Włochy samochodem. Kompleksowy poradnik o podróżowaniu autem do Włoch oraz po Włoszech

Włochy samochodem. Ponad dziesięć lat podróżowania autem, prawie 55 tys. kilometrów w drodze do oraz z Włoch, siedem miesięcy jeżdżenia samochodem po samej Italii. Szesnaście z dwudziestu regionów, Półwysep Apeniński objechany dookoła, Sycylia okrążona dwukrotnie oraz kilkukrotnie przemierzone drogi interioru wyspy. Kręte serpentyny Dolomitów, wąskie uliczki nad jeziorem Garda, szutrowe drogi Toskanii, uliczna dzicz Neapolu, bezdroża Kalabrii oraz Bazylikaty, ukryte w małych zatokach plaże Apulii, oberwane i porozrywane wstrząsami sejsmicznymi drogi w górach Sycylii. Tak w skrócie można by podsumować nasze doświadczenie w podróżowaniu samochodem po Italii, własnym oraz wypożyczonym. Ale zamiast iść na skróty, spisaliśmy wszystko szczegółowo na blisko stu trzydziestu stronach i dziś zachęcamy Was, byście z tej wiedzy wzięli jak najwięcej dla siebie. Przedstawiam Wam pierwszą książkę napisaną w całości i wydaną przez Italia by Natalia.

Włochy samochodem konkretnie

To nie jest książka z pięknymi opisami Italii. Nie ma w niej zachwytów nad krajobrazami Kampanii, miastami Apulii, zabytkami Toskanii czy atrakcjami jeziora Garda. Poradnik w formie e-booka dostosowanego także do urządzeń mobilnych oraz czytników elektronicznych Kindle zawiera konkretne informacje o tym, co uznaliśmy za ważne dla osób planujących podróż samochodem po Italii. Znajdziecie w nim wszelkiej maści treści, od wyciągu z taryfikatora mandatów oraz istotnych przepisów kodeksów drogowych obowiązujących we Włoszech i krajach tranzytowych, przez informacje bardzo praktyczne, również dla osób rozważających podróże ze zwierzętami domowymi czy niskobudżetowe – z noclegiem pod namiotem bądź na dziko w samochodzie – po prawdziwe historie napisane przez życie. Pięć części książki odsłoni przed Wami nasze ponad dziesięcioletnie doświadczenie, na które składają się nie tylko piękne wspomnienia, ale też liczne błędy, zaskoczenia, niedowierzania oraz osobista porażka, jaką była dla nas kradzież całego bagażu. Po raz pierwszy – i tylko w poradniku – opowiadamy, jak padliśmy ofiarą złodziei we Włoszech. Nie na biednym, zacofanym – według niektórych – południu, ale w regionie uznawanym za jeden z najbogatszych i najlepiej rozwiniętych, bardzo chętnie odwiedzanym przez Polaków. Przedstawiamy dokładnie, jakie popełniliśmy błędy, jak działali złodzieje, jak skandalicznie potraktowała nas włoska policja, jak zlekceważył nas pracownik polskiego konsulatu i jak okpił w świetle prawa ubezpieczyciel, u którego wielokrotnie kupowaliśmy polisy na czas podróży. Podpowiadamy, gdzie szukać i co sprawdzać w polisach, zanim wydacie pieniądze na ubezpieczenie, którego wartość może się okazać równa rolce papieru toaletowego.

Jak zorganizować podróż do Włoch samochodem?

W poradniku znajdziecie wszelakie informacje, począwszy od takich, które pomogą podjąć decyzję, czy Włochy samochodem to w ogóle dobre rozwiązanie akurat dla Was. Dokładnie omawiam, jakie aspekty należy wziąć pod rozwagę decydując się na taką wyprawę. Następnie Artur podpowiada, jak przygotować samochód do trasy. Zdradzamy nasze wypracowane metodą prób i błędów patenty na organizację podróży, analizujemy kilka popularnych tras wiodących z różnych części Polski do Włoch. To dopiero początek. Przez ponad dziesięć lat podróżowaliśmy bardzo dużo i w różnych wariantach. Spaliśmy w luksusowych hotelach, skromnych pensjonatach, na campingach i w samochodzie na dziko. Jeździliśmy z psem i bez psa, z bagażnikiem dachowym i bez bagażnika, samochodem na benzynę i LPG oraz dieslem, na tygodniowe wypady i ponad trzydziestodniowe wyprawy. Opowiadamy o naszych doświadczeniach oraz sytuacjach, które nie raz napędziły nam strachu czy podniosły ciśnienie. W poradniku znajdziecie dokładnie instrukcje, jak korzystać z infrastruktury na włoskich drogach, jak i gdzie rozpoznać fotoradary i urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości, na co uważać poruszając się po odcinkach dróg będących w przebudowie i dlaczego we Włoszech trzeba na to szczególnie zwracać uwagę. Przedstawiamy krok po kroku, jak radzić sobie na samoobsługowych bramkach autostradowych, także w nietypowych sytuacjach, gdzie płacić mandaty, jak korzystać z parkomatów w miastach, na jakie zachowania Włochów za kółkiem szczególnie uważać. Szeroko omawiamy kwestie tankowania paliwa, które we Włoszech ma bardzo dużo różnych – nieznanych w Polsce – obliczy.

Czy „Samochodem po Italii” jest poradnikiem dla Ciebie?

Jeśli masz przed sobą pierwsze wyzwanie pod hasłem „Włochy samochodem”, to koniecznie powinieneś przeczytać ten poradnik, przynajmniej raz. Jeśli masz już jakieś doświadczenie, ale niewielkie, albo jeździłeś tylko po północnych regionach, a wybierasz się na południe Włoch – na pewno się przyda. Jeśli masz duże doświadczenie i odwiedzasz Włochy samochodem równie często – a nawet częściej – niż my, to nie będę Cię namawiać, choć z pewnością parę ciekawostek byś znalazł. Poradnik ten z pewnością pomoże oszczędzić niejednego błędu i stresu – a może i kilkuset euro mandatu – szczególnie osobom mającym małe doświadczenie w podróżowaniu samochodem po Włoszech, a na pewno jest kopalnią wiedzy dla początkujących. „Samochodem po Italii” jest jedynym tego typu poradnikiem w Polsce, autorskim pomysłem, zrealizowanym od początku do końca według własnego projektu, obszernym i kompleksowo omawiającym temat. Wszystkie informacje znajdziecie tutaj w jednym miejscu, bez konieczności szukania w internecie. Jednak pomysł i doświadczenie w jeździe po włoskich drogach to nie jedyny atut książki. Oboje z Arturem jesteśmy z wykształcenia inżynierami budownictwa drogowo – mostowego z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy zawodowej, dlatego zawsze przyglądaliśmy się włoskim drogom, urządzeniom im towarzyszącym i oznakowaniu bardzo dokładnie.

Wszystkie informacje w Waszych smartfonach, tabletach i laptopach

Pomijając kwestie samych tematów poruszanych w książce, ma ona jeszcze inne zalety. Wiem, że nie wszyscy rozumiecie, czym jest ten wymysł współczesnych czasów zwany e-bookiem, dlatego poniżej przedstawiam Wam kilka zalet takiego rozwiązania, o których być może nie wiecie:

 • E-book to taka sama książka jak ta, którą kupujecie w księgarni, przy czym zamiast na papierze dostępna jest w formie pliku elektronicznego. Można ją przeczytać na komputerze, smartfonie i tablecie. Dostęp do informacji jest natychmiastowy, nie musicie czekać na kuriera czy listonosza, nie płacicie dodatkowo za przesyłkę;
 • Informacje zawarte w poradniku zawsze są pod ręką, wystarczy otworzyć jedno z urządzeń elektronicznych i już! Nie potrzebujecie dodatkowego miejsca w bagażu;
 • Aby czytać e-booka potrzebna jest tylko naładowana bateria, bądź prąd w urządzeniu, z którego korzystacie;
 • Nie musicie mieć zainstalowanych żadnych dodatkowych programów i aplikacji, by odczytać e-booka wystarczy standardowa przeglądarka plików PDF;
 • Nie musicie mieć internetu! O ile pobierzecie książkę wcześniej, to jej otwarcie i poszukanie informacji potrzebnych dla odwiedzających Włochy samochodem nie wymaga dostępu do sieci internetowej.
 • E-book to produkt ekologiczny, gdyż nie wymaga zużycia m.in. papieru;
 • Ten poradnik nie jest planowany do sprzedaży w formie tradycyjnej, drukowanej. Ale plik PDF – jeden z trzech formatów, w jakich otrzymacie książkę – możecie wydrukować samodzielnie na własne potrzeby, nawet na domowej drukarce. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem e-booka nie możecie odsprzedawać ani rozsyłać znajomym czy udostępniać w inny sposób.

Blogowy sklep internetowy. Tutaj możecie kupić e-book – klik!

Kupując naszą książkę otrzymacie e-mail, w którym znajdują się trzy linki do pobrania poradnika w trzech wersjach:

 • format PDF z pełną grafiką, który możecie wydrukować na własne potrzeby. Jest to podstawowy format książki;
 • format EPUB z ograniczoną grafiką, który dostosowuje się do urządzeń moblilnych, takich jak smartfony i tablety, a rozmiar czcionki wybieracie powiększając lub pomniejszając ją według własnego uznania;
 • format MOBI bez elementów graficznych, dostosowany do czytników elektronicznych Kindle. MOBI oraz EPUB są formatami dodatkowymi.

Produktem jest książka jako całość. Nie ma możliwości kupienia tylko jednego z wymienionych wyżej formatów.

Jak przejść do sklepu? Na przykład klikając w poniższą grafikę. Znajduje się ona również na stronie głównej bloga, natomiast w pasku menu znajdziesz przycisk „sklep”.

Nie tylko dla odwiedzających Włochy samochodem

Książka podzielona jest na pięć działów:

 • „Przed podróżą”
 • „Podróżowanie własnym samochodem”
 • „Podróżowanie wypożyczonym samochodem”
 • „Porady praktyczne”
 • „Historie z życia wzięte”

Pierwszy i ostatni to działy, które nie mają ścisłego związku z samochodem i mogą okazać się ciekawe również dla podróżujących samolotem. Osoby, które lubią czytać moje teksty na blogu, nie tyle dla informacji w nich zawartych, co dla samego czytania o Italii, poszukiwania ciekawostek bądź zwyczajnie dobrej zabawy, tudzież chcące się po raz kolejny zdziwić i przekonać, że Italia nigdy nie przestaje zaskakiwać, zachęcam do lektury „Historii z życia wziętych”. Bo – jak wiadomo – najlepsze historie pisze życie. Siedem opowiadań, które stworzyłam podczas prac nad poradnikiem to przygody, których wcześniej nie opisywałam na blogu.

fragment spisu treści w podstawowej wersji pdf poradnika

„Samochodem po Italii” krok po kroku. Jak powstawał poradnik?

Książka, którą dziś Wam proponuję, zaczęła powstawać małymi krokami już w 2017 roku. Wtedy narodził się pomysł, by Włochy samochodem opisać z perspektywy kierowcy i użytkownika dróg. Zaczęliśmy fotografować włoskie drogi, urządzenia im towarzyszące, podejmować nowe wyzwania tylko po to, by zdobyć kolejne doświadczenia i materiały. Artur rozpoczął pisanie swojej części małymi fragmentami już ponad rok temu. Po drodze napotykaliśmy różne problemy, z których największym był brak czasu. Na ostatniej prostej – w 2019 roku – zmierzyliśmy się z chorobą Artura, jego kilkoma pobytami w szpitalu i operacjami. Książka była wtedy w zasadzie skończona z naszej strony, ale pozostały kwestie ostatnich poprawek i zlecenia redakcji, korekty, składu, łamania i konwersji na pliki EPUB i MOBI. Premiera planowana początkowo na koniec lutego opóźniła się. W międzyczasie powstawał blogowy sklep internetowy. Pewnie zastanawiacie się, z jakiego wydawnictwa skorzystałam. Otóż Kochani – z własnego. Założyłam własne wydawnictwo, które będzie wydawać i sprzedawać moje książki. E-book jest w 100% produktem polskim, powstałym w Polsce przy udziale polskich specjalistów. Ja również mieszkam, pracuję i płacę podatki w Polsce.

Prośba do tych, którzy kupią e-booka

Kochani! Mam do Was wielką prośbę. Jeśli zauważycie, że cały e-book bądź jego fragmenty są rozpowszechniane w internecie, w tym w grupach na Facebooku, bądź informacje w nim zawarte przepisywane są przez blogerów lub portale, dajcie mi proszę znać. O e-bookach panuje mylne przekonanie, że można je napisać na kolanie w kilka dni, a następnie – za darmo – zamienić plik word na pdf i już jest, niewiele pracy, żadne koszty. Owszem, sporo opracowań robionych w taki sposób udostępnianych jest w internecie w celu pozyskania subskrybentów listy mailingowej. „Zapisz się i pobierz darmowy e-book!”. Moja książka nie należy do takowych. Prace nad nią trwały wiele miesięcy, a oprócz mojej i Artura pracy zobaczycie także efekty działań kilku specjalistów. Poniosłam również spore koszty. Dlatego bardzo proszę, informujcie mnie o wszelkich przypadkach nieuczciwości. Wy też nie chcielibyście, aby Waszą pracę kradziono lub korzystano z niej bez zapłaty wynagrodzenia. Jedynym miejscem, gdzie można nabyć legalnie tego e-booka jest blogowy sklep internetowy.

14 komentarzy do “Włochy samochodem. Kompleksowy poradnik o podróżowaniu autem do Włoch oraz po Włoszech”

 1. Dzień dobry, mam pytanie odnośnie wypożyczenia samochodu w Katanii, akurat tam mamy za miesiąc lot i nie wiem zupełnie skąd wypożyczyć auto biorac pod uwage fakt , ze poleca Pani wypożyczalnie która jest z Trapanii (licza 160 euro za dojazd czyli całkiem sporo 🙁 ). Bardzo proszę o poradę , pozdrawiam!

  1. Dzień dobry,
   Polecam wypożyczalnię z Trapani, gdyż korzystałam z niej, jest przeze mnie sprawdzona. Nie znam wypożyczalni w Katanii, która działałaby na podobnych zasadach, bez depozytu i karty kredytowej. Z wypożyczalni klasycznych, sieciowych, mogę polecić Maggiore, korzystałam z niej kilka lat temu wypożyczając samochód w Palermo oraz w Rzymie.
   Pozdrawiam serdecznie

  2. Witam , w Trapani zawsze korzystaliśmy z lokalnej wypożyczalni bez karty za pośrednictwem „Easy Trapani” i było wszystko ok , w zeszłym roku szukałem podobnej w Palermo i znalazłem naprawdę fajną ofertę w „Autonoleggioone” . Korzystałem z ich usług wypozyczając auto na 7 dni w Palermo , ale mają również oddział w Katani.

 2. Witam ponownie , sprawdzalem przypadkowo wypożyczalnie i zobaczyłem opinie „autonoleggioone” w Katanii ….to masakra , zresztą widzę że ostatnie opinie w Palermo też same negatywy , chyba sam bym nie skorzystał.
  Tak więc nie , już nie polecam !

 3. „Ponad dziesięć lat podróżowania autem, prawie 55 tys. kilometrów w drodze do oraz z Włoch”, Sycylia, Toskania- takie artykuły i poradniki mogła napisać tylko osoba zakochana we Włoszech. Na pewno piękny kraj, cudowna słoneczna Italia i dobre miejsce do zaplanowania wycieczki. Osobom odwiedzającym informacje od kogoś dobrze znającego miejsca warte odwiedzenia na pewno się przydadzą.

 4. Polecam udać się do włoch samochodem średnim gabarytów – np sedan, wybraliśmy się z rodziną dużym busem i faktycznie ciasne uliczki, serpentyny sprawiały, że było dość ciekawie..

 5. DZIEŃ dobry,

  Proszę o pomoc . Czy mając stary samochód diesel z normą 3 nie mam szans na podróż do Włoch do Rzymu.Mamy nocleg w centrum z parkingiem. Czy jest jakaś możliwość.

  1. Dzień dobry,
   Szansa jest, ale proszę napisać do miejsca noclegowego, aby potwierdzili, czy nie wprowadzone ostatnio w ich okolicy jakiś ograniczeń.
   Pozdrawiam!

 6. Dzień dobry
  Pod koniec stycznia wybieramy się do Bari (pierwszy raz ) proszę polecić najlepszy środek lokomocji ; transport publiczny czy wypożyczyć auto ( jaka wypożyczalnia najlepsza:) nie mamy zielonego pojęcia jak się do tego zabrać o co chodzi z tą karta kredytowa przy wypożyczeniu czy odrazu pobierają depozyt?) dodam ze będziemy późnym wieczorem lot tak po godz. 20

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close