Wakacje we Włoszech w 2020 a koronawirus. Jak wygląda podróż na Sycylię, co trzeba wiedzieć?

wakacje we włoszech 2020 koronawirus Sycylia

Jak wyglądają wakacje we Włoszech w czasach koronawirusa? Jak przebiega podróż samolotem, czym różni się pobyt od tego z czasów przed epidemią, jakie obowiązują obostrzenia i zakazy, czy trzeba wypełniać dokumenty i jakie są moje spostrzeżenia po pierwszych dniach pobytu na Sycylii? Post pojawia się już na początku podróży, ale będzie przeze mnie rozbudowywany stopniowo w trakcie jej trwania. Jeśli macie konkretne pytania dotyczące pobytu na Sycylii i tutejszej sytuacji, to możecie je zadawać w komentarzu pod tym postem na blogu, postaram się na każdy odpowiedzieć.

Wakacje we Włoszech 2020 – podróż na Sycylię we wrześniu

Dlaczego w ogóle wybrałam wyjazd we wrześniu, w dodatku rozpoczynający się w drugiej połowie miesiąca, zamiast pędzić do Włoch zaraz po otwarciu granic? Ci z Was, którzy regularnie czytają moje posty zapewne kojarzą, że ja po prostu nie jeżdżę do Włoch w lipcu i sierpniu, a nawet w drugiej połowie czerwca wolę nie przekraczać włoskiej granicy. Jest kilka powodów, jednym z nich są upały, które mnie po prostu męczą. Poza tym uwielbiam lato w Polsce, mieszkam blisko natury i zwyczajnie wolę być wtedy w domu. Oczywiście miałam obawy, gdy już na początku lipca kupowałam bilety na lot do Palermo 16 września. Obawy nie tyle o zarażenie się wirusem, co o przebieg podróży oraz – co gorsza – czy w ogóle dojdzie ona do skutku. Mimo wielu durnych plotek, nigdy niepotwierdzonych informacji, rzekomych przecieków z samej góry, wręcz ze szczytów władzy, granice Włoch są cały czas niezmiennie otwarte dla przybywających z Polski. Co więcej, nie obowiązuje ani kwarantanna, ani powszechne testy na covid. Te ostatnie w połowie września wprowadziła jedynie Sardynia. Aktualizacja 18 września. Obowiązek wykonania testów przy wjeździe na Sardynię został już zniesiony.

Teorie spiskowe i przecieki ze szczytów władzy

W tym miejscu nie mogę sobie odmówić odrobiny ironii i przyjemności pozdrowienia wprost z Palermo wszystkich, którzy:

 • w czasach zamknięcia włoskich granic przesyłali sobie i publikowali w mediach społecznościowych screen z anonimowego whats’uppa twierdzącego, że granice Włoch pozostaną zamknięte do końca marca 2021;
 • pani, która w blogowej grupie na Facebooku przekonywała, iż ma potwierdzone informacje, jakoby od 27 sierpnia Włochy zamykały granice dla przybywających z Polski;
 • wszystkich innych siejących niepotrzebny zamęt, strach, kategorycznie odradzających ludziom podróż do Włoch jako kolebki koronawirusa w Europie, jednocześnie samemu nie znając sytuacji na miejscu, która w wyniku drastycznego lockdownu została opanowana i w przeliczeniu na liczbę mieszkańców wygląda znacznie lepiej niż w Polsce.

Lotnisko we Wrocławiu

wakacje we włoszech 2020 koronawirus Sycylia

Pierwsza sprawa, która rzuciła mi się w oczy to parking na terenie lotniska. Jest tutaj kilka stref, od parkingu długoterminowego (najtańszy) po parking VIP (najdroższy). Kiedyś wykupiłam miejsca na parkingu długoterminowym i musiałam zaparkować bardzo daleko od terminalu, gdyż wszystkie miejsca położone bliżej były zajęte. Późniejsze podróże albo odbywałam samotnie (przyjeżdżałam wtedy do Wrocławia pociągiem i autobusem na lotnisko lub odbierał mnie mąż bezpośrednio z lotniska), albo wyjeżdżając razem na kilka dni kupowaliśmy miejsce na VIP-ie. Tym razem wspólna podróż wymusiła zaparkowanie na lotnisku, ale przez planowaną długość podroży postawiłam ponownie na parking długoterminowy. Jakież było moje zdziwienie, gdy bez problemu zaparkowaliśmy na samym początku, tuż obok VIP-a. Wejście do terminalu odlotów jest monitorowane kamerą termowizyjną wykrywającą podwyższoną temperaturę, bez konieczności mierzenia jej każdej wchodzącej osobie. Na każdym niemal kroku ustawiono bezdotykowe dozowniki z żelem dezynfekującym. Cała obsługa przebiega bez zarzutu, pracownicy lotniska są jak zawsze bardzo mili, każdy ma na twarzy maseczkę.

wakacje we włoszech 2020 koronawirus Sycylia

Ponadto widać, że pasażerów jest mniej. Każdy musi mieć maseczkę, ale już nie każdy ma ją założoną prawidłowo. Niektórzy pozwalają sobie również na jej zdejmowanie, gdy w okolicy nie ma nikogo. Maseczkę można legalnie zdjąć w lokalach gastronomicznych, gdy otrzyma się zamówione jedzenie lub / i napoje.

Lot Wrocław – Palermo

wakacje we włoszech 2020 koronawirus Sycylia

Na pokładzie samolotu jest obowiązek używania maseczki. Załoga przez cały lot miała założone prawidłowo maski, ale już cześć pasażerów ściągała je poniżej nosa, a niektórzy nawet całkowicie. Nie zauważyłam, aby zwracano komuś uwagę. Legalnie maskę można zdjąć po zamówieniu posiłku lub / i napojów. Po wylądowaniu w Palermo podstawione zostały trzy, a nie dwa autobusy, jak było przed epidemią, a w pogotowiu był czwarty. Wcześniejszy podział pasażerów na dwa pojazdy skutkował tym, że ludzie upychani byli jak sardynki w puszce. Obecny układ na pewno pozytywnie wpływa na komfort podróżnych. Cała reszta – odbiór bagażu rejestrowanego, korzystanie z toalet – nic się nie zmieniło, tylko wszędzie stoją dozowniki z żelem dezynfekującym. Odnośnie transferu autobusem nie mogę się jeszcze wypowiedzieć, gdyż tym razem jechałam do centrum Palermo taksówką. Przy okazji polecam Wam takie rozwiązanie. Koszt to 10 euro od osoby, o ile będzie przynajmniej czwórka chętnych, podczas gdy autobus kosztuje 6 euro od osoby. Różnica polega na tym, że dziewięcioosobowy bus odjeżdża natychmiast, podwozi pasażerów pod drzwi pokoi / apartamentów, a cały przejazd jest o połowę krótszy niż przejazd autobusem. Z kierowcą można się umówić z wyprzedzeniem za pośrednictwem polskiej strony Jedziemy do Palermo.

Palermo – pierwsze wrażenia w nowej rzeczywistości

Normalność! Naprawdę, gdybym nie wiedziała, co działo się w tym pięknym kraju wiosną, to nie uwierzyłabym, gdyby mi ktoś opowiedział. Jedynie maseczki na twarzach i dozowniki z żelem do dezynfekcji rąk przypominają o epidemii. Poza tym Sycylia żyje całkowicie normalnie. Oczywiście na razie nie widziałam wiele w nowej rzeczywistości, nie byłam jeszcze na plaży czy w restauracji, a centrum Palermo widziałam tylko z okien busa, ale w ciągu całego pobytu będę rozbudowywać ten post o kolejne akapity, tak więc zaglądajcie.

Ceny dziś, a ceny przed epidemią

Na razie zajrzałam tylko do dwóch supermarketów, ale z tego co zaobserwowałam i dowiedziałam się od mieszkańców, to ceny artykułów spożywczych nie zmieniły się. Odnośnie cen zakwaterowania, to sprawa wygląda trochę inaczej. Część potaniała (szczególnie w miejscach, do których przyjeżdżały duże grupy), część utrzymała się na niezmienionym poziomie. W większości wypożyczalni podrożał najem samochodów, gdyż oprócz standardowego czyszczenia po każdym kliencie auta muszą przejść dodatkową dezynfekcję.

Wakacje we Włoszech 2020 – obostrzenia na Sycylii na dzień 17 września

Maseczki na Sycylii obowiązują we wszystkich publicznych pomieszczeniach zamkniętych, czyli urzędach, muzach, sklepach itd. Ponadto jest obowiązek zakrywania twarzy w pojazdach transportu publicznego (autobusy, pociągi), ale też w taksówkach. Wchodząc do restauracji należy mieć zakrytą twarz, ale już po zajęciu miejsca przy stoliku można zdjąć maseczkę. Stoliki w lokalach są rozstawione w wymaganej przepisami odległości. Na dzień publikacji postu – czyli 17 września – każdy mieszkaniec Polski może swobodnie przyjechać na Sycylię. Nie jest wymagany test na obecność koronawirusa, nie ma obowiązku odbycia kwarantanny ani we Włoszech, ani po powrocie do Polski. Co więcej, nie wymagano od nas wypełnienia i oddania druków, które przewoźnik lotniczy podsuwa podczas odprawy online. Na lotnisku w Palermo mierzono temperaturę kamerami termowizyjnymi, podobnie jak we Wrocławiu. Jest jeszcze jeden z wymów, a mianowicie noszenie maseczek w miejscach zatłoczonych pomiędzy godziną 18:00 a 6:00. Ma to niby poprawić bezpieczeństwo wieczorami i nocami, kiedy to Sycylijczycy oddają się ukochanemu życiu nocnemu na mieście. W rzeczywistości mało kto przestrzega ten nakaz, a i przepisy w tym zakresie nie są precyzyjne.

Podróż pociągiem

Korzystając z usług Trenitalia należy się liczyć z koniecznością spędzania całego czasu przejazdu w maseczce. Konduktor upomina osoby, które odsłaniają nos, jednak są to grzeczne upomnienia. Co jakiś czas z głośników nadawany jest komunikat o obowiązku podróżowania w maseczce, zarówno po włosku jak i po angielsku. Drzwi w wagonach (zaobserwowane w pociągu, którym jechałam) zostały oznakowane tak, że co drugie są wejściami do pociągu, a pozostałe wyjściami. Jednak ten środek zapobiegawczy akurat nie był respektowany przez pasażerów i nie zauważyłam, aby ktoś robił z tego problem.

Dlaczego warto przyjechać na Sycylię jeszcze tej jesieni?

Pisząc te słowa siedzę na balkonie z widokiem na morze. Jest +28°C, odrobinę pochmurno, a na następne dni zapowiadane jest słońce i temperatury w granicach 30ºC. Woda w morzu jest cieplutka jak w wannie i pozostanie taka niemal do końca października. Do końca października trwa również sezon na plażowanie, a od listopada zaczyna się jesień, ale ta sycylijska jest niezwykle piękna i kolorowa. W 2018 i 2019 roku spędziłam na Sycylii niemal cały listopad (a rok temu również końcówkę października) i jestem totalnie oczarowana tą porą roku. Zainspirowana pięknem wyspy oraz wieloma możliwościami poza okresem letnim napisałam poradnik „Sycylia jesienią, zimą i wiosną. Podróż w niskim sezonie„, gdzie dokładnie omawiam każdy miesiąc pomiędzy listopadem a kwietniem włącznie, pokazuję przyrodę, ostrzegam przed niedogodnościami oraz przedstawiam zalety niskiego sezonu. Co z ilością turystów? Jest ich naprawdę niewielu. Nie przyjechali w tym roku podróżnicy z innych kontynentów, a mieszkańcy krajów Unii Europejskiej – choć mogli przyjechać – w większości postawili na wakacje w swoich krajach. Atrakcje turystyczne świecą pustkami, w lokalach nie brakuje wolnych stolików, a na plażach nie ma tłumów. Pomijając sierpień, który był dla Włochów miesiącem urlopowym, teraz znów jest pusto, o czym możecie przeczytać w poście „Lato 2020 we Włoszech„. Ja jestem już bardzo zadowolona i cieszę się, że wierzyłam w tę podróż – mającą się zakończyć zgodnie z planem dopiero w październiku – i nie dałam się zastraszyć. Tak wiec Kochani, kto z Was jeszcze się waha, czy przyjechać do Włoch w tym roku? Ja bardzo polecam, czuję się dobrze, bezpiecznie i cieszę się, że będę mogła cieszyć się pięknem wyspy bez tłumów, nawet w miejscach bardzo popularnych.

Wakacje we Włoszech 2020 – wasze pytania

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie sytuacji na Sycylii związanej z tematem postu, to proszę zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, aby w dyskusji mogli uczestniczyć również czytelnicy nieposiadający profili w mediach społecznościowych. Postaram się odpowiedzieć, ale nie obiecuję, że od razu. Plan podróży mam dość napięty i nie powoli mi to na codzienne otwieranie komputera.

Moje obserwacje i doświadczenia (na dzień 29 września)

Restauracje

W żadnej odwiedzonej do tej pory restauracji nie mierzono mi temperatury. Obsługa chodzi w maskach, klienci po zajęciu stolika zdejmują maski, a gdy wchodzą z ulicy bezpośrednio na taras na zewnątrz lokalu, to w ogóle nie muszą mieć masek.

Pomiar temperatury

Temperaturę do tej pory mierzono mi tylko kilka razy i tylko przy wejściu do komunikacji publicznej.

Ilość turystów i ceny

W miastach, na plażach i atrakcjach jest dużo mniej ludzi, niż w analogicznym okresie w poprzednich latach. Ceny zakwaterowania w większości przypadków są wyraźnie niższe, a wiele obiektów położonych nad morzem zakończyło już sezon. Ceny w sklepach nie zmieniły się znacząco, natomiast ceny pamiątek i typowo turystycznych gadżetów wydają się być niższe.

Nowe obostrzenia na Sycylii od 30 września

Prezydent Sycylii postanowił wprowadzić od dnia 30 września obowiązek noszenia maseczek przez cały czas, także na świeżym powietrzu. Ponadto – niestety – wprowadzono zarządzaniem obowiązkowe szybkie testy dla przyjeżdżających na Sycylię, jednak na chwilę obecną brak informacji o szczegółach. Dodam w tym miejscu, że identyczna sytuacja miała miejsce na Sardynii dwa tygodnie temu, po czym po dwóch dniach sąd orzekł, że wymóg przeprowadzania testów wśród przyjeżdżających jest niezgodny z prawem i wycofano się z tego. Jak tylko pojawią się nowe informacje w tym temacie, to dodam kolejny akapit tutaj w poście.

Aktualizacja 1 października

Testy na lotniskach

Pojawiły się wątpliwości i pytania o to, jak interpretować zapisy dekretu wprowadzającego testy i maseczki przez cały dzień. Czy dekret wprowadza testy obowiązkowe czy tylko możliwość ich przeprowadzania? Kochani, tutaj na Sycylii nawet mieszkańcy nie wiedzą, jak to ma wyglądać i co rzeczywiście będzie praktykowane. Faktem jest, że w środę 30 września testowano już przylatujących do Palermo, w tym tych z lotu z Wrocławia. Z informacji jakie do mnie docierają wynika, że był to prawdziwy koszmar organizacyjny i trzeba było czekać po kilka godzin. Natomiast nie przeprowadzano testów na lotnisku w Katanii (ale to na razie informacja z komentarzy ludzi na Facebooku).

Noszenie maseczek przez cały dzień

Druga kwestia, czyli noszenie maseczki przez cały czas – także na dworze – to tutaj totalna fikcja. Sama wyszłam wczoraj w maseczce na zakupy na bazar Ballaro w Palermo, ale byłam w mniejszości. O ile Włosi bardzo sumiennie – no może poza młodzieżą – przestrzegają zakładania maseczek w sklepach czy komunikacji publicznej, to na dworze noszą je głównie obcokrajowcy. Co więcej, spacerując wczoraj głównymi ulicami Palermo zauważyłam, że nawet Policja nie reaguje i nie zwraca uwagi osobom bez maseczek na dworze. Dla tego przepisu zupełnie nie ma zrozumienia wśród miejscowych.

Aktualizacja 1 października (wieczór)

Jak już pewnie cześć z Was wie – choćby z dyskusji w grupie na Facebooku – wczorajszy lot z Wrocławia do Palermo zakończył się testowaniem podróżnych, którzy musieli oczekiwać w kolejce nawet kilka godzin. Dziś ta sprawa jest omawiana w mediach, a zarząd lotniska w Palermo ogłosił zawieszenie przeprowadzania testów dla wszystkich samolotów przylatujących spoza Włoch, co wprowadzał od 30 września dekret Prezydenta Sycylii. Wcześniej władze krajowe zarządziły testy dla przybywających z wybranych krajów, takich jak Francja czy Hiszpania – te testy nadal będą wykonywane. Władze lotniska w Palermo nie chcą, aby sytuacja z wczoraj się powtórzyła. Opublikowano w tej sprawie stanowisko lotniska (link poniżej), ale nie jest to w żaden sposób jednoznaczne z wycofaniem się władz regionu Sycylia z przeprowadzania testów. Na potwierdzenie tego mogę dodać, że dziś testowano podróżnych na lotnisku w #Trapani. Panuje chaos informacyjny i nikt nie wie niczego na pewno. Testom nie są poddawani podróżni, którzy przylatują z przesiadką na terenie Włoch. Informacja lotniska w Palermo – klik. Tłumaczenie stanowiska lotniska w Palermo dostępne jest tutaj – klik. Tutaj natomiast znajdziecie oficjalną informację MSZ w sprawie testów przy wjeździe na Sycylię – klik.

Aktualizacja 7 października

Testy

Z oficjalnej informacji na stronie MSZ (link powyżej): „5 października br. został czasowo zawieszony obowiązek wykonywania testów w kierunku COVID-19 dla osób przylatujących m.in. z Polski (rozporządzenie Prezydenta Regionu Sycylii nr 37 z 2.10.2020 r.). Należy liczyć się z tym, że może on zostać przywrócony w każdej chwili.” Jest to następstwo wydarzeń na lotnisku w Palermo z 30 września. To jest też oficjalne potwierdzenie, że lotnisko w Katanii również nie testuje (do tej pory o braku testów w Katanii były tylko informacje od pasażerów), przy czym – tak jak napisano wyżej – w każdej chwili może się to zmienić.

Maseczki, restauracje i inne lokale

Nowy dekret Premiera Włoch, którego projekt pojawił się kilka dni temu zakłada wprowadzenie obowiązkowego noszenia maseczek na terenie całego kraju przez całą dobę w miejscach publicznych, także na otwartej przestrzeni. Ponadto pojawił się pomysł wcześniejszego zamykania lokali gastronomicznych. Mówi się o godzinie 23:00, ale kwestia ta jest jeszcze dyskutowana, gdyż pojawił się sprzeciw. Ostateczne zapisy dekretu poznamy po jego podpisaniu i ogłoszeniu, prawdopodobnie 7 lub 8 października. Wówczas podam tutaj szczegóły.

Odwoływania lotów

Od jakiegoś czasu Wizzair kombinował z odwoływaniem i przekładaniem lotów, ale Ryanair latał bez najmniejszych problemów. Pojawiły się jednak informacje, że również Ryanair zaczął odwoływać loty. Na razie są to pojedyncze kierunki i daty, ale sytuacja może okazać się rozwojowa. Z lotów na Sycylię na razie odwołano niektóre daty dla połączenia Kraków – Palermo.

Aktualizacja 8 października

Od dziś – 8 października 2020 – wszedł w życie nowy dekret Premiera Włoch, który wprowadza obowiązek noszenia maseczek przez cały czas, także na otwartej przestrzeni. Wymóg ten dotyczy całego kraju, każdego z dwudziestu regionów. Zwiększono wymiar kar za niestosowanie się do przepisów. Obecnie mandat może wynosić nawet 1000 euro. Z noszenia maseczek zwolnione są:

 • dzieci w wieku poniżej 6 lat;
 • osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu;
 • osoby spacerujące w miejscach odludnych;
 • osoby niepełnosprawne, m.in. intelektualnie oraz mające problemy z poruszaniem się, np. na wózkach inwalidzkich.

W nowym dekrecie zrezygnowano z planowanego wcześniej skrócenia godzin pracy lokali gastronomicznych w całym kraju. Takie obostrzenia nadal możliwe są do wprowadzenia przez władze lokalne w poszczególnych regionach. Na Sycylii w reakcji na dekret można zaobserwować większą ilość osób noszących maseczki na świeżym powietrzu, przy czym wielu nadal nosi je np. na brodzie czy zsunięte poniżej nosa. Tak jak pisałam już wcześniej maseczki w publicznych pomieszczeniach zamkniętych (sklepy, komunikacja publiczna) są noszone zgodnie z wymogami, natomiast co do otwartej przestrzeni widać ewidentnie brak zrozumienia w społeczeństwie. Na chwilę obecną brak informacji o masowych kontrolach i mandatach w związku z wprowadzeniem nowego dekretu.

Maseczki jednorazowe na pokładzie samolotów Ryanair

Ryanair wprowadził przepis wymagający, by podróżni wpuszczani do samolotów mieli na twarzach maseczki chirurgiczne jednorazowe. Kilka osób zgłaszało mi już, że wracając z Sycylii musieli kupować maseczki na lotnisku, dlatego radzę, abyście zaopatrzyli się w nie jeszcze w mieście. W aptece w centrum Palermo za opakowanie dwóch maseczek jednorazowych płaciłam zaledwie 1 euro.

Kochani, użytkowników Facebooka serdecznie zapraszam do prowadzonej przeze mnie grupy WŁOCHY – podróże & styl życia. Wszystkich nowych czytelników zapraszam do polubienia strony Italia by Natalia na Facebooku, śledzenia profilu na Instagramie, jak również na  Twitterze oraz subskrypcji kanału YouTube. Będzie mi również bardzo miło, jeśli dodacie komentarz lub udostępnicie ten post swoim znajomym.

Pozdrawiam Was serdecznie

Natalia

66 komentarzy do “Wakacje we Włoszech w 2020 a koronawirus. Jak wygląda podróż na Sycylię, co trzeba wiedzieć?”

 1. Wybieram się do Katanii na początku października i bardzo mnie cieszy ten wpis 🙂 Przeczytałam gdzieś że w samolocie we Włoszech trzaba mieć maseczkę chirurgiczną, nie mogą być materiałowe wielorazowe – to prawda? I drugie pytanie – czy trzeba sie zarejestrować na stronie sicilia.sicura czy jest to tylko zalecane?

  1. Większość osób lecących ze mną samolotem miała maseczki materiałowe, więc chyba to nie jest prawdą. Żadnej informacji na ten temat nie było w trakcie odprawy, a załoga samolotu sama miała maseczki materiałowe. Odnośnie rejestracji – to jest zalecenie, nikt tego nie sprawdzał ani w samolocie, ani na lotnisku. Póki co nie meldowałam się w żadnym hotelu, ale jeśli gdzieś będą wymagali tego meldunku to napiszę o tym w poście.
   Cieszę się, że zdecydowałaś się na wyjazd na Sycylię 🙂
   Pozdrawiam serdecznie
   Natalia

   1. Ja też się cieszę i już się nue mogę doczekać wyjazdu! Będę śledzić Twoje wpisy My nocujemy w apartamentach więc mam nadzieję że nie będzie jakichś specjalnych wymagań.

    1. Maseczki chirurgiczne były (lub nadal są) wymogiem na sardynakich lotniskach. O tym aby na Sycylii były wymagane, nic nigdy nie słyszałam.

     1. Wczoraj wracaliśmy z Palermo i pan z obsługi lotniska nie wpuszczał pasażerów w maskach materiałowych na pokład samolotu. Pasażerowie musieli kupić w automacie maskę chirurgiczną. Tłumaczył że to wymóg w samolotach Ryanair. Natomiast na pokładzie samolotu nikt nie zwracał na to uwagi.

     2. Cześć Aniu,
      Dziękuję za informację. To bardzo dziwne, gdyż nawet załoga Ryanaira chodzi w maseczkach z materiału. Przynajmniej tak było podczas lotu do Palermo 16 września. Ja w tej sytuacji kupię maseczki w mieście przed. wylotem. Podejrzewam, że to nadgorliwość pracownika lotniska.

     3. Witam
      tak tp bardzo nas zaskoczyło ponieważ w trakcie lotu na Sycylię na lotnisku w Berlinie nikt nie zwracał uwagi na rodzaj maseczek. Myślę że to nadgorliwość pracownika lotniska.

  2. Witam;
   Jestem od 13 na sycylii
   W samolocie możesz mieć jaka chcesz maseczkę lub przyłbice
   Mieszkamy w drugim hotelu i każdy przy meldunku prosi o zalogowanie się lub zaciągniecie apki sicura
   Ogólnie jest mega mega mega
   Pzdr

  3. Od kilku dni jesteśmy na Lipari. Lecieliśmy z Berlina do Palermo. W samolocie obowiązują maseczki. Pasażerowie mieli różne. Nikt nie zwracał uwagi jakie. Niektórzy byli w przyłbicach. Przed wylotem wypełniliśmy kilka formularzy podesłanych przez przewoźnika ( Rayaner) jednak nikt nie sprawdzał tych dokumentów. Mieszkamy w apartamencie i tu musiałam podpisać oświadczenie że zapoznałam się z lokalnymi przepisami. Właściciel wymaga rejestracji na stronie sicilia di sicura. Pierwszą noc nocowaliśmy w Palermo w b&b i tam nic nie wymagano. Poza tym jest super. Życie toczy się normalnie. Tutaj są turysci. Głównie Włosi. Niemcy ale i jezyk polski słychać czesto na ulicach. Gdyby nie maseczki i wszechobecne żele antybakteryjne przypominajace o pandemii mozna by odnieść wrażenie że nic się strasznego nie dzieje

 2. Czy w czasie pademii odbywaja sie targi nocne tzn konkretnie chodzi mi o street food w Palermo:)a jesli tak to od ktorej godziny?:)

  1. Odbywają się, ale w jaki dzień i o której dokładnie to trudno powiedzieć. Najczęściej w porze kolacji, czyli od 20. Ale trzeba wziąć pod uwagę to, że sytuacja się zmienią i nie wiadomo, czy za chwilę nie zostaną zakazane takie uliczne imprezy. Na razie obowiązuje wymóg noszenia maseczki między godziną 18 a 6 rano.

 3. Czy w czasie pademii odbywaja sie targi nocne tzn konkretnie chodzi mi o street food w Palermo:)
  a jesli tak to od ktorej godziny?:)

 4. Bardzo pocieszający wpis ja wylatuję do Palermo 7 października i mam ogromną nadzieję , że nic się do tej pory nie zmieni. Będę śledzić Pani wpis , żeby być na bieżąco

  1. Dziękuję Jak się okazało byłam prawie bez internetu na początku podróży i nie miałam możliwości dodawania aktualizacji, ale teraz jest już lepiej i lada chwila dopiszę nowe informacje

 5. Super Natalia. Miłego wypoczynku. My lecimy 14go października. Głównie dzięki twoim wpisom. Może gdzieś przypadkiem zobaczymy się np u Kasi. Pozdrawiam .Dorota

  1. Planujemy wyjazd w drugiej połowie października do Katanii i zastanawiam się czy w tym czasie można jeszcze plażować i czy woda w morzu jest ciepła. Bardzo się cieszymy że wszystko wróciło do normalności bo uwielbiamy słoneczną Italie.

   1. W zeszłym roku plażowałam i kąpałam się w morzu na Sycylii w ostatnich dniach października, a nawet na początku listopada. Wszystko za od pogody, ale zazwyczaj w październiku można się jeszcze cieszyć wypoczynkiem nad morzem

    1. O to super oby pogoda dopisała. Będziemy z czteroletnią córką, chcemy przemieszczać się autobusami i komunikacją miejską w Katanii. Czy orientuje się Pani czy w październiku kursuje jeszcze autobus D na plaże z centrum oraz czy dzieci mają zniżki na bilety albo do ilu lat jeżdżą za darmo. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź. Bardzo podoba się mi Pani blog, też uwielbiamy słoneczną Italię, będziemy już któryś raz we Włoszech ale pierwszy na Sycylii.

     1. Dziękuję za miłe słowa
      Autobus kursuje cały rok, nie mam informacji o zniżkach dla dzieci. Bilet kosztuje 1 euro

 6. Witam,
  Od dwóch tygodni jestem z mężem w Umbrii, bardzo dużo jeździmy, zwiedzamy, jadamy „na mieście”, stosujemy się do ogólnych zasad i czujemy się świetnie pozdrawiamy wszystkich wielbicieli Włoch
  Aldona

 7. Planuję wybrać się na Sycylię pierwszy raz w październiku – po przeczytaniu Twoich tekstów coraz bardziej się przekonuję do tego pomysłu 🙂 Jednak tyle tam pięknych rejonów, że ciężko zdecydować co wybrać na pierwszy raz (max. 7 dni). Żeby móc zarówno odpocząć na jakiejś pięknej plaży jak i pozwiedzać miasteczka, wsie itd. Dziękuję z góry za rekomendację!

  1. Aniu, leć tak, gdzie bardziej pasują Ci loty. W każdej części Sycylii przez tydzień nie zobaczysz wszystkiego, więc nie ma obaw, że będziesz się nudzić. Pytanie, czy będziesz poruszać się komunikacją publiczną czy autem oraz czy zależy Ci na plażach piaszczystych?

   1. Natalia, lot mamy do Katanii – lepiej szukać noclegu tam, czy może w Taorminie lub Syrakuzach? Nie chodzi o luksusy, a raczej dobrą i ciekawą lokalizację. Plaże piaszczyste byłyby idealne 🙂 Myślę, że wynajmiemy samochód.
    Dziękuję za rady!

 8. Hey Natalia!
  Cieszę się że trafiłam na Twój blog!
  Planuje wyjechać do Palermo na początku listopada, nigdy wcześniej nigdzie nie wyjeżdżałam ( czas nadrobić stracone lata 😉 ) Czy orientujesz się może czy od Listopada mają wejść nowe wytyczne dotyczące podróży na Sycylię? Ew gdzie szukać takich informacji? Z chęcią też poznam Twoje opinie o miejscach które warto zwiedzić w tam tych stronach 🙂
  Pozdrawiam gorąco!

  1. Cześć! Nowe regulacje pojawiają się zazwyczaj na ostatnią chwilę i informacje na ten temat dostępne są z kilkudniowym wyprzedzeniem. Jeśli pojawi się coś nowego to będę tutaj w poście dooosywać akapity z aktualizacją. Odnośnie moich rekomendacji – zajrzyj do blogowego przewodnika po Palermo. Kategoria „Włochy”, następnie „Sycylia”. W ogóle na blogu jest kilka postów o Palermo, wszystkie znajdziesz właśnie w zakładce „Sycylia”

 9. polecam e booki Natalii ; Sycylia- podroz w niskim sezonie;, oraz Miejsca widokowe. super precyzyjne lektury.
  Jak prawidlowo zapytac taksowkarza z lotniska do centrum. Wiecie moze ? najpierw zapytac za ile pojedzie? czy poprostu nie pytac?:)
  Wlosi sá rozni -ale chyba lepiej sie targowac.przepraszam za brak znakow polskich,ale wnuczka zalala mi kompa i akirat ten przycisk nie dziala.My juz w srode lecimy:)

  1. Dorota, pięknie dziękuję za miłe słowa
   Zawsze trzeba pytać, bo niestety spora część Włochów pracujących w turystyce lubi naciągać klientów. Szczególnie jeśli widzą, że ktoś nie zna danego miejsca. To samo w knajpie. Jeśli nie ma czegoś w menu to zanim się poprosi koniecznie trzeba zapytać o cenę.

 10. Cudownie, że pojawił się ten wpis, bo właśnie wybieramy się do Palermo. Mam pytanie o Rezerwat Zingaro. Czy można zwiedzać do w 1 tygodniu października? Czytałam że nie dojeżdża tam bezpośredni autobus z Palermo i że sezon na transport do Scopello kończy się we wrześniu. Czy ma ktoś pomyśl jak z Palermo bez wypożyczania auta (!!!) można się dostać do Rezerwatu?

  1. Podbijam pytanie 😉
   Z mężem lecimy na początku października i bardzo chcielibyśmy dotrzeć do tego rezerwatu. Natalio daj znać czy da się w jakiś inny sposób niż wypożyczonym autem?
   Pozdrawiam

   1. Dziewczyny, Rezerwat Zingaro został zamknięty po pożarze z końca sierpnia i na razie nie wiadomo, kiedy zostanie otwarty ponownie. W sezonie są busy z Castellammare del Golfo, w niskim sezonie tylko samochód.

   2. Rezerwat Zingaro został zamknięty po pożarze z końca sierpnia i na razie nie wiadomo, kiedy zostanie otwarty ponownie. W sezonie są busy z Castellammare del Golfo, ale w październiku już nie, no a teraz tym bardziej.

   3. Tu kolejna Natalia, ktora takze bedzie na Sycylii od 1 pazdziernika, takze z mezem 🙂 Na stronie rezerwatu jest informacja o zamknieciu do odwolania, z powodu pozaru pod koniec sierpnia. My bedziemy tam samochodem, ale zastanawiam sie czy w ogole bedzie mozliwosc wejscia…

 11. Czy rzeczywiscie jest obowiazkowa rezerwacja w muzeach i innych miejscach biletowanych,udostepnionych dla zwiedzajacych?Taka informscje znalazlam.na wloskiej stronie,ale jak to w praktyce wyglada.Czy jest to daktycznie wymagane czy mozna „z marszu” zakupic bilet?

  1. Tak, to prawda, przy czym w wielu miejscach bilet możesz kupić nawet przed wejściem. Chodzi o to, by kupować przez internet

 12. Cześć Natalio! Dziękujemy za informacje o aktualnej sytuacji. Właśnie próbujemy wynajac auto na Sycylii, zarówno w Palermo i Katanii, niestety systemy rezerwacyjne nie dopuszczają rezerwacji w terminie od 1 października, nie wiemy, czy szykują się na nowe obostrzenia, ale to stawia nasz wyjazd pod znakiem zapytania. Może jakieś dalsze obostrzenia? Jesteśmy ciekawi, co się będzie działo 😉

 13. Hej IZKA my tez lecimy 30.09 z Wroclawia. mam nadzieje ze bedziecie dobrze sie bawic.
  Natalia jestes the best.dzieki za info odnosnie taxi.

 14. Byliśmy na Sycylii w sierpniu w Katanii. Wszystko wyglądało dokładnie tak, jak napisałaś. Nie bylo tłumów, wchodząc na plażę trzeba było wypełnić specjalny druczek. Zdarzalo się że niektóre atrakcje byly zamknięte ale ogólnie nie byko to uciążliwe. Byliśmy na krótko ake dzięki pansemii i braky tlumow ludzi mogliśmy spokojnie odpocząć i poznać taką lokalna Sycylie. Już myślę nad powrotem.
  Pozdrawiam

 15. Nowe obostrzenia od 30 września? Brawo! Wszystko chaotyczne, bez ładu i składu. Włoski to jednak mają bajzel i chaos wpisany w swoje DNA. Rezygnuje z urlopu.. Miałem lecieć 3.10. Nie wiadomo, na czyj koszt testy, jak to ma być realizowane. Wszystkich stłoczą z samolotu i będą robić wymazy? Jak się okaże, że jedna osoba ma tego syf, to cały samolot ląduje na kwarantannie. Sycylia sama sobie strzela w kolano i w moim odczuciu nie ma to nic wspólnego z covidem. Ludzie w turystyce stracą znowu sporo pieniędzy.

  1. Mam podobne przemyślenia. Niestety, masz sporo racji. Turystyka już i tak tutaj miała bardzo pod górę. Jeśli mogę coś radzić to poczekaj jeszcze z decyzją kilka dni. Na Sardynii testy upadły po dwóch dniach, bo sąd orzekł niezgodność z prawem. Tylko władze krajowe mogą zarządzić testy, a tutaj wprowadził je Prezydent Sycylii. Jeśli tylko dowiem się czegoś więcej to dopiszę kolejny akapit.

   1. Własnie tez zastanawiam się co w tej sytuacji robić. Testy te z tego co się orientuję wyjdą pozytywnie nawet jeżeli wcześniej przeszliśmy chorobę bezobjawowo. Więc przy kilkudniowym wypadzie cały spędzamy na kwarantannie ?
    Wiem ze Ryanair ma opcję zmiany lotu, myślę czy nie lepiej jednak wybrać się na Sardynię, tam testów chyba nie robią.
    Będę stratna koszt apartamentu który już opłaciłam a rezerwacja była bezzwrotna, ale głowa jednak będzie spokojna. Wylot 3 października więc duzo czasu na decyzję nie zostało.
    Czy orientuje się Pani czy ta ustawa będzie dzisiaj na 100 % potwierdzona ? czy trwają jeszcze jakieś debaty w tej sprawie ?

   2. Natalio, nigdy – a podróżujemy z rodziną sporo (+dwójka małych dzieci), organizacja wyjazdu nie przyprawiała mnie o ból głowy 🙂 Bardzo chcieliśmy na Sycylie, ale na 99% odpuszczamy. Singiel czy para – może jeszcze ryzykować, ale nie rodzina z małymi dziećmi. Swoją drogą, jestem zszokowany cenami niektórych noclegów i transferów z lotnisk (wynajem auta nie wchodzi w grę). Prawie 100 euro za odcinek 40 km? No, ludzie! Są linie Segesta – fakt, ale z Wroclawia przylatuje późno. Swoją drogą, dziś mamy 30.09. Jeśli wciąż nie wiadomo, kto i gdzie ma robić testy, kto płaci itp, to wątpię, że do 3 października (wylot z Wrocławia), cokolwiek się zmieni 🙁

   3. Pani Natalio, czekam jak na zbawienie, mam wylot planowany na 7 października i tak się cieszyłam , a tu teraz wydaje się , że nic z tego nie wyjdzie…

   4. Kochani planujemy w sobotę 10-go wylot z Wrocławia do Palermo czy coś wiecie już może o jakiś zmianach w sprawie testów, jeżeli ich nie zniosą to raczej zmienimy kierunek na Bari. Dajcie znać proszę.

 16. Pokusa na zobaczenie włoskich pięknych krajobrazów jest silna- nowe miejsca, zabytki, pyszne jedzenie. Ale mamy drugi etap pandemii i wydaje się rozsądne pozostanie w domu. Może wreszcie będzie skuteczna szczepionka?

 17. Bardzo dziękuje za wszystkie informacje na temat aktualnej sytuacji na Sycylii, są one bardzo pomocne przy planowaniu podróży! My równiej wybieramy się niebawem do Katanii (4.10) i wieść o testach troche nas przeraziła. Wczytując się jednak w rozporządzenie Prezydenta Sycyli widzimy jedynie informacje, mówiącą o tym, że testy te są dopiero przewidziane na podstawie protokołu zawartego pomiędzy odpowiednimi władzami terytorialnymi, a organami zarządzającymi lotniskami (art 2 pkt 3 rozporządzenia). Czy to oznacza ze protokoły te zostały juz zawarte i testy faktycznie obowiązują i są wykonywane od 30 września? Czy może są one dopiero w planach po „dogadaniu się” odpowiednich władz? Będziemy bardzo wdzięczni za odpowiedź, jak to wygląda w praktyce 🙂

  1. Aniu, nawet tutaj na Sycylii nikt nic nie wie i nie rozumie z tego dekretu. Faktem jest, że wczoraj testowano pasażerów z samolotów przylatujących do Palermo, a do Katanii nie. Gdzie jest w tym jakaś logika? W Palermo – gdzie przylatuje mniej ludzi niż do Katanii – nie mogli sobie poradzić, pasażerowie czekali wiele godzin, w tym niestety ci z lotu z Wrocławia. Rozmawiałam już z dziś na ten temat z osobą mieszkającą na Sycylii i sądzimy, że być może była to polityczna szopka. Część ludzi mieszkających na Sycylii podobna naciskała na testy obwiniając turystów o wzrost zachorowań, a politycy – jak to politycy – dbają głównie o własny interes i kolejną kadencję. I tak sobie myślimy, że może przez kilka dni to potrwa, a później Prezydent Sycylii stwierdzi, że to zbyt trudne logistycznie i trzeba zrezygnować. Mamy przykład Sardynii, gdzie testy skończyły się po dwóch dniach. Jestem ciekawa, czy i co będą mówili dziś w lokalnych mediach. Jak będę wiedziała coś więcej to dopiszę w kolejnych akapitach postu.

   1. Dzień dobry!
    Lecę z rodziną 4.10 do Katanii i oczywiście nic nie wiem. Nie wiem, czy lepiej zrobić testy na miejscu w Polsce (500 zł za osobę – nie wiem, czy dostanę wyniki przed wylotem), czy lepiej na lotnisku. Nigdzie nie mogłam znaleźć jaka jest cena tych wykonywanych po przylocie na lotnisku na Sycylii (pomijając już całe zamieszanie temu towarzyszące…).
    Czy ktoś wie może jaka jest cena tych testów lotniskowych? Będę wdzięczna, za jakąkolwiek informację, bo do jutra rana najpóźniej muszę zdecydować, co robić….
    Pozdrawiam!

 18. Dzień dobry!
  Czy wiadomo jaka jest cena testu robionego już na lotnisku w Katanii lub w Palermo. Nigdzie niestety nie mogłam znaleźć takiej informacji…. a wybieram się z całą rodziną 4.10 i muszę szybko zdecydować, czy zrobić go jeszcze w Polsce (nie wiem, czy wyniki będą na czas), czy już po przylocie do Katanii na lotnisku…
  Pozdrawiam!

  1. Cześć Ola, wczoraj testowano pasażerów z samolotu lecącego z Wrocławia do Palermo. Nikt nie pisze w komentarzach o kosztach, więc pewnie pasażerowie nie płacili za testy. Natomiast fatalnie sytuacja wyglądała z czasem oczekiwania na test, nawet do 6 godzin. Więc może lepiej zrobić go w Polsce.

 19. Droga Natalio!
  W styczniu zdecydowałam sie na zmiene kierunku wiosennego wyjazdu i kupiłam bilety do Portugalii, na kwiecień. Rzym miał poczekac do czerwca, aż mój maturzysta będzie mógł mi towarzyszyć, taki bonusik za ciężkie chwile. No i wyszło, jak wyszło. Ruszaliśmy do wiosennej Portugalii we wrześniu, prawie dokładnie wtedy, kiedy opublikowałaś ten post, za to w składzie poszerzonym o maturzystę. Mogę z czystym sumieniem potwierdzić, że sama podróż w czasach zarazy nie przedstawia sobą jakiegoś szczególnego zagrożenia. Lotniska są dość puste, kolejki do odprawy znikome, organizacja dobra. W moim sąsiedztwie wszyscy sumiennie nosili maseczki. Z kolei sama Portugalia jawi mi sie jako wzór organizacji. Byłam pierwszy raz, po cztery dni w Lizbonie i Porto, i jestem zachwycona. Przyjęli zasadę „clean and safe” i tak trzymają. Jedyne, co było trochę włoskie, to stosunek do czasu. Nikt sie nie spieszy. Może są przynajmniej zdrowsi? Przepraszam za odejście od tematu, ale może w dobie voucherów ktoś się zainspiruje.
  Twój post poruszył trochę moje stare sentymenty i zajrzałam na stronkę z biletami do Rzymu bądź Neapolu. Ceny są niezwykle korzystne. Ale poczekam parę tygodni, jakaś stabilizacja na pewno nastąpi. Pecha mieli ci, którzy trafili na pierwszy dzień nowej organizacji. Jestem optymistką, moim zdaniem Włosi są całkiem nieźle zorganizowani jako państwo, na pewno nie zrobią kociokwiku turystom. Tym, którzy lecą lada dzień, też raczej nie. Nasz rodzimy bajzel przeraża mnie bardziej.
  Wszystkim zainteresowanym życzę podróży bez stresu i bezpiecznego pobytu, wracajcie zdrowo.

 20. Uprzejmie donoszę:) właśnie wylądowałam w Katani, nie ma testów tylko standardowy pomiar temperatury kamerką. Wszystko sprawnie i szybko pozdrawiam

  1. Aniu napisz prosze jak teraz wygląda sytuacja na Sycylii czy wszedzie na ulicy trzeba chodzic w maseczce i jak to wygląda na plaży. Mamy lot 16 października ale nie jesteśmy do konca zdecydowani czy lecieć. Czy beda testy na lotnisku i jakie jeszcze obostrzenia będą, czy restauracje będą czynne a autobusy jeździć.

   1. Asiu tego nikt Ci dziś nie powie. Sytuacja zmienia się właściwie codziennie. Maseczki prawdopodobnie będą wymagane przez cały dzień, również na świeżym powietrzu,w całej Italii. Taki dekret jest w tej chwili rozważany przez premiera Włoch. Testy na Sycylii obowiązują oficjalnie od momentu wprowadzenia, ale lotnisko w Katanii – to informacja z komentarzy Czytelników – nie testuje wcale (jedynie przyjezdnych z krajów już wcześniej objętych wymogiem testów), natomiast lotnisko w Palermo zawiesiło wykonywanie testów i nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle do tego wróci. Sytuacja zmienia się praktycznie codziennie.

    1. Od 16 października loty zostały odwołane więc już wiadomo że z wyjazdu nici. Nie spodziewałam się że tak szybko znowu zostaną zamknięte granice. Wszystkim przebywającym na wakacjach życzę bezproblemowego powrotu do domu

     1. Mozna wiedziec wiecej szczegolow? Mam lot na 13tego pazdziernika i nie zostal jeszcze odwolany. Skad lecisz?

     2. Lot Kraków – Katania 16 października i powrót 23 październik odwołany przez Ryanair. Dziwne bo na ich stronie są cały czas dostępne loty na październik i listopad….Czy komuś jeszcze odwołano loty??? W uzasadnieniu podali że lot odwołany z powodu rządowych ograniczeń….

 21. Witam. Wybieram się 25 października na Sycylii do Palermo z Wrocławia. Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sprawa z wpuszczaniem pasażerów z maseczkami wielorazowymi. Jak wyglądają obecnie obostrzenia? Czy knajpy i lokale są dalej wieczorem otwarte?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close