Koronawirus we Włoszech i wjazd do Włoch – aktualne informacje i obostrzenia

Koronawirus we Włoszech a wakacje 2021. Aktualne informacje i obostrzenia

Koronawirus we Włoszech i ciągle zmieniająca się sytuacja to temat, który warto śledzić planując podróż. Jak wyglądają wakacje we Włoszech w czasach pandemii? Jak było w 2020 i 2021 roku? Jak przebiega podróż samolotem, a jak podróż samochodem, czym różni się pobyt od tego z czasów przed epidemią, jakie obowiązują obostrzenia i zakazy, jakie trzeba wypełniać dokumenty i jakie są moje spostrzeżenia? W poście znajdziecie relację z podróży w czasach pandemii, a także aktualne, ważne informacje. Jeśli macie konkretne pytania dotyczące obecnej sytuacji, to możecie je zadawać w komentarzu pod tym postem na blogu, postaram się na każdy odpowiedzieć.


Uwaga! Poniżej dzielę się z Wami informacjami, nie tylko tymi oficjalnymi, ale też własnymi spostrzeżeniami i przemyśleniami, czy też informacjami od mieszkańców Italii. Nie zawsze jednak informuję o zmianach natychmiast po ich wprowadzeniu, dlatego zachęcam Was to każdorazowego sprawdzania informacji podawanych na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zakładka Informacje dla podróżujących do Włoch – klik! Miejscem, w którym możecie sprawdzić aktualną przynależność poszczególnego regionu do danej strefy jest włoska strona rządowa w języku angielskim – klik! Aktualizacje są publikowane w soboty i dotyczą zmian od poniedziałku. Jeśli nie ma aktualizacji to oznacza, że nic się w danym tygodniu nie zmieniło. Jeśli nie ma aktualizacji tego postu to oznacza, że nie dzieje się nic istotnego z punktu widzenia turysty, nie licząc zmiany kolorów stref w poszczególnych regionach.


Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 26 listopada 2021 r.

Przez ponad dwa miesiące we Włoszech nie działo się nic, co byłoby istotne z punktu widzenia turysty. Sycylia we wrześniu była w strefie żółtej, ale opuściła ją pod koniec miesiąca i pozostała w strefie białej, aż do teraz. Jeszcze w momencie przygotowywania tej aktualizacji wszystkie regiony są w strefie białej, choć pewne jest już teraz, że Friuli-Wenecja Julijska przejdzie do strefy żółtej od przyszłego tygodnia, a Trentino ma na to dużą szansę. Mimo nadal dobrej sytuacji na tle innych krajów rząd Włoski postanowił zaostrzyć przepisy obowiązujące w okresie świąteczno-noworocznym, a niektóre duże miasta już teraz wprowadziły własne graniczenia. Oto szczegóły:

Booking.com

Nowe przepisy, m.in. na okres świąteczny od 06.12.2021 do 15.01.2022 r.

Wprowadzone zostaje rozszerzenie green pass’u podstawowego oraz wprowadzenie tzw. super green pass na okres 06.12.2021-15.01.2022 r.

Green pass podstawowy (3G)

Inaczej nazywany paszportem szczepionkowym. Dotyczy osób w pełni zaszczepionych, ozdrowieńców mających potwierdzenie przebycia choroby pozytywnym wynikiem testu oraz odbyciem izolacji, a także osoby, które wykonają test. Negatywny wynik testu antygenowego daje green pass na 48 godzin, molekularnego na 72 godziny. Green pass podstawowy został wprowadzony na terytorium Włoch od 6 sierpnia 2021 r. (nie licząc przekraczania granicy, gdzie obowiązywał wcześniej), m.in. w restauracjach wewnątrz i muzeach. Od września 2021 r. rozszerzono obowiązywanie paszportu m.in. na komunikację publiczną międzyregionalną oraz lotniska.

Super green pass (2G)

Jest to paszport szczepionkowy możliwy do uzyskania tylko poprzez zaszczenianie lub przechorowanie. Zaostrzony green pass pojawił się wcześniej m.in. w Niemczech i Austrii pod uproszczoną nazwą 2G, stąd też w mediach zaczęto używać określeń 3G i 2G. Super green pass będzie obowiązywał we Włoszech w okresie 06.12.2021-15.01.2022 r.

Rozszerzenie green pass’u 3G:

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek posiadania podstawowego paszportu w publicznym transporcie regionalnym (wcześniej tylko w międzyregionalnym), we wszystkich obiektach i infrastrukturze sportowej, w tym na wyciągach narciarskich, a także w hotelach. W niektórych obiektach noclegowych oraz miejscach krótkotrwałego zakwaterowania green pass nie jest potrzebny, np. w samodzielnych apartamentach i willach. Przed wyjazdem najlepiej zapytać właściciela, czy w jego obiekcie obowiązuje green pass.

Obowiązywanie green pass’u rozszerzonego 2G:

W okresie 06.12.2021-15.01.2022 r. tam, gdzie do tej pory obowiązywał green pass podstawowy, czyli m.in. restauracje wewnątrz i muzea, ale nie w komunikacji publicznej międzyregionalnej.

Obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu

Na wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu zdecydowały się władze:

 • Mediolanu na okres 27.11.-31.12.2021 r.;
 • Bergamo na okres od 27.11. w godzinach 10:00-22:00;
 • Bolonii na okres 26.11.-9.01.2022 r.;
 • Aosty – we wszystkie weekendy do końca okresu świąteczno-noworocznego;
 • Padwy na okres 26.11.-31.12.2021 r.

Spodziewane jest dołączenie innych dużych miast.

Wjazd do Włoch

Przekraczanie granicy Włoch

Jeśli chodzi o przekraczanie granicy, to nic się nie zmieniło. Nadal należy posiadać green pass podstawowy (3G) oraz zarejestrować przyjazd tutaj. Dotyczy to każdej formy przekraczania granicy, o ile nie jest to tranzyt. Na granicach lądowych nie ma kontroli, ale to nie oznacza, że nie można zostać skontrolowanym później. Mam informację o Polakach, którzy otrzymali mandaty w wysokości 500 euro na głowę oraz nakaz odbycia kwarantanny, gdyż podróżując samochodem nie wywiązali się z przepisów dotyczących wjazdu. Policja skontrolowała ich już w miejscu zakwaterowania, wiele godzin po przekroczeniu granicy.

Zmiana przepisów w Austrii

Podróżujący drogą lądową powinni zapoznać się z nowymi, zaostrzonymi przepisami w Austrii. Informacje na ten temat znajdziecie na stronie MSZ.

Koronawirus we Włoszech a sezon narciarski

Na sezon narciarski 2021/2022 nie jest planowane zamykanie stoków. Podjęto decyzje o wprowadzeniu obowiązku posiadania green pass’u podstawowego, aby skorzystać z wyciągów oraz kolejek linowych. Wcześniej prowadzono green pass w m.in. restauracjach, w okresie świątecznym zaostrzony do super green pass’u.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 11 września 2021 r.

Koronawirus we Włoszech a wakacje 2021. Aktualne informacje i obostrzenia

Źródło zdjęcia: La Sicilia

Minęły prawie dwa tygodnie, od kiedy jestem na Sycylii, a trzy dni temu po raz pierwszy wjechałam do gminy objętej pomarańczową strefą. Przypominam, że żółta strefa obowiązuje na całej Sycylii od 30 sierpnia, natomiast pomarańczowa dotyczy pojedynczych gmin. Najwięcej z nich zostało objętych pomarańczową strefą od 4 do 14 września włącznie. Strefa pomarańczowa dotyczy gmin:

 • Noto
 • Avola
 • Marzamemi
 • Pachino
 • Augusta
 • Portopalo di Capo Passero
 • Rosolini
 • Ferla
 • Francofonte
 • Catenanuova nell’Ennese
 • Niscemi

Pomarańczową strefę opuściła natomiast gmina Barrafranca.
Większość z wymienionych wyżej gmin należy do prowincji Syrakuzy. Żółta strefa dla turystów tak naprawdę oznacza jedynie, że teoretycznie istnieje obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu, a przy jednym stoliku mogą usiąść maksymalnie cztery osoby. W praktyce większość nie nosi masek, a zdarzyło się kilka razy, że widziałam policjantów bez masek. W lokalach raczej pilnowany jest limit ilości osób siedzących przy stoliku. W pomieszczeniach maski stosuje się i wymaga rygorystycznie. Do stref pomarańczowych w teorii nie można wjeżdżać bez green pass’u, ale w praktyce nikt tego nie kontroluje. Przez kilka dni przekraczałam kilkukrotnie granice m.in. gmin Marzamemi, Noto i Pachino. Żadnych kontroli. Znajomy Sycylijczyk dojeżdżający codzienne do pracy z Marzamemi do Syrakuz przez cały tydzień nie miał ani jednej kontroli. Wnioski wyciągnijcie sami. Green pass jest natomiast sprawdzany przy wejściu do muzeów oraz wnętrz lokali gastronomicznych. Sytuacja na Sycylii jest stabilna, nie pogarsza się i na razie nikt się nie spodziewa pogłębiania restrykcji. Natomiast ludzie żyjący z turystyki załamują ręce. Od wprowadzenia strefy żółtej odwoływane są rezerwacje na wrzesień. Jeśli i Wy się wahacie, to zapewniam, że nie trzeba rezygnować z wyjazdu. Gdybym nie wiedziała z mediów, że jest tutaj strefa żółta, a miejscami pomarańczowa, to naprawdę obserwacja toczącego się życia w żadnym wypadku nie skłoniłaby mnie do wyciągnięcia takich wniosków.
Odnośnie reszty Włoch, to od poniedziałku nic się nie zmieni. Choć było ryzyko, że Sardynia i Kalabria przejdą do strefy żółtej, to jednak całe Włochy oprócz Sycylii pozostają w strefie białej, czyli o znikomych restrykcjach.

Sytuację na Sycylii oraz moją miesięczną podróż dzień po dniu relacjonuję na blogowym Instagramie.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 26 sierpnia 2021 r.

Od 1 września 2021 r. wprowadzony zostaje obowiązek okazania certyfikatu unijnego (tzw. paszportu covidowego, green pass):

 • potwierdzającego zaszczepienie co najmniej 1 dawką (co najmniej 14 dni wcześniej) lub
 • zaświadczenie o ozdrowieniu (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) lub
 • negatywny wynik testu

w celu korzystania ze środków międzyregionalnej komunikacji zbiorowej: samolotów, statków (z wyjątkiem Cieśniny Mesyńskiej), pociągów i autobusów. Źródło: MSZ

Wcześniej wprowadzono wymóg okazywania green pass w:

 • salach restauracyjnych wewnątrz budynków;
 • barach, ale tylko przy stolikach wewnątrz;
 • muzeach w pomieszczeniach zamkniętych;
 • kinach;
 • na imprezach masowych, także tych na świeżym powietrzu;
 • na basenach, w siłowniach i w klubach fitness.

Ponadto możliwe jest przejście Sycylii i Sardynii do strefy żółtej od 30 sierpnia, ale ostateczna informacja w tej sprawie powinna pojawić się dopiero w piątek 27 sierpnia. Aktualne kolory stref w poszczególnych regionach oraz planowane w najbliższym czasie zmiany możecie na bieżąco podglądać na mapie na stronie covidzone.info – klik!

Zasady wjazdu do Włoch nie zmieniły się (patrzy niżej „zmiana przepisów od 21 czerwca 2021 r.”).

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 23 lipca 2021 r.

W nawiązaniu do wczorajszego dekretu premiera Włoch:

 • Dzieci do lat 12 nie są objęte green pass’em wewnątrz Italii. Oznacza to, że muszą mieć negatywny wynik testu tylko podczas przekraczania granicy, ale już nie potrzebują go w tych wszystkich sytuacjach wymienionych poniżej;
 • Finalnie okazało się, że zamiast od 5 sierpnia przepisy będą obowiązywać od 6 sierpnia.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 22 lipca 2021 r.

Dziś wieczorem ogłoszono nowy dekret premiera Włoch. Co dokładnie się zmieni?

Stan wyjątkowy we Włoszech przedłużony do 31 grudnia 2021 r.

Stan wyjątkowy we Włoszech, obowiązujący do tej pory do 31 lipca 2021 r., przedłużono do 31 grudnia 2021 r. Z punktu widzenia turysty nic się nie zmienia. Stan wyjątkowy obowiązuje przez cały czas od początku pandemii i oznacza, że rząd włoski może walczyć z pandemią rozporządzeniami i ograniczać swobody obywatelskie bez konieczności przeprowadzania procedury parlamentarnej. To wszystko.

Wjazd do Włoch

Nowy dekret nie zmienia niczego w kwestii wjazdu do Włoch z zagranicy.

Zmiana kryteriów dotyczących kolorów stref

Jest to zmiana niewątpliwie na plus. Chodzi o obejmowanie regionu, prowincji czy gminy strefą czerwoną, pomarańczową, żółtą lub białą. Teraz najważniejszym kryterium będzie ilość łóżek zajętych w szpitalach, a nie ilość pozytywnych przypadków. To oznacza, że dany obszar już tak łatwo nie będzie klasyfikowany do stref pomarańczowej i czerwonej, czyli z największymi restrykcjami.

Green pass rozszerzony o pomieszczenia zamknięte i imprezy masowe od 5 sierpnia 2021 r.

Green pass, czyli inaczej paszport zdrowotny / szczepionkowy w formie aplikacji na smartfonie, który do tej pory dla cudzoziemców obowiązywał tylko podczas przekraczania granicy, zostanie rozszerzony o niektóre publiczne pomieszczenia zamknięte. Gdzie dokładnie?

Nie wprowadzono tego wymogu w:

 • komunikacji publicznej;
 • hotelach;
 • gastronomii serwowanej przy stolikach ustawionych na zewnątrz;
 • przy barach (np. pijąc szybką kawę przy ladzie barowej);
 • muzeach zlokalizowanych na świeżym powietrzu.

Wymóg obowiązywać będzie w:

 • salach restauracyjnych wewnątrz budynków;
 • barach, ale tylko przy stolikach wewnątrz;
 • muzeach w pomieszczeniach zamkniętych;
 • kinach;
 • na imprezach masowych, także tych na świeżym powietrzu;
 • na basenach, w siłowniach i w klubach fitness.

Kogo obejmuje green pass?

Przypominam, że green pass obejmuje osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńców do 6 miesięcy od zakończenia izolacji oraz osoby z negatywnym wynikiem testu wykonanym w ciągu ostatnich 48 godzin. Jednak aby np. usiąść w restauracji będąc już we Włoszech wystarczy jedna dawka szczepionki. Czyli zaszczepieni tylko jedną dawką nie mogą wjechać do Włoch bez testu, ale już mogą pójść do restauracji. Za szczegółową informację dziękuję Pani Beacie Górskiej.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 22 czerwca 2021 r.

Dziś ogłoszono rezygnację z wymogu noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Maskę należy mieć zawsze przy sobie i stosować w sytuacji, gdy nie można utrzymać dystansu społecznego. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od poniedziałku 28 czerwca 2021 r. Ja natomiast przygotowałam relację z lotu powrotnego z Włoch do Polski.

Lot z Włoch do Polski w czerwcu 2021 r. – wymogi, kontrole, relacja

Koronawirus we Włoszech – zmiana przepisów od 21 czerwca 2021 r.

Uwaga! Dziś weszła w życie tak długo wyczekiwana zmiana przepisów wjazdowych do Włoch, uznająca tzw. green pass (zielony certyfikat, zwany także paszportem szczepionkowym). Oznacza to, że osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą wjechać do Italii bez konieczności wykonania testu, pod warunkiem, że przedstawią certyfikat w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim potwierdzający, iż:

 • cykl szczepień zakończono przynajmniej na 14 dni przed przekroczeniem granicy Włoch;
 • szczepienie przeprowadzono preparatem dopuszczonym na terenie UE;
 • przebyło się chorobę covid-19.

Osoby niemające szczepień bądź niemogące udowodnić przebycia choroby nadal muszą przedłożyć negatywny wynik testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. Uwaga! Tutaj również nastąpiła zmiana, bowiem z konieczności wykonania testu zwolniono dzieci poniżej szóstego roku życia (wcześniej zwolnione były jedynie dzieci do drugiego roku życia).

Niezależnie od powyższego każdy dorosły ma obowiązek zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form – klik! W przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie, które obowiązywało jeszcze przed wprowadzeniem EU Digital Passenger Locator Form, czyli autodichiarazione – klik!

Wyników testów nie muszą posiadać:

 • osoby wjeżdżające do Włoch własnym środkiem transportu, pod warunkiem, że opuszczą terytorium Włoch w ciągu 36 godzin od wjazdu. Za taki „tranzyt”, w myśl obecnych przepisów epidemicznych, uznaje się wyłącznie przejazd przez terytorium Włoch bez postojów. Zatrzymanie się np. na nocleg skutkowałoby uznaniem podróży za „krótki pobyt”, a to z kolei wiązałoby się z koniecznością przedstawienia aktualnych wyników testów w kierunku covid-19;
 • osoby przesiadające się na lotniskach we Włoszech w podróży do innych państw, bez opuszczania strefy tranzytowej;
 • osoby wjeżdżające do Włoch na czas nie dłuższy niż 120 godzin, z przyczyn zawodowych, zdrowotnych lub wyższej konieczności;
 • załogi środków transportu.

Jak założyć green pass (zielony certyfikat / paszport szczepionkowy)?

Aplikację – w wersji na android oraz IOS – możecie pobrać z rządowej strony mObywatel – klik! Gdzie jeszcze – poza aplikacją mObywatel – znajdziecie Unijny Certyfikat COVID?

Jaka jest sytuacja we Włoszech na dzień 21 czerwca 2021?

Sytuacja epidemiczna jest bardzo dobra. Wszystkie regiony – poza Doliną Aosty – przeszły do strefy białej, w której obostrzenia są znikome. W całym kraju przestała od dziś obowiązywać godzina policyjna. Mówi się o oficjalnym zniesieniu obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Obecnie maski należy nosić na dworze tam, gdzie nie można zachować bezpiecznego dystansu społecznego od innych osób, które nie pozostają z nami w jednym gospodarstwie domowym. Jest to bardzo luźno interpretowane i zupełnie nieegzekwowane przez służby porządkowe, o czym więcej napisałam w poście „Maseczki we Włoszech – jak to wygląda w praktyce?„. Mówi się poważnie o zniesieniu obowiązku noszenia masek na świeżym powietrzu w pierwszej połowie lipca.

Powrót z Włoch do Polski – aktualizacja 21 czerwca 2021

Wymogi te dotyczą podróżujących wszystkimi środkami transportu, zarówno transportem zbiorowym jak i i indywidualnym.

 • obowiązkowa kwarantanna dla przekraczających granicę w celu udania się do miejsca zamieszkania lub pobytu w Polsce;
 • osoby przekraczające granicę w innym celu niż powrót do miejsca zamieszkania lub pobytu: obowiązek posiadania negatywnego testu w kierunku koronawirusa. Test wymazowy (molekularny lub antygenowy) musi być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Wynik testu może być w języku polskim lub w języku angielskim;
 • negatywny wynik testu konieczny jest zawsze przy podróży drogą powietrzną, chyba, że przedstawi się zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu przeciwko COVID-19 szczepionką dopuszczoną do obrotu na terenie UE lub zaświadczenie o przebyciu choroby w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.​​​​​​

Zwolnienie z kwarantanny dotyczy osób, które:

 • przedłożą negatywny wynik testu wymazowego;
 • zostały zaszczepione przeciwko covid-19 szczepionką dopuszczoną do użytku na terenie UE. Należy posiadać zaświadczenie o wykonaniu pełnego szczepienia;
 • osoby, które udokumentują, że zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Polski;
 • dzieci do ukończenia 12 roku życia przekraczające granicę Polski z rodzicem, który posiada negatywny wynik testu albo ma komplet szczepień.

Lot do Włoch 11 czerwca 2021

Lot z Polski do Włoch w czerwcu 2021 – kontrole, dokumenty, relacja

Powrót do Polski samochodem 8 czerwca 2021

Oto relacja z powrotu samochodem do Polski z Włoch na początku czerwca.

Podróż z Włoch do Polski samochodem w czerwcu 2021 – testy, kontrole, relacja

Polecam również post o testach oraz post o noszeniu maseczek w praktyce.

Maseczki we Włoszech – jak to wygląda w praktyce?

Gdzie zrobić test wymazowy antygenowy nad jeziorem Garda?

Wjazd do Włoch 22 maja 2021

W poniższym tekście znajdziecie relację z trasy do Włoch samochodem oraz pierwsze wrażenia, jak sytuacja wygląda na miejscu.

Podróż do Włoch samochodem w maju 2021 roku – testy, kontrole, oświadczenie. Relacja

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 18 maja 2021

W dniu 14 maja wieczorem pojawiło się rozporządzenie Ministra Zdrowia regulujące wjazd do Włoch w okresie przejściowym pomiędzy zniesieniem kwarantanny od 16 maja, a wprowadzeniem zapowiadanego przez premiera Włoch paszportu sanitarnego dla kraju (nie mylić z europejskim, planowanym do wprowadzenia w końcówce czerwca).

Na razie wjazd do Włoch odbywa się na następujących warunkach:

 • Każdy wjeżdżający do Włoch ma obowiązek okazać negatywny wynik testu antygenowego lub molekularnego, przeprowadzonego do 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. Zwolnione z obowiązku wykonania testu są tylko i wyłącznie dzieci do drugiego roku życia. Ani zaszczepieni, ani ozdrowieńcy nie są na razie zwolnieni z testu.
 • Uwaga! Rosnące w ostatnich dniach zainteresowanie podróżami spowodowało, że czas oczekiwania na wynik testu w punktach wydłuża się. Obecnie na wynik testu antygenowego w większości punktów, w których sprawdzałam, czeka się do 24 godzin. To oznacza, że od wyniku do wjazdu do Włoch pozostaje już tylko doba. Weźcie to pod uwagę.
 • Ponadto każdy przyjeżdżający do Włoch ma obowiązek zarejestrować swój pobyt na platformie EU Digital Passenger Locator Form, która będzie aktywna od 24 maja. Do tego czasu należy wypełnić oświadczenia – autodichiarazione – do pobrania tutaj.
 • Włoski paszport sanitarny ma wejść w życie jeszcze w maju i obowiązywać także turystów. To wtedy prawdopodobnie zostanie zniesiony obowiązek wykonywania testów dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Szczegóły mają być ogłoszone w najbliższych dniach.
 • Nadal obowiązuje noszenie maseczki w przestrzeni publicznej, zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu. Nie ma konkretnych zapowiedzi zniesienia tego obowiązku, aczkolwiek jest to temat szeroko dyskutowany i wywołujący wiele emocji.
 • Godzina policyjna została skrócona (obecnie 22:00-5:00) i będzie obowiązywać od 19 maja pomiędzy 23:00 a 5:00, natomiast od 7 czerwca pomiędzy 24:00 a 5:00. Mówi się o całkowitym zniesieniu godziny policyjnej z początkiem kalendarzowego lata.
 • Atrakcje i gastronomia są stopniowo uruchamiane. W barach i restauracjach można spożywać posiłki do godziny 22:00, na razie tylko przy stolikach ustawionych na zewnątrz.
 • Sytuacja epidemiczna we Włoszech poprawia się. Na chwilę obecną tylko Dolina Aosty jest strefą pomarańczową, pozostałe regiony są już w strefie żółtej.

UWAGA! Ten temat jest omawiany już od początku maja, a nadal są tacy, którzy nie zrozumieli. Stan wyjątkowy we Włoszech, który niedawno został przedłużony do 31 lipca, nie oznacza, że do Włoch nie można pojechać, albo że na miejscu czeka jakieś większe niebezpieczeństwo, niż w Polsce. Stan wyjątkowy obowiązuje od początku pandemii i oznacza tylko tyle, że rząd włoski może ograniczać swobody obywatelskie dekretami i rozporządzeniami. Jest to ten sam stan, który według wielu prawników powinien być wprowadzony w Polsce (a nie został), by można było ograniczać rozporządzeniami nasze prawa. To wszystko. Latem zeszłego roku też obowiązywał stan wyjątkowy i można było podróżować bez większych przeszkód.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 14 maja 2021

Dziś pojawił się Komunikat Prasowy Ministra Zdrowia Republiki Włoskiej, który informuje o tym, że:

 • Od 16 maja 2021 obowiązują nowe zasady dla osób przyjeżdżających do Włoch ze Strefy Schengen, Wielkiej Brytanii i Izraela;
 • Wjeżdżający zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego;
 • Pięciodniowa kwarantanna obowiązująca do 15 maja włącznie nie będzie przedłużona. Oznacza to, że od 16 maja można wjeżdżać do Włoch jedynie z negatywnym wynikiem testu;
 • Specjalne loty „Covid tested” będą lądować na lotniskach w Rzymie, Mediolanie, Wenecji i Neapolu;
 • Nadal obowiązują obostrzenia wynikające z podziału Włoch na strefy (czerwoną, pomarańczową, żółtą i białą). Miejscem, w którym możecie sprawdzić aktualną przynależność poszczególnego regionu do danej strefy jest covidzone.info – klik!

Rozporządzenie Ministra Zdrowia na razie nie ukazało się jeszcze oficjalnie, tzn. nie zostało opublikowane, jednak informację podaną w komunikacie prasowym możemy przyjąć za potwierdzoną. Po opublikowaniu rozporządzenia będą znane szczegółowe przepisy, o których Was poinformuję. Na bieżąco można też śledzić włoskie strony poświęcone sytuacji w kraju oraz przepisów dla turystów:

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 5 maja 2021

Wczoraj wieczorem Premier Włoch Mario Draghi na konferencji prasowej po naradzie ministrów turystyki grupy G20 zapowiedział, że Italia otwiera się na turystów w drugiej połowie maja.

Oto cytaty z wypowiedzi premiera z 4 maja:

 • „Rezerwujcie wakacje we Włoszech, nie możemy się was doczekać”;
 • „Świat chce podróżować do Włoch, pandemia zmusiła nas do zamknięcia, ale Italia jest gotowa na powitanie świata. Nie wątpię, że turystyka we Włoszech odrodzi się silniejsza niż wcześniej”;
 • „Dzięki włoskiej przepustce turyści będą mogli podróżować z jednego kraju do drugiego bez kwarantanny pod warunkiem, że udowodnią, iż są wyleczeni z Covid-19, zaszczepieni lub mają negatywny wynik testu”;
 • „Europejska zielona karta ma być gotowa od połowy czerwca […] Wcześniej włoski rząd wprowadzi krajową zieloną przepustkę, która zacznie obowiązywać od drugiej połowy maja”;
 • „Nasze góry, plaże, miasta i miejscowości otwierają się, a proces ten zostanie przyspieszony w najbliższych tygodniach i miesiącach” (źródło wypowiedzi: agencja ANSA).

Czy oznacza to zniesienie pięciodniowej kwarantanny?

Ta wypowiedź jest krokiem milowym w kierunku turystów, ale póki co jest tylko wypowiedzią, a nie opublikowanym dokumentem. Nie mniej jednak trudno nie wyciągnąć wniosków ze słów szefa rządu, że turyści się mile widziani w Italii od drugiej połowy maja, a dokładnie od 16 maja. Do soboty 15 maja włącznie obowiązuje bowiem pięciodniowa kwarantanna, z której nie zwalnia negatywny wynik testu. Tak więc uważam, że możemy uznać, iż najprawdopodobniej kwarantanny nie będzie od 16 maja.

Włoska zielona karta / włoski paszport szczepionkowy

Z wypowiedzi premiera można wywnioskować, że Włochy wprowadzą własny odpowiednik paszportu szczepionkowego. Jak dokładnie miałby on wyglądać tego jeszcze nie widomo. Nie widomo również, jak przechorowanie mieliby udowodnić ozdrowieńcy. Czy wystarczy zaświadczenie o odbyciu izolacji (jak obecnie przy wjeździe do Polski) czy potrzebne będzie badanie na przeciwciała? Tego też jeszcze nie widomo. Nie wiemy również, czy włoski paszport szczepionkowy będzie obowiązywał tylko tymczasowo do momentu wprowadzenia europejskiego, czy pozostanie na dłużej. Sama czekam na szczegóły i jak tylko takowe się pojawią, oczywiście potwierdzone i z pewnego źródła, to na pewno Was poinformuję.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 30 kwietnia 2021

Wczoraj popołudniu pojawiły się pierwsze informacje o przedłużeniu do 15 maja obowiązku poddania się pięciodniowej kwarantannie po wjeździe do Włoch, która wcześniej obowiązywała do 30 kwietnia.

 • Dziś informację tą potwierdził MSZ, dodając jednocześnie „co najmniej do 15 maja”
 • Oznacza to, że nie wyklucza się dalszego przedłużenia kwarantanny
 • Przypominam, że z pięciodniowej kwarantanny nie zwalniają negatywny wynik testu czy szczepienia. Należy zrobić test na 48 godzin przed wjazdem do Włoch, odbyć kwarantannę i powtórzyć test. Wyjątek to tranzyt i krótkie wjazdy w celach zawodowych.
 • Branża turystyczna już załamuje ręce i zapowiada protest przeciwko tej decyzji. Niektórzy liczą, że być może ministerstwo zdrowia nie tyle wycofa się z tej decyzji, co skróci okres obowiązywania (mało realne) lub przynajmniej nie zdecyduje się na kolejne przedłużenie.

Jeszcze ze dwa tygodnie temu pisałam Wam, że w mojej opinii kwarantanna będzie przedłużona przynajmniej na pierwsze dni maja. Tak przypuszczałam, że Włosi nie będą jeszcze chcieli wpuszczać turystów. Później jednak nastąpiło konkretne luzowanie obostrzeń, nawet szybsze niż zakładały to wcześniej zapowiedziane terminy i to dało spore nadzieje, że od 1 maja kwarantanny nie będzie. Sama zaczęłam w to wierzyć, szczególnie, że logicznym wydawało się, iż takie decyzje powinny zapaść z wyprzedzeniem około tygodnia. Byli wśród Was tacy, którzy na 1 maja mieli zaplanowany wjazd do Włoch i na ostatnią chwilę muszą zmieniać plany. Ja osobiście jestem zniesmaczona tym przedłużeniem na niecałe 48 godzin przed spodziewanym wygaśnięciem przepisu, tak nie powinno się postępować i jest to w mojej opinii lekceważenie turystów. Mam nadzieję, że kolejne informacje w sprawie kwarantanny będą podawane już z należytym wyprzedzeniem.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 26 kwietnia 2021

Już dziś w większości lokali gastronomicznych we Włoszech pierwszy raz po długiej przerwie będzie można usiąść przy stoliku i cieszyć się posiłkiem, zamiast tylko kupować na wynos. Na razie tylko przy stolikach ustawionych na zewnątrz, ale niewątpliwie to duży krok w kierunku całkowitego otwarcia gastronomii. Wczoraj w mediach mówiło się również o tym, że rząd włoski na poważnie rozważa całkowite zniesienie godziny policyjnej, obowiązującej obecnie od 22:00 do 5:00. W zależności od sytuacji i ilości zachorowań miałoby to się stać około połowy maja.

UWAGA! Przedłużenie stanu wyjątkowego we Włoszech do 31 lipca 2021 r. nie jest jednoznaczne z przedłużeniem wszystkich obostrzeń aktualnych na dzień dzisiejszy! Przede wszystkim nie jest jednoznaczne z przedłużeniem obowiązkowej pięciodniowej kwarantanny dla wjeżdżających do Włoch (na chwilę obecną obowiązującą do 30 kwietnia), a takie wnioski niektórzy wyciągnęli po informacji o przedłużeniu stanu wyjątkowego. Stan wyjątkowy we Włoszech został wprowadzony na początku pandemii i obowiązuje bez przerwy od tamtej pory, a mimo to w zeszłe lato mogliśmy podróżować niemal zupełnie bez ograniczeń.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 23 kwietnia 2021 r.

Oficjalne informacje ze strony rządowej

Rozporządzeniem z mocą ustawy z dnia 22 kwietnia 2021 r. przedłużono trwający od ponad roku stan wyjątkowy we Włoszech, a także obowiązywanie obostrzeń na terenie Italii przedłużono do 31 lipca 2021 r. Co dokładnie podaje rozporządzenie? Na chwilę obecną:

 • wjazd do stref czerwonej i pomarańczowej możliwy jest jedynie: ​​​​​​z uwiarygodnionych potrzeb zawodowych, w sytuacji wyższej konieczności, ze względów zdrowotnych, w przypadku powrotu do miejsca zamieszkania albo po przedstawieniu specjalnego zaświadczenia potwierdzającego: zaszczepienie, bycie ozdrowieńcem lub posiadanie ujemnego wyniku testu antygenowego lub molekularnego;
 • z powodu wciąż bardzo trudnej sytuacji epidemicznej we Włoszech nie jest wskazane podejmowanie jakichkolwiek niekoniecznych (np. turystycznych) podróży do tego kraju – niejednokrotnie wprowadzane są dodatkowe lokalne zakazy wjazdu na poziomie poszczególnych gmin i prowincji.
 • Na terytorium całych Włoch obowiązuje godzina policyjna od 22:00 do 5:00. Oznacza to, że w tych godzinach dozwolone jest przemieszczanie się jedynie z uzasadnionych powodów związanych z wykonywaną pracą, w sytuacji wyższej konieczności oraz w nagłych przypadkach, związanych np. ze stanem zdrowia. Ponadto dozwolony jest powrót do swojego miejsca zamieszkania/ pobytu. Należy przy tym mieć przy sobie wydrukowane, wypełnione i podpisane oświadczenie, którego wzór dostępny jest tutaj: wzór oświadczenia.

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C (Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Izrael, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niemcy, Niderlandy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania) do 30 kwietnia mają obowiązek:

 • przedstawienia oświadczenia (autodichiarazione);
 • przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch;
 • poddania się obowiązkowej 5-dniowej kwarantannie;
 • oraz ponownego wykonania testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego) po zakończeniu kwarantanny.

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej drugiego roku życia. Ponadto, należy zawsze brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału Włoch na 4 strefy: białą , żółtą , pomarańczową i czerwoną . Szczegółowe informacje na ten temat na włoskiej stronie – klik!

Ponadto testów nie muszą przedstawiać i nie muszą się poddawać kwarantannie:

 • osoby wjeżdżające do Włoch własnym środkiem transportu, pod warunkiem, że opuszczą terytorium Włoch w ciągu 36 godzin od wjazdu. Za taki „tranzyt”, w myśl obecnych przepisów epidemicznych, uznaje się wyłącznie przejazd przez terytorium Włoch bez postojów. Zatrzymanie się np. na nocleg skutkowałoby natomiast uznaniem podróży za „krótki pobyt”, a to z kolei wiązałoby się z koniecznością przedstawienia aktualnych wyników testów w kierunku covid-19;
 • osoby przesiadające się na lotniskach we Włoszech w podróży do innych państw (bez opuszczania strefy tranzytowej); jeśli jednak opuściłyby strefę tranzytową na lotnisku – podlegają ogólnym przepisom i obostrzeniom;
 • osoby wjeżdżające do Włoch na czas nie dłuższy niż 120 godzin z udowodnionych przyczyn zawodowych, zdrowotnych lub absolutnej konieczności;
  załogi środków transportu.

Decyzją władz lokalnych poszczególne gminy mogą zostać zaliczone do strefy czerwonej lub pomarańczowej (oznacza to m. in.: zakaz przemieszczania się, z wyłączeniem uwiarygodnionych potrzeb zawodowych, sytuacji wyższej konieczności, względów zdrowotnych, powrotu do miejsca zamieszkania). Źródło aktualizacji – MSZ.

Informacje od mieszkańców Italii

We Włoszech trwa ostra dyskusja na temat luzowania obostrzeń. Pojawiają się głosy oburzenia na godzinę policyjną w okresie letnim. Branża turystyczna liczy na zniesienie tego wymogu. Pojawia się też propozycja skrócenia jej trwania do godzin 23:00 – 5:00. Kwestia godziny policyjnej ma być weryfikowana co dwa tygodnie na podstawie oceny bieżącej sytuacji. Nadal mówi się o początku czerwca jako dacie otwarcia turystyki, a o połowie maja jako dacie częściowego otwarcia turystyki, w tym basenów i zorganizowanych kąpielisk. Nadal nie są znane szczegóły odnośnie wymagań wobec wjeżdżających do Włoch od 1 maja.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 16 kwietnia 2021 r.

Pomimo oczekiwań nie padły dziś ze strony włoskiego premiera konkretne deklaracje na temat otwierania turystyki. Dzisiejsza konferencja prasowa dotyczyła głównie sytuacji i luzowania obostrzeń w samej Italii, w obszarach ważnych dla mieszkańców. I tak ogłoszono m.in. powrót dzieci do szkół, otwarcie siłowni czy otwarcie kin i teatrów, choć początkowo z ograniczoną ilością miejsc. Dla turystyki najważniejsza jest zapowiedź:

 • Otwarcia od 26 kwietnia lokali gastronomicznych i umożliwienie spożywania posiłków przy stolikach ustawionych na zewnątrz, także po godzinie 18, czyli w tym czasie, gdy Włosi najchętniej spotykają się w lokalach. To duży krok do przodu i wstęp do pełnego otwarcia gastronomii.
 • Luzowanie ograniczeń przemieszczania się pomiędzy regionami od 26 kwietnia, pod pewnymi warunkami. Wtedy też ma się zakończyć lockdown, który miał trwać do 30 kwietnia. Oznacza to, że od 26 kwietnia powrócą strefy żółte.

To na razie tyle jeśli chodzi o konkrety. Nadal mówi się o 2 czerwca jako dacie otwarcia turystyki oraz o połowie maja jako dacie częściowego otwarcia turystyki, w tym zorganizowanych kąpielisk na plażach czy basenów. Nadal nie wiadomo:

 • Czy obowiązkowa pięciodniowa kwarantanna dla wjeżdżających do Włoch zostanie przedłużona (obecnie obowiązuje do 30 kwietnia)
 • Na jakich warunkach będzie można przekraczać granicę Włoch.

Podsumowując, sytuacja we Włoszech poprawia się, spada liczba nowych przypadków zachorowania i wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 13 kwietnia 2021 r.

Po okresie lockdownu, zmieniających się często kolorów stref w poszczególnych regionach i prowincjach, zintensyfikowanych obostrzeń w okresie świątecznym i wielkiej niewiadomej odnośnie zbliżającego się sezonu letniego, z Włoch w końcu zaczęły napływać informacje, na które czekaliśmy. Już mniej więcej tydzień temu w prasie pojawiła się data 2 czerwca jako dzień, w którym prawdopodobne otwarta zostanie turystyka. Daty tej nie potwierdzano oficjalnie i nadal nie ma dokumentu, który by ją potwierdzał, ale dziś ten sam termin wymienił włoski Minister Turystyki.

Jak sytuacja wygląda obecnie?

 •  Do końca kwietnia trwa lockdown i choć granice Włoch są otwarte, to wjeżdżających obowiązuje pięciodniowa kwarantanna, z której nie zwalnia negatywny wynik testu. Ma to na celu zniechęcenie ludzi do podróży.
 • Na razie nie wiadomo, czy pięciodniowa kwarantanna zostanie przedłużona na majówkę. Ja uważam, że tak, ale jest to moja opinia i wcale nie chciałabym mieć racji.
 • Oprócz 2 czerwca wskazuje się również połowę maja jako datę, w której miałyby ustąpić najbardziej uciążliwe restrykcje i mogłaby zostać otwarta turystka choć częściowo. Gdy pytaliście mnie o to, co sądzę, kiedy będzie możliwa w miarę normalna podróż do Włoch, to jeszcze zimną odpowiadałam, że moim zdaniem kwiecień i majówka są stracone, planujcie wyjazdy najwcześniej na połowę maja. Oczywiście nie miałam żadnych przecieków czy czegoś w tym stylu, po prostu tak sądziłam w oparciu o to, co działo się rok temu. Wszak w tym roku wiemy już znacznie więcej i możemy na tej podstawie szacować, jak będzie wyglądał nadchodzący sezon.
 • Dla tych, którzy chcą polecieć samolotem jest jeszcze kolejny problem, a mianowicie odwoływanie lotów na maj, które ostatnio praktykował Ryanair. Wiele połączeń zostało odwołanych, albo tylko w pierwszej połowie maja, albo na cały maj.
 • Włosi mocno wierzą, że już w trzeciej dekadzie kwietnia zacznie się luzowanie obostrzeń, a kolory stref zmieniają się z czerwonych i pomarańczowych na żółte i białe.
 • Nadal nie ma informacji na temat szczegółów dotyczących wjazdu do Włoch. Nie wiadomo nic na pewno. Mówi się – w ślad za innymi krajami – że albo trzeba będzie być zaszczepionym, albo okazać wynik badań potwierdzających obecność przeciwciał, albo mieć negatywny wynik testu.
 • Jak dziś wygląda przyjazd w praktyce? W ubiegły piątek na Sycylię przyleciała grupa z Polski, która nie została wysłana na kwarantannę. Osoby te obecnie podróżują swobodnie po całej wyspie.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 12 kwietnia 2021 r.

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C (w tym z Polski) do 30 kwietnia mają obowiązek:

 • przedstawienia oświadczenia (autodichiarazione);
 • przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch;
 • poddania się obowiązkowej 5-dniowej kwarantannie;
 • oraz ponownego wykonania testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego) po zakończeniu kwarantanny.
 • Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej drugiego roku życia. Szczegółowe informacje w zakładce poniżej „Wjazd do Włoch”.

Ponadto, należy zawsze brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału Włoch na 4 strefy: białą , żółtą , pomarańczową i czerwoną . Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w zakładkach poniżej.

UWAGA! Decyzją władz lokalnych poszczególne gminy mogą zostać zaliczone do strefy czerwonej lub pomarańczowej (oznacza to m. in.: zakaz przemieszczania się, z wyłączeniem uwiarygodnionych potrzeb zawodowych, sytuacji wyższej konieczności, względów zdrowotnych, powrotu do miejsca zamieszkania).

Aktualny wykaz regulacji miejscowych dostępny na portalu włoskiego Stowarzyszenia Regionów i Prowincji Autonomicznych. (źródło MSZ)

Testów nie muszą przedstawiać i nie muszą się poddawać kwarantannie:

 • osoby wjeżdżające do Włoch własnym środkiem transportu, pod warunkiem, że opuszczą terytorium Włoch w ciągu 36 godzin od wjazdu. Za taki „tranzyt”, w myśl obecnych przepisów epidemicznych, uznaje się wyłącznie przejazd przez terytorium Włoch bez postojów. Zatrzymanie się np. na nocleg skutkowałoby natomiast uznaniem podróży za „krótki pobyt”, a to z kolei wiązałoby się z koniecznością przedstawienia aktualnych wyników testów w kierunku covid-19;
 • osoby przesiadające się na lotniskach we Włoszech w podróży do innych państw (bez opuszczania strefy tranzytowej); jeśli jednak opuściłyby strefę tranzytową na lotnisku – podlegają ogólnym przepisom i obostrzeniom;
 • osoby wjeżdżające do Włoch na czas nie dłuższy niż 120 godzin z udowodnionych przyczyn zawodowych, zdrowotnych lub absolutnej konieczności;
  załogi środków transportu.

Źródło: MSZ – wjazd do Włoch

Sytuacja we Włoszech pomiędzy końcem stycznia a początkiem kwietnia

Przez ostatnie dwa i pół miesiąca nie działo się nic, co byłoby szczególnie istotne z punktu widzenia osób planujących wakacje letnie we Włoszech. Do tej pory obowiązują restrykcje bardzo podobne do wprowadzonych w połowie styczna, w związku z czym jedynie pojedyncze osoby rozważały wiosenną podróż, a finalnie większość z nich i tak zrezygnowała. W skrócie:

 • W lutym nowym Premierem Włoch został Mario Draghi, po tym, jak Giuseppe Conte podał się do dymisji. Nowy premier zapowiedział, że za jego kadencji informacje o planowanych obostrzeniach bądź ich luzowaniu mają być podawane do wiadomości publicznej z większym wyprzedzeniem, niż było to za czasów jego poprzednika.
 • W końcówce stycznia odwołane zostały niemal wszystkie loty z Polski do Włoch tanimi liniami lotniczymi. W sprawach pilnych można było jedynie skorzystać z tzw. linii regularnych. Dostępne połączenia wyświetlały się w systemach rezerwacji od przełomu marca i kwietnia, ale finalnie większość z nich i tak została odwołana.
 • Polski rząd zniósł w końcówce stycznia obowiązek odbycia kwarantanny po powrocie do kraju dla tych, którzy otrzymali negatywny wynik testu.
 • Włoski rząd rozszerzył strefy obostrzeń z trzech do czterech, wprowadzając strefę białą. Strefa biała charakteryzuje się minimalną ilością obostrzeń. Przez krótki czas biała strefa obowiązywała na Sardynii, ale niestety szybko zaostrzono tam restrykcje. Strefa biała: „W odniesieniu do obszarów zaliczonych do białej strefy nie znajdują zastosowania przewidziane w ramach obostrzeń ogólnokrajowych zakazy lub zawieszenia dostępu do usług i prowadzenia działalności gospodarczej. W dalszym ciągu obowiązują środki ochrony przed zakażeniem (na czele z wymogiem noszenia maseczki), zakaz zgromadzeń organizacji targów i kongresów, dyskotek i zawodów sportowych z udziałem publiczności. Obowiązuje konieczność dostosowania się do protokołów sanitarnych i zakaz przemieszczania się między regionami.” Źródło: MSZ
 • W okresie świąt wielkanocnych zaostrzono restrykcje obejmując cały kraj strefą czerwoną.
 • Przed Wielkanocą wprowadzono obowiązkową kwarantannę pięciodniową dla wjeżdżających do Włoch, z której nie zwalniał negatywy wynik testu. Wyjątek stanowiły osoby wjeżdżające na terytorium Włoch w celach służbowych bądź tranzytowych.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 17 stycznia 2021 r.

W dniu 14 stycznia 2021 ogłoszono nowe rozporządzenie, które obowiązuje od 16.01.-15.02.2021 r. Rozporządzenie wprowadza:

 • przedłużenie stanu wyjątkowego we Włoszech do 30.04.2021 r.
 • zakaz przemieszczania się między regionami / prowincjami autonomicznymi, z wyłączeniem uwiarygodnionych potrzeb zawodowych, sytuacji wyższej konieczności, względów zdrowotnych, powrotu do miejsca zamieszkania.
 • W całym okresie raz dziennie – w godz. 05:00-22:00 – dopuszczone jest przemieszczenie się do jednego lokalu mieszkaniowego zlokalizowanego w granicach tego samego regionu. W ww. odwiedzinach uczestniczyć mogą jednocześnie 2 osoby niebędące domownikami gospodarzy. Do limitu nie wliczają się dzieci do lat 14, nad którymi odwiedzający sprawują pieczę rodzicielską, a także współzamieszkujących z gośćmi osób niepełnosprawnych.

Wjazd do Włoch z terytorium Polski

 • należy wypełnić oświadczenie (autodichiarazione)
 • należy przedstawić zaświadczenia o negatywnym wyniku badania na koronawirusa, przeprowadzonego najwcześniej na 48 godzin przed wjazdem na terytorium Włoch. Akceptowane są jedynie testy wymazowe: molekularne i antygenowe. W przypadku braku takiego testu należy poddać się 14-dniowej kwarantannie
 • dodatkowo należy zgłosić swój przyjazd do przychodni lokalnej właściwej dla miejsca pobytu (Dipartimento di Prevenzione dell’Azienda Sanitaria).

Testów nie muszą przedstawiać i nie muszą poddawać się kwarantannie:

 • osoby wjeżdżające do Włoch własnym środkiem transportu, pod warunkiem, że opuszczą terytorium Włoch w ciągu 36 godzin od wjazdu. Za taki „tranzyt”, w myśl obecnych przepisów epidemicznych, uznaje się wyłącznie przejazd przez terytorium Włoch bez postojów. Zatrzymanie się np. na nocleg skutkowałoby natomiast uznaniem podróży za „krótki pobyt”, a to z kolei wiązałoby się z koniecznością przedstawienia aktualnych wyników testów w kierunku covid-19;
 • osoby przesiadające się na lotniskach we Włoszech w podróży do innych państw (bez opuszczania strefy tranzytowej); jeśli jednak opuściłyby strefę tranzytową na lotnisku – podlegają ogólnym przepisom i obostrzeniom;
 • osoby wjeżdżające do Włoch na czas nie dłuższy niż 120 godzin z udowodnionych przyczyn zawodowych, zdrowotnych lub absolutnej konieczności;
  załogi środków transportu.

Ponadto należy też brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału Włoch na trzy strefy: żółtą, pomarańczową i czerwoną.

Podział Włoch na strefy obowiązujący od 17 stycznia 2021 r.

Strefa czerwona: Lombardia, Południowy Tyrol (prowincja autonomiczna Bolzano) oraz Sycylia

Strefa pomarańczowa: Dolina Aosty, Piemont, Liguria, Friuli-Wenecja Julijska, Wenecja Euganejska, Emilia-Romania, Umbria, Marche, Abruzja, Lacjum, Apulia oraz Kalabria

Strefa żółta: Trentino (prowincja autonomiczna Trydent), Toskania, Molise, Kampania, Sardynia oraz Bazylikata

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 19 grudnia 2020 (dekret świąteczny Premiera Włoch)

Wakacje we Włoszech w 2020 a koronawirus. Jak wygląda podróż na Sycylię? Aktualne informacje i obostrzenia

© ilgiornale.it

W piątek 18 grudnia pojawił się nowy dekret Premiera Włoch dotyczący okresu Świąt Bożego Narodzenia. Dekret wprowadza kalendarz obostrzeń i ograniczeń, równych dla całego kraju. Do tej pory istniały zasady dla stref żółtej, pomarańczowej i czerwonej, a objęcie danego regionu jedną z tych trzech stref miało związek m.in. z liczbą nowych przypadków i dostępnością łóżek w szpitalach. Dekret świąteczny wprowadza nowe zasady dla stref, które tym razem będą podzielone nie terytorialnie, a kalendarzowo. Wszystkie dni w okresie 21 grudnia 2020 – 6 stycznia 2021 objęte zostały restrykcjami w trzystopniowej skali. Obowiązywać będą strefy żółta, pomarańczowa i czerwona, jednak nie dla regionów, a dla konkretnych dni.

Jakie strefy obowiązują we Włoszech w które dni?

 • Strefa żółta obowiązuje od poniedziałku 21 grudnia do środy 23 grudnia
 • Strefa pomarańczowa obowiązuje od poniedziałku 28 grudnia do środy 30 grudnia oraz w poniedziałek 04 stycznia
 • Strefa czerwona obowiązuje od czwartku 24 grudnia do niedzieli 27 grudnia, od czwartku 31 grudnia do niedzieli 03 stycznia oraz od wtorku 05 do środy 06 stycznia

Do 20 grudnia i po 06 stycznia obowiązuje klasyfikacja regionów do poszczególnych stref.

Najważniejsze zakazy i obostrzenia w strefach w okresie świąt

 • W dniach objętych strefą czerwoną restauracje, bary i sklepy (poza spożywczymi, tytoniowymi, kioskami i aptekami) będą zamknięte przez cały dzień, obowiązuje również zakaz przemieszczania się poza uzasadnionymi potrzebami życiowymi
 • W dniach objętych strefą pomarańczową obowiązuje zakaz opuszczania gminy zamieszkania poza uzasadnionymi potrzebami życiowymi. Dozwolony jest wyłącznie catering z dostawą do domu oraz catering z dostawą na wynos do godziny 22.00, z zakazem spożycia na miejscu lub w okolicy.
 • W dniach objętych strefą żółtą obowiązują restrykcje wprowadzone dekretem z 03 listopada (podział regionów na strefy) według aktualnej klasyfikacji regionów.

Wjazd do Włoch w okresie Świąt Bożego Narodzenia 2020 i Nowego Roku 2021

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium Polski:

 • 10.12–20.12 obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch. W razie braku testu obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie;
 • 21.12–06.01 obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie;
 • 07.01–15.01 obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch. Jeśli jednak przebywało się na terytorium Polski w dniach 21.12-06.01, to przyjeżdżając do Włoch należy poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Ponadto należy liczyć się z możliwością wprowadzenia dodatkowych obostrzeń przez władze poszczególnych regionów Włoch.

Wjazd do Polski po 28 grudnia 2020

Uwaga! Decyzją polskiego rządu wprowadzono obowiązkową kwarantannę dla każdego, kto w okresie 28 grudnia 2020 – 17 stycznia 2021 wjedzie na terytorium Polski transportem zorganizowanym, czyli m.in. przyleci samolotem.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 13 grudnia 2020

Sytuacja we Włoszech poprawia się, a restrykcje zmniejszają. Nadal obowiązują te same obostrzenia dla każdej z trzech stref: żółtej, pomarańczowej i czerwonej, ale poszczególne regiony są klasyfikowane coraz łagodniej. Od 13 grudnia :

 • żaden z regionów Włoch nie jest objęty strefą czerwoną
 • Strefa pomarańczowa obowiązuje na terenach regionów: Dolina Aosty, Toskania, Abruzja oraz Kampania
 • Strefa żółta obowiązuje w regionach: Piemont, Liguria, Lombardia, Liguria, Trydent-Góran Adyga, Wenecja Euganejska, Emilia-Romania, Marche, Umbria, Lacjum, Molise, Apulia, Bazylikata, Kalabria, Sycylia oraz Sardynia

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 09 grudnia 2020

Dziś pojawiły się doniesienia medialne, jakoby Włochy miały zrezygnować z kwarantanny dla wjeżdżających od 21 grudnia. Miałyby ją zastąpić testy wykonywane we Włoszech przez włoską stronę. To rozmija się z dekretem premiera sprzed zaledwie kilku dni. Gdy będzie wiadomo coś więcej i zostanie to potwierdzone przez stronę rządową, to zamieszczę tutaj informację.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 03 i 04 grudnia 2020

NOWY DEKRET Premiera Włoch

Od 4 grudnia do 15 stycznia we Włoszech obowiązywać będzie nowy dekret. Informacje w nim zawarte są szczególnie istotne da osób, które planowały wyjazd do Włoch w tym okresie. Niezależnie od przynależności regionów do jednej z trzech stref (żółta, pomarańczowa, czerwona) wprowadzono dla całego kraju:

 • obowiązkową kwarantannę dla osób wjeżdżających do Włoch pomiędzy 21.12 a 06.01. Dotyczy to wszystkich, także mieszkańców Unii Europejskiej i Włochów wracających do kraju
 • zakaz przemieszczania się pomiędzy regionami od 21.12. do 06.01.
 • zakaz przemieszczania się pomiędzy gminami w dniach 25 i 26 grudnia oraz 01 stycznia
 • od 10 do 20 grudnia oraz od 07 do 15 stycznia wjeżdżający do Włoch z krajów Unii Europejskiej i strefy Schengen, Andory i Księstwa Monako muszą okazać negatywny wynik testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch. W razie braku testu trzeba będzie obowiązkowo poddać się 14-dniowej kwarantannie
 • osoby przebywające w Polsce pomiędzy 21.12 a 06.01. i wjeżdżające do Włoch pomiędzy 7.01. a 15.01. będą musiały odbyć obowiązkową kwarantannę. To samo dotyczy wszystkich wjeżdżających do Włoch w tym terminie (łącznie z samymi mieszkańcami Włoch), o ile przebywali poza granicami Włoch pomiędzy 21.12. a 06.01.

Ponadto:

 • godzina policyjna będzie obowiązywać od 22:00 do 05:00, a w Nowy rok do 07:00
 • sklepy otwarte będą do godziny 21:00
 • w noc sylwestrową hotele będą otwarte, natomiast restauracje – w tym restauracje hotelowe – będą zamknięte
 • w niedziele i święta otwarte pozostaną tylko sklepy spożywcze, apteki i kioski
 • wyciągi narciarskie pozostaną nieczynne do 06.01. włącznie
 • osoby mieszkające bądź zameldowane w danym miejscu będą mogły do niego wrócić.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 28 listopada 2020

Ogłoszono nowe zmiany w obowiązującym od 06 listopada podziale Włoch na strefy w zależności od sytuacji epidemicznej, ilości miejsc w szpitalach i ryzyka zakażenia koronawirusem. Dokładne zasady i obostrzenia dla każdej z trzech stref (żółtej, pomarańczowej i czerwonej) nie zmieniły się, znajdziecie je niżej w aktualizacji z 04 listopada. Nowy podział na strefy oznacza, że sytuacja we Włoszech poprawia się. Tylko w Abruzji zwiększono restrykcje już kilka dni temu, w pozostałych regionach albo utrzymano obowiązujące wcześniej strefy albo obniżono poziom zagrożenia. Poniższy podział będzie obowiązywał od niedzieli 29 listopada.

Strefa żółta – Trentino (prowincja autonomiczna regionu Trydent-Górna Adyga ze stolicą w Trydencie), Liguria, Wenecja Euganejska, Lacjum, Molise, Sardynia i Sycylia

Strefa pomarańczowa – Friuli-Wenecja Julijska, Lombardia, Piemont, Emilia-Romania, Umbria, Marche, Apulia, Bazylikata, Kalabria

Strefa czerwona – Dolina Aosty, Południowy Tyrol (prowincja autonomiczna regionu Trydent – Górna Adyga ze stolicą w Bolzano), Toskania, Abruzja i Kampania

 

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 14 listopada 2020

Późnym wieczorem 13 listopada ogłoszono zmiany w obowiązującym od 06 listopada podziale Włoch na strefy w zależności od sytuacji epidemicznej, ilości miejsc w szpitalach i ryzyka zakażenia koronawirusem. Dokładne zasady i obostrzenia dla każdej z trzech stref (żółtej, pomarańczowej i czerwonej) nie zmieniły się, znajdziecie je niżej w aktualizacji z 04 listopada. Zmieniono natomiast przynależność części regionów do poszczególnych stref. Oznacza to, że deklarowane wcześniej obowiązywanie poprzedniej przynależności do stref przez 14 dni przetrwało zaledwie nieco ponad tydzień. Stąd też należy liczyć się z kolejnymi zmianami wprowadzanymi z dnia na dzień.

Kwalifikacja regionów na dzień 13 listopada (obowiązuje od niedzieli 15 listopada 2020)

Strefa żółta – Trentino (prowincja autonomiczna regionu Trydent-Górna Adyga ze stolicą w Trydencie), Wenecja Euganejska, Lacjum, Molise oraz Sardynia

Strefa pomarańczowa – Friuli-Wenecja Julijska, Liguria, Emilia-Romania, Umbria, Marche, Abruzja, Apulia, Bazylikata, Sycylia

Strefa czerwona – Dolina Aosty, Piemont, Lombardia, Południowy Tyrol (prowincja autonomiczna regionu Trydent – Górna Adyga ze stolicą w Bolzano), Toskania, Kampania i Kalabria

Uznanie Południowego Tyrolu za strefę czerwoną nie jest decyzją Ministerstwa Zdrowia, tylko władz regionalnych.

© www.corriere.it

Sycylia w pomarańczowej strefie – aktualizacja 08 listopada 2020

Z informacji jakie płyną do mnie od przyjaciół mieszkających na Sycylii wynika, że nadal życie toczy się tam w miarę normalnie. Bary niby miały być zamknięte, ale można kupić na wynos kawę w plastikowym kubeczku czy cornetto, i zjeść je na przykład nad brzegiem morza. Ponadto w ciągu dnia można kupić na wynos choćby aperitivo. Samoloty lądują na Sycylii normalnie (oczywiście pomijam odwołane loty), nie wykonuje się testów. Mam nawet sygnał o tym, że nie zebrano informacji lokalizacyjnych od osób, które przyleciały z Londynu już po wejściu w życie dekretu. Oficjalnie można przyjechać tylko w sprawach służbowych, edukacyjnych bądź ważnych sprawach rodzinnych, w rzeczywistości nikt tego nie sprawdza. Tak samo jak z przemieszczaniem się między gminami. Na dzień dzisiejszy nie ma kontroli na drogach, a jedna z par z Polski, o której wiem, podróżuje wynajętym samochodem po całej wyspie. Trudno powiedzieć, czy to się zmieni, czy zarówno władze lokalne jak i mieszkańcy są już na tyle zmęczeni kolejnymi ograniczeniami, że postanowili je ignorować. Wiadomo też, że rząd Sycylii (Sycylia jest regionem autonomicznym) nie zgadza się na umieszczenie regionu w strefie pomarańczowej, ze względu na niewielką ilość osób zarażonych. Faktem jest, że sytuacja na Sycylii pod względem przyrostu nowych przypadków wcale nie jest zła, a na nałożenie ograniczeń wpływ miała przede wszystkim kiepska sytuacja tamtejszej służby zdrowia. Będę Was informować o kolejnych, ważnych decyzjach w sprawie koronawirusa we Włoszech, zarówno na blogu w tym poście, jak i w mediach społecznościowych.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 04 listopada 2020

NOWY DEKRET Premiera Włoch

Dziś Giuseppe Conte ogłosił nowe restrykcje na terenie całego kraju, który podzielony został na trzy strefy:

 • żółtą – najmniej restrykcyjne obostrzenia
 • pomarańczową – średnio restrykcyjne obostrzenia
 • czerwoną – najbardziej restrykcyjne obostrzenia

Do poszczególnej strefy będą kwalifikowane całe regiony m.in. w zależności od ilości zakażeń i dostępnych łóżek w szpitalach. Osobą decyzyjną w tym zakresie będzie minister zdrowia.

Strefa żółta

 • Godzina policyjna od 22:00 do 5:00. W tym czasie można przemieszczać się wyłącznie z ważnego powodu, takiego jak praca, dojazd do lekarza czy inne sytuacje nie mogące czekać.
 • Ilości osób w komunikacji publicznej zostaje ograniczona o 50%. Nie dotyczy to szkolnych busów
 • Zamknięte zostają muzea, obiekty kultury, automaty do gry.
 • Zawieszone zostały rejsy statkami pasażerskimi oznaczonymi włoską banderą.
 • Duże i średnie sklepy, a także galerie handlowe i targowiska nie będą czynne w dni świąteczne oraz przedświąteczne. Nie dotyczy to aptek, kiosków, sklepów z tytoniem i prasą
 • Ponadto wprowadzono pracę zdalną w administracji publicznej, nauczanie zdalne w szkołach średnich, zawieszono egzaminy, kursy, a szkolenia mogą odbywać się tylko zdalnie

Strefa pomarańczowa

to samo co w strefie żółtej oraz:

 • Wjazd i wyjazd do tych regionów możliwy będzie wyłączne z ważnych powodów, takich jak zdrowie, praca, nauka czy inna uzasadniona sytuacja życiowa.
 • Mieszkańcy nie mogą się poruszać poza gminą zamieszkania, z wyjątkiem sytuacji jak wyżej.
 • Działalność lokali gastronomicznych takich jak restauracje, bary, cukiernie i lodziarnie zostaje zawieszona. Możliwe jest zamawianie jedzenia na wynos lub z dostawą do domu nie później niż do godziny 22:00. Nie wolno konsumować jedzenia w miejscach publicznych

Strefa czerwona

to samo co w strefie żółtej i pomarańczowej oraz:

 • Zamknięte zostają targowiska i sklepy z wyjątkiem artykułów pierwszej potrzeby, w tym spożywczych.
 • Usługi takie jak kosmetyka zostają zamknięte, natomiast usługi fryzjerskie pozostaną dostępne.
 • Zawieszone zostają zajęcia sportowe oraz zawody sportowe. Dozwolone jest indywidualne uprawianie sportu na świeżym powietrzu w pobliżu domu, z zachowaniem dystansu społecznego przynajmniej 1 m oraz z użyciem maseczki.
 • Nauka stacjonarna możliwa tylko dla młodszych dzieci oraz dzieci niepełnosprawnych.

Kwalifikacja regionów na dzień 4 listopada (okres obowiązywanie dwa tygodnie):

 • strefa żółta – Bazylikata, Molise, Abruzja, Kampania, Emilia-Romania, Liguria, Lacjum, Toskania, Marche, Umbria, Sardynia, Friuli-Wenecja Julijska, Trydent-Górna Adyga, Wenecja Euganejska
 • strefa pomarańczowa – Sycylia, Apulia
 • strefa czerwona – Lombardia, Piemont, Dolina Aosty i Kalabria

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 25 października 2020

W ramach walki ze wzrostem liczby nowych przypadków osób zarażonych został dziś podpisany nowy dekret Premiera Włoch, który wprowadza następujące zmiany w całych Włoszech, począwszy od poniedziałku 26 października, aż do 24 listopada:

 • restauracje, bary, cukiernie i lodziarnie będą czynne jedynie do godziny 18.00. Po tym czasie będzie możliwe zamawianie jedzenia na wynos w tych lokalach, które oferują taką możliwość, przy czym dostarczenie jedzenia musi zapewnić lokal, nie można go samodzielnie odbierać ani konsumować na ulicy / w miejscach publicznych.
 • zamknięte zostaną kina, teatry, kasyna, parki rozrywki, siłownie, spa i baseny.
 • obiekty handlowe i noclegowe mogą funkcjonować normalnie przy zachowaniu obowiązujących wymogów sanitarnych.
 • Potrzymano wprowadzony wcześniej obowiązek noszenia maseczek wszędzie w miejscach publicznych. Zwolnione z tego są dzieci poniżej szóstego roku życia, osoby uprawiające sport oraz w uzasadnionych przypadkach osoby niepełnosprawne.
 • W całym kraju odbywają się protesty, szczególnie branży gastronomicznej, stąd można się spodziewać wprowadzenia jakiś zmian do ogłoszonego dekretu.

Choć w dekrecie nie ma mowy o zamykaniu granic czy ograniczaniu ruchu lotniczego, to prawda jest taka, że – jeśli nadal planujecie podróż do Włoch – musicie poważnie brać pod uwagę, że loty mogą zostać odwołane przez przewoźników ze względu na małe obłożenie. Ponadto trudno przewidzieć, czy za kilka dni nie pojawi się kolejny dekret. Co więcej (jeśli ktoś jeszcze nie słyszał / nie czytał), premier Polski zapowiedział możliwość zamknięcia granic, jeśli nie uda się w najbliższym tygodniu spowolnić przyrostu liczby nowych przypadków. Tak więc Kochani, choć przykro mi to pisać, ale w tej sytuacji warto pomyśleć o odłożeniu podróży do Włoch, jeśli nie jest ona niezbędna z przyczyn rodzinnych lub zawodowych. Jeśli macie w swoim otoczeniu osoby rozważające jeszcze wyjazd do Włoch, to podajcie proszę dalej tą informację.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 8 października 2020

Od dziś – 8 października 2020 – wszedł w życie nowy dekret Premiera Włoch, który wprowadza obowiązek noszenia maseczek przez cały czas, także na otwartej przestrzeni. Wymóg ten dotyczy całego kraju, każdego z dwudziestu regionów. Zwiększono wymiar kar za niestosowanie się do przepisów. Obecnie mandat może wynosić nawet 1000 euro. Z noszenia maseczek zwolnione są:

 • dzieci w wieku poniżej 6 lat;
 • osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu;
 • osoby spacerujące w miejscach odludnych;
 • osoby niepełnosprawne, m.in. intelektualnie oraz mające problemy z poruszaniem się, np. na wózkach inwalidzkich.

W nowym dekrecie zrezygnowano z planowanego wcześniej skrócenia godzin pracy lokali gastronomicznych w całym kraju. Takie obostrzenia nadal możliwe są do wprowadzenia przez władze lokalne w poszczególnych regionach. Na Sycylii w reakcji na dekret można zaobserwować większą ilość osób noszących maseczki na świeżym powietrzu, przy czym wielu nadal nosi je np. na brodzie czy zsunięte poniżej nosa. Tak jak pisałam już wcześniej maseczki w publicznych pomieszczeniach zamkniętych (sklepy, komunikacja publiczna) są noszone zgodnie z wymogami, natomiast co do otwartej przestrzeni widać ewidentnie brak zrozumienia w społeczeństwie. Na chwilę obecną brak informacji o masowych kontrolach i mandatach w związku z wprowadzeniem nowego dekretu.

Maseczki jednorazowe na pokładzie samolotów Ryanair

Ryanair wprowadził przepis wymagający, by podróżni wpuszczani do samolotów mieli na twarzach maseczki chirurgiczne jednorazowe. Kilka osób zgłaszało mi już, że wracając z Sycylii musieli kupować maseczki na lotnisku, dlatego radzę, abyście zaopatrzyli się w nie jeszcze w mieście. W aptece w centrum Palermo za opakowanie dwóch maseczek jednorazowych płaciłam zaledwie 1 euro.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 7 października 2020

Testy

Z oficjalnej informacji na stronie MSZ (link powyżej): „5 października br. został czasowo zawieszony obowiązek wykonywania testów w kierunku COVID-19 dla osób przylatujących m.in. z Polski (rozporządzenie Prezydenta Regionu Sycylii nr 37 z 2.10.2020 r.). Należy liczyć się z tym, że może on zostać przywrócony w każdej chwili.” Jest to następstwo wydarzeń na lotnisku w Palermo z 30 września. To jest też oficjalne potwierdzenie, że lotnisko w Katanii również nie testuje (do tej pory o braku testów w Katanii były tylko informacje od pasażerów), przy czym – tak jak napisano wyżej – w każdej chwili może się to zmienić.

Maseczki, restauracje i inne lokale

Nowy dekret Premiera Włoch, którego projekt pojawił się kilka dni temu zakłada wprowadzenie obowiązkowego noszenia maseczek na terenie całego kraju przez całą dobę w miejscach publicznych, także na otwartej przestrzeni. Ponadto pojawił się pomysł wcześniejszego zamykania lokali gastronomicznych. Mówi się o godzinie 23:00, ale kwestia ta jest jeszcze dyskutowana, gdyż pojawił się sprzeciw. Ostateczne zapisy dekretu poznamy po jego podpisaniu i ogłoszeniu, prawdopodobnie 7 lub 8 października. Wówczas podam tutaj szczegóły.

Odwoływania lotów

Od jakiegoś czasu Wizzair kombinował z odwoływaniem i przekładaniem lotów, ale Ryanair latał bez najmniejszych problemów. Pojawiły się jednak informacje, że również Ryanair zaczął odwoływać loty. Na razie są to pojedyncze kierunki i daty, ale sytuacja może okazać się rozwojowa. Z lotów na Sycylię na razie odwołano niektóre daty dla połączenia Kraków – Palermo.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 1 października 2020 (wieczór)

Jak już pewnie cześć z Was wie – choćby z dyskusji w grupie na Facebooku – wczorajszy lot z Wrocławia do Palermo zakończył się testowaniem podróżnych, którzy musieli oczekiwać w kolejce nawet kilka godzin. Dziś ta sprawa jest omawiana w mediach, a zarząd lotniska w Palermo ogłosił zawieszenie przeprowadzania testów dla wszystkich samolotów przylatujących spoza Włoch, co wprowadzał od 30 września dekret Prezydenta Sycylii. Wcześniej władze krajowe zarządziły testy dla przybywających z wybranych krajów, takich jak Francja czy Hiszpania – te testy nadal będą wykonywane. Władze lotniska w Palermo nie chcą, aby sytuacja z wczoraj się powtórzyła. Opublikowano w tej sprawie stanowisko lotniska (link poniżej), ale nie jest to w żaden sposób jednoznaczne z wycofaniem się władz regionu Sycylia z przeprowadzania testów. Na potwierdzenie tego mogę dodać, że dziś testowano podróżnych na lotnisku w #Trapani. Panuje chaos informacyjny i nikt nie wie niczego na pewno. Testom nie są poddawani podróżni, którzy przylatują z przesiadką na terenie Włoch. Informacja lotniska w Palermo – klik. Tłumaczenie stanowiska lotniska w Palermo dostępne jest tutaj – klik. Tutaj natomiast znajdziecie oficjalną informację MSZ w sprawie testów przy wjeździe na Sycylię – klik.

Koronawirus we Włoszech – aktualizacja 1 października 2020 (rano)

Testy na lotniskach

Pojawiły się wątpliwości i pytania o to, jak interpretować zapisy dekretu wprowadzającego testy i maseczki przez cały dzień. Czy dekret wprowadza testy obowiązkowe czy tylko możliwość ich przeprowadzania? Kochani, tutaj na Sycylii nawet mieszkańcy nie wiedzą, jak to ma wyglądać i co rzeczywiście będzie praktykowane. Faktem jest, że w środę 30 września testowano już przylatujących do Palermo, w tym tych z lotu z Wrocławia. Z informacji jakie do mnie docierają wynika, że był to prawdziwy koszmar organizacyjny i trzeba było czekać po kilka godzin. Natomiast nie przeprowadzano testów na lotnisku w Katanii (ale to na razie informacja z komentarzy ludzi na Facebooku).

Noszenie maseczek przez cały dzień

Druga kwestia, czyli noszenie maseczki przez cały czas – także na dworze – to tutaj totalna fikcja. Sama wyszłam wczoraj w maseczce na zakupy na bazar Ballaro w Palermo, ale byłam w mniejszości. O ile Włosi bardzo sumiennie – no może poza młodzieżą – przestrzegają zakładania maseczek w sklepach czy komunikacji publicznej, to na dworze noszą je głównie obcokrajowcy. Co więcej, spacerując wczoraj głównymi ulicami Palermo zauważyłam, że nawet Policja nie reaguje i nie zwraca uwagi osobom bez maseczek na dworze. Dla tego przepisu zupełnie nie ma zrozumienia wśród miejscowych.

Koronawirus we Włoszech – nowe obostrzenia na Sycylii od 30 września 2020

Prezydent Sycylii postanowił wprowadzić od dnia 30 września obowiązek noszenia maseczek przez cały czas, także na świeżym powietrzu. Ponadto – niestety – wprowadzono zarządzaniem obowiązkowe szybkie testy dla przyjeżdżających na Sycylię, jednak na chwilę obecną brak informacji o szczegółach. Dodam w tym miejscu, że identyczna sytuacja miała miejsce na Sardynii dwa tygodnie temu, po czym po dwóch dniach sąd orzekł, że wymóg przeprowadzania testów wśród przyjeżdżających jest niezgodny z prawem i wycofano się z tego. Jak tylko pojawią się nowe informacje w tym temacie, to dodam kolejny akapit tutaj w poście.

Moje obserwacje i doświadczenia (na dzień 29 września)

Restauracje

W żadnej odwiedzonej do tej pory restauracji nie mierzono mi temperatury. Obsługa chodzi w maskach, klienci po zajęciu stolika zdejmują maski, a gdy wchodzą z ulicy bezpośrednio na taras na zewnątrz lokalu, to w ogóle nie muszą mieć masek.

Pomiar temperatury

Temperaturę do tej pory mierzono mi tylko kilka razy i tylko przy wejściu do komunikacji publicznej.

Ilość turystów i ceny

W miastach, na plażach i atrakcjach jest dużo mniej ludzi, niż w analogicznym okresie w poprzednich latach. Ceny zakwaterowania w większości przypadków są wyraźnie niższe, a wiele obiektów położonych nad morzem zakończyło już sezon. Ceny w sklepach nie zmieniły się znacząco, natomiast ceny pamiątek i typowo turystycznych gadżetów wydają się być niższe.

Poniżej tekst opublikowany 17 września 2020 r.

Wakacje we Włoszech 2020 – podróż na Sycylię we wrześniu

Dlaczego w ogóle wybrałam wyjazd we wrześniu, w dodatku rozpoczynający się w drugiej połowie miesiąca, zamiast pędzić do Włoch zaraz po otwarciu granic? Ci z Was, którzy regularnie czytają moje posty zapewne kojarzą, że ja po prostu nie jeżdżę do Włoch w lipcu i sierpniu, a nawet w drugiej połowie czerwca wolę nie przekraczać włoskiej granicy. Jest kilka powodów, jednym z nich są upały, które mnie po prostu męczą. Poza tym uwielbiam lato w Polsce, mieszkam blisko natury i zwyczajnie wolę być wtedy w domu. Oczywiście miałam obawy, gdy już na początku lipca kupowałam bilety na lot do Palermo 16 września. Obawy nie tyle o zarażenie się wirusem, co o przebieg podróży oraz – co gorsza – czy w ogóle dojdzie ona do skutku. Mimo wielu durnych plotek, nigdy niepotwierdzonych informacji, rzekomych przecieków z samej góry, wręcz ze szczytów władzy, granice Włoch są cały czas niezmiennie otwarte dla przybywających z Polski. Co więcej, nie obowiązuje ani kwarantanna, ani powszechne testy na covid. Te ostatnie w połowie września wprowadziła jedynie Sardynia. Aktualizacja 18 września. Obowiązek wykonania testów przy wjeździe na Sardynię został już zniesiony.

Koronawirus we Włoszech, a teorie spiskowe i przecieki ze szczytów władzy

W tym miejscu nie mogę sobie odmówić odrobiny ironii i przyjemności pozdrowienia wprost z Palermo wszystkich, którzy:

 • w czasach zamknięcia włoskich granic przesyłali sobie i publikowali w mediach społecznościowych screen z anonimowego whats’uppa twierdzącego, że granice Włoch pozostaną nieprzerwanie zamknięte do końca marca 2021;
 • pani, która w blogowej grupie na Facebooku przekonywała, iż ma potwierdzone informacje, jakoby od 27 sierpnia Włochy zamykały granice dla przybywających z Polski;
 • wszystkich innych siejących niepotrzebny zamęt, strach, kategorycznie odradzających ludziom podróż do Włoch jako kolebki koronawirusa w Europie, jednocześnie samemu nie znając sytuacji na miejscu, która w wyniku drastycznego lockdownu została opanowana i w przeliczeniu na liczbę mieszkańców wygląda znacznie lepiej niż w Polsce.

Lotnisko we Wrocławiu – wrzesień 2020

wakacje we włoszech 2020 koronawirus Sycylia

Pierwsza sprawa, która rzuciła mi się w oczy to parking na terenie lotniska. Jest tutaj kilka stref, od parkingu długoterminowego (najtańszy) po parking VIP (najdroższy). Kiedyś wykupiłam miejsca na parkingu długoterminowym i musiałam zaparkować bardzo daleko od terminalu, gdyż wszystkie miejsca położone bliżej były zajęte. Późniejsze podróże albo odbywałam samotnie (przyjeżdżałam wtedy do Wrocławia pociągiem i autobusem na lotnisko lub odbierał mnie mąż bezpośrednio z lotniska), albo wyjeżdżając razem na kilka dni kupowaliśmy miejsce na VIP-ie. Tym razem wspólna podróż wymusiła zaparkowanie na lotnisku, ale przez planowaną długość podroży postawiłam ponownie na parking długoterminowy. Jakież było moje zdziwienie, gdy bez problemu zaparkowaliśmy na samym początku, tuż obok VIP-a. Wejście do terminalu odlotów jest monitorowane kamerą termowizyjną wykrywającą podwyższoną temperaturę, bez konieczności mierzenia jej każdej wchodzącej osobie. Na każdym niemal kroku ustawiono bezdotykowe dozowniki z żelem dezynfekującym. Cała obsługa przebiega bez zarzutu, pracownicy lotniska są jak zawsze bardzo mili, każdy ma na twarzy maseczkę.

wakacje we włoszech 2020 koronawirus Sycylia

Ponadto widać, że pasażerów jest mniej. Każdy musi mieć maseczkę, ale już nie każdy ma ją założoną prawidłowo. Niektórzy pozwalają sobie również na jej zdejmowanie, gdy w okolicy nie ma nikogo. Maseczkę można legalnie zdjąć w lokalach gastronomicznych, gdy otrzyma się zamówione jedzenie lub / i napoje.

Wakacje we Włoszech 2020 – lot Wrocław – Palermo

wakacje we włoszech 2020 koronawirus Sycylia

Na pokładzie samolotu jest obowiązek używania maseczki. Załoga przez cały lot miała założone prawidłowo maski, ale już cześć pasażerów ściągała je poniżej nosa, a niektórzy nawet całkowicie. Nie zauważyłam, aby zwracano komuś uwagę. Legalnie maskę można zdjąć po zamówieniu posiłku lub / i napojów. Po wylądowaniu w Palermo podstawione zostały trzy, a nie dwa autobusy, jak było przed epidemią, a w pogotowiu był czwarty. Wcześniejszy podział pasażerów na dwa pojazdy skutkował tym, że ludzie upychani byli jak sardynki w puszce. Obecny układ na pewno pozytywnie wpływa na komfort podróżnych. Cała reszta – odbiór bagażu rejestrowanego, korzystanie z toalet – nic się nie zmieniło, tylko wszędzie stoją dozowniki z żelem dezynfekującym. Odnośnie transferu autobusem nie mogę się jeszcze wypowiedzieć, gdyż tym razem jechałam do centrum Palermo taksówką. Przy okazji polecam Wam takie rozwiązanie. Koszt to 10 euro od osoby, o ile będzie przynajmniej czwórka chętnych, podczas gdy autobus kosztuje 6 euro od osoby. Różnica polega na tym, że dziewięcioosobowy bus odjeżdża natychmiast, podwozi pasażerów pod drzwi pokoi / apartamentów, a cały przejazd jest o połowę krótszy niż przejazd autobusem. Z kierowcą można się umówić z wyprzedzeniem za pośrednictwem polskiej strony Jedziemy do Palermo.

Palermo w czasach koronawirusa – pierwsze wrażenia

Normalność! Naprawdę, gdybym nie wiedziała, co działo się w tym pięknym kraju wiosną, to nie uwierzyłabym, gdyby mi ktoś opowiedział. Jedynie maseczki na twarzach i dozowniki z żelem do dezynfekcji rąk przypominają o epidemii. Poza tym Sycylia żyje całkowicie normalnie. Oczywiście na razie nie widziałam wiele w nowej rzeczywistości, nie byłam jeszcze na plaży czy w restauracji, a centrum Palermo widziałam tylko z okien busa, ale w ciągu całego pobytu będę rozbudowywać ten post o kolejne akapity, tak więc zaglądajcie.

Ceny dziś, a ceny przed pandemią

Na razie zajrzałam tylko do dwóch supermarketów, ale z tego co zaobserwowałam i dowiedziałam się od mieszkańców, to ceny artykułów spożywczych nie zmieniły się. Odnośnie cen zakwaterowania, to sprawa wygląda trochę inaczej. Część potaniała (szczególnie w miejscach, do których przyjeżdżały duże grupy), część utrzymała się na niezmienionym poziomie. W większości wypożyczalni podrożał najem samochodów, gdyż oprócz standardowego czyszczenia po każdym kliencie auta muszą przejść dodatkową dezynfekcję.

Wakacje we Włoszech – obostrzenia na Sycylii na dzień 17 września 2020

Maseczki na Sycylii obowiązują we wszystkich publicznych pomieszczeniach zamkniętych, czyli urzędach, muzach, sklepach itd. Ponadto jest obowiązek zakrywania twarzy w pojazdach transportu publicznego (autobusy, pociągi), ale też w taksówkach. Wchodząc do restauracji należy mieć zakrytą twarz, ale już po zajęciu miejsca przy stoliku można zdjąć maseczkę. Stoliki w lokalach są rozstawione w wymaganej przepisami odległości. Na dzień publikacji postu – czyli 17 września – każdy mieszkaniec Polski może swobodnie przyjechać na Sycylię. Nie jest wymagany test na obecność koronawirusa, nie ma obowiązku odbycia kwarantanny ani we Włoszech, ani po powrocie do Polski. Co więcej, nie wymagano od nas wypełnienia i oddania druków, które przewoźnik lotniczy podsuwa podczas odprawy online. Na lotnisku w Palermo mierzono temperaturę kamerami termowizyjnymi, podobnie jak we Wrocławiu. Jest jeszcze jeden z wymów, a mianowicie noszenie maseczek w miejscach zatłoczonych pomiędzy godziną 18:00 a 6:00. Ma to niby poprawić bezpieczeństwo wieczorami i nocami, kiedy to Sycylijczycy oddają się ukochanemu życiu nocnemu na mieście. W rzeczywistości mało kto przestrzega ten nakaz, a i przepisy w tym zakresie nie są precyzyjne.

Koronawirus we Włoszech – podróż pociągiem

Korzystając z usług Trenitalia należy się liczyć z koniecznością spędzania całego czasu przejazdu w maseczce. Konduktor upomina osoby, które odsłaniają nos, jednak są to grzeczne upomnienia. Co jakiś czas z głośników nadawany jest komunikat o obowiązku podróżowania w maseczce, zarówno po włosku jak i po angielsku. Drzwi w wagonach (zaobserwowane w pociągu, którym jechałam) zostały oznakowane tak, że co drugie są wejściami do pociągu, a pozostałe wyjściami. Jednak ten środek zapobiegawczy akurat nie był respektowany przez pasażerów i nie zauważyłam, aby ktoś robił z tego problem.

Dlaczego warto przyjechać na Sycylię jeszcze tej jesieni?

Pisząc te słowa siedzę na balkonie z widokiem na morze. Jest +28°C, odrobinę pochmurno, a na następne dni zapowiadane jest słońce i temperatury w granicach 30ºC. Woda w morzu jest cieplutka jak w wannie i pozostanie taka niemal do końca października. Do końca października trwa również sezon na plażowanie, a od listopada zaczyna się jesień, ale ta sycylijska jest niezwykle piękna i kolorowa. W 2018 i 2019 roku spędziłam na Sycylii niemal cały listopad (a rok temu również końcówkę października) i jestem totalnie oczarowana tą porą roku. Zainspirowana pięknem wyspy oraz wieloma możliwościami poza okresem letnim napisałam poradnik „Sycylia jesienią, zimą i wiosną. Podróż w niskim sezonie„, gdzie dokładnie omawiam każdy miesiąc pomiędzy listopadem a kwietniem włącznie, pokazuję przyrodę, ostrzegam przed niedogodnościami oraz przedstawiam zalety niskiego sezonu. Co z ilością turystów? Jest ich naprawdę niewielu. Nie przyjechali w tym roku podróżnicy z innych kontynentów, a mieszkańcy krajów Unii Europejskiej – choć mogli przyjechać – w większości postawili na wakacje w swoich krajach. Atrakcje turystyczne świecą pustkami, w lokalach nie brakuje wolnych stolików, a na plażach nie ma tłumów. Pomijając sierpień, który był dla Włochów miesiącem urlopowym, teraz znów jest pusto, o czym możecie przeczytać w poście „Lato 2020 we Włoszech„. Ja jestem już bardzo zadowolona i cieszę się, że wierzyłam w tę podróż – mającą się zakończyć zgodnie z planem dopiero w październiku – i nie dałam się zastraszyć. Tak wiec Kochani, kto z Was jeszcze się waha, czy przyjechać do Włoch w tym roku? Ja bardzo polecam, czuję się dobrze, bezpiecznie i cieszę się, że będę mogła korzystać z piękna wyspy bez tłumów, nawet w miejscach bardzo popularnych.

Koronawirus we Włoszech a wakacje 2020 i 2021 – Wasze pytania

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie sytuacji związanej z tematem postu, to proszę zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, aby w dyskusji mogli uczestniczyć również czytelnicy nieposiadający profili w mediach społecznościowych. Postaram się odpowiedzieć, ale nie obiecuję, że od razu. Plan podróży mam dość napięty i nie powoli mi to na codzienne otwieranie komputera.

Kochani, użytkowników Facebooka serdecznie zapraszam do prowadzonej przeze mnie grupy WŁOCHY – podróże & styl życia. Wszystkich nowych czytelników zapraszam do polubienia strony Italia by Natalia na Facebooku, śledzenia profilu na Instagramie, jak również na  Twitterze oraz subskrypcji kanału YouTube. Będzie mi również bardzo miło, jeśli dodacie komentarz lub udostępnicie ten post swoim znajomym.

Pozdrawiam Was serdecznie

Natalia

Kochani, użytkowników Facebooka serdecznie zapraszam do prowadzonej przeze mnie grupy WŁOCHY – podróże & styl życia. Wszystkich nowych czytelników zapraszam do polubienia strony Italia by Natalia na Facebooku, śledzenia profilu na Instagramie, jak również na  Twitterze oraz subskrypcji kanału YouTube. Będzie mi również bardzo miło, jeśli dodacie komentarz lub udostępnicie ten post swoim znajomym.

Pozdrawiam Was serdecznie

Natalia

101 komentarzy do “Koronawirus we Włoszech i wjazd do Włoch – aktualne informacje i obostrzenia”

 1. Wybieram się do Katanii na początku października i bardzo mnie cieszy ten wpis 🙂 Przeczytałam gdzieś że w samolocie we Włoszech trzaba mieć maseczkę chirurgiczną, nie mogą być materiałowe wielorazowe – to prawda? I drugie pytanie – czy trzeba sie zarejestrować na stronie sicilia.sicura czy jest to tylko zalecane?

  1. Większość osób lecących ze mną samolotem miała maseczki materiałowe, więc chyba to nie jest prawdą. Żadnej informacji na ten temat nie było w trakcie odprawy, a załoga samolotu sama miała maseczki materiałowe. Odnośnie rejestracji – to jest zalecenie, nikt tego nie sprawdzał ani w samolocie, ani na lotnisku. Póki co nie meldowałam się w żadnym hotelu, ale jeśli gdzieś będą wymagali tego meldunku to napiszę o tym w poście.
   Cieszę się, że zdecydowałaś się na wyjazd na Sycylię 🙂
   Pozdrawiam serdecznie
   Natalia

   1. Ja też się cieszę i już się nue mogę doczekać wyjazdu! Będę śledzić Twoje wpisy My nocujemy w apartamentach więc mam nadzieję że nie będzie jakichś specjalnych wymagań.

    1. Maseczki chirurgiczne były (lub nadal są) wymogiem na sardynakich lotniskach. O tym aby na Sycylii były wymagane, nic nigdy nie słyszałam.

     1. Wczoraj wracaliśmy z Palermo i pan z obsługi lotniska nie wpuszczał pasażerów w maskach materiałowych na pokład samolotu. Pasażerowie musieli kupić w automacie maskę chirurgiczną. Tłumaczył że to wymóg w samolotach Ryanair. Natomiast na pokładzie samolotu nikt nie zwracał na to uwagi.

     2. Cześć Aniu,
      Dziękuję za informację. To bardzo dziwne, gdyż nawet załoga Ryanaira chodzi w maseczkach z materiału. Przynajmniej tak było podczas lotu do Palermo 16 września. Ja w tej sytuacji kupię maseczki w mieście przed. wylotem. Podejrzewam, że to nadgorliwość pracownika lotniska.

     3. Witam
      tak tp bardzo nas zaskoczyło ponieważ w trakcie lotu na Sycylię na lotnisku w Berlinie nikt nie zwracał uwagi na rodzaj maseczek. Myślę że to nadgorliwość pracownika lotniska.

  2. Witam;
   Jestem od 13 na sycylii
   W samolocie możesz mieć jaka chcesz maseczkę lub przyłbice
   Mieszkamy w drugim hotelu i każdy przy meldunku prosi o zalogowanie się lub zaciągniecie apki sicura
   Ogólnie jest mega mega mega
   Pzdr

  3. Od kilku dni jesteśmy na Lipari. Lecieliśmy z Berlina do Palermo. W samolocie obowiązują maseczki. Pasażerowie mieli różne. Nikt nie zwracał uwagi jakie. Niektórzy byli w przyłbicach. Przed wylotem wypełniliśmy kilka formularzy podesłanych przez przewoźnika ( Rayaner) jednak nikt nie sprawdzał tych dokumentów. Mieszkamy w apartamencie i tu musiałam podpisać oświadczenie że zapoznałam się z lokalnymi przepisami. Właściciel wymaga rejestracji na stronie sicilia di sicura. Pierwszą noc nocowaliśmy w Palermo w b&b i tam nic nie wymagano. Poza tym jest super. Życie toczy się normalnie. Tutaj są turysci. Głównie Włosi. Niemcy ale i jezyk polski słychać czesto na ulicach. Gdyby nie maseczki i wszechobecne żele antybakteryjne przypominajace o pandemii mozna by odnieść wrażenie że nic się strasznego nie dzieje

 2. Czy w czasie pademii odbywaja sie targi nocne tzn konkretnie chodzi mi o street food w Palermo:)a jesli tak to od ktorej godziny?:)

  1. Odbywają się, ale w jaki dzień i o której dokładnie to trudno powiedzieć. Najczęściej w porze kolacji, czyli od 20. Ale trzeba wziąć pod uwagę to, że sytuacja się zmienią i nie wiadomo, czy za chwilę nie zostaną zakazane takie uliczne imprezy. Na razie obowiązuje wymóg noszenia maseczki między godziną 18 a 6 rano.

 3. Czy w czasie pademii odbywaja sie targi nocne tzn konkretnie chodzi mi o street food w Palermo:)
  a jesli tak to od ktorej godziny?:)

 4. Bardzo pocieszający wpis ja wylatuję do Palermo 7 października i mam ogromną nadzieję , że nic się do tej pory nie zmieni. Będę śledzić Pani wpis , żeby być na bieżąco

  1. Dziękuję Jak się okazało byłam prawie bez internetu na początku podróży i nie miałam możliwości dodawania aktualizacji, ale teraz jest już lepiej i lada chwila dopiszę nowe informacje

 5. Super Natalia. Miłego wypoczynku. My lecimy 14go października. Głównie dzięki twoim wpisom. Może gdzieś przypadkiem zobaczymy się np u Kasi. Pozdrawiam .Dorota

  1. Planujemy wyjazd w drugiej połowie października do Katanii i zastanawiam się czy w tym czasie można jeszcze plażować i czy woda w morzu jest ciepła. Bardzo się cieszymy że wszystko wróciło do normalności bo uwielbiamy słoneczną Italie.

   1. W zeszłym roku plażowałam i kąpałam się w morzu na Sycylii w ostatnich dniach października, a nawet na początku listopada. Wszystko za od pogody, ale zazwyczaj w październiku można się jeszcze cieszyć wypoczynkiem nad morzem

    1. O to super oby pogoda dopisała. Będziemy z czteroletnią córką, chcemy przemieszczać się autobusami i komunikacją miejską w Katanii. Czy orientuje się Pani czy w październiku kursuje jeszcze autobus D na plaże z centrum oraz czy dzieci mają zniżki na bilety albo do ilu lat jeżdżą za darmo. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź. Bardzo podoba się mi Pani blog, też uwielbiamy słoneczną Italię, będziemy już któryś raz we Włoszech ale pierwszy na Sycylii.

     1. Dziękuję za miłe słowa
      Autobus kursuje cały rok, nie mam informacji o zniżkach dla dzieci. Bilet kosztuje 1 euro

 6. Witam,
  Od dwóch tygodni jestem z mężem w Umbrii, bardzo dużo jeździmy, zwiedzamy, jadamy „na mieście”, stosujemy się do ogólnych zasad i czujemy się świetnie pozdrawiamy wszystkich wielbicieli Włoch
  Aldona

 7. Planuję wybrać się na Sycylię pierwszy raz w październiku – po przeczytaniu Twoich tekstów coraz bardziej się przekonuję do tego pomysłu 🙂 Jednak tyle tam pięknych rejonów, że ciężko zdecydować co wybrać na pierwszy raz (max. 7 dni). Żeby móc zarówno odpocząć na jakiejś pięknej plaży jak i pozwiedzać miasteczka, wsie itd. Dziękuję z góry za rekomendację!

  1. Aniu, leć tak, gdzie bardziej pasują Ci loty. W każdej części Sycylii przez tydzień nie zobaczysz wszystkiego, więc nie ma obaw, że będziesz się nudzić. Pytanie, czy będziesz poruszać się komunikacją publiczną czy autem oraz czy zależy Ci na plażach piaszczystych?

   1. Natalia, lot mamy do Katanii – lepiej szukać noclegu tam, czy może w Taorminie lub Syrakuzach? Nie chodzi o luksusy, a raczej dobrą i ciekawą lokalizację. Plaże piaszczyste byłyby idealne 🙂 Myślę, że wynajmiemy samochód.
    Dziękuję za rady!

 8. Hey Natalia!
  Cieszę się że trafiłam na Twój blog!
  Planuje wyjechać do Palermo na początku listopada, nigdy wcześniej nigdzie nie wyjeżdżałam ( czas nadrobić stracone lata 😉 ) Czy orientujesz się może czy od Listopada mają wejść nowe wytyczne dotyczące podróży na Sycylię? Ew gdzie szukać takich informacji? Z chęcią też poznam Twoje opinie o miejscach które warto zwiedzić w tam tych stronach 🙂
  Pozdrawiam gorąco!

  1. Cześć! Nowe regulacje pojawiają się zazwyczaj na ostatnią chwilę i informacje na ten temat dostępne są z kilkudniowym wyprzedzeniem. Jeśli pojawi się coś nowego to będę tutaj w poście dooosywać akapity z aktualizacją. Odnośnie moich rekomendacji – zajrzyj do blogowego przewodnika po Palermo. Kategoria „Włochy”, następnie „Sycylia”. W ogóle na blogu jest kilka postów o Palermo, wszystkie znajdziesz właśnie w zakładce „Sycylia”

 9. polecam e booki Natalii ; Sycylia- podroz w niskim sezonie;, oraz Miejsca widokowe. super precyzyjne lektury.
  Jak prawidlowo zapytac taksowkarza z lotniska do centrum. Wiecie moze ? najpierw zapytac za ile pojedzie? czy poprostu nie pytac?:)
  Wlosi sá rozni -ale chyba lepiej sie targowac.przepraszam za brak znakow polskich,ale wnuczka zalala mi kompa i akirat ten przycisk nie dziala.My juz w srode lecimy:)

  1. Dorota, pięknie dziękuję za miłe słowa
   Zawsze trzeba pytać, bo niestety spora część Włochów pracujących w turystyce lubi naciągać klientów. Szczególnie jeśli widzą, że ktoś nie zna danego miejsca. To samo w knajpie. Jeśli nie ma czegoś w menu to zanim się poprosi koniecznie trzeba zapytać o cenę.

 10. Cudownie, że pojawił się ten wpis, bo właśnie wybieramy się do Palermo. Mam pytanie o Rezerwat Zingaro. Czy można zwiedzać do w 1 tygodniu października? Czytałam że nie dojeżdża tam bezpośredni autobus z Palermo i że sezon na transport do Scopello kończy się we wrześniu. Czy ma ktoś pomyśl jak z Palermo bez wypożyczania auta (!!!) można się dostać do Rezerwatu?

  1. Podbijam pytanie 😉
   Z mężem lecimy na początku października i bardzo chcielibyśmy dotrzeć do tego rezerwatu. Natalio daj znać czy da się w jakiś inny sposób niż wypożyczonym autem?
   Pozdrawiam

   1. Dziewczyny, Rezerwat Zingaro został zamknięty po pożarze z końca sierpnia i na razie nie wiadomo, kiedy zostanie otwarty ponownie. W sezonie są busy z Castellammare del Golfo, w niskim sezonie tylko samochód.

   2. Rezerwat Zingaro został zamknięty po pożarze z końca sierpnia i na razie nie wiadomo, kiedy zostanie otwarty ponownie. W sezonie są busy z Castellammare del Golfo, ale w październiku już nie, no a teraz tym bardziej.

   3. Tu kolejna Natalia, ktora takze bedzie na Sycylii od 1 pazdziernika, takze z mezem 🙂 Na stronie rezerwatu jest informacja o zamknieciu do odwolania, z powodu pozaru pod koniec sierpnia. My bedziemy tam samochodem, ale zastanawiam sie czy w ogole bedzie mozliwosc wejscia…

 11. Czy rzeczywiscie jest obowiazkowa rezerwacja w muzeach i innych miejscach biletowanych,udostepnionych dla zwiedzajacych?Taka informscje znalazlam.na wloskiej stronie,ale jak to w praktyce wyglada.Czy jest to daktycznie wymagane czy mozna „z marszu” zakupic bilet?

  1. Tak, to prawda, przy czym w wielu miejscach bilet możesz kupić nawet przed wejściem. Chodzi o to, by kupować przez internet

 12. Cześć Natalio! Dziękujemy za informacje o aktualnej sytuacji. Właśnie próbujemy wynajac auto na Sycylii, zarówno w Palermo i Katanii, niestety systemy rezerwacyjne nie dopuszczają rezerwacji w terminie od 1 października, nie wiemy, czy szykują się na nowe obostrzenia, ale to stawia nasz wyjazd pod znakiem zapytania. Może jakieś dalsze obostrzenia? Jesteśmy ciekawi, co się będzie działo 😉

 13. Hej IZKA my tez lecimy 30.09 z Wroclawia. mam nadzieje ze bedziecie dobrze sie bawic.
  Natalia jestes the best.dzieki za info odnosnie taxi.

 14. Byliśmy na Sycylii w sierpniu w Katanii. Wszystko wyglądało dokładnie tak, jak napisałaś. Nie bylo tłumów, wchodząc na plażę trzeba było wypełnić specjalny druczek. Zdarzalo się że niektóre atrakcje byly zamknięte ale ogólnie nie byko to uciążliwe. Byliśmy na krótko ake dzięki pansemii i braky tlumow ludzi mogliśmy spokojnie odpocząć i poznać taką lokalna Sycylie. Już myślę nad powrotem.
  Pozdrawiam

 15. Nowe obostrzenia od 30 września? Brawo! Wszystko chaotyczne, bez ładu i składu. Włoski to jednak mają bajzel i chaos wpisany w swoje DNA. Rezygnuje z urlopu.. Miałem lecieć 3.10. Nie wiadomo, na czyj koszt testy, jak to ma być realizowane. Wszystkich stłoczą z samolotu i będą robić wymazy? Jak się okaże, że jedna osoba ma tego syf, to cały samolot ląduje na kwarantannie. Sycylia sama sobie strzela w kolano i w moim odczuciu nie ma to nic wspólnego z covidem. Ludzie w turystyce stracą znowu sporo pieniędzy.

  1. Mam podobne przemyślenia. Niestety, masz sporo racji. Turystyka już i tak tutaj miała bardzo pod górę. Jeśli mogę coś radzić to poczekaj jeszcze z decyzją kilka dni. Na Sardynii testy upadły po dwóch dniach, bo sąd orzekł niezgodność z prawem. Tylko władze krajowe mogą zarządzić testy, a tutaj wprowadził je Prezydent Sycylii. Jeśli tylko dowiem się czegoś więcej to dopiszę kolejny akapit.

   1. Własnie tez zastanawiam się co w tej sytuacji robić. Testy te z tego co się orientuję wyjdą pozytywnie nawet jeżeli wcześniej przeszliśmy chorobę bezobjawowo. Więc przy kilkudniowym wypadzie cały spędzamy na kwarantannie ?
    Wiem ze Ryanair ma opcję zmiany lotu, myślę czy nie lepiej jednak wybrać się na Sardynię, tam testów chyba nie robią.
    Będę stratna koszt apartamentu który już opłaciłam a rezerwacja była bezzwrotna, ale głowa jednak będzie spokojna. Wylot 3 października więc duzo czasu na decyzję nie zostało.
    Czy orientuje się Pani czy ta ustawa będzie dzisiaj na 100 % potwierdzona ? czy trwają jeszcze jakieś debaty w tej sprawie ?

   2. Natalio, nigdy – a podróżujemy z rodziną sporo (+dwójka małych dzieci), organizacja wyjazdu nie przyprawiała mnie o ból głowy 🙂 Bardzo chcieliśmy na Sycylie, ale na 99% odpuszczamy. Singiel czy para – może jeszcze ryzykować, ale nie rodzina z małymi dziećmi. Swoją drogą, jestem zszokowany cenami niektórych noclegów i transferów z lotnisk (wynajem auta nie wchodzi w grę). Prawie 100 euro za odcinek 40 km? No, ludzie! Są linie Segesta – fakt, ale z Wroclawia przylatuje późno. Swoją drogą, dziś mamy 30.09. Jeśli wciąż nie wiadomo, kto i gdzie ma robić testy, kto płaci itp, to wątpię, że do 3 października (wylot z Wrocławia), cokolwiek się zmieni 🙁

   3. Pani Natalio, czekam jak na zbawienie, mam wylot planowany na 7 października i tak się cieszyłam , a tu teraz wydaje się , że nic z tego nie wyjdzie…

   4. Kochani planujemy w sobotę 10-go wylot z Wrocławia do Palermo czy coś wiecie już może o jakiś zmianach w sprawie testów, jeżeli ich nie zniosą to raczej zmienimy kierunek na Bari. Dajcie znać proszę.

 16. Pokusa na zobaczenie włoskich pięknych krajobrazów jest silna- nowe miejsca, zabytki, pyszne jedzenie. Ale mamy drugi etap pandemii i wydaje się rozsądne pozostanie w domu. Może wreszcie będzie skuteczna szczepionka?

 17. Bardzo dziękuje za wszystkie informacje na temat aktualnej sytuacji na Sycylii, są one bardzo pomocne przy planowaniu podróży! My równiej wybieramy się niebawem do Katanii (4.10) i wieść o testach troche nas przeraziła. Wczytując się jednak w rozporządzenie Prezydenta Sycyli widzimy jedynie informacje, mówiącą o tym, że testy te są dopiero przewidziane na podstawie protokołu zawartego pomiędzy odpowiednimi władzami terytorialnymi, a organami zarządzającymi lotniskami (art 2 pkt 3 rozporządzenia). Czy to oznacza ze protokoły te zostały juz zawarte i testy faktycznie obowiązują i są wykonywane od 30 września? Czy może są one dopiero w planach po „dogadaniu się” odpowiednich władz? Będziemy bardzo wdzięczni za odpowiedź, jak to wygląda w praktyce 🙂

  1. Aniu, nawet tutaj na Sycylii nikt nic nie wie i nie rozumie z tego dekretu. Faktem jest, że wczoraj testowano pasażerów z samolotów przylatujących do Palermo, a do Katanii nie. Gdzie jest w tym jakaś logika? W Palermo – gdzie przylatuje mniej ludzi niż do Katanii – nie mogli sobie poradzić, pasażerowie czekali wiele godzin, w tym niestety ci z lotu z Wrocławia. Rozmawiałam już z dziś na ten temat z osobą mieszkającą na Sycylii i sądzimy, że być może była to polityczna szopka. Część ludzi mieszkających na Sycylii podobna naciskała na testy obwiniając turystów o wzrost zachorowań, a politycy – jak to politycy – dbają głównie o własny interes i kolejną kadencję. I tak sobie myślimy, że może przez kilka dni to potrwa, a później Prezydent Sycylii stwierdzi, że to zbyt trudne logistycznie i trzeba zrezygnować. Mamy przykład Sardynii, gdzie testy skończyły się po dwóch dniach. Jestem ciekawa, czy i co będą mówili dziś w lokalnych mediach. Jak będę wiedziała coś więcej to dopiszę w kolejnych akapitach postu.

   1. Dzień dobry!
    Lecę z rodziną 4.10 do Katanii i oczywiście nic nie wiem. Nie wiem, czy lepiej zrobić testy na miejscu w Polsce (500 zł za osobę – nie wiem, czy dostanę wyniki przed wylotem), czy lepiej na lotnisku. Nigdzie nie mogłam znaleźć jaka jest cena tych wykonywanych po przylocie na lotnisku na Sycylii (pomijając już całe zamieszanie temu towarzyszące…).
    Czy ktoś wie może jaka jest cena tych testów lotniskowych? Będę wdzięczna, za jakąkolwiek informację, bo do jutra rana najpóźniej muszę zdecydować, co robić….
    Pozdrawiam!

 18. Dzień dobry!
  Czy wiadomo jaka jest cena testu robionego już na lotnisku w Katanii lub w Palermo. Nigdzie niestety nie mogłam znaleźć takiej informacji…. a wybieram się z całą rodziną 4.10 i muszę szybko zdecydować, czy zrobić go jeszcze w Polsce (nie wiem, czy wyniki będą na czas), czy już po przylocie do Katanii na lotnisku…
  Pozdrawiam!

  1. Cześć Ola, wczoraj testowano pasażerów z samolotu lecącego z Wrocławia do Palermo. Nikt nie pisze w komentarzach o kosztach, więc pewnie pasażerowie nie płacili za testy. Natomiast fatalnie sytuacja wyglądała z czasem oczekiwania na test, nawet do 6 godzin. Więc może lepiej zrobić go w Polsce.

 19. Droga Natalio!
  W styczniu zdecydowałam sie na zmiene kierunku wiosennego wyjazdu i kupiłam bilety do Portugalii, na kwiecień. Rzym miał poczekac do czerwca, aż mój maturzysta będzie mógł mi towarzyszyć, taki bonusik za ciężkie chwile. No i wyszło, jak wyszło. Ruszaliśmy do wiosennej Portugalii we wrześniu, prawie dokładnie wtedy, kiedy opublikowałaś ten post, za to w składzie poszerzonym o maturzystę. Mogę z czystym sumieniem potwierdzić, że sama podróż w czasach zarazy nie przedstawia sobą jakiegoś szczególnego zagrożenia. Lotniska są dość puste, kolejki do odprawy znikome, organizacja dobra. W moim sąsiedztwie wszyscy sumiennie nosili maseczki. Z kolei sama Portugalia jawi mi sie jako wzór organizacji. Byłam pierwszy raz, po cztery dni w Lizbonie i Porto, i jestem zachwycona. Przyjęli zasadę „clean and safe” i tak trzymają. Jedyne, co było trochę włoskie, to stosunek do czasu. Nikt sie nie spieszy. Może są przynajmniej zdrowsi? Przepraszam za odejście od tematu, ale może w dobie voucherów ktoś się zainspiruje.
  Twój post poruszył trochę moje stare sentymenty i zajrzałam na stronkę z biletami do Rzymu bądź Neapolu. Ceny są niezwykle korzystne. Ale poczekam parę tygodni, jakaś stabilizacja na pewno nastąpi. Pecha mieli ci, którzy trafili na pierwszy dzień nowej organizacji. Jestem optymistką, moim zdaniem Włosi są całkiem nieźle zorganizowani jako państwo, na pewno nie zrobią kociokwiku turystom. Tym, którzy lecą lada dzień, też raczej nie. Nasz rodzimy bajzel przeraża mnie bardziej.
  Wszystkim zainteresowanym życzę podróży bez stresu i bezpiecznego pobytu, wracajcie zdrowo.

 20. Uprzejmie donoszę:) właśnie wylądowałam w Katani, nie ma testów tylko standardowy pomiar temperatury kamerką. Wszystko sprawnie i szybko pozdrawiam

  1. Aniu napisz prosze jak teraz wygląda sytuacja na Sycylii czy wszedzie na ulicy trzeba chodzic w maseczce i jak to wygląda na plaży. Mamy lot 16 października ale nie jesteśmy do konca zdecydowani czy lecieć. Czy beda testy na lotnisku i jakie jeszcze obostrzenia będą, czy restauracje będą czynne a autobusy jeździć.

   1. Asiu tego nikt Ci dziś nie powie. Sytuacja zmienia się właściwie codziennie. Maseczki prawdopodobnie będą wymagane przez cały dzień, również na świeżym powietrzu,w całej Italii. Taki dekret jest w tej chwili rozważany przez premiera Włoch. Testy na Sycylii obowiązują oficjalnie od momentu wprowadzenia, ale lotnisko w Katanii – to informacja z komentarzy Czytelników – nie testuje wcale (jedynie przyjezdnych z krajów już wcześniej objętych wymogiem testów), natomiast lotnisko w Palermo zawiesiło wykonywanie testów i nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle do tego wróci. Sytuacja zmienia się praktycznie codziennie.

    1. Od 16 października loty zostały odwołane więc już wiadomo że z wyjazdu nici. Nie spodziewałam się że tak szybko znowu zostaną zamknięte granice. Wszystkim przebywającym na wakacjach życzę bezproblemowego powrotu do domu

     1. Mozna wiedziec wiecej szczegolow? Mam lot na 13tego pazdziernika i nie zostal jeszcze odwolany. Skad lecisz?

     2. Lot Kraków – Katania 16 października i powrót 23 październik odwołany przez Ryanair. Dziwne bo na ich stronie są cały czas dostępne loty na październik i listopad….Czy komuś jeszcze odwołano loty??? W uzasadnieniu podali że lot odwołany z powodu rządowych ograniczeń….

 21. Witam. Wybieram się 25 października na Sycylii do Palermo z Wrocławia. Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sprawa z wpuszczaniem pasażerów z maseczkami wielorazowymi. Jak wyglądają obecnie obostrzenia? Czy knajpy i lokale są dalej wieczorem otwarte?
  Pozdrawiam

 22. Cześć,
  Wylatuje jutro na Sycylię. Przeraził mnie fakt, że znajduje się w strefie pomarańczowej i są akceptowane jedynie wyloty służbowe itp. Czy to jest potwierdzone i czy na prawdę w praktyce wyglada identycznie jak w teorii? Czy już mogę się pogodzić z tym, że jeżeli lecę „turystycznie” to nie zostanę przepuszczony ? proszę o w miarę możliwie szybką odpowiedź i pomoc.

  1. Cześć Marta,
   Informacje, które podałam na temat stref są oczywiście potwierdzone, innych bym nie opublikowała. Jak spojrzysz w starsze aktualizacje to zobaczysz, że Sycylia w strefie pomarańczowej jest od 6 listopada. Tutaj nic nowego jutro nie jest wprowadzane. Z informacji jakie posiadam wynika, że ludzie normalnie przylatywali na Sycylię już po wprowadzeniu stefy pomarańczowej i nie weryfikowano celu podróży. Nie mniej jednak nie mogę przewidzieć, czy jutro nagle coś się nie zmieni. Wiem, że do Palermo wybierają się jutro turyści lotem z Wrocławia.
   Pozdrawiam serdecznie

   1. Dziękuje Ci ślicznie na odpowiedź. Właśnie chciałam jakichkolwiek informacji jak to wynika ze strony praktycznej. Czy turyści są wpuszczani na wyspę 🙂 mimo to uspokoiłaś mnie i mój lot jest również jutro z Wrocławia do Palermo 🙂

    1. Pani Marto, Czy podróż odbyła się bez problemu? Czy jest wymagany test na lotnisku? Czy cel podróży jest sprawdzany? Proszę o informację i pozdrawiam serdecznie.
     Łukasz

 23. Dzień dobry,

  planujemy lecieć na Sycylię od 27.12-10.01.21r., czytam wszystkie obostrzenia i wychodzi, że przynajmniej na dziś testy nie są wymagane.
  Najbardziej martwi mnie to, że trzeba podać cel podróży, a jak dobrze rozumiem nie może on być turystyczny.
  Jak sobie z tym radzicie? Przecież to nic innego jak pobyt w celach turystycznych.

  1. Cześć Łukasz,
   Wjazd i wyjazd w celach ważnych, czyli w teorii wykluczający cel turystyczny, obowiązuje w strefie pomarańczowej i czerwonej. Sycylia opuściła pomarańczową strefę i weszła do żółtej, gdzie takiego ograniczenia nie ma. Nie mniej jednak nawet w pomarańczowej turyści z Polski bez problemu wjeżdżali na Sycylię i nikt ich nie pytał o charakter podróży. Były problemy, żeby opuścić gminę, na przykład wyjechać z Palermo do Cefalu. Odnośnie testów. Nie ma ich i wątpię, czy zostaną wprowadzone. To na razie wyłącznie plotki. Sycylia pod koniec września wprowadziła testy i wycofała się po dwóch dniach, bo nastąpił paraliż na lotnisku w Palermo. Osobiście wątpię, czy ktoś powróci do tego pomysłu. To są dodatkowe koszty, a turystów i tak przyjeżdża zaledwie garstka. Obserwuj sytuację. Ja na Twoim miejscu nie martwiłabym się na zapas. Niestety w dzisiejszych czasach trudno cokolwiek planować z wyprzedzeniem.
   Pozdrawiam serdecznie
   Natalia

   1. Dzień Dobry,

    Chciałbym jeszcze zapytać jak wygląda obecnie sytuacja z przemieszczaniem się po Sycylii ? Czy jest możliwość poruszania się komunikacją poza Palermo do okolicznych miejscowości ? Czy jest możliwośc dostania sie z Palermo do Katanii transportem publicznym?

    Pozdrawiam,
    Michał

    1. Na razie można się przemieszczać w obrębie Sycylii dlatego, że trafiła do żółtej strefy. Nie mniej jednak w każdej chwili może się to zmienić. Na niedzielę podobno planowane jest podanie nowej klasyfikacji regionów do poszczególnych stref

 24. Cześć Natalio, dzięki za super bloga. Podobno wszedł dekret z dniem dzisiejszym o obowiązkowej kwarantannie dla tych co wracają z zagranicy. Czy obowiązuje on tez na Sycylii, która jest w żółtej strefie? czy wiesz czy obowiazuje on tez wyjazdy służbowe? poniżej link do artykułu, piszą „quarantena per chi torna dall’estero” https://www.theitaliantimes.it/politica/dpcm-natale-4-dicembre-2020-nuove-regole-conte-feste-vacanze-capodanno_041220/?fbclid=IwAR00x40MsD-RbwNI149_g2rr6itI04GLQzXGoDD77sjqPc0SQgA4DyB_Ov4

  1. Cześć Weroniko, spójrz proszę na pierwszy akapit „Sytuacja we Włoszech – aktualizacja 03 grudnia”. Kwarantanna dotyczy wszystkich wjeżdżających do Włoch od 21 grudnia do 06 stycznia. Od 10 do 20 grudnia i od 7 do 15 stycznia trzeba okazać negatywny wynik testu

 25. Hejka Nati:)
  Wlasnie wybieram sie do Palermo 10tego grudnia ,to juz za chwile..Moje zapytanko brzmi w testach.Jestes zorientowana czy mozna zrobic test szybki tzw antygenowy ,nie PCR ktory sporo kosztuje,..na stronach rzadowych napisano tak troche niejasno.Jesli cos wiesz na ten temat,bardzo bym prosil o odp..a w ogole miesiac temu bylem na Sycylii i bylo pusto przy kontroli,to samo 1,5 miesiaca w Napoli-rowniez,wiec mysle ze trzeba skorzystac z tak atrakcyjnych biletow i spokoju na miescie ,no bo kiedy!!!wtedy gdy bilety sa drogie,hotele pelne…eeee odwagi moi mili.jesli tylko mozecie jedzcie,tak jak ja na maly wypadzik 4dniowy..Pozdrawiam wszystkich i Ciebie Natalko rowniez za okazana pomoc.

  1. Cześć Michał,
   Z tego, co mi wiadomo to mogą być oba, ale może lepiej, jakbyś skontaktował się z lotniskiem, z którego będziesz wylatywał. W tych wszystkich przepisach jest bałagan. Jako przykład podam Ci, że niby ma być obowiązkowa kwarantanna od 21 grudnia, a pojawiła się informacja, że w Palermo będą testować na miejscu po wylądowaniu od 21 grudnia.

  2. Michał, MSZ podaje, że może być zarówno test anygenowy jak i molekularny, byle były wykonane nie wcześniej niż w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch

 26. Dziś wylądowałem w Palermo, oczywiście zapobiegawczo z negatywnym wynikiem testu antygenowego, zrobionego we Wrocławiu kilka godzin przed lotem.
  Na miejscu nikt nic nie sprawdzał, ewentualnie widziałem tabliczki na lotnisku, że można robić testy.
  Myślę, że jak ktoś chce lecieć to 13-20.12 akurat będzie miał dobrą pogodę, bo teraz dosyć chłodno 🙂

  1. Hej Marek, słyszałam o tym, że niczego dziś nie sprawdzano. Dodając to do informacji medialnych, że prawdopodobnie nie będzie jednak kwarantanny na święta to naprawdę ręce mi opadają. Po co było to zamieszanie?

 27. Witaj! Znalazłam lot w dobrej cenie do Katanii na 28.03 do 31.03 i zastanawiam się czy jest to bezpieczne rezerwować lot teraz. Z tego co wyczytałam aktualne obostrzenia obowiązują tam do 27.03 . Wymagany jest aktualny test antygenowy i zgłoszenie się do najbliższej przychodni po przylocie. Czy coś przegapiłam ? Co z kwarantanna po powrocie do Polski? Muszę ją odbyć? Na co powinnam zwrócić jeszcze uwagę ? Nie byłam nigdzie odkąd wybuchła pandemia dlatego jestem zielona w temacie podróżowania a wiem że to się zmienia i obostrzenia znowu są coraz bardziej restrykcyjne. Muszę naładować baterię i nawet zakup lotu byłby dla mnie już ogromnym pozytywem bo nakręcałoby mnie to pozytywnie ale z drugiej strony potrzebowałabym podpowiedzi …Z tego co widzę Sycylia jest w czerwonej strefie teraz więc nie wiem czy nie porywam się z motyką na księżyc, ale już mam taki ogromny spadek energii że mnie nosi…. Liczę na Waszą pomoc i podpowiedzi 🙂 Pozdrawiam Cię Natalio i wszystkich tutaj również 😉

  1. Cześć Paulina,
   Sycylia już nie jest w czerwonej strefie. Po 17 stycznia nie robiłam aktualizacji postu, a trochę się pozmieniało. Głównie regiony zmieniały kolory, Sycylia wróciła nawet do strefy żółtej. Ostatnio wymyślono – moim zdaniem słusznie – żeby poszczególne prowincje obejmować czerwoną strefą. Odnośnie testów i kwarantanny. Z końcem stycznia zmieniły się w Polsce przepisy i nie ma już kwarantanny, o ile okaże się negatywny wynik testu. Najlepiej zajrzyj na stronę MSZ, tam są aktualne informacje https://www.gov.pl/web/wlochy/sytuacja-epidemiologiczna-w-polnocnych-wloszech-w-zwiazku-z-koronawirusem-covid-19 Ja będę aktualizować post dopiero w przyszłym tygodniu i postaram się, żeby wszystkie ważniejsze info były już na bieżąco. Rozumiem Twoją potrzebę wyjazdu, ale ja jestem sceptyczna, czy te loty pod koniec marca się odbędą. Wydaje mi się, że najwcześniej od maja sytuacja się unormuje. Jeśli dopuszczasz taką sytuację, że odwołają Ci lot i pozwolą zmienić termin na inny, to pewnie, kupuj 🙂
   Pozdrawiam serdecznie

 28. Bieżąca sytuacja nie napawa optymizmem, trudno ocenić, kiedy powieje lepszy wiatr. Wymyśliłam swoje własne wyjście awaryjne: wykupienie wczasów na Sycylii, w hotelu bardzo dobrze położonym pod względem komunikacji publicznej. Dla mnie plaża nie jest żadną atrakcją, tylko miejscem do spacerowania, więc umysliłam sobie program wycieczkowy. Po dwóch pobytach na Sycylii jestem w stanie zorganizować sobie zwiedzanie kilku ciekawych miejsc z dobrze położonego hotelu. Znalazłam sporo ofert z Sycylii wschodniej (Giardini Naxos, Letojanni) i z Cefalu. Obie lokalizacje stwarzają sporo możliwości. Wykupując wyjazd w biurze zdejmuję z siebie jakąś część ryzyka, choćby w kwestii odwołania lotu czy wręcz pobytu.. Z kolei mogę wybrać się na wycieczkę opuszczając hotel na jedną noc. Koszt wyjazdu wzrośnie, ale już zaczynamy odczuwać cos w rodzaju desperacji, nie wytrzymujemy już zamknięcia. Przeglądam ubiegłoroczny rozkład zakażeń koronawirusem we Włoszech i widać było spadek pod koniec maja, niski poziom utrzymywał się praktycznie całe lato. My jeździmy wyłącznie poza sezonem, mam nadzieję, że kwiecień pokaże trendy epidemiologiczne.
  Natalio, czy trafiłaś może na jakieś komunikaty dotyczące turystyki osób zaszczepionych przyjeżdżających do Włoch?
  Pozdrawiam wszystkich. M

 29. Cześć,
  Czy posiadasz może sprawdzone informacje jak aktualnie wygląda sytuacja na granicach? Czy kontrola jest duża, a poźniejsze przestrzeganie 5-cio dniowej kwarantanny bardzo surowo przestrzegane? Czy raczej nikt zbytnio nie zwraca na to uwagi?
  Pozdrawiam.

  1. Cześć,
   Z informacji jakie do mnie docierają wynika, że na granicach lądowych tych kontroli nie ma, a na lotniskach różnie bywa. Nie ma też kontroli przestrzegania kwarantanny, ale już można trafić na kontrolę policyjną na ulicy o dostać mandat za nieprzestrzeganie. Ja zalecam dostosowanie się do obowiązujących wymogów dla wjeżdżających do Włoch.
   Pozdrawiam serdecznie

 30. Wszystko zależy od tego jaki kraj, tak naprawdę każdy ma swoje własne przepisy więc trzeba indywidualnie sprawdzać sytuację dla danego państwa 🙂

 31. Dzień dobry,
  Patrząc na informacje na polskiej stronie dla wyjeżdżających do Włoch, to zastanawiam się czy ktoś celowo nie umieścił tam „LUB” w komunikacie co powinien zawierać certyfikat unijny. Porównując to z informacją na stronie Ministerstwa Zdrowia Włoch, to tam jest to wyjaśnione, że jedna z trzech opcji musi być spełniona.

  A jak wygląda sprawa z powiadamianiem regionalnych departamentów zdrowia np. na Toskanii? Czy Włosi bardzo przywiązują uwagę do tego procesu?

  Pozdrawiam
  Zbyszek

 32. W sobotę 03 lipca wyruszyliśmy do Włoch przez Czechy i Austrię. Przez wszystkie granice przejechaliśmy gładko bez kontroli i zatrzymywania. Jesteśmy od niedzieli w miejscu docelowym i nikt od nas nie chciał ani paszportu covidowego , ani dokumentu rejestracji na włoskiej stronie ani na granicach, ani w hotelach w Austrii i Włoszech. Jest bardzo mało turystów , swobodnie można zwiedzać Sienę , Florencję.

 33. Witam, czy już wiadomo, jak będzie wyglądać wjazd do Włoch na wczasy od 1 sierpnia? Polskie MSZ publikuje tylko informacje do 31 lipca. Może macie Państwo jakieś nowsze wiadomości? Planuję wczasy od 1 sierpnia i nie wiem na co się nastawiać 🙂 pozdrawiam

 34. Witam, rozumiem, że lecąc do Rzymu powinnam mieć negatywny wynik testu, jeśli jestem niezaszczepiona. Natomiast jak wygląda powrót do Polski? Test przestanie być ważny . Czy mogę zrobić test po powrocie do Polski, aby być zwolnioną z kwarantanny?

  1. Test traci ważność po 48 godzinach i trzeba albo zrobić go ponownie przed wylotem albo po powrocie. Nie wiem jaką linią lecisz i co ona wymaga. Niektóre linie wymagają, aby mieć negatywny wynik testu wchodząc na pokład, dlatego musisz sprawdzić jeszcze regulacje linii lotniczej.

 35. Witam, planuję przyjechać do Włoch w drugim tygodniu sierpnia. Podróżować będziemy samochodem z dzieckiem 10-letnim. Przed wyjazdem będziemy robić test antygenowy, aby wjechać do Włoch, ale po 48h traci ważność. Jak później wygląda podróżowanie po Włoszech? Czy w każdej restauracji, aby zjeść w środku muszę przedstawić nowy test (czyli de facto w trakcie 3 tyg. pobytu wykonywać go co 2 dni)? I czy nadal w hotelach nie jest wymagane potwierdzenie negatywnego wyniku?

  1. Na razie jest dokładnie tak, jak Pan pisze, czyli aby wejść do wewnątrz restauracji należy wykonać test na 48 godzin przed. Hotele póki co nie zostały objęte tym przepisem, ale niektóre same wymagają green passu, np. w Południowym Tyrolu. Wtedy zazwyczaj test można gdzieś w pobliżu zrobić bezpłatnie. Większość restauracji we Włoszech dysponuje stolikami na zewnątrz, tak więc ze spokojem.

 36. Witam, Wybieram się do Włoch i mam wątpliwości dotyczące możliwości podróżowania z grupą znajomych (6 osób) w jednym wypożyczonym pojeździe Chodzi o konieczność pozostawienia miejsca wolnego obok kierowcy i w kolejnych rzędach między pasażerami. Czy obowiązuje to osoby mieszkające pod jednym dachem w czasie wakacji? Szukam informacji nt. temat, ale nigdzie nie ma szczegółów.

 37. Witam, wszędzie jest mowa o pociągach czy komunikacji międzyregionalnej – jak to rozumieć, czy komunikacja w obrębie Wenecji (załóżmy tramwaj wodny) lub najbardziej zależałoby mi na pociągu do zwiedzenia Cinque Terre – czy do tego też potrzebny jest test? Bo już zgłupiałam jak to zrozumieć 🙂 Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź!

  1. Międzyregionalna, czyli łącząca kilka regionów, np. autobus z Wenecji do Genui już pod to podlega, ale tramwaje wodne w Wenecji to komunikacja miejska. Pociągi w obrębie Cinque Terre to komunikacja regionalna
   Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close