Alberobello – kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście

Alberobello - kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście

Alberobello to niesamowite miasteczko z prawie półtora tysiącem domków trulli zbudowanych na planie koła i zwieńczonych stożkowymi dachami, których białe ściany przyozdobione są licznymi donicami kolorowych kwiatów. Niektórym owa miejscowość przypomina wioskę hobbitów, a innym wioskę smerfów. Nie brakuje tutaj zarówno nastrojowych ulic idealnych do spacerowania, jak i wyśmienitej kuchni lokalnej oraz śródziemnomorskiej roślinności. Alberobello jest jedną z największych atrakcji Apulii, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W przewodniku znajdziecie komplet informacji, nie tylko co zwiedzić, ale też m.in. gdzie spać, gdzie zaparkować, gdzie smacznie i niedrogo zjeść oraz – co amatorzy fotografii lubią najbardziej – z których punktów widokowych można zrobić najlepsze zdjęcia. Zapraszam!


Pierwsza publikacja styczeń 2015 r., rozbudowa i aktualizacja styczeń 2023 r.


Alberobello i domki trulli to jedyne takie miejsce na świecie

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Wąskie, kręte uliczki wijące się w górę i w dół, małe podwórka ozdobione donicami kwiatów i sagowców, krzewami róż i jaśminu oraz niezwykłe małe domki – oto cel każdego podróżnika zmierzającego do Alberobello. Nazwa Alberobello pochodzi od słów albero – drzewo oraz bellum – wojna. Ma to swoje uzasadnienie w historii, gdyż dawniej mieszkańcy wytwarzali dla swojego władcy broń z drewna pochodzącego z miejscowych lasów. Gminę zamieszkuje obecnie ok. 11 000 mieszkańców, większość w stosunkowo nowej zabudowie, ale część ludności nadal zasiedla trulli. Domki te nie są już budowane, a istniejące budowle muszą być utrzymywane i remontowane ściśle według przepisów, zarówno miejscowych, jak i tych narzuconych przez UNESCO. Celem jest zachowanie wyglądu trulli w stanie jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego. Choć miasteczko Alberobello to największe skupisko trulli, domki te można spotkać także poza jego granicami. Gdzie dokładnie?

Dojeżdżając do Alberobello. Valle d’Itria

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Valle d’Itria to dolina w środkowej Apulii, której najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym zakątkiem jest właśnie Alberobello. Jednak domki trulli można spotkać na całym obszarze doliny, choć nigdzie indziej nie występują w tak dużym skupisku. Zazwyczaj są to pojedyncze trullo lub gospodarstwa złożone z kilku trulli tworzących spójną całość. Im bardziej będziecie się zbliżać do Alberobello, tym trulli będzie więcej. O pochodzeniu domków, ich konstrukcji oraz obszarze występowania pisałam w poście dedykowanym Valle d’Itria. Część trulli rozrzuconych po okolicy Alberobello jest zadbana i wyremontowana, często świadcząca usługi noclegowe, część jednak wymaga pilnego remontu lub jest całkowicie w ruinie. Na pewno warto wybrać się na przejażdżkę po wiejskich drogach zaczynających się tuż za Alberobello i na własne oczy zobaczyć różne oblicza trulli.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kiedyś i dziś

Alberobello - kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście

Jakieś sto lat temu Paweł Muratow napisał, że „Apulia nie przywykła, by się nią ktoś interesował” i rzeczywiście tak było, jeszcze do niedawna. Pamiętam bardzo dobrze, gdy pierwszy raz postawiłam nogę w Apulii. Był rok 2001, w obiegu liry włoskie zamiast euro, brak tanich linii lotniczych, a co się z tym wiąże również brak dużej ilości turystów. Apulia do dziś nie jest zamożnym regionem, ale wtedy jedynie nieliczni turyści docierali tak daleko na południe, głównie własnymi samochodami lub autokarami rejsowymi. Minęło trochę czasu i nadeszła era tanich lotów, gdzie do Bari czy Brindisi można niekiedy z Polski dolecieć wydając na bilet mniej, niż na pociąg z Poznania do Warszawy. Taki paradoks naszych czasów. Tanie linie spowodowały, że Apulia stała się łatwo dostępna i turyści zaczęli przybywać w dużych ilościach. Nadal nie ma ich tylu co choćby w malowniczej Toskanii czy w fascynującej Wenecji, ale wielu miejscowych już zachłysnęło się pieniędzmi, jakie można od turystów wyciągnąć. I tak oto centrum zainteresowania każdego odwiedzającego Apulię – trulli w Alberobello – stały się po części skansenem pełnym sklepów z kiczowatymi pamiątkami. Komercja niestety zmieniła miasteczko w negatywnym tego słowa znaczeniu, ale w dalszej części postu podpowiadam, jak sobie z tym poradzić i – nawet w sezonie – cieszyć się spokojnym pobytem w Alberobello.

pierwsza papierowa książka

Dlaczego warto zostać w Alberobello na noc?

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Właśnie dlatego, by móc cieszyć się miasteczkiem, gdy wczesnym wieczorem odjadą jednodniowi turyści. Najlepiej wybrać nocleg w samym centrum, choć ceny niestety są wysokie. Doba dla dwóch osób w trullo to we wrześniu koszt od około 90 euro wzwyż. Wiem, że to sporo, ale naprawdę warto się tutaj zatrzymać, choćby tylko na jedną noc. Wtedy wieczorem wychodzimy z naszego smerfowego domku wypoczęci, po prysznicu, w świeżych ciuchach i możemy przechadzać się uliczkami, które są w większości puste. Następnie możemy usiąść w restauracji na nieśpieszną kolację, zjeść lody, a później znowu pójść na spacer i zrobić dużo fajnych zdjęć. Późny wieczór i noc niewątpliwie mają swój urok, ale zdradzę Wam, co jest jeszcze lepsze.

Alberobello o poranku

Alberobello - kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście

Kiedyś na blogowym Instagramie opublikowałam podobne zdjęcie ulicy w zona trulli i otrzymałam ogrom polubień oraz pozytywnych komentarzy, wśród których było pytanie o to, jakim cudem udało mi się sfotografować tą ulicę bez ludzi. Pomijając nielicznych spacerowiczów i mieszkańców, centrum Alberobello jeszcze do godziny ósmej trzydzieści / dziewiątej rano wygląda właśnie tak, nawet w szczycie sezonu. Po dziewiątej zaczynają przyjeżdżać pierwsi samodzielnie zwiedzający z okolicy, a po dziesiątej docierają pierwsze zorganizowane wycieczki i aż do mniej więcej osiemnastej tymi ulicami przelewają się tłumy. Odpowiadając na komentarz napisałam wtedy zgodnie z prawdą, że wczesne wstawanie nie jest mi straszne i często w podróży budzik dzwoni mi jeszcze przed wschodem słońca. Nocując w centrum Alberobello wystarczy wyjść na miasto przed ósmą rano i cieszyć się pięknem pustych ulic Alberobello, mając miasteczko niemal wyłącznie dla siebie.

Alberobello - kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście

Mapa Alberobello i parkingi

Poniżej zamieściłam mapę centrum Alberobello, która po kliknięciu powiększy się. Zwróćcie proszę uwagę na parkingi zaznaczone na mapie. Centrum Alberobello w znacznej  części wyłączono z ruchu kołowego, dużo ulic jest jednokierunkowych lub z całkowitym zakazem wjazdu, możliwym jedynie dla mieszkańców (strefa ZTL). Nie traćcie więc czasu próbując zaparkować w którejś z uliczek. Nieliczne miejsca parkingowe są zawsze zajęte, a te oznaczone żółtymi liniami są zarezerwowane wyłącznie dla mieszkańców i nie wolno ich zajmować. Jeśli zdecydujecie się zostać w centrum Alberobello, to możecie albo skorzystać z któregoś parkingu dla przyjezdnych, albo wybrać taką ofertę noclegową, która przewiduje miejsce postojowe. Trullo na wynajem z prywatnym parkingiem opisałam w dalszej części postu.

mapa-alberobello

© pro loco alberobello

Z własnego doświadczenia mogę Wam polecić dwa parkingi tuż przy największym skupisku domków trulli.

Parking na Via Indipendenza

Najlepszym rozwiązaniem ze wszystkich, jakie przetestowałam – nie licząc prywatnego parkingu przypisanego do wynajmowanego trullo – jest parking na Via Indipendenza. Tak naprawdę jest tam kilka parkingów, ja korzystałam z położonego najbliżej centrum. Opłatę należy uiścić w parkomacie, ale dopiero od godziny 9:00 do 22:00. To oznacza, że jeśli przyjedziecie na spacer wcześnie rano i wyjedziecie przed dziewiątą, to nie zapłacicie za postój. Jest to informacja aktualna w październiku 2022, ale proszę, każdorazowo przed zaparkowaniem sprawdzajcie godziny obowiązywania opłaty. Są one wyraźnie podane na tablicy. Godzina postoju kosztuje 2 euro, cały dzień 6 euro, minimalna opłata to 0,50 euro za 15 minut postoju.

0

Parcheggio Centro Storico

Prywatny parking z drugiej strony Rione Monti, na górze, w gaju oliwnym. Tutaj należy zapłacić 6 euro (październik 2022 r.) bez względu na długość postoju. Uważajcie przy wyjeździe w deszczowe dni, gdyż ktoś wymyślił, żeby ułożyć zieloną tkaninę mającą chyba imitować trawę i gdy jest mokra, to na pochyłym wyjeździe z parkingu jest bardzo ślisko.

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Alberobello?

Alberobello - kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście

Alberobello można zwiedzić w pół dnia, uwzględniając zarówno wzbudzającą największe emocje zona trulli na Rione Monti, jak i atrakcje na przeciwległym wzgórzu, położone od strony stacji kolejowej. Jeśli jednak chcielibyście znaleźć czas na nieśpieszny posiłek pośród trulli, później na kawę z widokiem, fotografowanie z punktów widokowych i zaglądanie do wewnątrz niemal każdego dostępnego zabytku, to radzę przeznaczyć na zwiedzanie nawet cały dzień. Natomiast kilkudniowe pobyty skupione na samym miasteczku nie mają w mojej opinii sensu. Co innego, jeśli Alberobello chcielibyście wybrać na bazę i zwiedzać okolicę. Sama tak kiedyś zrobiłam i polecam!

Co zobaczyć w Alberobello i jak zaplanować zwiedzanie?

Largo Martellotta

Załóżmy, że najważniejszym punktem odniesienia będzie dla nas szeroka ulica przebiegająca przez centrum i przecinająca je na dwie części, czyli skwer Largo Martellotta oraz jego przedłużenie Via Indipendenza. To główne trakty zabytkowego centrum, wokół których znajdują się największe atrakcje Alberobello oraz lokale gastronomiczne i punkty widokowe.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Początek Largo Martellotta

Rione Monti (zona trulli)

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Jeśli spojrzycie na mapę miasteczka zauważycie duże zagęszczenie domków poniżej Largo Martellotta. Ta dzielnica zwana Rione Monti jest największą atrakcją Alberobello, a obszar określa się też jako zona trulli, czyli stefa trulli. W granicach Rione Monti znajdują się setki domków trulli! Nieśpieszny spacer po Rione Monti to najlepszy sposób na poznanie Alberobello. Chodźcie na fotograficzną wycieczkę.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello - kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście

Alberobello - kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście

Malowidła na dachach trulli

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Stożkowe dachy domów trulli często zdobione są białymi malowidłami, które – według wierzeń mieszkańców – miały zapewnić im pomyślność i odpędzić złe duchy.

Kościół trullo – Sant’Antonio di Padova

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Klimatyczne ulice pełne smerfowych domków, biegnące od Largo Martellotta w głąb Rione Monti, wiją się pod górę do kościoła Sant’Antonio di Padova na Via Monte Pertica 18. To kościół jedyny w swoim rodzaju, zbudowany w stylu trulli, choć dopiero w roku 1926. Koniecznie zajrzyjcie do środka.

Trullo Siamese

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Bardzo ciekawym zabytkiem jest też Trullo Siamese, czyli Trullo Syjamskie. To oryginalny, bardzo stary budynek powstały na planie elipsy z dwoma stożkowymi dachami połączonymi ze sobą, a także z dwoma osobnymi wejściami. Legenda głosi, że trullo to zamieszkiwali dwaj bracia zakochani w tej samej dziewczynie. Choć była obiecana starszemu, pokochała młodszego i z nim się związała. Początkowo cała trójka mieszkała pod jednym dachem w jednej izbie, ale atmosfera nie sprzyjała młodemu małżeństwu i młodszy z braci postanowił rozbudować rodzinne trullo, nadając mu niepowtarzalny kształt. Trullo Siamese znajdziecie przy Via Monte Nero, uliczce bocznej od Largo Martellotta.

Wnętrze tradycyjnego trullo

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Wejście do trullo urządzonego w starym stylu to ciekawe doświadczenie, które jest płatne. Nierzadko można zajrzeć przez otwarte drzwi. W Rione Monti jest kilka domków trulli, które udostępniają swoje wnętrza zwiedzającym.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Rione Aia Piccola

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Dzielnica po drugiej stronie Largo Martellotta nosi nazwę Rione Aia Piccola i choć może pochwalić się o połowę mniejszą ilością trulli, niż jej sąsiadka, to oferuje większą różnorodność atrakcji. Tam znajdują się dwa punkty widokowe, o których przeczytacie w dalszej części postu, tam też można zobaczyć nietypowe trulli. Pierwszy jest Casa D’Amore, jedyne trullo z balkonem. Jego nazwa nie ma związku z miłością, ale pochodzi od nazwiska pierwszego właściciela i budowniczego Francesco D’Amore. Casa D’Amore był pierwszym nowoczesnym trullo zbudowanym z użyciem zaprawy w roku 1797. Uznany za zabytek narodowy jest obecnie siedzibą Departamentu Turystyki Alberobello. Znajdziecie go za głównym placem – Piazza del Popolo. Drugim nietypowym budynkiem w tej dzielnicy jest Trullo Sovrano, jedyne trullo dwukondygnacyjne. Mieści się ono przy Piazza Sacramento. Bardzo ciekawym zabytkiem jest też Bazylika Santa Medici, już nie w stylu trulli. Znajdziecie ją na jednej z głównych ulic – Corso Vittorio Emanuele. Rione Aia Piccola to zdecydowanie mniej turystyczna część Alberobello, tak więc warto poświecić jej nieco uwagi.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Punkty widokowe w Alberobello

Najlepsze punkty z widokiem na dzielnicę Rione Monti znajdują się po drugiej stronie Largo Martellotta, dokładnie w miejscach, które zaznaczyłam na poniższych mapach. Co więcej, odległość między nimi jest tak mała, że bez problemu możecie przejść z jednego miejsca do drugiego w zaledwie dwie minuty.

Belvedere Santa Lucia / Belvedere Terazza Panoramica

Alberobello - kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście

Miejsce to nazywane jest Belvedere Santa Lucia lub Belvedere Terazza Panoramica i kierują do niego brązowe znaki turystyczne. Jest to taras otoczony murkiem, z którego bez przybliżenia można zrobić takie zdjęcia jak powyżej, natomiast takie jak poniżej wymaga użycia funkcji przybliżenia.

Alberobello - kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście

Belvedere Giardini Pub i Villa Comunale

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Drugi punkt to „Belvedere Giardini Pub” i mieści się w ogórku obok punktu informacji turystycznej. Nie trzeba być klientem, aby wejść do środka przez furtkę w murze z Via Brigata Regina i zrobić zdjęcia panoramy Rione Monti. Stamtąd pochodzą najlepsze ujęcia domków trulli, w tym zdjęcia z palmami na pierwszym planie. Obecnie znajduje się w tym miejscu bar, o którym więcej informacji znajdziecie w dalszej części postu. Obok baru zaczyna się Villa Comunale, czyli park miejski. Jest mały, ale bardzo urokliwy, idealny jako plener fotograficzny. Bardzo polecam to miejsce.

Alberobello - kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście

Taras na dachu baru Veni, Vidi, Mangi

Pięknym punktem widokowym znajdującym się w sercu Rione Monti jest taras baru, na który można wejść i zrobić zdjęcia nawet, jeśli nie jest się klientem lokalu. Oczywiście warto usiąść – choćby na kawę – przy jednym ze stolików ustawionych na tarasie. Szczególnie piękne widoki rozciągają się stamtąd w tzw. złotej godzinie, czyli wtedy, gdy słońce zaczyna się już chylić ku zachodowi.

Co i gdzie zjeść w Alberobello? Moje sprawdzone adresy

Apulia stoi owocami morza, jednak nie dotyczy to Alberobello i innych miejscowości położonych w głębi lądu. Oczywiście można tutaj zjeść świeże frutti di mare, w dzisiejszych czasach nie ma problemu z dowozem, jednak kiedyś był i z tego też powodu w miejscowej kuchni rządzi mięso. Nie brakuje oczywiście makaronu, szczególnie typowego dla Apulii orecchiette, serów czy pizzy, a lokalne winnice produkują z kolei wyborne wino, zarówno białe jak i czerwone (więcej o kuchni Apulii). Tak więc miłośnicy mięsa z pewnością będą zadowoleni stołując się w lokalach na terenie Alberobello. Co mogę Wam polecić w ścisłym centrum miasta?

Mięso w La Fontana del Fornello

Pierwsza miejscówka to La Fontana del Fornello, mająca stuletnią historię, co jak na Włochy wcale nie jest aż tak dużo. Ten lokal jest szczególny i bardzo charakterystyczny dla Valle d’Itria. Dlaczego? Wchodząc do środka zobaczycie gablotę z mięsem, zupełnie jak u rzeźnika. Za szybką wystawione są różnorodne mięsa, kiełbasy i wyroby garmażeryjne, które najpierw sobie wybierzecie w wersji surowej, a później otrzymacie grillowane i gotowe do spożycia. To właśnie jest tak typowe dla Alberobello i okolic. Oprócz mięsa zamówić można różnego rodzaju dodatki, m.in. wyborne pieczone ziemniaczki. Zjeść możecie na miejscu przy stolikach ustawionych na ulicy lub zabrać jedzonko na wynos. Porcje mięsa nie są duże, dlatego warto zamówić kilka rodzajów do spróbowania. Użytkownicy portalu Tripadvisor przyznali La Fontana del Fornello cztery punkty na pięć możliwych. Lokal znajduje się na rogu Largo Martellotta i Via Monte Sabotino.

Pizza na wynos i pieczywo w Fornaio Panetteria dei Trulli

Drugim sprawdzonym przeze mnie i wartym polecenia lokalem jest La Panetteria dei Trulli. To połączenie sklepu z lokalnymi specjałami, rosticcerii oraz pizzerii. Serwują tutaj wyborną i niedrogą pizzę, którą można zabrać na wynos lub zjeść przy stoliku na ulicy. Piekarnię znajdziecie przy Largo Martellotta 39 A.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Mięso z La Fontana del Fornello i pizza z La Panetteria dei Trulli kupione na wynos i zjedzone w agroturystyce

Lody i cornetto w Martinucci Laboratory

Za najlepsze lody w Alberobello uznaje się te serwowane w Martinucci Laboratory. Jest to sieć cukierni oraz lodziarni popularna i ceniona w całej Apulii. Lokale tej marki znajdziecie także m.in. w Bari, Maglie, Lecce, Gallipoli i Otranto. Można tutaj usiąść przy stoliku w ogródku i zamówić lody w pucharku, w formie deseru. Wtedy nakładane są gałki. Lody kupowane na wynos w waflach i kubeczkach nakładane są packami (więcej w poście Jak Włosi oszukują turystów, czyli na co uważać jadąc do Włoch). Ceny są umiarkowane, lody smakują bardzo dobrze, ale porcje swoją wielkością zdecydowanie nie robią wrażenia.

Z kolei o poranku w Martinucci znajdziecie fantastyczne, wyjęte przed chwilą z pieca, jeszcze ciepłe cornetti. To idealny pomysł na śniadanie wśród trulli, zarówno gdy przyjedziecie do Alberobello wcześnie rano, jak również gdy zdecydujecie się zostać na noc.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Cornetti z Martinucci przed naszym wynajmowanym trullo w zona trulli

Natomiast moim najnowszym, pysznym odkryciem jest pasticciotto – typowy dla Apulii przysmak – w wersji z kremem i wiśnią (crema e amarena), który tutaj można zjeść. Cudo!

Kolacja w Trattoria Pizzeria La Locanda del Gallo

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Główną zaletą tego lokalu jest położenie wśród trulli, ze stolikami ustawionymi na kameralnym dziedzińcu. Siedząc na zewnątrz mamy dachy trulli na wyciągnięcie ręki, a do tego trochę śródziemnomorskiej zieleni. Co można tutaj zjeść? Makaron, pizzę i mięso z pieczonymi ziemniakami, do tego na stół podawana jest fantastyczna apulijska oliwa z oliwek.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Kawa i piwo z widokiem w Barze Villa Belvedere

Alberobello - kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście

Kiedyś zobaczyłam na Instagramie post ze zdjęciem tego baru i dopiskiem, jakoby właśnie tutaj znajdowało się prawdziwe Alberobello, takie autentyczne. Parsknęłam śmiechem, bo widać było, że autorka tych słów na pewno nie była w Barze Villa Belvedere. Jak się okazało, zdjęcie podesłał czytelnik, a słowa ułożono zgodnie z ideologią pasującą do profilu. Otóż prawda jest taka, że poza sklepami z pamiątkami i kilkoma lokalami na Largo Martellotta nie ma chyba bardziej turystycznego zakątka w Alberobello. Bar jest pięknie położony i oferuje wspaniałe widoki, ale próżno tutaj szukać ucieczki od komercji. Autentyczne jest tylko trullo, w którym ów bar się znajduje oraz widok, jaki się sprzed niego roztacza. Włoskie lody? Tak, ale tylko na patyku. Granita? Zapomnijcie. A cornetti? Paczkowane w folii! Kawa z ekspresu i dobrze schłodzone piwo Moretti jest tym, na co warto postawić w Barze Villa Belvedere. Naprawdę miło jest posiedzieć przy jednym ze stolików, ale próżno oczekiwać, że sąsiedni zajmie któryś z mieszkańców Alberobello.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Gdzie spać w Alberobello? Sprawdzone noclegi

Każdemu odwiedzającemu Alberobello i planującemu nocleg w miasteczku bardzo polecam wybór jednego z licznych małych hoteli, bed & breakfast i agroturystyk urządzonych w domkach trulli. Taki nocleg jest droższy, ale niezapomniane wrażenia pozostaną z Wami na długo. Jeśli już zdecydujecie się na nocleg w trullo, to musicie podjąć kolejną decyzję. Zasadniczo są dwie możliwości, obie bardzo fajne, obie sprawdziłam na sobie i mogę Wam z czystym sumieniem polecić: agroturystyka trullo na wsi poza Alberobello lub trullo w samym centrum miasteczka.

Podere Papilio na wsi

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Jeśli ceny noclegów w trullo w centrum Alberobello są dla Was zaporowe, to rozejrzyjcie się za ofertami spoza miasta. Jedyny minus takiego rozwiązania to konieczność posiadania samochodu. Znam wspaniały bed & breakfast kilka kilometrów za miasteczkiem, który bardzo Wam polecam. Jego właściciele – Liliana i Daniele – są moimi dobrymi znajomymi, od kiedy gościliśmy tam z Arturem w 2013 roku. Swoim gościom oferują oni cieszę, spokój, rodzinną atmosferę i wspólne, pyszne śniadanie. Zainteresowanych zapraszam do przeczytania całego postu na temat Podere Papilio.

Trulli di Ottavio w centrum Alberobello

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Samochód jest z kolei dużym problemem w centrum Alberobello, o czym wspominałam wcześniej. Bardzo trudno znaleźć zakwaterowanie z miejscem parkingowym przy kwaterze. Jeśli chcielibyście przenocować w oryginalnym trullo w centrum, to polecam Wam fantastyczne Trulli di Ottavio. Nie dość, że w samym sercu zona trulli, to jeszcze z parkingiem w cenie, położonym dosłownie kawałek od domku. Wewnątrz trullo jest niezwykle stylowe. Nocleg w tym miejscu był naprawdę fantastycznym doświadczeniem.

Kiedy przyjechać do Alberobello?

Alberobello - kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście

W okresie zimowym wiele połączeń lotniczych do Bari jest zawieszanych, stąd możliwości dojazdu dla wielu osób się komplikują. Czy warto zatem kombinować, by odwiedzić Alberobello zimą? Jak najbardziej. Od 8 grudnia do przynajmniej 6 stycznia miasteczko jest przyozdobione świątecznie, turyści choć są, to nie ma takich tłumów jak latem, natomiast jeśli pogoda dopisze to można się cieszyć pięknym słońcem i bardzo przyjemną temperaturą. Wiosna w Apulii zaczyna się w marcu, gdy pola i łąki pokrywają się soczyście zielonymi dywanami trawy i zboża, w kwietniu wszędzie jest już pełno kwiatów, a w maju zaczyna się na dobre sezon. Lato to czas, gdy tłumy przedzierają się przez zona trulli, a palące słońce potrafi skutecznie zniechęcić do dłuższego zwiedzania. We wrześniu pogoda nadal jest piękna, tłumy już mniejsze, podobnie jak ceny noclegów. Ostatnio odwiedziłam Alberobello w połowie października i zachwyciłam się jesiennymi kolorami, przy jednocześnie małej ilości innych odwiedzających.

Świąteczne Alberobello. Kolorowy Festiwal Światła

W 2014 roku w Alberobello po raz pierwszy odbył się niezwykły Festiwal Światła. Dzielnica Rione Monti została artystycznie podświetlona tak, aby podkreślić stożkowe dachy, kominy i wąskie uliczki. Organizatorzy zapowiedzieli, że to dopiero pierwsza edycja festiwalu i rzeczywiście, w kolejnych latach impreza również się odbywała. Niestety zimą 2022/2023 decyzją władz miejskich kolorowe światła nie rozbłysły, natomiast tradycyjnych ozdób świątecznych oczywiście nie zabrakło. Trudno w tej chwili przewidzieć, czy festiwal powróci. Za poniższe zdjęcia dziękuję Lilianie i Daniele z Podere Papilio.

Alberobello pociągiem

Z Bari do Alberobello dojedziecie pociągiem w niecałe dwie godziny. Następnie z Alberobello możecie pojechać do innych miejscowości, takich jak Locorotondo czy Martina Franca. Kursują tutaj pociągi lokalnych linii kolejowych – link do rozkładu. Jeśli nie mieliście wcześniej do czynienia z pociągami w Apulii, to koniecznie przeczytajcie o czterech różnych liniach kolejowych i czterech dworcach w Bari. To trochę skomplikowane, ale jak już się w tym połapiecie, to podróżowanie pociągiem po Apulii stanie się czystą przyjemnością. Aktualizacja: obecnie trwa remont linii kolejowej łączącej Bari z Alberobello. W ramach utrzymania połączenia kursuje autobusowa komunikacja zastępcza.

Lokalizacja stacji kolejowej w Alberobello

Stacja kolejowa znajduje się jakieś 700 m spacerem od Via Indipendenza, czyli początku zona trulli.

Autobus Alberobello – Monopoli – Alberobello

Z Alberobello możecie dojechać do pięknego, nadmorskiego Monopoli, korzystając z autobusu. Autobus jeździ z Via Cavour 14 w Alberobello – czyli kawałek od dworca kolejowego – na Piazza S. Antonio w Monopoli (czyli też kawałek od dworca) i z powrotem, a podróż trwa około 50 minut. Godziny odjazdu możecie sprawdzić na tej stronie internetowej.

Lokalizacja przystanku w Alberobello

Lokalizacja przystanku w Monopoli

Jak się dostać do Apulii?

Z Polski do Bari – stolicy regionu – można dostać się na kilka sposobów: autokarem rejsowym, pociągiem z kilkoma przesiadkami, własnym samochodem oraz samolotem. Najwygodniej, najszybciej i najtaniej wypada oczywiście samolot, ale podróż samochodem do Apulii to również fajna przygoda, mająca sens tym bardziej, jeśli podróżujecie na dłużej i chcecie zwiedzać miejsca słabo lub w ogóle niedostępne komunikacją publiczną.

Loty z Polski do Bari

Linie lotnicze Wizzair latają do Bari z Warszawy, Krakowa i Wrocławia. W grudniu 2022 r. rozkład lotów sezonu zimowego wygląda następująco:

  • Warszawa Chopin – Bari – Warszawa Chopin: wtorki i czwartki, czas trwania lotu: 2 godziny 10 minut;

Linie lotnicze Ryanair latają do Bari z Krakowa i Warszawy-Modlina:

  • Kraków – Bari – Kraków: środy, piątki i soboty.
  • Warszawa-Modlin – Bari – Warszawa-Modlin: poniedziałki i piątki w okresie zimowym, od kwietnia natomiast wtorki, czwartki i niedziele.

Uwaga! Od końca marca 2023 r. Ryanair będzie latał do Bari z Poznania w czwartki i niedziele.

Jedziecie do Apulii?

Koniecznie zajrzyjcie do moich pozostałych postów o tym pięknym regionie, z których od lat korzystają setki tysięcy osób. Wszystkie teksty napisałam na podstawie własnych doświadczeń z podróży:

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

17 komentarzy do “Alberobello – kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście”

  1. Muszę przynzać Natalio, że post jest mega, jest ciekawy i bardzo praktyczny. W ogóle ten blog cały jest super, wymiatasz dziewczyno i oby tak dalej! A Alberobello trafia na moją listę planów na ten rok. Pozdrawiam

    1. Witaj Jacku!
      Dziękuję za miłe słowa 🙂 Co do Alberobello. Na temat okolicznych atrakcji będzie jeszcze klika postów, tak więc mam nadzieję, że namówię Cię do zwiedzenia czegoś jeszcze 😉
      Pozdrawiam

  2. Zimowa odsłona Alberobello już mnie nie dziwi, widziałam śnieg w Monte San’t Angelo (niewiele dalej, Gargano)! 😉 Miasto fascynuje, mam zamiar w końcu zatrzymać się w nim na dłużej. Świetnie przygotowany post, gratuluję!

  3. Witam serdecznie,
    Pani Natalio, z Pani doświadczeń, czy w Apulii warto poruszać się wynajętym samochodem, czy transport publiczny jest dobrze rozwinięty? Planujemy samolot do Barii, stacjonować w Gallipoli i pozwiedzać tą uroczą część Włoch. Czy 4 osoby to rozsądnie wynająć auto, czy odpuścić? 🙂
    pozdrawiam,
    Joanna

    1. Pomiędzy wiekszymi miastami można bez problemu poruszać się pociągiem, jednak by zajrzeć w miejsca spoza głównych szlaków polecam samochów, szczególnie dla czterech osób. Komfort nieporównywalnie większy, a i koszt biletów komunikacji publicznej dla tylu pasażerów wcale nie jest mały.
      Pozdrawiam!

  4. Szanowna Pani, za parę dni wylatujemy do Barii i planujemy zwiedzić Alberobello i mamy ten sam problem jak wyżej. Czy korzystać z komunikacji publicznej ? czy lepiej wypożyczyć auto?

    pozdrawiam serdecznie

    Petronka

    1. Do Alberobello z Bari można się dostać komunikacją publiczną, a konkretnie pociagiem lokalnych linii kolejowych. Wszystkich informacji powinni udzielić Wam na dworcu w Bari. Natomiast jeśli zechcecie pojeździć po okolicy, zajrzeć na apulijską wieć i do innych małych miasteczek, to polecam jednak wynajęcvie samochodu, choć na dwa, trzy dni.
      Pozdrawiam!

      1. Twoje poradniki okazały się nieocenione podczas mojego wyjazdu do Apulii. Bardzo dziękuję! Dodam małe ad vocem odnośnie podróży do Alberobello – poza pociągiem można również wybrać autobus – jedzie krócej (około godziny, pociąg blisko dwie) i jest nieco tańszy (pociąg 5 euro, autobus 4,3). To ten sam przewodnik – FSE, dworzec najbardziej wysunięty na zachód. Bilety na autobus kupuje się w sklepie z papierosami. Powrotny do Bari na stacji benzynowej naprzeciwko hotelu Astoria. Autobusy chyba nie kursują w niedziele, wtedy pozostaje pociąg.

  5. Witam
    Nie mogę nigdzie znaleźć tego połączenia autobusowego o którym Pani pisze ,między Alberobello a Monopoli . Znalazłam tylko takie które trwa 1.50 h albo z przesyłką Czy wie Pani jaki to był przewoźnik ?

  6. Witajcie .Jedziemy z dużym psem podhalanem do Apulii. Obawiam się że będę z nim siedzieć w klimatyzowanym apartamencie. Czy znajdę zacienioną plażę, może z grotą. Pozdrawiam. Docelowo w mola di bari

  7. ten post jest fantastyczny, przenosi cię do Alberobello jeszcze przed dotarciem tam!
    Wszystkie informacje są poprawne, ale chciałbym zaktualizować, jak dotrzeć do Alberobello z Bari.

    Istnieje autobus państwowy o nazwie „TRULLI LINK”, który odjeżdża z obszaru za dworcem głównym w Bari, zwany „Largo Sorrentino”.

    Ja natomiast pojechałem samochodem, a najlepszą trasą jest SS100 do Casamassima, a następnie SS172. Po przejechaniu Turi i Rutigliano dotrzesz do Alberobello.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close