Vaporetto, czyli wenecki tramwaj wodny, to podstawowy środek transportu w tym niezwykłym mieście na wodzie. Znawcy Wenecji korzystają z tramwaju z łatwością, ale przybywający po raz pierwszy często mają problem, by się połapać. Dlatego zebrałam dla Was w jednym poście wszystko, co powinniście wiedzieć na temat vaporetto. Oto przewodnik po liniach, rozkładzie, biletach, zasadach kasowania biletów i przystankach oraz garść informacji praktycznych. Bierzcie i korzystajcie, a jeśli uznacie, że coś pominęłam, to dajcie znać w komentarzu.
Miasto bez samochodów
Wenecja to jedno z najbardziej fascynujących miast na świecie. Jest to również miejsce, gdzie nie ma tradycyjnych dróg dla pojazdów kołowych, bo ich miejsce zajmują kanały. Z tego też powodu w Wenecji nie ma samochodów ani skuterów, nie wolno jeździć rowerami, a mieszkańcy poruszają się wyłącznie transportem wodnym. Oczywiście zwykłe ulice również są i jest ich całkiem sporo, ale nie wolno po nich jeździć, można jedynie spacerować. Na transport wodny w Wenecji składają się:
- taksówki wodne, z których może skorzystać każdy, jednak ich cena jest wysoka;
- prywatne łodzie, którymi dysponują tylko najbogatsi. Nie chodzi tutaj wyłącznie o wysoki koszt zakupu, ale też koszty utrzymania, a przede wszystkim ograniczoną możliwość parkowania tychże łodzi;
- łodzie specjalistyczne, takie jak barki transportujące towary i maszyny, wodne ambulanse, wodne jednostki policji, szambiarki do wywozu nieczystości, śmieciarki, maszyny budowlane;
- gondole, które w dzisiejszych czasach są już tylko atrakcją turystyczną;
- traghetti, czyli łodzie świadczące usługi przeprawy przez Canal Grande;
- tramwaje wodne pełniące funkcje transportu zbiorowego.
Gondola traghetto
Gondola Station Santa Maria del Giglio, San Tomá, Dogana i Santa Sofia to cztery przystanki oferujące przeprawę gondolą przez Canal Grande za 2,5 euro od osoby niebędącej mieszkańcem. Trwa to chwilę, pasażerów zazwyczaj jest więcej niż podczas tradycyjnego rejsu gondolą, ale nierzadko ta forma transportu jest polecana jako substytut półgodzinnej przejażdżki. Wiadomo, że to lepsze niż nic, ale ja mimo wszystko zachęcam rozważyć pełen rejs. Dlaczego warto zdecydować się na tradycyjny rejs gondolą, ile kosztuje ta przyjemność i gdzie szukać porządnego gondoliera, który opowiada i śpiewa, zamiast skrolować ekran smartfona, pisałam w poście „Gondola w Wenecji – czy warto?„. Z gondola traghetto warto oczywiście skorzystać, jeżeli zależy nam na przeprawie przez Canala Grande, a mamy spory kawałek drogi do jednego z mostów, których wcale nie jest dużo. Uwaga! Podczas wysokiego poziomu wody kursowanie promów gondolowych zostaje wstrzymane.
Vaporetto, czyli tramwaj wodny
Tramwaje wodne są najczęściej wybieranym środkiem transportu w Wenecji i jedynym dostępnym dla przeciętnie zarabiającego człowieka. Vaporetto to łódź długa na około dwadzieścia metrów, posiadająca część zadaszoną z miejscami siedzącymi, cześć zadaszoną z miejscami stojącymi, w której znajduje się wejście, a także zazwyczaj dwie części – przednią i tylną – z miejscami siedzącymi na świeżym powietrzu. Piszę zazwyczaj, ponieważ widywałam jednostki, które miały przód albo niedostępny dla pasażerów, albo po prostu zabudowany. Takie łodzie pływają na przykład na Burano. Natomiast otwarty tył ma chyba każde vaporetto, a w każdym razie ja nie przypominam sobie takiego, które by nie miało. Oczywiście otwarta przestrzeń z przodu lub z tyłu to najlepsze miejsce w tramwaju wodnym, o ile dopisze ładna pogoda. Wówczas rejs może być wspaniałą atrakcją, szczególnie ten po Canal Grande.
Przystanki vaporetto
Pisanie o przystankach może się wydawać przesadą, ale nie w Wenecji. Jeśli ktoś przyjeżdża tu po raz pierwszy, to może mieć problem z odnalezieniem właściwego miejsca, z którego odpływa konkretny tramwaj wodny. Szczególnie, jeśli jest to któryś z większych przystanków, takich jak Fondamente Nove, San Marco-San Zaccaria czy Piazzale Roma. Wówczas mamy obok siebie na przykład cztery stanowiska, każde w formie zadaszonego i częściowo zamkniętego ścianami peronu, każde o tej samej nazwie, a do tego są jeszcze na pierwszy rzut oka po dwa wejścia. Tutaj sprawa jest najłatwiejsza, bowiem jedno to jest po prostu wyjście dla przypływających, wystarczy spojrzeć na znaki umieszczone wyżej i już wiadomo, które wybrać. Natomiast w przypadku kilku zadaszonych stanowisk wygląda to tak, że każde z nich obsługuje tramwaje wodne maksymalnie dwóch lub trzech linii. Nad wejściem do poszczególnej wiaty znajdziecie numery vaporetto, które się przy niej zatrzymują. Obok wejścia znajdują się też tablice z rozkładem dla każdej linii obrazujące, gdzie dany tramwaj płynie, a także elektroniczna tablica informująca o tym, kiedy przypłynie tramwaj poszczególnej linii oraz dokąd on zmierza.
WENECJA – jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik
Wsiadanie, wysiadanie oraz korzystanie z vaporetto
Wsiadanie i wysiadanie
Gdy podpływa vaporetto to musi przede wszystkim bezpiecznie przybić do peronu, dlatego też wyznaczona jest linia, której nie można przekraczać w oczekiwaniu na tramwaj. Łódź zatrzymuje się, często jeszcze manewruje, by podpłynąć jak najbliżej, następnie osoba z obsługi jednostki rzuca i zawiązuje linę umożliwiającą stabilizację łodzi. Gdy jest już bezpiecznie, to ta sama osoba otwiera bramkę. Bezwzględnie najpierw vaporetto opuszczają wszystkie osoby chętne, a dopiero później wpuszczani są nowi podróżni. Na części przestanków jest wręcz rozciągnięta taśma uniemożliwiająca zbliżanie się do jednostki, którą zwalnia dopiero osoba obsługująca wejścia i wyjścia.
Plecaki
Podczas rejsu należy zdejmować plecaki i stawiać je obok siebie na podłodze. Chodzi oczywiście przede wszystkim o duże i średnie plecaki, które postawione obok nóg po prostu zajmują mniej miejsca, a dodatkowo eliminuje się w ten sposób ryzyko nieświadomego uderzenia innego pasażera przy nagłym obrocie.
Linie i mapa vaporetto
W Wenecji jest blisko trzydzieści linii tramwaju wodnego, z czego większość to linie dzienne, do tego są trzy linie nocne i trzy linie kursujące z różnych części Wenecji na lotnisko. Dla ułatwienia poruszania się tramwajami wodnymi miejska spółka transportowa Azienda del Consorzio Trasporti Veneziano udostępniła mapę rozkładu vaporetto, którą zamieściłam poniżej. Po kliknięciu w zdjęcie otworzy się pełnowymiarowa mapa. Jeśli chcecie pobrać mapę w formacie PDF, to wystarczy kliknąć tutaj.
Mapy poszczególnych linii vaporetto
Tym wszystkim, którym powyższa mapa wydaje się mało czytelna polecam stronę Visit Venice, gdzie możecie podejrzeć osobno każdą z linii tramwaju wodnego. Wystarczy kliknąć w poszczególny numer, a pokaże się mapka z przebiegiem tylko tej linii. Ponadto po kliknięciu w poszczególną grafikę mapkę się powiększy. Ze wszystkich stron jakie przeglądałam ta jest w moim odczuciu najbardziej czytelna. Ponadto pod tym samym linkiem możecie również sprawdzić godziny i dni kursowania poszczególnych linii vaporetto.
Jak dopłynąć do Wenecji z Fusina?
Fusina to dzielnica lądowej części Wenecji, w której znajdują się głównie ogromne parkingi, w tym te dla autokarów, a także campingi i tańsze opcje zakwaterowania. Z Fusina do Zattere w dzielnicy Dorsoduro płynie vaporetto nr 16.
Jak dopłynąć do Wenecji z Punta Sabbioni?
Bezpośrednio z Punta Sabbioni do przystanku San Marco-San Zaccaria (tuż przy Pałacu Dożów i Placu św. Marka) płynie vaporetto nr 15. Z Punta Sabbioni do przystanku Fondamente Nove można też dopłynąć vaporetto nr 12 przez wyspy Treporti, Burano, Torcello, Mazzorbo i Murano.
Jak dopłynąć z Wenecji do Chioggia i na wyspę Pellestrina?
Do miejscowości Chioggia oraz na wyspę Pellestrina płynie vaporetto nr 11 z wyspy Lido di Venezia. Na Lido dopłyniecie bez problemu tramwajem wodnym nr 1 płynącym wcześniej przez Canal Grande, a następnie przystanki San Zaccaria-San Marco i Sant’Elena.
Jak dopłynąć z Wenecji na Lido di Venezia?
Wystarczy wsiąść w vaporetto linii 1 na Piazzale Roma, czyli przy dworcu kolejowym i miejscu, do której dojeżdżają autobusy, lub też na dowolnym przystanku, przy którym zatrzymuje się vaporetto nr 1, płynącego w kierunki „Lido”. Tramwaj wodny nr przepływa przez całą długość Canal Grande, co samo w sobie jest ogromną atrakcją.
Bilety na vaporetto
Wenecja oferuje kilka rozwiązań opłaty za korzystanie z tramwajów wodnych. Obowiązują dwa cenniki: osobny dla mieszkańców, osobny dla przyjezdnych, ale z rozróżnieniem, czy są to turyści spoza regionu Veneto, czy mieszkańcy regionu. Dla nas to nieistotne, dlatego dalej omawiam wyłącznie bilety dostępne dla turystów.
Bilety jednorazowe
Jednorazowy bilet upoważnia do korzystania z transportu publicznego przez 75 minut od momentu skasowania. Koszt takiego biletu to 9,50 euro. To naprawdę sporo biorąc pod uwagę, że przeciętny koszt jednorazowego biletu komunikacji publicznej w innych włoskich miastach waha się w granicy 1,5 – 2,5 euro za mniej więcej taki sam czas ważności. Dlatego radzę Wam przemyśleć, ile razy planujecie skorzystać z tramwaju wodnego i rozważyć zakup biletu okresowego.
Bilety okresowe
Bilety okresowe upoważniają do nielimitowanego korzystania z tramwajów wodnych przez określony czas licząc od momentu pierwszego skasowania. Dostępne są bilety na:
- 24 godziny w cenie 25 euro;
- 48 godzin w cenie 35 euro;
- 72 godziny w cenie 45 euro;
- 7 dni w cenie 65 euro.
więcej na stronie Venezia Unica.
Termin ważności biletów okresowych
Jeśli nie jesteście pewni, do której godziny dokładnie ważny jest skasowany bilet okresowy, to wystarczy podejść do pierwszego z brzegu czytnika biletów umieszczonego przy wejściu na przystanek i przyłożyć bilet. Pojawi się wówczas data i godzina ważności.
Bilety na tramwaj wodny na lotnisko Marco Polo
Tramwaje wodne linii A i B kursujące na lotnisko Marco Polo wymagają kupna innego biletu, niż te obowiązujące w mieście i na lagunie. Dotyczy to również biletów okresowych. Bilety na lotnisko są też droższe, bo kosztują aż 15 euro za osobę w jedną stronę lub 27 euro za osobę za bilet w dwie strony, o ile podróż powrotna nastąpi w ciągu 30 dni. Ponadto należy kupić dodatkowy bilet w przypadku podróży z dużym bagażem.
Gdzie kupić bilety na vaporetto?
Bilety dostępne są w punktach sprzedaży zlokalizowanych przy każdym większym i każdym ważniejszym przystanku. Na Piazzale Roma, czyli w miejscu, do którego przyjeżdżają autobusy z lotniska, kasa biletowa znajduje się tutaj.
Kasowanie biletów
Bilet na vaporetto należy skasować przed wejściem na pokład, a dokładnie rzecz ujmując przed wejściem na zadaszony peron. Wiele przystanków ma bramki, które otwierają się dopiero po zbliżeniu biletu do kasownika (co jest jednoznaczne ze skasowaniem). Niektóre mają owe bramki popsute i po prostu otwarte, a niektóre bramek nie mają wcale, co oczywiście nie zwalnia z obowiązku kasowania biletu. Nadmienię, że czas ważności biletu biegnie oczywiście od momentu skasowania, dlatego też można zauważyć, że wiele osób czeka na vaporetto nie na peronie, a przed kasownikiem. Dlatego bilet okresowy ma jeszcze jedną zaletę: pomijając pierwsze kasowanie każde kolejne jest bez znaczenia dla okresu ważności biletu, a do tego wchodzicie i możecie czekać na peronie, gdzie są ławki, nie wieje wiatr i nie leje się na głowę, czy to deszcz, czy letni żar. I teraz bardzo ważna rzecz, a mianowicie mając bilet okresowy już skasowany i tak musicie kasować go za każdym razem, gdy chcecie popłynąć. Nawet jeśli bramka jest otwarta lub jej nie ma. Sama nie byłam tego pewna, ale dla jasności zapytałam w punkcie sprzedaży biletów i taką otrzymałam odpowiedź.
Bądź uczciwy, bo cwaniactwo jest droższe
Na koniec jeszcze przestroga dla tych, którym przyjdzie do głowy przechodzenie pod bramką (widziałam takie zachowanie na własne oczy) czy rezygnowanie z kasowania biletu, gdy bramki nie ma lub z jakiegoś powodu będzie otwarta. Podczas tygodniowego pobytu w Wenecji dwukrotnie sprawdzano mi bilet w trakcie rejsu tramwajem wodnym. Nie przejdzie wałek polegający na pokazaniu biletu nieskasowanego albo po terminie ważności, bo konduktor ma czytnik elektroniczny, którym skanuje bilet i każda próba oszustwa wyjdzie tam czarno na białym. A poza tym – abstrahując od kontroli – po prostu robienie wiochy nie przystoi i już.
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Natalio,
Dzięki za opis. A czy możesz pomóc i wyjaśnić jak sie dostać z lotniska Marco Polo do centrum Wenecji, konkretnie przystanek SAN STAE (tuż przy jednym z kanałów).
Czy wybrać vaporetto czy autobus? Chodzi o to, aby cena głowy nie urwała.
Z lotniska Marco Polo autobus Linii 35 z przystanku nr 3. Bilety można kupić on-line bądź przy wyjściu na hali przylotów.
Z lotniska Marco Polo autobus Linii 35 z przystanku nr 3. Bilety można kupić on-line bądź przy wyjściu na hali przylotów.
WItam,
pytanko: czy bilet okresowy na Vaporetto jest również ważny na autobusy i tramwaje z Mestre?
Pozdrawiam
Artur
Podłączam się do pytania 🙂
Cześć
Czy za wejście do Wenecji trzeba płacić? Czytałam info, że tak ma być od czerwca.
Pozdrawiam
Agnieszka
Cześć,
Nie, tak miało być, ale przełożyli rozpoczęcie pobierania opłat na styczeń 2023 r.
Pozdrawiam!
Dziękuję
Dzień dobry, dzięki za wpis :). Mam pytanie o rozkład jazdy vaporetto- o której rano najwcześniej wypływają i do której wieczorem kursują? Mozna to gdzieś sprawdzić? Pytam, bo od tego zależy wybór naszego noclegu…
Dzięki, Maria
Witam serdecznie . Niebawem z rodzinka wybieram się do Wenecji , rezerwujemy parking w Piazzale Roma , proszę mi napisać czy są tam blisko jakieś przystanki tramwajów wodnych ? Będę z 5-latkiem i nie chciałabym zniechęcić go już na dzień dobry np spacerkiem z parkingu na przystanek np 30 min drogi
Piazzale Roma to główny węzeł komunikacyjny Wenecji, przystanki vaporetto znajdują się na tym samym placu.
Witam mam pytanie czy gdzieś blisko Tronchetto garage jest kasa biletowa gdzie można kupić bilety na tramwaj wodny?
proszę o odpowiedź pozdrawiam
Tak, w terenie parkingu (na parterze koło toalet) jest kasa biletowa 🙂
Pozdrawiam wzajemnie!
Witam, wybieram się do Wenecji i proszę o radę, jak z lotniska najtaniej dostać się na Lido. Będzie nas 5 osób, w tym 8-letnie dziecko. Pozdrawiam!
Witsm pania 1 raz lete z rodzina do Wenecji . Na lotnisko Marko Polo. Jakies rady.
Dzień dobry,
Na blogu jest kilkadziesiąt artykułów o Wenecji, w tym obszerny przewodnik. Zachęcam do lektury 🙂
https://italia-by-natalia.pl/wenecja-wlochy-przewodnik/
Dzień dobry, mam pytanie o tramwaj linii 1. Czy jeśli wsiądę do niego przy placu św. Marka i popłynę podziwiać Canal Grande to czy muszę się przesiadać aby wrócić z powrotem na przystanek przy placu św Marka? Czy cały czas bez wychodzenia z tramwaju wrócę na ten sam przystanek?
Nie trzeba, tramwaj ma przystanek końcowy przy Piazzale Roma i stamtąd płynie w drugą stronę, no chyba, że wystąpi jakaś sytuacja niestandardowa. Zawsze warto dopytać osoby wpuszczającej na pokład.
Wybieram się do Wenecji na miesiąc. Czy mogę kupić bilet na vaporetti (miejską komunikację) na cały ten okres? Bo znalazłem jak dotąd tylko informacje o biletach wielodniowych na maksymalnie siedem dni.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam – Maciek
Update: Bilet jednorazowy na vaporettto wg stanu na wrzesień 2022: 9.50 Euro
Dziwne, bo na oficjalnej stronie transportu miejskiego w Wenecji nadal widnieją ceny, które podałam. Może podnieśli ceny w ostatnich dniach i nie zdążyli jeszcze zaktualizować strony.
To nowe, od września aktualne ceny biletów. Przepraszam że po niemiecku ale myślę że się doczytasz.
Die neuen offiziellen Preise des ACTV ab 1.9.2022
Eine einzelne Fahrt (max. Dauer 75 Minuten) – 9,50 Euro
24 Stunden Ticket (Gültig ab erster Entwertung) – 25,00 Euro
24 Stunden Ticket mit einem Flughafen Transfer (Nur Hin- oder nur Rückfahrt) – 33,00 Euro
24 Stunden Ticket mit 2 Flughafen Transfers (Hin und Rückfahrt) – 39,00 Euro
2 Tage Ticket (Gültig ab erster Entwertung) – 35,00 Euro
2 Tage Ticket mit einem Flughafen Transfer (Nur Hin- oder nur Rückfahrt) – 42,00 Euro
2 Tage Ticket mit zwei Flughafen Transfers (Hin und Rückfahrt) – 48,00 Euro
3 Tage Ticket (Gültig ab erster Entwertung) – 45,00 Euro
3 Tage Ticket mit einem Flughafen Transfer (Nur Hin- oder nur Rückfahrt) – 52,00 Euro
3 Tage Ticket mit zwei Flughafen Transfers (Hin und Rückfahrt) – 58,00 Euro
7 Tage Ticket (Gültig ab erster Entwertung) – 65,00 Euro
7 Tage Ticket mit einem Flughafen Transfer (Nur Hin- oder nur Rückfahrt) – 72,00 Euro
7 Tage Ticket mit zwei Flughafen Transfers (Hin und Rückfahrt) – 78,00 Euro
Einfacher Flughafen Transfer: Nur eine Fahrtrichtung
Für eine einfache Fahrt vom Flughafen Marco Polo bis zum Piazzale Roma oder zurück – 10,00 Euro
Zwei Flughafen Transfers: Hin- und Rückfahrt
Für die Fahrt vom Flughafen Marco Polo bis zum Piazzale Roma und wieder zurück – 18,00 Euro
Dzień dobry,
czy żeby dojechać z Punta Sabbioni do Lido di Jesolo pojadę komunikacją (23a) na bilecie okresowym?
Pozdrawiam
Świetne materiały, gratuluję. Co jakiś czas odwiedzamy Italię i Twoje strony. Właśnie jutro kończymy nasz pierwszy trzy i półdniowy pobyt w Wenecji. Wspaniałe miasto. Robisz znakomitą robotę swoim blogiem . Niestety ceny wszystkiego rosną, także vsporetto. Zarówno pojedyncze przejazdy jak i karnety. Pozdrawiamy serdecznie.
Bogdan, pięknie dziękuję za tak miłe słowa. Nie dziwią mnie podwyżki, dlatego też zawsze linkuję do źródła, aby można było sprawdzić samodzielnie. Gdy próbowałam potwierdzić informacje o podwyżkach jakoś na początku września, nie było ich jeszcze na oficjalnej stronie.
Pozdrawiam wzajemnie!
Witam serdecznie
niebawem wybieramy się do Wenecji 2+2 dwoje dorosłych plus dwójka dzieci (9 i 6 lat). Będziemy mieli 3 dni na zwiedzanie (w sumie 5 dni na miejscu). Zastanawiam się jaki bilet okresowy na komunikację wybrać? Chcemy popłynąć na Murano i Burano, czy jest to dobry pomysł, żeby odwiedzić oba miejsca w jeden dzień? Wtedy potrzebowałabym biletu 24 godzinnego. Czy dłuższy bilet np. na 2-3 dni gdzieś jeszcze wykorzystam? Czy zasadne i wskazane jest pływanie z jednego końca Wenecji na drugi? Czy i tak więcej się spaceruje? Dodam, że nocleg mamy w samym sercu.
P.S.
Świetne materiały! Wiele z nich skorzystaliśmy przy planowaniu podróży 😉
Pozdrawiam cieplutko
witam, Czy vaporetto będzie kursować 1 stycznia? 2023?
Jak każda komunikacja publiczna jak najbardziej, tylko kursy mogą być rzadsze. Najlepiej sprawdzić informację na stronie weneckiego przewoźnika 🙂
Dzień dobry czy są bilety rodzinne? Widzę ze dzieci do 6 lat podróżują za darmo a co z powyżej 6 lat? Jest zniżka? czy pełen dorosły bilet? zastanawiam się nad opcja 7 dniową.
„Dzieci do szóstego roku życia w miejskich usługach AVM/Actv gminy Wenecja i do czwartego roku życia w innych usługach (podmiejskich i miejskich Chioggia) są zwolnione z opłaty za bilet.
Ulgowy bilet 72-godzinny jest zarezerwowany dla młodych ludzi w wieku od 4 (6 w miastach) do 29 lat, którzy posiadają kartę Rolling Venice”
To informacja z oficjalnej strony transportu – link wyżej w poście Natalii. Niestety, ani dzieci w wieku szkolnym, ani seniorzy nie są na ogół uwzględniani w zniżkach w transporcie publicznym, praktycznie w całych Włoszech. Trochę bardziej życzliwie było w Circumvesuvianie, ale też już nie pamiętam szczegółów. Za to muzea przeważnie są za darmo dla młodzieży do lat 16 i często jest zniżka dla seniorów.
Dzień dobry, wybieramy się do Wenecji na 3 dni w lutym. Pani artykuły spowodowały, że już tupię nogami z niecierpliwością :). Bardzo dziękuję, że tak szeroko opisuje Pani tyle ważnych spraw. Dzięki informacjom czuję, że będę mogła się poczuć jak u siebie 😉 Bardzo dziękuję!
Bardzo mi miło! Życzą wspaniałej podróży, proszę pozdrowić ode mnie Wenecję 🙂
Dzień dobry. Czy rzeczywiście wprowadzono opłaty za wstęp do miasta od stycznia 2023 roku?
Dzień dobry,
Nie, przesunięto wprowadzenie o kolejne około pół roku. W przewodniku po Wenecji podaję nowe informacje w tym temacie, gdy tylko się pojawiają.
Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję za odpowiedź. Mamy w planach wakacje w lipcu w Sottomarinie na campingu i bardzo chcieliśmy zwiedzić Wenecje. Mam nadzieje że jeżeli wprowadzą te opłaty od czerwca to cena nie będzie zaporowa bo koszt samego tramwaju wodnego już jest wysoki.
Proszę o wyjaśnienie i pomoc. To mój pierwszy wyjazd do Włoch. Nocleg w Grado. Jak dostać się do Wenecji autem? Tzn. gdzie zaparkować i gdzie zacząć podróż ,zwiedzanie Wenecji tramwajem wodnym? Proszę o jakies podpowiedzi. Wypad do Wenecji na 1 dzien.
Wszystkie odpowiedzi znajdzie Pan w blogowym przewodniku po Wenecji: jednodniowy wstęp, tramwaje wodne, parkingi, tylko nie odpowiadam tam na pytanie, gdzie zacząć zwiedzanie. Najlepiej na Placu św. Marka, im szybciej tym lepiej, później będą straszne tłumy. Proszę poczytać przewodnik https://italia-by-natalia.pl/wenecja-wlochy-przewodnik/
Dzień dobry,
Natalio, wydaje mi się, że przy Twojej pomocy rozeznałem już sztukę korzystania z Vaporetto, ale planując trasę zwiedzania natrafiłam na mapie Wenecji na niepodziankę.
Mianowicie między dzielnicami San Polo i Marco pokazała mi się przeprawa promowa w okolicy przystanku S.Toma.
Czy orientujesz się na jakiej zasadzie odbywa się ta przeprawa, tzn czy ma swoją opłatę, czy też wymaga biletu na Vaporetto?
Będę wdzięczna za odpowiedź, wyjazd już za dwa tygodnie a wskutek różnych kiepskich okolicznosci musimy planować zwiedzanie oszczędzające siły.
Pozdrawiam serdecznie. M
Cześć Marysiu,
Zajrzyj do przewodnika po Wenecji, tam niedawno dodałam akapit o przeprawie wraz ze zdjęciem. Niestety jest to właśnie gondola, płaci się u gondoliera, a trakcie przeprawy buja, szczególni gdy przepływa obok vaporetto.
Cieszę się, że jedziecie do Wenecji. Mam nadzieję, że wszystko u Was dobrze.
Buziaki
P.S. pisałaś w poście o możliwości przeprawienia się przez kanał gondolą, ale moje pytanie dotyczy (teoretycznie) przeprawy promowej. Mam nadzieję, że to coś większego, bo do gondoli moja siostra nie wejdzie za żadne skarby.
Witaj Natalio. Czy bilet jedno dniowy za 25 E obowiązuje i na tramwaje wodne i na autobusy np. do Favaro Veneto ?
Czy ważność biletu zaczyna się od momentu pierwszego skasowania przez 24 godziny ?
Natalio czy wiesz jak zakupić w aplikacji ACTV bilet całodniowy ale ten zniżkowy ? Czy jest taka mozliwość
Witam. Bardzo, ale to baaardzo pomocne wlogi. Mam nadzieję, że dzięki nim, nie pogubię się w Wenecji, do której postanowiłem zabrać na majówkę, żonę (to od dawna było jej marzenie) oraz dzieciaki. Nie mogę tylko odszukać jednej informacji. Może dla innych to oczywiste, ale wolę dopytać, bo nie korzystam z komunikacji publicznej i nie znam zasad. Zamierzam kupić bilety 24 – godzinne i tutaj pytanie. Czy te 24h oznaczają, że przykładowo, jeżeli po raz pierwszy skasuję bilet o 15:00, to gdy skasuję go o 14:59 następnego dnia i przejdę przez bramkę, to popłynę na ważnym bilecie ? Zamierzam Wenecję eksplorować od strony Punta Sabbioni i chodzi mi o to, czy rejs już po upływie 24 godzin, ale na skasowanym w okresie ważności bilecie, jest równoznaczny z korzystaniem z ważnego biletu, czy też najpóźniej, do 14:59 muszę opuścić pokład ? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Panią.
Nurtowało mnie to samo pytanie w marcu, miałam bilet 48 godz. Ale zważ, ze skasowanie i przejście przez bramkę nie jest równorzędne z rozpoczęciem podróży, vaporetto może przypłynąć dopiero po kilku lub kilkunastu minutach. Napisz do nich, link jest na stronie, kontakt też się tam na pewno znajdzie i daj znać, jak coś wyjaśnisz. Nie sądzę, żeby Nataliia mogła udzielić odpowiedzi bez szukania, więc ty możesz poszukać równie skutecznie. Ja wysiadłam gdy minęła moja godzina, jeden przystanek przed moim celem.
Witaj Natalio. Czy bilet jedno dniowy obowiązuje i na tramwaje wodne i komunikacje z Chioggie .Pytam z tego powodu ,że planuje od 4 czerwca pobyt i chciałbym odwiedzic śliczna Wenecje i jej wyspy i jak jest z transporetem rowerka na pokładzie?
Dzień dobry,
świetna strona, dużo przydatnych informacji. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć niczego na temat parkingu dla rowerów. Bo zamierzamy zwiedzać północne Włochy rowerami i tylko zahaczyć Wenecję na dwa dni. Wydawało się, że nic prostszego, a tu okazuje się, że do Wenecji nie można wprowadzać rowerów – a przynajmniej tak gdzieś kilka dni temu przeczytałam. Czy to prawda? Bo Ty piszesz tylko o jeździe, co faktycznie jest bez sensu. Chcielibyśmy tylko przeprowadzić rowery do kwatery w pobliżu Ghetto Ebraico i tam je zostawić. Nasz gospodarz napisał, że na Piazzale Roma powstał/powstaje nowy parking dla rowerów, ale odesłał mnie do poszukiwań przez Internet. Spędziłam nad tym całe popołudnie i NICZEGO nie znalazłam. Jesteś w stanie coś doradzić?
Dzień dobry, dziękuję za cenne informacje:) bardzo proszę o szczegóły dotyczące trasy lotnisko na Marco Polo – Chioggia, na jakich przystankach mamy przesiadać się w Wenecji i na Lido na kolejne vaporetto? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
Witam. We Wrześniu wybieram się do Wenecji, nocleg mamy w Fusinie. Czy kupując bilet 24 godzinny będziemy mogli poruszać się każda linia vaporetto Czy na linii nr 16 obowiązują inne zasady. Chcielibyśmy popływać na bilecie dziennym także na Burano.
Szukam rozwiązania w postaci zakupu jednego biletu umożliwiającego poruszanie po Wenecji.
Czy kupując bilet 2 lub 3-dniowy na Vaporetto mogę również jeździć autobusami/pociągami z dzielnicy Mestre na dworzec Santa Lucia?
Dzień dobry. Czy kupując bilet pojedynczy na vaporetto można popłynąć do lido i nie wysuadając z tramwaju popłynąć w drogę powrotną na tym samym bilecie ? Ile trwa taki kurs?
Dzień dobry,
Można, o ile zmieścisz się w czasie. Długość rejsu zależy od miejsca, w którym wsiądziesz, ale jest to jak najbardziej realne. Tylko pytanie, czy warto od razu wracać? Spacer po plaży na lido to super sprawa, zwłaszcza w niskim sezonie 🙂
Czy na tramwaj wodny linii 16 z Fusiny do Wenecji jest inny bilet? czy jeśli kupie bilet 24h to będę mogła korzystać również z pozostałych przejazdów?
Witam.
Planujemy we wrześniu odwiedzić kolejny raz Wenecję i wyspy Murano i Burano, na których jeszcze nie byliśmy. Będziemy wypływać z Punta Sabbioni, zakwaterowanie w Lido di Jesolo. I dwa pytania:
– czy kupno 2 biletów 48 godz. jest najbardziej ekonomicznym pomysłem;
– czy jest możliwość otrzymania rozkładu odpłynięć promów- tramwajów z Punta Sabbioni (np. link)
Pozdrawiam Leszek
Cześć, najpierw chciałam podziękować za świetne i pomocne treści na blogu oraz za przepiękną książkę! Gratulacje:)
Niedługo pierwszy raz wybieramy się do Wenecji, ale jedziemy większą ekipą i nocleg znaleźliśmy w pobliskiej Marghera. Kompletnie nie wiem jak ogarnąć transport z Treviso do tej miejscowości, ten bus szybki tam się nie zatrzymuje. Znasz może taką ścieżkę transportu? Oraz codzienny, najszybszy transfer do Wenecji z Marghera.
I czy jakieś polecajki jedzeniowe w Burano?
Pozdrawiam
Super wiadomości, które bardzo się przydały, tylko jednej rzeczy jeszcze nie wiem. Czy jeśli kupie bilety kilkudniowe na komunikację miejską poprzez stronę Venezia unica, to je trzeba gdzieś odebrać na miejscu? Bo mając kod QR jak skasować bilet na vaporetto??
Dzień dobry, na zdjęciu nie widzę a w tekście nie ma, pewnie vaporetto mają tablice z numerami, ale co z oznaczeniem kierunku? Z większości przystanków na danej linii odpływają w obu kierunkach. Wolałbym nie popłynąć w niewłaściwym
Dzień dobry, oczywiście jest umieszczony numer linii na vaporetto, poza tym zawsze bramkę otwiera ktoś z obsługi tramwaju, więc zawsze dla pewności przed wejściem można potwierdzić u tej osoby 🙂
Dzień dobry, proszę o informację jak dostać się do Wenecji z lotniska Treviso. Chcielibyśmy skorzystać z autobusu ATVO i byłabym wdzięczna za informację gdzie kupić bilety na autobus i czy są one na konkretna godzinę. Myślałam o kupnie biletu online, ale tam wymagana jest właśnie godzina, a w przypadku lotu w szczycie sezonu trudno przewidzieć, czy nie będzie np. jakiegoś opóźnienia.
Pozdrawiam
Dzień dobry, na blogu jest dostępny osobny artykuł o sposobach dojazdu z lotnisk do Wenecji https://italia-by-natalia.pl/wenecja-jak-dojechac-z-lotniska-loty-z-polski/
Pozdrawiam wzajemnie
Dzień dobry,
Mam małe pytanko, czy na Vaporetto są zniżkowe bilety dla osób niepełnosprawnych?
Wybieramy się z osobą niepełnosprawną, dlatego pytam.
Dziękuję za Bloga 🙂
Pozdrawiam Serdecznie
dzień dobry,
sprawdzałam rozkłąd jazdy vaporetto w google maps i okazało się, że nie kursuje we wrześniu. Gdzie mogę to potwierdzić? 🙂 Rozkłady są po włosku, a na blogach nic takiego nie znalazłam.
Z góry dziękuję za pomoc 🙂
Vaporetto kursuje cały rok. Rozkłady są na przystankach. Wejdź na stronę: https://muoversi.venezia.it/en/content/venezia-orario-estivo-del-servizio-di-navigazione-con-modifiche-ed-integrazioni Jest po angielsku.
Przy wybranej linii kliknij w obrazek kalendarza i masz już informację. Ale te informacje są już tylko w jęz. włoskim, za to są czytelne jak każdy rozkła jazdy. Cerca fermata – szukaj przystanku, Na bieżąco w googlach raczej znajdziesz połączenie.
Możesz też skorzystać z łodzi : https://www.venice-tourism.com/en/transport/gondola-traghetto To jest po prostu przeprawa przez kanał, nie gondola.
Spróbuj zarezerwować sobie wejście na taras widokowy https://www.dfs.com/en/venice/service/rooftop-terrace w Fondaco dei Tedeschi. („you can book up to 21 days in advance. Booking in advance is mandatory.You can show our staff the digital receipt sent to your registered e-mail address.”) Nie wiem, kiedy jedziesz, ale a nuż się uda i trafi Ci się wolny termin.
Zyczę Ci wspaniałego pobytu. M