Gdyby przyszedł do mnie reżyser mówiąc, że będzie kręcił film z akcją toczącą się w średniowieczu i szuka idealnego włoskiego miasteczka, które nawet bez scenografii ma surowy charakter, uliczki są wyjątkowo kręte, pochyłe i wąskie, stopni nie brakuje, budynki z kamienia i starej cegły mają niekiedy dziwne kształty, a swym wyglądem potrafią przyprawić o gęsią skórkę, choć dookoła rozciągają się zachwycające krajobrazy, to wysłałabym go do Chiusdino, 35 kilometrów na południowy zachód od Sieny. Chcecie wiedzieć, dlaczego? Zapraszam!
Historia Chiusdino
Początki Chiusdino sięgają VII wieku, prawdopodobnie pierwszym zalążkiem osady była twierdza wzniesiona przez Longobardów jako siedziba garnizonu kontrolującego te ziemie. Miasteczko położone wysoko na wzgórzu otoczonym lasami, na obrzeżach Val di Merse, przez wieki przechodziło z rąk do rąk, było siedzibą biskupów Volterry, podobnie jak choćby San Gimignano czy Volterra, a następnie w XIII wieku dostało się pod panowanie Sieny. W roku 1148 w Chiusdino urodził się Galgano Guidotti, arystokrata, który w pewnym momencie postanowił porzucić wygodne życie i poświęcić się żywotowi pustelnika osiadając na oddalonym o kilka kilometrów od miasteczka wzgórzu Montesiepi. Tam obecnie znajduje się kaplica San Galgano, a obok opactwo bez dachu o tej samej nazwie, założone przez cystersów, najbardziej znany zabytek tej części Toskanii. Turyści przyjeżdżają zatem zobaczyć to niezwykłe miejsce, którego dachem od roku 1786 jest toskańskie niebo, bo ten prawdziwy uległ zniszczeniu w pewną burzową noc i nigdy nie został odbudowany. I choć do opactwa ściągają tłumie turyści żądni wrażeń, to do oddalonego o kilka kilometrów miasteczka Chiusdino postanawiają zajrzeć już tylko nieliczni z nich, a szkoda.
Średniowieczne Chiusdino. Budynek poza obrębem murów to kościół San Martino © archeologiamedievale.unisi.it
Choć przez lata Chiusdino rozrosło się wzbogacając o nowszą zabudowę, to nadal spora część starówki ma oryginalną, nietkniętą strukturę. Sercem miasteczka jest zabudowa znajdująca się na samym szczycie wzgórza, dzielnica zwana Portino z najstarszym kościołem w Chiusdino – San Michele. Tę właśnie część otoczoną murem widać na powyższej ilustracji. Z biegiem lat osada rozrastała się, nowe budynki powstawały dookoła schodząc jednocześnie w dół zbocza. Pierwszą budowlą nowszej części był kościół San Martino z XIII wieku należący do klasztoru benedyktynów, zwany „kościołem poza murami”, widoczny powyżej tuż za bramą. Kościół ten jest dziś szczelnie wkomponowany w zabudowę, a piaszczyste zbocze to ulica pokryta kamiennymi schodami – zobaczycie dalej na zdjęciach. Główna ulica starego miasta – via Paolo Mascagni – biegnie dziś poniżej kościoła San Martino. Znajdują się przy niej kamienice dawnej szlachty, najbardziej okazałe budynki w starej części miasteczka, oraz najchętniej fotografowana, bardzo charakterystyczna „chuda” kamienica. Ulica kończy się imponującą bramą miejską Porta Senese z XIV wieku, skierowaną w stronę Sieny (zdjęcie na początku wpisu). Po przekroczeniu bramy rozpościera się piękny widok na okoliczne wzgórza, widać też oddalone nieco od miasteczka sanktuarium Madonna delle Grazie.
„Chuda” kamienica przy via Paolo Mascagni
Budowa kościoła San Martino „poza murami” © archeologiamedievale.unisi.it
Chiusdino po rozbudowie i otoczeniu kolejnymi murami, nadal wyraźnie widoczna najstarsza część miasta © archeologiamedievale.unisi.it
Chiusdino dzisiaj – zwiedzanie
© Proloco Chiusdino
Chiusdino odwiedziłam dwukrotnie: w kwietniu 2013 roku oraz we wrześniu 2017 r. Większość zdjęć, które zaraz zobaczycie zrobiłam podczas drugiej wizyty. Za każdym razem odniosłam wrażenie, że miasteczko jest nieco mroczne, senne, żyjące w zupełnym oderwaniu od innych jemu podobnych, tłumnie odwiedzanych przez turytów. Tutaj nie ma licznych zdobień w postaci bibelotów na elewacjach budynków, jak choćby w uroczym apulijskim Locorotondo, jedynie od czasu do czasu można zauważyć donicę z kwiatami, o sklepie z pamiątkami nie wspominając. Pogoda nie rozpieszczała mnie podczas obu wizyt, było pochmurnie, a deszcz wisiał w powietrzu. Czy stąd to wrażenie, że miasteczko jest mroczne? Bynajmniej. Chodzi o całokształt: kręte uliczki, tak popularne w starych miasteczkach, tutaj są jakby bardziej zawiłe, połączone wąskimi przesmykami, miejscami bardzo pochyłe, pokryte starymi stopniami, w części to oryginalne nawierzchnie pamiętające czasy średniowiecza. Niektóre budynki o surowych elewacjach z jednej strony zadziwiają, a z drugiej zachwycają, jak choćby wspomniana wcześniej kamienica przy via Paolo Mascagni. A ludzie? Prawie wcale ich nie widać, jakby miasteczko było niezamieszkałe. Wyobrażam je sobie spowite mgłą sunącą uliczkami, taką samą jak w sycylijskim Erice, i oto widzę gotową scenerię filmu z akcją toczącą się w średniowieczu. Chodźcie i poznajcie Chiusdino. Czy podzielacie moje zdanie?
Na wprost widać nowszą część miasta, bardziej współczesną. My odwracamy się w tył i ruszamy do starego Chiusdino
Tutaj po prawej stronie w 2013 roku był bar. Pamiętam, jak weszliśmy na kawę i wzbudziliśmy niemałe zainteresowanie miejscowych. Espresso kosztowało 0,8 euro. Dziś tego baru już nie ma, szkoda.
Ta uliczka pokryta schodami prowadzi do kościoła San Martino „poza murami”
Kościół San Martino „poza murami” © Wikipedia
„Chuda” kamienica z Chiusdino. Uwielbiam ją!
Porta Sienese
Chiusdino – sprawdzony nocleg w agroturystyce
Przebywając w Val di Merse zatrzymałam się we wspaniałym miejscu, prawdziwej agroturystyce położonej pośród lasów kilka kilometrów od Chiusdino, z niesamowitym klimatem autentycznej Toskanii.
Wakacje na wsi. Podere di Santa Maria – prawdziwa agroturystyka w Toskanii
Smaki Toskanii w Polsce? Tak! Wino, sery, wędliny i wiele więcej
Czekacie już z utęsknieniem na podróż do Toskanii? Znam to uczucie 😉 Wino oraz inne pyszności z krainy cyprysów można już kupić w Polsce, wystarczy, że zajrzycie do sklepu internetowego Wino Toskanii, gdzie czeka na Wasz duży wybór włoskich produktów sprowadzanych wprost z Italii.
Jeśli macie jakieś pytania, to proszę, zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, postaram się na każdy odpowiedzieć i coś doradzić. Bardzo chętnie poczytam też o Waszych doświadczeniach z podróży po Italii, śmiało dzielcie się informacjami, na pewno pomogą one osobom dopiero planującym wyjazd.
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Jak zobaczyłam plan tego miasteczka od razu przypomniało mi się Monteriggioni. Przepiękne są takie małe miasteczka otoczone dookoła murami. Uwielbiam te stare kamieniczki, wąskie, wypolerowane aż błyszczą uliczki, ciszę i spokój jakich można w nich zaznać.
Cudowne miejsce. Miasto z historią 🙂
Wspaniałe zdjęcia . Moźna spytać czym robione ? HDR prosto z aparatu czy postprocesing ?
Do Chiusdino warto zajrzeć zaraz po zwiedzaniu opactwa San Galgano, Niewielu wie, że w cenie biletu do San Galgano zawarty jest wstęp do Museo Civico e Diocesano d’Arte Sacra di San Galgano właśnie w Chiusdino. No i obowiązkowo Trattoria Bellavista z przepięknym widokiem na dolinę.