Jezioro Tenno, wioska Canale di Tenno, Wodospad Varone

Lago di Tenno Jezioro Garda Trydent Trentino

Zaledwie dziesięć kilometrów na północ od Riva del Garda śródziemnomorski klimat Gardy zaczyna łączyć się z alpejską przyrodą. Tam właśnie czeka na Was piękne, nieduże jezioro o tafli wody w kolorze turkusu, średniowieczna wioska wpisana na listę najpiękniejszych małych miasteczek Italii oraz otoczony ogrodem botanicznym kompleks jaskiń drążonych przez wodę od tysięcy lat, skrywający wewnątrz okazały wodospad. To idealny kierunek na jednodniową wycieczkę, gwarantujący ucieczkę od tłumów. Canale, Tenno, Varone – zapraszam!

Na północ od Riva del Garda – Canale, Tenno, Varone

Urok kolorowych miasteczek położonych nad brzegiem Jeziora Garda jest niezaprzeczalny i przyciągający w każdym roku licznych odwiedzających. Riva del Garda, Torbole, Malcesine i wiele innych, wszystkie niby do siebie podobne, a jednak każde inne, niepowtarzalne. Co jednak zrobić, jeśli pewnego dnia stwierdzicie, że sklepowe wystawy, gwarne restauracje i tłok na ulicach – szczególnie w szczycie sezonu – są już męczące i dobrze by było zrobić sobie od nich przerwę? Idealnym rozwiązaniem jest wycieczka w ciche i ustronne miejsce, takie jak piękna dolina rozciągająca się na północny-zachód od Riva del Garda. Dla dysponujących większą ilością wolnego czasu  i kochających relaks na łonie przyrody dobrym pomysłem będzie przeznaczenie na tą wyprawę całego dnia, koniecznie z kocem, koszykiem smakołyków i dobrą książką. Zwolennicy aktywnego zwiedzania mogą zarezerwować pół dnia i ze spokojem zdążą wszystko zobaczyć. W planie mamy: kompleks jaskiń skrywających wodospad, którego łączna wysokość wynosi prawie 100 m, przepiękne Jezioro Tenno z łatwym szlakiem spacerowym dookoła, a także gratkę dla miłośników bardzo starych miasteczek – średniowieczne Canale. Zaczynamy!

Dolina Tenno Jezioro Garda widok Canale Tenno Varone

W dole Riva del Garda i północny brzeg jeziora. Takie widoki można podziwiać z drogi SS421 do Tenno.

Wodospad Varone

Cascata Varone wodospad Canale Tenno Varone

Pierwszy przystanek to Cascata Varone. Choć wodospad ukryty jest w jaskini, to nie trudno do niego trafić. Jakieś 3 km na północ od Rivy, na łuku drogi dostrzeżecie po lewej stronie niewielki parking, są też tablice informacyjne zachęcające do odwiedzin w Parco Grotta Cascata Varone. Park składa się z jaskiń powstających od około 20 tyś. lat w wyniku erozji dokonywanej nieustannie przez wodę docierającą tutaj z położonego wyżej i kilka kilomentrów dalej, wspomnianego na początku wpisu Jeziora Tenno. Na kompleks składają się dwie jaskinie: Grotta Inferiore oraz Grotta Superiore. Już pierwsza z nich robi wrażenie, ale dopiero wejście po stalowych schodach kilkadziesiąt metrów wyżej i minięcie ogrodu botanicznego ukazuje najbardziej imponującą część wodospadu, ukrytą w drugiej jaskini.

druga papierowa książka

Cascata Varone wodospad Canale Tenno Varone

Cascata Varone wodospad Canale Tenno Varone

Wejście do Grotta Superiore

UWAGA! Bez względu na to, jaka pogoda panuje na zewnątrz, w środku jest przeraźliwie zimno i mokro. Nie wchodźcie tam w klapkach i krótkich spodenkach, przyda się też lekka kurtka przeciwdeszczowa z kapturem. Uważajcie, aby się nie poślizgnąć.

Bilet wstępu 6 euro / osobę, godziny otwarcia uzależnione są od pory roku: listopad – luty 10:00 – 17:00, marzec i październik 9:00 – 17:00, kwiecień i wrzesień 9:00 – 18:00, maj – sierpień 9:00 – 19:00. Aktualność tych informacji warto przed wizytą potwierdzić na stronie internetowej Cascata Varone.

Turkusowe Jezioro Tenno

Lago di Tenno jezioro z lotu ptaka Garda Canale Tenno Varone

© Garda Trentino

Jezioro Tenno to miejsce wyjątkowo urokliwe. Położone 570 m n.p.m. w otoczeniu alpejskiego krajobrazu, u podnóża Monte Misone, bywa nazywane również „Lago Azzuro”, czyli lazurowym jeziorem, a to za sprawą niezwykle intensywnego odcienia tafli wody, który szczególnie widoczny jest w pogodne dni w wyniku odbijania się promieni słonecznych od białych kamieni pokrywających dno. Tenno jest jeziorem naturalnym, niezbyt dużym (0,22 km²) i należącym do jednych z najczystszych w Alpach. Bardzo charakterystycznym punktem jest porośnięty drzewami półwysep, który okresowo, przy wysokim poziomie wody staje się wyspą. To niesamowite, że zaledwie dziesięć kilometrów od gwarnych miasteczek położonych nad brzegiem Gardy, nad Jeziorem Tenno znajdują się tylko drzewa i łąki, a także kamieniste plaże, które zachęcają do rozłożenia koca i zażycia kąpieli, nie tylko słonecznej, ale też tradycyjnej, w pełni dozwolonej. W sezonie tuż przy wyspie znajduje się stanowisko, gdzie można wypożyczyć kajaki i rowery wodne. Kawałek od brzegu znajdziecie też drewniane stoły i ławki, gdzie można wygodnie zjeść przywiezione ze sobą smakołyki. Dookoła jeziora wiedzie łatwa i przyjemna ścieżka. Można tutaj przyjść z psem, ale musi on pozostać na smyczy, a plażowanie z czworonogiem dozwolone jest tylko w wyznaczonym miejscu (mapka poniżej). Wybierając się nad Jezioro Tenno warto też wiedzieć o kilku zakazach i nakazach, by uniknąć ewentualnych kłopotów. O co konkretnie chodzi?

Lago di Tenno Jezioro Garda Trydent Trentino Canale Tenno Varone

© Lorenzo Bruscaggin

lago di tenno garda trentino lake jezioro Canale Tenno Varone

Na żółto pokazano miejsce, gdzie dozwolone jest plażowanie z psem

lago di tenno garda trentino lake jezioro Canale Tenno Varone

lago di tenno garda trentino lake jezioro Canale Tenno Varone

lago di tenno garda trentino lake jezioro Canale Tenno Varone

lago di tenno garda trentino lake jezioro Canale Tenno Varone

lago di tenno garda trentino lake jezioro Canale Tenno Varone

Jezioro Tenno – lot dronem (wrzesień 2018)

We wrześniu 2018 roku wróciliśmy nad Gardę oraz nad Jezioro Tenno, które sfilmowaliśmy z drona. Zwróćcie uwagę, że na filmie widać również fragment północnej Gardy.

Il Volo nad Jeziorem Tenno

Piękno Jeziora Tenno zostało wykorzystane przez scenarzystę teledysku do piosenki „Per te ci sarò” chłopaków z zespołu Il Volo. Klip nakręcony w listopadzie 2015 roku, w mojej ocenie najładniejszy w dotychczasowym dorobku grupy, pokazuje jezioro w odsłonie późno jesiennej, a perfekcyjne ujęcia z drona dodatkowo ukazują urodę tego miejsca. W scenariuszu panowie przyjeżdżają z dziewczynami terenówką nad brzeg, a następnie rozbijają namioty, rozpalają ognisko i puszczają lampiony. W rzeczywistości dojazd nad sam akwen dozwolony jest tylko dla osób upoważnionych, w tym pracujących przy wynajmie kajaków, a wszelkie biwakowanie na dziko grozi mandatem, z resztą nie tylko nad Tenno czy w Trentino, ale w całym regionie Trydent – Górna Adyga. Nie muszę chyba dodawać, że po ukazaniu się klipu przybyło chętnych na rozbicie namiotu w tym samym miejscu, co w efekcie skutkuje wzmożonymi kontrolami. Samochód najwygodniej pozostawić na niewielkim parkingu, który znajduje się tuż przy głównej drodze, na wysokości południowego brzegu jeziora. Obowiązuje strefa parkowania. Radzę, abyście wykupując bilet przewidzieli również czas na zobaczenie kolejnej atrakcji. Wprawdzie można kawałek podjechać samochodem, ale spacer szlakiem znad jeziora jest zdecydowanie przyjemniejszy.

Średniowieczna wioska Canale di Tenno

Canale di Tenno borgo medivale Garda borghi piu belli italia włochy trentino Canale Tenno Varone

© Luigi Angrisani

Canale di Tenno, malutka wioska średniowieczna to prawdziwy klejnot północnej Gardy. O ile dokładnie wiedziałam, czego się spodziewać nad jeziorem, to niezwykła uroda tego miejsca całkowicie mnie zaskoczyła. Przyjechaliśmy do Canale wczesnym wieczorem, gdy słońce już zaszło, a stare mury i zaułki rozświetlił blask ulicznych latarni. Byliśmy jedynymi zwiedzającymi, pośród wąskich uliczek nie spotkaliśmy ani jednego mieszkańca, tylko raz ktoś wyjrzał z okna, nie zabrakło jedynie kotów – włoska klasyka. Uwielbiam małe miasteczka, często w niepozornych zabudowaniach dostrzegam coś więcej i podziwiam to, czego nie zauważają inny, jednak Canale zachwyciło mnie i rzuciło na kolana od pierwszego spojrzenia. Ta atmosfera, gdy historię czuć na każdym kroku. Jak to możliwe, że kilka kilometrów dalej toczy się gwarne życie, a tutaj jest tak cicho?

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Canale di Tenno Garda Trentino

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Wioska Canale di Tenno pochodząca z początku XIII w. była osadą skromnych rolników i pasterzy. Domy wznoszono z kamienia i drewna jeden przy drugim, oszczędzając miejsce, którego nie było wiele na zboczu wzgórza. Wąskie uliczki, raz wznoszące się, raz opadając stromo w dół, niskie sklepienia, zaułki i podwórka niewiele zmieniły się od czasów, z których pochodzą. Stało się tak m.in dlatego, że wioska przez wiele lat była wyludniona, mieszkańcy przenieśli się na bardziej atrakcyjne obszary i nie było chętnych do ulepszania i przebudowywania osady. Dopiero w latach 60-tych XX wieku opuszczone domostwa o oryginalnej architektorze wzbudziły zainteresowanie grupy artystów, na czele z malarzem Giacomo Vittone. Postanowili oni uratować średniowieczną perłę zakładając „Dom Artystów” – „La Casa degli Artisti” i wnosząc tym samym nowe życie pośród stare mury. Odbywają się tutaj wystawy twórców z całej Europy, kursy malarstwa, w drugim tygodniu sierpnia odbywa się impreza „Rustico Medioevo”, w trakcie której wioska wraca do korzeni i pokazywane jest, jak przed wiekami wyglądało życie w średniowiecznej osadzie. Natomiast w końcówce listopada i w grudniu w Canale odbywa się jarmark świąteczny, dokładne daty dla każdego roku z wyprzedzeniem znajdziecie na stronie agencji Garda Trentino. Oprócz artystów w Canale pomieszkują w okresie letnim osoby posiadające tu swoje domy wakacyjne oraz nieliczni turyści, którzy mogą tutaj zarezerwować pokój lub apartament.

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Canale di Tenno Garda Trentino Canale Tenno Varone

Canale szlak jezioro tenno spacer Canale Tenno Varone

Canale wraz z Lago di Tenno to idealne miejsce na spacer. Cała trasa dookoła jeziora oraz dojście do Canale to 4,5 km, różnica wysokości zaledwie 50 m © Visit Trentino

Canale di Tenno Natale mercato Christmas market jarmark swiateczny Canale Tenno Varone

Jarmark bożonarodzeniowy w Canale © Garda Trentino

Miasteczko Tenno – sprawdzona restauracja

Na koniec proponuję Wam, aby wybierając się na wycieczkę Canale – Tenno – Varone zatrzymać się w urokliwym miasteczku Tenno, nad którym góruje średniowieczny zamek. Tuż u jego podnóża znajduje się parking przeznaczony dla gości sąsiedniej Ristorante Castello, bardzo dobrej restauracji serwującej tradycyjne dania regionalnej kuchni (więcej o Castello w poniższym poście o sprawdzonych restauracjach). To właśnie w tej knajpce zakochałam się w specjalności północnej Gardy, czyli carne salada (więcej znajdziecie w drugim poście o kuchni Trentino).

Gdzie zjeść nad Gardą? Sprawdzone restauracje

Jezioro Garda. Co zjeść, wypić i kupić? Kuchnia i wina Trentino

Jezioro Garda – sprawdzony nocleg

Szukacie dobrego, sprawdzonego noclegu nad Gardą, z pięknym widokiem na jezioro i bogatym śniadaniem w formie bufetu? Znam idealne miejsce!

Z widokiem na Jezioro Garda – Hotel Forte Charme

Zdjęcie na początku wpisu © Giovanni Di Stefano

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

11 komentarzy do “Jezioro Tenno, wioska Canale di Tenno, Wodospad Varone”

 1. Z zainteresowaniem i przyjemnością przeczytałam tekst i obejrzałam fotografie.
  Wybieram się z biurem podróży ( niestety, inna forma podziwiania Włoch jest dla mnie niedostępna )
  na wycieczkę „Przepiękne Włochy Północne „. Dobrze jest wiedzieć, że oprócz tego, co zaoferuje biuro, gdzieś tam ukryte są te piękności.
  Dziękuję za ten tekst, czekam na kolejne,
  Pozdrawiam.
  A.K.

 2. Pani Natalio dziękuję za piękne zdjęcia i wpis. Mam taką nadzieję , kiedyś tam wrócę poza biurem podróży i będę podziwiać ……… 🙂
  Pozdrawiam,
  A,K,

 3. Witam.W maju po raz kolejny będziemy we Włoszech.w północnej części.bo jest najpiękniejsza — wg nas.i planując miejsca gdzie będziemy zwiedzać,bardzo spodobała nam się ta część od Riva cel Garda do wodospadu Varone,,wioski i jeziora Tenno.Mapa z góry strony pokazuje że jest tam 11 km.
  Czy można dostać się tam rowerem?Czy jest bardzo pod górkę?
  Nie mamy prawa jazdy ,więc nie dysponujemy autem.Zawsze korzystamy z komunikacji miejscowej.
  Rowery chcielibyśmy wypożyczyć w Rivie,lub jakiejś innej miejscowości ,aby pojeździć nim cały dzień.
  Byłabym wdzięczna za odpowiedź.
  Krystyna

  1. Dzień dobry Pani Krystyno,
   Oczywiście, można dojechać rowerem. To dość popularny kierunek. Rzeczywiście, jest mocno pod górę. Proszę odtworzyć sobie film z drona, który zamieściłam ostatnio w poście. Gdy dron przelatuje już nad wysepką widać w prawym górnym rogu Jezioro Garda. Różnica wysokości jest dość spora. Jeśli możecie sobie Państwo na to pozwolić, to zachęcam do wypożyczenia rowerów elektrycznych. Są bardzo popularne, a przy długich podjazdach pod górę bardzo ułatwiają życie 🙂
   Pozdrawiam serdecznie

   1. Dziękuję bardzo za odpowiedź ,oczywiście sprawdzę filmik z drona.Jeszcze go nie widziałam.
    Wysłałam do Pani jeszcze jedno podobne zapytanie,pod tematem Monte Baldo.Nie byłam pewna czy to pytanie dobrze wysłałam.
    Rowery elektryczne—- hmmm jeszcze na takim nigdy nie jechałam.Brzmi fantastycznie.Musze zobaczyć filmiki jak się na nim jeździ.
    Na zwykłym rowerze jeżdżę ,odkąd się nauczyłam…czyli jakieś 50 lat.
    Pozdrawiam.

 4. Niesamowity wpis.Wszystko czego szukałam.Zarezerwowałam pobyt w tym miejscu ,a potem spanikowałam co ja będę z rodzina tam robić?Rozpiętość wiekowa dzieci 20 i 6 lat.Ale juz wiem.Dzięki .

 5. Dzień dobry.
  Właśnie spędzamy wakacje nad jeziorem Garda.
  Korzystając z Pani rad odwiedziliśmy wodospad Varone, wioskę Canale di Tenno i turkusowe jezioro Tenno. Pięknie i spokojnie mimo, że to połowa lipca. Polecam.

 6. Pani Natalio czy spokojnie dojedziemy samochodem osobowym z Riva del Garda do opisywanych przez Panią powyzej miejsc? Czy to trudna droga gorska ? Jaka nawierzchnia?

 7. Dziekuje za polecenie jeziora Tenno. Rzeczywiście przepiękne! Dzisiaj odwiedziłam je z psina, która tez wzięła w nim kąpiel 🙂 cudna turkusowa ciepla woda. Przejście całego jeziora dookoła spokojnym spacerem zajęło nam ok godziny. Jutro lub pojutrze zamierzamy zwiedzić wodospad, który ze zdjęć zapowiada sie ciekawie

 8. Czy dzieciaki – najmłodsze 4 lata – dadzą radę po tych schodach?
  Czy wycieczka Torbole, Riva, jezioro i wodospady są do ogarnięcia jednego dnia?
  Z dziećmi o konkretnym zwiedzaniu i tak nie ma mowy, to tylko zakosztowanie widoków, ale niw chce mi się jeździć z południa dwa razy na północ…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close