Najpiękniejsze punkty widokowe we Florencji – płatne i bezpłatne. Przewodnik

Najpiękniejsze punkty widokowe we Florencji - płatne i bezpłatne. Przewodnik

Punkty widokowe we Florencji, płatne i bezpłatne, niektóre oczywiste, inne sekretne. Łącznie 11 wyjątkowych miejsc, z których można podziwiać najpiękniejsze panoramy miasta. Gdzie je znaleźć? Co warto wiedzieć? Ile kosztują wstępy? Gdzie szukać najpiękniejszych wschodów i zachodów słońca? Zdjęcia, mapy i adresy. Bierzcie i korzystajcie!

Najpiękniejsze punkty widokowe we Florencji

Przewodnik jest subiektywny i w miarę odkrywania przeze mnie nowych miejsc będzie rozbudowywany.


Florencja – co zobaczyć, jakie atrakcje wybrać i jak zorganizować zwiedzanie? Przewodnik


Bezpłatne punkty widokowe we Florencji

W tej części znajdziecie informacje o lokalizacji najpiękniejszych punktów widokowych we Florencji dostępnych bezpłatnie i bez konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsca.

Ponte Santa Trinita

Jak zwiedzać Florencję budżetowo? Darmowe atrakcje we Florencji

Most Santa Trinita jest nie mniej oblegany, niż słynny Ponte Vecchio, a to za sprawą wspaniałego widoku, jaki oferuje. Można stąd podziwiać Most Złotników w pełnej krasie, a także kamienice i pałace wzniesione nad brzegiem rzeki Arno. Niekiedy zabudowa pięknie odbija się w tafli wody. Miłośnicy fotografii nocujący we Florencji koniecznie powinni przyjść tutaj o wschodzie słońca, które unosi się z drugiej strony Ponte Vecchio.

pierwsza papierowa książka

Ogród Różany (Giardino delle Rose)

Florencja - co zobaczyć, jakie atrakcje wybrać i jak zorganizować zwiedzanie? Przewodnik

Duży, tarasowy ogród w samym sercu dzielnicy Oltrarno, ukryty za murem tuż przy schodach prowadzących na Piazzale Michelangelo to miejsce, gdzie można odpocząć, zobaczyć wiele gatunków dorodnych róż oraz podziwiać widok na Florencję. Więcej o tym pięknym miejscu znajdziecie w osobnym artykule na temat Giardino delle Rose. Choć ogród dostępny jest bezpłatnie, to tylko w wyznaczonych godzinach. Na dzień publikacji przewodnika:

 • od poniedziałku do soboty od 9:00 do 20:00;
 • w niedziele od 10:00 do 20:00.

Piazzale Michelangelo

Plac Michała Anioła to najbardziej znany florencki punkt widokowy, z którego roztaczają się wspaniałe panoramy całego zabytkowego centrum. Jest tutaj pięknie w dzień, o zachodzie słońca i po zmroku, ale nie tylko. Podobno piękne są też wschody słońca, choć sama do tej pory nie miałam okazji się o tym przekonać.

Kościół San Miniato al Monte

Mniej popularnym, a również pięknym punktem widokowym są schody prowadzące do kościoła San Miniato al Monte, znajdującego się niespełna pół kilometra za Piazzale Michelangelo i nieco pod górę. Na powyższym zdjęciu ukazującym widok zaznaczyłam, gdzie mniej więcej jest słynny plac. Warto tutaj przyjść nie tylko dla widoku, ale też ze względu na sam kościół. Podobnie jak w przypadku Ogrodu Różanego miejsce to dostępne jest w określonych godzinach. Szczegóły na stronie internetowej.


Jak zwiedzać Florencję budżetowo? Darmowe atrakcje we Florencji


Płatne punkty widokowe we Florencji

W tej części przewodnika znajdziecie namiary na punkty widokowe we Florencji, które są dostępne za drobną opłatą.

Kopuła katedry Santa Maria del Fiore

Florencja w jeden dzień co warto zobaczyć we Florencji najważniejsze atrakcje zwiedzanie

Wejście na kopułę Brunelleschiego uważam za jedną z największych atrakcji Florencji, a piękny widok roztaczający się z góry jest tylko wartością dodaną. Jeden z najwspanialszych cudów inżynierii z przełomu średniowiecza i renesansu, jakim jest murowana kopuła tych rozmiarów – do dziś największa tego typu konstrukcja na świecie – powinien być obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego miłośnika architektury. Bilety w ramach pakietu Brunelleschi Pass upoważniające do zwiedzenia także m.in. baptysterium i dzwonnicy możecie kupić tutaj. Uwaga! Na kopułę nie powinny wchodzić osoby chorujące m.in. na serce lub cierpiące na klaustrofobię. Jest to ogromny wysiłek, a wiele z 463 stopni prowadzących na górę to bardzo wysokie stopnie.

Florencja w jeden dzień co warto zobaczyć we Florencji najważniejsze atrakcje zwiedzanie

Dzwonnica Giotta (Campanile di Giotto)

Florencja w jeden dzień co warto zobaczyć we Florencji najważniejsze atrakcje zwiedzanie

Dzwonnica Giotta znajdująca się tuż przy katedrze daje możliwość podziwiania przede wszystkim kopuły w pełnej krasie. Wejście jest łatwe i przyjemne, stopnie są niskie i wygodne, klatka schodowa w miarę szeroka. Jednym słowem trud wspinaczki na górę jest bez porównania mniejszy, niż wejścia na kopułę. Do wstępu upoważniają bilety Brunelleschi Pass oraz Giotto Pass.

Torre di Arnolfo – wieża Palazzo Vecchio

Punktem widokowym znacznie mniej popularnym od kopuły i dzwonnicy jest wieża Palazzo Vecchio, czyli Torre di Arnolfo. Można stąd podziwiać katedrę w pełnej krasie, a przy okazji zwiedzić Palazzo Vecchio. Godziny otwarcia i ceny biletów możecie sprawdzić na tej stronie internetowej.

Ogród Bardini (Giardino Bardini)

Giardino Bardini - ogród we Florencji ze słynnym tunelem z glicynii

Mało znana atrakcja Florencji, która jest prawdziwą oazą ciszy i spokoju w centrum miasta. Wejście jest płatne, ale obowiązuje tutaj ten sam bilet, na którym wejdziecie także do ogrodów Boboli (strona internetowa). Szczególnie polecam odwiedziny na przełomie kwietnia i maja. Dlaczego? Więcej o tym pięknym miejscu znajdziecie w osobnym artykule na temat Giardino Bardini.

Giardino Bardini - ogród we Florencji ze słynnym tunelem z glicynii

Punkty widokowe we Florencji w lokalach gastronomicznych i muzeach

Widok z okna galerii Uffizi

Najlepszy widok na rzekę Arno i Ponte Vecchio rozciąga się z okna Galerii Uffizi – miejsca, w którym znajduje się jeden z najwspanialszych zbiorów sztuki na świecie. Warto jednak podczas podziwiania wybitnego malarstwa zwrócić uwagę na widoki z okna. Bilety do galerii możecie kupić tutaj na oficjalnej stronie.

View on Art Rooftop Cocktail Bar

Wspaniały widok na dachy Florencji i katedrę znajdującą tuż za kolejną przecznicą roztacza się z tarasu View on Art Rooftop Cocktail Bar. Do lokalu wjedziecie windą, psy są mile widziane. Można tutaj wypić kawę, drinka lub przegryźć coś prostego, jak to w barze. Ceny nie są niskie, ale trudno się dziwić; stolików z tym widokiem jest zaledwie kilka i zazwyczaj trzeba poczekać na miejsce. Bardzo polecam!

Gdzie zjeść we Florencji? Smacznie, tanio i szybko | elegancko i z widokiem | wyborne lody | aperitivo

Caffetteria delle Oblate (Biblioteca delle Oblate)

Nieznane miejsca we Florencji, mało znane atrakcje i ciekawostki. 10 propozycji przewodnika licencjonowanego

© Iga Olechowska

Zaledwie kawałek na wschód od katedry znajduje się wyjątkowy budynek z XIV wieku – bibliotek urządzona w dawnym klasztorze sióstr Oblatek. Tam, na drugim piętrze znajduje się kawiarnia z przepięknym widokiem na kopułę katedry. Każdy może tutaj przyjść i wypić kawę, gorącą czekoladę lub przegryźć coś słodkiego. Są też dostępne stoliki na zewnątrz.


Gdzie zjeść we Florencji? Smacznie, tanio i szybko | elegancko i z widokiem | wyborne lody | aperitivo


Wszystkie punkty widokowe we Florencji na jednej mapie

Każdy z punktów wskazałam na osobnej mapie, ale już na sam koniec pomyślałam, że niektórym może się przydać mapa zbiorcza, która zobrazuje wzajemną lokalizację miejsc.

Najpiękniejsze punkty widokowe we Włoszech – inne przewodniki

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

2 komentarze do “Najpiękniejsze punkty widokowe we Florencji – płatne i bezpłatne. Przewodnik”

 1. Szukam inspiracji! Jakiegoś romantycznego miejsca w Europie lub „okolicach”, do którego można wysłać parę (55l.) z okazji ich okrągłej rocznicy ślubu.
  osoby lubiące raczej aktywne zwiedzanie, gdzie jedna z nich kocha architekturę i design, a druga historię i sztukę
  para nie lubi przepychu i nie interesują ich luksusy ani duże resorty all-invlusive
  pobyt około tygodnia (lub długi weekend) łącznie z czasem podróży, o jakiejkolwiek porze roku
  najlepiej w Europie lub niewiele dalej poza Europą
  Czy Florencja jest dobrym pomysłem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close