Najlepszą pizzę na świecie jada się w Neapolu, co do tego nie powinien mieć wątpliwości żaden miłośnik Italii. Ale będąc na miejscu można dostać zawrotu głowy, bo lokali serwujących to danie jest niezliczona ilość. Który wybrać? Przedstawiam Wam subiektywny przewodnik „Najlepsze pizzerie Neapolu” według Italia by Natalia. W każdej z nich byłam i jadłam przynajmniej raz. Ceny, adresy, zdjęcia, czas oczekiwania na stolik. Wszystko, co musicie wiedzieć o pizzy przed podróżą do Neapolu i w przypadającym dziś Międzynarodowym Dniu Pizzy! Zapraszam!
Pizza margherita – symbol Włoch
Chcąc napisać, ile razy byłam do tej pory w Neapolu, musiałam najpierw policzyć. No i wyszło, że na przestrzeni czterech lat było to osiem wizyt. Czasem na kilka dni, a czasem tylko przejazdem, na jeden dzień, ale zawsze, bez wyjątku, taki wypad w moim przypadku kończy się (bądź zaczyna) w pizzerii. Po prostu będąc w Neapolu zbrodnią byłoby nie zjeść najsłynniejszego dania świata, które właśnie tutaj, w cieniu Wezuwiusza, narodziło się wiele lat temu. Kiedy dokładnie? Powszechnie przyjęto, że miało to miejsce w roku 1889. Klasyczną margheritę składającą się z ciasta oraz sosu pomidorowego mozarelli i świeżej bazylii, trzech składników w barwach włoskiej flagi skropionych na koniec oliwą z oliwek, stworzył niejaki Raffaele Esposito na cześć Królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej i Króla Umberta I, którzy przybyli z wizytą. Esposito pracował wówczas w lokalu Pietro Il Pizzaiolo, znanym dziś jako Pizzeria Brandi, stąd uważana jest ona za miejsce, w którym narodziła się margherita.
Pizza fritta – smażone złoto Neapolu
Wszyscy znają margheritę pieczoną w palenisku opalanym drewnem, jednak niewielu słyszało o pizzy fritta – smażonej w głębokim tłuszczu, która dziś jest typową pozycją w menu neapolitańskiego street foodu, a w latach wojny i krótko po niej była jednym z podstawowych dań spożywanych przez głodującą społeczność miasta, ledwo wiążącą koniec z końcem. Te same składniki, które wykorzystywane są w pizzy tradycyjnej, w przypadku fritty „zamykane” są kolejną warstwą ciasta, a następnie całość wrzucana jest do gorącego oleju. No właśnie. Olej nawet w tamtych trudnych latach był łatwo dostępny i tani, a przyrządzona w taki sposób pizza jest o wiele bardziej kaloryczna, a dzięki temu syci na dłużej. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że nawet bardzo głodna zawsze mam problem, aby zjeść całą. Koniecznie musicie spróbować, fritta jest pyszna, chrupiąca, a złoty kolor nadaje jej niezwykle apetycznego wyglądu. Uwaga łakomczuchy! Tuż po rozkrojeniu można łatwo oparzyć język 😉 Poniżej krótki film przedstawiający wykonanie fritty w słynnej pizzerii Starita a Materdei.
Pizza neapolitańska – to musisz wiedzieć
W 2016 roku Unia Europejska objęła ochroną tradycyjną pizzę neapolitańską. Nie może mieć ona więcej niż 35 cm średnicy i 2 cm wysokości na brzegach, a składniki mogą pochodzić wyłącznie z regionu Kampania. Pizza może być wypiekana jedynie w piecu opalanym drewnem, w temperaturze 400°C, aby była gotowa po 90 sekundach, bo po tym czasie ciasto zaczyna twardnieć. Ponadto pizza musi być elastyczna i miękka, by bez problemu składać się dwukrotnie, w trójkąt. Nad jakością produktów używanych do wyrobu neapolitańskiego specjału czuwa Associazione Verace Pizza Napoletana, organizacja mająca na celu zachowanie autentyczności tej pizzy. Kilka lat temu markę „pizza neapolitańska” próbowały wykupić zagraniczne koncerny, aby umieszczać tę zastrzeżoną dziś nazwę na mrożonych wyrobach pizzopodobnych, sprzedawanych w supermarketach. Aby jeszcze bardziej chronić, ale też rozpowszechniać prawdziwą pizzę z Neapolu, Włochy zgłosiły ją jako kandydata do wpisania na listę UNESCO. Wyniki w tym roku.
Najlepsze pizzerie Neapolu – ranking
Pod uwagę brałam:
1. Smak
2. Cenę (aktualną na dzień publikacji postu)
3. Długość oczekiwana w kolejce na stolik (im dłużej, tym lepiej)
Najlepsze pizzerie Neapolu: miejsce 6 – Pizzeria Brandi
Byłam tu raz w grudniu 2013 r.
1. Smak – dobra
2. Cena – od 7,50 euro za margheritę
3. Długość oczekiwana w kolejce na stolik – stolik od ręki
Brandi, niby ta najsłynniejsza, kolebka pizzy neapolitańskiej, dlaczego znalazła się na ostatnim miejscu? Ponieważ każda pizzeria ujęta w tym zestawieniu jest w mojej ocenie lepsza. Po pierwsze, w Brandi wcale nie jest najsmaczniej. Po drugie – cena. Skoro za margheritę mam zapłacić dwukrotnie tyle, co w Sorbillo, to ja bardzo dziękuję, nawet stolik od ręki nie jest w stanie mnie przekonać, wolę postać godzinę na ulicy. Nie znaczy to, że odradzam Wam odwiedziny w tym słynnym lokalu. W żadnym wypadku. Jest tu w miarę elegancko, w porównaniu choćby z Sorbillo czy Da Michele, jest fajny klimat, no i czuć historię na każdym kroku. Jednak nastawcie się, że Brandi ciągnie w dużej mierze na renomie i turystyce. Niestety. Miejscowych tutaj raczej się nie spotka.
Najlepsze pizzerie Neapolu: miejsce 5 – Pizzeria Trianon da Ciro
Byłam tu raz we wrześniu 2014 r.
1. Smak – bardzo dobra
2. Cena – od 4,5 euro za margheritę
3. Długość oczekiwana w kolejce na stolik – stolik od ręki
Trianon da Ciro to sporych rozmiarów dwupoziomowa pizzeria, znajdująca się na przeciwko słynnej Da Michele. Pizza jest bardzo smaczna, do rachunku doliczane jest coperto (opłata za serwis). Nie wiem, czy znajdzie się wśród Was ktoś tak szalony jak ja, kto jedzie z psem do Neapolu, ale jeśli tak to wiedzcie, że w Trianon da Ciro czworonogi są mile widziane.
Najlepsze pizzerie Neapolu: miejsce 4 – Pizzeria Di Matteo
Byłam tu dwa razy: w czerwcu 2012 oraz w grudniu 2013 r.
1. Smak – bardzo dobra
2. Cena – od 4,0 euro
3. Długość oczekiwana w kolejce na stolik – stolik od ręki
Więcej o pizzerii Di Matteo znajdziecie w poście, do którego link znajduje się poniżej.
Pizzeria Di Matteo. Bill Clinton wie, co dobre. Dzień 3, część I
Najlepsze pizzerie Neapolu: miejsce 3 – Starita a Materdei
Byłam tu dwa razy: w czerwcu 2012 oraz we wrześniu 2013 r.
1. Smak – rewelacja
2. Cena fritty – od 6 euro, cena margherity 4 euro
3. Długość oczekiwana w kolejce na stolik – w tygodniu stolik od ręki, w weekend ok. 30 min
Więcej o pizzerii Starita a Materdei znajdziecie w poście, do którego link znajduje się poniżej.
Najlepsze pizzerie Neapolu: miejsce 2 – Pizzeria da Michele
Byłam tu dwa razy: w czerwcu 2012 oraz w grudniu 2013 r.
1. Smak – rewelacja
2. Cena – od 4,0 euro
3. Długość oczekiwana w kolejce na stolik – około 20 minut
Więcej o pizzerii Da Michele znajdziecie w poście, do którego link znajduje się poniżej.
Neapol. Pizzeria Da Michele – margherita z Julią Roberts. Dzień 2, część II
Najlepsze pizzerie Neapolu: miejsce 1 – Pizzeria Sorbillo
© Gino Sorbillo
© Gino Sorbillo
Byłam tu raz w marcu 2016 r.
1. Smak – rewelacja
2. Cena – od 3,70 euro
3. Długość oczekiwana w kolejce na stolik – około godziny
Więcej o pizzerii Sorbillo znajdziecie w poście, do którego link znajduje się poniżej.
Jedziecie do Neapolu? Szukacie sprawdzonego, niedrogiego i fenomenalnego noclegu w samym centrum miasta? Koniecznie przeczytajcie!
Nocleg w Neapolu. Moja niezapomniana przygoda w Napoli Retro
Sprawdzone noclegi we Włoszech – lista, opisy, zdjęcia, mapa. 122 obiekty noclegowe w 18 regionach
Jeśli podoba Wam się ten post, to mam świetną wiadomość! Podobnych przewodników kulinarnych jest na blogu więcej:
- Gdzie zjeść w Palermo?
- Gdzie zjeść w Taorminie?
- Gdzie zjeść w Trapani?
- Gdzie zjeść w Bolonii?
- Gdzie zjeść w Bari?
- Gdzie zjeść we Florencji?
- Gdzie zjeść w Cagliari?
- Gdzie zjeść w Alghero?
- Gdzie zjeść w Syrakuzach?
- Gdzie zjeść nad jeziorem Como z pięknym widokiem?
- Gdzie zjeść w Tropei?
- Sprawdzone restauracje w Toskanii
- Gdzie zjeść w Wenecji?
- Gdzie zjeść w Rzymie?
- Gdzie zjeść na wybrzeżu Amalfi?
- Gdzie zjeść w Bergamo
- Najlepsze lody we Włoszech
- Gdzie zjeść nad jeziorem Garda?
Jeśli macie jakieś pytania, to proszę, zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, postaram się na każdy odpowiedzieć i coś doradzić. Bardzo chętnie poczytam też o Waszych doświadczeniach z podróży do Neapolu, o pizzy, śmiało dzielcie się informacjami, na pewno pomogą one osobom dopiero planującym podróż.
Zdjęcie na początku wpisu © Gino Sorbillo.
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Droga Natalio,
Twój dzisiejszy post spadł mi z nieba, za parę tygodni odwiedzimy Neapol całą rodziną i mam zamiar wypróbować co najmniej trzy spośród rekomendowanych miejsc. Na podstawie Twoich poprzednich wpisów układałam już sobie ranking, a tu jak na zawołanie pojawiły się zebrane informacje z adresami. Mamy też miłośników owoców morza w składzie rodziny – może jakaś sugestia co do lokalu? Gdybyś jeszcze „dorzuciła” lodziarnie i ew. słodkości – wdzięczność moją i mojej rodzinki masz zapewnioną (czworo dzieci z dobrym apetytem).
Kawiarnie mam już zapamiętane.
Pozdrawiam serdecznie.
Marysiu jeśli chodzi o owoce morza, to nie mam swojego ulubionego lokalu w Neapolu, jadłam dwukrotnie bardzo dobre spaghetti w Da Peppino Avallinese w uliczce bocznej od Piazza Garibaldi, tutaj pisałam o o tym lokalu, zobacz też w aktualizacji na samym dole posta http://new.italia-by-natalia.pl/neapol-pizzeria-da-michele-margherita-z-julia-roberts-dzien-2-czesc-ii/
Co do słodkich wypieków to od pierwszej wizyty w Neapolu jestem wierna Attanasio http://sfogliatelleattanasio.it/home.html , tanie i zawsze świeżutkie, również w uliczce bocznej od Piazza Garibaldi. To jeden z ulubionych lokali neapolitańczyków jeśli chodzi o słynne sfogliatelle 🙂
Dostałaś mój e-mail?
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Zdecydowanie polecam Il Gobetto. FE NO ME NAL NE owoce morza w genialnych cenach.
https://pl.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g187785-d1636907-Reviews-Osteria_Il_Gobbetto-Naples_Province_of_Naples_Campania.html
Byłam właśnie dzisiaj 🙂 sama, pośród samych włochów 🙂 było pysznie!
Natalio,
zaglądam tu po roku i cieszę się, że znowu pojawiają się Twoje cenne informacje.
Po ponad 2 dekadach podróży po Italii nie spodziewałem się, że mogę znaleźć coś ciekawego dla siebie na portalach i blogach podróżniczych. Ale 1,5 roku temu w Val d’Orcia dzięki Tobie odkryłem, że mieszkam niedaleko termalnego strumyka, którego nie odwiedziłbym gdyby nie Twój blog. Świetny zresztą…
Cieszę się, że znów piszesz. Bardzo…
Liczę na kolejne inspiracje.
Witaj Witoldzie,
nawet nie wiesz, jak wielką przyjemność sprawiłeś mi tym komentarzem 🙂
Ja też się cieszę, że wróciłam do pisania i postaram się dostarczać nowych inspiracji.
Dobrze rozumiem, że mieszkasz w Toskanii na stałe?
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Witaj,
trochę bywam w Neapolu jako fan Napoli i wiele pizzerri odwiedziłem. Z Twojego rankingu wszystkie poza Trianon da Ciro. Najlepszą jednak pizzę zjadłem w Pizzeria Attanasio, która znajduje się bardzo blisko rodziny Sorbillo . Polecam przy każdej następnej wizycie – moja już za 3 tygodnie 🙂
pozdrawiam słonecznie
Daniel, dzięki, muszę tam zajrzeć. A tak przy okacji, pytałam Cie już kiedyś w grupie. Wiesz, czy Arek ma swoją ulubioną pizzerię w Neapolu? Masz w ogóle jakiś kontakt z nim, czy te fotki to była taka wyjątkowa chwila, przypadkowe spotkanie? 😉
Pozdrawiam!
Natalia, ja swego czasu chciałem się umówić na kawę z Milikiem 🙂 Zadzwoniłem do managera i on powiedział, że nie byłoby kłopotu gdyby nie fakt, że dzwonię dzień wcześniej przed moim przyjazdem 🙂 To był okres, kiedy był kontuzjowany i czasu pewnie miał sporo.
Niemniej nie zaszkodzi po prostu zadzwonić 🙂
Agent: Przemysław Dawid PAŃTAK (Football Management Group)
E-mail: info@f-mg.com
Phone: +49 178 72 321 68 (Ger), +372 5949 2051 (International), +48 508 55 79 72 (Pol)
strona: http://www.milik99.com/
dział: Contact.
Doprecyzowując: nie miało to byc spotkanie stricte towarzyskie. Prowadzę stronę piłkarską i chciałem po prostu zrobić jakiś wywiad z Milikiem. Ale przy okazji Twojego bloga rozmowa nie musi być tylko piłkarska 🙂
Maciek, piękne dzięki! 😀
Natalia, odwiedziłas może Pizzeria Antica Capri? Jestem ciekawy Twojej opinii bo dla mnie to numero uno w Neapolu
http://www.anticacapri.it
Witaj Maciek!
Niestety nie, ale dzięki za namiar, następnym razem chętnie tam zajrzę 🙂
Pozdrawiam!
Do listy koniecznie bym dodała pizzerię „Concettina ai Tre Santi” na Sanità, byłam kilka razy i nigdy się nie zawiodłam, w tygodniu w porze obiadowej jest zazwyczaj krótki czas oczekiwania, natomiast wieczorami i w weekendy jest bardzo długa kolejka. Cenowo wychodzi przeciętnie, troszkę drożej niż w Sorbillo ale nadal bardzo przystępnie biorąc pod uwagę jakość i wielkość pizzy. http://www.pizzeriaoliva.it/ Drugą pizzerią o której chcę wspomnieć jest 50 Kalò- pizza w smaku absolutnie fantastyczna, gorąca i do tego robią na miejscu przepyszne frittatine. Cenowo wychodzi drożej bo lokal jest troszkę „wyższej klasy” no i niestety dosyć daleko od centrum bo na Mergellina, dla mnie osobiście pod względem smaku pizzy jest na drugim miejscu najlepszych pizzerii czyli po Sorbillo. http://www.50kalò.it/index.php/pizzeria-napoletana-50-kalo Ostatnia informacja z osobistego doświadczenia radzę unikać Pizzerii Toto e Peppino- najgorsza pizza jaką jadłam we Włoszech, a łatwo się nadziać bo w samym centrum kilka kroków od Sorbillo i jeszcze w Donna Sofia pizza była zdecydowanie przesolona i niewystarczająco ciepła.
Agata dzięki za namiary, nie wykluczone, że przy najbliższej okazji zajrzę do obu polecanych przez Ciebie pizzerii. Kocham Neapol i co jakiś czas po prostu muszę do niego wracać 😉
Pozdrawiam!
Super artykuł ! Popieram w 99%, bo Brandi absolutnie powinien być skreślony z takiej fajnej listy, to już nie te czasy, nie wystarczy sława, że wymyślił 'Margherita’. Byłem tam kilka miesięcy temu wraz z trzema moimi współpracownikami … kiedy w nocy wracaliśmy do Abruzzo, już na wyskośći Cassino zaczeliśmy się wszyscy żle czuć (zatrucie żle przeczymywaną maką). Na to miejsce może by dodać którąś z pizzeri na 'mercato del pesce’? Complimenti per il Blog. Ah i jeszcze dodam … produkty pochodzące wyłącznie z regionu Kampania to może być kłopot, właśnie u Brandi byłem po kilku dniowych pracach z Istituto Zooprofilattico Sperimentale del Mezzogiorno, Regione Campania e Ministero della Salute nad tematem „Terra dei Fuochi” 🙁
Wlasnie zajadamy pizze u Sorbillo. Poeaja smaku. Dodam ze w Italii nie jestesmy piewrwszy raz co prawda moj maz marudzil ze dlugo sie czeka ale jak juz dostal pizze zeczywiscie go zachwycila i zaniemowil tylko piwo slabo wypadlo. Wino bardzo dobre ale to Wlochy wiec wybaczamy