samochodu?

Czterogwiazdkowy, bardzo popularny i ceniony kemping na środkowym wybrzeżu Toskanii, położony niemal przy samej plaży. Tutaj znajdziecie więcej szczegółów.

Zwiedzanie komunikacją publiczną z hu Camping Park Albatros w San Vincenzo

Wystarczy podjechać na stację kolejową w San Vincenzo i już można wybrać się na wycieczkę do Pizy, Livorno, Lukki, do La Spezia i stamtąd na słynne wyrzeże Cinque Terre, a nawet do Florencji, choć to męcząca wyprawa, wymagająca bardzo wczesnego wstania z łóżka. Miłośnicy ciszy, spokoju i pięknych widoków mogą natomiast podjechać do Piombino i stamtąd przeprawić się na Elbę. Tam z kolei można wypożyczyć skuter, wsiąść w autobus lub w łódź oferującą wycieczkę dookoła wyspy.

Samolotem na kemping do Rzymu

Rzym można zwiedzać na niezliczoną ilość sposobów i każdy – pomijając próby zaliczenia w jeden dzień – jest dobry. Tutaj podobnie jak w przypadku Wenecji potrzebne jest więcej czasu i osoby nastawione na intensywne zwiedzanie w kilka dni powinny postawić na nocleg w centrum, ale podróżujący z dziećmi, przybywający na dłużej i chcący się relaksować pomiędzy zwiedzaniem mogą to wszystko połączyć wybierając kemping z dogodnym dojazdem do centrum.

Dojazd z lotniska Rzym Ciampino

Dojazd z lotniska do dworca głównego Roma Termini opisałam wyżej. Podróż z Termini na kemping najszybciej upłynie, gdy wykorzystamy metro i autobus. Z dworca Roma Termini należy wsiąść w linię metra B w kierunku stacji EUR Fermi. Tam należy się przesiąść na autobus 070 jadący w kierunku Via Cristoforo Colombo. Wysiadając z przystanku autobusowego na wspomnianej ulicy pozostaje już tylko minuta marszu, by cieszyć się atrakcjami kempingu Village Fabulous.

Czym dolecieć do Rzymu Ciampino?

Lotnisko Roma-Ciampino jest obsługiwane m.in. przez linię Ryanair. Do Rzymu dolecimy liniami Ryanair z Krakowa, Poznania, Wrocławia i Warszawy-Modlina (połączenia aktualne na dzień publikacji artykułu).

Dojazd z lotniska Rzym Fiumicino

Główne lotnisko Rzymu jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta, w tym z dworcem Roma Termini. Z lotniska odjeżdża bezpośredni autobus i bezpośredni pociąg Leonardo Express kursujący co 15 minut. Czas przejazdu to 30 minut a koszt biletu to 17,90 (połączenia aktualne na dzień publikacji artykułu).

Czym dolecieć do Rzymu Fiumicino

Lotnisko Roma-Fiumicino jest obsługiwane m.in. przez linię Wizzair. Do Rzymu dolecimy z Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Wrocławia i Warszawy-Chopina (połączenia aktualne na dzień publikacji artykułu). Podróż z Termini na kemping najszybciej upłynie, gdy wykorzystamy metro i autobus. Z dworca Roma Termini należy wsiąść w linię metra B w kierunku stacji EUR Fermi. Tam należy się przesiąść na autobus 070 jadący w kierunku Via Cristoforo Colombo. Wysiadając z przystanku autobusowego na wspomnianej ulicy pozostaje już tylko minuta marszu i już jesteśmy na miejscu.

Camping Village Fabulous

Samolotem na kemping do Włoch - gdzie i skąd można dolecieć oraz co zobaczyć bez samochodu?

Ten czterogwiazdkowy kemping położony jest na przedmieściach Rzymu w sosnowym lesie, w cieniu rozłożystych koron piniowych, tak charakterystycznych dla tej części Italii. Tutaj znajdziecie więcej informacji.

Zwiedzanie komunikacją publiczną z Camping Village Fabulous

Naturalnie największą atrakcją w okolicy jest Wieczne Miasto, o którym sporo znajdziecie na blogu, m.in. kulinarny przewodnik, przewodnik po najpiękniejszych punktach widokowych czy zbiór wskazówek i informacji o zabytkach w klasycznym przewodniku po Rzymie. Miłośników starożytności z pewnością ucieszy bliska odległość od Parku Archeologicznego Ostia Antica, gdzie dojeżdża autobus linii C13 z przystanku Colombo/Malafede znajdującego się przed bramą kempingu. Z tego samego przystanku na długie plaże nad Morzem Tyrreńskim w Lido di Castel Fusano odjeżdża i dociera w niespełna pół godziny bezpośredni autobus linii 070.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close