Jak zwiedzać Florencję budżetowo? Darmowe atrakcje we Florencji

Jak zwiedzać Florencję budżetowo? Darmowe atrakcje we Florencji

Jak zwiedzać Florencję budżetowo? Czy to w ogóle jest możliwe? W jednym z najdroższych miast Italii darmowe atrakcje są na wyciągnięcie ręki, i to w całkiem sporej ilości. Jest też kilka sposobów na zaoszczędzenie, choć wymagają one wcześniejszego zaplanowania. Zapraszam!

Jak zwiedzać Florencję budżetowo?

Florencja to jedno z najdroższych miast Italii, w którym ceny – szczególnie ostatnio – poszybowały wysoko w górę. Chcąc zwiedzić stolicę Toskanii trzeba się więc nastawić na wydatki, a także uzbroić w cierpliwość. Podróżujący samochodem muszą na wstępie wiedzieć, że do ścisłego centrum nie można wjechać. Obowiązuje strefa ZTL (więcej informacji), której naruszenie automatycznie kończy się mandatem. Chcąc zaparkować poza strefą ZTL, ale możliwie blisko, musimy się nastawić na wydatek w wysokości przynajmniej 25 euro za cały dzień. Także wstępy do zabytków kosztują sporo; w większości miejsc pojedyncza wejściówka to kilkanaście euro za osobę. Co więc zrobić, jeśli chcemy delektować się pięknem Florencji, ale mamy bardzo ograniczony budżet? Jest na to kilka sposobów.


Toskania – jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Rady i wskazówki


Darmowy parking?

W centrum Florencji nie liczcie na darmowe parkingi, a te płatne są naprawdę drogie. Co więc można zrobić, by zaoszczędzić? Jest pewien sposób, a mianowicie pozostawienie samochodu na darmowym parkingu kilka stacji kolejowych od Florencji, a następnie złapanie pociągu do centrum. Zamiast opłaty za parking trzeba kupić bilet w dwie strony, ale przy całodniowym zwiedzaniu będzie to tańsze nawet, jeśli podróżujemy w czwórkę. Pociąg przyjeżdża do samego centrum Florencji, na główny dworzec kolejowy Santa Maria Novella. Gdzie zostawić auto? Choćby w miejscowości Sesto Fiorentino. Ale uwaga! Tego typu parkingi nie tylko nie są strzeżone, ale często nie są nawet monitorowane. Dlatego ryzyko włamania do samochodu jest większe, niż na parkingu płatnym. Nigdy, pod żadnym pozorem nie parkujcie w takich miejscach zostawiając bagaż, siatki lub cokolwiek mogącego skusić złodzieja do wybicia szyby. Zwracajcie też uwagę na oznakowanie. W takich miejscowościach na parkingach często odbywają się targowiska w wybrane dni i wtedy nie wolno parkować.

Tanie noclegi? Nie w centrum Florencji

Ceny noclegów w centrum są bardzo wysokie, nawet poza wysokim sezonem. Tutaj znajdziecie ofertę kilku hosteli, ale jeśli chcecie nocować naprawdę budżetowo, to poszukajcie czegoś na obrzeżach miasta lub poza jego granicami, najlepiej z dobrym dojazdem komunikacją publiczną.

pierwsza papierowa książka

Darmowe atrakcje we Florencji. Co można zobaczyć za darmo?

Chcąc budżetowo zwiedzać Florencję postawcie przede wszystkim na darmowe atrakcje, których w mieście nie brakuje. Zobaczenie tylko tych najważniejszych zajmie cały dzień, a licznik kroków – jeśli macie zainstalowany – przekroczy z pewnością 20 tys. Co wpisać do planu w pierwszej kolejności?

Piazza del Duomo

Absolutny punkt obowiązkowy każdego pobytu we Florencji. Plac katedralny – czyli katedra, dzwonnica i baptysterium – to oszałamiająco piękne budynki, które obojętnym nie pozostawią nikogo. Same elewacje rzucają na kolana, a do tego są jeszcze cudne Drzwi Raju prowadzące do baptysterium od strony wschodniej, zdobione płaskorzeźbami ukazującymi sceny ze Starego Testamentu, dzieło Lorenzo Ghibertiego. Obecnie możemy w tym miejscu podziwiać wierną kopię, gdyż oryginał po renowacji umieszczono w muzeum.

Wnętrze katedry

Wejście do katedry jako jedyne w kompleksie katedralnym jest dostępne bezpłatnie, ale trzeba się liczyć z długimi kolejkami. Czy warto? Na pewno, aby wyrobić sobie własne zdanie. Wnętrze katedry jest dość surowe, zupełnie niepodobne przepychem do elewacji. Jedynie kopuła jest bogato zdobiona freskami.

Ponte Vecchio

Jeden z najpiękniejszych mostów Italii, najstarszy most we Florencji, który jako jedyny przetrwał drugą wojnę światową, jest atrakcją samą w sobie. Nie sposób tędy przejść szybko i bez emocji, szczególnie, że uwagę przykuwają wystawy sklepów jubilerskich i tylko nich. To nie przypadek, a rozkaz Medyceuszy, którym nie podobał się przykry zapach mięsno-skórzanych biznesów, więc rzeźników działających tutaj wcześniej przeniesiono, a most oddano złotnikom. Stąd też jego druga nazwa – Most Złotników.


Florencja – co zobaczyć, jakie atrakcje wybrać i jak zorganizować zwiedzanie? Przewodnik


Ogród Różany

Przepiękne miejsce dostępne bezpłatnie, oferujące jednocześnie widoki na miasto oraz możliwość relaksu i pikniku w trakcie wyczerpującego zwiedzania jest opisany w osobnym artykule Ogród Różany.

Piazzale Michaelangelo

Wspaniały plac, z którego roztacza się zachwycająca panorama niemal całej zabytkowej części Florencji. Szczególnie pięknie robi się tutaj o zachodzie słońca i krótko po nim. To idealne miejsce na romantyczne zakończenie zwiedzania.

Kościół San Miniato al Monte

Wspinając się dalej za Piazzale Michaelangelo możemy dotrzeć do pięknego kościoła San Miniato Al Monte. Można go bezpłatnie zwiedzieć wewnątrz, a także zachwycić się wspaniałym widokiem na Florencję roztaczającym się ze schodów prowadzących do świątyni.

Mercato di San Lorenzo

Targ miejski w dzielnicy San Lozenzo, znajdujący się w hali kawałek od dworca kolejowego, to ciekawe miejsce dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się o Florencji nieco więcej. Można tutaj nie tylko kupować, ale też podziwiać lokalne produkty i potrawy gotowe do spakowania i zabrania. Można też całkiem dobrze i niedrogo zjeść. Sporo na temat Mercato di San Lorenzo wraz ze sprawdzonymi adresami gastronomicznymi znajdziecie w mojej książce „Italia – kraina kontrastów i różnorodności. Włochy północne„.

Via Vecchia Fiesolana

Panoramiczny spacer z miasteczka Fiesole w dół do Florencji. Więcej informacji znajdziecie w osobnym artykule.

Street food zamiast restauracji

Chcąc maksymalnie oszczędzić na zwiedzaniu trzeba przede wszystkim oszczędzić na jedzeniu. Posiłek w restauracji to nie tylko przynajmniej kilkanaście euro za jedno proste danie, ale też coperto w wysokości standardowo 2-3 euro za osobę. Dlatego warto postawić na fantastyczne kanapki, z których znana jest Florencja, a miłośnicy podrobów mogą skosztować lampredotto – flaków po florencku serwowanych za kilka euro w bułce. Poniżej znajdziecie osobny artykuł ze sprawdzonymi osobiście miejscówkami.


Gdzie zjeść we Florencji? Smacznie, tanio i szybko | elegancko i z widokiem | wyborne lody | aperitivo


Darmowe muzea w pierwszą niedzielę miesiąca

Komu bardzo zależy na wstępie do któregoś z państwowych muzeów, wolałby jednak nie wydawać na bilet, a będzie w podróży w pierwszą niedzielę miesiąca, ten może skorzystać z bezpłatnych wejściówek w ramach akcji Domenica al Museo. Ale uwaga! Niektóre muzea limitują tego dnia ilość wchodzących i trzeba zarezerwować wstęp z wyprzedzeniem. Najlepiej każdorazowo sprawdzić interesujące nas muzeum. Wykaz ponad 400 muzeów w całym kraju objętych akcją znajdziecie na włoskich stronach tutaj oraz tutaj.

A może znacie jeszcze inne sposoby lub macie własne patenty na budżetowe zwiedzanie?

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close