Najpiękniejsze punkty widokowe w Bolonii – płatne i bezpłatne. Przewodnik

Najpiękniejsze punkty widokowe w Bolonii - płatne i bezpłatne. Przewodnik

Punkty widokowe w Bolonii – zarówno płatne jak i bezpłatne – są niewątpliwą atrakcją stolicy regionu Emilia-Romania. Średniowieczne wieże, barokowe kopuły i tarasy panoramiczne pozwalają spojrzeć na miasto zarówno z góry, jak i z perspektywy przedmieść. Gdzie szukać najlepszych widoków? Co warto wiedzieć? Ile kosztują wstępy? To wszystko oraz zdjęcia, mapy i adresy znajdziecie w blogowym przewodniku. Bierzcie i korzystajcie!

Punkty widokowe w Bolonii

Bolonia jest miastem pełnym wież i kopuł, a także budynków o elewacjach w najróżniejszych odcieniach czerwieni i żółci, co doskonale widać z każdego wyżej położonego miejsca, ale już mniej z perspektywy ulicy. Dlatego warto tak zaplanować zwiedzanie, aby móc choć raz spojrzeć na Bolonię z góry. Zdjęcia zamieszczone w przewodniku pochodzą z przełomu stycznia i lutego, czyli z najmniej kolorowych miesięcy w roku. Stąd też mogę zapewnić, że Wy prawdopodobnie traficie na lepsze widoki, szczególnie tam, gdzie w jednej panoramie zabudowa miejska łączy się z łonem przyrody.

Płatne punkty widokowe w Bolonii

Poniżej znajdziecie cztery miejsca, do których wstęp jest płatny, a ponadto w okresie obowiązywania paszportów covidowych (na dzień publikacji postu będących na etapie znoszenia) wymagane jest okazywanie certyfikatu przed wejściem, na takiej samej zasadzie, jak w przypadku wstępu do muzeum.

Torre degli Asinelli

Zaczynamy od mojego faworyta wśród najpiękniejszych punktów widokowych Bolonii. Średniowieczna wieża mieszkalna z początków XII wieku wzniesiona przez ród Asinelli wraz z drugą znacznie niższą i młodszą wieżą Garisenda są jednym z symboli Bolonii, zwanym Due Torri. Licząca ponad 97 m wysokości Torre degli Asinelli jest najwyższą spośród dwudziestu zachowanych do naszych czasów wież w mieście i zarazem najwyższą pochyłą wieżą na świecie. Na szczyt tej wyjątkowo smukłej budowli prowadzi 498 stopni, ale są one wygodne i w miarę łatwe do pokonania. Jedynie początkowy odcinek – wąskie schody spiralne – mogą się okazać problematyczne dla osób cierpiących na klaustrofobię. Czas spędzony na górze jest ograniczony, wchodzimy z grupą pod kontrolą obsługi i schodzimy, gdy minie czas. Bilet kosztuje 5 euro, szczegóły odnośnie dni i godzin otwarcia oraz zasad obowiązujących w wieży znajdziecie na stronie internetowej, zarówno w języku angielskim jak i włoskim.

druga papierowa książka

Schody wewnątrz Torre degli Asinelli. Początkowy odcinek to jednak wąskie schody spiralne.

Taras Bazyliki św. Petroniusza

Najpiękniejsze punkty widokowe w Bolonii - płatne i bezpłatne. Przewodnik

Największy kościół w Bolonii i jeden z największych w Europie jest obiektem dość niezwykłym, bowiem jego budowa rozpoczęła się pod koniec XIV wieku i trwa do dziś. To jednak dopiero początek ciekawostek, gdyż taras widokowy na tyłach bazyliki powstał jako pomocniczy dla budowniczych. Co jeszcze bardziej ciekawe, na górę albo wchodzi się po stalowych schodach rusztowania, albo wjeżdża się stalową windą budowlaną. Gdybyście mieli wątpliwości, czy warto kupić bilet wstępu na taras za 5 euro to wiedzcie, że przyczyniacie się w ten sposób do gromadzenia funduszy na budowę. Informację o biletach ulgowych i godzinach otwarcia znajdziecie na stronie internetowej, zarówno w języku angielskim, jak i włoskim.

Dzwonnica Katedry św. Piotra

Najpiękniejsze punkty widokowe w Bolonii - płatne i bezpłatne. Przewodnik

Dzwonnica katedry bolońskiej jest niemniej fascynująca, niż słynne dwie wieże. Otóż wyobraźcie sobie, że wznosząca się na 70 m budowla kryje w sobie inną, starszą wieżę. Jest to doskonale widoczne podczas wejścia na górę, gdyż poruszamy się po pochylni z niewielkimi stopniami dookoła obudowanej dzwonnicy, co jakiś czas mogąc zajrzeć do jej wnętrza. Na górze oprócz pięknych panoram historycznego centrum Bolonii i otaczających go wzgórz można zobaczyć cztery dzwonny, w tym ogromny dzwon zwany „La Nonna”, czyli babcia. Wieża ta jest drugą najwyższą w Bolonii, zaraz po Torre degli Asinelli. Uwaga! Wejście na dzwonnicę możliwe jest tylko w soboty pomiędzy godziną 14:00 a 16:30, a latem dodatkowo pomiędzy 19:00 a 23:00. Bilet kosztuje 5 euro.

Najpiękniejsze punkty widokowe w Bolonii - płatne i bezpłatne. Przewodnik

Wchodząc na dzwonnicę możemy zaglądać do środka starszej wieży

Najpiękniejsze punkty widokowe w Bolonii - płatne i bezpłatne. Przewodnik

Kopuła Sanktuarium Madonna di San Luca

Najwyższa kopuła w Europie spośród udostępniających tarasy widokowe turystom znajduje się tuż pod Bolonią, a dokładnie nad przepiękną świątynią zwaną Sanktuarium Madonna di San Luca, położoną prawie 300 m powyżej miasta, na wzgórzu Monte della Guardia. Prowadzi tutaj niemniej fascynująca trasa piesza pod monumentalnymi portykami wpisanymi niedawno na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale można też dojechać autobusem lub kolejką zwaną Expressem San Luca, startującą z Piazza Maggiore. Wejście na kopułę nie jest szczególnie trudne, o wiele więcej wysiłku i wrażeń zarazem kosztowało mnie wejście na kopułę we Florencji. Na górze porządku pilnuje pracownik. Niestety taras widokowy na wysokości 42 metrów jest mały i dość ograniczony, widoki można podziwiać tylko w dwóch kierunkach. Jest to atrakcja dość młoda, bo dostępna dopiero od 2017 roku. Aktualne godziny otwarcia oraz ceny biletów możecie sprawdzić na stronie internetowej, dostępnej zarówno w języku angielskim, jak i włoskim.

Sanktuarium Madonna di San Luca i słynne portyki w Bolonii

Bezpłatne punkty widokowe w Bolonii

Bezpłatnych punktów widokowych jest w Bolonii z pewnością więcej, ale ja do tej pory odkryłam dwa i tymi dwoma chciałabym się z Wami podzielić. Tutaj nie tylko nie trzeba kupować biletów wstępu, ale również nie obowiązują godziny otwarcia ani inne regulacje.

Belvedere di San Michele in Bosco

Poza obrębem ścisłego centrum historycznego znajduje się kościół San Michele in Bosco wraz z przyległymi zabudowaniami. Sama świątynia ma piękne wnętrza i już ten fakt sprawia, że warto się tutaj wybrać na spacer. Jednak miejsce to umieściłam w przewodniku ze względu na wspaniałą panoramę Bolonii, jaka roztacza się z placu przed kościołem. Plac i świątynia położone są na niewielkim wzniesieniu, a prowadzi tutaj bardzo przyjemna, szeroka ścieżka, łagodnie wspinająca się pod górę przez park. To idealne miejsce na spacer, również dla rodziców pchających wózek z bobasem.

Ścieżka przez Parco di San Michele In Bosco

Finestrella, czyli okno na „Małą Wenecję”

Czy wiedzieliście, że Bolonia w średniowieczu poprzecinana była siecią kanałów? Z czasem część z nich zakryto, część zlikwidowano, ale niektóre są nadal widoczne, o ile wiadomo, gdzie zerknąć. Gęsta zabudowa sprawiła bowiem, że nawet te pozostałości są dobrze ukryte. Na via Piella znajduje się zakątek miasta zwany „Małą Wenecją”, a w nim łączące się Canale delle Moline i Canale di Reno. Kanały można zobaczyć w czterech miejscach: na via Oberdan, via Malcontenti i dwustronnie na via Piella. Najbardziej znanym widokiem jest jednak okienko w murze na via Piella, które się samodzielnie otwiera i wygląda przez nie, nierzadko stojąc najpierw w kolejce. Powyższe zdjęcie jest niestety kiepskie, zarówno ze względu na niekorzystne światło, jak i z uwagi na psujące widok rusztowania. Z kolei poniżej zamieściłam zdjęcie obrazujące widok w przeciwnym kierunku, ale już nie przez okno, a zwyczajnie z mostu, który z tej strony nie jest zabudowany.

Najpiękniejsze punkty widokowe we Włoszech – inne przewodniki

Czy znacie jeszcze jakieś punkty widokowe w Bolonii, które powinnam odwiedzić przy okazji kolejnego pobytu w mieście i opisać w tym przewodniku? Jeśli tak, to koniecznie dajcie mi znać w komentarzach.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

2 komentarze do “Najpiękniejsze punkty widokowe w Bolonii – płatne i bezpłatne. Przewodnik”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close