Mercato di Rialto to takie miejsce na mapie Wenecji, które powinien odwiedzić każdy, kto chce zobaczyć tysiącletnią tradycję miasta oraz poczuć atmosferę codziennego, normalnego życia mieszkańców. Tutaj historia miesza się ze współczesnością, a na zakupy przychodzą zarówno gospodynie domowe jak i szefowie kuchni dobrych restauracji. Co i kiedy można kupić na weneckim bazarze? Zapraszam Was po inspirację do planowania podróży, kupowania i samodzielnego gotowania.
Historyczny bazar w Wenecji
Na zachodnim brzegu Canal Grande, w dzielnicy San Polo, tuż obok słynnego mostu Rialto od niemal tysiąca lat rozkłada się targ. Wcześnie rano barki przywożą świeże towary, wśród których królują lokalne specjały, takie jak czerwona endywia z Treviso czy ryby i owoce morza poławiane na lagunie. Asortyment zależy w dużej mierze od sezonu. Stragany kuszą kolorami i różnorodnością, mieszkańcy przebierają wśród okazów, a wtajemniczeni turyści obserwują te rytuały i robią zdjęcia. Najlepiej zajrzeć tutaj z samego rana. Jak się dostać na Mercato di Rialto? Można złapać vaporetto płynące przez Canal Grande i wysiąść na przystanku Rialto Mercato. To nie ten sam przystanek co Rialto, a jeden dalej w kierunku dworca kolejowego. Można też oczywiście przyjść pieszo i bardzo polecam Wam taki poranny spacer ulicami Wenecji, fantastyczne doświadczenie!
Co można kupić na Mercato di Rialto?
Przede wszystkim ryby i owoce morza z Laguny Weneckiej i okolic, ale nie tylko. Nie brakuje straganów oferujących świeże warzywa i owoce, w tym częściowo przygotowane do dalszej obróbki, jak np. obrane karczochy, co za odpowiednio wyższą cenę oszczędza klientowi dość czasochłonnej i uciążliwej czynności. Podobnie ryby można kupić zarówno całe, jak i filety czy pojedyncze plastry, gotowe do przyprawienia i wrzucenia na patelnię. Stragany z zieleniną oferują także zioła, w tym bardzo fajnie paczkowane w niewielkie tutki kompozycje przypraw, kawałki suszonych papryczek chili i wiele więcej. Ja na przykład kupiłam do domu pikantne suszone papryczki i mieszanki przypraw. Jak to wychodzi cenowo? Trzy takie tutki za 8 euro – tyle płaciłam w październiku 2021 r. Można miksować rodzaje.
Gdzie zjeść w pobliżu Mercato di Rialto?
Przy Mercato di Rialto można świetnie zjeść, także rano, i wcale nie mam tutaj na myśli słodkich rogalików, a weneckie cicchetti, w tym kultowe z dorszem. W pobliżu znajdziecie trzy świetne bary bacari, przy czym jeden na miejscu przy samym bazarze, a dwa kawałek dalej pośród ulic dzielnicy San Polo. Jeszcze dalej są kolejne dwa dobre lokale, w tym jeden, który uznałam za naprawdę wyjątkowy. Wszystkie znajdziecie opisane i pokazane na zdjęciach oraz mapie w kulinarnym przewodniku „Gdzie zjeść w Wenecji?”.
WENECJA – jak zorganizować podróż, co zobaczyć, co warto wiedzieć? Przewodnik
Dni i godziny otwarcia Mercato di Rialto
Bazar rybny
Stragany z rybami i owocami morza są otwarte od wtorku do soboty w godzinach od 7:30 do 12:00
Bazar warzywno-owocowy
Stragany z warzywami i owocami czynne są od poniedziałku do soboty od 7:30 do 13:30.
Zamieszkać w apartamencie i gotować samodzielnie?
Mercato di Rialto to miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy szukający autentycznej Wenecji i chcący podejrzeć codzienne życie mieszkańców, ale nie tylko. Jest to doskonała propozycja dla tych, którzy chcą postawić na zakwaterowanie w apartamencie z kuchnią i samodzielnie gotować. Co warto wiedzieć na temat lokalizacji noclegu? Zajrzyjcie do postu „Gdzie spać w Wenecji? Dlaczego warto w centrum?”. Opowiadam tam o swoich doświadczeniach i pomysłach na przyszłą podróż do Wenecji.
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Dzięki za ten artykuł, jak i za przewodnik po korzystaniu z vaporetto! Bardzo pomocne! Ruszam za 2 tygodnie do Wenecji i robię przygotowania.