Val Canali – malownicza dolina we wschodnich Dolomitach. Pale di San Martino, Trentino

Val Canali - malownicza dolina we wschodnich Dolomitach. Pale di San Martino, Trentino

Val Canali należąca do najpiękniejszych dolin w Dolomitach jest miejscem bardzo spokojnym i odciętym od świata. Jedyna droga kończy się wśród trzytysięczników, nie ma tutaj wyciągów narciarskich i krzesełkowych, nie ma kolejek linowych ani dużych hoteli. Jest przyroda, są szlaki piesze i noclegi w agroturystykach oraz drewnianych chatach, wokół których pasą się krowy, owce i konie. U wrót doliny obowiązkowym przystankiem jest malownicze Lago Welsperg, jedno z najpiękniej położonych jezior w Trentino, w którego tafli odbijają się poszarpane białe szczyty. Zapraszam Was na kolejną wycieczkę do Parku Przyrody Paneveggio-Pale di San Martino.

Położenie Val Canali

© Google Earth

Val Canali, położona w gminie Tonadico na południowych krańcach Parku Przyrody Paneveggio-Pale di San Martino, uznawana jest za klejnot wschodnich Dolomitów. Dolina znajduje się na wysokości 1000-1400 m n.p.m. i zaledwie kilka kilometrów od doliny Primiero. Aby tutaj dojechać należy kierować się na miejscowość Fiera di Primiero, skąd odbija otoczona lasami droga w kierunku granicy z regionem Wenecja Euganejska. Skręt do Val Canali znajduje się zaledwie kilka kilometrów za miastem, a droga tam prowadząca – choć rozwidla się w kilku miejscach – w każdym przypadku kończy się u stóp szczytów, z których najwyższy – Cima Canali – liczy sobie 2900 m n.p.m. To właśnie ten masyw górski króluje nad doliną i zapewnia tak fantastyczne widoki.

Booking.com

Z drugiej strony masywu znajduje się inna malownicza dolina – Val Venegia, natomiast pośród te szczyty można wjechać kolejką linową z San Martino di Castrozza i dalej wyruszyć na jeden z wielu szlaków, łatwiejszych i trudniejszych. Zajrzyjcie do postu o Cima Rosetta, gdzie dokładniej poruszałam ten temat.

Val Canali kiedyś

W XIII wieku na szczycie jednej ze skał u wrót doliny zbudowano twierdzę Castel Pietra. Do dziś pozostały już tylko ruiny. W 1369 roku obszar Primiero stał się częścią Cesarstwa Austriackiego, a niektóre obszary Val Canali stały się własnością hrabiego Welsperga. Wówczas zajął on zamek, a rodzina zamieszkiwała go przez kolejne stulecia, aż do pożaru w XVII wieku. Funkcją twierdzy było kontrolowanie drogi do pobliskiej przełęczy – Passo Cereda. Z rodziną Welsperg w ogóle wiąże się historia tych terenów po dzień dzisiejszy i nie chodzi jedynie o twierdzę. W XIX wieku w Val Canali powstała Villa Welsperg, którą rodzina ostatecznie sprzedała nie tak dawno temu regionowi Trentino. Obecnie w willi mieści się siedziba Parku Przyrody Paneveggio-Pale di San Martino. W sezonie letnim na terenie willi odbywają się liczne wystawy dotyczące przyrody i tradycji okolic Primiero.

Val Canali dzisiaj

Val Canali dziś to malownicze krajobrazy łąk, lasów, drewnianych chat, zabudowań gospodarczych, pasących się krów, koni i owiec, a wszystko to na tle majestatycznych szczytów Pale di San Martino. W dolinie znajdują się wyłącznie szlaki piesze, zarówno łatwe jak i bardziej wymagające, prowadzące w wysokie góry. Są górskie schroniska, są miejsca noclegowe, w tym w małych chatach, jest też kilka lokali gastronomicznych. Nie ma masowej turystyki, nie ma kolejek linowych, wyciągów krzesełkowych i narciarskich. Ludzie nadal żyją tutaj głównie z rolnictwa i hodowali zwierząt, a turystyka jest jedynie dodatkiem. W lasach dominują głównie świerki, ale nie brakuje też jodeł, buków i modrzewi oraz licznych gatunków zwierząt. Dla ścisłości może dodam jeszcze, że nie cała dolina objęta jest granicami Parku Przyrody Paneveggio-Pale di San Martino. Początek doliny od strony Tonadico jest jeszcze poza obrębem parku.

Lago Welsperg

Jezioro Welsperg i szczyty masywu Pale di San Martino widziane z drona

Jezioro Welsperg (tak, nazwa pochodzi od rodu Welspergów) położone na początku doliny zostało uznane jakiś czas temu za jedno z najbardziej instagramowych miejsc w całym regionie Trentino. Instagramowych, czyli najbardziej atrakcyjnych do fotografowania, a przynajmniej ja tak rozumiem to określenie. W tym samym zestawieniu znalazły się choćby widok ze szczytu Punta Larici nad jeziorem Garda oraz malownicze schronisko górskie Baita Segantini położone również w tej części Dolomitów, przy przełęczy Passo Rolle. A korzystając z okazji zapraszam Was na blogowy Instagram po więcej zdjęć z Val Canali i z całej Italii, które pojawiają się tam codziennie.

Jezioro Welsperg jest małe, dookoła prowadzi łatwa i przyjemna ścieżka, a okrążenie akwenu zajmuje nie więcej niż piętnaście minut, oczywiście nie licząc przerwy na zdjęcia. A takiej przerwy trudno sobie odmówić, szczególnie w pogodny dzień, gdy cudowne białe szczyty odbijają się w tafli jeziora niczym w lustrze (zdjęcie na początku). Przy jeziorze znajduje się drewniana chata, w której można coś zjeść i wypić. Przy chacie z kolei znajduje się przystanek autobusowy nr 5150.

Jezioro Welsperg sfotografowane z drona

Ścieżka dookoła Lago Welsperg

Gdzie zjeść i spać? Chalet Ristorante Piereni

Chalet Ristorante Piereni to trzygwiazdkowy hotel zlokalizowany w bardzo ładnym budynku wzniesionym w stylu tyrolskim. Zarówno pokoje jak i restauracja spełnią oczekiwania również bardzo wymagających klientów. Jednym z nich był przed laty sam George Clooney o czym przypominają zdjęcia wywieszone na ścianach jadalni. Restauracja znalazła się również w przewodniku Michelin. Nocleg w Chalet Piereni możecie zarezerwować tutaj.

Malga Canali

Malga Canali to bardzo urokliwa górska chata oferująca w sezonie posiłki lokalnej kuchni. Położenie chaty jest zjawiskowe, tuż obok malowniczej polany otoczonej z trzech strony przez białe szczyty. Latem pasą się tutaj krowy, a poza odgłosami ogromnych dzwonków na ich szyjach i śpiewu ptaków nie słychać zupełnie nic. Mnie zachwyciły również liczne kwiaty otaczające budynek Malga Canali, w tym stare buty trekkingowe przerobione na doniczki obsadzone kwiatami. Niezwykle malownicze miejsce.

Inne noclegi w Val Canali

Gdzie jeszcze można przenocować pośród tych pięknych krajobrazów?

Jak dojechać do Val Canali komunikacją publiczną?

Do Val Canali możecie dojechać z San Martino Di Castrozza przez miejscowość Fiera di Primiero korzystając z transportu zbiorowego. Autobusem linii B501 relacji San Martino di Castrozza -Fiera di Primiero – Feltre dojedziecie do Fiera di Primiero (11 przystanków), gdzie następnie musicie przesiąść się do autobusu linii B503, która dojeżdża do Val Canali (8 przystanków). Jeden z przystanków – o numerze 5150 – znajduje się przy Lago Welsperg. Łączny czas podróży to około półtorej godziny. Szczegóły trasy możecie podejrzeć tutaj. Do Val Canali można też dojechać z Trento (Trydentu) – stolicy regionu Trentino – lecz podróż ta jest skomplikowana logistycznie. Kilka przesiadek i przejazdy zajmują około 3 godzin. Dla dobrego zobrazowania podróży posłużę się tym linkiem. Oczywiście możecie też sprawdzić dojazd do Val Canali z miejsca, w którym macie zakwaterowanie, wystarczy wybrać nowe szukanie połączenia (modifica recerca) w jednym z linków powyżej.

Post powstał w wyniku współpracy z regionem Trentino

Kochani, użytkowników Facebooka serdecznie zapraszam do prowadzonej przeze mnie grupy WŁOCHY – podróże & styl życia. Wszystkich nowych czytelników zapraszam do polubienia strony Italia by Natalia na Facebooku, śledzenia profilu na Instagramie, jak również na  Twitterze oraz subskrypcji kanału YouTube. Będzie mi również bardzo miło, jeśli dodacie komentarz lub udostępnicie ten post swoim znajomym.

Pozdrawiam Was serdecznie

Natalia

2 komentarze do “Val Canali – malownicza dolina we wschodnich Dolomitach. Pale di San Martino, Trentino”

  1. Z wielką przyjemnością czytam, Natalio, Twoje teksty. Napisane pięknym językiem, rzeczowe, pomocne, a przede wszystkim wywołujące pragnienie zobaczenia na własne oczy opisywanego miejsca. Tam jeszcze nie byłam. Może kiedyś…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close