Włochy pociągiem. Case study strony trenitalia.com

Włochy pociągiem i włoska kolej. Jedni ją lubią, inni nienawidzą. Jest szybka, czysta, zazwyczaj klimatyzowana, nie grzeszy punktualnością i często dostarczająca dodatkowych atrakcji, gdy w pobliżu usiądzie osoba (zazwyczaj kobieta) chcąca omówić przez telefon swoje problemy osobiste z przyjaciółką krzycząc tak głośno, że po skończonej podróży znają je wszyscy pasażerowie z wagonu (kocham ten kraj). Mimo to włoskie koleje mogą okazać się bardzo pomocne w podróżowaniu po Italii i stosunkowo niedrogie, zwłaszcza, jeśli w tym celu skorzystacie z internetu.

Ok, siedząc w domowym zaciszu podjęliście decyzję – tym razem objedziemy Włochy pociągiem. Bo tanio, bo wygodnie, bo będziemy z dala od włoskiego ruchu drogowego. Co dalej? Będąc jeszcze w Polsce odpalamy komputer i wchodzimy na www.trenitalia.com, a naszym oczom ukazuje się taka oto strona startowa:

wlochy pociagiem

Oczywiście domyślnie ustawiony jest język włoski, który możemy w prawym górnym rogu przełączyć na angielski. Dla nas najważniejsze jest okno wyszukiwarki, zaznaczone na zdjęciu zieloną ramką. Po zmianie języka na angielski widzimy:

wlochy pociagiem

Załóżmy, że interesuje nas podróż na trasie Roma Termini – Napoli Centrale. Zaznaczamy. Bez względu na to, czy interesuje nas bilet w jedną czy też w dwie strony, wpisujemy w pola nazwy miast From: Roma Termini To: Napoli Centrale – należy wpisywać włoskie nazwy miast. Uzupełniamy pola kalendarza oraz dane o ilość osób, dzieci (w przykładzie wziąłem pod uwagę wyjazd 17.07.16, z powrotem tydzień później tj. 24.07.16, jak i bilety dla dwóch osób dorosłych) i klikamy przycisk SEARCH. Pojawi się kolejne okno z listą dostępnych połączeń.

wlochy pociagiem

Załóżmy, że wybieramy tańszą opcję czyli Intercity 555 o godz. 14:26. Jak widać w okienku oznaczonym w dolnym rogu „+” ceny rozpoczynają się od 18€ za dwie osoby w jedną stronę. Kliknijmy więc na „+”. Po kliknięciu zauważymy, że okno rozwinęło się (tu oznaczyłem je na zielono) i dostępne są opcje:

pierwsza papierowa książka

wlochy pociagiem

Kilka słów wyjaśnienia. Jak pisałem w poście o szybkich kolejach. mamy do wyboru kilka taryf cenowych:

  • Super Economy – naprawdę tanie bilety, ale jak to zwykle bywa z promocjami – jest haczyk, a nawet dwa. Po pierwsze, bilety w tej taryfie to zazwyczaj limitowana liczba miejsc, które szybko się sprzedają, a po drugie – po kupnie biletu musimy zdążyć na ten właśnie pociąg, bo gdy się spóźnimy bilet i pieniądze przepadają. Rada jest jedna. Kupujcie bilet na pociąg z zapasem czasowym na nieprzewidziane okoliczności np. opóźniony lot, późniejszy niż planowaliście odbiór bagażu z taśmy, korki na mieście, czy ewentualne opóźnienie innego pociągu, którym podróżujecie, itd.;
  • Ekonomy – jak widać w tej taryfie bilety są ponad dwukrotnie droższe, a miejsca są limitowane, ale mamy tu możliwość zmiany biletu. Do czasu odjazdu pociągu możemy zmienić datę i godzinę na ten sam typ pociągu.
   Uwaga! Niedopuszczalna jest zmiana biletu Intercity na Le Frecce! Pamiętajcie, że za zmianę daty i godziny odjazdu pobrana zostanie dodatkowa opłata stanowiąca uzupełnienie do ceny biletu taryfy Base!

Base – standardowa cena biletu, którą zapłacicie również w kasie biletowej dworca kolejowego.  Po zakupie biletu do czasu odjazdu pociągu dopuszcza się bez dodatkowych opłat zmianę wybranego wcześniej połączenia. Po odjeździe pociągu zmiana jest dopuszczalna TYLKO RAZ i to jedynie przez jedną godzinę!

Tyle teorii. Zakładamy, że zdążymy na pociąg o 14:26, w końcu bilet kosztować będzie tylko 9 € za osobę. Klikamy przycisk CONTINUE.

wlochy pociagiem

Wybór biletu zostaje potwierdzony na przesuwającej się wraz z kursorem zakładce tutaj oznaczonej kolorem zielonym.

Krok następny to wybór biletu powrotnego. Zauważmy, że dla pociągu Intercity 556 odjeżdżającego o godzinie 15:31 nie ma już dostępnych biletów w taryfie Super Economy, dlatego też wartą rozważenia opcją biletową wydaje się Frecciarossa, gdyż ta posiada bilety w najtańszej taryfie kosztujące tyle samo, co bilety na Intercity w droższej teryfie. Zaznaczyć należy, że czas przejazdu Frecciaroossa na interesującej nas trasie Napoli Centrale – Roma Termini jest prawie o połowę krótszy. Ok. Decyduję się na pociąg o 15:00 za 38 € za dwie osoby, postępuje tak, jak opisałem powyżej. Przygotujcie zawczasu kartę kredytową.

wlochy pociagiem

Przekierowało nas do okna podsumowującego naszą podróż. Na wprowadzenie brakujących danych mamy ograniczony czas około 6 minut! Po tym nie będziemy w stanie dokończyć kupna biletu, gdyż historia strony wygaśnie. Będziemy musieli zaczynać od początku. Tak więc, w pierwszej kolejności sprawdzamy w oknie po prawej stronie, czy nasze dokonane wybory są właściwe i przechodzimy do uzupełniania danych. Zaznaczamy opcję „Go on without log in” – bez wstępnego logowania i wpisujemy dane pasażerów. W tym konkretnym przypadku podajemy adres mailowy i telefon Jana i Anny Kowalskich. Sprawdzamy jeszcze raz poprawność danych i przechodzimy niżej do płatności. Zaznaczamy opcję „Use credit card or prepaid card”, wybieramy operatora transakcji np. PayPAl i klikamy przycisk CONTINUE. Dalsze kroki to przejście do np: PAyPAl i płatność kartą kredytową lub przelewem – kroki te są dobrze znane chyba wszystkim. W razie wątpliwości dopytujcie w komentarzu pod tym tekstem. Udanej podróży 🙂

Tutaj przeczytacie też o szybkich pociągach typu Pendolino:

Szybkie pociągi we Włoszech. Jak podróżować pociągami typu Frecia?

Jedziecie na południe Włoch? Oto relacja z podróży pociągiem po Kalabrii

Kalabria pociągiem i autobusem. Co zobaczyć podróżując komunikacją publiczną?

Jeśli macie jakieś pytania, to proszę, zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, postaram się na każdy odpowiedzieć i coś doradzić. Bardzo chętnie poczytam też o Waszych doświadczeniach z podróży włoską koleją, śmiało dzielcie się informacjami, na pewno pomogą one osobom dopiero planującym podróż.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

170 komentarzy do “Włochy pociągiem. Case study strony trenitalia.com”

 1. Wielkie dzięki za pomoc, wiele cennych informacji zawdzięczam lekturze Waszego bloga.
  Korzystanie z Trenitalii mam w miarę przećwiczone z wyjątkiem zakupu biletów przez internet. O włoskich pociągach mam dobrą opinię, ale bilety zawsze kupowałam w kasie. Przy pociagach droższej kategorii przedsprzedaż zdecydowanie się opłaca, parokrotnie widziałam róznicę 100 procentową. Mam pytanie dotyczące płatności : napisałeś o płatności przelewem, czy faktycznie jest taka możliwość ? Zmieszczenie się w 6 minutach z przelewem z konta wydaje mi się z lekka abstrakcyjne, co innego płatność kartą. Jeśli możesz to wyjaśnić będę bardzo zobowiązana.
  Pozdrawiam serdecznie Was oboje, Natalio, czekamy na kolejne piękna opisy.

  1. Cześć,
   oczywiście istnieje możliwość płatności przelewem, tak jak pisałem np. przez PAYPAL. Czas, o którym pisałem to czas na wypełnienie podsumowania na stronie trenitalia.com, w przybliżeniu 8 minut. Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól i kliknięciu klawisza Continue przekieruje nas automatycznie na stronę pośrednika np. PAYPAL. Na tej stronie możemy już na spokojnie dokończyć transakcję 🙂

 2. Witam,
  kiedy pojawią się bilety na sierpień 2016? Na razie są tylko do czerwca. Ja potrzebuje bilety z /do Bergamo- Peschiera del Garda. Jedna opcja na stronie pokazuje 1 przesiadkę i 5 minut na nią. Czy to mozliwe, aby zdążyć?
  Pozdrawiam

  1. Witaj Beato!
   Dziś już widziałam bilety na 1 sierpnia. 5 minut na przesiadkę jest ryzykowne, nawet jeśli pociąg przyjedzie punktualnie, co niestety nie jest normą 🙂
   Pozrawiam

 3. Hej Natalia 🙂
  poszukuje transportu z lotniska w Trapani do Palermo na 2 wrzesien kolo godz 15:30-16 (przylot z Malty) i widze tylko jedno polaczenie z przesiadka w Piraineto (ponad 4 h cala podroz, czyli 100km w czasie jak z Krakowa do Zakopanego :D) Przekopalam tez internet szukajac autobusu i nic nie znalazlam. Blagam napisz mi ze jestem slepa i nie umiem szukac…ale ze jest jakis lepszy (szybszy transport) nie chce mi sie wierzyc ze nie ma takiego polaczenia bazposrednio?
  Pozdrawiam

  1. Autobusy z lotniska w Trapani do Palermo kursuja czesto, a do wyboru sa dwie linie: Teravision i Segesta? Podróż trwa 2 godz i kosztuje ok. 9- 10euro. W Palermo kończą bieg przy głównym dworcu kolejowym . praktycznie są dopasowane do wszystkich samolotów.

   1. Bardzo przepraszam, druga linia autobusowa to SALEMI. Strasznie mi przykro, ze sie pomyliłam, calkiem bez sensu. Jechalam tym autobusem. Segesta jezdzi z Palermo do Siracusa, stąd mój błąd.

 4. Pani blog niesamowicie pomógł mi i przyjaciółce w zorganizowaniu podróży, która od dawna chodziła nam po głowie. Toskania była naszym marzenie i tego roku stanie się rzeczywistością! Jesteśmy obie niesamowicie podekscytowane. Postanowiłyśmy zaplanować przemieszczanie się po rejonie Toskanii koleją. Z Pizy ruszamy do Florencji stamtąd do Sieny, a z niej do Corniglii. Martwię się tylko przesiadkami. Czy jest to w miarę łatwe do ogarnięcia? Na dworcach bez problemu można się zorientować gdzie podstawiane są kolejne pociągi? Na pewno czeka nas jakaś przesiadka w Empoli oraz La Spezia, a czas to ok 8 min max, stąd też wynika mój niepokój. Z góry bardzo serdecznie dziękuję za wszelkie rady.

  1. Pani Katarzyno, przesiadki są jak najbardziej do ogarnięcia. Małe dworce nie stanowią problemu, gdyż przeważnie na nich podstawione są góra dwa pociągi. Co innego duże dworce przesiadkowe. Na nich podobnie jak w Polsce należy obserwować informacje wyświetlane na telebimie, jednakże zwrócić należy szczególną uwagę na wyświetlany numer pociągu np. IC bądź R itp. numer np. 9529 – musi być identyczny z tym na naszym bilecie – często kilka pociągów jedzie w jednym kierunku, dalej miasto, tu akurat Napoli C.le – Centrale dalej mamy godzinę odjazdu i bin czyli peron. Grunt to znać numer pociągu. Udanej podróży i niezapomnianych wrażeń. Artur

 5. Cześć. Świetny opis ułatwiający zakup biletu włoskiego przewoźnika. Może jesteście w stanie mi pomóc w kwesti zwrotu biletu lub zmiany biletu na stronie trenitalia. Do tej pory moje próby były nieskuteczne. Rozumiem że bilet Mediolan Centrale – Finale Ligure Marine 03.09.2016 kupiony w promocji za 18 Euro (dwie osoby) już nie podlega ewentualnym zmianom godziny odjazdu bądź zwrotowi….ale bilet powrotny na tej trasie za 50 euro w taryfie Base chciałbym oddać lub zmienić godzinę odjazdu. Będę wdzięczny za jakąkolwiek informację.
  Dziękuje i pozdrawiam

  1. Cześć, jeżeli nabyłeś bilet na pociąg Frecciarossa, Frecciargento, FrecciabiancaIC, ICN, Espresso w taryfie base możesz wejśc na stronę zmiana biletu trenitalia Dokonanie zmiany rozpoczyna się od wpisania kodu Booking Change Code – CP, który powinieneś znaleść na bilecie.
   Pozdrawiam Artur

 6. Witam
  fajnie opisany zakup biletu…tylko co dalej po płatności np. kartą kredytową…bilet dostaję na e-maila? Musze wydrukować, czy mogę mieć zapisany w komórce?
  Jestem w takiej sytuacji ze nie mam możliwości wydrukowania, gdyż jestem w podróży. Czy jest możliwość kupna biletu online i zachowanie go w smartfonie – a potem okazanie konduktorowi??

 7. Panie Arturze,

  Dziękuję za klarowny wpis. Wkrótce planuję podróż Rzym – Florencja. Nie wiem, o której godz. uda mi się złapać pociąg (będę prosto z lotniska), dlatego bilet najprawdopodobniej kupię w kasie lub automacie na Termini (celuję we Freccię).

  Czy może się zdarzyć, że biletów zabraknie (będę podróżować w niedzielę po południu), i dlatego bezpieczniej będzie, jeśli kupię bilet przez Internet? Czy też mogę spokojnie pójść „na żywioł” i kupić bilet tuż przed odjazdem? Co Pan radzi? Dziękuję i pozdrawiam!

  1. Witaj,
   osobiscie uważam że warto kupić bilet przez internet z wykorzystaniem strony trenitalia.com. W niedzielę z Roma Termini do stacji Firenze S.M. Novella Freccia odjeżdza co około 30 minut. Należy dodać tylko odpowiednią rezerwę czasową na czynności związane z odbiorem bagażu i dojazdem na Termini – bardzo ważne! Jest jeszcze jeden argument za kupnem biletu – czasem bywają naprawdę fajne promocje cenowe.
   Pozdrawiam Artur

   1. Dzień dobry,
    a ja powtórzę pytanie poprzednika. Czy po opłaceniu biletu dostajemy bilet w formie elektronicznej na e-mail?
    Z góry dziękuję za odpowiedź,
    pozdrawiam, maria.

    1. Witam,
     informacja o dokonanej transakcji przyjdzie automatycznie na adres email, ktory wpisaliśmy w podsumowaniu płatności.
     Ważna sprawa na podany adres przychodzi informacja o podróży i nie jest ona biletem! Informację należy wydrukować i pokazać przed podróżą kierownikowi składu w celu autoryzacji przejazdu. W razie wątpliwości zawsze można się udać z wydrukowana informacją do punktu Freccia i tam autoryzują.
     Pozdrawiam
     Artur

 8. Witam serdecznie,

  mam problem ze zwrotem biletu zakupionego trenitalia.com, nie umiem znaleźć Code for retrieving the purchase (CRA)- wpisywałam już chyba wszystkie możliwe kody, jakie znalazłam na bilecie, czy może Pan poradzić gdzie powinnam go znaleźć?

  Bardzo dziękuję za pomoc!

  1. Witam,
   kod CRA powinien być na informacji, która przyszła na adres mailowy po zakończeniu tranzakcji.
   Pozdrawiam
   Artur

 9. Witam,

  Jeśli kupiłem przez internet bilet na pociąg Frecciarossa to czy miejscówka jest już w ten bilet wliczona czy muszę jeszcze dodatkowo dokonać rezerwacji miejsca?

  Pozdrawiam,
  Marcin

  1. Cześć,
   Podczas zakupu biletu na Frecciarossa dokonujesz wyboru miejsca (poprzez zaznaczenie na obrazku danego wagonu odpowiedniego siedzenia). Masz również możliwość zaznaczenia opcji rzerwacji miejsca obok innego pasażera. Miejscówka jest widoczna na bilecie.

 10. Czy jak kupię bilet na godzinę 17:20, a okaże się, że jednak nie zdążę na ten pociąg, to czy na tym samym bilecie mogę jechać w następnym odjeździe?

  1. Cześć,
   Nie. Jeżeli kupisz bilet przez internet w promocyjnej cenie (taryfa inna niż base) to jest on ważny tylko na ten jedyny pociąg. Spóźnienie na niego oznacza utratę i nieważność biletu i pieniędzy. Co innego taryfa BASE, w jej przypadku można przebukować na dworcu bilet (tylko raz w ciągu godziny od odjazdu pociągu), ale cena jest z kosmosu. Poza tym decydując się na bilet w taryfie base osobiście kupiłbym go na poprostu na dworcu, mając pewność na który pociąg zdążę.

   Artur

 11. Korzystaliśmy z usług kolei Włoskiej na Sardynii. Zawsze podczas podroży na i z lotniska Cagliari, a także na północ wyspy do Olbii. Prawie 4 godzinna podróż dostarczyła nam wielu atrakcji. Chętnie byśmy to powtórzyli 🙂

  1. Cześć! Miło, że zaglądacie 🙂 A jak w ogóle wygląda sytuacja z siecią kolei na Sardynii? Nie byłam jeszcze ani razu i nie mam doświadczenia.
   Pozdrawiam serdecznie

 12. Witam! Czy bilety warto kupić z wyprzedzeniem? Planuję przejechać między Rzymem i Bolonią 17 maja. Bilet kosztuje około 20 Euro. Jest szansa, że cena spadnie? Przy okazji kolejne pytanie – gdybym kupowała bilet z Rzymu do Florencji, czyli na krótszej trasie, kosztowałby więcej, około 30 Euro – to normalne?

  1. Cześć, Haniu czy bilety warto kupić z wyprzedzeniem? Tak warto, gdyż ceny biletów drożeją im bliżej do daty odjazdu pociągu. Należy jednak pamiętać, by tak zaplanować podróż, aby nie spóźnić się na pociąg. Bilety kupione w promocji w bardzo niskich cenach w przeważającej większości są oferowane jako oferta bezzwrotna co oznacza brak możliwości zmiany terminu i godziny odjazdu pociągu. Co do pytania o wyższy koszt biletu na trasie z Rzymu do Florencji – najprawdopodobniej jest to bilet na Frecciarossa w taryfie Economy (w tej ofercie istnieje możliwość zmiany taryfy na Base za dopłatą różnicy w taryfach), natomiast z Rzymu do Bolonii w Twoim terminie jest to bilet w taryfie tańszej tj. Super Economy – jest to oferta bezzwrotna (brak możliwości jakichkolwiek zmian w podróży). Natalia

  2. Cześć,
   Możesz rozważyć jeszcze autobus http://www.flixbus.it. W przedsprzedaży na maj ma cenę 9euro, kupowany z dnia na dzień kosztuje różnie, w zależności od godziny i kursu, ale nie przekracza 20 euro. Można wybrać na stronie język polski i zapłacic w złotówkach. Kupiłam ostatnio z Rzymu do Bari, policzyli mi po bardzo dobrym kursie. Bank zdarłby z mojej karty majątek. Mozna płacić debetową, choć piszą o kredytowej (moja przeszła). Drukujesz bilet i opaskę na bagaż, odjazd w Rzymie jest z dworca Tiburtina, adres dokładny też jest na stronie. Przy długich kursach jest przerwa na kawę, kto wie, może nawet dwie? Przekonam się osobiście i napiszę. Wolę pociąg, ale na mojej trasie w dogodnych godzinach bilety były dwukrotnie droższe. Stąd wybór autobusu.
   Życzę udanej podróży.

 13. Hej mam pytanie odnosnie biletu dla dziecka (9miesiecy) czy mam mu tez kupowac bilet?
  i raz jeszcze prosze o info czy po zakupie biletu online dostana bilet do wydruku na mail? czy tylko potwierdzenie – z ktorym i tak bede musiala sie udac do kas by mi wydali bilet?
  pozdrawiam i dzieki za tak szczegolowe info 🙂

  1. Cześć,
   Jeśli kupujesz bilet przez internet musisz w rubryce ragazzi (lub children – dzieci wpisać ilość podróżujących z tobą dzieci – w tym wypadku 1) dalej po wyborze miejsca docelowego i daty wybierasz ofertę. przy wyborze pociągu typu Freccia należy wybrać ofertę Bimbi gratis zgodnie z informacją na stronie http://www.trenitalia.com/tcom-en/Offers/Bimbi-Gratis
   Pociągi regionalne:
   – do 4 roku życia – gratis pod opieką osoby dorosłej i nie zajmują miejsca.
   – od 4 lat do 12 lat – 50% ceny
   – powyżej 12 roku życia – pełny bilet
   Pociągi krajowe (TRENI NAZIONALI)
   – do 4 roku życia – gratis pod opieką osoby dorosłej i nie zajmują miejsca. 50% zniżki z miejscami do siedzenia.
   – od 4 lat do 14 lat – 50% zniżki do oferty BASE
   dane ze strony http://www.trenitalia.com/cms-file/html/trenitalia/Info_regionale.html
   Pozdrawiam

 14. Z jakim wyprzedzeniem pojawiają się w sprzedaży internetowej bilety? Właśnie poluję na najtańsze bilety na Trasie Mediolan-Piza, ale jeszcze nie pokazuje połączeń na 6 sierpnia. Oczywiście chcę kupić „super economy” 🙂

  1. Cześć Joanno,
   z tego co widzę na trenitalia.com to z Milano Centrale do Pisa Centrale z Super Economy pozostał jedynie InterCityNotte 1963 Milano Centrale (20:10) – Pisa Centrale (23:59) za 39,90 euro od osoby. Spróbuj podróż z Italo na italotreno.it/en są jeszcze bilety w dobrej cenie z Milano do Firenze od ok 24 euro za os. Oczywiście na trenitalia.com musisz dopasować przesiadke z Firenze do Pisa ale to da się zrobić.
   Pozdrawiam
   Artur

 15. Witam, mam dwa pytania dotyczące pociągów regionalnych, bo Freccia obcykana, a Regionale jakoś nie bardzo 🙂

  1. Mam do wyboru tylko opcję Ordinaria – czy to oznacza, że cena „w okienku” przed odjazdem będzie taka sama, jak w internecie (coś jak Base)? Domyślam się, że tego typu biletu nie można przenieść na inną godzinę. (screen: http://prnt.sc/f668o9). Wolałabym kupić te bilety na miejscu, ale też nie chciałabym za nie płacić więcej, bo po co ;), stąd moje wahanie.
  2. Czy do pociągu regionalnego mogę zabrać rower? I jeśli tak, to czy wiąże się to z dodatkowymi opłatami? I znów, jeśli tak, to jak ich dokonać?

  Pozdrawiam!

  1. Witaj,
   moim zdaniem w ogóle nie warto kupować przez internet biletów na pociągi regionalne. Bilety sa bez problemu dostępne w kasach i automatach. Obsługa automatu jest łatwa, ale uwaga: zdarzają się automaty wyłącznie na kartę. Automaty na bilety regionalne są w innym kolorze, niż te na Freccie. Jeśli nie ma kasy, to sprzedaja w barze, kiosku itp, na dworcu lub tuż obok ( tak było np. w Cortonie). Bilety nie są na konkretny dzień i godzinę, ważności nabierają po skasowaniu. Kasować trzeba koniecznie, na każdym peronie są kasowniki, wewnątrz dworca oczywiście też. Ważne są 6 godzin, tj. w tym czasie należy zakończyć podróż na krótkiej trasie. Czyli można wysiąść, pospacerować i kontynuować następnym pociągiem. Nigdy nie jechałam dłużej niż 3 godziny, więc nie wiem, jak to jest z czasem podróży na jakiejś długiej trasie. To są pociągi bez przedziałów, czasem bez toalety. Tzn. jest, ale bywa zamknięta, choć na Sycylii widziałam toaletę jak z kosmosu – automat z bajerami, strach się było zamknąć. A pociąg miał jeden wagon, taka jednostka z lokomotywą. Na trasie z Syrakuz do Palermo.
   Rowery widziałam w pociągu, sądzę, że bilet w kasie, ale nie wiem.
   Bardzo dobrze wspominam podróże pociągiem, były raczej punktualne i niedrogie.
   Mam jeszcze jedno spostrzeżenie – jeśli na tej samej trasie lokalnej kursuje pociąg i autobus, to cena biletów jest prawie taka sama w obydwu środkach lokomocji. Tak było w Toskanii (Florencja-Siena), na Sycylii (Palermo -Syrakuzy, Syrakuzy -Noto), w Apulii. Ale może to był przypadek.
   Pozdrawiam i życzę udanej podróży.

   1. Hej, mam pytanie odnosnie Regionalnych pociagów, 10-17 maj lecimy w 4 do Boloni, po przylocie chcemy udac sie odrazu do Pizy, zeby na nastepny dzien pozwiedzac Cinque Terra, Ogolnie plan: Bolonia-Piza-CinqueTerre-Piza-Florencja-Bolonia. Zorientowalem sie w biletach podroz z Boloni do Pizy okolo 18Euro, Piza-La Spezia 10Euro, w La Spezia idzie wykupic bilet umozliwiajacy zwiedzanie CinqueTerre autobusami i szlakami okolo 17Euro, potem znowu powrot do pizy z la Spezia 10Euro, jesli liczyc same regionalne pociagi to juz jest 38Euro na osobe Bolonia-Piza-LaSpezia-Piza, nastepnie chcemy 13 maja udac sie do Florencji. Moje pytanie jest nastepujace sa jakies bilety okresowe na pociagi regionalne, powiedzmy na 3 dni lub najlepiej 4dni? Ogladalem na stronie Trenitali cos tam jest na 3dni koszt 29Euro, tylko czy obejmuje to wlasnie te pociagi na tych trasach ktore wymienilem? Z gory dziekuje za pomoc

 16. Witam,
  mam pytanie dotyczące zakupu biletów przez Internet na pociąg??wybieram sie pierwszy raz we wrzesniu w podróz pociagiem na trasie Bolonia – Florencja. Czy jesli wczesniej zarezerwuje bilety i bede ze soba miala ten wydruk to czy mam gdzies obowiazek zglaszac badz cos kasowac?/pytam poniewaz wybieram sie pierwszy raz w podroz pociagiem we Włoszech, a po drugie czytalam, ze mimo zakupu biletu to trzeba go skasowac w odpowiednich automatach na dworcu bo inaczej mandat. Z góry dziękuję za odpowiedź:)

  1. Ja kilkakrotnie kupowałem bilety przez internet. Zawsze byłem zadowolony, m.in. dlatego, że mogłem od razu wsiadać do pociągu, a nie szukać kasownika, bądź co gorsza stać w kolejce do niego a nie mając czasu na taki niepotrzebny poślizg. Konduktor podczas kontroli odczytał bilet za pomocą kodu, który jest na nim nadrukowany. Nie miał żadnych uwag.
   Dobrze, że wielu z Was podkreśla, aby sprawdzać numer pociągu. Ja miałem komiczną sytuację jadąc ze znajomymi z Genui do Turynu. gadaliśmy w najlepsze, bo nasz pociąg się opóźnił, przez co nastąpiła zmiana peronu. Zanim usłyszałem, że pociąg wjeżdża na inny tor, było za późno… komunikat powtarzany był kilkakrotnie, ale był taki gwar, że nie wsłuchałem się dokładnie, w efekcie tego dałem się wprowadzić w błąd, gdyż w międzyczasie na tablicy peronu, na którym czekałem pojawiła się informacja, że zaraz wjedzie pociąg na który (rzekomo) czekam – trasa się zgadzała, ale numer zupełnie inny. Suma summarum musiałem kupić kolejny bilet 🙁

  2. cześć Aniu,
   wszystko zależy czy kupujesz bilet regionalny bez miejscówki (wtedy należy go uwierzytelnić u kierownika składu czy też z
   miejscówką np. na Freccia wtedy tak jak napisał Mateusz pilnujesz nr składu a konduktor skanuje kod z biletu.

   Pozdrawiam
   Artur

 17. Witam, mam pytanie: czy wybiera się miejsca podczas zakupu biletu przez internet w intercity? Pozdrawiam

  1. Cześć,
   tak wybierasz miejsce ale na pociągi Le Frecce i te z miejscówkami na konkretny pociąg (musi być nr składu, wagonu i miejsca na bilecie). Jak kupujesz bilet przez internet na pociąg regionalny – bez miejscówki to przed wejściem do pociągu musisz go KONIECZNIE uwierzytelnić u kierownika pociągu – co jest trochę kłopotliwe bo do kasowników przy peronach nie da rady wsadzić kartki A4 🙁 Brak uwierzytelnienia biletu bez kupionej miejscówki np. na pociąg regionalny skutkuje naliczeniem przez konduktora kary za brak biletu! Dlatego też na pociągi regionalne zawsze kupuję bilety w kasie i podbijam w najbliższym kasowniku.
   Pozdrawiam
   Artur

   1. Panie Arturze – nie wiem czy to już było na forum: bilet jako pdf nie wydrukowany (w komórce) na pociąg regionalny, kupiony na „goeuro” – czy ma Pan jakieś doświadczenia – pokazywać go wcześniej kierownikowi pociągu, czy po prostu wsiąść i niech czyta skanerem?

    1. Cześć,
     Znając Włochów i ich biurokrację osobiście w takiej sytuacji bym wydrukował bilet 🙂 Nie wiem jak wydruk wygląda, jest tam QR Code by kierownik składu mógł zeskanować bilet?
     Na pewno bym odradzał wejście do pociągu na żywioł i czekanie na kontrolę biletów, na początku trzeba go pokazać kierownikowi składu.

  2. Cześć Katarzyno,
   Tak na pociągi Le Freccie i intercity wybiera się miejsce, system przedstawia możliwości. Gdy wybierasz rezerwację dla 2 lub więcej osób system traktuje cię jako grupę i przedstawia możliwość siedzenia obok siebie.

   Pozdrawiam
   Artur

 18. Czy ceny, TRENITALIA w kasach biletowych są wyższe niż przez internet, planuję Viareggio-Firenze i Baveno-Mediolan i nie wiem czy w kasach będzie drożej?

  1. Ceny biletów na pociagi Regionale są w tej samej cenie w kasie i przez internet, bilety na Eurocity, Inercity i wszelkie „strzały” (Freccia….) są tańsze przez internet, o ile kupujesz z wyprzedzeniem, im dalszy termin, tym taniej. Ale na twoich trasach są połączenia regionalne, nie warto kupować wcześniej. Artur to dokładnie wytłumaczył.

  1. Nie ma zniżek dla seniorów, dla studentów i starszych uczniów też nie. Są różne promocje (bywają), są czasem jakieś „dwa w cenie jednego”, dla rodzin są czasem dodatkowe promocje. Tylko dzieci mają tańsze bilety.
   Dla seniorów w ogóle jest niewiele zniżek, tylko w nielicznych muzeach. Z ostatniego pobytu przypominam sobie chyba tylko dwa takie miejsca.

 19. Dzień Dobry,
  czy we włoskim automacie biletowym kupię wybrany przez siebie bilet „przesiadkowy”, czy będę musiał na każdy przejazd kupować oddzielne bilety ?
  Dziękuję za dużo użytecznych informacji.

  1. Bilet w automacie kupuje się z miasta X do miasta Y. Bilet się wydrukuje, kasujesz i jedziesz. Przesiadka nie ma znaczenia, liczy się rodzaj pociągu, czyli Regionale (albo jakaś linia lokalna, takie tez są).. Nie wiem jak byłoby, gdyby połączyć regionalny z Intercity, trzeba chyba wówczas skorzystać z kasy, bo jeden automat jest na jeden rodzaj biletów.
   Kolejki do kas na dużych dworcach mają bardzo uporządkowane, czasami pobiera się numerek, stoi się za jakimś sznurem, itp. Warto sie upewnić, czy to dobra kolejka, np. w Mediolanie do Bergamo na dużej hali kasowej jest osobne okienko, bo to jakaś inna linia kolejowa, w Neapolu pociągi regionalne mają własną bileterię itd.
   Mają swoje zwyczaje, w Bari np. kasuje się bilet lokalny w Alberobello przed wejściem, a drugi raz po przyjeździe do Bari skasowany bilet otwiera bramkę wyjściową do miasta, dobrze, że nie wyrzuciliśmy biletów po wyjściu z pociągu. W Katanii konduktor przeszedł się po wagonie częstując cukierkami.
   Bardzo lubię włoskie pociągi, nigdy nie miałam jakiejś niemiłej przygody, ale korzystałam tylko z regionalnych i lokalnych.
   Życzę wielu miłych podróży.

   1. Przepraszam, że może „zagadalam” temat, ale oczywiście bilet jest jeden na całą trasę i raz kasowany.
    Dla mnie podróżowanie komunikacją publiczną w obcym kraju. jest elementem przygody i podchodzę do tego z pewnym entuzjazmem. Nie wiem, gdzie masz zamiar podróżować, ale np. dworzec we Florencji jest ogromny, ma ok. 20 peronów. Wielkie wyświetlacze, dziesiątki kasownikow, tłumy. Już sama wizyta na nim wprawia czlowieka w dobry nastrój.
    Pozdrowienia.

 20. Cześć,
  marzy mi się 7-10 dniowa wycieczka Piza – Prowansja – Piza. [Samolot z Gdańska do Pizy] Czy można kupić powrotny bilet np. z Pizy do Awinionu z przerwami w podróży na nocleg np. w San Remo, Nicei, Marsylii czy trzeba na każdy odcinek kupować oddzielnie..?
  pozdr

  1. Cześć,
   moim zdaniem każdy odcinek podróży wymaga oddzielnego biletu. Być może w czasie przeznaczonym na przesiadkę można wyskoczyć do miasta i coś zwiedzić w biegu, ale chyba nie o taką podróż ci chodzi. Na trasie zmieniasz linie kolejowe, część biletów jest na pociągi z rezerwacją miejsc i na konkretne godziny odjazdu, nie wiem, jak to można zorganizować. Przymierzałam kiedyś taki wariant podróży, ale tylko do Monte Carlo i Nicei. Zakładałam bazę na parę dni w okolicach La Spezii (m.in. Cinque Terre), stamtąd pociągami regionalnymi można dojechać do Genui i San Remo. Tam juz trzeba było zanocować, żeby ruszyć kawałek dalej.
   Trenitalia ma dział kontaktowy w jęz. angielskim i paru innych. do wyboru Jest czat, call centers i jakaś forma e-mailowa. Skorzystaj i zadaj parę pytań, najlepiej w różnych wariantach i podziel się wiedzą z nami na forum.
   Sprawdź też loty z Gdańska do Mediolanu, na ogół są tańsze, a połączenia kolejowe w stronę Genui i San Remo lepsze.
   Pozdrawiam

 21. Witam! We Włoszech byłam kiedyś z tzw. objazdówką potem ze znajomymi, którzy mieli „prosto”, bo znali angielski. Z mężem mamy ten problem, że jedynym językiem jaki trochę znamy jest rosyjski (era komunizmu i finisz). Zamówić hotel przez booking – owszem nie ma problemu, ale obawiam się właśnie połączeń. Pociągiem podróżowałam i jest naprawdę OK. Proszę o poradę czy z polskim – rosyjskim można zaryzykować podróż np. Padwa (stacjonarnie – nocleg) – Wenecja, Rimini?

  1. Witaj, chwilę się wahałam, czy odpowiedzieć, bo sprawa wyjazdu jest poważna, ale podzielę się doświadczeniem. Komunikuję się w jęz. angielskim, ale podróżując komunikacją publiczną „posługuję się” jęz. włoskim. Zorganizowałam sobie to tworząc mini słowniczek, głównie dzięki Trenitalii w wersji włoskiej.
   Po pierwsze – nazwy miast, musisz znać po ichniemu. Po drugie zestaw minimum to nie tylko „do” i „z”, ale też powrotny, przesiadka, odjazd, przyjazd, zajęte, wolne itp.
   Artur opisał zakup przez internet, masz tam określenie wagonu i nr miejsca, jest jeszcze „peron’ i to chyba z grubsza wszystko. Może jeszcze opóźnienie.
   W ogóle stworzyłam sobie taki słowniczek również na użytek jedzenia i zwiedzania. Skorzystałam z portalu „Jedziemy na Sycylię”, jest tam o jedzeniu i nie tylko, potem to rozwinęłam i daje sobie radę z dojazdami, wyborem potrawy itp. Po włosku! Czasem trzeba poprosić o wrzątek, o kubek, tu jednak przydaje się j. angielski.
   Podejrzewam, że słuchając mnie można się nieźle uśmiać, ale Włosi są niesłychanie życzliwi i zdaje to egzamin. (wymowę też ćwiczyłam, wbrew pozorom nie jest tak łatwo zostać zrozumianym). W ramach przygotowań do podróży wyszukuję sobie podobieństwa językowe (ach, ta łacina we wszystkich językach europejskich), wchodzę na strony np. wycieczki łodzią w Taorminie i patrzę, jak oni to nazywają. W ten sposób mogę przygotować pytanie o np. prom, rejs, itp. Siedzę nad tym długo, więc jakoś zdobywam wiedzę. Zresztą w Bookingu też możesz sobie wydrukować rezerwację po polsku i po włosku – zobaczysz, jak jest określane to, co zamówiłaś. Może się przydać w podstawowym zakresie. Moim zdaniem, jeśli masz w sobie ducha przygody – możesz jechać, ale zawsze z zabezpieczeniem językowym w postaci telefonów do kogoś, kto ci przyjdzie z pomocą w razie problemów. Translatory też są dla ludzi. Z telefonami w ręku z siostrą bratałyśmy się z Chinką w restauracji w Barcelonie. za pośrednictwem jęz. angielskiego. Było nieźle.
   Miałyśmy przygodę z zasłabnięciem na lotnisku, osoba chora znała tylko polski-rosyjski, a pani ratowniczka z translatorem pytała o wszystko, co potrzebne. Angielski był tylko potrzebny, żeby tam dojść, na szczęście, bo cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia rytmu – to wcale nie było zabawne w konwersacji. W tej sytuacji dobrze sobie przygotować kartkę z informacją o ew. schorzeniach, w języku angielskim + zażywane lekarstwa. Bylismy z mężem świadkami, jak zasłabł pan na kąpielisku w kraju z koszmarnym językiem, pogotowie go zabrało, jeśli był sam, to wyobrażam sobie te dialogi w węgierskim szpitalu. Więc kartka się może przydać. Lepiej się zabezpieczyć, wtedy na ogół nic się nie zdarza.
   Pozdrawiam. Napisz, co zdecydowałaś.

  2. Witaj Reniu!
   No cóż, będę szczera. Nie wydaje mi się, abyście nie napotkali na problemy. Radziłabym przede wszsytki wybrać hotel, w którym jest obsługa polsko lub rosyjskojęzyczna, co we Włoszech nie jest rzadkością. Warto też zainstalować w smartfonie aplikację tłumacza. Wprawdzie te tłumaczenia nie są najlepszej jakości, ale pojedyncze słowa czy zwroty szybko i bez problemu powinny być dostępne. Możecie również pokusić się o wynajęcie polskiego przewodnika. Naprawdę spro naszych rodaków mieszka w Italii i trudni się turystyką. Gdybyście w przyszłości chcieli podróżować w inne regiony, to z przyjemnością podrzucę namiar na Polki mieszkające i mogące pomóc: w Materze (Bazylikata), w Lamezia Terme (Kalabria), w Palermo (Sycylia) czy Syrakuzach (Sycylia). Również w Trapani jest kilka agencji, w których pracują Polki i są w stanie zzorganziować cały pobyt, od odbioru na lotniku, przez zakwatereowanie i zwiedzanie okolicy.
   Pozdrawiam 🙂

 22. Witam,
  mam pytanie: czy istnieją bilety studencie do kupienia na stronie bądź w kasie już na miejscu?
  Jeśli tak, to czy jest to mniej więcej tak jak w Polsce tzn około 50 % zniżki, czy troche mniej czy więcej? 🙂
  Pozdrawiam,
  Agnieszka

  1. Cześć,
   niestety, nie mam wiedzy na ten temat. Może wypowie się jakiś rezydent ja po przeszukaniu neta nic nie znalazłem. Pozostaje czekać na promocję w biletach na trenitalia

   Pozdrowionka
   Artur

 23. Witaj, chciałabym się upewnić czy dobrze rozumiem: jeśli kupię bilet na pociąg Intercity to nie ma dopłaty do miejscówki, od razu przekierowuje mnie na wybór miejsca tak?
  I mam pytanie: czy trzeba dodatkowo opłacić bagaż? Czy zależy to od rodzaju pociągu?
  Pozdrawiam, Zuzanna

 24. Cześć!
  Przeczytałam wszystkie komentarze, posta, ale i tak dalej niestety nie rozumiem. W piątek wybieramy się do Włoch. Będziemy podróżować pociągiem – najpierw Pisa-Firenze (i powrót), później Pisa – Cavi oraz z Cavi do Cinque Terre. I teraz tak. Chcieliśmy kupić większość biletów online. Bilety z Pizy do Florencji pokazują mi Regionale. Czy możemy je po prostu wydrukować i wsiąść z nimi do tego pociągu? Tu niby piszecie, ze te na Regionale trzeba uwierzytelnić u kierownika składu, ale na stronie trenitalia jest podana informacja że ” Il biglietto elettronico regionale non necessita di convalida.” – Czyli ze elektroniczne bilety nie muszą być uwierzytelniane (czyli takie wydrukowane kupione przez neta tez?)
  No i jak to jest z tym Cinque Terre card – jak kupimy ją online, to czy tez musimy ją przed odjazdem gdzieś skasować/pokazać?

  Kurczę trochę zagmatwałam, ale to nasza pierwsza taka przygoda z pociągami we Włoszech i z jednej strony jestem podekscytowana, ale z drugiej się boję, a nie chcę przez swoje niedoinformowanie zapłacic mandatu 🙂 Mam nadzieję, że pomożecie! Z góry dziękuje 🙂

  1. Cześć,
   Natalio jeżeli bilet masz z miejscówką nie powinno być problemu. Ale, ale, jak to mówią: strzeżonego to i … – jeżeli masz wątpliwości i chcesz oszczędzić sobie nerwów podczas podróży podejdź z tym biletem do kierownika pociągu przed jego odjazdem. To są mili ludzie nastawieni bardzo pozytywnie do turystów. Najwyżej podbije ci go i po kłopocie. Co do Cinque Terre Card niestety nie miałam z nią styczności więc nie mogę udzielić odpowiedzi.
   Natalia

 25. A jak jest z zakupem biletu w tam i z powrotem na regionalne pociągi w biletomacie? Dostaję jeden bilet i ważny jest on 6 godzin od chwili skasowania czy dostanę dwa bilety (jeden tam, a drugi na powrót)?

  1. Nie wiem, czy jeszcze potrzebujesz odpowiedzi, ale w kasie dostajesz dwa, więc pewnie w automacie też. Powrotny kasujesz przed wejsciem do powrotnego pociągu, więc czas będzie się liczył od skasowania. Ja z ostrozności powrotne kupowałam w kasie, w kasie też kupowałam łączony lotniskowy. Oni mają taką wersję na regionale. Np. z Florencji do Pizy Areoporto dostajesz jeden bilet na pociąg i autobus spod dworca na lotnisko. Wystarczyło pokazac kierowcy. To zwykła wygoda, nie ma jakiś specjalnych profitów. Nie musisz pędzic na ten autobus natychmiast, możesz jeszcze zrobić małą rundkę lub coś zjeść koło dworca.

   1. Dzięki za odpowiedź. Będę we Włoszech na przełomie stycznia i lutego. Jak kupię powrotny w automacie to napisze to dla potomnych – może się komuś przyda.

 26. Arturze, czy bilet w taryfie super economy jest w tej samej cenie (9.99) w kasie co on line ? Bo tego jeszcze nie ćwiczyłam. Oczywiście zakładam, że pula nie będzie wyczerpana, parę razy widziałam takie uwagi na stronie, „na wyczerpaniu”, „wyczerpane”. Nie chcę kupować z powodów, o jakich piszesz, tzn. braku pewności, czy zdążymy.

 27. Dzień dobry.

  Mam takie pytanie: chciałbym zamieszkać przez 2 tygodnie w Padwie, by spenetrować Wenecję. Bilet jednorazowy na p. regionalne, z tego co widzę, kosztuje 4,15 Euro. Czy jest jakaś możliwość zakupu biletu okresowego (np. tygodniowego), żeby zmniejszyć tę i tak niedużą kwotę? Widzę, że są jakieś karnety (10 przejazdów w cenie 8, 20 przejazdów [20 booking FB – nawet nie wiem, co to], albo jakieś „AV” itp), ale nie łapię się w różnicach między nimi. Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

 28. Warto zajrzeć na stronę http://kolej.darlex.pl/wlochy
  Tam są omówione różne szczegóły dot. pociągów i promocji.
  Myślę, że FB oznacza Frecciablanca, co by znaczylo, że nie jest to oferta na pociągi regionalne. Wkopiowałam kawałek, z którego wynika, ze żadna oferta zniżkowa nie jest przyjazna dla turysty
  „Trenitalia – karty zniżkowe
  Trenitalia, podobnie jak wiele innych kolei, oferują karty zniżkowe dla wybranych grup:
  CARTA FRECCIA – karta umożliwiająca podróżowanie pociągami kategorii Frecciarossa, Frecciargento i Frecciabianca i Intercity ze zniżką 50% od 11:00 do 14:00 wtorki, środy i czwartki. Zniżka jest naliczana od ceny bazowej. Obowiązuje w klasie drugiej, pierwszej i klasie biznes. Karta dostępna jest również w wersji dla młodzieży i seniorów.
  CARTA VERDE – karta zniżkowa dla młodzieży w wieku od 12-26 lat. Uprawnia do zniżki 10% w pociągach wszystkich kategorii, ponadto uprawnia do zniżki Railplus w wysokości 25% przy zakupie wybranych biletów międzynarodowych.
  CARTA D’ARGENTO – karta zniżkowa dla seniorów, którzy ukończyli 60 lat. Dla osób, które ukończyły 75 rok życia jest bezpłatna. Uprawnia do zniżki 10% w wagonach z miejscami do leżenia oraz do zniżki 15% we wszystkich kategoriach pociągów. Zniżka Raiplus 25% również w cenie karty.
  CARNET 10 VIAGGI – karnet na 10 przejazdów pociągami Frecciarossa, Frecciargento i Frecciabianca w cenie ośmiu. Dostępny dla osób posiadających karty Cartaviaggio lub Carta Freccia. Karnet należy wykorzystać w ciągu 180 dni. ”
  Może opłaci się choć kilka noclegów w Wenecji, żeby uniknąć codziennego wydatku 8.30/osobę? A sprawdziłeś, jak jest położony dworzec w Wenecji? Jakie jest dojście lub dojazd? Bo może trzeba dorzucić codziennie parę euro na transport?

  1. Dziękuję.

   Tzn. dobrze znam Wenecję, w tym oczywiście położenie dworca. Planuję też kupić miejscowy City pass dla „częstych użytkowników”, co pozwoli kupować bilety na vaporetto w cenie lokalnej (1,50 € zamiast 7,50 dla turystów). Sęk w tym, że ceny łóżek wewnątrz Wenecji są horrendalne i nie ma opcji, bym mógł sobie pozwolić na mieszkanie „wewnątrz” (jedziemy na 12 dni i ceny dla 2ch osób oscylują wokół 3800 zł – w zbiorowych pokojach). Są też różne tanie campingi dookoła Wenecji (dojazd do których miałbym w tych samych atrakcyjnych cenach, czyli 1,50 € za bilet), ale to wszystko trwa, stoi w korku rano i wieczorem, często jest daleko od przystanku itp. Natomiast mieszkanie tuż przy dworcu w Padwie w cenie campingu pod Wenecją jest i bardziej komfortowe, i nieraz czasowo korzystniejsze, jeżeli chodzi o dojazd (najszybszy pociąg z Padwy do Venezia S.L. jedzie 26 minut, najwolniejszy – 50), a przy okazji będzie fajną bazą do zwiedzenia samej Padwy, Werony i ew. Vicenzy.

   Niestety, bieda zmusza do kombinowania, stąd moje poszukiwania. Jedziemy w kwietniu, więc jeszcze trochę czasu mam.

   1. Cóż, sam sobie odpowiadam. Ze względu na zauważalny brak jakichkolwiek ofert biletów okresowych postanowiłem zmienić formułę podróżowania i zamieszkać najpierw w Weronie, potem w Padwie, a potem w Mestre. W Mestre kupię bilety tygodniowe, nie będę korzystał z pociągów, ale za to nie będę liczył przejazdów autobusami i vaporetti.

    Polecam wyjątkowo korzystne oferty dojazdu do Włoch koleją – TAM jedziemy z Berlina z przesiadką w Monachium za 109 euro za 2 osoby (już z rezerwacją miejsc; do Wenecji ta sama cena, co do Werony), zaś z powrotem za 72 euro z Wenecji do Breclavia przez Wiedeń, w którym mamy 5 godzin na zwiedzanie. Z Breclavia do Warszawy nie można kupić biletu wcześniej, niż 2 miesiące przed (wracamy na początku maja), ale cena za 2 bilety wyniesie 988 koron, czyli 38 euro. Tak więc 1 osoba dojedzie z Berlina do Wenecji za 55€, a z Wenecji do Warszawy… też za 55. Wszystkie bilety do kupienia w internecie. Co ciekawe, gdyby chcieć jechać najtańszym autokarem (Flixbus z przesiadką w Wiedniu), cena 1 biletu wyniesie 50€ (przy tym, że podróż trwa dłużej, w pociągu jest więcej miejsca, no i przy podróży pociągiem jest czas na zwiedzanie, bo sam sobie ustawiasz przesiadki).

    Postanowiłem nie korzystać z hosteli, lecz z AirBNB. Jest to wyjątkowo brudno grająca amerykańska firma, która co jakiś czas zmienia zasady gry. Przed tym chciałbym wszystkich ostrzec. Tu i ówdzie możemy przeczytać, że za rezerwację na AirBNB należy płacić kartą walutową (jeżeli w strefie euro – to euro, w pozostałych przypadkach w dolarach itp.), żeby uniknąć przewalutowania, „bo AirBNB nie obsługuje złotówek”. NIEPRAWDA. Tzn. prawda, że nie obsługuje złotówek i zarabia na przymusowym przewalutowaniu, ale nieprawda, że należy płacić kartą walutową! Od jakiegoś czasu działa zupełnie inna metoda AirBNB: płatności pobierane są w walucie obowiązującej w kraju wydania karty. Nie ma znaczenia, że karta jest dolarowa lub w euro – z jej numeru wynika, że wystawiona została w Polsce, więc z tej karty AirBNB pobierze złotówki, na które wasz bank wymieni wasze euro po skrajnie niekorzystnym kursie.

    W moim przypadku za 8 dni w Wenecji AirBNB miał pierwotnie pobrać 372 euro, potem, doliczając opłatę za obowiązkowe przewalutowanie, cena wzrosła do 392 euro (=1645 złotych). Niestety, podczas płatności kartą Kantoru Walutowego Aliorbanku AirBNB nie pobrał euro, lecz te swoje 1645 złotych, za które Alior kupił moje euro po kursie… 3,88! Pobrał więc w tym celu aż 424 euro. Tak więc zapłaciłem 424 zamiast 372 tylko dlatego, że nie jesteśmy w strefie euro, oraz dlatego, że za wynajęcie pokoju w strefie euro chciałem zapłacić kartą w euro, bo przecież po to ją ponoć mam!… 52€ (218 złotych) różnicy, jak by ni było, to ponad 12 biletów na pociąg z Padwy do Wenecji 🙂 Tak to jest z tym oszczędzaniem…

    1. Dzięki za informacje dot. transportu kolejowego z Polski do Włoch, a nuż się przyda. Jesteś wielki, ze to wszystko wyczaiłeś.
     Z AirBnB nigdy nie korzystałam, raz było blisko, ale warunki zwrotu były jakies totalnie niekorzystne i odpuściłam. Widzę, że dobrze zrobiłam. Pewnie pozostanę przy apartamentach i niedrogich hotelikach, staram sie trzymać ceny 20e/os/noc i na ogół mi się udaje. Oczywiście czasem dochodz podatek miejski, ale też szukam 2 euro/os a nie np. 4euro. Wyjątkiem był Mediolan i Bergamo, no i jak piszesz – Wenecja. Podejrzewam, ze całe północne Włochy są mało przyjazne dla niskobudżetowej turystyki.
     Życzę bardzo udanego wyjazdu, strata dzisiaj boli, ale Ci przejdzie, jak staniesz na placu Św. Marka.
     Ja na odmianę żle zaznaczyłam miejsca w pociągu Intercity i mamy z mężem m-ca w dwóch różnych przedziałach w jednym z pociągów. Dwa pozostałe przejazdy są ok. Miałam zmarnowany cały wieczór, ale już mi przeszło.
     Pozdrawiam.

 29. Witajcie wszyscy, którzy wybierają się wiosną (marzec, kwiecień) do Włoch. Po 20 grudnia pojawiły się na stronach Trenitalii bilety kolejowe na kwiecień. Są oczywiście wszystkie wersje, o których pisał Artur, czyli m.in. ekonomy i super ekonomy. Nie wiem, czy na wszystkich trasach, ale na południowe Włochy już są. Jeszcze 20 grudnia nie było biletów z Lamezii, dwa dni później już tak. W dodatku w cenie 9.90 jest zarówno wersja super ekonomy jak i ekonomy, wersja ekonomy umożliwia zwrot biletu.
  Wesołych Świąt i udanych podróży w Nowym Roku.

 30. Witam

  Mam pytanie, za kilka dni lecę do Neapolu, tam chce złapać pociąg do Rzymu. A pytanie brzmi jak mam w miarę szybko znależć peron z którego odjeżdża mój pociąg?
  Słyszałem że dworzec w Neapolu jest dość duży.

  Pzdrawiam

  1. Cześć, Michał na tablicy odjazdów musisz poszukać swojego pociągu – jest podany jego numer identyfikacyjny na pasku relacji obok jest podany numer peronu. Same perony są dość dobrze oznakowane. Pozdrawiam Artur

 31. Cześć , mam pytanie odnośnie biletu zakupionego przez stronę internetowa trenitalia , czy muszę go wydrukować czy mogę mieć go w smatrphonie w formacie pdf

  1. Przeczytaj dobrze, co Ci przysłali. Wg. mojego rozumienia należy posiadać także taką kartkę „Order Confirm”, choc może to nadmiar ostrożności. Osobiście wolę nie wdawać się w konwersację po włosku z nawet najmilszym konduktorem, choć mam same dobre doświadczenia. więc bilety też drukuję.
   Poczytaj dokładnie co pisał Artur, są dwa posty o kolejach, może znajdziesz odpowiedź.

 32. Cześć, po przeczytaniu wpisów o pociągach i przestudiowaniu strony Trenitalia mam wątpliwości, które mam nadzieję zostaną tu rozwiane 🙂
  Kupując bilet przez internet na pociąg InterCity albo Freccia (którąkolwiek) w taryfie najtańszej (Economy albo Super Economy) mam miejscówkę czy nie?
  Czy poszczególne taryfy (a nie tylko same klasy jak w Polsce, tj. kl.1 i kl.2) mają swoje wagony? Czy są one jakoś podpisane na pociągu, czy na bilecie jest od razu wskazanie wagonu i miejsca do siedzenia?
  Czy we włoskich pociągach są przedziałowe i bezprzedziałowe wagony jak u nas? Czy można kupując przez internet wskazać jaki chcemy wagon?
  Czy w pociągach regionalnych są miejscówki czy obowiązuje zasada: kto pierwszy ten lepszy i siedzi? 😉

  Pozdrawiam,
  Paweł

  1. Trochę kiepsko studiowałeś strony Trenitalii. Po wyborze w poc. IC lub Freccia taryfy (obojetnie której) klikasz w kwadracik wyboru miejsca „Scelgo il posto” (w wersji włoskiej) i kontynuujesz. Pokaże ci wagony z miejscami do wyboru i wybierasz: nr wagonu, nr miejsca i przechodzisz do płacenia. Na schemacie pociągu widac jaki to wagon. W 2016 jechałam IC z przedziałami, w tym roku wybierałam trzy trasy i zawsze były tylko bezprzedzialowe. Na bilecie jest oczywiście nr wagonu i miejsca.
   W regionalnych nie ma miejscówek. Klasa pierwsza miewa tylko wydzielone przedziały w wagonie klasy drugiej (w regionalnych), ale nie wiem, czy zawsze. Takie widziałam.

 33. Witam, mam trudne pytanie odnośnie dzieci powyżej 4 roku w pociągu Frecciargento. Myśląc o taryfie Super Economy, dzieci powyżej 4 roku wpisuję w formularzu jako dorosły ?
  Pozdrawiam

  1. Wybierając konkretny pociąg wpisujesz też dla ilu osób szukasz biletów, np dwoje dorosłych, dwoje dzieci. Samo pyta o dzieci. Wybierasz pociąg i taryfę, a dalej samo ci pokazuje, co masz wpisać
   Pozdrawiam.M.

 34. Witam, czy posiadając bilet zakupiony przez internet na pociągi Frecci, muszę sama znaleźć kontrolera przed wejściem do pociągu?

 35. Witam, super że na Was trafiłam bo potrzebuję pomocy.
  na 29 czerwca potrzebuję kupić bilety dla 3 osób na pociąg z Pescara do Fano .
  Na stronie ternitalia znalazłam promocje 3×2 i o dziwo wczoraj te bilety kosztowały 46,80 a dzisiaj 49,50, czy to możliwe, ze tak zdrożały?
  Nie znam się na kupowaniu biletów przez internet , ale skoro te ceny są takie zawrotne, to nie mam innego wyjścia.
  Czy będę mogła zapłacić kartą debetową?

  1. Cena biletów mogła wzrosnąć z dnia na dzień, pula biletów promocyjnych maleje, może ich też zabraknąć na określony pociąg. Mi kiedys zdrożały w czasie realizowania zakupu. Wklepywałam wybór miejsc, zawiesiło się, musiałam opuścić stronę, a za chwilę zapłaciłam drożej. W końcu podrożały Ci po niecałym ! euro na głowę. Pamiętaj, ze bilety w tej promocji to jak super economy, zmiana i zwrot nie są dozwolone i dostępność biletów w tej cenie jest ograniczona. Cena nie taka znów zawrotna, 16 euro z groszami na osobę to nie jest źle. Co do karty, nie wiem, płaciłam tylko kredytową. Jeśli Ci przejdzie płatność, to dostaniesz bardzo szybko potwierdzenie. Ale jesli Ci zależy, to działaj raczej prędko, bo tanie bilety potrafią znikać ze strony.

 36. Witam wybieramy się do Włoch z roczną córką z wózkiem który jest dość duży nawet po rozłożeniu na 2 części. Będziemy jeździć pociągami m.in. z Pizy do Rzymu i z Rzymu do Mediolanu. Moje 1 pytanie brzmi czy orientuje się Pan czy kupując bilety jest jakaś opcja żeby zaznaczyć taki większy wózek dziecięcy? Bo nie widziałam nic takiego. I czy w pociągu może być z wózkiem problem? Ostatnio jechaliśmy pociągiem po Polsce i przejazd dla córki z wózkiem był gratis tylko mieliśmy maly problem żeby ten wózek ulokować (w jedną stronę miła konduktorka pozwoliła go wstawić do swojego przedziału) a jak to może wyglądać we Włoszech?
  2 pytanie na jakich stronach najlepiej kupować bilety? Znalazłam goEuro.com czy to dobra strona czy poleci Pan inne?
  Z góry serdecznie dziękuję za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam

  1. Przepraszam napisałam Pan sugerując się wcześniejszymi odpowiedziami Pana Artura a teraz widzę że w ostatnim czasie odpowiada Pani Maria także pozdrawiam Panią i czekam na odpowiedź. Cieszę się bardzo na ten wyjazd do Włoch ale trochę się obawiam że będzie kłopot z tym dużym wózkiem. A może przed wejściem do pociągu trzeba się zgłosić do konduktora jak Pani myśli?

   1. Do konduktora zawsze warto sie zgłosić z problemem, są bardzo życzliwi.
    Trafiłam tez na takie coś, może ci się przyda.
    „Odnośnie opłat, na pewno możesz wziąć wózek bez żadnych dodatkowych kosztów.
    Opisane jest to w warunkach ogólnych http://www.trenitalia.com/tcom/Informazioni/Condizioni-Generali-di-trasporto/Condizioni-Generali-di-trasporto (po włosku). W punkcie 4.1 jest nawet wymieniony duży wózek (carrozzine), więc nie masz się o co martwić.”
    Miejsce sie znajdzie tam, gdzie jest przewidziane na duży bagaż.

 37. Na stronie Trenitalii jest przy wybranym pociągu mała literka „i”. Pokazuje informacje o składzie pociągu, najczęściej jest wózek inwalidzki i rower. Niestety po włosku, ale jest adres strony http://www.rfi.it Wiele się nie doczytasz, ale można wysłać e-mail, jak klikniesz na kopertkę u góry po prawej stronie, to dostaniesz formularz na zapytanie. tylko musisz wcześniej wybrac tematykę, wg. mnie SERVIZI E MERCATO. Napisz jak najprostszym angielskim. Widziałam rodzinę z wózkiem w Regionale.
  Kupować wg. mnie tylko w Trenitalii. Spróbuj ew. w tej polskiej firmie Polreil Servis zapytać o wózek, ale mogą Cię odkopać, bo sprzedają tylko w kasie. Udaj głupią, że chcesz kupić u nich w kasie i nie wiesz jak to będzie z wózkiem.
  Trenitalia ma call center nr 89 20 21, ale nie wiem, jak z konwersacją np. po angielsku?
  Napisz, jak Ci sie udało załatwić, ktos się ucieszy na pewno.
  Powodzenia. M

 38. Hej
  Mam pytanie odnośnie taryfy Super Economy.
  Chcę kupić na sierpień 2 bilety w taryfie normalnej i 1 bilet dla dziecka 11-letniego z Wenecji do Rzymu.
  Cena za 1 normalny to 19,90 euro, a za ulgowy to 10 euro.
  Gdzieś wyżej wyczytałem, że biletu ulgowego dla 11-letniego dziecka w taryfie Super Economy kupić nie można.
  Dla kogo zatem jest ten bilet ulgowy dla dziecka?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 39. Na stronie głównej Trenitalii przy wyborze liczby podróżujacych dzieci masz w czarnym kółeczku „i”. Kryje się tam informacja o ulgach dla dzieci w różnych rodzajach pociągów. Dziecko od lat 4 do 14 posiada „50% di sconto su offerta Base” w pociągach nazionali. Czyli zniżka w taryfach tańszych niż Base nie obowiązuje. Bilet jest korzystny dla tych, co muszą kupowac bilety w normalnych cenach.
  Być może jest możliwa sytuacja, w której 50% bilet będzie tańszy od ceny Economy, ale jakoś w to wątpię.
  Spójrz jeszcze na Flixbusa, może w interesującym Cię terminie wypadnie taniej, albo w lepszych godzinach. Ja sobie ich bardzo chwalę.

  1. Wybrałem zatem w taryfie Super Economy 3 bilety normalne zamiast dwóch normalnych i jednego dla dziecka.
   Pokazało mi 3 bilety po 19,90 EUR i sumę 59,70 EUR.
   Jednak przy wpisywaniu danych podróżnych przy trzecim bilecie wpisałem datę urodzenia dziecka (2008 r.) i ich system sam zmienił cenę tego biletu na 10 EUR i sumę na 49,80 EUR.
   Czyli jakby zniżka obowiązuje – wygląda na to, że jednak zniżka jest?

   1. Świetnie, że o tym piszesz, może się przydać innym czytelnikom. W sumie wiemy tyle, ile jest na stronie przewoźnika, póki ktoś nie przetestuje. A co jest na stronie, to ci skopiowałam. Super, że w praktyce jest lepiej, niz w teorii.
    Ja kupuję tylko dla dorosłych i zawsze w promocyjnych taryfach w przedsprzedaży, a na pociągi regionale zawsze na bieżąco, w kasie, albo tabaccherii i jeden raz (w tym roku w marcu) sprzedawca sam mi sprzedał tańszy bilet dla osób powyżej 65 ( a może 60?). Nigdy mi tego nie proponowano, choć kupowałam bilety wielokrotnie. Szczerze mówiąc trochę się bałam konduktora, bo nie byłam pewna, czy dla obcych to też obowiązuje. Człowiek się uczy nieustająco. Nadal nie wiem, czy jechałam legalnie na tę zniżkę, bo sprawdzałam kontrolnie na stronie Trenitalii zakup biletu na zwykły pociąg osobowy i nie pokazuje zniżki. Może to jak w Twoim przypadku – przy wbiciu danych personalnych obniżyłoby cenę? Jeśli ktoś wie, niech się odezwie, proszę.
    Zupełny kociokwik mieliśmy z biletami na Circumvesuvianę w Neapolu. Jedna córka wiozła 10 latka za darmo, bo tak powiedział kasjer, druga kupiła swojemu bilet, bo …tak powiedział kasjer. Inny kasjer. Ale i tak kochamy włoskie pociągi.

    1. Jednak problem nurtował mnie dalej i wysłałem zapytanie na czacie Trenitalii czy mogę dla oferty Super Economy jednak kupić bilet ze zniżką skoro system po wpisaniu daty urodzenia dziecka sam obniżył cenę z biletu „adult” na bilet „child”. I tu ciekawostka – pierwsza osoba na czacie po zapytaniu ogólnym odpowiedziała mi, że absolutnie nie, a na moje pytanie dlaczego system sam dał obniżkę – że jest to BŁĄD SYSTEMU SPRZEDAŻY i powinienem kupić ulgowy dla oferty BASE lub bilet normalny i w tym wypadku nie wpisywać daty urodzenia!
     Po kilku godzinach zapytałem na czacie inną osobę o konkretny numer rezerwacji – czy bilet ulgowy jest prawidłowo kupiony pomimo, że jest to oferta Super Economy i ku mojemu zaskoczeniu otrzymałem informację, że wszystko jest w porządku i ta zniżka jest naliczona prawidłowo…
     Jak teraz zakwestionuje mi to kontroler w pociągu, to jak jak się z nim dogadam?
     P.S. Najlepsze jest to, że był to zakup, którego dokonałem wcześniej na trasę tam i z powrotem Rzym – Neapol (teraz chciałem kupić jeszcze Wenecja – Rzym) i obniżka jest rzędu 2 euro (z 9,90 na 7,90 euro)… Gdybym wiedział wcześniej kupiłbym po prostu 3 bilety „adult”…
     Ręce opadają…

     1. Kontroler Ci nie zakwestionuje, weź z sobą oprócz biletów jeszcze kartkę Order Confirm.., niby jest niezbędna, choć nikt jej nie chciał oglądać, ale akurat może Ci się przyda. Kupujesz w promocji, która może być każdego dnia inna, konduktor sprawdza tysiąc biletów w dziesiątkach cen, nie przejmuj się. Mnie zmieniło cenę w trakcie zakupu, zaczęłam od 9 euro, skończyłam na 12 z groszami. Zawieszał się przy wyborze miejsc, wychodziłam, zaczynałam na nowo, skoczyło o 1 euro, zawiesiło się, wyszłam , zaczęłam od nowa, skoczyło do 12 i kupiłam. Z nerwów źle wybrałam miejsca, bo byłam już skołowana do imentu.
      Jeżdzę głównie osobowymi, bo w obrębie jednego regionu, na IC kupuję rzadko, np. na dwutygodniowym wyjeździe korzystałam trzy razy z IC i 8 razy z Regionale, stąd interesuje mnie zniżka dla seniorów, dla dzieci zresztą tez jest na liniach lokalnych. (50% di sconto, dla dzieci 4-12 lat, zauważ, że wiek dziecka jest inny niż dla pociągów Nazionali).
      Ręce opadają? A co byś powiedział na taki oto przypadek. Jedziecie sobie z Mesyny do Taorminy, z bagażami, w intercity, wsiadacie na dobrze opisanym peronie, do dobrze opisanego wagonu, pociąg rusza i z głośnika w wagonie rozlega się miły męski głos z następującym tekstem : witamy w pociągu nr ….. z Mesyny do PALERMO, najbliższa stacja Barcellona… (po włosku!)
      Niestety, zrozumiałam, co mówi. Zerwaliśmy się z miejsc, zostawiliśmy bagaż i ruszamy szukać konduktora, bo co, na litość Boską mamy teraz zrobić i jak wrócić z tej Barcellony do Mesyny i dojechać do zarezerwowanego noclegu w Taorminie? Przeszliśmy już cały wagon, a tu mnie wołają obcy ludzie „Signora, signora”, jest ok. pociąg jedzie do Taorminy, jest dobrze….
      Myślałam, ze mąż zawału dostanie, bo jest skrupulatny i takie niespodzianki nie dla niego. A potem wszyscy sąsiedzi zaczęli z nami konwersację skąd, dokąd, itp. I było bardzo sympatycznie, dopóki nie trzeba było wysiadać, a drzwi nie chciały się otworzyć. Ani w naszym wagonie, ani w sąsiednim. Razem z nami szamotało się kilka osób, aż nagle po prostu obsługa przypomniała sobie o stacji i zwolniła zamki w całym pociągu a drzwi się otworzyły. Z Taorminy wróciliśmy autobusem.
      Więc się nastaw pozytywnie do włoskich kolei, ja je bardzo lubię, bo to świetne miejsce do poznawania Włoch. Tylko zawsze zwracaj uwagę na nr pociągu, jest widoczny na rozkładach jazdy i na peronie.
      Życzę Wam wspaniałej podróży. M

     2. Okazało się, że we WŁOSKIEJ (w angielskiej NIE!) wersji Trenitalia jest informacja o dodatkowej promocji na przejazdy z Wenecji do Rzymu i z Wenecji do Mediolanu (oczywiście w jedną i drugą stronę).
      Z kodem SUPERVENEZIA (pisane wielkimi literami) otrzymujemy dodatkowe 30 % rabatu !
      Zakupu musimy dokonać DO 21 maja na bilety ważne OD 1 czerwca.
      Dzięki temu za trzy bilety (2 adult i 1 child) na Freciargento z Wenecji do Rzymu w ofercie SUPER ECONOMY zapłaciłem jedynie 34,80 EUR, gdzie obecna cena (na następny dzień) w ofercie INSIEME to 152,30 EUR.
      Promocja ma związek z uruchomieniem od 1 maja pociągów innego przewoźnika (Italotreno) na tych trasach.
      Może komuś się przyda.
      Pozdrawiam

 40. Jedna ważna uwaga, dotycząca biletów na pociągi regionale. W zeszłym miesiącu dowiedziałam się, ze bilet jest ważny 4 godziny, a nie 6 jak niegdyś. Kosztowało to mnie ok. 5 euro na nowy bilet, bo wysiadłam zwiedzić po drodze, ale i tak dobrze, że spytałam.

 41. Kupiłem bilet Wiedeń – Mediolan i żadnego biletu w pdf nie dostałem. Mam tylko możliwość zalogować się na ich stronę a tam jest podany PNR code (trzy litery i cyfry). Ten numer kierownik spisuje do sprawdzenia biletu?

  1. Kupowałeś na Trenitalii? Powinieneś dostać Order confirm, gdzie jest trasa, cena itd, oraz bilet imienny z kodem kreskowym. Sprawdź spam, moje tam właśnie były lokowane.
   Konduktor musi mieć kod kreskowy, bo to właśnie wrzuca w czytnik.Nic mu po numerze. Z tym nr możesz prowadzić korespondencję, zmieniać bilet, datę, czy nawet zwrócić jesli w ogóle taryfa na to pozwala.

 42. Witam, planuje podróż Frecciarossą z Rzymu do Wenecji. Posiadam specjalny bilet dla pracowników kolei, ale potrzebuję dokupić do niego samą miejscówkę, która podobno kosztuje ok. 10 euro. Czy ktoś się orientuje gdzie na stronie trenitalia.com można znaleźć opcję kupna samej miejscówki? Pozdrawiam.

 43. Witam, zakupiłam na stronie trenitalia bilety na następujące trasy i pociągi: Milano Centrale La Spezia Centrale pociąg FrecciaBianca 8619, La Spezia Centrale Roma Termini pociąg Intercity505 oraz bilety na pociąg regionalny z Milano Centrale do Verona Puerta Nova i na powrót. W pociągach do La Spezia Centrale i do Roma Termini sa wyznaczone miejsca, na pociąg regionalny nie. Bilety mam w formie papierowej, z kodem kreskowym, nr PNR na biletach na pociągi dalekobieżne, a na biletach na pociągi regionalne jest kod kreskowy i Ticket Code. czytam informacje na forum i chciałam potwierdzić, czy wszystko dobrze zrozumiałam, że w pociągach dalekobieżnych zajmuję wyznaczone miejsce i czekam na kontrolę biletów, a przed wejściem do pociągu regionalnego powinnam pokazać bilet kierownikowi pociągu? Chcę się upewnić, coby nie mieć przykrych niespodzianek ;)Z góry dziękuję za info 🙂

  1. Mogę potwierdzić w odniesieniu do pociągów z miejscowkami, konduktor przyjdzie i to szybko. Na regionalne nie kupowalam on-line, ale sprzedawali mi już w tabaccherii bilet na zwykłej kartce z kodem i pokazywali „recznym” włoskim, że nalezy zeskanować w kasowniku na stacji. Są takie kasowniki, ale chyba nie wszędzie. Raz się nam udało, raz nie, kasownik był oporny. Wtedy , kiedy się nie udalo, konkuktora zlapalismy od razu po wejściu do wagonu.
   Szczęśliwej podróży. Też mam zamiar wpaść do Werony, ale tylko na kilka godzin.

 44. Dziękuję 🙂 mam nadzieję, że w Mediolanie na dworcu będą takie czytniki, w końcu to nie byle jaki dworzec 😉
  Pozdrawiam 🙂

  1. To zależy, w jakiej taryfie kupiłaś bilety. Super Economy jest bezzwrotna, w Economy możesz zmienić datę, ale musisz dopłacić do podstawowej ceny. Często się nie opłaca, bo można, być może, kupić na nowy dzień w cenie promocyjnej. Ta możliwość ma sens, jeśli promocyjnych nie ma, a jechać i tak musisz. Przyznam się, że jedne takie bilety na Intercity wyrzuciłam do kosza, razem ok. 20 euro. Pojechałam w dogodnym dla siebie terminie pociągiem Regionale, bilety kosztowały dokładnie tyle, co dopłata, jaką musiałabym zrobić do tych przedsprzedażowych. Co do zmiany trasy – nie mam pojęcia. Chyba trzeba oddać jeden i kupić drugi.
   Pisałam jakiś czas temu do Trenitalii, na adres trenitalia_risponde@trenitalia.it i mi odpisali, sensownie, po angielsku.
   Adres znalazłam albo w potwierdzeniu zakupu biletów, albo na ich stronie nie pamiętam. Pisałam z prośbą o pomoc, pani mi odpisała i podała inny adres do kontynuacji.
   Powalcz, jeśli Ci zależy, najwyżej Ci tylko rozwieją wątpliwości.
   Powodzenia.

 45. Witam,
  Czy kupując bilet bez rejestracji na stronie trenitalia mogę zostawić pola „loyalty code” i „corporate ID” puste? Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, co to takiego.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Ewelina

 46. Witam.
  Kupując bez rejestracji klikasz w owo „bez rejestracji” czyli „Proseguo senza fare il login”.
  Potem wypełniasz dane osobowe i adres e-mail, to wszystko. Jak klikniesz w malutki kwadracik nad „Pasażerem” to Ci samo skopiuje dane z części pierwszej. Jesli wpiszesz ares e-mail przy kazdym pasażerze to dostaniesz osobny bilet dla kazdego, jak wpiszesz jeden raz przy pierwszej osobie – dostaniesz wszystkich na jednej kartce-bilecie.
  Nie korzystałam ze zniżek, bo ich nie mam, więc nie wiem jak to ze zniżkami.
  Nie pamietam, żeby cos ode mnie jeszcze sobie zyczyli. Zauważ, że obowiązkowe są tylko pola zaznaczone gwiazdkami.
  Może się coś zmieniło?
  Poza imieniem i nazwiskiem najwazniejszy jest e-mail, bo musisz odebrac bilet. U mnie znalazł się w spamie, czekając zdążyłam sie zdenerwować na Trenitalię, aż coś mnie tknęło i zajrzałam tam, gdzie nie powinno być biletu.
  Pozdrwiam i udanych zakupów.

 47. Witam,
  czy ktoś byłby w stanie przybliżyć mi promocję 2 bilety w cenie 1?
  Wiem że chodzi o przejazdy w soboty w taryfie base, ale czy mogę kupić promocyjny bilet przez internet, czy tylko w okienku? 

  1. Może ktoś kupował i Ci podpowie dokładnie, ja wiem, że różne promocyjne zakupy biletów są dostępne przez internet. Żeby sprawdzić, po prostu wejdź na stronę i zacznij kupować. Zawsze możesz przerwać cały proces w momencie, w którym każe Ci zapłacić. Przynajmniej sama zobaczysz cenę do zapłaty.

 48. Jak dokładnie sytuacja wygląda z zakupem biletu dla dziecka poniżej 4 lat, podając 2 bilety plus 1 dla dziecka nie ma dodatkowej opcji zaznaczenia ze jest ono poniżej 4 roku i de facto jeśli podróżuje na kolanach u Rodziców przejazd jest darmowy, tymczasem system tak naprawdę narzuca wybór trzech miejsc choć prawdopodobnie liczy jednak za dwie osoby…może ktos spróbuje odpowiedziec zweryfikowac moje przypuszczenia?

 49. Jeżeli pokazuje trzy miejsca, to liczy za trzy osoby, tzn. dwoje dorosłych i dziecko.
  „Dzieci w wieku od 0 do nie skończonych 4 lat podróżują za darmo wszystkimi włoskimi krajowymi pociągami Trenitalia, zarówno w 1 jak i 2 klasie oraz na wszystkich poziomach usług tzn.Executive / Business / Standard / Premium, pod warunkiem, że nie zajmują miejsca siedzącego i podróżują pociągiem w towarzystwie osoby pełnoletniej.
  Jeśli chcesz kupić miejsce siedzące dla dziecka we włoskich pociągach Trenitalia, możesz to zrobić płacąc 50% ceny podstawowej biletu.”
  Po prostu kup dwa bilety dla was.

 50. Jak wygląda kontrola biletów w intercity czy sprawdzany sczytywany jest głównie kod biletu czy dokładnie kontrolowane personalia pasażerów. Niestety popełniłem błąd nie sprawdzając danych na formularzu i funkcja autouzupełniania sprawiła że mamy na bilecie identyczne nazwiska z żoną, w rzeczywistości tak nie jest, bilet z kategorii supeeconomy więc praktycznie nie do wymiany. Pytanie czy stracić te kilkanascie euro i dokupić raz jeszcze bilet dla siebie czy ryzykować ze konduktor nie sprawdzi dokładnie nazwisk?

  1. Powiedziałabym, że tylko kod jest sprawdzany, zajmowałam np. miejsce zamienione z obcym pasażerem i pan konduktor nawet glowy nie podniósł znad mojego biletu. Dokumentów w życiu nie wyciągałam. Sprawdź dobrze, czy macie dwa nr miejsc, to najwazniejsze.
   Jeśli dobrze rozumiem, jeden bilet jest na pana, drugi na panią (co do płci), ale jedno nazwisko złę? Podasz oba bilety razem, dobry na wierzchu, a w najgorszym razie zona z dziecięciem w objęciach zrobi przerażona minę „mamma mia”, „impossibile, errore”'(miękko i po włosku). Niech żyje łacina!
   Oni sa naprawdę życzliwi i ani razu przy mnie nikogo nie legitymowali. Tak samo nigdy nie chcieli tego potwierdzenia zakupu, który ma byc niezbędny, zawsze go drukuję,a konduktor zawsze macha ręką i nawet nie spojrzy.
   Miłej podróży.i samych dobrych wrażeń.

 51. Hej, mam pytanie o kartę Cartafreccia Special. Czytam o różnych informacjach nt. temat – że dla rezydentów, itp. Dla kogo jest, gdzie założyć?

 52. Hej,
  Dzisiaj zakupiłam bilety przez stronę GoEuro na pociag z Pizy do Florencji, niestety zamiast daty 8 listopad mam 8 GRUDZIEŃ ;( Wchodząc na stronę GoEuro mówi mi, że nie mogę już wymienić, jednak na bilecie mam napisane: „5. Date/time change and Refund are possible by 23.59 hours of the day prior to departure, unless otherwise stated, at: Ticket Offices, Self-Services (not for refunds), Trenitalia APP,
  http://www.trenitalia.com and issuing Travel Agencies.” Czy jest szansa nawet nie na oddanie, tylko na zmianę daty? Niestety wchodząc na stronę trenitalia nie udało mi się niczego osiągnąć 🙁

  1. A czy kontaktowałaś się bezpośrednio z działem obsługi klienta GoEuro? Można wybrać interesującą Cię kwestię tutaj: https://help.goeuro.com/hc/en-us/ i napisać w tej sprawie poprzez stronę internetową lub wysłać wiadomość poprzez Facebooka: https://www.facebook.com/GoEuroPolska/ (bezpośrednia wiadomość).
   Zależy też, jaki rodzaj biletu zakupiłaś. W cytowanym przez Ciebie zdaniu znajduje się fragment: „unless otherwise stated” = „chyba że określono inaczej”, więc może to, czy bilet podlega wymianie lub nie, zależy jeszcze od rodzaju klasy i rodzaju biletu, jaki nabyłaś :/

  2. Jeśli zawioda „zdalne” próby pozytywnego zakończenia Twojego kłopotu, to masz jeszcze jedną mozliwość: stanąć z tymi biletami do kasy w Pizie i spróbować dokonać zmiany biletów. Robiłam zmianę trasy i ceny (ale nie zmieniałam daty). w kasie na dworcu w Lecco, trwało to dłuższą chwilę, panienka mówiąca po angielsku poszła z interwencją do kolezanki i dostaliśmy nowe bilety. Był to akt uprzejmości, bo tubylcy w takiej sytuacji coś podpisywali i w ogóle długo stali przed okienkiem. Niewykluczone, że będziesz musiała wypełnić jakiś formularz, ale spróbować trzeba. To są chyba bilety na Regionale? Ogólnie nie warto kupowac takowych przez internet, są w zasadzie zawsze dostępne, a w razie absolutnej konieczności mozna je kupić u konduktora dopłacając 5 euro/os.
   Pozdrawiam i bardzo proszę, daj znać jak załatwiłaś sprawę. Na pewno komuś taka wiedza się przyda.

 53. Hej,
  Proponuję spróbować korzystając z adresu: trenitalia_risponde@trenitalia.it
  Korespondowałam z nimi rok temu, pozytywnie (częściowo). Zadzwoń ewentualnie, teoretycznie mają infolinię w jęz. angielskim, ale mnie się nie udalo. Nie pamietam dokładnie jak do nich pisałam (może był formularz kontaktowy???), ale odpowiedź była z adresu
  Na końcu odpowiedzi miałam taką informację:.
  Maggiori informazioni sul sito http://www.trenitalia.com → Informazioni → Assistenza e Contatti – Procedura di Conciliazione.
  Moim zdaniem masz szanse, prześledź dokładnie ich stronę w poszukiwaniu kontaktu. Lepiej na włoskiej wersji strony, jest bogatsza. Albo od razu pisz na ten, który Ci podałam.
  Ja strasznie się namęczyłam, zanim do nich trafiłam, przykro mi, że nie pamietam dokładnie całej ścieżki. Adres znalazłam albo w potwierdzeniu zakupu biletów, albo na ich stronie, nie pamiętam. Pisałam z prośbą o pomoc, pani mi odpisała i podała inny adres do kontynuacji. Korespondencja była po angielsku.
  Zyczę powodzenia. M

 54. Cześć. Pytanko do eksperta:
  Czy na Frecciobianca potrzebna jest jakakolwiek Cartafreccia? Czy jakąkolwiek opcję wybiorę, czy to economy, czy base czy cokolwiek, mogę jechać nie posiadając tej karty?

 55. Nie wiem, czy odezwie się ekspert, ale na pewno możesz kupić bilet z kazdej opcji nie posiadając karty, Należy tylko wybrać opcję z jej wszystkimi konsekwencjami, typu brak możliwości zwrotu, zmiany, itp. Przy kazdej opcji masz malutkie kółeczko z literką „i”, które skrywa informacje o możliwościach. Artur je wszystkie opisał w swoich postach nt. jazdy koleją.
  Karta sporo kosztuje i daje jakieś dodatkowe zniżki, ale dla turysty nie ma żadnych korzyści, nawet nie wiem, czy moze ją kupić. Cena karty przewyższa zniżkę, jesli nie korzysta się z kolei wystarczająco często.

 56. dzień dobry. ile jest ważny bilet na regionale? 4 godz. jak kiedyś? żebym mógł wysiąść a potem wsiąść na tej samej trasie. dziękuję za odp.

 57. Witam. Planuję podróż z Wenecji do Rzymu ,myślę o nocnym pociągu. Chciałbym się dowiedzieć czy posiadają Państwo informacje o nocnym podróżowaniu. Czy jest to bezpieczne? Czy przedział jest zamykany? Jedziemy z dzieckiem.
  Pozdrawiam

 58. Dzień dobry.
  Planuję wyjazd do Włoch, chciałbym pojechać z Wenecji do Rzymu nocnym pociągiem. I tu pojawia się pytanie – czy taka podróż jest bezpieczna? Czy przedziały są zamykane? Będzie też dziecko 8 lat, czy kuszetka jest bardzo droga? Czekam na odpowiedź.

  Pozdrawiam

 59. Cenę sprawdzisz na Trenitalii. Wybierz pociąg Intercitynotte, określ ilość osób, wybierz datę, najlepiej. różne daty: za parę dni, za miesiąc, za dwa i porównaj ceny. Cena potrafi spaść do poziomu 40% ceny „na jutro”. Co do jakości podróży pociągiem w nocy – nie orientuję się.

 60. Na stronie Trenitalii możesz porobić kilka symulacji, wybierając pociąg nocny masz wybór wagonu z kuszetkami lub łóżkami (Cuccette vs. Letti ), trzeba trochę się pomęczyć, żeby to rozgryźć. Bez translatora się nie obejdzie, chyba, że znasz j. włoski. Napisz, jak rozgryziesz temat, na pewno ktoś jeszcze skorzysta.

 61. Jazdę kuszetką rozeznawałam dwa lata temu, zrezygnowałam ze względu na cenę i zmieniłam wówczas plan podróży. Zaniedbałam wczesny zakup i cena poszybowała wysoko.
  Z ciekawości sprawdziłam dziś cenę Twojego przejazdu (dwie osoby + 1 dziecko) na trasie Wenecja – Rzym. Koszt kuszetki/łóżka waha się od niecałych 30 do 38 euro/os w zależności od rodzaju spania, cena całkowita może być od ok. 135 za trzy osoby (przy zakupie z dużym wyprzedzeniem) do 238 euro dla 3 osób w dniu wyjazdu… Data podróży ma wpływ na cenę w części ogólnej biletu.
  Polecam bardzo dobry opis włoskich standardów kolejowych na stronie: http://kolejnapodroz.pl/2018/12/06/kolej-we-wloszech-przewodnik-dla-pasazerow/
  Zyczę udanej podróży.

  1. Bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc. Droga sprawa z tymi kuszetkami:( Jedziemy 3 osoby dorosłe i dziecko i właśnie zastanawiamy się między nocnym pociągiem ,a dziennym super szybkim. Z linkiem zaraz się zapoznam.

   Pozdrawiam

 62. W super szybkim też należy kupować z dużym wyprzedzeniem. Ja w ramach optymalizacji kosztów z Rzymu do Bari jechałam Flixbusem. Ok. 6 godzin, ale było naprawde wygodnie.
  Pozdrawiam,

 63. Cześć, czy kupując bilet kolejowy do miejsca docelowego można przerywać podróż na kilka godzin na przystankach pośrednich, czy trzeba kupować bilety etapami? Konkretnie: wybieram się z Palermo do Katanii, ale po drodze chciałbym spędzić kilka godzin w Enna. Czy mogę jechać na jednym bilecie, czy muszę kupić osobne na poszczególne etapy?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 64. Bilet skasowany zachowuje ważność tylko przez 4 godziny, na dłuższej trasie praktycznie nie uda się zrobić przerwy.
  Dla ciebie problemem będzie fakt, iż stacja kolejowa z napisem ENNA jest w środku niczego. W szczerym polu stoi budka z peronem, do miasta jest parę kilometrów, z dala je widać na wzgórzu. Dla mnie to było spore rozczarowanie, liczyłam na lepszy widok z okien pociągu. Jeśli chcesz zwiedzić Ennę po drodze musisz skorzystać z autobusów. Jest ich sporo, można dobrać taki, który jedzie do starej Enny (a nie tylko do Enny w ogóle), W kwestii linii autobusowych skorzystaj ze strony https://www.jedziemynasycylie.pl/
  Tak nawiasem mówiąc we Włoszech warto zawsze sprawdzić na mapie położenie dworca kolejowego. Bywają niezłe niespodzianki.
  Miłej podróży. M

 65. Witam. W czerwcu wybieram się na Sycylię. Podróżować będę rowerem ale pierwszy etap z Katanii do Palermo chciałem przejechać pociągiem. Nie mogę znaleźć żadnej informacji na temat przewozu roweru w pociągu.

  1. Na stronach Trenitalii znajdziesz takie informacje przy wybranym pociągu. Np. z Katanii do Palermo wybierasz pociąg o 9.23, klikasz w malutkie kółko z literką „i” przy rodzaju pociągu Regionale Veloce i otwiera sie informacja. jest w niej obrazek roweru, doczytaj informację.

 66. Dzień dobry,
  mam pytanie co do sposobu „kasowania” biletów. Planuję w maju podróżować pociągiem po Toskanii. Kilka lat temu byłam we Włoszech i pamiętam, że chyba trzeba było kasować bilety w dwóch lokalizacjach, ale już nie pamiętam dokładnie o co chodziło.. a może w ogóle wygląda to już inaczej? Byłabym wdzięczna za wyjaśnienie 🙂
  z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 67. Pociagi regionalne mają kasowniki poustawiane praktycznie przy wejściach na perony, na dużych dworcach jest ich dużo. Na małych stacyjkach na ogół jest jeden na peronie.Większość jest na normalny kartonikowy bilet, wsuwasz i kasujesz. Są tez nowe, na kod paskowy (do odpowiednich biletów), podkładasz pod czytnik, jak przy sprawdzaniu ceny w markecie. Nie byliśmy pewni czy skasowało, poszliśmy do konduktora i sprawdził.

 68. Witam,
  na początku napisze że przeczytałem wszystkie posty,ale dwie sprawy mnie „nurtują”
  chcę zapytać czy jeśli kupię bilet „regionale” n.p na godzinę 15:40 a na niego nie zdążę to czy mogę
  jechać następnym czy muszę go w kasie „przebukować” ?
  czy mam 4h na rozpoczęcie podróży ? i nie muszę „przebukować”?
  druga sprawa to to co już niejednokrotnie tu „poruszano”,
  jeśli kupię bilety „regionale” przez internet to nadal trzeba „uwierzytelniać” u kierownika pociągu
  czy może nie?chodzi mi konkretnie o stacje w Lamezia Terme,
  może ktoś się orjentuje jak to tam konkretnie odbywa,

 69. Buongiorno:)

  Czy jest różnica w cenie między rezerwacja online a na dworcu?
  I czy ma znaczenie, czy kupimy bilet kilka dni wcześniej, czy przed samym odjazdem?

  1. W przypadku pociągów Regionale nie ma różnicy. Przy wszystkich innych różnice są przy znacznym wyprzedzeniu terminu, trzeba robić próby. Np. sprawdzić cenę za 2 mies. i porównać.

 70. ile jest ważny bilet? Chciałem jadąc do Ravenny wysiąść w Imoli i potem na tym samym bilecie dojechać do Ravenny? kupiony w necie 3 godz., a w kasie 4 godz.? dobrze pamiętam czy coś się zmieniło? pozdrawiam Darek

  1. Nie śledzę zmian przepisów covidowych we Włoszech, ale opierając się na informacjach Natalii mogę stwierdzić, że tzw. treni regionale nie będą objęte owym Green Passem. Dotyczą obszaru Sycylii, czyli jednego regionu. Zastanowiłabym się nad podróżą pociągiem Intercity, którego rozkładowa trasa obejmuje kontynent i wyspę, nawet, gdybyś chciał przejechać tylko kawałek po Sycylii. Np Intercity z Palermo do Messyny może jechać dalej, do Neapolu czy Mediolanu. Tych lokalnych jest wystarczająco dużo.
   Napisz po powrocie, jak było w praktyce, osobiste doświadczenie jest zawsze w cenie. Nie tracę nadziei, że zdrowie pozwoli nam na zimowy wypad i odkurzę swoje sycylijskie doświadczenia z komunikacją publiczną. Plan mam w głowie już od dnia powrotu w 2018.

 71. Obecnie trenitalia oferuje 3 opcje połączeń:
  – main solutions
  – regional
  – frecce

  Wyczytałem, że zakupiony bilet jest możliwy to wykorzystania w ciągu 4 godzin od zakupu (jeśli kupię na pociąg na 12:20 to jest ważny do 16:20).
  Czy tyczy się to tylko opcji 'regional’?

  1. Bilet na pociągi regionalne jest ważny 4 godz. od chwili skasowania go przed odjazdem. C zytalam na jakiejś włoskiej stronie, że jeśli robimy przerwę w podróżyi i jedziemy dalej następnym pociagiem, to owe 4 godz mogą się skończyć jeszcze w podrózy i przejazd będzie ważny. Ale trafiłam na to raz i głowy nie dam.

 72. Dzień dobry, czy jeśli posiadam bilet (wenecja-mediolan) kupiony przez aplikację omio, to koniecznie muszę posiadać wydrukowany bilet? Jest to dosyć problematyczne bo jestem w trakcie podróży. Nie wystarczy kod QR z aplikacji?

 73. Pani Natalio, czy osoba po 60. roku życia, ma pociągach frecce zniżkę seniorską? Czy można ją jakoś zaznaczyć przy zakupie biletu online przez trenitalia?
  Czy nie potrzebna jest żadna karta zakupiona we Włoszech, a jedynie dokument tożsamości lub polska legitymacja emeryta?

  1. Moim zdaniem polski emeryt nie ma zniżki na pociągi frecce. Z tego, co pamiętam należało zainwestować w kartę i to się nie opłacało. Rozgryzałam temat w 2019, nie sądzę, by coś się zmieniło.

 74. https://kolejnapodroz.pl/kolej-we-wloszech-przewodnik-dla-pasazerow/
  Pod tym linkiem jest ogólna informacja o rodzajach kart, a na stronie Trenitalii są przedstawione zarówno ogólne zasady poszczególnych rodzajów zniżek np. Carta Argento, jak i aktualne promocje, czasem weekendowe, teraz np.jesienna. „promo super autunno frecce”. Trzeba sprawdzać, najlepiej na włoskiej wersji strony. Turyście jest ciężko załapać się, ale przypadki się zdażają. Karnet na 10 podróży w ciągu 30 dni jest już bardziej realny, raptem pięć wypadów tam i z powrotem, da się nawet w tydzień. Carta Frecce wymaga np.zbierania punktów, czyli podróż jednostkowa nic nie da.
  W tym rokunie dociekałam żadnych szczegółów, bo byłam tylko tydzieńna Sycylii, pociągiem jechałam 2 razy i nie miałam żadnej motywacji.
  Trzeba zawsze przegrzebać oferty, a bilety na droższych trasach warto kupować z dużym wyprzedzeniem. Można sobie zrobić symulację, teraz ryzykuję 10 euro, ale jak wszystko sięuda, zaoszczędzę

 75. Jasny i przejrzysty opis. Dziękuję. Ja mam jeszcze pytanko: Wybieram się do Włoch na wycieczkę objazdową (4 osoby, 9dni). Chcieliśmy pojeździć pociągiem z miasta do miasta bo słyszałam że są fajne połączenia. Czy powinnam kupić bilety jednorazowe czy bardziej się opłaca jakiś karnet na parę dni czy może jakiś grupowy bilet. I jak się dostać z Florencji do Rimini (możliwie najbliżej San Marino)? Zaznaczam, że jade pierwszy raz i nie znam włoskiego. Proszę o pomoc

 76. Chcę jechać pociągiem z Bergamo do Peschiera del Garda.. Pociąg odjeżdża o 20.20 z przesiadką w Treviglio.. Jeśli na niego nie zdążę, to czy mogę jechać na tym samym bilecie następnym pociągiem, ale z przesiadką w Rovato? Czy jest możliwość kupienia biletów u konduktora?

 77. Dzień dobry/Dobry wieczór,

  zamierzam dostać się pociągiem regionalnym z Perugi do Orvieto. Po drodze jest przesiadka w miejscowości Terontola ( stacja Terontola-Cortona).
  Problem polega na tym, że będę miał na przesiadkę 5 minut i choć to nieduża stacja, to może być problem.
  Mam trzy pytania:
  1) czy bilet kupiony w kasie/automacie skasowany w Perugii pozwala mi jechać z Perugii do Orvieto?
  2) gdzie można dowiedzieć się z jakich peronów odjeżdzają/przyjezdzają pociągi? Na stronach Trenitalii takich informacji nie znalazłem.
  3) czy we Włoszech pociąg czeka na pociąg opóźniony?
  W Polsce miałem przypadek (pociąg regionalny), że nie czeka, chyba że zgłosi się kierownikowi pociągu, który jest opóźniony, aby ten przekazał przez radio, kierownikowi pociągu, który czeka.
  Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
  Michał

 78. Dzień dobry/Dobry wieczór,

  skoro nikt nie odpowiedział, to po podróży do Umbrii mam kilka doświadczeń, którymi chciałbym się podzielić, a mianowicie:
  1) tylko konduktor może wam powiedzieć, z jakiego peronu odjedzie pociąg, na który będziecie oczekiwać po przyjeździe na stację przesiadkową, z moich doświadczeń zrobił to chętnie (konduktorzy jak i pomoc na dworcu posługują się płynnym angielskim),
  2) konduktor obiecał mi, iż skontaktuje się ze swoim kolegą z pociągu, którym będę jechał po przesiadce,
  3) z kontaktu nic dla mnie korzystnego nie wyszło, gdyż ten drugi pociąg jednak nie poczekał. Ten pierwszy był opóźniony zbyt dużo, tj. o około 15-20 minut,
  4) konduktor poinformował mnie, że muszę iść na stację kolejową i przebukować bilet ( ten drugi pociąg był Inter City). Nic nie dopłacałem, bo to było spóźnienie pociągu regionalnego,
  5) sama akcja przebukowania trwała kilkanaście minut (byliśmy pierwsi w kasie, a za nami utworzyła się dość długa kolejka),
  6) z uwagi na to, iż na pierwotnym bilecie miałem Funicular w Orvieto poprosiłem o ksero pierwotnego biletu (honorują ksero w Orvieto),
  7) pan z kasy dotarł do nas stających na peronie i odebrał od nas objaśnienia biletów tzw.” podpowiadacze” ( przy kupnie biletów w automacie, dostajemy 6 kartoników dla dwóch osób, z czego 2 to bilety, które oddaliśmy wcześniej i teraz oddaliśmy 4 „podpowiadacze” jak to określiła pani na dworcu),
  8) we Włoszech wszystkie pociągi się spóźniają (jak wyjedzie o czasie, to dojedzie opóźniony; jak wyjedzie opóźniony dojedzie opóźniony), co dotyczy także Flixbusa, np. do Sieny z Perugi, choć na aplikacji pojawiają się aktualizacje czasów odjazdów, dlatego nie ma co oczekiwać rzeczy nierealnych.

  Pozdrawiam

  Michał

 79. Cześć, a jak wygląda sprawa z odprawa? Mam zakupiony bilet elektroniczny i widzę że opcja odprawy jest zablokowana pewnie do momentu podróży, ale gdzie ja to mam zrobić? No jeszcze w hotelu mogę się odprawić? Czy jakoś na peronie?

  1. Nie wiem, co mogło się zmienić od zeszłego roku. bo jak ja jeździłam, to niczego nie odprawiałam. Jaki masz bilet, tzn na jaki pociąg/ Intercity, lokalny, którąś „strzałę”? Bilety z miejscówką pokazujesz konduktorowi w pociągu, lokalne przeba skasować przed odjazdem.
   Miłej podróży. M

 80. Hej
  Chcę kupić bilety TREVISO AEROPORTO – Venezia S. Lucia (bilet łaczony: autobus+pociąg).
  Pisze jednak, że aby móc podróżować, należy dokonać odprawy po północy w dniu podróży i przed planowanym odjazdem pociągu wybranego w momencie zakupu.
  (To travel, you must check in after midnight on the day of travel and before the scheduled departure of the train selected at the time of purchase.)
  Jak mam to zrobić?
  Czy dostanę jakąś wiadomość na mail, którą mam potwierdzić?

  1. Tu chyba chodzi o brak możliwości przedsprzedaży, zakup dopiero w dzień podróży od godziny 0.00 do odjazdu pociągu. Bilet powinien być do pobrania na telefonie, bez dodatkowych potwierdzeń. Zawsze możesz dokonać takiego zakupu na lotnisku w Wenacji, jak by coś nie grało.

 81. Witam,
  potrzebuję dostać się z lotniska Fiumicino na adres w okolicy Murów Watykańskich- na stację Valle Aurelia. Wg wyszukiwarki pokazuje mi połączenie z lotniska pociągiem REG do stacji Roma Ostiense i przesiadka na drugi pociąg REG- w kierunku Bracciano do stacji docelowej Valle Aurelia.
  Mam pytanie na stronie Trenitalia pokazuje cenę 8 euro za przejazd- czy w automacie mogę kupić taki sam jeden bilet na tą trasę łączoną? Czy jest określony czas na dotarcie na takim bilecie do stacji docelowej? Czy kiedy ucieknie mi pociąg nr 2 w Roma Ostiense czy mogę jechać kolejnym? Będę z grupą starszych osób, które niekoniecznie będą mogły się błyskawicznie przemieszczać.
  Marta M.

  1. Bilet należy kupić na w automacie na wskazaną trasę. Jeśli do Valle Aurelia wówczas przesiadkę system FS Trenitalia https://www.trenitalia.com/ pokazuje na wcześniejszej stacji niż Ostiense – na stacji Roma Trastevere. Bilet istotnie kosztuje na całą trasę 8 EUR. Bilet należy SKASOWAĆ na peronie, inaczej jest nieważny. Można kupić bilet online.
   Poza tym można jechać wskazanym pociągiem Regionale na stację Roma Ostiense lub Roma Tiburtina, skąd można przesiadać się na linie metra (oddzielny bilet).

 82. Polecam najlepszy przewodnik po komunikacji miejskiej w Rzymie, pisany przez przewodnika i na ogół uaktualniony. Parę lat temu można było poprosić pana Sawkoo wytyczenie trasy dojazdu z p-ktu A do p-ktu B, nie wiem, czy nadal jest skłonny do poświęcania czasu indywidualnym „marudom”. Ale nadal widzę świetne opracowania na stronie rzym.it.
  https://www.rzym.it/rzym-transport/lotnisko-rzym-dojazd/
  Twój dojazd wydaje mi się trochę skomplikowany, a tam znajdziesz łatwiejsze opcje, łącznie z Watykanem.
  Życzę wspaniałego pobytu, już mnie wzięła nostalgia. Watykan wraz z Muzeami zwiedziłam wspaniale m.in. dzięki panu Sawko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close