Gdzie spać w Katanii, drugim co do wielkości mieście Sycylii i zarazem najpopularniejszym obecnie kierunku tanich lotów z Polski na wyspę? W listopadzie 2018 roku spędziłam niemal dwa tygodnie na wschodzie Sycylii, w tym tydzień w samej Katanii. Był to mój pierwszy tak długi pobyt w mieście. Odpowiedniego noclegu szukałam bardzo długo, gdyż musiał on spełnić kilka istotnych dla mnie warunków, w tym nie być zbyt drogi, a zarazem dogodnie zlokalizowany. No właśnie, a jaka jest dogodna lokalizacja dla noclegu w Katanii? Zapraszam!
Post opublikowany 16 marca 2019 r., rozbudowany w marcu 2022 r.
Gdzie spać w Katanii?
Katania – dzięki tanim lotom – coraz bardziej otwiera się na miłośników podróżowania. Choć baza noclegowa w mieście jest dość rozbudowana, to jednak trudno miejsce to nazwać turystycznym, jak choćby znajdującą się niedaleko perłę Sycylii – Taorminę. Do wyboru mamy małe pensjonaty, B&B, apartamenty oraz hotele, od skromnych po luksusowe. Czym się kierować wybierając nocleg? Poniżej postaram się odpowiedzieć na to pytanie w oparciu o kwestie udogodnień i lokalizacji. Dużo zależy również od tego, jakie macie oczekiwania odnośnie swojego pobytu oraz na jak długo przyjeżdżacie. Część podróżujących na wschód Sycylii od razu po wylądowaniu jedzie dalej, a do Katanii często przyjeżdża na ostatnią noc przed wylotem. W takiej sytuacji najrozsądniejszy wydaje się nocleg jak najbliżej największych atrakcji, aby maksymalnie wykorzystać czas oraz dogodnie dojechać na lotnisko. Jeśli natomiast planujecie spędzić w Katanii na przykład tydzień i traktować miasto jako bazę wypadową do zwiedzania okolicy komunikacją publiczną, to warto wziąć pod uwagę lokalizację dworca kolejowego i autobusowego, a także zakwaterowanie z kuchnią do samodzielnego przygotowywania posiłków.
Którą część Katanii wybrać i dlaczego?
Katania to bardzo duże miasto. Jeśli chodzi o hotele luksusowe, to zdecydowana większość z nich położona jest na obrzeżach. W ścisłym centrum znajduje się zaledwie kilka obiektów o wysokim standardzie. To może być pewien problem dla osób szukających zakwaterowania z basenem i wszelkimi usługami premium, gdyż późniejszy dojazd z obrzeży do centrum, a następnie znalezienie miejsca parkingowego jest utrudnione. Warto również zaznaczyć, że hotele i B&B w centrum historycznym znajdują się w starych budynkach, które zostały odnowione. Jednak odnowione budynki to często nie jest to samo, co wybudowane od podstaw według współczesnych standardów. Najogólniej rzecz ujmując mamy w Katanii ofertę nowoczesnych obiektów, ale położonych daleko od centrum, a także świetnie zlokalizowanych i często stylowych, ale bez udogodnień typu basen czy parking. Co więcej, centrum Katanii ma sporo ograniczeń dla ruchu samochodowego i niełatwo przemierzać je autem. Którą część miasta wybrać? Ja jestem zwolenniczką ścisłego centrum. Centrum z kolei jest dość rozległe. Poniżej opowiem Wam, jak szukałam dogodnego noclegu i dlaczego odpowiedź na pytanie „Gdzie spać w Katanii?” nie jest wcale taka prosta.
Gdzie spać w Katanii? Moje poszukiwania dobrego noclegu
Moja listopadowa podróż na Sycylię w swoich założeniach zmieniała się dynamicznie, od momentu kupienia biletów na samolot, aż do samego niemal wyjazdu. Początkowo miałam przylecieć na wyspę z mamą, mającą wówczas 69 lat, która nie dość, że nie była nigdy na Sycylii, to nie była we Włoszech. Co więcej, nie zamierzała przyjeżdżać ponownie. Postawiłam sobie za punkt honoru, by wyjazd był zaplanowany perfekcyjnie, biorący pod uwagę przede wszystkim mamę i jej potrzeby. Z jednej strony nie miał być przeładowany zwiedzaniem, z czym paradoksalnie było mi najtrudniej, gdyż chciałam jak najwięcej pokazać, z drugiej zależało mi na atrakcjach możliwie jak najfajniejszych, ale niewymagających zbytniego wysiłku. Poruszać miałyśmy się wypożyczonym samochodem, a w Katanii spędzić dwa pełne dni w samym centrum.
Pierwszy etap poszukiwań noclegu w Katanii
Zaczęłam szukać noclegu, który jednocześnie:
- znajdowałby się w miarę blisko katedry;
- oferował miejsce parkingowe;
- był w miarę komfortowy;
- oferował piękny widok na miasto z balkonu lub ogólnodostępnego tarasu;
- dysponował windą, aby mama nie musiała wchodzić kilku pięter po schodach;
- był w miarę przystępny cenowo (poniżej 100 euro za dobę za pokój dwuosobowy ze śniadaniem);
- oferował śniadanie w formie bufetu.
To była prawdziwa męka i największe wyzwanie w planowaniu tej podróży. Nie zliczę godzin, które spędziłam na poszukiwaniu miejsca spełniającego wszystkie powyższe warunki, szczególnie parkingu. Nie znalazłam go, ale okazało się też, że nie będzie potrzebne. Mama zrezygnowała z wyjazdu, a ja przemodelowałam całkowicie swoje plany. Zanim jednak to się stało, brałam pod uwagę kilka miejsc.
Gdzie spać w Katanii krótko lub podróżując samochodem?
© Una Hotel Palace
Choć nie udało mi się znaleźć miejsca, które idealnie odpowiadałoby moim oczekiwaniom w pierwszej wersji podróży, to pokażę Wam kilka obiektów, które uznałam za dobre i brałam pod uwagę:
- Una Hotel Palace Catania – elegancki i wysoko oceniany hotel znajdujący się na Via Etnea, biegnącej przez środek starego miasta zabytkowej ulicy, jednej z tych, na których toczy się towarzyskie życie Katanii. Hotel oferuje parking, liczne udogodnienia wewnątrz, a na dachu można zrelaksować się lub zjeść śniadanie z pięknym widokiem na Etnę (zdjęcie powyżej). Minusem jest cena, dla mnie była trochę za wysoka, ale mimo wszystko poważnie brałam pod uwagę to miejsce na dwie noce. Później jednak doszłam do wniosku, że w listopadzie z korzystaniem z tarasu może być różnie i jeden z głównych dla mnie atutów poszedł na bok. W hotelu sieci Una miałam okazję zatrzymać się za to w Syrakuzach. Jeśli ktoś z Was szczególnie przykłada wagę do zdrowego odżywiania, a podczas włoskich wakacji chciałby pić rano soki świeżo wyciskane z warzyw czy pomarańczy, to znajdzie takie atrakcje w hotelach sieci Una.
- Barocco B&B – doskonała lokalizacja, bardzo dobre opinie i piękne, stylowe wnętrza, balkon w pokoju. Byłam gotowa odpuścić nawet brak miejsc postojowych i szukać w okolicy parkingu, choć zdawałam sobie sprawę, że będzie mnie to kosztowało sporo nerwów. W każdym razie w tamtym momencie Barocco było moim wyborem i nie wykluczone, że jeszcze się tutaj zatrzymam.
- San Max Hotel – sam hotel średnio mi się podobał, natomiast prywatny parking na miejscu, w miarę dobra lokalizacja przy Parku Bellini oraz ogród były sporym atutem.
- Hotel Biscari – dwugwiazdkowy, z panoramicznym tarasem i miejscem parkingowym, w dodatku bardzo dobrze zlokalizowany kawałek za katedrą i niemal przy przystanku linii Alibus kursującej na lotnisko. Byłaby to idealna miejscówka, gdybym nie doczytała w komentarzach, że brakuje windy, a pokoje niezbyt tłumią hałas dochodzący z ulicy. Dla mnie nie byłby to duży problem, ale mama ma problemy ze snem, więc zrezygnowałam. Nadal jednak mam to miejsce na oku.
- Le Suites del Duca di Sarro – to propozycja apartamentów, bardzo ładnych, stylowych i przestronnych. Sporo dobrych opinii.
- Il Leone Blu – zachwyciły mnie cudne wnętrza i fantastyczne opinie, również lokalizacja wydała się bardzo dogodna do zwiedzania ścisłego centrum. Niestety brak parkingu.
Drugi etap poszukiwań noclegu w Katanii
Gdy mama zrezygnowała z wyjazdu, ja w pierwszej kolejności zrezygnowałam z samochodu na rzecz komunikacji publicznej, a w Katanii postanowiłam spędzić cały tydzień. Co więcej, w trakcie pobytu planowałam pracować. To wszystko zasadniczo zmieniało moje oczekiwania odnośnie noclegu. Odpadła kwestia zaparkowania samochodu, nie wymagałam już windy, która oczywiście jest pomocna, ale dla mnie samej nie stanowi warunku koniecznego do spełnienia. Na czym się skupiłam? Zaczęłam zwracać większą uwagę na rozmiary pomieszczenia, gdzie w końcu miałam spędzić siedem dni, a także na jego wyposażenie. Koniecznym elementem było dla mnie biurko lub stół, na którym zorganizuję sobie miejsce pracy, a także czajnik z kubkiem lub filiżanką, dzięki którym będę mogła pić ukochaną herbatę. Na kawę zawsze można iść do baru, nie ma nic lepszego, ale jeśli ktoś nie może się obyć bez dobrej herbaty, to we Włoszech – a szczególnie na południu – sam musi zatroszczyć się o tą kwestię. Jeszcze lokalizacja. Nocleg miał znajdować się w centrum, chciałam mieć blisko do katedry, ale nie tylko. W moich planach znalazł się m.in. jednodniowy wypad autobusem do Taorminy, więc szukałam miejsca noclegowego, z którego mogłabym bez większego problemu dotrzeć pieszo na dworzec. Gdzie spać w Katanii? Oto mój wybór, na powyższej mapie zaznaczony czerwonym krzyżykiem. Żółte kółka to dworzec kolejowy i autobusowy, różowe kółko to katedra. Na zielono zaznaczyłam mniej więcej obszar centrum miasta, w którym znajduje się najwięcej atrakcji interesujących przyjezdnych.
Sprawdzony nocleg w Katanii – B&B Centro Storico
Ostatecznie mój wybór padł na oferujący zaledwie jeden pokój z łazienką B&B Centro Storico, znajdujący się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Duomo, a dworcem autobusowym. Przede wszystkim moją uwagę przykuł rozmiar pokoju – 30 m², do tego spory stół, czajnik, a także taras. Tutaj jednak opis oferty nieco wprowadza w błąd. Pokój z tarasem rozumiałam w ten sposób, że taras jest do wyłącznej dyspozycji gościa zajmującego pokój, a okazało się, że wprawdzie nikt z niego nie korzystał, to jednak przejście przez taras jest niezbędne, by gospodarz znalazł się w swojej części domu. Czyli jednym słowem taras nie jest prywatny, dostępny tylko z pokoju. To jednak jedyny minus. Bardzo wysokie pomieszczenie w zabytkowym, starym pałacu, zdobiony sufit, mała, ale funkcjonalna łazienka. Na korytarzu winda. To jednak nie wszystkie zalety. Co z odległościami? Z B&B Centro Storico:
- dworzec autobusowy 800 m;
- dworzec kolejowy 700 m;
- Duomo 800 m;
- targ rybny 900 m;
- Park Villa Bellini 1300 m;
- Castello Ursino 1300 m.
Taras i wejście do pokoju © B&B Centro Storico
© B&B Centro Storico
Właściciel tego miejsca – Salvatore – to przesympatyczny, elegancji facet w średnim wieku. Podczas mojego tygodniowego pobytu kilka razy zaglądał i pytał, czy wszystko jest w porządku, czy niczego nie potrzebuję. Trzykrotnie przyniósł mi talerz z przekąskami, których nie zamawiałam. Ot taki miły gest. Raz były to ciasteczka, raz gruszki i jabłka – jak tłumaczył – specjalnej odmiany rosnące na zboczach Etny, natomiast w ostatni wieczór przyniósł mi pieczone kasztany, na które akurat był sezon. Salvatore oferuje swoim gościom dodatkowo płatne śniadanie. Ja nie korzystałam, ale z opinii na stronie B&B Centro Storico na booking wynika, że jest świetne. Gdzie spać w Katanii? Ja polecam właśnie B&B Centro Storico, ale zdaję sobie sprawę, że ciężko Wam będzie trafić wolny termin, bo oferta obejmuje tylko jeden pokój. Dlatego też podczas kolejnych pobytów w Katanii zamierzam sprawdzać inne noclegi, a ten post będzie aktualizowany o nowe informacje. A jeśli skorzystacie z tej rekomendacji, to pozdrówcie ode mnie Salvatore.
Sprawdzony nocleg w Katanii – Hotel Centrale Europa
Na przełomie sierpnia i września 2021 r. rozpoczynałam w Katanii swoją sześciotygodniową podróż po Sycylii. Na krótki pobyt przed wyruszeniem do Taorminy wybrałam nocleg w hotelu Centrale Europa na Piazza del Duomo. Tym razem zależało mi na jak najbardziej centralnej lokalizacji oraz pięknym widoku z okna. Większość pokoi oferuje widok na plac i katedrę, można dokupić śniadanie w barze, ale równie dobrze można pójść zjeść we własnych zakresie, bo lokali dookoła nie brakuje. Wszędzie stąd blisko, w tym na targ rybny, a widok z okna na katedrę jest po prostu wspaniały. Polecam! A jeśli planujecie swoją podróż po Sycylii i szukacie innych sprawdzonych noclegów, to wszystkie swoje doświadczenia w tym zakresie opisałam w poście Sprawdzone noclegi we Włoszech.
Gdzie spać w Katanii tanio pod namiotem?
Jakieś 99% osób przybywających do Katanii na własną rękę podróżuje samolotem korzystając z oferty tanich lotów, jednak jest mała grupa pozytywnie szalonych – takich jak ja – którzy przyjadą z Polski własnym samochodem. Podróż strasznie długa i męcząca, ale piękna. Jedyny warunek, by miała sens, to czas. Jeśli nie dysponujecie przynajmniej trzema tygodniami, z których niemal jeden cały spędzicie w podróży, to szkoda pieniędzy na tą kosztowną wyprawę. Wracając jednak do noclegu. Na obrzeżach Katanii spałam kilka lat temu na campingu Jonio położonym nad samym morzem. Miałam namiot, ale oferta tego kompleksu obejmuje również bungalowy. Zdjęcia z tego miejsca możecie zobaczyć w poście „Campingi we Włoszech„.
Sprawdzone noclegi we Włoszech
B&B Centro Storico dodałam również do mojej bazy sprawdzonych noclegów we Włoszech. Jeśli szukacie rzetelnych informacji, serdecznie zapraszam. Każde z tych miejsc sprawdziłam osobiście i oceniłam, nie zawsze pozytywnie.
Sprawdzone noclegi we Włoszech – lista, opisy, zdjęcia, mapa. 122 obiekty noclegowe w 18 regionach
Poznajcie mój przewodnik po Sycylii
Najpiękniejsze punkty widokowe Sycylii – zdjęcia, mapy, wskazówki. Przewodnik
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Ta dziwna męska głowa porcelanowa w szafie w pensjonacie, to często powielany motyw w Caltagirone…, nie wiem jednak kogo symbolizuje.
To Maur, który zakochał się w pięknej Palermitance z wzajemnością, ale na krótko niestety, a kiedy dama dowiedziła się o jego niewierności, kazała go zabić, a z jego odciętej głowy zrobiła doniczkę. Praktyczna kobietka.
Może to Sycylijczyk z Dekamerona, zamordowany przez braci swojej ukochanej? Braciszkowie zabili go, kochanka zrozpaczona ujrzała straszną prawdę we śnie, wykopała go, zabrała głowę do domu i umieściła w doniczce, brrr.
Chłopak był bodaj z Palemo, a cała historia działa się w Neapolu, gdzie biedak najął się do pracy u zamożnej rodziny i nawiązał ognisty romans z panną.
Dawno już nie miałam do czynienia z Dekameronem. A moze to były Opowieści Kanterberyjskie? W każdym razie na pewno Pasolini, któraś z tych dwóch części.
Zapomniałam dodać, że Boccaccio był wprawdzie o 500 lat wcześniejszy, ale Pasolini wrzucił w te te nowele tyle emocji (grozy też), że w mojej pamięci zatarł przeczytane 30 lat wcześniej opowiadania. Z ciekawości poszukam w „Dekameronie” tej historii.
Gdzieś się zawieruszył mój wczorajszy komentarz, gdzie wspomniałam o historii z Dekamerona, z głową w doniczce.
Świetny wpis, myślę, że skorzystam na z Twoich wskazówek przed następną podróżą.
Pani Natalio,
Doskonale rady, jak zawsze. Bardzo dziekuje! Ja wybieram sie „niestety” w lipcu do Katanii i bardzo sie zmartwilam bo od 2 tygodni nie wiem jak znalezc sensowny nocleg blisko plazy. Zwiedzanie przy 35 stopniach latem troche odpada, wiec chcialam poodpoczywac… No i kompletnie nie wiem jak znalezc cos przy plazy, piaszczystej w dodatku. Ma Pani jakies doswiadczenia ? 🙂
Pani Konstancjo, w Katanii nie da się tego pogodzić. Jeśli szuka Pani noclegu przy plaży, a nie będzie dysponować samochodem, to proszę pomyśleć o Taorminie. Miejsce drogie i w sezonie zatłoczone, ale widoki i morze piękne. Jeśli będzie Pani brać samochód, to na południe od Syrakuz zaczynają się piękne plaże piaszczyste. Pozdrawiam!