Peschiera del Garda – najlepsza baza do zwiedzania południowej Gardy

Peschiera del Garda najlepsza baza do zwiedzania południowej części jeziora Garda

Peschiera del Garda jest jedynym w swoim rodzaju spośród miast i miasteczek rozrzuconych dookoła największego jeziora Italii. Miejscowość położona na nizinie przy ujściu rzeki Mincio, ze starówką ulokowaną na wyspach, starymi ceglanymi mostami, kompleksem imponujących fortyfikacji, bulwarami ciągnącymi się nad brzegiem jeziora i oferującymi widok na góry oraz dużą ilością zieleni jest nie tylko ciekawym miejscem na dłuższy pobyt, ale też bardzo dobrą bazą do zwiedzania okolicy. Sąsiedztwo kilku wspaniałych parków rozrywki dla dzieci i młodzieży oraz bogata oferta campingów sprawiają, że Peschiera del Garda jest też często wybierana na rodzinne wakacje.

Południowy brzeg jeziora Garda

Peschiera del Garda najlepsza baza do zwiedzania południowej części jeziora Garda

Jezioro Garda to ogromny i różnorodny akwen. Na północy jest szeroki na około 4 km, bardzo głęboki i otoczony szczytami sięgającymi miejscami ponad 2 000 m n.p.m., które w pewnym momencie nagle znikają w połowie długości jeziora, a wody Gardy rozlewają się na nizinnych obszarach na szerokości aż 12 km. To właśnie południowe wybrzeże Gardy jest miejscem, gdzie jezioro jest najszersze i względnie płytkie. Choć nie ma tutaj aż tak spektakularnych widoków, jakie północ zawdzięcza bliskości gór, to góry również są obecne w krajobrazie. W pogodne dni widać je na horyzoncie, a zimą szczyty górskie widoczne z Peschiera del Garda dodatkowo są zazwyczaj pokryte śniegiem. W tym poście po raz pierwszy zabieram Was nad południową Gardę i jednocześnie drugi raz do części jeziora położonej w regionie Wenecja Euganejska. Wszystkie moje posty o Gardzie, w których bardzo szczegółowo opisana jest północna część jeziora znajdziecie tutaj – klik!

Peschiera del Garda dobrą bazą do zwiedzania

Peschiera del Garda najlepsza baza do zwiedzania południowej części jeziora Garda

© Marco Borsetti

Peschiera del Garda położona jest w miejscu, w którym z jeziora wypływa rzeka Mincio, będąca dopływem największej rzeki Włoch – Padu, która z kolei wpada do Adriatyku. W przeszłości miało to ogromne znaczenie, zarówno strategiczne jak i handlowe. Dziś możemy podziwiać imponujące fortyfikacje, będące pozostałością tamtych czasów. Peschiera del Garda oferuje bardzo rozbudowane zaplecze dla miłośników wypoczynku, zarówno aktywnego jak i błogiego lenistwa na licznych plażach. W centrum znajdziecie sporo sklepów, od małych butików i kameralnych spożywczaków, po sieciowe supermarkety. Choć jezioro Garda nie należy to tanich atrakcji, to jednak Peschiera jest pod tym względem znacznie przystępniejsza, niż choćby sąsiednie i nieco snobistyczne Sirmione. Tutaj jest nie tylko taniej, jest też o wiele łatwiej dojechać i zaparkować. Na południowych obrzeżach miasta znajduje się węzeł drogowy, którym można wjechać na autostradę A4 Turyn – Triest. Jest to autostrada, która mija m.in. Weronę, Padwę, Vicenzę i Wenecję, a w drugą stronę m.in. Brescię, Bergamo i Mediolan. Do wszystkich tych miejscowości można zatem dojechać szybko i wygodnie. Mimo to centrum Peschiery jest ciche i spokojne, a wieczorami oferuje nie mniej fantastycznej atmosfery, niż inne miasteczka rozrzucone dookoła jeziora Grada.

druga papierowa książka

Peschiera del Garda samochodem. Gdzie zaparkować?

Peschiera del Garda najlepsza baza do zwiedzania południowej części jeziora Garda

Większość osób przyjeżdżających nad jezioro Garda podróżuje samochodem. Infrastruktura dla zmotoryzowanych jest tutaj bardzo dobrze przygotowana, jednakże jeśli będziecie mieli możliwość pozostawienia auta na parkingach w miejscu zakwaterowania i skorzystania z roweru czy komunikacji publicznej, to będzie to bardzo dobrym pomysłem, szczególnie w lipcu i sierpniu. W szczycie sezonu jest problem z dostępnością miejsc parkingowych i dotyczy to nie tylko Peschiera del Garda, ale niemal wszystkich miasteczek położonych nad jeziorem. Poniżej podrzucam Wam kilka namiarów na miejsca, gdzie w Peschiera można zaparkować auto. Jeśli wybieracie się samochodem do Włoch, to polecam Wam mój poradnik „Samochodem po Italii”, w którym bardzo szeroko omawiam temat podróżowania autem, zarówno do Włoch jak i po Włoszech. Polecam go w szczególności jako lekturę obowiązkową dla osób z małym doświadczeniem w poruszaniu się samochodem po tym kraju.

Bezpłatny parking (nie licząc dni świątecznych) poza ścisłym centrum

Drugi bezpłatny parking

Parking na Piazza Ferdinando di Savoia (strefa parkowania)

Miejsca postojowe wzdłuż Lungolago Mazzini (strefa parkowania)

Peschiera del Garda pociągiem

Jezioro Garda jest bardzo rozległym akwenem, ciągnącym się z północy na południe przez 55 km. Mimo to z góry na dół nie można go zwiedzać pociągiem, gdyż nie prowadzą tamtędy linie kolejowe. Inaczej sprawa wygląda na południowych krańcach jeziora. W Peschiera del Garda oraz w Desenzano del Garda znajdują się jedyne dwie stacje kolejowe, przy czym są to stacje na linii Mediolan – Wenecja, a to oznacza, że można łatwo dojechać do Peschiery z lotnisk w Bergamo, Mediolanie, Weronie czy Wenecji. Dworzec kolejowy w Peschiera del Garda znajduje się blisko centrum, podobnie w Desenzano. A jak dostać się do innych miejscowości położonych nad jeziorem?

Peschiera del Garda autobusem

Warto postawić m.in. na autobusy, ale niestety tutaj też napotkamy na pewne trudności. Dlaczego? Jezioro Garda podzielone jest pomiędzy trzy różne regiony administracyjne: jego północne krańce leżą w Trentino, niemal całe zachodnie wybrzeże oraz większość południowego należą do Lombardii, a Peschiera del Garda oraz wschodnie wybrzeże aż po krańce położone na północ od Malcesine należą do region Wenecja Euganejska (po włosku Veneto). Lokalne połączenia autobusowe obsługiwane są przez regiony, stąd tylko niektóre połączenia przekraczają ich granice. Oznacza to, że do sprawnego poruszania się autobusami wokół jeziora Garda potrzebne są przesiadki. Z Peschiera del Garda jeździ jedna linia nr 26 na odcinku Brescia – Desenzano – Sirmione – Peschiera – Verona. Mapki oraz szczegółowe rozkłady poszczególnych linii autobusowych w obrębie jeziora Garda znajdziecie na stronie internetowej visitgarda – klik. Przystanek autobusowy w Peschiera del Garda znajduje się tutaj.

Statkiem do i z Peschiera del Garda

Peschiera – jak wszystkie miejscowości położone nad Gardą – ma swój port, do którego zawijają statki kursujące po jeziorze. Rejs pomiędzy miasteczkami to świetny sposób na zwiedzanie bez samochodu, co sprawdzi się szczególnie w okresie wzmożonego ruchu, czyli w lipcu i sierpniu. Dodatkowo pokład statku oferuje nam możliwość podziwiania pięknych widoków od strony jeziora, a w upalne dni pozwoli też znaleźć wytchnienie dzięki orzeźwiającym podmuchom wiatru. Ale uwaga! Statki przemieszczają się stosunkowo wolno i zawijają po drodze do wielu portów. Podróż z Peschiera del Garda do Riva del Garda trwa ponad cztery godziny w jedną stronę. Rozkład kursowania statków znajdziecie na stronie internetowej navigazionelaghi.it, dostępnej również w języku angielskim.

Co warto zobaczyć w Peschiera del Garda?

Ponte dei Voltoni i Canale di Mezzo

W ujściu rzeki Mincio znajdują się cztery wyspy. Najmniejsza z nich – Isola dei Terrai – to mały okruch bez zabudowań, porośnięty skwerem zieleni i dostępny tylko z łodzi. Na dwóch największych wyspach znajduje się starówka, a pomiędzy nimi płynie Canale di Mezzo. Początek i koniec kanału wyznaczają dwa mosty, z czego jeden – Ponte dei Voltoni – jest przepięknym przykładem ceglanego mostu z łukowymi sklepieniami rozpiętymi pomiędzy podporami. Canale di Mezzo to jeden z dwóch moich ulubionych zakątków w Peschiera del Garda.

Spacer ulicami starówki

Te urokliwe ulice pełne kolorowych kamienic znajdują się na największej z wysp, a ich obejście zajmuje niewiele czasu. Zabudowania są bardzo zadbane, a po zmroku pięknie podświetlone. Liczne restauracje i kafejki zachęcają, by w nich usiąść, kusząc wspaniałymi zapachami i stolikami ustawionymi na placach i ulicach. Przepiękne miasto.

Spacer w kierunku zachodzącego słońca i plaże w Peschiera del Garda

Zostawmy miasto na chwilę, zabieram Was bowiem w miejsce, które zaraz po Canale di Mezzo jest moim ulubionym zakątkiem w Peschiera del Garda, szczególnie o zachodzie słońca. Lungolago Mazzini jest jednym z najpiękniejszych bulwarów nad Gardą. Liczne pinie, ławki co kawałek. Piękne widoki i zadbane nabrzeże zachęcają do spaceru w kierunku północno-zachodnim. Na końcu tego traktu znajdziecie małą przystań dla motorówek, a zaraz za nią pierwszą z plaż w Peschiera del Garda – Spiaggia Dei Capuccini.

Plaża ta jest wąska i długa, ciągnie się aż do przystani Porto Bergamini, za którą zaczyna się kolejna plaża – Spiaggia Bergamini. Jeszcze dalej zaczyna się Braccobaldo Beach, gdzie z kolei można plażować z psem. Wzdłuż plaż ciągną się trakty spacerowe, które wraz z Lungolago Mazzini tworzą ponad dwukilometrowy odcinek pięknej, utwardzonej ścieżki.

Trakt kończy się przy małej przystani dla łodzi – Le Fornaci. Plaże w Peschiera del Garda – podobnie jak w innych miejscowościach położonych nad jeziorem – są pokryte drobnymi kamykami. Jednak co kawałek można spotkać skwer zieleni z ładną, zadbaną trawą, na której można rozłożyć koc.

Z kolei po drugiej stronie miasta rozciąga się promenada północno-wschodnia, zaczynająca się już od Lungolago Porto Esterno, dalej przechodząca w Lungolago Garibaldi, następnie w Via Campanello i Lungolago Castelnuovo del Garda. Na przeważającym odcinku promenada ta przebiega tuż nad brzegiem jeziora i przy licznych plażach. Można nią dotrzeć aż do Lazise.

Porta Brescia i ceglany most

Od strony wschodniej do Peschiera del Garda wjeżdża się przez pierwszą z bram miejskich – Porta Verona, natomiast od zachodu starówkę zamyka Porta Brescia, przeznaczona wyłącznie dla ruchu pieszego. Brama prowadzi na stary, ceglany most przerzucony przez Fossa Reale.

Mury fortyfikacji i pozostałe kanały

Peschiera del Garda najlepsza baza do zwiedzania południowej części jeziora Garda

Mury obronne i zabudowania militarne w Peschiera del Garda są dziełem Wenecjan, przebudowanym w kolejnych wiekach przez Austriaków. To właśnie efekt austriackich prac możemy dziś oglądać, spacerując po sporym fragmencie fortyfikacji udostępnionych bezpłatnie zwiedzającym. Rozciągają się z nich piękne widoki na miasto, jezioro oraz kanały otaczające zabudowania. Wzdłuż niektórych kanałów poprowadzone są ścieżki spacerowe otoczone zadbaną zielenią. Twierdza Peschiera w 2017 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Gondolą po kanałach

Nie miałam o tym pojęcia przyjeżdżając do Peschiera del Garda i bardzo się zdziwiłam, ale po tutejszych kanałach można popływać najprawdziwszą wenecką gondolą! Jest tylko jedna, a chętnych nie brakuje, dlatego warto umówić się na konkretną godzinę z wyprzedzeniem. Postój gondoli znajdziecie przy Porta Brescia na Fossa Reale. Z informacji, które posiadam wynika, że dostępne są wycieczki o długością pomiędzy 20 a 60 minut, w sezonie przez cały tydzień, od południa do północy.

Rejs barką po kanałach

Peschiera del Garda najlepsza baza do zwiedzania południowej części jeziora Garda

Na Canale di Mezzo przy Piazza San Marco znajduje się z kolei przystań turystycznej barki, która oferuje rejsy po kanałach. Schemat trasy pokonywanej przez barkę został pokazany na powyższej mapce kolorem niebieskim. Gdy byłam ostatnim razem w Peschiera del Garda, bilet dla jednej osoby kosztował 8 euro. Kontakt: +39 3487307501, e-mail: ilpentagono.boats@libero.it Ten sam operator oferuje również prywatne rejsy motorówką po jeziorze Garda.


Plaże nad jeziorem Garda – gdzie są najpiękniejsze? Gdzie woda jest cieplejsza? Co trzeba wiedzieć?


Gdzie zjeść w Peschiera del Garda?

Peschiera del Garda najlepsza baza do zwiedzania południowej części jeziora Garda

Caffe Centrale to bar, lodziarnia, restauracja i pizzeria w jednym. Lokal położony jest na Piazza San Marco przy Canale di Mezzo i oferuje stoliki nie tylko wewnątrz oraz na zewnątrz, ale też na tratwie zacumowanej na kanale. I własnie la zattera jest głównym powodem, dla którego polecam Wam Caffe Centrale. Jedzenie jest tam smaczne, menu różnorodne, a ceny porównywalne z innymi knajpkami, ale ta atmosfera! Przyznam, że musieliśmy poczekać trochę na stolik na tratwie, szczególnie taki znajdujący się tuż przy barierce, ale naprawdę było warto. Do dziś z sentymentem wspominam tamte chwile. Dzięki wspaniałej atmosferze miejsca wszystkie knajpki położone tuż nad brzegiem Canale di Mezzo to idealne miejsce na aperitivo wczesnym wieczorem.

Gdzie spać w Peschiera del Garda?

Capmping Del Garda Peschiera del Garda

Jeśli miasto miałoby dla Was być tylko krótki przystankiem w objazdowej wycieczce, to w centrum bez problemu znajdziecie zakwaterowanie na jedną czy dwie noce. Jeśli jednak chcielibyście spędzić w Peschiera del Garda tydzień lub cały urlop, to świetnym rozwiązaniem będzie zakwaterowanie na jednym z wielu przestronnych campingów o wysokim standardzie, z których znana jest ta okolica. Camping to idealne rozwiązanie szczególnie dla rodzin z dziećmi, które oprócz zwiedzania oraz chłonięcia atmosfery włoskich miast i zabytków potrzebują też infrastruktury do zabawy. W samej tylko miejscowości Peschiera del Garda znajdziecie trzy duże campingi bogate w najróżniejsze udogodnienia: Camping Butterfly, Camping Del Garda oraz Camping Bella Italia. Natomiast kawałek na południe za miastem – nad brzegiem rzeki Mincio – znajduje się Camping Altomincio Family Park. Campingi te oferują różnorodne formy zakwaterowania oraz wiele atrakcji, takich jak wypożyczalnie rowerów i sprzętu wodnego, kompleksy basenów, zjeżdżalni czy place zabaw. Większość z nich zaprasza także gości z czworonogami. Eurocamp, który jest partnerem tego postu, ma dla Was bardzo atrakcyjną promocję na wakacje letnie 2022 na swoich campingach w całych Włoszech. Oferta „zostań dłużej i zapłać mniej” oznacza, że rezerwując dziesięć dni zapłacicie za siedem, rezerwując czternaście dni zapłacicie za dziesięć, a rezerwując trzy tygodnie zapłacicie za dwa. Szczegóły tej oferty znajdziecie na stronie Eurocamp. Jest tam nie tylko Peschiera del Garda, ale też inne miejscowości nad jeziorem, a także Toskania, Elba, Sardynia, Sycylia, wybrzeże Adriatyku czy jezioro Iseo.

Atrakcje dla dzieci w okolicy Peschiera del Garda

Oprócz wielu atrakcji czekających na dzieci w ośrodkach campingowych, Peschiera del Garda oferuje także kilka fantastycznych parków rozrywki, w których dobrze będą się bawić nie tylko najmłodsi, ale również rodzice. Szczególnie polecam Wam dwa z nich.

Gardaland

Gardaland Peschiera del Garda

Gardaland jest największym i najchętniej odwiedzanym parkiem rozrywki we Włoszech, zajmującym aż 60 ha. Strona internetowa – klik!

Parco Natura Viva

Parco Natua Viva to zoo safari pełne dzikich zwierząt. Strona internetowa – klik!

Partnerem artykułu jest Eurocamp.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

7 komentarzy do “Peschiera del Garda – najlepsza baza do zwiedzania południowej Gardy”

  1. Peschiera jest śliczna jak z bajki, pełna uroku. We wrześniu 2018r chciałam załozyć tam bazę na 3-4 dniowy pobyt. Jest dobrze skomunikowana, a my mieliśmy program: Verona, Desenzano, Sirmione i Riva del Garda. Pociąg, autobus, statek, pełen wybór. Ale dostepność noclegów była słaba, oczywiście mówa o niezbyt drogich. Znalezienie apartamentu o dwóch sypialniach (3 osoby), niezbyt daleko od komunikacji okazało się trudne i wylądowaliśmy w Desenzano del Garda. Zresztą był to swietny wybór, wszystkie zalety prawdziwego włoskiego miasta, a do tego prawdziwy węzeł komunikacyjny. A Peschierę obejrzeliśmy jako przystanek w drodze, zafundowaliśmy sobie przerwę w podróży. We wrześniu była potwornie zatłoczona, było to ok 10. kiedy rozpoczynał sie rok szkolny na północy Włoch.

    1. A czy na wymienionych wyżej kempingach można rozłożyć swój własny namiot czy to tylko opcja noclegu w ich domkach?

      1. Oczywiście,ze mozna… normalnie lepiej zarezerwowac… mysle ze w tym sezonie nie ma zadnego problemu 😉

  2. Pescheira del Garda to niewątpliwie dobra baza wypadowa, chociaż dla mnie osobiście atrakcyjniejsze jako baza wydaje się Desenzano del Garda. A wracając w okolice Pescheira del Garda, parę kilometrów na południe w kierunku Mantuji ( Mantova) warto zobaczyć miasteczko Valeggio sul Mincio gdzie znajduje się ogrod botaniczny Sigurta (wstęp płatny), ruiny zamku z wieża widokowa ( Castello Scaligero), a później zejść schodami w lewo po wyjściu z zamku do pobliskiej wioski Borghetto – idyllicznej miejscowości z włoskiej listy I borghi piu Belli d Italia. Rewelacyjne miejsce na wspaniałe zdjęcia i romantycznie spędzony czas.

  3. Bulwar, camping Bella Italia i widoki na jezioro na piątkę z plusem. Cudo! Samo miasteczko jednak nas nie zachwyciło. Klimat nie w naszym stylu. Głośniej i mniej klimatycznie niż w toskańskich miasteczkach, które uwielbiamy. Za to ogromny wybór restauracji i sklepików

  4. Byłem dwa razy na Bella Italia w 2019, w maju-czerwcu z dziećmi i wnukami 10 dni, w październiku z żoną po drodze z Francji tydzień, chyba nawet C – 19 sobie wtedy przywiozłem w październiku nie wiedząc o co chodzi – w mobilhomach RoanHolydays z Holandii. Objechałem Garde wkoło z Trydentem włącznie. Teraz chcę ze swoją łódką popływać na żaglach w słynnych wiatrach Gardy. Szukam , chyba kampingu z jakąś przystanią albo plażą do stacjonowania łódki. Ogólnie mi się podobało – nigdy wcześniej nie byłem we Włoszech, chociaż ten region po zapoznaniu się z nim aż do francuskiej granicy , ochrzciłem mianem włoskiego Śląska. Ale na Śląsku też ludzie żyją. I pływają. Ceny mi się wtedy podobały, zwłaszcza LPG, w Lidlu i innych marketach też, do restauracji nie uczęszczam, więc smaku sobie nie zepsułem, zaskoczyła mnie dobra jakość włoskiego piwa – co śląskie to ślaskie – chociaż Królewskie w Warszawie też jest super. Napiwki dawałem na stacjach benzynowych, chociaż my jesteśmy tam uważani za odmianę Niemców , co nie dają i bardzo im się to spodobało, że Polacy są trochę inni. Niedaleko Peschiery jest pole słynnej bitwy pod Solferino, jednej z dwóch bitew które zadecydowały o powstaniu państwa włoskiego, gdzie dołączyłem do szkolnej wycieczki z czterema nauczycielkami i w trakcie zwiedzania zmieniłem opinię tych pań i może i dzieciarni o „barbarzyńcach z Północy”, no bo oczywiście zostałem wzięty za Niemca z powodu kapelusza. Ale jedna z pań mówiła po francusku i pomału sie dogadaliśmy a dzieci rozśmieszyłem głupim pytaniem – uczyłem się łaciny w liceum – na temat składu osobowego armii piemonckiej biorącej udział w tej bitwie, gdzie po stronie austriackiej zginęli głównie polscy chłopi z Galicji wzięci do wojska.Kamping Bella Italia jest w porzadku, nad jeziorem, wszędzie blisko, do miasta piechotą się chodzi. Jak sie człowiek pilnuje to go nie oskubią po sklepach i knajpach, i wróci do domu zadowolony. Przez Austrię i Słowację. Uważać na radar w Gratzu – 80 na autostradzie bez wyraźnego powodu, zgroza. 50E.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close