Alberobello – kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Wyobraźcie sobie małe miasteczko, a w nim prawie półtora tysiąca malutkich domków zbudowanych na planie koła i zwieńczonych stożkowymi dachami, których białe ściany przyozdobione są licznymi donicami kolorowych kwiatów. Do tego wyśmienita kuchnia i śródziemnomorska roślinność. Niektórym owo miasteczko przypomina wioskę hobbitów, a innym wioskę smerfów. Jedno jest pewne – Alberobello istnieje naprawdę i trafiło na listę UNESCO. W tym poście dowiecie się, co zwiedzić, gdzie smacznie i niedrogo zjeść oraz – co amatorzy fotografii lubią najbardziej – z których punktów miasteczka można pstryknąć najlepsze panoramy. Ponadto pokazuję i opisuję sprawdzone noclegi oraz bardzo dużo zdjęć trulli. Zapraszam!

Alberobello i domki trulli – jedyne takie miejsce na świecie

Wąskie, kręte uliczki wijące się w górę i w dół, małe podwórka ozdobione donicami kwiatów i sagowców, krzewami róż i jaśminu oraz niezwykłe małe domki – oto cel każdego podróżnika zmierzającego do Alberobello. Nazwa Alberobello pochodzi od słów albero – drzewo oraz bellum – wojna. Ma to swoje uzasadnienie w historii, gdyż dawniej mieszkańcy wytwarzali dla swojego władcy broń z drewna pochodzącego z miejscowych lasów. Gminę zamieszkuje obecnie ok. 11 000 mieszkańców, większość w stosunkowo nowej zabudowie, ale nadal część ludności zasiedla trulli. Domki te nie są już budowane, a istniejące budowle muszą być utrzymywane i remontowane ściśle według przepisów, zarówno miejscowych, jak i tych narzuconych przez UNESCO. Celem jest zachowanie wyglądu trulli w stanie jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego. Choć miasteczko Alberobello to największe skupisko trulli, domki te można spotkać także poza jego granicami. Gdzie dokładnie?

Dojeżdżając do Alberobello. Valle d’Itria

Valle d’Itria to dolina w środkowej Apulii, której najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym zakątkiem jest właśnie Alberobello. Jednak domki trulli można spotkać na całym obszarze doliny, choć nigdzie nie występują w tak dużym skupisku jak w Alberobello, zazwyczaj są to pojedyncze trulli lub gospodarstwa złożone z kilku trullo tworzących spójną całość. Im bardziej będziecie się zbliżać do Alberobello, tym trulli będzie więcej. O pochodzeniu domków trulli, ich konstrukcji oraz obszarze występowania pisałam w poście dedykowanym Valle d’Itria.

Booking.com

Valle d’Itria – kraina baśniowych domków trulli w Apulii

Część trulli rozrzuconych po okolicy Alberobello jest zadbana i wyremontowana, często świadcząca usługi noclegowe, część jednak wymaga pilnego remontu lub jest całkowicie w ruinie. Na pewno warto wybrać się na przejażdżkę na wiejskie drogi zaczynające się tuż za Alberobello i na własne oczy zobaczyć różne oblicza trulli.

Alberobello kiedyś i dziś

Jakieś sto lat temu Paweł Muratow napisał, że „Apulia nie przywykła, by się nią ktoś interesował” i rzeczywiście tak było, jeszcze do niedawna. Pamiętam bardzo dobrze, gdy pierwszy raz postawiłam nogę w Apulii. Był rok 2001, w obiegu liry włoskie zamiast euro, brak tanich linii lotniczych, a co się z tym wiąże również brak dużej ilości turystów. Apulia do dziś nie jest zamożnym regionem, ale wtedy jedynie nieliczni turyści docierali tak daleko na południe, głównie własnymi samochodami lub autokarami rejsowymi. Minęło trochę lat i nadeszła era tanich lotów, gdzie do Bari czy Brindisi można niekiedy z Polski dolecieć wydając na bilet mniej, niż kosztuje pociąg z Poznania do Warszawy. Taki paradoks naszych czasów. Tanie linie spowodowały, że Apulia stała się łatwo dostępna i zaczęli przybywać turyści w dużych ilościach. Nadal nie ma ich tylu co choćby w Toskanii czy w Wenecji, ale część miejscowych zachłysnęła się pieniędzmi, jakie można od turytów wyciągnąć. I tak oto centrum zainteresowania każdego odwiedzającego Apulię – trulli w Alberobello – stały się po części skansenem pełnym sklepów z kiczowatymi pamiątkami. Komercja niestety zmieniła miasteczko w negatywnym tego słowa znaczeniu, ale w dalszej części postu podpowiadam, jak sobie z tym poradzić i – nawet w sezonie – cieszyć się spokojnym pobytem w Alberobello.

Dlaczego warto zostać w Alberobello na noc?

Właśnie dlatego, by móc cieszyć się miasteczkiem, gdy wczesnym wieczorem odjadą jednodniowi turyści. Najlepiej wybrać nocleg w samym centrum, choć ceny niestety są wysokie. Doba dla dwóch osób w trullo to we wrześniu koszt od około 90 euro wzwyż. Wiem, że to sporo, ale naprawdę warto się tutaj zatrzymać, choćby tylko na jedną noc. Wtedy wieczorem wychodzimy z naszego smerfowego domku wypoczęci, po prysznicu, w świeżych ciuchach i możemy przechadzać się uliczkami, które są w większości puste. Następnie możemy usiąść w restauracji na nieśpieszną kolację, zjeść lody, a później znowu pójść na spacer i zrobić dużo fajnych zdjęć. Zobaczcie sami.

Późny wieczór i noc niewątpliwie mają swój urok, ale zdradzę Wam, co jest jeszcze lepsze.

Alberobello o poranku

Kiedyś na blogowym Instagramie – klik opublikowałam identyczne zdjęcie ulicy w zona trulli i otrzymałam ogrom polubień i pozytywnych komentarzy, wśród których było pytanie o to, jakim cudem udało mi się sfotografować tą ulicę bez ludzi. Jak się przyjrzycie to widać, że jeden sklep z pamiątkami już jest otwarty, a we wnęce przeciwległego trullo chowa się turysta. Jednak pomijając nielicznych spacerowiczów i mieszkańców, centrum Alberobello jeszcze do godziny dziewiątej rano wygląda właśnie tak, nawet w szczycie sezonu. Po dziewiątej zaczynają przyjeżdżać pierwsi samodzielnie zwiedzający z okolicy, a po dziesiątej docierają pierwsze zorganizowane wycieczki i aż do mniej więcej osiemnastej tymi ulicami przelewają się tłumy. Odpowiadając na komentarz napisałam wtedy zgodnie z prawdą, że wczesne wstawanie nie jest mi straszne i często w podróży budzik dzwoni dla mnie jeszcze przed wschodem słońca. Nocując w centrum Alberobello wystarczy wyjść na miasto przed ósmą rano i cieszyć się pięknem pustych ulic Alberobello, mając miasteczko niemal wyłącznie dla siebie.

Mapa Alberobello i parkingi

Poniżej zamieściłam mapę centrum Alberobello, która po kliknięciu się powiększy. Zwróćcie proszę uwagę na parkingi zaznaczone na mapie. Centrum Alberobello jest w dużej części wyłączone z ruchu, dużo jest ulic jednokierunkowych lub z całkowitym zakazem wjazdu, dopuszczonym tylko dla mieszkańców trulli. Nie traćcie czasu próbując zaparkować w którejś z uliczek. Nieliczne miejsca parkingowe są zawsze zajęte, a te oznaczone żółtymi liniami są zarezerwowane wyłącznie dla mieszkańców i nie wolno ich zajmować. Polecam któryś z parkingów przy Via Indipendenza lub miejsca wzdłuż ulicy oznaczone niebieskimi liniami, które wymagają kupna biletu na zasadzie strefa parkowania. Jeśli zdecydujecie się zostać w centrum Alberobello, to możecie albo skorzystać z któregoś parkingu dla przyjezdnych, albo wybrać taką ofertę noclegową, która przewiduje miejsce postojowe. Trullo na wynajem z prywatnym parkingiem opisałam w dalszej części postu.

mapa-alberobello

© pro loco alberobello

Co zobaczyć w Alberobello? Jak zaplanować zwiedzanie?

mapa_alberobello

Largo Martellotta

Powyższa mapka to typowa mapa turystyczna. Choć jej dokładność jest zdecydowanie mniejsza, niż mapy zamieszczonej przeze mnie w poprzednim akapicie, to dla wielu osób może okazać się bardziej czytelna. Załóżmy, że najważniejszym punktem odniesienia będzie dla nas szeroka, biegnąca poziomo ulica – skwer Largo Martellotta oraz jej przedłużenie – Via Indipendenza. To główne ulice zabytkowego centrum, wokół nich znajdują się największe atrakcje Alberobello oraz lokale gastronomiczne i punkty widokowe, które polecę Wam w dalszej części postu.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Początek Largo Martellotta

Rione Monti (zona trulli)

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Jeśli spojrzycie na dolny fragment mapki zauważycie zagęszczenie domków trulli, czyli główną atrakcję miasteczka. Ta dzielnica położona na południowy zachód od Largo Martellotta nosi nazwę Rione Monti, a obszar ten określa się też jako zona trulli, czyli stefa trulli. W granicach Rione Monti znajdują się setki domków trulli! Nieśpieszny spacer po Rione Monti to najlepszy sposób na poznanie Alberobello. Chodźcie na fotograficzną wycieczkę po Rione Monti.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Malowidła na dachach trulli

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Stożkowe daszki domów trulli często zdobione są białymi malowidłami, które według wierzeń mieszkańców miały zapewnić im pomyślność i odpędzić złe duchy.

Kościół trullo

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Klimatyczne uliczki pełne smerfowych domków biegnące od Largo w głąb Rione Monti wiją się pod górę do kościoła Sant’Antonio di Padova na Via Monte Pertica 18. To kościół jedyny w swoim rodzaju, zbudowany w stylu trulli, choć dopiero w roku 1926. Koniecznie zajrzyjcie do środka.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Trullo Siamese

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Bardzo ciekawym zabytkiem jest też trullo Siamese, czyli trullo syjamskie. To oryginalny, bardzo stary budynek powstały na planie elipsy z dwoma stożkowymi dachami połączonymi ze sobą oraz z dwoma osobnymi wejściami. Legenda głosi, że trullo to zamieszkiwali dwaj bracia zakochani w tej samej dziewczynie. Choć była obiecana starszemu, pokochała młodszego i z nim się związała. Początkowo cała trójka mieszkała pod jednym dachem w jednej izbie (!), ale atmosfera nie sprzyjała młodemu małżeństwu i młodszy z braci postanowił rozbudować rodzinne trullo nadając mu niepowtarzalny kształt. Trullo Siamese znajdziecie przy via Monte Nero, uliczce bocznej od Largo Martellotta.

Wnętrze tradycyjnego trullo

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Wejście do trullo urządzonego w starym stylu to ciekawe doświadczenie, które jest płatne. Nierzadko można zajrzeć przez otwarte drzwi. W Rione Monti jest kilka domków trulli, które udostępniają swoje wnętrza zwiedzającym.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Rione Aia Piccola

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Dzielnica po drugiej stronie Largo Martellotta nosi nazwę Rione Aia Piccola i choć może pochwalić się o połowę mniejszą ilością trulli, niż jej sąsiadka, to oferuje większą różnorodność atrakcji. Tam znajdują się punkty widokowe, o których przeczytacie w dalszej części postu, tam też można zobaczyć nietypowe trulli. Pierwszy to Casa D’Amore oznaczony na mapce turystycznej jako punkt 4. To jedyne trullo z balkonem, a jego nazwa nie ma związku z miłością, ale pochodzi od nazwiska pierwszego właściciela i budowniczego Francesco d’Amore. Casa D’Amore był pierwszym nowoczesnym trullo zbudowanym z użyciem zaprawy w roku 1797. Uznany za zabytek narodowy jest obecnie siedzibą Departamentu Turystyki Alberobello. Znajdziecie go za głównym placem – Piazza del Popolo. Drugim nietypowym budynkiem w tej dzielnicy jest Trullo Sovrano – jedyne dwukondygnacyjne trullo, na mapce turystycznej oznaczone jako punkt 1. Mieści się ono przy Piazza Sacramento. Bardzo ciekawym zabytkiem jest też Bazylika Santa Medici, już nie w stylu trulli. Znajdziecie ją na jednej z głównych ulic – Corso Vittorio Emanuele, a oznaczona jest na mapce jako punkt 2. Rione Aia Piccola to zdecydowanie mniej turystyczna część Alberobello, tak więc warto poświecić jej nieco uwagi.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Punkty widokowe w Alberobello

Najlepsze punkty z widokiem na dzielnicę Rione Monti znajdują się po drugiej stronie Largo Martellotta, dokładnie w miejscach, które zaznaczyłam na poniższych mapach. Co więcej, odległość między nimi jest tak mała, że bez problemu możecie przejść z jednego miejsca w drugie w zaledwie dwie minuty.

Belvedere Santa Lucia / Belvedere Terazza Panoramica

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Miejsce to nazywane jest Belvedere Santa Lucia lub Belvedere Terazza Panoramica i kierują do niego brązowe znaki turystyczne. Jest to taras otoczony murkiem, z którego można zrobić takie zdjęcia jak powyżej (fotki w przybliżeniu).

Belvedere Giardini Pub i Villa Comunale

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Drugi punkt to „Belvedere Giardini Pub” i mieści się w ogórku obok punktu informacji turystycznej. Nie trzeba być klientem, aby wejść do środka przez furtkę w murze z Via Brigata Regina i zrobić zdjęcia panoramy Rione Monti. Stamtąd pochodzą najlepsze ujęcia domków trulli, w tym zdjęcia z palmami na pierwszym planie. Obecnie znajduje się w tym miejscu bar, o którym więcej informacji znajdziecie w dalszej części postu. Obok baru zaczyna się Villa Comunale, czyli park miejski. Jest mały, ale bardzo urokliwy, idealny jako plener fotograficzny. Bardzo polecam to miejsce.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Taras na dachu baru Veni, Vidi, Mangi

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Pięknym punktem widokowym znajdującym się w sercu Rione Monti jest taras baru, na który można wejść i zrobić zdjęcia nawet jeśli nie jest się klientem lokalu. Oczywiście warto usiąść choćby na kawę przy jednym ze stolików ustawionych na tarasie. Szczególnie piękne widoki rozciągają się stamtąd w tzw. złotej godzinie, czyli wtedy, gdy słońce zaczyna się już chylić ku zachodowi.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Co i gdzie zjeść w Alberobello? Moje sprawdzone adresy

Apulia stoi owocami morza, jednak nie dotyczy to Alberobello i innych miejscowości położonych w głębi lądu. Oczywiście można tutaj zjeść świeże frutti di mare, w dzisiejszych czasach nie ma problemu z dowozem, jednak kiedyś był i z tego też powodu w miejscowej kuchni rządzi mięso. Nie brakuje oczywiście makaronu, szczególnie typowego dla Apulii orecchiette, serów, czy pizzy. Lokalne winnice produkują z kolei wyborne białe wino. Tak wiec miłośnicy mięsa z pewnością będą zadowoleni stołując się w lokalach na terenie Alberobello. Co mogę Wam polecić w ścisłym centrum miasta?

Mięso w La Fontana del Fornello

Pierwsza miejscówka to La Fontana del Fornello, mająca stuletnią historię, co jak na Włochy wcale nie jest aż tak dużo. Ten lokal jest szczególny i bardzo charakterystyczny dla Valle d’Itria. Dlaczego? Wchodząc do środka zobaczycie gablotę z mięsem, zupełnie jak u rzeźnika. Za szybką wystawione są różnorodne mięsa, kiełbasy i wyroby garmażeryjne, które najpierw sobie wybierzecie w wersji surowej, a później otrzymacie grillowane i gotowe do spożycia. To właśnie jest tak typowe dla Alberobello i okolic. Oprócz mięsa zamówić można różnego rodzaju dodatki, m.in. wyborne pieczone ziemniaczki. Zjeść możecie na miejscu przy stolikach ustawionych na ulicy lub zabrać jedzonko na wynos. Porcje mięsa nie są duże, dlatego warto zamówić kilka rodzajów do spróbowania. Użytkownicy portalu Tripadvisor przyznali La Fontana del Fornello cztery punkty na pięć możliwych. Lokal znajduje się na rogu Largo Martellotta i Via Monte Sabotino.

Pizza na wynos i pieczywo w Fornaio Panetteria dei Trulli

Drugim sprawdzonym przeze mnie i wartym polecenia lokalem jest La Panetteria dei Trulli. To połączenie sklepu z lokalnymi specjałami, rosticcerii oraz pizzerii. Serwują tutaj wyborną i niedrogą pizzę, którą można zabrać na wynos lub zjeść przy stoliku na ulicy. Nie posiadam niestety własnych zdjęć, dlatego posłużę się fotkami ze strony internetowej knajpki. Piekarnię znajdziecie przy Largo Martellotta 39A.

panificioalberobello

© La Panetteria dei Trulli

internopanetteriadeitrulli

© La Panetteria dei Trulli

PENTAX Image

© La Panetteria dei Trulli

Mięso z La Fontana del Fornello i pizza z La Panetteria dei Trulli kupione na wynos i zjedzone w agroturystyce

Lody i cornetto w Martinucci Laboratory

Za najlepsze lody w Alberobello uznaje się te serwowane w Martinucci Laboratory. Jest to sieć cukierni i lodziarni popularna i ceniona w całej Apulii. Lokale tej marki znajdziecie nie tylko w Alberobello, ale też w Bari, Maglie, Lecce, Gallipoli i Otranto. Można tutaj usiąść przy stoliku w ogródku i zamówić lody w pucharku, w formie deseru. Wtedy nakładane są gałki. Lody kupowane na wynos w waflach i kubeczkach nakładane są packami (więcej w poście Jak Włosi oszukują turystów, czyli na co uważać jadąc do Włoch). Ceny są umiarkowane, lody smakują bardzo dobrze, ale porcje swoją wielkością zdecydowanie nie robią wrażenia.

Z kolei o poranku w Martinucci znajdziecie fantastyczne, wyjęte przed chwilą z pieca, jeszcze ciepłe cornetti. To idealny pomysł na śniadanie wśród trulli, zarówno gdy przyjedziecie do Alberobello wcześnie rano, jak również gdy zdecydujecie się zostać na noc.

Cornetti z Martinucci przed naszym wynajmowanym trullo w zona trulli

Kolacja w Trattoria Pizzeria La Locanda del Gallo

Główną zaletą tego lokalu jest położenie wśród trulli, ze stolikami ustawionymi na kameralnym dziedzińcu. Siedząc na zewnątrz mamy dachy trulli na wyciągnięcie ręki, a do tego trochę śródziemnomorskiej zieleni. Co można tutaj zjeść? Makaron, pizzę i mięso z pieczonymi ziemniakami, do tego na stół podawana jest fantastyczna apulijska oliwa z oliwek.

Kawa i piwo z widokiem w Barze Villa Belvedere

Kiedyś zobaczyłam na Instagramie post ze zdjęciem tego baru i dopiskiem, jakoby właśnie tutaj znajdowało się prawdziwe Alberobello, takie autentyczne. Parsknęłam śmiechem, bo widać było, że autorka tych słów na pewno nie była w Barze Villa Belvedere. Jak się okazało, zdjęcie podesłał czytelnik, a słowa ułożono zgodnie z ideologią pasującą do profilu. Otóż prawda jest taka, że poza sklepami z pamiątkami i kilkoma lokalami na Largo Martellotta nie ma chyba bardziej turystycznego zakątka w Alberobello. Bar jest pięknie położony i oferuje wspaniałe widoki, ale próżno tutaj szukać ucieczki od komercji. Autentyczne jest tylko trullo, w którym ów bar się znajduje oraz widok, jaki się sprzed niego roztacza. Włoskie lody? Tak, ale tylko na patyku. Granita? Zapomnijcie. A cornetti? Paczkowane w folii! Kawa z ekspresu i dobrze schłodzone piwo Moretti jest tym, na co warto postawić w Barze Villa Belvedere. Naprawdę miło jest posiedzieć przy jednym ze stolików, ale próżno oczekiwać, że sąsiedni zajmie któryś z mieszkańców Alberobello.

Alberobello kraina domków trulli na liście UNESCO Przewodnik

Gdzie spać w Alberobello? Sprawdzone noclegi

Każdemu odwiedzającemu Alberobello i planującemu nocleg w miasteczku bardzo polecam wybór jednego z licznych małych hoteli, bed & breakfast i agroturystyk urządzonych w domkach trulli. Taki nocleg jest droższy, ale niezapomniane wrażenia pozostaną z Wami na długo. Jeśli już zdecydujecie się na nocleg w trullo, to musicie podjąć kolejną decyzję. Zasadniczo są dwie możliwości, obie bardzo fajne, obie sprawdziłam na sobie i mogę Wam z czystym sumieniem polecić: agroturystyka trullo na wsi poza Alberobello lub trullo w samym centrum Alberobello.

Podere Papilio na wsi

Jeśli ceny noclegów w trullo w centrum Alberobello są dla Was zaporowe, to rozejrzyjcie się za ofertami spoza miasta. Jedyny minus takiego rozwiązania to konieczność posiadania samochodu. Znam wspaniały bed & breakfast kilka kilometrów za miasteczkiem, który bardzo Wam polecam. Jego właściciele – Liliana i Daniele – są moimi dobrymi znajomymi, od kiedy gościliśmy tam z Arturem w 2013 roku. Swoim gościom oferują oni cieszę, spokój, rodzinną atmosferę i wspólne, pyszne śniadanie. Zainteresowanych zapraszam do przeczytania całego postu na temat Podere Papilio.

Podczas ostatniej podróży do Apulii odwiedziliśmy Lilianę, Daniele i ich kota Antonio, do którego mam szczególny sentyment.

Trulli di Ottavio w centrum Alberobello

Samochód jest z kolei dużym problemem w centrum Alberobello, o czym wspominałam wcześniej. Bardzo trudno znaleźć zakwaterowanie z miejscem parkingowym przy kwaterze. Jeśli chcielibyście przenocować w oryginalnym trullo w centrum, to polecam Wam fantastyczne Trulli di Ottavio. Nie dość że w samym sercu zona trulli, to jeszcze z parkingiem w cenie, położonym dosłownie kawałek od domku. Wewnątrz trullo jest niezwykle stylowe. Nocleg w tym miejscu był naprawdę fantastycznym doświadczeniem.

Sypialnia na piętrze, jedna z trzech w naszym domku trullo

Świąteczne Alberobello. Kolorowy Festiwal Światła

W dniach 06.06.2014 r. – 06.01.2014 r. w Alberobello odbył się niezwykły Festiwal Światła. Dzielnica Rione Monti została artystycznie podświetlona tak, aby podkreślić stożkowe dachy, kominy i wąskie uliczki. Organizatorzy mówią o pierwszej edycji festiwalu, tak więc prawdopodobnie zostanie on powtórzony w podobnym terminie za rok. Za zdjęcia dziękuję Lilianie i Daniele z Podere Papilio. Edit Festiwal Światła odbywał się również w kolejnych latach i można już uznać tą imprezę za cykliczną.

10841846_1038972619461595_4628780348773276309_o

© Podere Papilio

10903899_1038972636128260_2281909166446257172_o

© Podere Papilio

Alberobello pociągiem

Z Bari do Alberobello dojedziecie pociągiem w niecałe dwie godziny. Następnie z Alberobello możecie pojechać do innych miejscowości, takich jak Locorotondo czy Martina Franca. Kursują tutaj pociągi lokalnych linii kolejowych – link do rozkładu. Jeśli nie mieliście wcześniej do czynienia z pociągami w Apulii, to koniecznie przeczytajcie o czterech różnych liniach kolejowych i czterech dworcach w Bari – klik. To trochę skomplikowane, ale jak już się w tym połapiecie, to podróżowanie pociągiem po Apulii stanie się czystą przyjemnością.

Lokalizacja stacji kolejowej w Alberobello

Stacja kolejowa znajduje się jakieś 700 m spacerem od Via Indipendenza, czyli początku zona trulli.

Autobus Alberobello – Monopoli – Alberobello

Z Alberobello możecie dojechać do pięknego, nadmorskiego Monopoli korzystając z autobusu. Autobus jeździ z via Cavour 14 w Alberobello – czyli kawałek od dworca kolejowego – na Piazza S. Antonio w Monopoli (czyli też kawałek od dworca) i z powrotem, kursuje od poniedziałku do soboty, podróż trwa około 50 minut. Bilet na przejazd w jedną stronę kosztuje 2,90 euro, powrotny 5,80 euro. Godziny odjazdu w rozkładzie obowiązującym od 01.09.2019 do 30.06.2020 r.:

 • Alberobello – Monopoli: 6:25, 12:00, 15:30, 17:15 (z wyjątkiem soboty), 18:00;
 • Monopoli – Alberobello: 5:30, 11:00, 14:20, 17:00.

Lokalizacja przystanku w Alberobello

Lokalizacja przystanku w Monopoli

Jedziecie do Apulii?

Koniecznie zajrzyjcie do moich pozostałych postów o tym pięknym regionie, z których od lat korzystają dziesiątki tysięcy osób. Wszystkie teksty napisałam na podstawie własnych doświadczeń z podróży.

Kiedy jechać do Apulii i Bazylikaty? Pogoda, kąpiele w morzu, owoce sezonowe

Locorotondo – biała perełka środkowej Apulii

torre-guaceto

Bari – kapliczki, białe podwórka i orecchiette. Przewodnik

Podróż do Bari. Informacje praktyczne

Monopoli w Apulii – co zobaczyć? Plaże, atrakcje, restauracje, sprawdzony nocleg

Altamura w Apulii – na foccacię i po chleb do średniowiecznej piekarni

Kochani, użytkowników Facebooka serdecznie zapraszam do prowadzonej przeze mnie grupy WŁOCHY – podróże & styl życia. Wszystkich nowych czytelników zapraszam do polubienia strony Italia by Natalia na Facebooku, śledzenia profilu na Instagramie, jak również na  Twitterze oraz subskrypcji kanału YouTube. Będzie mi również bardzo miło, jeśli dodacie komentarz lub udostępnicie ten post swoim znajomym.

Pozdrawiam Was serdecznie

Natalia

14 komentarzy do “Alberobello – kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście”

 1. Muszę przynzać Natalio, że post jest mega, jest ciekawy i bardzo praktyczny. W ogóle ten blog cały jest super, wymiatasz dziewczyno i oby tak dalej! A Alberobello trafia na moją listę planów na ten rok. Pozdrawiam

  1. Witaj Jacku!
   Dziękuję za miłe słowa 🙂 Co do Alberobello. Na temat okolicznych atrakcji będzie jeszcze klika postów, tak więc mam nadzieję, że namówię Cię do zwiedzenia czegoś jeszcze 😉
   Pozdrawiam

 2. Zimowa odsłona Alberobello już mnie nie dziwi, widziałam śnieg w Monte San’t Angelo (niewiele dalej, Gargano)! 😉 Miasto fascynuje, mam zamiar w końcu zatrzymać się w nim na dłużej. Świetnie przygotowany post, gratuluję!

 3. Witam serdecznie,
  Pani Natalio, z Pani doświadczeń, czy w Apulii warto poruszać się wynajętym samochodem, czy transport publiczny jest dobrze rozwinięty? Planujemy samolot do Barii, stacjonować w Gallipoli i pozwiedzać tą uroczą część Włoch. Czy 4 osoby to rozsądnie wynająć auto, czy odpuścić? 🙂
  pozdrawiam,
  Joanna

  1. Pomiędzy wiekszymi miastami można bez problemu poruszać się pociągiem, jednak by zajrzeć w miejsca spoza głównych szlaków polecam samochów, szczególnie dla czterech osób. Komfort nieporównywalnie większy, a i koszt biletów komunikacji publicznej dla tylu pasażerów wcale nie jest mały.
   Pozdrawiam!

 4. Szanowna Pani, za parę dni wylatujemy do Barii i planujemy zwiedzić Alberobello i mamy ten sam problem jak wyżej. Czy korzystać z komunikacji publicznej ? czy lepiej wypożyczyć auto?

  pozdrawiam serdecznie

  Petronka

  1. Do Alberobello z Bari można się dostać komunikacją publiczną, a konkretnie pociagiem lokalnych linii kolejowych. Wszystkich informacji powinni udzielić Wam na dworcu w Bari. Natomiast jeśli zechcecie pojeździć po okolicy, zajrzeć na apulijską wieć i do innych małych miasteczek, to polecam jednak wynajęcvie samochodu, choć na dwa, trzy dni.
   Pozdrawiam!

   1. Twoje poradniki okazały się nieocenione podczas mojego wyjazdu do Apulii. Bardzo dziękuję! Dodam małe ad vocem odnośnie podróży do Alberobello – poza pociągiem można również wybrać autobus – jedzie krócej (około godziny, pociąg blisko dwie) i jest nieco tańszy (pociąg 5 euro, autobus 4,3). To ten sam przewodnik – FSE, dworzec najbardziej wysunięty na zachód. Bilety na autobus kupuje się w sklepie z papierosami. Powrotny do Bari na stacji benzynowej naprzeciwko hotelu Astoria. Autobusy chyba nie kursują w niedziele, wtedy pozostaje pociąg.

 5. Witam
  Nie mogę nigdzie znaleźć tego połączenia autobusowego o którym Pani pisze ,między Alberobello a Monopoli . Znalazłam tylko takie które trwa 1.50 h albo z przesyłką Czy wie Pani jaki to był przewoźnik ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close