Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii – zdjęcia, mapy, wskazówki. Przewodnik

Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii Natalia Rosiak

184 najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii, pokazane na zdjęciach i wskazane na mapach. Dodatkowo informacje o stopniu trudności w dotarciu do danego punktu, a często także pokazane samo dojście i zawarte podpowiedzi o dogodnej porze dnia do wykonania najlepszych fotografii. 662 strony konkretnej wiedzy w jednym takim przewodniku na rynku. Zapraszam!

184 punkty widokowe Sycylii podzielone na dwa tomy

Podział przewodnika na dwa tomy ma kilka uzasadnień. Po pierwsze umożliwienie Wam zakupu tylko jednej części książki. Zawsze doradzam, abyście planując podróż po Sycylii skupiali się tylko na połowie wyspy, a drugą połowę zostawili na osobny wyjazd. Dlaczego warto postawić na taką organizację tłumaczyłam szerzej w tym poście. Druga kwestia to wielkość plików. Każda z części ma objętość przekraczającą 50 MB. Przygotowując przewodnik jako jeden plik miałby on ponad 100 MB, a to bardzo dużo. Dodam jeszcze, że przez „Sycylię” rozumiem tutaj nie tylko wyspę Sycylia, ale region administracyjny, czyli obejmujący także małe wyspy rozrzucone dookoła wyspy Sycylia. W przewodniku znajdziecie punkty widokowe na Wyspach Liparyjskich (tom I „Sycylia wschodnia”) oraz na Wyspach Egadzkich (tom II „Sycylia zachodnia”). Nie ma natomiast punktów widokowych na wyspach Pelagijskich, wyspie Ustica oraz wyspie Pantelleria.

Co znajduje się w przewodniku?

Każda część podzielona jest dodatkowo na prowincje, czyli mniej więcej odpowiedniki polskich powiatów. I tak:

Wschodnia Sycylia (tom I) obejmuje następujące obszary wyspy:

 • I Prowincja Katania wraz z miastem Katania i Etną – 14 punktów widokowych
 • II Prowincja Mesyna wraz z miastem Taormina i wyspami Liparyjskimi – 31 punktów widokowych
 • III Prowincja Syrakuzy wraz z miastem Syrakuzy – 23 punkty widokowe
 • IV Prowincja Ragusa wraz z miastami Ragusa i Modica – 8 punktów widokowych
 • V Prowincja Enna wraz z miastem Enna – 6 punktów widokowych

Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii - zdjęcia, mapy, wskazówki. Przewodnik

Zachodnia Sycylia (tom II) obejmuje następujące obszary wyspy:

 • I Prowincja Palermo wraz z miastami Palermo i Cefalu – 28 punktów widokowych
 • II Prowincja Trapani wraz z miastem Trapani i wyspami Egadzkimi – 55 punktów widokowych
 • III Prowincja Agrigento wraz z miastem Agrigento – 16 punktów widokowych
 • IV Prowincja Caltanissetta – 3 punkty widokowe

Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii - zdjęcia, mapy, wskazówki. Przewodnik

 

Każda prowincja poprzedzona jest okładką, którą w przypadku Trapani osoby śledzące bloga w kanałach społecznościowych mogły już zobaczyć.

Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii - zdjęcia, mapy, wskazówki. Przewodnik

Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii - zdjęcia, mapy, wskazówki. Przewodnik

Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii - zdjęcia, mapy, wskazówki. Przewodnik

Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii - zdjęcia, mapy, wskazówki. Przewodnik

Gdzie i jak kupić przewodnik „Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii”?

Książkę kupicie w sklepie tutaj na blogu. Jest to jedyne miejsce, gdzie można ją legalnie nabyć. Możecie kupić tylko tom I „Sycylia wschodnia”, tylko tom II „Sycylia zachodnia” lub oba razem, wtedy za drugi płacicie mniej więcej połowę jego standardowej ceny. Jest też inna możliwość. Jeśli nie kupiliście jeszcze e-booka „Samochodem po Italii„, a jesteście nim zainteresowani, to możecie kupić wszystkie trzy książki wybierając odpowiednią pozycję na półce w sklepie. Wówczas cena w przeliczeniu na jedną książkę jest jeszcze niższa. A w ogóle najtaniej wyjdzie, jeśli zdecydujecie się na pakiet sycylijski czterech e-booków, czyli trzy wyżej wymienione oraz poradnik „Sycylia jesienią, zimą i wiosną. Podróż w niskim sezonie”. Przejście do sklepu – klik!

Punkty widokowe Sycylii oznaczone stopniem trudności

W przewodniku znajdziecie zarówno miejsca, do których wystarczy podejść spacerując po miastach czy zatrzymując się na zatokach postojowych przy drogach, jak również wieże, zamki czy kopuły kościołów, na które trzeba się wspiąć, przy czym nie zawsze jest to wspinaczka wymagająca sporego wysiłku. Są też punkty dostępne wyłącznie dla lubiących się zmęczyć i spocić, odradzane przeze mnie dla podróżujących z dziećmi. Każdy punkt subiektywnie oceniłam pod kątem trudności w zdobyciu i oznaczyłam odpowiednio znaczkiem w jednym z trzech kolorów. Co więcej, każdy punkt widokowy otrzymał unikalny numer porządkowy, począwszy od 1 do 82 w tomie I „Sycylia wschodnia” oraz od 1 do 102 w tomie II „Sycylia zachodnia”.

Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii - zdjęcia, mapy, wskazówki. Przewodnik

 

To jednak nie wszystko. Każdy punkt widokowy opisany w przewodniku posiada oczywiście zdjęcie lub zdjęcia prezentujące widoki, jakie się z niego roztaczają, a także mapy wskazujące dokładną lokalizację. Część punktów posiada także zdjęcia pomocnicze, pokazujące, jak wygląda wejście. Przykładem może być wieża jednego z kościołów. W tym przypadku pokazałam początkowy odcinek schodów, a także ostatni, trudniejszy, widoczny na poniższym zdjęciu. Takie klatki schodowe często mogą negatywnie oddziaływać na osoby cierpiące na lęk wysokości czy w przypadku bardzo ciasnych – na osoby cierpiące na klaustrofobię. Przewodnik nie tylko wskazuje Wam, gdzie warto szukać pięknych widoków, ale w wielu przypadkach ukazuje także niedogodności dotarcia do miejsca, przez co pomaga podjąć decyzję: iść czy nie iść.Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii - zdjęcia, mapy, wskazówki. Przewodnik

Jak powstawał przewodnik po punktach widokowych Sycylii?

Intensywne zbieranie materiału konkretnie pod ten przewodnik trwało od końca 2017 roku, natomiast wiedzę przekazaną w książce gromadzę niejako od osiemnastu lat, czyli od mojej pierwszej podróży na Sycylię. Sam pomysł narodził się jakieś dwa lata temu i choć ilość zgromadzonego materiału pozwoliła stworzyć publikację o łącznej objętości 662 stron, to jednak z pewnością nie wyczerpuje tematu punktów widokowych na Sycylii. Mimo jedenastu dotychczasowych podróży na wyspę nadal są miejsca, do których nie dotarłam.

Przejście do sklepu – klik!

Dlaczego e-book, a nie książka drukowana?

Podobnie jak przed premierą poradnika „Samochodem po Italii” pojawiają się pytania, czy przewodnik ukaże się również jako książka drukowana. Kochani, muszę w tym miejscu wyjaśnić kilka kwestii. Przede wszystkim e-book to też książka, tylko że elektroniczna. Przygotowywana jest identycznie, różnica polega tylko na tym, że ostatecznie plik nie trafia do drukarni, a do Waszych skrzynek mailowych, lub bezpośrednio na dyski komputerów, jeśli zdecydujecie się założyć konto w sklepie i bezpośrednio z niego pobrać książkę. Wiem, że lepiej czyta się egzemplarze drukowane, sama jestem wielką miłośniczką tej formy czytania, a w domu mogłabym otworzyć mały antykwariat. W tym miejscu muszę Wam wyjaśnić, dlaczego – przynajmniej na razie – moje książki nie są dostępne w tej formie. W maju 2019 r. otworzyłam malutkie wydawnictwo, by samodzielnie przygotowywać do sprzedaży własne publikacje i mieć stuprocentowy wpływ na ich kształt. Na razie nie mogę sobie pozwolić, by sfinansować druk książki, szczególnie takiej, jaką są „Najpiękniejszy punkty widokowe Sycylii”. Przewodnik ten w ok. 80% składa się z kolorowej grafiki, a to oznacza, że cena druku byłaby bardzo wysoka, a cena zakupu gotowej książki dla części osób wręcz zaporowa.

Na koniec dziękuję zespołowi specjalistów, którzy także pracowali przy tym e-booku. Musicie wiedzieć, że moje książki powstają w całości w Polsce, korzystam wyłącznie z usług podwykonawców działających w naszym kraju i – podobnie jak ja – tutaj odprowadzających podatki. Kupując produkty marki „Italia by Natalia” wspieracie rozwój bloga, mojego małego wydawnictwa, a także innych polskich firm, które wybieram jako partnerów w swojej działalności.

Przejście do sklepu – klik!

8 komentarzy do “Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii – zdjęcia, mapy, wskazówki. Przewodnik”

 1. Przewodnik jest fantastyczny! Szczególnie ujął mnie opis schodów/ podejść na poszczególne punkty.
  Całościowe opracowanie.
  Proponuję dołączyć link do mapy google z naniesionymi punktami, żeby można było wrzucić w nawigację i jechać.

  1. Kasiu, dziękuję za miłe słowa. Myślałam o tym na etapie pisania, ale niestety wszelkie komercyjne wykorzystanie Google wiąże się z koniecznością wykupu licencji za sporą sumę. Dlatego wykorzystałam mniej czytelną, ale bezpłatną Open Street Map. W wydaniu drugim uzupełnię punkty o kody QR do wersji internetowej map 🙂

 2. Z dużą ciekawością czytam Pani blog. Wybieramy się z żoną na Sycylię. Żona po udarze,ale chodzi. Oboje 75+. Czy będzie Pani skłonna udzielić kilku praktycznych informacji? Będę wdzięczny. Pozdrawiam.Ryszard

  1. Dzień dobry,
   Nie bardzo rozumiem. Na blogu znajduje się ok. 70 artykułów o Sycylii. Zachęcam do lektury, tam jest mnóstwo informacji.
   Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close