Plaże nad jeziorem Garda – gdzie są najpiękniejsze? Gdzie woda jest cieplejsza? Co trzeba wiedzieć?

Plaże nad jeziorem Garda - gdzie są najpiękniejsze? Gdzie woda jest cieplejsza? Co trzeba wiedzieć?

Plaże nad jeziorem Garda są ładne, czyste, zadbane i dobrze zorganizowane, a większości z nich jest malowniczo położona. To z pewnością wie każdy, kto choć raz odwiedził największe jezioro Włoch lub choćby zaczerpnął trochę informacji o tym obszarze. Jednak pytań o Gardę – a w szczególności w temacie plaż i różnic pomiędzy północną, a południową częścią jeziora – pada wciąż bardzo dużo, dlatego przygotowałam niniejszy poradnik. Dowiecie się z niego m.in. jakie są zalety i wady plaż na północy oraz południu, jak wyglądają, czym są pokryte, jakiej infrastruktury można się spodziewać, jak wygląda sytuacja z parkingami i gdzie szukać bazy podróżując z młodszymi dziećmi. Zapraszam!

Różnorodność jeziora Garda

Jezioro Garda jest ogromnym akwenem, którego długość wynosi około 51 km, szerokość waha się od 4 do 17 km, maksymalna głębokość wynosi aż 346 m, a linia brzegowa liczy ponad 150 km długości. Akwen zasilany jest przez jedną dużą rzekę – Sarcę – na północnym brzegu oraz kilkanaście strumieni, z których większość często okresowo wysycha. Północna część Gardy otoczona jest górami, których wysokość sięga 2 000 m n.p.m. w stosunku do tafli wody położonej bardzo nisko, bo zaledwie 60 m n.p.m. Część południowa znajduje się na równinie, a to siłą rzeczy musi wpływać na zupełnie inny krajobraz i walory przyrodnicze. Co więcej, góry nie zaczynają się chylić ku końcowi łagodnie, one po prostu znikają przechodząc z dwutysięcznika do lekkich pagórków na odcinku zaledwie kilkunastu kilometrów. To wszystko wpływa na ogromną różnorodność jeziora Garda, która objawia się nie tylko bardzo zróżnicowaną ofertą atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku, ale również zróżnicowaniem warunków dla amatorów plażowania i sportów wodnych.

Jakie są plaże nad jeziorem Garda?

Plaże nad jeziorem Garda są w większości kamieniste lub żwirowe, rzadziej żwirowo-piaszczyste oraz skaliste, jak słynna Jamaica w Sirmione. Koniecznie zabierzcie ze sobą buty do kąpieli. Wiele plaż oferuje również część trawiastą, na której można się wygodnie rozłożyć. Jest ona niemal zawsze oddalona od brzegu, często też punktowo ocieniona drzewami. Większość plaż oferuje w wyznaczonych miejscach możliwość wynajmu leżaków, bary i toalety, a na niektórych dodatkowo dostępna jest bardziej rozbudowana infrastruktura, np. wypożyczalnie rowerów wodnych i kajaków, a nawet szkoły windsurfingu i kitesurfingu. Zejścia do wody bywają łagodnie, jak i dość strome. Generalnie rzecz ujmując plaże nad północną Gardą mają stromo opadający brzeg, natomiast te nad południową Gardą oferują łagodniejsze zejście do wody. Plaże piaszczyste mają domieszkę żwiru i są rzadko spotykane, plaże czysto piaszczyste są utworzone sztucznie na potrzeby komercyjne i dostępne odpłatnie.

Sezon na plażowanie nad Gardą

Sezon plażowy na Gardą zaczyna się na początku czerwca i trwa do końca września, przy czym pierwsza połowa czerwca i druga połowa września to czas, gdy plażowiczów jest zdecydowanie mniej. Druga połowa czerwca i pierwsza połowa września to świetny termin na urlop nad Gardą, zarówno pod kątem leniwego wypoczynku na plaży, jak również aktywnego zwiedzania. Turystów jest wtedy sporo, ale nie ma jeszcze największych tłumów, a i ceny są przystępne. W lipcu i sierpniu przypada szczyt sezonu, ale to sierpień jest tym miesiącem, w którym zarówno ceny, jak i ilość ludzi jest największa. To miesiąc, w którym na urlopy wyjeżdżają wszyscy Włosi, poza pracownikami branży turystycznej. Maj i październik są miesiącami niskiego sezonu, woda jest wtedy chłodna, a infrastruktura na plaży w większości już nieczynna. Kto chciałby przyjechać w którymś z tych dwóch miesięcy z nastawieniem na plażowanie, to lepiej żeby wybrał albo końcówkę maja, albo początek października.

Czy można plażować z psem?

Włochy są krajem bardzo przyjaznym, zarówno dla podróżujących z dziećmi, jak i ze zwierzętami. Jezioro Garda jest wyjątkowo otwarte na czworonogi, przy czym – w przeciwieństwie do południowej Italii – tutaj każda kwestia dotycząca zwierzaka jest regulowana przepisami. I tak psa można zabrać niemal wszędzie, ale często oprócz prowadzenia na smyczy trzeba mu nałożyć kaganiec. Tak jest np. na słynnej ścieżce pieszo-rowerowej pomiędzy Limone sul Garda, a granicą z regioniem Trentino, czy w kolejce linowej na Monte Baldo. To samo dotyczy plażowania. Z psem można przyjść na plażę, ale nie w każdym miejscu i nie zawsze całkiem swobodnie. Niektóre plaże dopuszczają plażowanie z psem, ale zwierzakowi nie wolno wchodzić do wody, a inne pozwalają czworonogom cieszyć się życiem w pełni i korzystać z jeziora tak samo, jak ich właścicielom. Plaże dla psów znajdziecie w większości miasteczek. Spiaggia per cani na pewno jest w Limone sul Garda, Salo, Porto Portese, Torbole, Moniga del Garda, Manerba del Garda oraz w Peschiera del Garda. Tutaj w szczególności warto zwrócić uwagę na Braccobaldo Bau Beach. Nie jest ona jedynie plażą pozwalającą na przyjście z psem, jest wręcz kąpieliskiem, w którym czworonóg jest gościem ważnym na równi ze swoim panem i tak samo jak on otrzymuje własny leżak!

pierwsza papierowa książka

Plaże w północnej części jeziora Garda

Fragment wschodniego wybrzeża Gardy pomiędzy Malcesine, a Torri del Benaco 

Pisząc północna Garda mam na myśli w tym przypadku cześć jeziora położoną powyżej linii Salò – miasteczko Garda, czyli miejsca, gdzie mniej więcej kończą się góry, a jezioro Garda rozlewa się szeroko po nizinie. Na obszarze północnej Gardy jest bardziej wietrznie, co docenią nie tylko amatorzy sportów wodnych, ale też szukający ochłody w upalne, letnie tygodnie. Brzegi tej części jeziora zachwycają fantastycznymi widokami i pod tym względem nokautują południe. Wysokie skały opadające niemal pionowo do wody powodują jednak, że dno przybrzeżne również szybko i stromo umyka pod taflą wody. Dla osób dorosłych to nie problem, ale już dla młodszych dzieci może nim być. Co więcej, większe pochylenie brzegu, większa głębokość północnej części jeziora oraz otoczenie wysokich gór sprawia, że woda potrafi być chłodniejsza nawet o kilka stopni Celsjusza.

Tutejsze plaże potrafią być długie, ale niemal wszędzie są wąskie. To z kolei sprawia, że atmosfera jest bardziej kameralna. Północna Garda jest droższa, nie tylko dlatego, że oferuje piękniejsze widoki, ale też z uwagi na bardzo ograniczony teren i trudniejszy dojazd. Nie jest tajemnicą, że największą grupę zagranicznych turystów wybierających tą część jeziora stanowią Niemcy i Austriacy. Hotele o bardzo wysokim standardzie przeważają tutaj nad apartamentami i campingami, a na śniadanie serwują – oprócz typowo włoskich słodkości i pieczywa – nie tylko jajka czy kiełbaski, ale nawet fasolkę po bretońsku, co oczywiście jest ukłonem w stronę niemieckojęzycznych gości. Zainteresowanym mogę polecić dwa takie hotele sprawdzone osobiście. Pierwszy położony w Nago-Torbole i oferujący fantastyczny widok na góry i jezioro, a drugi znajdujący się w centrum Riva del Garda, wyjątkowo przyjazny rodzinom z dziećmi oraz podróżującym ze zwierzętami. Jeśli szukacie zakwaterowania bardziej przystępnego cenowo, to na północy również je znajdziecie, przy czym na południu oferta jest bardziej rozbudowana, bo po prostu miejsca jest znacznie więcej.

Plaże nad jeziorem Garda w Riva del Garda

Miejscowość Riva del Garda jest najbardziej elegancką i dopieszczoną w każdym szczególne spośród miejscowości położonych nad największym jeziorem Włoch. To samo dotyczy tutejszych plaż, rozciągniętych pomiędzy starówką, a dużym parkingiem Porto San Nicolo. Nieregularna linia brzegowa pełna jest małych zatoczek rozdzielonych jeszcze mniejszymi półwyspami, najczęściej obsadzonymi trawą i drzewami, począwszy od wierzb płaczących, a skończywszy na cyprysach i wysokich palmach. Spiaggia Sabbioni (zdjęcie powyżej oraz na początku wpisu) jest najpopularniejszą z plaż w Rivie, posiadającą pływający pomost. Z kolei plaża Pini oprócz pomostu pływającego oferuje również niewielki pomost drewniany, a także rozległe trawniki i bar.

Plaże nad jeziorem Garda w Arco

Plaże nad północną Gardą bywają długie, ale prawie wszystkie są wąskie. Wyjątkiem jest Arco. Miasteczko samo w sobie nie leży nad brzegiem Gardy, ale mimo to do jego terytorium należy szeroka plaża malowniczo położona pomiędzy Monte Brione, a ujściem rzeki Sarca.

Plaże w Torbole sul Garda

© Garda Trentino

Plaża w Torbole zaliczana jest do najpiękniejszych nad jeziorem Garda. Roztaczają się stąd cudne widoki, jednocześnie na góry i jezioro, które ciągnie się aż po horyzont. Miejsce jest mekką windsurferów, to właśnie tutaj można zobaczyć ich największą ilość. Mają na to wpływ wiatry wiejące nad Gardą, które są bardziej intensywne w północnej części jeziora, a najlepsze – w opinii znawców – właśnie w Torbole. Tutaj wieje podobno przez 320 dni w roku, w dodatku kierunek wiatru zmienia się każdego dnia wczesnym popołudniem. Gdy w szczycie sezonu główna plaża będzie zatłoczona, warto zwrócić uwagę na niewielką plażę żwirową położoną przy wylocie z Torbole w kierunku południowym.

Plaże w Limone sul Garda

Przepiękne Limone sul Garda uznawane za najpiękniejszą spośród miejscowości położonych nad największym jeziorem Italii oferuje bezapelacyjnie najlepsze plaże na odcinku zachodniego brzegu pomiędzy Riva del Garda a Toscolano Maderno. Nie licząc Limone plaże znajdziecie jeszcze m.in. w Tignale, Campione i Gargnano, ale nie są one ani tak duże, ani tak ładne jak w „cytrynowym miasteczku”. Gmina Limone oferuje kilka plaż, z czego najpopularniejszą jest Cola (zdjęcie powyżej), znajdująca się tuż przy starówce i kompleksie parkingów. Plaże położone na północ od starówki (zdjęcie poniżej) są bardziej kameralne i mniej oblegane.

Plaże nad jeziorem Garda w Navene

Navene jest pierwszą miejscowością na wschodnim brzegu Gardy, do której traficie po wyjeździe z Torbole. Tutejsze plaże są bardzo wąskie, ale długie, położone poniżej drogi. Dzięki górom oraz drzewom rosnącym pomiędzy drogą a plażą, fragmenty żwirowych parceli w Navene oferują sporo cienia w pierwszej części dnia. Przy malutkiej przystani dla łódek zaczyna się przepiękna ścieżka pieszo-rowerowa poprowadzona nad samym brzegiem jeziora, ciągnąca się aż do Malcesine i kontynuowana za miastem. W Navene znajdziecie centrum kitesurfingu, a także kilka niewielkich parkingów ulokowanych wzdłuż Gardesany.

Plaże nad jeziorem Garda w Malcesine

Malcesine – jedna z pereł Gardy – to gmina, która ma wiele do zaoferowania. Piękna starówka w miasteczku rozciąga się u stóp zamku Scaligerich, z murów którego roztaczają się zachwycające widoki na jezioro. To stąd wyrusza kolejka linowa na szczyt masywu Monte Baldo, kolejnego fenomenalnego punktu widokowego i zarazem idealnego miejsca na ucieczkę przed letnimi upałami. Plaża w Malcesine zaczyna się na północ od zamku i nie jest duża, ale za to dobrze zorganizowana. Tuż obok znajduje się duży parking, a także restauracja Lido Paina ze stolikami ustawionymi nad brzegiem jeziora. Niewielkie i bardzo urokliwe palże ciągną się na północ, aż do przystani promowej.

Jednym z bardziej urokliwych zakątków w tej części jeziora jest plaża w Campagnola, tuż przy przystanku autobusowym. W pogodny dzień roztaczają się stąd przepiękne widoki na góry z drugiej strony jeziora, na wysokości Limone sul Garda.

Plaża w Campagnola na północ od Malcesine

Plaże nad jeziorem Garda w Toscolano Maderno

Toscolano Maderno położone na półwyspie wysuniętym w głąb jeziora oferuje nie tylko piękne i w miarę rozległe plaże. To jedynie miejsce pomiędzy Riva del Garda a Salo, gdzie plaże są tak znacznie odsunięte od Gardesany – głównej drogi okrążającej jezioro, w sezonie niemiłosiernie zatłoczonej. Miejscowość oferuje kilka parkingów w pobliżu plaż, a także piękną i długą promenadę nad brzegiem. Toscolano Maderno jest też świetną bazą do zwiedzania Gardy, gdyż kursuje stąd prom samochodowy na wschodni brzeg, do Torri del Benaco.

Plaże nad jeziorem Garda w Torri del Benaco

Torri del Benaco jest bardzo urokliwym miasteczkiem zbudowanym wokół Zamku Scaligerich, jednego z kilku spośród wybudowanych nad jeziorem Garda. Jeśli chodzi o plaże, to gmina ta oferuje długie, ale wąskie skwery żwirowe położone wzdłuż wschodniej Gardesany. Gdzieniegdzie przy plażach znajdują się małe parkingi, ale w szczycie sezonu nie ma co liczyć na znalezienie miejsca. Bardzo duży parking zlokalizowany jest w miasteczku przy zamku. Z Torri del Benaco pływają promy samochodowe na drugą stronę jeziora do Toscolano Maderno.

Plaże w Fasano koło Gardone Riviera

Moim małym, ale jakże pięknym odkryciem jest plaża zajmująca trójkątny skrawek lądu w miejscowości Fasano na przedmieściach Gardone Riviera. Przy plaży nie ma parkingów, co jest utrudnieniem dla zmotoryzowanych, za to we wrześniu natężenie plażowiczów na metr kwadratowy zastałam takie, jak widać na powyższym zdjęciu. Zachwyciły mnie widoki, jakie się stąd rozciągają. W ogóle Gardone Riviera to luksusowy kurort, bardzo zadbany, pełen dobrych hoteli i restauracji.

Inną urokliwą plażę w tej gminie odkryłam w Barbarano, na południe od Gardone Riviera.

Plaże w południowej części jeziora Garda

Manerba del Garda - punkt widokowy Rocca di Manerba, plaża Pisenze i Porto Torchio

Południowa Garda, czyli cześć jeziora położona poniżej linii Salò – miejscowość Garda, tak jak i północna część ma swoje plusy oraz minusy. Przede wszystkim jest to obszar bardziej zurbanizowany i mocniej zaludniony, a miejscowości otaczające akwen na południu są większe. Łatwiej tutaj dojechać i łatwiej się poruszać, bo sieć dróg jest bardziej rozbudowana. Z południa szybciej też można się dostać do okolicznych atrakcji, takich jak choćby Werona, i to nie tylko samochodem. Południowe wybrzeże Gardy jako jedyne jest skomunikowane linią kolejową, dzięki której można tutaj dotrzeć choćby z Wenecji lub Bergamo, do którego mamy z Polski bardzo rozbudowaną ofertę tanich lotów. Ta część jeziora jest zdecydowanie szersza i płytsza, niż północna, a to z kolei ma wpływ na wyższą temperaturę wody oraz łagodniejsze opadanie brzegu. Wybrzeże nie jest mocno ograniczone górami, przez co miejsca jest więcej, a to z kolei przekłada się na większą dostępność wszelakich noclegów.

To właśnie na południu znajdziecie najwięcej campingów, w tym takich ze stroną internetową i rezerwacją w języku polskim, zarówno tych skromniejszych, jak również pięciogwiazdkowych z eleganckimi domkami. Eurocamp, który jest partnerem tego postu, ma dla Was bardzo atrakcyjną promocję na wakacje letnie 2022 na swoich campingach w całych Włoszech. Promocja „zostań dłużej i zapłać mniej” oznacza, że rezerwując pobyt na dziesięć dni zapłacicie za siedem, rezerwując czternaście dni zapłacicie za dziesięć, a rezerwując trzy tygodnie zapłacicie za dwa. Szczegóły tej oferty znajdziecie na stronie Eurocamp. Również apartamenty i hotele w południowej części jeziora są nieco tańsze, nie licząc ekskluzywnego Sirmione. Jakie są minusy? Przede wszystkim widoki nie są tak spektakularne, jak na północy. Płytka i cieplejsza woda oraz wolno opadający brzeg sprzyjają występowaniu roślinności przybrzeżnej, w tym porostów pokrywających zielonym nalotem kamienie na dnie jeziora. Woda w wielu miejscach jest trochę mniej przejrzysta, niż na obszarze znacznie głębszej północnej części Gardy.

Plaże nad jeziorem Garda w Salò i okolicy

Salò jest miastem bardzo urokliwym, z długą promenadą i pięknymi kamienicami o bogato zdobionych elewacjach. Jako jedyne znajduje się nad dużą zatoką, dzięki czemu tutejsze wody są spokojniejsze. Najładniejsze plaże – Mokai i Mulino – znajdziecie przy wylocie na południe, ale nie przy Gardesanie, bo ona w Salò odchodzi od brzegów jeziora. Koło plaż w tej części Gardy przebiegają lokalne drogi o niewielkim natężeniu ruchu. Właśnie dlatego cały ten półwysep wraz z mniejszymi miejscowościami – Porto Portese i Porto di San Felice – jest ceniony przez miłośników ciszy i spokoju.

Tutaj również znajdziecie dwa czterogwiazdkowe campingi oferowane przez Eurocamp, ze wszystkimi informacjami w języku polskim: Eden w Portese z pięknym widokiem na jezioro oraz otoczony gajami oliwnymi Weekend w San Felice del Benaco.

Plaża w Porto Portese koło Salò. Tutaj znajdziecie również plażę dla turystów z psami.

Plaże w Manerba del Garda

Manerba del Garda - punkt widokowy Rocca di Manerba, plaża Pisenze i Porto Torchio

Kolejnym świetnym miejscem do plażowania w tej części jeziora jest Manerba del Garda. Tutaj znajduje się kameralna plaża Pisenze (na zdjęciu powyżej) uważana za jedną z najpiękniejszych plaż nad południową Gardą. Miłośnicy długich plaż z pewnością docenią położoną kawałek dalej plażę Romantica, a miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą połączyć słodkie leniuchowanie z trekkingiem w sąsiednim parku przyrody Riserva Naturale del Sasso e Parco Lacuale. Wszędzie dojedziecie samochodem i zaparkujecie go bez większych problemów.

Manerba del Garda - punkt widokowy Rocca di Manerba, plaża Pisenze i Porto Torchio

Plaże w Peschiera del Garda

Położona na kilku wyspach Peschiera del Garda jest miejscem, do którego mam szczególny sentyment. Kilka lat temu nazwałam miasto najlepszą bazą do zwiedzania południowej Gardy i zdanie to podtrzymuję. Dlaczego? Ponieważ można tutaj dojechać pociągiem, starówka ma niesamowity urok, trakty spacerowe nad brzegiem jeziora zachęcają do długich przechadzek o zachodzie słońca, a plaże – w tym wspomniane na początku artykułu lido dla psów – oferują ładne i zadbane kąpieliska. Na zachód od miasteczka długi ciąg plaż otwiera Lido Cappuccini, natomiast na wschód Lido Pioppi. Przy tej plaży początek swój ma piękna ścieżka pieszo-rowerowa, ciągnąca się aż do Lazise i dalej w kierunku północnym. Miłośnicy wypoczynku na campingach znajdą w Peschiera del Garada aż trzy obiekty oferowane przez Eurocamp: niewielki Camping Butterfly, położony na uboczu Camping del Garda oraz pięciogwiazdkowy, uwielbiany przez rodziny z dziećmi Camping Bella Italia.

Plaże nad jeziorem Garda w Sirmione

Miasteczko Sirmione położone na długim półwyspie wcinającym się daleko w głąb jeziora Garda jest miejscem pięknym, ale bardzo popularnym, a przez to obleganym przez tłumów. Starówka oraz najpiękniejsze tereny rozciągające się za centrum w stronę końca lądu oferują kilka ładnych plaż, zarówno żwirowych, jak i skalistych. Spiaggia del Prete (zdjęcie powyżej) znajduje się tuż za Zamkiem Scaligerich. Dalej po tej samej stronie półwyspu znajduje się rozległa plaża Lido delle Bionde z termalnym źródełkiem wytryskującym przy brzegu, natomiast na cyplu jest słynna Jamaika (zdjęcie poniżej), w sezonie niemiłosiernie zatłoczona.

Sirmione nie jest dogodnym miejscem do plażowania, o ile nie zatrzymacie się w którymś z hoteli w miasteczku lub przed samym miasteczkiem. Dlaczego? Bowiem samochodem można dojechać tylko do rozległego kompleksu parkingów znajdującego się przed mostem prowadzącym na starówkę. Znalezienie tam miejsca w wysokim sezonie graniczy z cudem, ale to tylko połowa trudności. Dotarcie do plaż położonych dalej – takich jak Lido delle Bionde czy Jamaika – wymaga czasu, przedzierania się przez zatłoczone uliczki i pokonania pomiędzy 1,5 a 2 km. Warto to wziąć pod uwagę szczególnie, jeśli wyprawa na plażę wymaga zabrania zabawek i akcesoriów dla dzieci. Chcąc plażować w Sirmione lepiej wybrać na nocleg któryś z hoteli położonych pomiędzy starówką, a plażami. Niestety nie jest to oferta dla osób podróżujących ekonomicznie. Kto może sobie pozwolić na dobry hotel, ten z pewnością będzie zadowolony z jakości świadczonych tutaj usług. Część hoteli w Sirmione oferuje dodatkowo baseny z wodami termalnymi.

Plaże nad jeziorem Garda w Lazise i Bardolino

Lazise jest miasteczkiem oferującym piękną starówkę wraz z Zamkiem Scaligerich, już czwartym wymienionym w tym artykule. Na południe od centrum znajduje się jedna z najatrakcyjniejszych plaż nad jeziorem Garda – piaszczysta plaża D’Oro – bardzo popularna i w szczycie sezonu zatłoczona. Jej część należy do pobliskiego campingu, ale są też fragmenty ogólnodostępne. W pobliżu znajdują się dwa duże parki rozrywki: Gardaland i Movieland. Bardolino to z kolei bardzo znany obszar uprawy winorośli i produkcji wina. Miłośnicy tego trunku powinni odnotować, że we wrześniu w Bardolino odbywa się festiwal wina z licznymi imprezami towarzyszącymi.

Plaże w Bardolino są wąskie, żwirowe, gdzieniegdzie ozdobione drzewami i oferujące alternatywę w postaci trawników. To warte rozważenia miejsce dla miłośników kameralnego odpoczynku. Dwa campingi w tej części jeziora ma w swojej ofercie Eurocamp: Cisano San Vito położony jest pomiędzy Lazise a Bardolino, natomiast Serenella znajduje się pomiędzy Bardolino, a miasteczkiem Garda.

Plaże prywatne

Prywatna plaża Baia delle Sirene

Oprócz plaż publicznych dostępnych bezpłatnie dla każdego oraz plaż hotelowych dostępnych dla gości danego obiektu, jezioro Garda oferuje gdzieniegdzie plaże prywatne w postaci zamkniętych kąpielisk. Właściciel pobiera opłatę za wstęp, a wejść może każdy, kto zapłaci. Takie plaże mają bardzo rozbudowaną infrastrukturę, ograniczają często ilość wpuszczanych osób, by unikać przepełnienia, a także oferują atrakcje specjalne, jak leżaki ustawione na białym piasku, przebieralnie czy restauracje ze stolikami nad brzegiem jeziora. Przykładem może być Baia Bianca w Manerba del Garda. Z kolei po przeciwnej stronie jeziora chyba najbardziej malowniczo położonym przykładem plaży prywatnej jest Baia delle Sirene znajdująca się na cyplu Punta San Vigilio, pomiędzy miasteczkami Garda, a Torri del Benaco. Cała niewielka zatoka otoczona zadbanym ogrodem z drzewami oliwnymi i tarasami pokrytymi trawą zapewnia nie tylko piękne widoki, ale też rozbudowaną infrastrukturę oraz parking. Jezioro Garda posiada też kilka małych wysepek, z których jedna – Isola di San Biagio zwana też Wyspą Królików – oferuje odpłatny wstęp i plażowanie. Wysepkę otaczają skały podobne jak te w Sirmione. Transfer odbywa się motorówką m.in. z Porto Torchio w Manerba del Garda.

Wschodnie czy zachodnie wybrzeże Gardy?

Wcześniej omówiłam różnice pomiędzy północną a południową częścią, ale jest jeszcze podział na wschodnie i zachodnie wybrzeże, istotny szczególnie w północnej części jeziora. Wybierając wschód często możecie w bonusie obserwować piękne zachody słońca. Tutaj znów jest pewna różnica, a mianowicie patrząc z Navene zachodzące słońce szybko schowa się za przeciwległymi górami i samego momentu zachodu nie zobaczycie. Patrząc już na przykład z okolic Brenzone (zdjęcie powyżej) zobaczycie nieco więcej, a patrząc z Punta San Vigilio i obszarów położonych na południe od tego półwyspu będziecie mogli podziwiać zachody w pełnej krasie.

Zachód słońca widziany z Punta San Vigilio

Złota godzina przed zachodem słońca w okolicy Bardolino

Jest jeszcze kwestia nasłonecznienia obu brzegów. Słońce latem wstaje nad Torbole i przesuwa się powoli ponad masywem Monte Baldo, aż pojawi się wysoko na niebie, co dobrze widać choćby z Limone sul Garda. To oznacza, że rano i przed południem niektóre plaże we wschodniej części jeziora – szczególnie te niemal przyklejone do wysokich skał – będą częściowo lub nawet całkowicie ocienione. Taka sytuacja ma miejsce choćby w Navene. Z kolei popołudniu można się na tych plażach cieszyć słońcem aż do momentu, gdy chyląc się ku zachodowi schowa się ono za przeciwległymi górami. Na kwestię ocienienia przed południem tej części jeziora zwracałam już uwagę w poście o szlaku Busatte-Tempesta. Analogicznie odwrotna sytuacja ma miejsca na zachodnim brzegu. W Riva del Garda, Limone sul Garda i w północnej części zachodniego wybrzeża słońce chowa się za górami dość szybko, a to oznacza cień na plażach już w porze poobiedniej. Im dalej na południe, tym słońce widać dłużej, łącznie z samym momentem zachodu.

Którą część jeziora Garda wybrać?

Podsumowując w skrócie powyższe informacje, plaże nad jeziorem Garda są tak różnorodne, że każdy znajdzie idealne miejsca dla siebie. Zarówno rodziny z dziećmi, jak i pary, podróżujący budżetowo oraz tacy, którym niestraszne jest wydanie pieniędzy na leżak w prywatnym lido czy dobry hotel. Zadowoleni będą także turyści z psami, przybywający własnym samochodem czy przemieszczający się komunikacją publiczną. Pamiętajcie tylko o zabraniu butów do wodnych kąpieli, a jeśli wolicie plażowanie budżetowe, to najlepiej zabrać albo własne leżaki, albo gruby koc, który pozwoli w miarę wygodnie leżeć na kamieniach i żwirze.

Partnerem przewodnika po plażach Gardy jest Eurocamp.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

13 komentarzy do “Plaże nad jeziorem Garda – gdzie są najpiękniejsze? Gdzie woda jest cieplejsza? Co trzeba wiedzieć?”

    1. Nie podróżowałam do tej pory kamperem ani z przyczepą kempingową. Jest bardzo dużo kempingów, natomiast kempingowanie na dziko nie jest mile widziane i w wielu miejscach nad Gardą uniemożliwia się to, np. poprzez montowanie belek zmniejszających skrajnie pionową wjazdów na parkingi.

  1. Dzień dobry, bardzo przydatny, dokładny opis. Jedziemy w tym roku na wakacje do Brenzone sul Garda, mam nadzieję, że dobrze wybraliśmy miejscowość. Dziękuję za mnóstwo przydatnych informacji dotyczących Włoch

    1. Jesteśmy w Boloni,Twoja piękna opowieść o wyjątkowej Gardzie tylko utwierdziła nas aby tam pojechać .Wielkie dzięki za super robotę !!! Jutro tam wyruszamy.Pozdrawiamy ….

    2. Dziękuję super artykuł wyczerpująco opisujący Garde i jej miejscowości. Był mega pomocny w zwiedzaniu i plażowaniu.

  2. Czy na początku czerwca można już kąpać się w jeziorze? Czy to prawda że codziennie pada deszcz?

    1. Nikt nie jest w stanie przewidzieć deszczu, więc również ja nie odpowiem na to pytanie. Ludzie kąpią się już w czerwcu, to wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań 🙂

  3. Czy nad jeziorem są miejsca szczególnie polecane dla osób na wózkach inwalidzkich? Chodzi mi zarówno o plaże jak i miejsca noclegowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close