Najpiękniejsze punkty widokowe w Turynie – płatne i bezpłatne. Przewodnik

Najpiękniejsze punkty widokowe w Turynie - płatne i bezpłatne. Przewodnik

Punkty widokowe w Turynie, niektóre popularne, inne niekoniecznie. Łącznie 5 miejsc, z których można podziwiać najpiękniejsze panoramy miasta. Gdzie je znaleźć? Ile kosztują wstępy? Co warto wiedzieć o tych miejscach planując zwiedzanie Turynu? Zdjęcia, mapy i adresy. Bierzcie i korzystajcie!

Punkty widokowe w Turynie

Turyn – jak każde piękne miejsce – najlepiej prezentuje się w pogodny, słoneczny dzień i nie jest to nic odkrywczego. Chciałabym jednak zwrócić Waszą uwagę na wyjątkowy walor tutejszego krajobrazu, jakim są wysokie i przez większość roku ośnieżone, wysokie szczyty Alp Piemonckich, rozciągające się w odległości około 60 km w linii prostej od Turynu. Nawet jeśli dzień jest częściowo słoneczny, ale nad miastem wiszą niskie chmury, to szanse na zobaczenie gór w pełnej krasie są znikome. Dlatego jeśli w trakcie Waszego pobytu prognozy będą przewidywać dzień z bezchmurnym niebem lub znikomym zachmurzeniem, to radzę tak dopasować plan zwiedzania, by właśnie wtedy odwiedzić miejsca oferujące piękne widoki. Co więcej, pora letnia wcale nie jest gwarancją idealnej pogody. Moje dwa pobyty w Turynie przypadły na grudzień 2022 r. i czerwiec 2023 r. Przepiękne, bezchmurne niebo i niczym niezakłócone słońce rozpieszczały mnie zimą, natomiast latem trafiłam na chmury, a w ostatni dzień nawet na deszcz. Różnicę w jakości widoków możecie ocenić sami na poniższych zdjęciach.


Stop! Jedziesz do Turynu? Koniecznie przeczytaj artykuł „Najsłynniejsze kawiarnie Turynu. Bicerin i czekolada na salonach historii


Poznaj książki Natalii Rosiak o Włoszech

Płatne punkty widokowe w Turynie

W tej części przewodnika znajdziecie namiary na punkty widokowe w Turynie, które są dostępne za drobną opłatą, w określonych dniach i godzinach.

druga papierowa książka

Kopuła bazyliki Superga (Basilica di Superga)

Basilica di Superga to jedna z najważniejszych świątyń Turynu, majestatycznie wznosząca się na wzgórzu ponad miastem. Jest to wybitny przykład późnego baroku, dzieło życia architekta Filippo Juvarry. W krypcie znajduje się grobowiec rodziny Savoia – dawnych władców Turynu, a ogromna kopuła oferuje taras widokowy. Nie jest jednak on dostępny na poziomie latarni kopuły (jak np. we Florencji), tylko u jej podstawy. Za to wejście na górę nie jest zbyt wymagające. Schody się wprawdzie wąskie, a kręta i ciasna klatka schodowa może być wyzwaniem dla osób cierpiących na klaustrofobię, jednak stopień trudności w dotarciu na taras jest o wiele mniejszy, niż w przypadku kopuły we Florencji czy kopuły w Rzymie. Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziecie na tej stronie internetowej.

Jak tutaj dojechać? Na Via Po złapcie autobus do przystanku Sassi-Superga, gdzie znajduje się dolna stacja zabytkowej kolei zębatej, która powoli wspina się w górę wzgórza, a stację końcową ma tuż obok bazyliki.

Mole Antonelliana

Mole Antonelliana jest niekwestionowanym symbolem Turynu. Budynek powstał w XIX wieku, początkowo na zamówienie lokalnej społeczności żydowskiej, ale z powodów finansowych inwestycja nie została dokończona. Dopiero gdy projekt wykupiły władze miasta, budowa Mole Antonelliana została ukończona. Najpierw mieściło się tutaj Muzeum Risorgimento (Zjednoczenia Włoch), a później urządzono Muzeum Kina, które można zwiedzać do dziś. Jest to zresztą jedna z największych atrakcji Turynu; polecam ją każdemu choć trochę interesującemu się wielkim ekranem. Oprócz muzeum niemniej popularną atrakcją jest wjazd przeszkoloną windą na taras widokowy u stóp czworobocznej kopuły. Wjeżdżając spójrzcie koniecznie w górę – wnętrze kopuły robi ogromne wrażenie. Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziecie na tej stronie internetowej.

Ogrody Villa della Regina

Drugi z najpiękniejszych – w mojej opinii – punktów widokowych w Turynie znajduje się w ogrodach tarasowo okalających Villę della Regina, dawną wiejską posiadłość rodziny Savoia. Na jednym bilecie możecie zwiedzić zarówno ogrody, jak i wnętrza, co bardzo polecam. Zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca krótko przed zachodem słońca to jedno z moich najpiękniejszych wspomnień z zimowego pobytu w Turynie. W grudniu 2022 r. bilet wstępu kosztował 7 euro za osobę, dostępny od ręki w kasie biletowej na terenie pałacu. Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia i aktualnych cenach biletów znajdziecie na tej stronie internetowej.

Dzwonnica katedry – Torre Campanaria

Niezbyt wysoka dzwonnica katedry jest miejscem, z którego można się dobrze przyjrzeć zabudowie Turynu, ale do podziwiania panoram całego miasta na tle gór polecam jednak ogrody Villa della Regina i kolejny z opisanych punktów. Na dzwonnicę mimo kilku prób nie udało mi się wejść. Z informacji, które posiadam wynika, że wejście jest możliwe tylko w weekendy i w poniedziałki, ale na ile jest to wiarygodne info – trudno powiedzieć. Gdyby ktoś wiedział coś więcej w tym temacie, to będę wdzięczna za komentarz pod postem.

Bezpłatne punkty widokowe w Turynie

W tej części przewodnika znajdziecie informacje o lokalizacji najpiękniejszych punktów widokowych w Turynie dostępnych bezpłatnie i bez ograniczeń czasowych.

Monte dei Cappuccini

Najpiękniejszy – w mojej opinii – punkt widokowy w Turynie jest dostępny bezpłatnie i znajduje się po drugiej stronie Padu, tej samej, gdzie Villa della Regina i Basilica di Superga. W odróżnieniu od nich można tutaj dotrzeć dość szybko pieszo i wspinając się przy tym niezbyt wysoko. Zwróćcie proszę uwagę na fakt, że tylko z punktów widokowych dostępnych na południe od największej rzeki Italii można podziwiać panoramę miasta z sylwetką Mole Antonelliana. Dlatego uważam, że Villa della Regina i Monte dei Cappuccini to dwa najlepsze punkty widokowe w Turynie. Zdjęcie zamieszczone powyżej powstało z wykorzystaniem niewielkiego zooma.

Wszystkie punkty widokowe w Turynie na jednej mapie

Każdy z punktów wskazałam wcześniej na osobnej mapie, ale już na sam koniec podrzucam jeszcze mapę zbiorczą, która zobrazuje wzajemną lokalizację punktów.

Najpiękniejsze punkty widokowe we Włoszech – inne przewodniki

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  
Natalia Rosiak

O autorze

Nazywam się Natalia Rosiak, jestem podróżniczką, blogerką i autorką książek. Od 12 lat dzielę się z Czytelnikami wiedzą i miłością do Italii oraz inspiruję do podróży prowadząc blog, udzielając się na Facebooku, na Instagramie, na YouTube, w grupie Włochy – podróże & styl życia oraz na Twitterze. Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie, a książki papierowe m.in. w Empiku. Jako pierwszy polski twórca otrzymałam tytuł Gold Italy Ambassador Awards.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Zamknij