Najpiękniejsze punkty widokowe w Bergamo – płatne i bezpłatne. Przewodnik

Najpiękniejsze punkty widokowe w Bergamo – płatne i bezpłatne. Przewodnik

Punkty widokowe w Bergamo, niektóre popularne, inne niekoniecznie. Łącznie sześć miejsc, z których można podziwiać najpiękniejsze panoramy miasta i okolicznych gór. Gdzie je znaleźć? Które wymagają kupna biletu? Ile kosztują wstępy? Co warto wiedzieć o tych miejscach planując zwiedzanie? Zdjęcia, mapy i wskazówki praktyczne. Zapraszam!

Punkty widokowe w Bergamo

Bergamo to fascynujące miasto malowniczo położone u podnóża Alp, do którego mamy z Polski bardzo rozbudowaną siatkę połączeń tanimi liniami lotniczymi. Oprócz nowszej części znajdującej się niżej – tzw. dolne miasto – jest jeszcze prawdziwa perła w koronie północnej Italii, zwana Città Alta, czyli górne miasto. To tam znajduje się najwięcej zabytków, to tamtejsze ulice są najstarsze, to stamtąd roztaczają się najpiękniejsze widoki, których lokalizacje znajdziecie poniżej. Wszystkie zdjęcia zamieszczone w przewodniku zrobiłam w ostatnich dniach października 2023 r., gdy w Bergamo na dobre zagościła już jesień i jej kolory, ale słońce jeszcze świeciło intensywnie.

Płatne punkty widokowe w Bergamo

Campanone (wieża miejska w Bergamo)

Listę otwiera absolutny must see każdej wizyty w Bergamo. Wieża miejska znajdująca się w samym sercu Città Alta nie należy do szczególnie wysokich, ale mimo to oferuje piękne widoki, w tym ten najbardziej charakterystyczny – z kopułami i wieżami bazyliki Santa Maria Maggiore, kaplicy Colleoni oraz katedry Sant’Alessandro Martire. Co ważne i zapewne dla wielu istotne, wieża oferuje możliwość pokonania ok. 2/3 wysokości windą. Jedynie ostatni odcinek schodów, dość wąskich i stromych, należy pokonać pieszo. Wstęp kosztuje 5 euro za osobę dorosłą (na dzień publikacji przewodnika), godziny otwarcia i inne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej. Uwaga! Bilet wstępu na wieżę upoważnia do zwiedzenia muzeum opowiadającego historię powstania i rozwoju Bergamo. Choć sama nie jestem pasjonatką muzeów, to tym razem zwiedzałam z przyjemnością i zaciekawieniem. Muzeum to jest dość nowatorsko rozwiązane, sporo w nim prezentacji multimedialnych oraz iluminacji.

Rocca di Bergamo (zamek w Bergamo)

Najpiękniejsze punkty widokowe w Bergamo – płatne i bezpłatne. Przewodnik

Wczesnośredniowieczna twierdza górująca nad wschodnią częścią Città Alta to miejsce, które nie należy do najchętniej odwiedzanych atrakcji Bergamo, choć z murów zamku roztaczają się najlepsze – moim zdaniem – widoki z bliska na niemal całe stare miasto. Wspinaczka pod wejście do zamku wcale nie jest męcząca, to jedynie dwie ulice prowadzące pod górę. Bilet wstępu na mury oraz do urządzonego w twierdzy muzeum kosztuje 5 euro za osobę dorosłą (na dzień publikacji przewodnika). Aktualny cennik i godziny otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej.

druga papierowa książka

Bezpłatne punkty widokowe w Bergamo

Belvedere di Porta San Giacomo

Bergamo otoczone jest starymi murami miejskimi i posiada kilka imponujących bram, z których najpiękniejszą jest Porta San Giacomo. Z pobliskiego belvedere widać bramę i prowadzący do niej stary, murowany wiadukt, na tle gór i zabudowy miasta, zarówno górnego, jak i dolnego. Miejsce to oferuje również ławki, gdzie można odpocząć w cieniu wysokich drzew, a jesienią w pogodny dzień około południa wygrzać się w cieplutkich promieniach słońca.

Weneckie mury w Bergamo

Piattaforma di Santa Grata

Porta San Giacomo znajduje się pośrodku pięknego traktu spacerowego wytyczonego po murach miejskich, który jest jednym wielkim punktem widokowym. Można się tutaj przechadzać, odpoczywać na licznych ławkach, podziwiać widoki, biegać czy złapać autobus na dworzec kolejowy w Bergamo, by pojechać na wycieczkę, np. do Mediolanu czy nad przepiękne i pełne skarbów natury jezioro Como. Na mapie poniżej zaznaczyłam najciekawszy odcinek murów miejskich na spacer z widokiem.

Baluardo San Giacomo

Via al Castello na wzgórzu San Vigilio

Górne miasto – Città Alta – położone jest na wzgórzu, ale nad nim kawałek na zachód wznosi się kolejne, jeszcze wyżej sięgające wzgórze. Można tam dotrzeć pieszo spacerem, ale równie dobrze można skorzystać z Funicolare San Vigilio, czyli kolejki szynowej, pokonującej ten dystans w zaledwie kilka minut. Dolna stacja znajduje się za bramą miejską Sant’Alessandro. Tuż przy górnej stacji kolejki biegnie Via al Castello, z której roztacza się piękny widok na całe Bergamo. Powyższe zdjęcie wykonałam z funkcją przybliżenia.

Castello di San Vigilio

Tym miejsce, dla którego większość przybywa na wzgórze jest zamek San Vigilio, kolejna już twierdza średniowieczna oferująca piękne widoki na okolicę, ale tym razem bezpłatnie. Właśnie stąd najlepiej widać zaczynające się tuż za miastem Alpy, a jesienią dodatkowo zachwycają kolory przyrody i złote, sypiące się z drzew liście. To również doskonałe miejsce, by odpocząć na ławce w otoczeniu przyrody.

Wszystkie punkty widokowe w Bergamo na jednej mapie

Każdy z punktów wskazałam wcześniej na osobnych mapach, ale już na sam koniec podrzucam jeszcze mapę zbiorczą, która zobrazuje Wam wzajemną lokalizację punktów.

Najpiękniejsze punkty widokowe we Włoszech – inne przewodniki

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close