Gdzie zjeść w Wenecji i na okolicznych wyspach? Co zjeść w Wenecji? Czym są słynne bacari i gdzie ich szukać? Gdzie pójść na wyborną kawę i ciacho, gdzie kupić pizzę na wynos, a gdzie serwują najlepsze cicchetti? Z ostatniej podróży przywiozłam m.in. kilkadziesiąt sprawdzonych adresów gastronomicznych rozrzuconych po mieście, pod którymi zjecie i wypijecie za mniej niż 10 euro. Dzielnice Castello, San Marco, Cannaregio, San Polo, Santa Croce, Dorsoduro, Giudecca, wyspy Murano, Burano i Lido + prawie 100 zdjęć. Zapraszam!
„Gdy jesteś w Wenecji jedz jak wenecjanie” – The New York Times
Bacari – gastronomiczny symbol Wenecji
Kiedy wenecjanie chcą coś zjeść, to idą do bacari, czyli lokali będących połączeniem winiarni, baru i bistra. Można tam niekiedy przekąsić bardziej konkretne danie, takie jak risotto, pastę, deskę wędlin i serów albo choćby smażone kwiaty cukinii, jednak tym, co króluje we wszystkich niemal bacari są cicchetti, popijane kieliszkiem ombra. Słowo ombra – w dosłownym tłumaczeniu „cień” – pochodzi prawdopodobnie od cienia na Placu św. Marka, w którym składowano beczki z trunkami. Bo ombra to weneckie określenie na lampkę białego lub czerwonego wina albo spritz. W bacari takie lampki to koszt zazwyczaj 3 euro, czasem trochę więcej, ale bywa też, że i trochę mniej. Z bacari w Wenecji jest podobnie jak w całej Italii z barami z kawą; każdy mieszkaniec ma jeden lub kilka ulubionych adresów i tam najczęściej zagląda. Popularnym zwyczajem jest andare per bacari lub giro dei bacari, czyli wycieczka od bacaro do bacaro, w trakcie której w każdym z miejsc zajada się cicchetti i pije ombra. Takie kulinarne spacery są popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i wśród wtajemniczonych turystów, chcących poznać autentyczną Wenecję. Na taką wycieczkę można się umówić z przewodnikiem, ale można też zorganizować ją samodzielnie, na przykład korzystając z tego przewodnika. Ja przez tydzień codziennie organizowałam sobie zwiedzanie Wenecji połączone z giro del bacari, dlatego zebrałam dla Was 14 sprawdzonych adresów na cicchetti e ombra. Czyli podsumowując, już wiecie, że podstawowa odpowiedź na pytanie „gdzie zjeść w Wenecji?” brzmi: w bacari. Jednak zanim ruszymy ich śladem muszę Wam nieco opowiedzieć o kulinarnych specjałach Wenecji, a w szczególności wyjaśnić, czym są owe słynne cicchetti.
Co zjeść w Wenecji? Czego koniecznie spróbować?
Nie zamierzam w tym miejscu pisać szczegółowo o kuchni weneckiej, bo to temat na osobny artykuł. Jest jednak kilka kwestii i lokalnych specjałów, o których po prostu nie można nie wspomnieć przy okazji pisania o lokalach gastronomicznych w Wenecji.
Cicchetti
Kto chce jeść jak wenecjanie, a do tego tanio i smacznie, ten musi spróbować cicchetti [wymowa: cziketti], od łacińskiego słowa ciccus – mały. Cicchetti to przekąski, które najczęściej mają formę:
- crostini – kromek bagietki z najróżniejszymi dodatkami;
- panini – małych kanapek „składanych”, najczęściej z wędliną;
- tramezzini – mięciutkich kromek z białego chleba z dodatkami;
- polpette – smażonych lub gotowanych pulpecików, także wegetariańskich.
Najpopularniejsze są crostini. Ale to nie wszystko. Cicchetti to również połówki jajka z dodatkami, marynowane ośmiorniczka, smażone anchois czy sardynki. Jednym słowem różnorodność cicchetti jest ogromna, a do tego ich cena jest bardzo atrakcyjna i kształtuje się od 1,2 euro, przez najczęściej 1,5-2,0 euro, po aż 3,50 euro w przypadku kromek z surowymi owocami morza. Niektóre wersje smakowe pojawiają się sezonowo, np. zimą serwowane są cięższe i bardziej kaloryczne cicchetti. Zaletą tych przekąsek jest dostępność przez cały dzień, od ręki, bez czekania. Wenecjanie jadają cicchetti na śniadanie, w porze obiadu, jako aperitivo czy nawet na kolację, jeśli ktoś nie ma czasu na tradycyjną knajpę. Albo późnym wieczorem w drodze z imprezy, choć nie każde bacaro jest czynne do nocy. Uczulam, aby nie kupować kanapek krótko przed zamknięciem baru, bo pieczywo może już być obeschnięte. Wszak tuż przed zamknięciem nowe cicchetti już nie powstają. Raz miałam taką sytuację, gdy za szybą były już ostatnie sztuki i niestety to był niewypał. W ciągu dnia na bieżąco powstają nowe i są dokładane całymi talerzami za szybę bacari. W zależności od apetytu 5-8 sztuk praktycznie zastępuje główny posiłek.
Jakie mogą być dodatki do crostini? To w dużej mierze zależy od wyobraźni i talentu osoby, która owe kompozycje przygotowuje. Bo zazwyczaj są to właśnie kompozycje, nierzadko zaskakujące. Grillowane warzywa, sery takie jak robiola czy gorgonzola, tuńczyk, łosoś, sardele, sardynki, wędliny, boczek, smażone kwiaty cukinii, owoce morza, no i kultowa baccala, czyli dorsz. Posypywane są pistacjami, migdałami, roszponką, mają dodatek czosnku, cebuli, imbiru, wzbogacane są majonezem lub pastą z trufli, a to dopiero fragment tego, co udało mi się zobaczyć i posmakować. Co ciekawe, cicchetti można znaleźć nie tylko w bacari, ale choćby w kawiarniach, na przykład w luksusowej Caffè Quadri na Piazza San Marco.
Baccala mantecato
Dorsz jest bezapelacyjnie królem weneckich bacari. Najczęściej spotykane są wersje: baccala mantecato oraz baccala vicentina. Cicchetti con baccala mantecato, czyli słynne kromki pieczywa z dorszem mantecato to najpopularniejszy przysmak kuchni weneckiej. Dorsz w takiej formie jest dość czasochłonny w przygotowaniu, ale fantastyczny w smaku. Solnego dorsza należy najpierw gotować na wolnym ogniu, a następnie ubijać z oliwą do uzyskania gładkiego musu. Serwuje się wersje cicchetti zarówno z samą pastą z dorsza, jak i posypane pistacjami, migdałami, z dodatkiem roszponki, pietruszki czy pomidora. Wszystko zależy od osoby przygotowującej i jej wyobraźni. Pycha!
Sarde in saor
Klasyk weneckiej kuchni. Smażone sardynki w słodko-kwaśnej marynacie z cebuli, octu winnego, rodzynek i orzeszków pinii. „Saor” w języku weneckim oznacza „smak”.
Gamberi in saor
Gamberi in saor to mniej popularna, ale równie pyszna wersja Sarde in saor, tylko zamiast sardynek rolę główną odgrywają krewetki. Pycha!
Fegato alla Veneziana
Wątróbka cielęca z cebulą, podawana jako drugie danie w restauracjach serwujących tradycyjną kuchnię wenecką.
Risi e bisi
Proste risotto z groszkiem, które jest częścią weneckiej historii. Spożywane było niegdyś m.in. przez Dożów w dniu św. Marka.
Ryby i owoce morza
Kuchnia wenecka w znacznym stopniu opiera się na rybach i owocach morza, których w okolicy jest pod dostatkiem. Kultowy dorsz czy sardynki to jednak dopiero początek długiej listy rybnych pyszności, jakich można spróbować na Lagunie Weneckiej.
Bigoli in salsa
Klasyczne pierwsze danie kuchni weneckiej, złożone z makaronu bigoli typowego dla regionu Veneto, przypominającego nieco grube spaghetti, w sosie z solonych sardynek oraz cebuli.
Spaghetti ai caparossoli
W typowych restauracjach i trattoriach weneckich pod tą nazwą kryje się typowa pasta z małżami (vongole) poławianymi na lagunie oraz pietruszką.
Folpetti alla veneziana
Popularna przystawka tradycyjnej kuchni weneckiej. Są to gotowane i nadziewane ośmiorniczki, marynowane w oliwie z cytryną, z dodatkiem czosnku i pietruszki.
Veneziano, czyli Aperol Spritz, Campari Spritz i Select Spritz
Veneziano to nic innego jak popularny spritz, czyli drink złożony z prosecco lub białego wina, likieru i wody sodowej. Do najbardziej klasycznego veneziano dodawany jest Select. Jest to pierwszy gorzkawy likier do drinków, opracowany w Wenecji w 1920 roku przez braci Vittorio i Mario Pilla. Select powstaje na bazie trzydziestu ziół. Innymi likierami dodawanymi do weneckich drinków są: czerwone Campari oraz pomarańczowy Aperol, niekwestionowany król lokalnych barów. Popularny w całej Italii Aperol Spritz serwowany jest z plasterkiem pomarańczy, ale w Wenecji częściej dodaje się zieloną oliwkę. Zwyczaj ten narodził się w latach 70-tych XX wieku.
Kawa
Życie towarzyskie w Wenecji toczy się najczęściej w bacari oraz przy kawiarnianych stolikach. Niby nic szczególnego, przecież cała Italii kawą stoi, kawa jest we Włoszech wręcz kultywowana. Jednak Wenecja jest tym miejscem, gdzie kawa na tereny dzisiejszej Italii trafiła w pierwszej kolejności, a to za sprawą handlu z Konstantynopolem. Dlatego dla wenecjan kawa i cieszenie są nią przy kawiarnianych stolikach jest czymś szczególnie ważnym.
Makaroniki
Czy wiedzieliście, że słynny przysmak francuskich cukierni narodził się w Wenecji? A przynajmniej tak głosi legenda. Pewnego dnia robiąc ciasto na oblaty, wenecki cukiernik miał dodać zmielonych migdałów zamiast mąki pszennej. Następnie receptura powędrowała do Francji, gdzie została dopracowana i rozwinięta, aż powstały znane nam dziś makaroniki. Jednak kolebką tego przysmaku jest właśnie Wenecja, a tutejsi cukiernicy prześcigają się w tworzeniu wielokolorowych (wielosmakowych) ciasteczek. Makaroniki nie są tanie, ale koniecznie trzeba ich spróbować będąc w Wenecji.
Buranello (Bussolà)
Buranello zwane również Bussolà to popularne suche ciastko, wypiekane w dwóch kształtach: okrągłe lub w kształcie litery S (esse). Buranelli można przechowywać przez dłuższy czas, do tego są kaloryczne. Wynika to z dawnego zapotrzebowania na energetyczny prowiant dla rybaków wypływających w morze. Ciastka wypiekane są z mieszaniny mąki, cukru, jajek i masła, ale szczegóły przepisu są słodką tajemnicą mieszkańców wyspy Burano, skąd bussolà pochodzi.
Zaletti veneziani
Pyszne ciasteczka zawierające w składzie m.in. mąkę kukurydzianą i rodzynki moczone uprzednio w grappie. Przepis na zaletti veneziani.
Focaccia dolce veneta
Włosi dzielą się na tych, którzy w okresie świąt Bożego Narodzenia jedzą panettone oraz na tych, którzy – szczególnie na północy – jedzą pandoro. Wenecjanie jednak wyłamują się z tej tradycji i zajadają najczęściej ciasto przewrotnie zwane focaccia dolce veneta. Pycha!
WENECJA – jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik
Gdzie robić zakupy spożywcze w Wenecji?
Mercato di Rialto
Wenecjanie – podobnie jak pozostali mieszkańcy Italii – uwielbiają targi i bazarki. Choć takie miejsca zazwyczaj nie są dostrzegane przez jednodniowych turystów kierujących się od razu w okolice Placu św. Marka, to jednak istnieją i są bardzo popularne wśród mieszkańców. Tuż obok mostu Rialto po stronie zachodniej Canal Grande, czyli w dzielnicy San Polo, od wtorku do soboty, od wczesnego poranka do południa rozkłada się Mercato di Rialto. Jest to duży bazar, na którym kupicie niemal wszystko, co zdrowe i pyszne, m.in. ryby i owoce morza, warzywa i owoce, nie tylko sezonowe, grzyby, przyprawy czy bakalie.
Pojedyncze stragany i małe bazarki
W innych częściach Wenecji możecie trafić na miejsca z pojedynczymi straganami, nie tylko takimi stojącymi na czterech nogach, ale też pływającymi na łodziach. Nie przypominam ich sobie w okolicy Placu św. Marka, ale już w dzielnicach San Polo, Santa Croce, Dorsoduro czy Cannaregio tak.
Supermarkety sieci Coop
W Wenecji znajdziecie oczywiście także sieciowe markety, np. Coop czy Conad. Na poniższej mapie zaznaczyłam czarnymi symbolami wózka sklepowego kilkanaście sklepów tych dwóch sieci, a symbolem czarnej ryby Mercato di Rialto.
Piekarnia Maramao
W dzielnicy Cannaregio polecam Wam wspaniałą piekarnię, w której można kupić chleb, bułki, weneckie ciasta i ciasteczka, a także rzemieślnicze ciasta okolicznościowe, na przykład wielkanocną colombę czy bożenarodzeniowe pandoro, panettone lub focaccia dolce veneta. To ostatnie sama kupiłam właśnie w Maramao i zabrałam do domu, smakowało wybornie!
Gdzie zjeść w Wenecji? Mapa sprawdzonych adresów
Na poniższej mapie zaznaczyłam wszystkie miejsca, które polecam w Wenecji. Mapę możecie powiększać, przesuwać, klikać w poszczególne punkty, a wtedy pojawi się nazwa i adres lokalu. Kolorem czarnym i symbolem noża i widelca oznaczyłam bacari, kolorem purpurowym miejscówki na lody, pizzę i szybkie przekąski inne niż bacari, a kolorem żółtym kawiarnie. Dodatkowo kolorem fioletowym oznaczyłam dwa miejsca w sam raz na jesień, zimę i wiosnę, gdzie można kupić gorącą czekoladę na wynos. Po zdjęcia, opis i szczegóły musicie zjechać myszką niżej, gdzie każde miejsce zostało opisane. To są naprawdę świetne miejsca. Jak zapewne zauważycie, do każdego lokalu zamieszczam własne zdjęcia, bo w każdym z nich jadłam. Tutaj nie ma ściemy, nie ma zbieraniny przypadkowych miejsc z komentarzy na Facebooku czy spisanych z TripAdvisora. Bierzcie i korzystajcie, smacznego!
Hit Italia by Natalia – takim dopiskiem oznaczyłam moje perełki na tejże liście
Gdzie zjeść w Wenecji w bacari?
Corner Pub – Hit Italia by Natalia
Jedno z moich ulubionych bacari. Świetna atmosfera, oryginalny wystrój, pyszne cicchetti i Aperol Spritz, pełno ludzi o każdej porze dnia. Co wartym podkreślenia, Pub Corner otwarty jest codziennie już od 8:30, aż do północy. Ale w momencie otwarcia cicchetti nie będą gotowe, więc lepiej wpaść na śniadanie najwcześniej po 9. Kilka miejsc siedzących wewnątrz i na zewnątrz.
All’Arco
Jeden z najbardziej kultowych bacari w Wenecji, istniejący już ponad sto lat, opisany m.in. w powieści „Weneckie lato” Nicky Pellegrino. Należy się liczyć z długą kolejką. Uwaga! Słowo crudo oznacza „surowy”. Wspominam o tym, gdyż to baccaro specjalizuje się w cicchetti z surowymi owocami morza. Jeśli nie lubicie to uważajcie. Oczywiście nie wszystkie frutti di mare w tym lokalu są surowe. Ja zamówiłam cicchetti z gotowaną ośmiornicą, z dorszem (baccala) i czosnkiem oraz z gorgonzolą i sardelą (anchois). Nazwa baru pochodzi od kamiennego łuku znajdującego się tuż przed barem. Tylko kilka stolików, bez większych szans, żeby usiąść. Baccala z czosnkiem wymiata!
Bacaro Risorto – Hit Italia by Natalia
Świetne miejsce położone zaledwie trzysta metrów od Placu św. Marka. Pyszne cicchetti, szczególnie baccala mantecato i baccala vicentina, a także baccala z gruszką i imbirem. Kilka miejsc siedzących na zewnątrz lokalu.
Jakiś czas temu dotarły do mnie informacje, jakoby ten bar został zamknięty. Nic podobnego, w grudniu 2023 roku funkcjonował pełną parą, a cicchetti smakowały mi jeszcze bardziej, niż gdy byłam tutaj po raz pierwszy. Niezmiennie polecam!
Recondito
Lokal znajduje się na malutkim, kameralnym placu, choć może lepiej pasowałoby po prostu określenie zaułek. Są stoliki na zewnątrz, jest obsługa do stolika, ale bez opłaty za serwis. W menu dostępne są drinki, w tym wenecki Select, deski serów i wędlin, a także ciepłe przekąski, takie jak choćby fiori di zucca, czyli kwiaty dyni obtaczane w cieście i smażone. Nie ma tutaj cicchetti.
Vineria all’Amarone – Hit Italia by Natalia
Jedna z najlepszych miejscówek na tej liście. Niesamowite cicchetti, szczególnie wersja z serem robiola i pastą truflową. Do tego tuńczyk z majonezem i pomidorem. Pieczywo było jednocześnie miękkie i chrupiące, a do tego ciepłe. Pycha! Stoliki wewnątrz i na zewnątrz, dość sporo miejsca jak na bacaro, fajny wystrój, nastrojowa muzyka. Dobry Aperol Spritz, ale droższy niż standardowo, bo za 5 euro.
Ostaria dai Zemei
Sporo stolików na świeżym powietrzu, duży wybór cicchetti, smacznie i z serwisem do stolika bez dodatkowych opłat.
Cantina Do Mori
Kolejna miejscówka z bardzo fajnym klimatem wewnątrz. Tutaj znajdziecie spory wybór cicchetti innych, niż te na kromce bagietki. Lokal jest jednym z ulubionych barów bacari komisarza Brunettiego, bohatera kryminałów Donny Leon.
Al Mercà
To bacaro znajdujące się przy Mercato di Rialto i serwuje cicchetti w formie kanapek „składańców”. Jest jedna mała ławka, tak więc trudno o miejsce siedzące. Smacznie i tanio.
Enoteca Schiavi – Hit Italia by Natalia
Kolejne kultowe miejsce na mapie weneckich bacari. Cicchetti są pyszne, a wybór ogromny. Tutejsze kompozycje smakowe wyróżniają się oryginalnością, na przykład ricotta z konfiturą z dyni, posypana parmezanem (na zdjęciu powyżej z lewej strony) lub z ośmiornicą i selerem naciowym (na zdjęciu z prawej strony). Pycha! Cały lokal wypełniony jest butelkami wina i innych trunków, wygląda to bardzo ciekawie.
Osteria Al Squero
Nazwa nawiązuje do pobliskiej stoczni, w której budowane są i remontowane gondole. Przychodzi tutaj bardzo dużo studentów, a w menu można znaleźć np. wegetariańskie pulpeciki. Aperol Spritz za 3 euro serwowany obowiązkowo z oliwką zamiast pomarańczy, czyli po wenecku. Można tutaj spróbować spritza w wersji mezzo e mezzo, czyli z Campari i Aperolem po połowie. Smaczne cicchetti, baccala mantecato wymiata, ale odradzam w ostatniej godzinie przed zamknięciem.
La Bottiglia
Jest to bardzo ciekawe miejsce. Nie mają ani cicchetti, ani spritza, za to oferują spory wybór win i deski lub małe talerze wędlin. Jest kilka wysokich stolików z krzesłami barowymi ustawionych na świeżym powietrzu, przy brzegu kanału. Pyszne salami i bardzo dobry chleb.
Bacareto da Lele
Kolejny kultowy adres na mapie weneckich bacari. Trzeba przyznać, że zarówno ombre jak i cicchetti są tutaj naprawdę tanie, ale w ofercie nie ma ani Aperol Spritza, ani crostini, są tylko „składańce”. Do tego tłumy ludzi i brak miejsca do wygodnej konsumpcji. Szczerze mówiąc nie rozumiem fenomenu tego bacaro, ale mimo wszystko polecam. Szczególnie, że znajduje się rzut kamieniem od Piazzale Roma, czyli miejsca, gdzie dojeżdżają i odjeżdżają autobusy na lotnisko. To oznacza, że można się tutaj tanio posilić zarówno zaraz po przyjeździe do Wenecji, jak i tuż przed odjazdem.
Mamafè – Salento Bakery – Hit Italia by Natalia
Uwaga miłośnicy Apulii. Właściciel tego lokalu przybył właśnie stamtąd, dlatego w nazwie znajduje się „Salento”. To taki lokal, w którym jest niemal wszystko: cicchetti, pizza na kawałki, pizza na wynos, calzone i inne słone przekąski, a także słodkości. Dobry Aperol Spritz za 3 euro i fantastyczne cicchetti z bakłażanem.
Bar Cicchetteria da Gigetto (wyspa Burano) – Hit Italia by Natalia
Królestwo za ich cicchetti z baccalą mantecato, roszponką i pistacjami! To jedyny raz, gdy po zjedzeniu trzech różnych cicchetti zamówiłam trzy kolejne w tej samej wersji smakowej. A pyszne jedzenie to tylko jeden z atutów, bowiem przy stolikach ustawionych na zewnątrz, tuż przy brzegu jednego z kanałów, można rozkoszować się widokiem kolorowych domów, z których słynie wyspa Burano. Do tego dorzucę jeszcze bardzo miłą obsługę z serwisem do stolika. W porze obiadowej można zamówić dania na ciepło. Jeśli ich odwiedzicie to pozdrówcie ode mnie. Powiedzcie im, że jesteście od tej szalonej blondynki, która zostawiła siatkę z obrazem lokalnego artysty na krześle, a później przypłynęła po niego ponownie z Wenecji.
Bacaro Quebrado
Ten lokal jest czymś pomiędzy klasycznym bacaro, a restauracją. To co widzicie na zdjęciach to cicchetti według tutejszego szefa kuchni – pieczywo i dodatki (dorsz w trzech wariantach) podane osobno, do tego kawałki polenty. Odnośnie chleba można zamówić zarówno świeżo ukrojony, jak i grzanki. Jedzenie w tym barze było naprawdę smaczne, jednak do mnie bardziej przemawiają klasyczne cicchetti.
Osteria Ae Forcoe
Pyszne cicchetti i doskonała lokalizacja dla osób kręcących się po głównych traktach Wenecji. Bar znajduje się tuż przy Strada Nova, czyli trasie przez dzielnicę Cannaregio prowadzącą na dworzec kolejowy. Wewnątrz lokal jest przestronny i stylowy.
Osteria al Tajer – Hit Italia by Natalia
Wspaniałe, malutkie bacaro w uliczce bocznej do Fondamente Nove. W porze obiadu i kolacji dostępnych jest kilka prostych dań na ciepło, menu codziennie ustalane jest na dany dzień. Pomiędzy porami posiłków dostępne są przepyszne cicchetti. Wewnątrz oprócz nas siedzieli sami miejscowi. Polecam!
Vino Vero
Kapitalne miejsce w zagłębiu barów bacari. Pyszne cicchetti i ogromny wybór win. Tutaj aperola, selecta czy piwa nie serwują, to typowa winiarnia. Są dostępne stoliki na zewnątrz, ale nawet zimą brakuje miejsc, tak bardzo popularna jest ta miejscówka.
Bacaro Pub da Aldo Birre Da Tutto Il Mundo
Ten lokal to coś zupełnie innego niż pozostałe bacari. Miejsce jest nieco obskurne, czas zatrzymał się tutaj w latach 90-tych XX wieku. Na ścianach wiszą stare plakaty, a facet obsługujący za barem w wolnych chwilach siedzi oparty o parapet okna i obserwuje ruch na Fondamenta dei Ormesini. Cicchetti smakiem nie wymiatają, jadłam znacznie lepsze w większości barów, natomiast duże i tanie drinki, ogromny wybór piw rzemieślniczych oraz atmosfera robią robotę. W okresie letnim na zewnątrz dostępne są stoliki.
Osteria Al Tappo – Vin e Cicheti
Bacaro znajduje się tuż przy wejściu do dawnego getta. Wnętrza są stylowe, a chętni na zjedzenie czegoś więcej niż cicchetti mogą usiąść przy stoliku na wewnętrznym dziedzińcu. W okresie letnim dostępne są też stoliki na zewnątrz. Smaczne cicchetti i pyszny select.
L’ Bacaro de’ Bischeri
Ten bar znajduje się kawałek od mostu Rialto i bazaru Mercato di Rialto. Mały lokal w rustykalnym stylu wieczorami zapełnia się młodymi ludźmi i dźwiękami muzyki sprawiając wrażenie, jakby to był pub. W ofercie są drinki, kanapki przygotowywane na zamówienie oraz pyszne, świeże cicchetti.
Gdzie zjeść w Wenecji w restauracji?
Osteria da Alberto – Hit Italia by Natalia
Wspaniała, rodzinna, typowo wenecka restauracja położona nad brzegiem kanału, stylowo urządzona. Stare zdjęcia Wenecji wiszą na ścianach, na suficie widać drewniane belki, jest ciasno, jest też komplet klientów, nawet w porze obiadowej w ostatni czwartek listopada. Oprócz nas i jeszcze jednego stolika zajętego przez turystów, wewnątrz jedli wyłącznie miejscowi. Bardzo dobra kuchnia wenecka, ale bez rezerwacji stolika nie ma szans na posiłek.
Osteria Alla Frasca – Hit Italia by Natalia
Ten malutki lokal posiada wewnątrz zaledwie pięć stolików, na zewnątrz znacznie więcej, ale funkcjonują one od wiosny do jesieni. Nie rezerwowałam miejsca, ale też przyszliśmy wcześnie, nie było problemu, przesympatyczny właściciel powitał nas z radością. Zamówiliśmy jako przystawkę misto bollito della laguna, czyli miks owoców morza z laguny w wersji gotowanej, gdyż – uwaga – można trafić też na crudi, czyli surowe owoce morza. Następne strozzapreti z mięsnym sosem ragu z kaczki oraz kluseczki gnocchi z cukinią oraz krewetkami. Do rachunku otrzymałam jako upominek ręczni robioną zakładkę do książki – skąd facet wiedział, że kocham czytać? – reklamującą ich drugi lokal, ale bardzo dyskretnie i uroczo. Wspaniała atmosfera, na pewno jeszcze tutaj wrócimy.
Ostaria La Busara
Ostaria La Busara jest dobrą restauracją o bardzo bogatym menu, znajdującą się blisko traktu Strada Nova. Znajdziecie tutaj mnóstwo potraw na bazie owoców morza, w tym zupę rybną (zdjęcie powyżej) czy grillowaną ośmiornicę. Jedzenie jest smaczne i na pewno warto przyjść tutaj, zamiast do którejś z krzykliwych knajp, do których naganiają kelnerzy przy drodze na dworzec. Mnie nie do końca odpowiadało dodawanie ciemnych oliwek wszędzie, gdzie tylko się da, w tym do ośmiornicy, którą uwielbiam. Lokal jest wysoko oceniany prze innych klientów, bardzo duży, stolików nie powinno zabraknąć, choć w wysokim sezonie – a szczególnie w weekendy – rekomenduję zrobienie rezerwacji online.
Trattoria ai Cugnai dal 1911
Stara trattoria serwująca typową kuchnię wenecką, zlokalizowana w dzielnicy Dorsoduro. Nawet w okresie zimowym trudno o stolik bez wcześniejszej rezerwacji. Pyszna bacala mantecato serwowana jest tutaj jako przystawka z kawałkami polenty. Świetnym wyborem jest też talerz przystawek – antipasto misto veneziano, który w ramach jednej potrawy pozwala posmakować różnych specjałów weneckiej kuchni. Jako główne danie ja zamówiłam kluseczki gnocchi scampi z dodatkiem rukoli, natomiast Artur wyłamał się z tradycyjnej kuchni weneckiej i poprosił o cotoletta con patatine, czyli kotleta z pieczonymi ziemniakami. Bardzo dobra restauracja pełna miejscowych, polecam!
In Riva (wyspa Giudecca)
Do tego lokalu trafiłam trochę przypadkiem. Spacerując po wyspie Giudecca zapragnęłam posiedzieć i napić się spritza z widokiem na San Marco, ale gdy otrzymałam menu i zobaczyłam sałatkę z tuńczykiem i jajkiem, którą bardzo lubię, a także kotleta po mediolańsku (cotoletta alla milanese) z frytkami, to nagle poczułam, że tego dnia cicchetti mogą poczekać. Tak czasem bywa w podróży, że zapragniemy zjeść coś całkiem przeciętnego i bardziej swojskiego. A do tego ceny są tutaj bardzo atrakcyjne, poniżej 10 euro za danie z mięsem to jest naprawdę dobrze jak na Wenecję. No więc zamówiłam, sprawdziłam opinie tego lokalu i trochę się wystraszyłam, ale niepotrzebnie. Jedzenie było naprawdę smacznie, choć bez szału, ale ten widok i to październikowe słońce grzejące mi plecy, gdy siedziałam zwrócona ku morzu… Wrócę tutaj.
Gdzie zjeść w Wenecji pizzę?
W tej części mam dla Was kilka adresów na pizzę serwowaną na kawałki lub w całości na wynos, a także szybkie przekąską na ciepło.
Self Service Al Ponte di Rialto
Nigdy bym nie pomyślała, że w takim miejscu i w takiej lokalizacji można smacznie zjeść. Pizza na kawałki i lody, jedno i drugie dobre, choć nie wybitne, ale warto, szczególnie jeśli chce się szybko i niedrogo przekąsić coś przy moście Rialto. Można usiąść w środku, dostępne też są dania wystawione za szklaną gablotą, ale tych nie miałam okazji spróbować.
Pizzeria Toletta
Pyszna pizza, zarówno na kawałki, jak i z dość długiego menu na wynos. Bardzo sympatyczna obsługa.
Take Away Pizza
Bardzo dobra pizza na kawałki w dzielnicy Cannaregio, przy trakcie wiodącym z dworca kolejowego na Plac św. Marka. Polecam wersję z tuńczykiem i czerwoną cebulą (tonno e cipola).
Fabio’s pizza and ice cream (wyspa Lido)
To jest drugie miejsce, w którym zachciało mi się czegoś swojskiego i tak oto wylądowałam na kebabie. Naprawdę smaczny, polecam na szybki posiłek na wyspie Lido.
Gdzie zjeść w Wenecji lody oraz słodkie przekąski na szybko?
Gelato di Natura – Hit Italia by Natalia
Niesamowicie pyszne lody! Jest kilka punktów tej marki w Wenecji, na mapie zaznaczyłam wszystkie, o których wiem.
Gelateria Alaska
Ta lodziarnia należy do kultowych miejsc w Wenecji i rzeczywiście, lody są tutaj smaczne, a niektóre smaki oryginalne. Smacznie, choć jadłam lepsze.
Murano artisan ice cream (wyspa Murano)
Świetne lody na wyspie Murano, choć trzeba odejść dość sporo od głównego przystanku vaporetto przy latarni morskiej. Warto!
Gallonetto
Lodziarnia istniejąca od 1985 roku. Lody w pojemnikach z wieczkiem, zamiast w korytkach z uformowaną „górką”, co będzie cenną informacją dla tych z Was, którzy dbają o jakość i skład pokarmów.
Millevoglie 2.0
Dobre lody, ale też pizza na kawałki, calzone i inne przekąski. Bardzo duży wybór.
I Tre Mercanti – Hit Italia by Natalia
Genialna miejscówka na tirmaisu! I to jakie tiramisu! Robią tutaj przynajmniej kilka wersji smakowych, nie tylko klasyczne, ale też na przykład tiramisu pistacjowe czy tiramisu amaretto e latte di mandorla, czyli z likierem amaretto i mlekiem migdałowym. Obłęd! A przy okazji, przepis na domowej roboty tiramisu pistacjowe znajdziecie w e-booku „Palermo na talerzu 2”.
Gdzie zjeść w Wenecji ciacho z kawą lub herbatą?
Caffe Florian – Hit Italia by Natalia
Mam ogromny sentyment do tego miejsca. Kawiarnia Florian – chyba najbardziej kultowe miejsce na gastronomicznej mapie Wenecji – obchodziła w grudniu 2020 roku 300-lecie istnienia. Byłam tutaj po raz pierwszy trzy lata temu i na podstawie tamtych doświadczeń napisałam artykuł „Caffe Florian w Wenecji – najstarsza kawiarnia we Włoszech, najpiękniejszy salon na świecie„. Nie wiem, czy mi uwierzycie, ale oprócz wielu gratulacji za ten tekst otrzymałam również sporo złośliwych komentarzy. Chodzi oczywiście o wysokie ceny we Florianie, które dla wielu są zaporowe. No cóż, to jest mój wybór i moja sprawa, na co wydaję pieniądze w podróży i chciałabym to bardzo jasno zakomunikować. Floriana pokochałam i podczas ostatniej podróży usiadłam tam aż dwa razy ciesząc się pysznymi przekąskami z widokiem na jeden z najpiękniejszych placów Italii, i Wam również polecam. Florian oferuje duży wybór wysokiej jakości herbat, świetną kawa, doskonałą gorącą czekoladę, a także zestawy dostępne tylko w poszczególnych porach dnia, na przykład herbatę w stylu angielskim z kanapkami, podane tak jak widać na powyższym zdjęciu. Po śniadaniu Casanovy moim marzeniem była właśnie popołudniowa herbata we Florianie i udało się, nawet pogoda była piękna.
Laguna Bar Gelateria – Hit Italia by Natalia
Nie wiem, z czego wynikają kiepskie oceny tej kawiarni. Ja piłam tutaj pyszne cappuccino zagryzane bardzo smacznym ciachem. To jednak jest jeszcze nic, bowiem siedząc przy stoliku ustawionym na zewnątrz rozkoszowałam się pięknym porankiem, gdy październikowe słońce krótko po wschodzie rozgrzewało mnie swoimi promieniami świecąc znad laguny. Niesamowite doświadczenie, polecam!
Caffe Toletta
Duży wybór słodkości i pyszna kawa w dzielnicy Dorsoduro, blisko mostu Accademia. Polecam!
Pasticceria Tonolo – Hit Italia by Natalia
Trafiłam tutaj trochę przypadkiem, ale biorąc pod uwagę ogromny ruch wnioskuję, że jest to kolejny kultowy adres. Kawa i ciacha serwowane są na pięknej porcelanie, co rzadko się spotyka w takich miejscach. Konsumpcja tylko na stojąco przy barze. Teraz uwaga! Ciacho po prawej to Frolla cioccolato, genialny w smaku mus z mlecznej czekolady. Paluchy lizać!
Gdzie wypić gorącą czekoladę na wynos?
Ha! Tego punktu nie planowałam wcześniej, jest on wyłącznie dziełem przypadku i zimnych październikowych poranków, które skłoniły mnie, by szukać rozgrzania kubkiem czegoś gorącego, większego niż kawa i słodszego. Wybaczcie brak zdjęć, ale nie wpadłam na to, by fotografować styropianowy kubeczek, nawet mimo pięknego otoczenia.
Gran Caffè Chioggia
Jedna z tych luksusowych kawiarni z muzyką na żywo na San Marco, tyle że nie na samym placu, a na Piazzetta San Marco. Był bardzo zimny, acz przepiękny poranek, gdy wymarznięta skończyłam fotografować cudny wschód słońca (więcej w poście „Najpiękniejsze punkty widokowe w Wenecji„). Już miałam iść na przystanek vaporetto, gdy przechodząc podcieniami obok Caffe Chioggia moją uwagę przykuła informacja o gorącej czekoladzie na wynos za 3,5 euro. Skusiłam się i to był strzał w dziesiątkę. Co ciekawe, gdy przechodziłam tamtędy popołudniu, nie widziałam już tabliczki z informacją o czekoladzie na wynos. Podejrzewam, że to oferta jedynie poranna, a gdy kawiarnia rusza pełnią parą, to czekoladę można wypić tylko przy stoliku, oczywiście za odpowiednio wyższą cenę.
Pizzeria La Perla (Burano)
Tak, wiem, że to dziwne, ale lokal mający w nazwie pizzerię oferuje również słodkości, kawę i gorącą czekoladę na wynos. Cena identyczna, jak w Gran Caffe Chioggia, a produkt w rzeczywistości smakuje jak kakao, a nie czekolada, ale to w końcu Burano, trzeba im wybaczyć. Najważniejsze, że napój rozgrzewa przednio. A z przyziemnych spraw wspomnę tylko, że można tutaj skorzystać z toalety, swoją drogą całkiem przyzwoitej.
Gdzie spać w Wenecji? Dlaczego warto nocować w centrum? Sprawdzone noclegi w Wenecji
Gdzie wyskoczyć do pubu w Wenecji?
The Irish Pub Venezia
Puby i piwo z beczki nie są tym, na czym powinno się skupić uwagę w Wenecji; o wiele lepiej zaglądać do bacari i popijać select. Kto jednak koniecznie chciałby rozerwać się w tego typu lokalu, to mogę polecić odkrycie z ostatniej podróży, jakim jest The Irish Pub Venezia w dzielnicy Cannaregio, znajdujący się w uliczce bocznej do traktu Strada Nova, prowadzącego na dworzec kolejowy. Atmosfera wewnątrz jest typowa dla pubów, panowie grają w lotki i opróżniają kufle. Ja piwa nie piję, ale mój mąż zapewnia, że było bardzo smaczne.
Inne przewodniki kulinarne
Jeśli podoba Wam się ten post, to mam świetną wiadomość! Podobnych przewodników kulinarnych jest na blogu więcej:
- Gdzie zjeść w Palermo?
- Gdzie zjeść w Taorminie?
- Gdzie zjeść w Trapani?
- Gdzie zjeść w Bolonii?
- Gdzie zjeść w Bari?
- Gdzie zjeść we Florencji?
- Gdzie zjeść w Cagliari?
- Gdzie zjeść w Alghero?
- Gdzie zjeść w Syrakuzach?
- Gdzie zjeść nad jeziorem Como z pięknym widokiem?
- Gdzie zjeść w Tropei?
- Sprawdzone restauracje w Toskanii
- Gdzie zjeść w Bergamo?
- Gdzie zjeść w Rzymie?
- Gdzie zjeść na wybrzeżu Amalfi?
- Najlepsze pizzerie Neapolu
- Najlepsze lody we Włoszech
- Gdzie zjeść nad jeziorem Garda?
Wkrótce pojawią się kolejne kulinarne przewodniki.
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Genialny post. Planując zwiedzanie Wenecji od razu wiadomo gdzie po drodze można wejść na przekąskę. Własnie za te praktyczne informacje uwielbiam czytać bloga. Italia by Natalia.
Nabralam apetytu, lecę na śniadanie
Cantina da Moro, świetne, klimatyczne miejsce, trafilam tu właśnie za Twoim poleceniem dziękuję. Wprawdzie nie podają aperola spritz, ale wina w kazdym gatunku
Bardzo mi miło!
Super wpis!
My wybieramy sie do Wenecji w lipcu na 3dni. Czy spotkałaś sie moze w restauracjach z ciemnym pieczywem badz pastami i pizzami na mące pełnoziarnistej?
Mam cukrzyce ciazowa i tak sie zastanawiam czy oprocz owoców morza bede mogła cos zjesc wiecej. 🙂
Dziękuję 🙂 Akurat w Wenecji nie, ale na pewno są takie miejsca. We Włoszech coraz popularniejsze są potrawy bezglutenowe czy właśnie na mące razowej. Zapytaj w swoim hotelu, z pewnością będą znali takie miejsca.
Dziekuje bardzo za wszystkie informacje, bardzo przydatne.
Wybieram sie z dwojka dzieci do Wenecj, troche sie boje poniewaz nie znam nwloskiego ni angielskiego. Tylko francuski. Czy moze byc to duzy problem?
Trudno mi powiedzieć, ja się francuskim nie posługuję. Na pewno warto sobie przyswoić choć kilka podstawowych słów po włosku 🙂
Witam, dzięki Pani stronie i informacjach o Wenecji moja wycieczka przebiegła miło i bez konieczności szukania miejsc na chybił trafił. Wszystkie (ktore zdazylam odwiedzic) polecane miejsca z jedzeniem spelnily oczekowania, a nawet je przewyzszyly. Jedyna uwaga do lokalu na Burano ( da Gigetto), pierwsze co uslyszelismy ogladajac cicchetti, to że oni sa teraz RESTAURACJĄ i na takiej zasadzie funcjonuja i że jak chcemy cicchetti to musimy zamowic talerz 6szt z karty (ok), ale nie mozemy sami ich wybrac, tylko wybiera losowo kelner i jak chcemy spróbować wszystkich to musimy zamówić 2 talerze degustacyjne. Po takim wstępie i dość oschłej obsłudze, podziękowaliśmy.
Dzień dobry,
Dziękuję za miłe słowa i informację odnośnie Burano. Zaledwie kilka dni temu byłam ponownie w Wenecji, choć na Burano tym razem nie dotarłam. Podobna sytuacja spotkała mnie w innym miejscu. Ten lokal na Burano serwował już wcześniej dania obiadowe. Szkoda, że poszli w tym kierunku. Losowe wybieranie przez kelnera to jakieś nieporozumienie.
Pozdrawiam serdecznie