Strefa ZTL we Florencji (strefa ograniczonego ruchu samochodowego). Wszystko, co trzeba wiedzieć

Strefa ZTL we Florencji (strefa ograniczonego ruchu samochodowego). Wszystko, co trzeba wiedzieć

Strefa ZTL we Florencji to ważny temat, z którym powinien zapoznać się każdy planujący przyjazd do stolicy Toskanii własnym lub wypożyczonym samochodem, aby uniknąć przykrej niespodzianki w postaci mandatu. Oto szczegóły.

Dlaczego wprowadzane są strefy ZTL?

Toskania, piękna o każdej porze roku, nieustannie zachwyca turystów z całego świata. Miasta i miasteczka, których starówki nie zmieniły się od czasów średniowiecza, wzgórza, kręte uliczki, to wszystko przyciąga turystów do eksplorowania regionu, zarówno pieszo jak i samochodem. Wiele z toskańskich miast, w tym Florencja (klik w przewodnik po mieście) – z uwagi na wzmożony ruch pieszy i rowerowy – zamknęło historyczne centra dla samochodów, stając się przyjaznymi dla spacerowiczów i rowerzystów podziwiających kulturowe dziedzictwo Italii. Strefy ZTL – oprócz Florencji – obowiązują m.in. w Sienie, Lukce, Pizie i Arezzo. Wyizolowany od samochodowego zgiełku obszar historycznego centrum we Florencji oznakowany jest jako zona a traffico limitato (ZTL), co oznacza strefę ograniczonego ruchu kołowego.

Co to jest strefa ZTL?

Zona a traffico limitato (w skrócie) ZTL jest to strefa obejmująca swym zasięgiem ścisłe centrum historyczne. Strefa ta jest ograniczona dla ruchu kołowego. Wjazd, ruch i parkowanie są regulowane odrębnymi przepisami, a poruszanie się po niej samochodem przysługuje wyłącznie osobom posiadającym pozwolenia wjazdowe. ZTL jest ograniczona szeregiem oznakowanych bramek, na których zamontowane są urządzenia telepass, automatycznie wykrywające tablice rejestracyjne wszystkich przejeżdżających je pojazdów. Tutaj należy zaznaczyć, że zdecydowana większość wypożyczalni samochodów nie będzie miała wydanego pozwolenia wjazdu na ten obszar, więc poruszając się po Florencji w obrębie ścisłego centrum należy zwrócić szczególną uwagę na oznakowanie ulic. Niestety przeoczenie bramki wjazdowej na obszar ZTL w porze zakazu poruszania się pojazdami skutkować będzie niemiłą niespodzianką czyhającą w skrzynce na listy, czasem tuż po powrocie do domu, a nierzadko kilka miesięcy po toskańskiej przygodzie. Dzieje się tak dlatego, że przekraczając bramę i wjeżdżając do strefy ZTL rejestracja pojazdu jest automatycznie fotografowana i weryfikowana z listą numerów tablic, dla których wydano stosowne pozwolenia wjazdowe. Mandat za nieautoryzowany wjazd trafi do wypożyczalni, która to opłatę ceduje bezpośrednio na kierowcę. Jeśli przypadkowo wjedziecie do obszaru ZTL, nadal zostaniecie ukarani grzywną, nawet jeśli opuścicie ją chwilę później. Automatyczne kamery są bezduszne…

Strefa ZTL we Florencji

Strefa ZTL we Florencji oznaczona jest czytelnie znakami pionowymi z napisem „Zona a traffico limitato” wskazującymi początek strefy ZTL oraz sygnalizacją świetlną świecącą czerwonym lub zielonym światłem. Jak można się domyślić czerwony sygnał oznacza oczywiście zakaz wjazdu pojazdom bez specjalnych pozwoleń wjazdowych. Obszary ZTL są „aktywne” tylko w określonych godzinach. Florencka zona a traffico limitato składa się z pięciu sektorów: A, B, O, F i G. Obszary te pokazane są czytelnie na tej mapie.

druga papierowa książka

W sektorach A, B i O strefa ZTL działa przez cały rok, w dni powszednie, w godzinach: od poniedziałku do piątku od 7.30 do 20:00 oraz w sobotę od 7.30 do 16:00. Od pierwszego czwartku kwietnia do pierwszej niedzieli października działa letnia noc ZTL. Regulacja ZTL w tym okresie obejmuje wszystkie sektory (A, B, O, F i G) nawet w czwartkowe, piątkowe i sobotnie wieczory:

 • Dla sektorów A, B i O
  • od 23:00 w czwartek do 3:00 w piątek
  • od 20:00 w piątek do 3:00 w sobotę
  • od 16:00 w sobotę do 3:00 w niedzielę
  Dlatego w tych sektorach w piątki i soboty ZTL jest stale aktywny od 7:30 do 3:00 następnego dnia.
 • Dla odcinków F i G
  • od 23:00 w czwartek do 3:00 w piątek
  • od 23:00 w piątek do 3:00 w sobotę
  • od 23:00 w sobotę do 3:00 w niedzielę

Więcej aktualnych informacji znajdziecie na stronie miasta tutaj.

Jak poruszać się po Florencji, by nie wjechać do strefy ZTL?

Miasto zadbało o zagubionych kierowców projektując wjazd do strefy ZTL we Florencji w taki sposób, by kierowcy orientując się, że droga przed nimi jest zamknięta, mogli łatwo ją objechać bez konieczności wjeżdżania do obszaru objętego ograniczeniami. Dlatego też zona traffico limitato ma swój początek w obrębie skrzyżowań i rond. Poruszanie się po centrum Florencji autem może prowadzić do nerwowych sytuacji, stąd warto przed przyjazdem do miasta dokładnie przestudiować mapę strefy ZTL, która to niekoniecznie będzie widnieć w bazie nawigacji GPS. Jeśli zarezerwowaliście nocleg we Florencji, który znajduje się w obrębie strefy ZTL, konieczny staje się kontakt z recepcją przed rozpoczęciem podróży, w celu uzyskania niezbędnych informacji dojazdowych.

Zdjęcie na początku wpisu © www.ilsitodifirenze.it

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

Jeden komentarz do “Strefa ZTL we Florencji (strefa ograniczonego ruchu samochodowego). Wszystko, co trzeba wiedzieć”

 1. We Włoszech byliśmy kilkunastokrotnie. Od 1997 roku mamy swoją bazę na wybrzeżu Toskanii. We Florencji byliśmy kilka razy. Wczoraj pierwszy raz otrzymałem powiadomienie o mandacie za wjazd do strefy we Florencji. Przyszedł po roku. Kwota prawie 177 euro. Taniej było zostawić samochód na parkingu przy autostradzie i wynająć w obie strony taksówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close