Val Canali należąca do najpiękniejszych dolin w Dolomitach jest miejscem bardzo spokojnym i odciętym od świata. Jedyna droga kończy się wśród trzytysięczników, nie ma tutaj wyciągów narciarskich i krzesełkowych, nie ma kolejek linowych ani dużych hoteli. Jest przyroda, są szlaki piesze i noclegi w agroturystykach oraz drewnianych chatach, wokół których pasą się krowy, owce i konie. U wrót doliny obowiązkowym przystankiem jest malownicze Lago Welsperg, jedno z najpiękniej położonych jezior w Trentino, w którego tafli odbijają się poszarpane białe szczyty. Zapraszam Was na kolejną wycieczkę do Parku Przyrody Paneveggio-Pale di San Martino.
Położenie Val Canali
© Google Earth
Val Canali, położona w gminie Tonadico na południowych krańcach Parku Przyrody Paneveggio-Pale di San Martino, uznawana jest za klejnot wschodnich Dolomitów. Dolina znajduje się na wysokości 1000-1400 m n.p.m. i zaledwie kilka kilometrów od doliny Primiero. Aby tutaj dojechać należy kierować się na miejscowość Fiera di Primiero, skąd odbija otoczona lasami droga w kierunku granicy z regionem Wenecja Euganejska. Skręt do Val Canali znajduje się zaledwie kilka kilometrów za miastem, a droga tam prowadząca – choć rozwidla się w kilku miejscach – w każdym przypadku kończy się u stóp szczytów, z których najwyższy – Cima Canali – liczy sobie 2900 m n.p.m. To właśnie ten masyw górski króluje nad doliną i zapewnia tak fantastyczne widoki.
Z drugiej strony masywu znajduje się inna malownicza dolina – Val Venegia, natomiast pośród te szczyty można wjechać kolejką linową z San Martino di Castrozza i dalej wyruszyć na jeden z wielu szlaków, łatwiejszych i trudniejszych. Zajrzyjcie do postu o Cima Rosetta, gdzie dokładniej poruszałam ten temat.
Val Canali kiedyś
W XIII wieku na szczycie jednej ze skał u wrót doliny zbudowano twierdzę Castel Pietra. Do dziś pozostały już tylko ruiny. W 1369 roku obszar Primiero stał się częścią Cesarstwa Austriackiego, a niektóre obszary Val Canali stały się własnością hrabiego Welsperga. Wówczas zajął on zamek, a rodzina zamieszkiwała go przez kolejne stulecia, aż do pożaru w XVII wieku. Funkcją twierdzy było kontrolowanie drogi do pobliskiej przełęczy – Passo Cereda. Z rodziną Welsperg w ogóle wiąże się historia tych terenów po dzień dzisiejszy i nie chodzi jedynie o twierdzę. W XIX wieku w Val Canali powstała Villa Welsperg, którą rodzina ostatecznie sprzedała nie tak dawno temu regionowi Trentino. Obecnie w willi mieści się siedziba Parku Przyrody Paneveggio-Pale di San Martino. W sezonie letnim na terenie willi odbywają się liczne wystawy dotyczące przyrody i tradycji okolic Primiero.
Val Canali dzisiaj
Val Canali dziś to malownicze krajobrazy łąk, lasów, drewnianych chat, zabudowań gospodarczych, pasących się krów, koni i owiec, a wszystko to na tle majestatycznych szczytów Pale di San Martino. W dolinie znajdują się wyłącznie szlaki piesze, zarówno łatwe jak i bardziej wymagające, prowadzące w wysokie góry. Są górskie schroniska, są miejsca noclegowe, w tym w małych chatach, jest też kilka lokali gastronomicznych. Nie ma masowej turystyki, nie ma kolejek linowych, wyciągów krzesełkowych i narciarskich. Ludzie nadal żyją tutaj głównie z rolnictwa i hodowali zwierząt, a turystyka jest jedynie dodatkiem. W lasach dominują głównie świerki, ale nie brakuje też jodeł, buków i modrzewi oraz licznych gatunków zwierząt. Dla ścisłości może dodam jeszcze, że nie cała dolina objęta jest granicami Parku Przyrody Paneveggio-Pale di San Martino. Początek doliny od strony Tonadico jest jeszcze poza obrębem parku.
Lago Welsperg
Jezioro Welsperg i szczyty masywu Pale di San Martino widziane z drona
Jezioro Welsperg (tak, nazwa pochodzi od rodu Welspergów) położone na początku doliny zostało uznane jakiś czas temu za jedno z najbardziej instagramowych miejsc w całym regionie Trentino. Instagramowych, czyli najbardziej atrakcyjnych do fotografowania, a przynajmniej ja tak rozumiem to określenie. W tym samym zestawieniu znalazły się choćby widok ze szczytu Punta Larici nad jeziorem Garda oraz malownicze schronisko górskie Baita Segantini położone również w tej części Dolomitów, przy przełęczy Passo Rolle. A korzystając z okazji zapraszam Was na blogowy Instagram po więcej zdjęć z Val Canali i z całej Italii, które pojawiają się tam codziennie.
Jezioro Welsperg jest małe, dookoła prowadzi łatwa i przyjemna ścieżka, a okrążenie akwenu zajmuje nie więcej niż piętnaście minut, oczywiście nie licząc przerwy na zdjęcia. A takiej przerwy trudno sobie odmówić, szczególnie w pogodny dzień, gdy cudowne białe szczyty odbijają się w tafli jeziora niczym w lustrze (zdjęcie na początku). Przy jeziorze znajduje się drewniana chata, w której można coś zjeść i wypić. Przy chacie z kolei znajduje się przystanek autobusowy nr 5150.
Jezioro Welsperg sfotografowane z drona
Ścieżka dookoła Lago Welsperg
Gdzie zjeść i spać? Chalet Ristorante Piereni
Chalet Ristorante Piereni to trzygwiazdkowy hotel zlokalizowany w bardzo ładnym budynku wzniesionym w stylu tyrolskim. Zarówno pokoje jak i restauracja spełnią oczekiwania również bardzo wymagających klientów. Jednym z nich był przed laty sam George Clooney o czym przypominają zdjęcia wywieszone na ścianach jadalni. Restauracja znalazła się również w przewodniku Michelin. Nocleg w Chalet Piereni możecie zarezerwować tutaj.
Malga Canali
Malga Canali to bardzo urokliwa górska chata oferująca w sezonie posiłki lokalnej kuchni. Położenie chaty jest zjawiskowe, tuż obok malowniczej polany otoczonej z trzech strony przez białe szczyty. Latem pasą się tutaj krowy, a poza odgłosami ogromnych dzwonków na ich szyjach i śpiewu ptaków nie słychać zupełnie nic. Mnie zachwyciły również liczne kwiaty otaczające budynek Malga Canali, w tym stare buty trekkingowe przerobione na doniczki obsadzone kwiatami. Niezwykle malownicze miejsce.
Inne noclegi w Val Canali
Gdzie jeszcze można przenocować pośród tych pięknych krajobrazów?
- Hotel Cant del Gal;
- Camping Castelpietra;
- Agriturismo Maso tais;
- Rifugio Cereda;
- B&B Casa del Mao;
- Hotel Chalet Giasenei;
- Agritur Broch;
- Agritur Dalaip dei Pape;
- B&B Dolomia.
Jak dojechać do Val Canali komunikacją publiczną?
Do Val Canali możecie dojechać z San Martino Di Castrozza przez miejscowość Fiera di Primiero korzystając z transportu zbiorowego. Autobusem linii B501 relacji San Martino di Castrozza -Fiera di Primiero – Feltre dojedziecie do Fiera di Primiero (11 przystanków), gdzie następnie musicie przesiąść się do autobusu linii B503, która dojeżdża do Val Canali (8 przystanków). Jeden z przystanków – o numerze 5150 – znajduje się przy Lago Welsperg. Łączny czas podróży to około półtorej godziny. Szczegóły trasy możecie podejrzeć tutaj. Do Val Canali można też dojechać z Trento (Trydentu) – stolicy regionu Trentino – lecz podróż ta jest skomplikowana logistycznie. Kilka przesiadek i przejazdy zajmują około 3 godzin. Dla dobrego zobrazowania podróży posłużę się tym linkiem. Oczywiście możecie też sprawdzić dojazd do Val Canali z miejsca, w którym macie zakwaterowanie, wystarczy wybrać nowe szukanie połączenia (modifica recerca) w jednym z linków powyżej.
Post powstał w wyniku współpracy z regionem Trentino
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Z wielką przyjemnością czytam, Natalio, Twoje teksty. Napisane pięknym językiem, rzeczowe, pomocne, a przede wszystkim wywołujące pragnienie zobaczenia na własne oczy opisywanego miejsca. Tam jeszcze nie byłam. Może kiedyś…
Aniu, pięknie dziękuję za tak miłe słowa 🙂
Pozdrawiam serdecznie