Riva del Garda – co zobaczyć? Atrakcje, plaże, restauracje, punkty widokowe. Przewodnik

Riva del Garda - co zobaczyć? Atrakcje, plaże, restauracje, punkty widokowe. Przewodnik

Na północnym krańcu Jeziora Garda, pomiędzy wysokimi górami a niebieską taflą wody, rzędy kolorowych kamienic, urokliwe place, kafejki i promenady otoczone zadbaną zielenią od wieków zachwycają gości przybywających do Riva del Garda. To tylko część atrakcji, jakie oferuje najbardziej wytworne z miasteczek położonych nad Gardą. W poście odpowiadam na pytania, co zobaczyć, gdzie zjeść, gdzie wybrać się na plażę, co ciekawego zwiedzić w okolicy, gdzie zaparkować samochód, jak dojechać komunikacją publiczną, gdzie zrobić zakupy i – tradycyjnie – gdzie znaleźć najlepsze punkty widokowe. Zapraszam!

Dlaczego nie można pominąć Riva del Garda?

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik punkt widokowy
Często pytacie w blogowej grupie WŁOCHY – podróże & styl życia, które miasteczka nad Gardą zobaczyć, które są najładniejsze i mają najwięcej uroku. Podejrzewam, że większość osób planujących podróż nad Gardę spodziewa się, iż wszystkie mieściny są do siebie podobne i tak naprawdę wystarczy zobaczyć trzy, cztery, no bo czymże one mogą się od siebie tak różnić, skoro położone są nad tym samym jeziorem? A prawda jest taka, że różnią się bardzo. Zacznijmy od tego, że Jezioro Garda – największe jezioro Włoch – podzielone jest na trzy części należące administracyjnie do trzech różnych regionów. Północny kraniec z miastami Torbole i Riva del Garda to Trentino, zachodni brzeg, począwszy od Limone sul Garda, biegnący aż na sam dół i obejmujący Sirmione oraz Desenzano del Garda to region Lombardia, a wschodni brzeg, zaczynający się już na północ od Malcesine i obejmujący Peschiera del Garda to Wenecja Euganejska. Można by pomyśleć, że administracyjny podział zatwierdzony kilkadziesiąt lat temu nie może mieć wielkiego znaczenia. To prawda. Największe znaczenie ma podział historyczny oraz geograficzny na północ i południe. Linia tego drugiego przebiega mniej więcej na wysokości miasteczek Salo – Garda, gdzie wysokie na ponad 2 000 m n.p.m. szczyty Alp okalające jezioro jeszcze w Malcesine, nagle się kończą. Akwen długi na 55 km przechodził w ciągu wieków przez wiele rąk o różnych kulturach, które ukształtowały poszczególne miasteczka. Riva del Garda jest elegancka i wytworna. Obfituje w zadbane skwery zieleni, parki, nadbrzeżne deptaki, eleganckie place, punkty widokowego oraz kolorowe kamienice, tak charakterystyczne dla lokalnej zabudowy.

Parę słów o historii Riva del Garda

Riva swoje korzenie ma już w czasach rzymskich, a na przestrzeni wieków była przedmiotem rywalizacji mocarstw i słynnych rodów. Walczyły o nią zwaśnione rodziny Scaligerich i Viscottich, które ostatecznie pokonali Wenecjanie zajmując miasto w roku 1440. Przechodziły przez Rivę wojska Napoleona, Garibaldiego, Cesarza Austro-Węgier. Ziemie te odebrano rozpadającemu się cesarstwu i po raz pierwszy przyłączono do Włoch na mocy traktatu wersalskiego, a wiec dokładnie sto lat temu, w roku 1918. Do dziś spora część ludności bardzo dobrze porozumiewa się w języku niemieckim, co powoduje, że północna Garda to jedna z najchętniej odwiedzanych przez naszych zachodnich sąsiadów część Italii. W najnowszej historii decydujący wpływ na ukształtowanie miasta miała bez wątpienia masowa turystyka, choć trzeba przyznać, iż mieszkańcy Rivy skutecznie bronią się przed zrobieniem z ich miasta kiczowatego skansenu. Wprost przeciwnie. Choć turystyka napędza lokalną gospodarkę, to jest tylko jednym z jej elementów.

Jak dojechać do Riva del Garda samochodem?

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Porto San Nicolo

Będąc już we Włoszech najlepszym i najszybszym sposobem jest dojazd autostradą A22 do miejscowości Rovereto i następnie zjazd na tamtejszym węźle w kierunku Torbole / Riva del Garda. Jeśli chodzi o dojazd z Polski, to najlepszą, najszybszą i najbardziej komfortową trasą nad północną Gardę jest droga przez Monachium i Przełęcz Brenner. Wystarczy jeszcze w Polsce wjechać na autostradę (A2 w środkowej części kraju czy A4 w południowej) i aż do węzła Rovereto poruszacie się po drodze dwujezdniowej. I nie, nie warto uciekać z autostrady w Austrii i jechać bokami, by ominąć opłatę za przejazd Przełęczą Brenner. To tylko ok. 10 euro w zamian za komfort i spalanie niższe, niż na krętych górskich drogach.

pierwsza papierowa książka

Jak dojechać do Riva del Garda autobusem i pociągiem?

Do Rivy, podobnie jak do większości miasteczek położonych nad Jeziorem Garda, nie można dojechać pociągiem. Linia kolejowa ciągnie się jedynie wzdłuż południowego wybrzeża ze stacjami w Desenzano del Garda i Peschiera del Garda. Istnieje komunikacja autobusowa, ale z uwagi na podział Jeziora Garda pomiędzy trzy różne regiony funkcjonują tu trzej różni przewoźnicy. Z tego też powodu najlepszym środkiem transportu publicznego są statki. Rozkłady jazdy autobusów, którymi możecie dotrzeć do / z Rivy znajdziecie na stronie agencji Garda Trentino tutaj.

Do Riva del Garda statkiem z Sirmione i innych miasteczek

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Statki kursują dość często i punktualnie, ale poruszają się stosunkowo powoli, zawijając po drodze do większości mijanych miasteczek. To powoduje, że podróż w jedną stronę z Sirmione do Riva del Garda trwa ponad cztery godziny! Statki nie zatrzymują się zawsze w tych samych miasteczkach, należy sprawdzić na rozkładzie konkretne połączenie i porty, do których jednostka zawinie. Co więcej, w poprzek Jeziora Garda możecie również przeprawić się samochodem, zamiast objeżdżać je drogą. Promy kursują pomiędzy Limone sul Garda a Malcesine oraz pomiędzy Toscolano Maderno a Torri del Benaco.
Rozkłady rejsów statków i promów (ważne do 7 października 2018 r.):

Aktualnie obowiązujące rozkłady możecie sprawdzać na stronie agencji Garda Trentino.

Gdzie zaparkować? Parkingi w Riva del Garda

Ścisłe centrum Riva del Garda, podobnie jak większości miasteczek nad Jeziorem Garda, zamknięte jest dla ruchu. Kto chce zwiedzić Rivę musi pozostawić samochód poza obrębem dawnych murów miejskich i zapłacić za postój. Jest też parking bezpłatny, ale znalezienie na nim miejsca graniczy z cudem.

Parking na kierunku z Torbole sul Garda

Parking na kierunku z Limone sul Garda

Parking przy biurze informacji turystycznej Garda Trentino

Bezpłatny parking publiczny w Riva del Garda


W poście „Jezioro Garda rowerem” wskazywałam Wam inny parking bezpłatny, znajdujący się przy głównej ulicy Viale Rovereto. Tam parkowaliśmy we wrześniu 2017 roku. Problem polega na tym, że jest to parking dziki. Duża niezagospodarowana działka blisko centrum stała się parkingiem wbrew woli właściciela i co jakiś czas wjazd na ten teren zostaje zamykany. Latem tego roku przez kilka dni nie było wjazdu i trudno powiedzieć, jak sytuacja będzie wyglądać w przyszłości. Podejrzewam, że właściciel wykorzysta popularność tej miejscówki i utworzy parking płatny.

Plaże w Riva del Garda

W Rivie – podobnie jak w innych miasteczkach nad Jeziorem Garda – plaże są kamieniste lub żwirowe. Bez względu na to, którą wybierzecie, potrzebujecie specjalnych butów oraz grubego ręcznika bądź koca, jeśli chcecie plażować tuż przy brzegu. Kawałek dalej można miękko rozłożyć się na trawie. Plaże w Rivie są czyste i zadbane, otoczone zielenią.

Spiaggia Sabbioni

Riva del Garda plaża
Riva del Garda plaża

Spiaggia Pini

Riva del Garda plaża
Jezioro Garda rowerem szlaki ścieżki mapa ceny wynajmu gdzie wypożyczyć rower

Spiaggia degli Olivi

Olivi to nie jest typowa plaża, to klub dla osób z zasobnym portfelem. Wewnątrz znajduje się ekskluzywna restauracja z daniami bezglutenowymi w menu, bar, lodziarnia, muzyka na żywo, można zjeść śniadanie, przyjść ze zwierzęciem, przyjechać rowerem lub przypłynąć łodzią i bezpiecznie je zaparkować / zacumować. Jest też nabrzeże z leżakami i słoneczny taras na dachu. Teren kompleksu jest całkowicie odgrodzony, można tam również zamówić organizację imprezy zamkniętej.

Co zobaczyć w Riva del Garda?

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Riva del Garda widziana z pokładu statku

Riva to druga co do wielkości miejscowość nad Jeziorem Garda. Na samo obejście starego miasta i zobaczenie choć jednego punktu widokowego (punkty opisane dokładnie w dalszej części tekstu) potrzebujecie minimum dwóch godzin. Jeśli zechcecie zwiedzić całe miasto dokładnie, dorzucicie do tego plażowanie i obiad bądź kolację, to na Rivę musicie przeznaczyć cały dzień. I będzie to dzień pełen wrażeń.

Arkadowy plac Piazza III Novembre i nabrzeże

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Na malowniczym nabrzeżu kotwiczą statki wycieczkowe kursujące pomiędzy najważniejszymi miastami nad Gardą. To właśnie z tego miejsca po raz pierwszy zobaczyłam Rivę, opuszczając pokład po przypłynięciu z Limone sul Garda. Był lipiec 2010 roku, termometry pokazywały +37 / + 38 C. Zachwyciliśmy się wtedy oboje i porównując trzy poznane podczas owej podróży miasteczka zgodnie uznaliśmy, że Riva to dostojna i szykowna dama, Limone jest najbardziej urokliwe, a Malcesine romantyczne. Po siedmiu latach podtrzymuję ten osąd. A relaks w cieniu na Piazza III Novembre przy kawie i lodach z widokiem na jezioro zachowałam jako najpiękniejsze wspomnienie z tamtego, krótkiego pobytu w Rivie.
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Piazza III Novembre

Piazza III Novembre, główny plac miasta, swoją nazwą upamiętnia dzień zdobycia Rivy przez włoską armię. Otoczony jest zachwycającymi pałacami i kamienicami o kolorowych elewacjach, z których część jest dodatkowo zdobiona. W większości z nich mieszą się hotele i restauracje. Wieczorem plac ten jest najbardziej gwarną częścią miasta.
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Piazza III Novembre

Bramy miejskie i ulice starówki

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Viale San Francesco

Porta di San Michele

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Piazza Garibaldi

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Piazza Garibaldi

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Rocca di Riva z zamkiem Scaligerich

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Historia zamku rozpoczyna się w roku 1124, gdy na mocy porozumienia z biskupem Altemanno mieszkańcy Rivy otrzymali pozwolenie na wybudowanie twierdzy nad brzegiem jeziora. Na początku XVI wieku przerobiono La Rocca na rezydencję biskupią dodając jej renesansowego charakteru. Niestety utworzenie koszar dla wojsk austro-węgierskich w XIX wieku pozbawiło twierdzę cech z poprzednich epok. Dziś wewnątrz znajduje się muzeum miejskie.

Wieża zegarowa Torre Apponale, Bastione i promenada (patrz dalej – punkty widokowe)

Parki, skwery i wille w nowszej części Riva del Garda

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Giardino Giuseppe Verdi

Deszczowa Riva del Garda nie traci uroku

Podczas naszego pobytu nad północną Gardą w pierwszym tygodniu września 2017 roku pogoda była nico kapryśna. Choć temperatura powietrza nie odstawała od standardowej w tym terminie, to kilka razy padało, jednego dnia nawet od wczesnego obiadu aż do późnego wieczora. Przez tydzień zaglądaliśmy do Rivy kilka razy, ale właśnie w dniu, gdy mieliśmy w planach obejść miasteczko dokładnie, ulica po ulicy, niebo przykryły gęste, niskie chmury i padało jak z cebra. Początkowo byłam zawiedziona, no bo powszechnie wiadomo, że w taką pogodę fajne fotki można zrobić na przykład w dolinie Val d’Orcia w Toskanii, ale nad jeziorem? Jakie było moje zdziwienie, gdy deszczowa Riva nas totalnie oczarowała. Zamglone szczyty masywu Monte Baldo, mokre i mniej oblegane ulice, a kolory nadal intensywne. Zobaczcie sami.
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Via Giancarlo Maroni

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Via Giancarlo Maroni

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Via Giancarlo Maroni

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Via Giancarlo Maroni

Punkty widokowe w Riva del Garda

Bastione – ruiny starej wieży strażniczej

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Wybudowana na stromym wzgórzu Monte Rocchetta (szczyt 1575 m n.p.m.) w XVI wieku okrągła strażnica mająca zapewnić większe bezpieczeństwo mieszkańcom, jest dziś symbolem Riva del Garda. Około półgodzinna, łatwa wspinaczka, do pokonania 210 m pod górę drogą ciągnącą się przez 900 m pozwala zobaczyć Rivę w pełnej krasie z góry. Dokładną lokalizację drogi wiodącej pod górę znajdziecie tutaj.
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik

Torre Apponale – wieża zegarowa na Piazza III Novembre

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Ze szczytu wysokiej na 34 m i pochodzącej z XIII wieku Torre Apponale rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Jezioro Garda. Koniecznie musicie tutaj wejść, polecam z całego serca. Schody są wygodne, nowe, zamontowane w trakcie renowacji ukończonej w 2002 roku. Wstęp kosztuje 2 euro, dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia wchodzą bezpłatnie. Wieża otwarta jest:

 • Od 17 marca do 31 maja w godzinach 10:00-18:00, nieczynne w poniedziałki;
 • Od 1 czerwca do 30 września w godzinach 10:00 – 18:00, czynna codziennie;
 • Od 1 października do 4 listopada w godzinach od 10:00-18:00, nieczynna w poniedziałki.

Osoby posiadające Trentino Guest Card mają zapewniony darmowy wstęp. Aktualne daty i godziny otwarcia wieży warto sprawdzić każdorazowo na stronie Garda Trentino.
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Promenada – Via Giancarlo Maroni

Riva del Garda Jezioro Trentino atrakcje co zobaczyć zwiedzanie
Trakt spacerowy Via Giancarlo Maroni ciągnie się tuż nad brzegiem jeziora i jednocześnie wiedzie przez parki i skwery zieleni. Wyjątkowo malowniczy jest szczególnie początkowy odcinek (na zdjęciu powyżej), zaczynający się od strony centrum i Spiaggia degli Olivi.
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Gdzie i co zjeść w Riva del Garda?

O kuchni regionu Trentino i jej specjałach pisałam w poście Co zjeść, wypić i kupić nad Jeziorem Garda?. Jeśli przyjeżdżacie do Rivy – na przykład z południa Gardy – tylko na jeden dzień i będziecie spożywać tylko jeden posiłek, to koniecznie postawcie na carne salada, czyli carpaccio z polędwicy wołowej, a także na Vino Santo, drogie, ale wykwintne i słodkie wino serwowane zazwyczaj do deserów.

Ristorante Leon d’Oro

Ristorante Pizzeria Leon d'Oro Riva del Garda
W połowie drogi pomiędzy przystanią, a Porta San Marco, w wąskiej uliczce starego miasta, znajduje się moja ulubiona restauracja w Rivie – Leon d’Oro. Pełen opis oraz więcej zdjęć znajdziecie w poście Gdzie zjeść nad Gardą? Sprawdzone restauracje. Dodam tylko, że Pan Mariusz Gasek niestety już tam nie pracuje. Wspominam o tym, bo wiem, że od czasu opisania restauracji na blogu wielu z Was zagląda do Leon d’Oro z nadzieję na spróbowanie osławionego risotto w jego wykonaniu. W zeszłym roku było to jeszcze możliwe, w tym już nie. Ale risotto nadal króluje w menu.
Ristorante Pizzeria Leon d'Oro Riva del Garda vino santo

Vino Santo w Leon d’Oro

Ristorante Nuovo 900 da Luccio

Ristorante Nuovo 900 da Lucio Riva del Garda Carne Salada

Carne Salada w Nuovo 900 da Luccio

Druga bardzo dobra restauracja w centrum Riva del Garda. Ich specjalność to świeże ryby z jeziora, a menu rybne codziennie jest nieco inne i uzależnione od tego, co trafi z łodzi rybackich do kuchni. Nuovo 900 da Luccio również opisałam i pokazałam w poście Gdzie zjeść nad Gardą? Sprawdzone restauracje.

Riva del Garda rowerem

Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino
Nie widziałam jeszcze miasteczka we Włoszech, które miałoby lepszą infrastrukturę dla rowerzystów. Ścieżki są idealnie utrzymane, dobrze oznakowane i pięknie zlokalizowane na terenie skwerów zieleni, miejscami przy samym brzegu jeziora. Nie brakuje też wypożyczalni rowerów i sprzętu dla cyklistów, o czym więcej przeczytacie w poście Jezioro Garda rowerem. Tam również możecie pobrać bezpłatnie w dużej rozdzielczości mapę ścieżek rowerowych północnej Gardy i przeczytać o naszych doświadczeniach sprzed roku.
Riva del Garda co zobaczyć jak zwiedzać przewodnik Jezioro Garda Trentino

Wycieczki z Riva del Garda

Lago di Tenno, Wodospad Varone i średniowieczna wioska Canale di Tenno

Jezioro Tenno, wioska Canale di Tenno, Wodospad Varone

Doliną Rzeki Sarca

Okolice Jeziora Garda. Valle del Sarca – Arco, Castello di Drena, Lago di Cavedine

Torbole sul Garda

Torbole nad Jeziorem Garda. Przewodnik

Winnice i jeziora w Dolinie Jezior (Valle dei Laghi)

Jezioro Toblino i Santa Massenza – wycieczka na północ od Gardy

Jezioro Garda. Co zjeść, wypić i kupić? Kuchnia i wina Trentino

Kolejką linową na Monte Baldo

Monte Baldo – alpejskie łąki z widokiem na Jezioro Garda

Statkiem do innych miasteczek

Dość szybko i w otoczeniu zachwycających widoków możecie dostać się statkiem do Limone sul Garda i Malcesine, kawałek dalej polecam również przepiękne Gargnano. Szczególnie w szczycie sezonu rejs statkiem to bardzo dobre rozwiązanie.

Peschiera del Garda – najlepsza baza do zwiedzania południowej Gardy

Trochę dalej od Riva del Garda

Z Riva w niecałą godzinę dotrzecie do Trydentu, stolicy regionu, jakieś pół godziny zajmuje dojazd nad jezioro Ledro, a godzinę nad jezioro Idro. Bardzo często obieranym kierunkiem jednodniowych wycieczek znad Gardy jest miasto Romea i Julii, czyli Werona. Natomiast miłośnikom górskich widoków polecam w szczególności wypad nad Molveno.

Jezioro Molveno – najpiękniejszy akwen Włoch u stóp Dolomitów Brenta

Gdzie spać w Riva del Garda i okolicy? Nocleg

Hotel Forte Charme w Torbole

Z widokiem na Jezioro Garda – Hotel Forte Charme

Hotel Luise w Riva del Garda

W centrum Riva del Garda, ale poza obrębem starego miasta znajduje się bardzo dobry, nowoczesny Hotel Luise, którego przemiłą właścicielkę miałam okazję poznać. To ona pożyczyła nam zabytkowego Fiata 500 przed rokiem. We wrześniu 2019 zatrzymaliśmy się w Hotelu Luise na pięć dni, o czym więcej możecie przeczytać – oraz zobaczyć – w tym poście. Hotel jest nowoczesny, stylowy i dysponuje przestronnym, wygodnym parkingiem oraz dużym basenem zewnętrznym, cieszy się również doskonałymi opiniami.

Gdzie zrobić zakupy w Riva del Garda?

Agraria Riva del Garda sklep z lokalnymi specjałami
Sklepów z pamiątkami, odzieżą, butami i torebkami w Rivie nie brakuje, jednak ja chciałabym Wam polecić dwa szczególne miejsca. Pierwszym z nich jest Agraria, duży sklep z lokalnymi produktami spożywczymi, w którym kupicie niemal wszystkie smakołyki kuchni Trentino. Grappy, wina, piwa, oliwy z oliwek, przyprawy, wędliny, sery i przetwory śmieją się z półek, ale tym, co najbardziej przypadło Wam do gustu, gdy opisałam Agrarię w poście Co zjeść nad Gardą? Kuchnia i wina Trentino, jest tanie młode wino sprzedawane na litry. Ostrzegam, że to wino nie nadaje się do przechowywania. Drugą propozycją jest targ, a właściwie targi. Pierwszy z nich odbywa się w piątki w godzinach 8-13 i można na nim kupić warzywa, owoce i lokalne specjały. Drugi targ z ubraniami, butami, perfumami, meblami i starociami odbywa się w drugą i czwartą środę miesiąca, oba w uliczkach starego miasta.

Nasz vlog znad północnej Gardy

 

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

4 komentarze do “Riva del Garda – co zobaczyć? Atrakcje, plaże, restauracje, punkty widokowe. Przewodnik”

 1. Witam trafiłam na bloga poszukując informacji przed wyjazdem nad jezioro garda . Blog jest bardzo ciekawy , świetna robota. Wybieramy się na 3 dni , czy mogę prosić o radę , które miejsca na tak krótki wypad są absolutnym must? Mamy auto do dyspozycji , tyle kuszacych miejsc a wszystkiego się nie da zobaczyć…..
  Byłabym bardzo wdzięczna za rade jeśli to możliwe, niestety nie mam FB czy insta więc korzystam z tej formy kontaktu . Dziękuję i pozdrawiam.

 2. Jezioro Garda odwiedziłam w sierpniu 2010r. Pogoda była piękna, ale niestety wszędzie były dużo ludzi. Chciałabym jeszcze raz tu przyjechać ,ale w pierwszej połowie września w północne rejony jeziora.Czy w tym czasie można jeszcze korzystać z kąpieli w jeziorze ?

 3. Uwielbiam Gardę, szczególnie północną część. Mam nadzieję że szybko uda się tam wrócić.
  Pyszne jedzenie, wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia w okolicy. Perełka jest pobliskie Lago di Ledro.

 4. Okolice Gardy to przepiękne miejsce. Byłem tam kilkukrotnie i gorąco polecam wszystkim, którzy się wahają. Polecam też tereny na północ od Rivy – dolina rzeki Sarca zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Drena, Toblino, Lago di Cavedine to miejsca warte odwiedzenia będąc w tamtych rejonach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close