Gdzie zrobić test wymazowy antygenowy nad jeziorem Garda?

Gdzie zrobić test wymazowy (antygenowy lub molekularny) nad jeziorem Garda?

Gdzie zrobić test wymazowy antygenowy nad jeziorem Garda? Ile kosztuje? Jak długo się czeka? Czy należy wcześniej zarezerwować termin? Jak przebiega sam test? Co w sytuacji, gdyby wynik okazał się pozytywny? Co ciekawego na temat sytuacji epidemicznej w północnych Włoszech oraz noszeniu maseczek na świeżym powietrzu powiedział mi lekarz specjalista, który przeprowadzał test? Zapraszam!

Przepisy odnośnie powrotu do Polski na dzień 8 czerwca 2021

Jeśli nie posiada się zaświadczenia o pełnym szczepieniu bądź przebyciu choroby w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, to wracając do Polski i chcąc uniknąć kwarantanny należy posiadać negatywny wynik testu wymazowego, wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Dopuszczalne rodzaje testu to: PCR (molekularny) lub antygenowy, a nie te szybkie, tzw. kasetkowe. Wynik testu należy okazać w języku polskim lub angielskim. Tyle w teorii. W praktyce wygląda to tak, że podróżujący drogą powietrzną są sprawdzani, a przekraczający granicę drogowym transportem prywatnym już nie. Jednak prawo jest prawem, a nikt nie zagwarantuje, że akurat danego dnia nie natkniecie się na kontrolę, dlatego ja radzę mimo wszystko test wykonać, choć nie jest to takie proste.

Gdzie zrobić test wymazowy nad jeziorem Garda?

W północnej części jeziora Garda są dwa miejsca, gdzie można zrobić test wymazowy. Pierwszym z nich jest szpital w Arco, jednak tam trudno się dodzwonić, a poza tym testy wykonywane są tylko od poniedziałku do piątku. Dlatego też wybraliśmy drugie miejsce, a mianowicie Arztpraxis Dr. Aiko U. Borchert. Placówka zlokalizowana jest w Riva del Garda przy głównej ulicy i zarazem blisko parkingu miejskiego. Doktor świetnie mówi po angielsku, więc nie będziecie mieli problemu, aby się porozumieć. Ponadto facet jest miły i komunikatywny, chętnie odpowiada na pytania i udziela wszelkich informacji. Ta placówka wykonuje testy od poniedziałku do soboty. Telefon: +393482602408

Ile kosztuje test w tej placówce?

Za test wymazowy antygenowy płaciliśmy w czerwcu 2021 r. 60 euro od osoby. Można zapłacić kartą. Zaświadczenie otrzymaliśmy w formie dwóch kartek A4, z czego pierwsza kartka to wynik testu w trzech językach (po włosku, angielsku i niemiecku) z danymi osobowymi testowanego, a druga kartka to faktura. Wyprzedzając pytania – wynik w trzech językach jest standardem i koszt testu nie będzie niższy, jeśli poprosicie o wynik tylko w jednym języku. Czas oczekiwania na wynik to kilkanaście minut.

druga papierowa książka

Czy należy zarezerwować termin?

Należy to za mało powiedziane, wręcz trzeba! I to z wyprzedzeniem, które zwiększa się z dnia na dzień. Pierwszy kontakt z placówką nawiązaliśmy jeszcze przed wyjazdem z domu, czyli przed 21 maja. Wtedy doktor powiedział, że rezerwować termin należy z trzydniowym wyprzedzeniem. Gdy dzwoniliśmy pod koniec maja umówić się na konkretny dzień i godzinę, to okazało się, że wymagane jest już tygodniowe wyprzedzenie. Każdy pacjent przydzielaną ma konkretną godzinę pobrania wymazu, by ograniczyć kontakt z innymi osobami. Mimo to w praktyce wyszło spore opóźnienie w stosunku do umówionej godziny.

Jak przebiegało pobieranie wymazu?

Pobranie wymazu było bardzo nieprzyjemne. Patyczek wciskany jest bardzo głęboko do nosa, do tego stopnia, że poleciały łzy. Opisując moją trasę do Włoch oraz przygotowanie do wyjazdu wspominałam, że test komercyjnie wykonywany w Polsce nie był nawet w połowie tak nieprzyjemny, jak testy na zlecenie NFZ, które miałam wykonywane zimą. Tutaj we Włoszech o teście komercyjnym nie można powiedzieć tego samego.

Co w sytuacji, gdyby wyszedł wynik pozytywny?

W regionie Trentino (czyli tam, gdzie położona jest Riva del Garda) w przypadku otrzymania pozytywnego wyniku testu jest się kierowanym na kwarantannę do specjalnego ośrodka. Kwarantanna odbywa się na koszt regionu, podobnie jak bardziej dokładny test PCR, który wykonywany jest zaraz po ewentualnym otrzymaniu wyniku pozytywnego. Na wynik testu PCR oczekuje się około jednej doby. Gdy ten wyjdzie negatywny, to osoba taka zwalniana jest z kwarantanny. Gdy potwierdzi się obecność wiarusa, wówczas należy odbyć całą kwarantannę, także na koszt regionu. Gdy po 10 dniach powtórnie wyjdzie wynik pozytywny, to badanie zostanie powtórzone po 14 dniach. Gdy ponownie wyjdzie pozytywny, to kwarantanna przedłużana jest do 21 dni, ale to wszystko. Przyjmuje się, że po tym czasie pacjent już nie zakaża. Informacje te uzyskałam od doktora przeprowadzającego test. To jednak nie wszystko, o czym rozmawialiśmy.

Co powiedział doktor na temat maseczek?

Na wstępie zaznaczę, że doktor wiedział, iż zamierzam publicznie powtórzyć jego wypowiedź. Opowiedział, że od czasu wybuchu pandemii zajmuje się przede wszystkim testowaniem ludzi, a w sezonie szczególnie turystów. Zdradził, od kilku miesięcy nie zdarzyło się, aby na jego terenie komuś wyszedł pozytywny wynik testu w grupach turystycznych. Doktor jest zdania, że efekt ten udało się osiągnąć dzięki rygorystycznemu przestrzeganiu obowiązku zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, a także częstej, dokładnej dezynfekcji rąk. Jednocześnie jest on zdania, iż noszenie maseczek na świeżym powietrzu niewiele daje, chyba że przebywa się w większym skupisku ludzi. Doktor twierdzi, że aby zarazić się koronawirusem na dworze trzeba spędzić dłuższy czas w bliskim sąsiedztwie osoby chorej, na przykład stojąc obok w długiej kolejce. Zarażenie się od przechodnia jest praktycznie niemożliwe, chyba że doszłoby do sytuacji takiej, jak kichnięcie chorego tuż obok. Dlatego jeśli stoicie w kolejkach – na przykład po bilety wstępu – to naprawdę warto trzymać dystans i zakrywać usta oraz nos.

W kolejnym poście opowiem Wam, jak wyglądała trasa powrotna do Polski, a także czy i gdzie czekały kontrole na drodze.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

8 komentarzy do “Gdzie zrobić test wymazowy antygenowy nad jeziorem Garda?”

  1. Przy powrocie do Polski zaszczepieni i ozdrowieńcy są zwolnieni z konieczności wykonania testu, o ile posiadają dokumenty zaświadczające o tym.

  1. Wynik testu, który robił mój mąż nad jeziorem Garda przed powrotem do Polski nie jest widoczny w jego profilu pacjenta

 1. Jezeli nie zrobie testu w drodze powrotnej (auto) – czy w przypadku kontroli np w Austrii puszcza mnie dalej jesli jade tranzytem do Polski? Wiem ze to zalezy od osoby kontrolującej ale mysle czy nie lepiej zrobic testu komercyjnego w PL.

  1. Jeśli nie będziesz się zatrzymywać na nocleg to nie potrzebujesz testu na czas tranzytu. Wtedy wystarczy, że zrobisz w Polsce

 2. Dzien dobry
  Czy moglabym Cie zapytac , na poczatku sierpnia wybieramy sie do Wloch nad Garde,i czy wiesz moze gdzie nad Garda mozna wykonac testy PCR? Czy trzeba wczesniej umawiac sie na wizyte? Jaka jest cena?
  Bede bardzo wdzieczna za informacje.
  Pozdrawiam
  Paulina

 3. Dzień dobry. Czy mogę prosić o rozwianie moich wątpliwości? Wyjeżdżamy do Wenecji na 3 dni samochodem. Po zrobieniu testów w Polsce przed wyjazdem po 48 godzinach będziemy musieli powtórzyć test na miejscu? Czy test obejmuje cały pobyt i dopiero po przyjeździe do Polski robimy test zwalniający z kwarantanny. ? Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close