Vaporetto – tramwaj wodny w Wenecji. Linie, rozkład, ceny biletów, informacje praktyczne

Vaporetto - tramwaj wodny w Wenecji. Linie, rozkład, ceny biletów, informacje praktyczne

Vaporetto, czyli wenecki tramwaj wodny, to podstawowy środek transportu w tym niezwykłym mieście na wodzie. Znawcy Wenecji korzystają z tramwaju z łatwością, ale przybywający po raz pierwszy często mają problem, by się połapać. Dlatego zebrałam dla Was w jednym poście wszystko, co powinniście wiedzieć na temat vaporetto. Oto przewodnik po liniach, rozkładzie, biletach, zasadach kasowania biletów i przystankach oraz garść informacji praktycznych. Bierzcie i korzystajcie, a jeśli uznacie, że coś pominęłam, to dajcie znać w komentarzu.

Miasto bez samochodów

Wenecja to jedno z najbardziej fascynujących miast na świecie. Jest to również miejsce, gdzie nie ma tradycyjnych dróg dla pojazdów kołowych, bo ich miejsce zajmują kanały. Z tego też powodu w Wenecji nie ma samochodów ani skuterów, nie wolno jeździć rowerami, a mieszkańcy poruszają się wyłącznie transportem wodnym. Oczywiście zwykłe ulice również są i jest ich całkiem sporo, ale nie wolno po nich jeździć, można jedynie spacerować. Na transport wodny w Wenecji składają się:

 • taksówki wodne, z których może skorzystać każdy, jednak ich cena jest wysoka;
 • prywatne łodzie, którymi dysponują tylko najbogatsi. Nie chodzi tutaj wyłącznie o wysoki koszt zakupu, ale też koszty utrzymania, a przede wszystkim ograniczoną możliwość parkowania tychże łodzi;
 • łodzie specjalistyczne, takie jak barki transportujące towary i maszyny, wodne ambulanse, wodne jednostki policji, szambiarki do wywozu nieczystości, śmieciarki, maszyny budowlane;

 • gondole, które w dzisiejszych czasach są już tylko atrakcją turystyczną;
 • traghetti, czyli łodzie świadczące usługi przeprawy przez Canal Grande;
 • tramwaje wodne pełniące funkcje transportu zbiorowego.

Gondola traghetto

WENECJA - jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik

Gondola Station Santa Maria del Giglio, San Tomá, Dogana i Santa Sofia to cztery przystanki oferujące przeprawę gondolą przez Canal Grande za 2,5 euro od osoby niebędącej mieszkańcem. Trwa to chwilę, pasażerów zazwyczaj jest więcej niż podczas tradycyjnego rejsu gondolą, ale nierzadko ta forma transportu jest polecana jako substytut półgodzinnej przejażdżki. Wiadomo, że to lepsze niż nic, ale ja mimo wszystko zachęcam rozważyć pełen rejs. Dlaczego warto zdecydować się na tradycyjny rejs gondolą, ile kosztuje ta przyjemność i gdzie szukać porządnego gondoliera, który opowiada i śpiewa, zamiast skrolować ekran smartfona, pisałam w poście „Gondola w Wenecji – czy warto?„. Z gondola traghetto warto oczywiście skorzystać, jeżeli zależy nam na przeprawie przez Canala Grande, a mamy spory kawałek drogi do jednego z mostów, których wcale nie jest dużo.

Booking.com

Vaporetto, czyli tramwaj wodny

Tramwaje wodne są najczęściej wybieranym środkiem transportu w Wenecji i jedynym dostępnym dla przeciętnie zarabiającego człowieka. Vaporetto to łódź długa na około dwadzieścia metrów, posiadająca część zadaszoną z miejscami siedzącymi, cześć zadaszoną z miejscami stojącymi, w której znajduje się wejście, a także zazwyczaj dwie części – przednią i tylną – z miejscami siedzącymi na świeżym powietrzu. Piszę zazwyczaj, ponieważ widywałam jednostki, które miały przód albo niedostępny dla pasażerów, albo po prostu zabudowany. Takie łodzie pływają na przykład na Burano. Natomiast otwarty tył ma chyba każde vaporetto, a w każdym razie ja nie przypominam sobie takiego, które by nie miało. Oczywiście otwarta przestrzeń z przodu lub z tyłu to najlepsze miejsce w tramwaju wodnym, o ile dopisze ładna pogoda. Wówczas rejs może być wspaniałą atrakcją, szczególnie ten po Canal Grande.

zarezerwuj z nami apartament

Przystanki vaporetto

Vaporetto - tramwaj wodny w Wenecji. Linie, rozkład, ceny biletów, informacje praktyczne

Pisanie o przystankach może się wydawać przesadą, ale nie w Wenecji. Jeśli ktoś przyjeżdża tu po raz pierwszy, to może mieć problem z odnalezieniem właściwego miejsca, z którego odpływa konkretny tramwaj wodny. Szczególnie, jeśli jest to któryś z większych przystanków, takich jak Fondamente Nove, San Marco-San Zaccaria czy Piazzale Roma. Wówczas mamy obok siebie na przykład cztery stanowiska, każde w formie zadaszonego i częściowo zamkniętego ścianami peronu, każde o tej samej nazwie, a do tego są jeszcze na pierwszy rzut oka po dwa wejścia. Tutaj sprawa jest najłatwiejsza, bowiem jedno to jest po prostu wyjście dla przypływających, wystarczy spojrzeć na znaki umieszczone wyżej i już wiadomo, które wybrać. Natomiast w przypadku kilku zadaszonych stanowisk wygląda to tak, że każde z nich obsługuje tramwaje wodne maksymalnie dwóch lub trzech linii. Nad wejściem do poszczególnej wiaty znajdziecie numery vaporetto, które się przy niej zatrzymują. Obok wejścia znajdują się też tablice z rozkładem dla każdej linii obrazujące, gdzie dany tramwaj płynie, a także elektroniczna tablica informująca o tym, kiedy przypłynie tramwaj poszczególnej linii oraz dokąd on zmierza.


WENECJA – jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik


Wsiadanie, wysiadanie oraz korzystanie z vaporetto

Wsiadanie i wysiadanie

Gdy podpływa vaporetto to musi przede wszystkim bezpiecznie przybić do peronu, dlatego też wyznaczona jest linia, której nie można przekraczać w oczekiwaniu na tramwaj. Łódź zatrzymuje się, często jeszcze manewruje, by podpłynąć jak najbliżej, następnie osoba z obsługi jednostki rzuca i zawiązuje linę umożliwiającą stabilizację łodzi. Gdy jest już bezpiecznie, to ta sama osoba otwiera bramkę. Bezwzględnie najpierw vaporetto opuszczają wszystkie osoby chętne, a dopiero później wpuszczani są nowi podróżni. Na części przestanków jest wręcz rozciągnięta taśma uniemożliwiająca zbliżanie się do jednostki, którą zwalnia dopiero osoba obsługująca wejścia i wyjścia.

Plecaki

Podczas rejsu należy zdejmować plecaki i stawiać je obok siebie na podłodze. Chodzi oczywiście przede wszystkim o duże i średnie plecaki, które postawione obok nóg po prostu zajmują mniej miejsca, a dodatkowo eliminuje się w ten sposób ryzyko nieświadomego uderzenia innego pasażera przy nagłym obrocie.

Maseczki

Jak już wspominałam w weneckich tramwajach wodnych są niewielkie przestrzenie z tyłu i często na przedzie, gdzie można podróżować na świeżym powietrzu. To jednak nie oznacza, że można zdjąć maseczkę. Vaporetto to środek komunikacji publicznej i tak jest traktowany jako całość, a to oznacza, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów maskę należy mieć przez cały rejs, bez względu na to, w jakiej strefie znajduje się Wenecja w danym dniu. Aktualizacja październik 2022 r. obowiązek zakładania maseczki w komunikacji publicznej we Włoszech wygasł z końcem września.

Linie i mapa vaporetto

W Wenecji jest blisko trzydzieści linii tramwaju wodnego, z czego większość to linie dzienne, do tego są trzy linie nocne i trzy linie kursujące z różnych części Wenecji na lotnisko. Dla ułatwienia poruszania się tramwajami wodnymi miejska spółka transportowa Azienda del Consorzio Trasporti Veneziano udostępniła mapę rozkładu vaporetto, którą zamieściłam poniżej. Po kliknięciu w zdjęcie otworzy się pełnowymiarowa mapa. Jeśli chcecie pobrać mapę w formacie PDF, to wystarczy kliknąć tutaj.

 

Wenecja, Venice vaporetto map

Mapy poszczególnych linii vaporetto

Tym wszystkim, którym powyższa mapa wydaje się mało czytelna polecam stronę Visit Venice, gdzie możecie podejrzeć osobno każdą z linii tramwaju wodnego. Wystarczy kliknąć w poszczególny numer, a pokaże się mapka z przebiegiem tylko tej linii. Ponadto po kliknięciu w poszczególną grafikę mapkę się powiększy. Ze wszystkich stron jakie przeglądałam ta jest w moim odczuciu najbardziej czytelna. Ponadto pod tym samym linkiem możecie również sprawdzić godziny i dni kursowania poszczególnych linii vaporetto.

Jak dopłynąć do Wenecji z Fusina?

Fusina to dzielnica lądowej części Wenecji, w której znajdują się głównie ogromne parkingi, w tym te dla autokarów, a także campingi i tańsze opcje zakwaterowania. Z Fusina do Zattere w dzielnicy Dorsoduro płynie vaporetto nr 16.

Jak dopłynąć do Wenecji z Punta Sabbioni?

Bezpośrednio z Punta Sabbioni do przystanku San Marco-San Zaccaria (tuż przy Pałacu Dożów i Placu św. Marka) płynie vaporetto nr 15. Z Punta Sabbioni do przystanku Fondamente Nove można też dopłynąć vaporetto nr 12 przez wyspy Treporti, Burano, Torcello, Mazzorbo i Murano.

Jak dopłynąć z Wenecji do Chioggia i na wyspę Pellestrina?

Do miejscowości Chioggia oraz na wyspę Pellestrina płynie vaporetto nr 11 z wyspy Lido di Venezia. Na Lido dopłyniecie bez problemu tramwajem wodnym nr 1 płynącym wcześniej przez Canal Grande, a następnie przystanki San Zaccaria-San Marco i Sant’Elena.

Bilety na vaporetto

Wenecja oferuje kilka rozwiązań opłaty za korzystanie z tramwajów wodnych. Obowiązują dwa cenniki: osobny dla mieszkańców, osobny dla przyjezdnych, ale z rozróżnieniem, czy są to turyści spoza regionu Veneto, czy mieszkańcy regionu. Dla nas to nieistotne, dlatego dalej omawiam wyłącznie bilety dostępne dla turystów.

Bilety jednorazowe

Jednorazowy bilet upoważnia do korzystania z transportu publicznego przez 75 minut od momentu skasowania. Koszt takiego biletu to 9,50 euro. To naprawdę sporo biorąc pod uwagę, że przeciętny koszt jednorazowego biletu komunikacji publicznej w innych włoskich miastach waha się w granicy 1,5 – 2,5 euro za mniej więcej taki sam czas ważności. Dlatego radzę Wam przemyśleć, ile razy planujecie skorzystać z tramwaju wodnego i rozważyć zakup biletu okresowego.

Bilety okresowe

Bilety okresowe upoważniają do nielimitowanego korzystania z tramwajów wodnych przez określony czas licząc od momentu pierwszego skasowania. Dostępne są bilety na:

 • 24 godziny w cenie 25 euro;
 • 48 godzin w cenie 35 euro;
 • 72 godziny w cenie 45 euro;
 • 7 dni w cenie 65 euro.

więcej na stronie Venezia Unica.

Gdzie kupić bilety na vaporetto?

Bilety dostępne są w punktach sprzedaży zlokalizowanych przy każdym większym i każdym ważniejszym przystanku. Na Piazzale Roma, czyli w miejscu, do którego przyjeżdżają autobusy z lotniska, kasa biletowa znajduje się tutaj.

Kasowanie biletów

Bilet na vaporetto należy skasować przed wejściem na pokład, a dokładnie rzecz ujmując przed wejściem na zadaszony peron. Wiele przystanków ma bramki, które otwierają się dopiero po zbliżeniu biletu do kasownika (co jest jednoznaczne ze skasowaniem). Niektóre mają owe bramki popsute i po prostu otwarte, a niektóre bramek nie mają wcale, co oczywiście nie zwalnia z obowiązku kasowania biletu. Nadmienię, że czas ważności biletu biegnie oczywiście od momentu skasowania, dlatego też można zauważyć, że wiele osób czeka na vaporetto nie na peronie, a przed kasownikiem. Dlatego bilet okresowy ma jeszcze jedną zaletę: pomijając pierwsze kasowanie każde kolejne jest bez znaczenia dla okresu ważności biletu, a do tego wchodzicie i możecie czekać na peronie, gdzie są ławki, nie wieje wiatr i nie leje się na głowę, czy to deszcz, czy letni żar. I teraz bardzo ważna rzecz, a mianowicie mając bilet okresowy już skasowany i tak musicie kasować go za każdym razem, gdy chcecie popłynąć. Nawet jeśli bramka jest otwarta lub jej nie ma. Sama nie byłam tego pewna, ale dla jasności zapytałam w punkcie sprzedaży biletów i taką otrzymałam odpowiedź.

Bądź uczciwy, bo cwaniactwo jest droższe

Na koniec jeszcze przestroga dla tych, którym przyjdzie do głowy przechodzenie pod bramką (widziałam takie zachowanie na własne oczy). Podczas tygodniowego pobytu w Wenecji dwukrotnie sprawdzano mi bilet w trakcie rejsu tramwajem wodnym. Nie przejdzie wałek polegający na pokazaniu biletu nieskasowanego albo po terminie ważności, bo konduktor ma czytnik elektroniczny, którym skanuje bilet i każda próba oszustwa wyjdzie tam czarno na białym. A poza tym – abstrahując od kontroli – po prostu robienie wiochy nie przystoi i już.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

26 komentarzy do “Vaporetto – tramwaj wodny w Wenecji. Linie, rozkład, ceny biletów, informacje praktyczne”

 1. Natalio,
  Dzięki za opis. A czy możesz pomóc i wyjaśnić jak sie dostać z lotniska Marco Polo do centrum Wenecji, konkretnie przystanek SAN STAE (tuż przy jednym z kanałów).
  Czy wybrać vaporetto czy autobus? Chodzi o to, aby cena głowy nie urwała.

  1. Z lotniska Marco Polo autobus Linii 35 z przystanku nr 3. Bilety można kupić on-line bądź przy wyjściu na hali przylotów.

 2. Z lotniska Marco Polo autobus Linii 35 z przystanku nr 3. Bilety można kupić on-line bądź przy wyjściu na hali przylotów.

 3. WItam,
  pytanko: czy bilet okresowy na Vaporetto jest również ważny na autobusy i tramwaje z Mestre?
  Pozdrawiam
  Artur

 4. Cześć
  Czy za wejście do Wenecji trzeba płacić? Czytałam info, że tak ma być od czerwca.

  Pozdrawiam
  Agnieszka

  1. Cześć,
   Nie, tak miało być, ale przełożyli rozpoczęcie pobierania opłat na styczeń 2023 r.
   Pozdrawiam!

 5. Dzień dobry, dzięki za wpis :). Mam pytanie o rozkład jazdy vaporetto- o której rano najwcześniej wypływają i do której wieczorem kursują? Mozna to gdzieś sprawdzić? Pytam, bo od tego zależy wybór naszego noclegu…
  Dzięki, Maria

 6. Witam serdecznie . Niebawem z rodzinka wybieram się do Wenecji , rezerwujemy parking w Piazzale Roma , proszę mi napisać czy są tam blisko jakieś przystanki tramwajów wodnych ? Będę z 5-latkiem i nie chciałabym zniechęcić go już na dzień dobry np spacerkiem z parkingu na przystanek np 30 min drogi

  1. Piazzale Roma to główny węzeł komunikacyjny Wenecji, przystanki vaporetto znajdują się na tym samym placu.

 7. Witam mam pytanie czy gdzieś blisko Tronchetto garage jest kasa biletowa gdzie można kupić bilety na tramwaj wodny?
  proszę o odpowiedź pozdrawiam

 8. Witam, wybieram się do Wenecji i proszę o radę, jak z lotniska najtaniej dostać się na Lido. Będzie nas 5 osób, w tym 8-letnie dziecko. Pozdrawiam!

 9. Dzień dobry, mam pytanie o tramwaj linii 1. Czy jeśli wsiądę do niego przy placu św. Marka i popłynę podziwiać Canal Grande to czy muszę się przesiadać aby wrócić z powrotem na przystanek przy placu św Marka? Czy cały czas bez wychodzenia z tramwaju wrócę na ten sam przystanek?

  1. Nie trzeba, tramwaj ma przystanek końcowy przy Piazzale Roma i stamtąd płynie w drugą stronę, no chyba, że wystąpi jakaś sytuacja niestandardowa. Zawsze warto dopytać osoby wpuszczającej na pokład.

   1. Wybieram się do Wenecji na miesiąc. Czy mogę kupić bilet na vaporetti (miejską komunikację) na cały ten okres? Bo znalazłem jak dotąd tylko informacje o biletach wielodniowych na maksymalnie siedem dni.
    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam – Maciek

  1. Dziwne, bo na oficjalnej stronie transportu miejskiego w Wenecji nadal widnieją ceny, które podałam. Może podnieśli ceny w ostatnich dniach i nie zdążyli jeszcze zaktualizować strony.

   1. To nowe, od września aktualne ceny biletów. Przepraszam że po niemiecku ale myślę że się doczytasz.

    Die neuen offiziellen Preise des ACTV ab 1.9.2022
    Eine einzelne Fahrt (max. Dauer 75 Minuten) – 9,50 Euro

    24 Stunden Ticket (Gültig ab erster Entwertung) – 25,00 Euro
    24 Stunden Ticket mit einem Flughafen Transfer (Nur Hin- oder nur Rückfahrt) – 33,00 Euro
    24 Stunden Ticket mit 2 Flughafen Transfers (Hin und Rückfahrt) – 39,00 Euro

    2 Tage Ticket (Gültig ab erster Entwertung) – 35,00 Euro
    2 Tage Ticket mit einem Flughafen Transfer (Nur Hin- oder nur Rückfahrt) – 42,00 Euro
    2 Tage Ticket mit zwei Flughafen Transfers (Hin und Rückfahrt) – 48,00 Euro

    3 Tage Ticket (Gültig ab erster Entwertung) – 45,00 Euro
    3 Tage Ticket mit einem Flughafen Transfer (Nur Hin- oder nur Rückfahrt) – 52,00 Euro
    3 Tage Ticket mit zwei Flughafen Transfers (Hin und Rückfahrt) – 58,00 Euro

    7 Tage Ticket (Gültig ab erster Entwertung) – 65,00 Euro
    7 Tage Ticket mit einem Flughafen Transfer (Nur Hin- oder nur Rückfahrt) – 72,00 Euro
    7 Tage Ticket mit zwei Flughafen Transfers (Hin und Rückfahrt) – 78,00 Euro

    Einfacher Flughafen Transfer: Nur eine Fahrtrichtung
    Für eine einfache Fahrt vom Flughafen Marco Polo bis zum Piazzale Roma oder zurück – 10,00 Euro
    Zwei Flughafen Transfers: Hin- und Rückfahrt
    Für die Fahrt vom Flughafen Marco Polo bis zum Piazzale Roma und wieder zurück – 18,00 Euro

 10. Dzień dobry,
  czy żeby dojechać z Punta Sabbioni do Lido di Jesolo pojadę komunikacją (23a) na bilecie okresowym?
  Pozdrawiam

 11. Świetne materiały, gratuluję. Co jakiś czas odwiedzamy Italię i Twoje strony. Właśnie jutro kończymy nasz pierwszy trzy i półdniowy pobyt w Wenecji. Wspaniałe miasto. Robisz znakomitą robotę swoim blogiem . Niestety ceny wszystkiego rosną, także vsporetto. Zarówno pojedyncze przejazdy jak i karnety. Pozdrawiamy serdecznie.

  1. Bogdan, pięknie dziękuję za tak miłe słowa. Nie dziwią mnie podwyżki, dlatego też zawsze linkuję do źródła, aby można było sprawdzić samodzielnie. Gdy próbowałam potwierdzić informacje o podwyżkach jakoś na początku września, nie było ich jeszcze na oficjalnej stronie.
   Pozdrawiam wzajemnie!

 12. Witam serdecznie
  niebawem wybieramy się do Wenecji 2+2 dwoje dorosłych plus dwójka dzieci (9 i 6 lat). Będziemy mieli 3 dni na zwiedzanie (w sumie 5 dni na miejscu). Zastanawiam się jaki bilet okresowy na komunikację wybrać? Chcemy popłynąć na Murano i Burano, czy jest to dobry pomysł, żeby odwiedzić oba miejsca w jeden dzień? Wtedy potrzebowałabym biletu 24 godzinnego. Czy dłuższy bilet np. na 2-3 dni gdzieś jeszcze wykorzystam? Czy zasadne i wskazane jest pływanie z jednego końca Wenecji na drugi? Czy i tak więcej się spaceruje? Dodam, że nocleg mamy w samym sercu.
  P.S.
  Świetne materiały! Wiele z nich skorzystaliśmy przy planowaniu podróży 😉
  Pozdrawiam cieplutko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close