Punkty widokowe w Wenecji, płatne i bezpłatne, niektóre oczywiste, inne sekretne. Łącznie 17 wyjątkowych miejsc, z których można podziwiać najpiękniejsze panoramy miasta. Gdzie je znaleźć? Co warto wiedzieć? Ile kosztują wstępy? Gdzie szukać najpiękniejszych wschodów i zachodów słońca? Zdjęcia, mapy i adresy. Bierzcie i korzystajcie!
Najpiękniejsze punkty widokowe w Wenecji
Przewodnik jest subiektywny i w miarę odkrywania przeze mnie nowych miejsc będzie rozbudowywany. Jestem przekonana, że coś dla siebie znajdą tutaj także osoby dość dobrze zaznajomione z Wenecją.
Bezpłatne punkty widokowe w Wenecji
W tej części znajdziecie informacje o lokalizacji najpiękniejszych punktów widokowych w Wenecji dostępnych bezpłatnie i – z wyjątkiem jednego – bez konieczności rezerwacji.
Taras domu towarowego Fondaco dei Tedeschi
Jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Wenecji znajduje się na dachu luksusowego domu towarowego, położonego tuż przy brzegach Canal Grande. Taras naprawdę jest bezpłatny, ale należy na tej stronie zarezerwować miejsce na konkretny dzień i konkretną godzinę, w cyklach co 15 minut. Szczególnie polecam o zachodzie słońca. W przypadku opadów deszczu – nawet minimalnych – taras jest zamykany, dlatego warto zarezerwować wstęp uwzględniając prognozy pogody.
Most Rialto
Najbardziej znany z weneckich mostów oferuje piękne widoki na Canal Grande, zarówno w świetle dziennym, jak również w blasku księżyca i ulicznych latarni.
Zobaczcie więcej zdjęć Wenecji nocą.
Most Akademii – Ponte dell’Accademia
Drugi z najchętniej odwiedzanych weneckich mostów oferuje widok uznawany za najpiękniejszy spośród tych dostępnych bezpłatnie. Panoramy roztaczające się z mostu Accademia zachwycają zarówno w dzień, jak i w nocy, ale to o wschodzie słońca powstają tutaj najpiękniejsze zdjęcia.
Piazzetta San Marco
Piazzetta (placyk) San Marco, przy którym znajduje się Pałac Dożów, łączy Plac św. Marka z nabrzeżem i jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w Wenecji o wschodzie słońca.
Gondole na Riva degli Schiavoni
Jeden z najpopularniejszych widoków w Wenecji to jednocześnie jedna z największych przystani gondoli w Wenecji. Ta jednak oferuje najpiękniejszy widok, bo nie dość, że z wyspą San Giorgio Maggiore w tle, to jeszcze rano można sfotografować to miejsce ze wschodzącym słońcem.
Więcej o gondolach w poście „Gondola w Wenecji – czy warto?”
Most Westchnień (Ponte dei Sospiri)
Słynny Most Westchnień, po którym przechodzili skazańcy i wzdychali spoglądając ostatni raz na miasto. Nadal można po nim przejść i spojrzeć na Wenecję „zza krat” w ramach zwiedzania Pałacu Dożów, natomiast ten popularniejszy widok – z sąsiedniego mostu Ponte della Paglia na kanał, nad którym zawieszony jest Ponte dei Sospiri – jest powszechnie dostępnym punktem widokowym znajdującym się w tuż obok miejsca zaznaczonego na poniższej mapie.
Punta della Dogana
To przepiękny zakątek Wenecji, cypel wcinający się ostro w morze, z którego jak na dłoni widać położony po drugiej stronie Canal Grande Pałac Dożów i Dzwonnicę św. Marka, a z drugiej strony wyspę San Giorgio Maggiore. Idealne miejsce do podziwiania wschodu słońca.
Gondola Dogana Vallaresso
Canal Grande, bazylika Santa Maria della Salute, a na pierwszym planie gondole lub nie, Wasza decyzja. Miejsce, z którego zrobiłam powyższe zdjęcie znajduje się dokładnie w punkcie zaznaczonym na mapie, tuż za Placem św. Marka.
Fondamenta delle Zattere
Ten odcinek wybrzeża w dzielnicy Dorsoduro oferuje piękne widoki nie tylko o wschodzie, ale też o zachodzie słońca. W ciepłe i pogodne dni można zjeść posiłek w restauracji posiadającej taras zlokalizowany na pomoście. Często tutaj przychodziłam podczas ostatniej podróży do Wenecji.
Fondamente Nuove
Niewykluczone, że ktoś mi zarzuci przesadę, ale widok z tego miejsca wcześnie rano z wyraźnie zarysowanymi Alpami (to zależy od widoczności danego dnia) po prostu mnie zachwycił. Fondamente Nove, czyli jeden z głównych „węzłów przesiadkowych”, skąd odpływa m.in. vaporetto na wyspę Burano.
Fondamenta Croce na wyspie Giudecca
Cały ten trakt spacerowy jest tak właściwie punktem widokowym, choć im bliżej wysepki San Giorgio Maggiore, tym widok jest ładniejszy. Warto tutaj usiąść na drinka lub przekąskę, cudowne wspomnienia gwarantowane! Popołudniu słońce świeci znad wyspy Giudecca, czyli siedząc frontem do San Marco będzie grzało plecy, zamiast świecić w oczy. A jak fajnie grzało mi plecki w końcówce października, gdy sączyłam spritza i jadłam obiad z widokiem! Niezapomniane popołudnie.
Zachód słońca na Lagunie Weneckiej z pokładu vaporetto
Jeden z najpiękniejszych zachodów słońca w Wenecji można obserwować z pokładu vaporetto wracającego z wysp Burano i Murano. Oba zdjęcia powstały w końcówce października i przedstawiają odpowiednio wczesny i późny zachód słońca. Warto tak zaplanować wycieczkę na wyspy, żeby wracać w złotej godzinie.
Plac św. Marka widziany z Muzeum Correr
Muzeum Correr to oczywiście płatna atrakcja, ale kasa oraz kontrola biletów znajdują się dopiero wewnątrz, na pierwszym piętrze. Dlatego dotrzeć tam można bezpłatnie, choć dopiero po poddaniu się kontroli bagażu pod kątem zawartości niebezpiecznych przedmiotów. Przed kasą można podziwiać z okien piękny widok na plac, a także usiąść w tutejszej kawiarni i wypić kawę z tym samym widokiem, dając przy okazji wytchnienie nogom. Mimo wszystko zachęcam do kupna biletu i zwiedzenia tutejszego kompleksu muzeów, to prawdziwa kopalnia wiedzy o historii Wenecji.
Płatne punkty widokowe w Wenecji
W tej części przewodnika znajdziecie namiary na punkty widokowe w Wenecji, które są dostępne za drobną opłatą.
WENECJA – jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik
Taras Bazyliki św. Marka
Wiosną 2021 r. nastąpiły spore zmiany dla odwiedzających bazylikę. Przede wszystkim wprowadzono opłatę za sam wstęp w wysokości 3 euro oraz podniesiono opłaty za poszczególne partie bazyliki. Ma to związek ze stratami, jakie obiekt poniósł w wyniku ogromnej acqua alta (wysokiej wody) jesienią 2019 roku oraz prawdopodobnie również strat wynikających z pandemii. Obecnie wejście na taras panoramiczny wymaga kupienia pakietu bazylika + muzeum. Bilet standardowy w kasie kosztuje 10 euro. Bilet można również kupić online na konkretny dzień i godzinę, drożej za 15 euro, ale za to z ominięciem długaśnej kolejki. Wymagane jest pozostawienie plecaka w przechowali w cenie 2 euro za godzinę, no chyba, że będzie to bardzo mały plecak. Mnie wpuszczono z plecakiem, ale był mniejszy niż standardowy plecak szkolny. Widok z tarasu bazyliki jest bardzo ładny, szczególnie ten boczny na Piazzetta San Marco. Jeśli macie bardzo ograniczony czas i środki, to – w mojej opinii – lepiej wjechać na szczyt dzwonnicy, skąd widoki są lepsze, w tym na Plac św. Marka.
Dzwonnica św. Marka (Campanile di San Marco)
To zdecydowanie najpiękniejszy punkt widokowy w Wenecji spośród tych, na których można oglądać miasto z góry, a zarazem najwyższy punkt w mieście. Zamiast wspinać się schodami wjeżdża się windą. Bilet kosztuje 10 euro, gdy kupowany jest w kasie lub 12 euro przez Internet z rezerwacją daty i godziny zwiedzania. Kupujący przez Internet mają pierwszeństwo, czyli jeśli na daną godzinę wszystkie miejsca zostaną wyprzedane, to kupujący w kasie muszą poczekać.
Dzwonnica św. Jerzego (Campanile di San Giorogio Maggiore)
Bardzo podobna do dzwonnicy San Marco campanile San Giorgio Maggiore jest miejscem, do którego nie docierają tłumy. Aby dopłynąć na wysepkę należy złapać vaporetto linii 2 z San Zaccaria w kierunku wyspy Giudecca. Na dzwonnicę wjeżdża się windą, bilet kosztuje 6 euro, kupowany jest bezpośrednio przed wejściem w kasie. Ze szczytu rozciągają się piękne widoki na Wenecję i sporą część Laguny Weneckiej.
Scala Contarini del Bovolo
Przepiękne schody kręte z epoki renesansu, poprowadzone na zewnątrz pałacu Contarini to jeden z najbardziej romantycznych punktów widokowych w Wenecji. Wstęp kosztuje 7 euro, ulgowy 6 euro, dzieci do 12 roku życia bezpłatnie. Więcej o tym pięknym miejscu znajdziecie w poście „Scala Contarini del Bovolo – najpiękniejsze schody Wenecji„. Rekomendowana jest rezerwacja terminu zwiedzania online tutaj, obowiązują limity wejść w cyklach co pół godziny. Czynne codziennie od 10:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:30.
Conservatorio di Musica „Benedetto Marcello” (Palazzo Pisani) – Venice on Top
To miejsce to prawdziwy sekret! Ale ja bardzo lubię zdradzać takie sekrety, dlatego z przyjemnością podam Wam szczegóły, jak tam wejść. Taras należy do Conservatorio di Musica „Benedetto Marcello”, mieszczącego się w części Palazzo Pisani. Część pałacu położoną przy Canal Grande zajmuje luksusowy hotel, który udostępnił swoje wnętrza na potrzeby zdjęć do filmu „Casanova” z 2005 r., natomiast sam taras na dachu Palazzo Pisani wykorzystano do nakręcenia kilku scen do filmu „Duchy w Wenecji„. Taras ten jest najwyżej położonym tarasem widokowym w Wenecji. Można na niego wejść w ramach zwiedzania Palazzo Pisani i Muzeum Muzyki. Dostępne są wycieczki w języku angielskim i włoskim. Czas zwiedzania to około 1h 25 minut, wstęp kosztuje 20 euro, natomiast wstęp na sam taras kosztuje 10 euro. Rezerwacja miejsca i kalendarz terminów znajdziecie na stronie conservatorio – Venice on Top. Bilety dostępne są tylko w formie elektronicznej na tejże stronie.
Tarasy widokowe na Torre dell’Orologio
Jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Wenecji znajduje się na Placu św. Marka, jednak wcale nie należy do popularnych atrakcji. Na temat wieży oraz jej zwiedzania napisałam osobny artykuł. Po szczegóły zajrzyjcie do postu „Torre dell’Orologio – wieża zegarowa w Wenecji na Placu św. Marka. Jak ją zwiedzić?„.
Taras widokowy na dachu hotelu
Ostatnim miejscem z kategorii „płatne punkty widokowe w Wenecji”, w jakim miałam okazję napawać wzrok zachwycającymi panoramami miasta, jest taras na dachu hotelu urządzonego w starym pałacu, położonym nad brzegiem Canal Grande. Nie można tutaj po prostu przyjść i kupić bilet; taras przewidziany jest dla gości hotelowych. Więcej zdjęć, informacji o warunkach oferowanych przez hotel oraz moich wrażeniach z pobytu zawarłam w poście „Gdzie spać w Wenecji? Dlaczego warto nocować w centrum? Sprawdzone noclegi w Wenecji„.
Wszystkie punkty widokowe w Wenecji na jednej mapie
Każdy z punktów wskazałam na osobnej mapie, ale już na sam koniec pomyślałam, że niektórym może się przydać mapa zbiorcza, która zobrazuje wzajemną lokalizację miejsc.
Najpiękniejsze punkty widokowe we Włoszech – inne przewodniki
- Punkty widokowe w Rzymie;
- Punkty widokowe w Bergamo;
- Punkty widokowe w Val d’Orcia;
- Punkty widokowe na Sycylii;
- Punkty widokowe w Bolonii;
- Punkty widokowe we Florencji;
- Punkty widokowe w Turynie.
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Świetny post! Kilka miejsc już za mną, ale wiele przede mną. Informacje,jak zwykle szczegółowe i praktyczne. Dziękuję!
Pięknie dziękuję za tak miłe słowa 🙂
Świetny wpis! Byłam już w Wenecji i większość miejsc znam, ale wybieram się ponownie w tym miesiącu aby odkryć resztę ❤️
Dziękuję 🙂
Znakomity post:) Byłam w Wenecji tylko raz (oczarowana!)ale takich widoków nie doświadczyłam, Dzięki temu blogowi wracam tam ponownie i odwiedzę wiele przepięknych punktów widokowych. Dziękuje bardzo za te cenne informacje.
Bardzo mi miło, życzę udanej podróży 🙂