Parkingi w Wenecji i w okolicy. Gdzie zaparkować auto jadąc do Wenecji?

Parkingi w Wenecji i w okolicy. Gdzie zaparkować auto jadąc do Wenecji?

Parkingi w Wenecji to temat, o który często pytacie. Jak wiadomo po ulicach i zaułkach miasta na wodzie możemy poruszać się jedynie pieszo lub łodzią. Z tego powodu wygodniej i taniej jest przylecieć samolotem, jednak część osób łączy odwiedziny w Wenecji z dłuższym urlopem, w trakcie którego porusza się własnym samochodem. Co wtedy zrobić? Gdzie zaparkować auto w Wenecji oraz w najbliższej okolicy? Oto cztery lokalizacje miejsc, w których można bezpiecznie zostawić samochód na czas pobytu w La Serenissima.

Parkingi w Wenecji przy Piazzale Roma. Garaż San Marco

Piazzale Roma to najdalej położone miejsce w Wenecji, do którego można dojechać samochodem. Tam docierają autobusy komunikacji publicznej oraz prywatne busy obsługujące ruch z lotniska i innych miast. Tam też ulokowanych jest kilka parkingów, w tym największy z nich – garaż San Marco. Jego niewątpliwą zaletą jest bliskość przystanku vaporetto oraz kas biletowych, oddalonych o około 100 m. Kolejną zaletą jest to, że Piazzale Roma znajduje się na końcu głównej trasy łączącej Lagunę Wenecką z lądem, czyli odpada kluczenie po bocznych ulicach.

Pomijając fakt, że odradzam kilkugodzinne zaliczanie Wenecji, to jeśli już ktoś nie da się przekonać, iż to zły pomysł, to polecam przynajmniej zaparkowanie właśnie w tej lokalizacji, aby nie tracić czasu na dojazdy spod miasta. Kilka słów o wadach. Pierwszym i zarazem największym minusem tej lokalizacji jest… jej lokalizacja. Wiem, wyszło masło maślane, ale sęk w tym, że wielu przyjeżdzających do Wenecji samochodem wybiera właśnie Piazzale Roma. Stąd też trasa przez most Ponte della Libertà, stanowiąca dojazd do miasta – a szczególnie jej końcowy odcinek prowadzący do parkingu San Marco – w szczycie sezonu jest zatłoczona i zakorkowana, nierzadko trzeba swoje grzecznie odczekać. Niestety, 900 miejsc postojowych w garażu San Marco nie gwarantuje, że nie zabraknie ich dla nas, gdy już tam dotrzemy. Dlatego radzę zrobić wcześniejszą rezerwację miejsca poprzez stronę internetową garażu San Marco. Kolejną wadą parkingu jest niestety cena. Dobra lokalizacja kosztuje, a dobra lokalizacja w miejscu, gdzie metr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota – tym bardziej. Zgodnie z cennikiem aktualnym w marcu 2022 r. za auto osobowe nie wyższe niż 2,1 m (maksymalna wysokość wpuszczanych pojazdów) należy zapłacić 45 euro za dobę, natomiast od 17:00 do 5:00 – 15 euro. Za motocykl trzeba zapłacić 15 euro za dobę. Parking ten jest strzeżony i monitorowany.

Parkingi w Wenecji na wyspie Tronchetto

Drugą lokalizacją, którą warto rozważyć myśląc o wjeździe samochodem do Wenecji jest Parking Tronchetto, który szczególnie Wam polecam z własnego doświadczenia. Parking Tronhetto wraz z kilkoma innymi, mniejszymi parkingami zlokalizowany jest na wyspie o tej samej nazwie.

druga papierowa książka

Wyspa znajduje się tuż za mostem Ponte della Libertà, już w Wenecji, ale zjazd odbija od głównej drogi 500 m przed Piazzale Roma. Oznacza to, że o ile korek do San Marco będzie krótszy, to na parking Tronhetto zjedziecie płynnie, bez czekania. Oznakowanie trasy jest znakomite. Ceny parkingu są w miarę przystępne, znacznie niższe, niż w San Marco. W marcu 2022 r. pierwsza godzina to koszt w wysokości 3 euro, dwie godziny to 8 euro, a trzy to 14 euro. Za pełną dobę należy zapłacić 22 euro. Do niewątpliwych zalet parkingu można zaliczyć – podobnie jak w przypadku garażu San Marco – bliską lokalizację przystanku vaporetto.

Droga z parkingu do przystanku jest bardzo dobrze widoczna i nie ma mowy o zgubieniu się, nawet jeśli ktoś ma problemy z orientacją w terenie. Z parkingu można dopłynąć na Piazza San Marco od południa, przez kanał Giudecca. Można też wybrać nieco dłuższą, ale jakże piękną trasę przez Canal Grande. I teraz podrzucę Wam patent, jaka jeszcze jest przewaga tego parkingu, nie licząc niższej ceny oraz mniejszego prawdopodobieństwa stania w korkach. Otóż wenecki tramwaj wodny – vaporetto – na tym przystanku zaczyna swoją trasę i podpływa pusty. Z tyłu zawsze, a często też z przodu, są miejsca siedzące na świeżym powietrzu, dzięki którym rejs będzie wspaniałą przygodą. Trudno zająć takie miejsce wsiadając na przystanku przy Piazzale Roma, bo tramwaj jest już nierzadko pełen. W przypadku parkingu Tronchetto również rekomenduję Wam dokonanie wcześniejszej rezerwacji parkingu online na ich stronie internetowej.


WENECJA – jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik


Parkingi w okolicy Wenecji. Punta Fusina

Ogromny kompleks parkingów przy Punta Fusina polecam wszystkim tym, którzy szukają choć trochę oszczędności, bo jednak do tanich ta lokalizacja niestety nie należy. Parkingi są łatwo dostępne z pobliskiej autostrady, a przystanek promu płynącego do Wenecji oddalony jest od parkingu o dosłownie kilka minut spacerem. Poniżej mapka z lokalizacją parkingu Fusina.

Poniżej mapka w mniejszej skali dla zobrazowania położenia tego miejsca w stosunku do głównych wysp Laguny Weneckiej. Na mapie widoczne jest połączenie statkiem (nie vaporetto) pomiędzy przystankiem Fusina, a Zattere. Trasę tą pokonuje linia nr 16. Tutaj znajdziecie linki do aktualnego rozkładu owego połączenia wraz z cennikiem biletów.

Podrzucam również stronę internetową parkingu Fusina, gdzie znajdziecie obszerne informacje, także w języku angielskim. Do niewątpliwych zalet parkowania w tym miejscu można zaliczyć cenę pozostawienia auta, która jest wyjątkowo przystępna i wynosi w marcu 2022 r. 7,5 euro za dzień dla samochodu osobowego. To oznacza, że jest tańsza o prawie 15 euro od parkingu Tronchetto, a od garażu San Marco o ponad 35 euro. Jest to jeden z tańszych parkingów, jaki Wam proponuję. Drugą zaletą jest brak konieczności wjazdu do samej Wenecji, co szczególnie w lipcu i sierpniu może oszczędzić stania w korku. Niestety w mojej ocenie parking Fusina ma też kilka minusów. Pierwszy to odległość od centrum Wenecji. Jak pokazałam powyżej prom płynie 25 minut i – w zależności gdzie chcemy się udać – musimy się przesiąść, co zabiera cenny czas. Drugi minus to fakt, że parking znajduje się pod chmurką, co w miesiącach letnich spowoduje ogromne nagrzanie wnętrza samochodu. Oczywiście problemu nie ma w pozostałych miesiącach, ba, w miesiącach jesiennych trochę słońca spowoduje, że w aucie będzie przyjemnie ciepło. Niewątpliwie parking wart jest rozważenia.

Parkingi w Punta Sabbioni

To ciekawa propozycja dla tych wszystkich, którzy podróżują do Wenecji z kierunku Austrii, Słowenii i Triestu oraz dla tych, którzy zwiedzanie Laguny Weneckiej chcieliby połączyć z dłuższym urlopem nad morzem. Punta Sabbioni oferuje bardzo dużo niedrogich, lecz ciekawych noclegów, zarówno w hotelach i apartamentach, jak i na campingach. Jednym z nich jest nietuzinkowa, pięciogwiazdkowa wioska campingowa Marina di Venezia z licznymi basenami i rozrywkami dla dzieci, położona przy długiej i szerokiej plaży piaszczystej.

Punta Sabbioni oferuje wiele w parkingów w przystępnej cenie, od 5 euro za dzień w niskim sezonie i 7 euro za dzień w wysokim sezonie turystycznym. Punta Sabbioni z Wenecją łączy kilka linii transportu wodnego, w tym 12N, 14, 15, 17 i 22. Podróż – w zależności od wybranego celu podróży – trwa od 30 do 40 minut. Bilety na vaporetto są w tych samych cenach, co w obrębie samej Wenecji. Dodam tylko, że pierwsza podróż tramwajem wodnym na pewno przyniesie Wam ogrom wrażeń, stąd też – podobnie jak w przypadku parkingu Tronchetto – radzę zająć miejsce z widokiem i chłonąć atmosferę laguny. Do zalet parkowania na Punta Sabbioni – w porównaniu choćby z Punta Fusina – należy niewątpliwie otoczenie. Liczne noclegi w przyzwoitych cenach z mnóstwem atrakcji i piękną plażą, do tego kilka połączeń vaporetto, co łącznie stanowi ciekawą bazę wypadową do zwiedzania Wenecji i okolic. Punta Fusina to niestety tereny przemysłowe, które są mało turystyczne. Minusem – choć niewielkim – jest długość rejsu do Wenecji. Z drugiej strony można wybierać linie i trasy rejsów tak, aby podziwiać miasto z różnej perspektywy.


Gdzie zjeść w Wenecji? Co zjeść w Wenecji?


Który parking wybrać?

Jak widzicie żadna z zaprezentowanych propozycji parkowania w Wenecji – zarówno ta najdroższa, jak i najbardziej przystępna cenowo – nie jest jednoznacznie najlepsza. Nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od planu zwiedzania miasta, długości pobytu i niewątpliwie zasobności portfela. Jednakże z zasobnym portfelem nie zawsze San Marco to ideale miejsce do parkowania. Sądzę, że spędzenie godziny w korku w szczycie sezonu po prostu jest niewarte pchania się jak najbliżej centrum, dlatego latem polecam Wam Tronchetto, Fusinę i Punta Sabbioni. W końcu przyjeżdżając do Wenecji chcemy chłonąć atmosferę miasta, podziwiać zabytki, pływać gondolą i vaporetto, a nie tracić czas. Zawsze trzeba rozważyć za i przeciw parkingu oraz noclegu, a nie kierować się wyłącznie jak najniższą ceną.

Darmowe parkingi w Wenecji?

Jak to trafnie mówi przysłowie, w życiu nie ma nic za darmo, a dla turysty we Włoszech tym bardziej. Dlaczego o tym wspominam? Otóż być może znajdziecie porady o darmowym parkowaniu przy stacjach kolejowych na linii prowadzącej do Wenecji, na przykład w Mira-Mirano. Rzeczywiście są tam darmowe parkingi, ale umówmy się, że bezpieczeństwo pozostawienia samochodu na zagranicznych numerach rejestracyjnych w takim miejscu pozostawia wiele do życzenia. A już z bagażem w środku to najgłupsze, co możecie zrobić. Wiem coś o tym, niestety z własnego doświadczenia, choć akurat nie w pobliżu Wenecji i nie na obskurnym parkingu oraz przez brak miejsca na płatnym, monitorowanym. Poza tym złapanie pociągu spod miasta wymaga dodatkowego czasu, nawet mimo dość częstych kursów, a dojazd do stacji Santa Lucia w Wenecji nie jest darmowy. Jeśli samochodem podróżuje czteroosobowa rodzina, to trzeba doliczyć cztery bilety na pociąg, podczas gdy na parkingu płaci się za samochód, nie za osobę. Decyzja należy do Was, ale ja po swoich doświadczeniach nie zaparkowałabym w takim miejscu, choćby mi jeszcze dopłacili i rozwinęli czerwony dywan. Uszkodzenie samochodu, stres i trauma, jaka zostaje po włamaniu nie są warte tej pozornej oszczędności. I nie słuchajcie mądrali wypisujących, że ich nigdy nic takiego nie spotkało, więc na pewno jest bezpiecznie. Nie macie pojęcia, ile podobnych historii moich Czytelników poznałam przez ponad dziewięć lat udzielania się w Internecie. Dlatego dbajcie o bezpieczeństwo swoich samochodów, a już pozostawianych z bagażem w środku – tym bardziej.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

14 komentarzy do “Parkingi w Wenecji i w okolicy. Gdzie zaparkować auto jadąc do Wenecji?”

 1. Pani Natalio,
  Jestem pod wrażeniem Pani know-how w odniesieniu do Włoch. Z przyjemnością korzystam z Pani rad i uwag, gdyż przez to podróżowanie po tym niezwykłym kraju staje się o wiele łatwiejsze. Tego lata również skorzystam z Pani porad dotyczących Wenecji. Dziękuję serdecznie za poniesiony przez Panią trud w dotarciu do imponującej wiedzy i przystępności Pani komentarzy.

   1. Bede w chorwacji i chcailbym zonie zrobic niespodzianke i zabrac ja do Wenecji, bede jechał z KRK chorwacja , gdzie zatrzymac sie aby zwiedzic centrum wenecji na gondolkach i troszke pospacerowac

 2. Pani Natalio,
  super napisana porada. Jedziemy w cztery osoby samochodem do Chorwacji i chcemy zwiedzić „po drodze ;)” Wenecję. Pani artykuł pomógł mi w wyborze parkingu, którego lokalizacja najbardziej nam będzie odpowiadała (Tronchetto – garage).
  Wielki szacunek za tak przystępnie i profesjonalnie napisany poradnik. Na pewno będę korzystał z innych.
  Pozdrawiam, Bartek.

 3. Pani Natalio,
  A jaki parking wybrac w Wenecji jadac autem z bagaznikiem rowerowym na haku i boxem dachowym? Taki ktory gwarantuje bezpieczentwo dla moich ukochanych rowerow 🙂 Bylbym wdzieczny za szybka odpowiedz bo pojutrze wyjezdzamy do Wloch, a Wenecja jest idealnie po drodze 🙂

 4. Pani Natalio,
  A jaki parking wybrac w Wenecji jadac autem z bagaznikiem rowerowym na haku i boxem dachowym? Taki ktory gwarantuje bezpieczentwo dla moich ukochanych rowerow 🙂 Bylbym wdzieczny za szybka odpowiedz bo pojutrze wyjezdzamy do Wloch, a Wenecja jest idealnie po drodze 🙂

  1. Panie Jakubie,
   Żaden parking nie zagwarantuje Panu bezpieczeństwa rzeczy pozostawionych w samochodzie i na samochodzie. Ja odradzam coś takiego, bo ryzykuje Pan kradzieżą. Lepiej wziąć nocleg w pobliżu i tam zostawić bagaże w pokoju.
   Pozdrawiam serdecznie

 5. Pani Natalio, jutro wybieramy się do Wenecji. Startujemy z miejscowości Rosolina. Czy dobrym pomysłem jest dojazd do Mestre, następnie skorzystanie z parkingu na miejscu i przejazd do Wenecji pociągiem? Nie mam pojecia co byłoby optymalne dla nas. Będzie to kilkugodzinny pobyt. Myślę że po przybyciu na miejsce skorzystamy z tramwaju wodnego tak jak Pani doradziła.

 6. Czy mogę zostawić samochód z włączonym trybem parkingowym który mam w rejestratorze jazdy Lamax t10? JEst to zgodne z prawem?

 7. Witam,
  proszę podpowiedzieć jak zarezerwować miejsce na parkingu Tronchetto.
  Wszedłem na sugerowaną przez Panią stronę, nie wiem, może oślepłem, ale nie mogę odnaleźć zakładki umożliwiającej dokonanie rezerwacji.
  Proszę podpowiedzieć jak zrobić rezerwację.
  Z góry dziękuję
  Wesołych Świąt i Szczęśliwego nowego roku

 8. Pani Natalio,
  dziś a może dokładniej wczoraj 😉 skorzystałem z Pani rad i jestem bardzo rad 🙂 Parking nr 2 doskonały i faktycznie wielki. Po kilku godzinach wyszło 25 Euro. Dopłynęliśmu do San Marko bez specjalnych problemów. Co ciekawe chyba płynęliśmy na gapę xD udało się bowiem wejść na stateczek przez otwartą bramkę bez aktywowania biletów na 75 min. Finalnie trochę taniej odsprzedałem je po dotarciu do celu xD Pozdrawiam i dziękuję za rady!
  PS spotkaliśmy Polaków już bez portfela który im ukradli… Sprytni złodzieje udawali że młoda dziewczyna zemdlała i nasz Rodak chcący pomóc padł ich ofiarą. Także torebki pod kontrolą radzę i oczy do okoła głowy.

 9. Bardzo wyczerpujący i pomocny opis. Szczególnie informacja o maksymalnej wysokości auta. Teraz pytanie. Jest zima. Wracam z nart z tzw. trumna na dachu suv-a. Mam wiec auto osobowe powyżej 2,1m. Gdzie na pewno mogę takie auto zaparkować ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close