Manerba del Garda – punkt widokowy Rocca di Manerba, plaża Pisenze i Porto Torchio

Manerba del Garda - punkt widokowy Rocca di Manerba, plaża Pisenze i Porto Torchio

Manerba del Garda to wspaniałe miejsce w południowo-zachodniej części największego jeziora Italii, w którym cała rodzina może spędzić dzień ciekawie i różnorodnie. W programie fantastyczny punkt widokowy wraz z wykopaliskami archeologicznymi, dostępny bezpłatnie po niewielkim, łatwym podejściu. Następnie relaks na jednej z trzech plaż, a na koniec lody, aperitivo lub lekka kolacja o zachodzie słońca nad brzegiem jeziora w barze, obok którego w parku znajduje się mały plac zabaw dla dzieci. Dacie się skusić? Zapraszam!

Punkt widokowy Rocca di Manerba

Największą spośród naturalnych atrakcji tej części jeziora jest bez wątpienia Riserva Naturale Orientata della Rocca e del Sasso. Teren parku przyrodniczego obejmuje około 116 ha lądu oraz około 86 ha powierzchni jeziora. Wyznaczono tutaj kilka szlaków pieszych, których szczegółowy przebieg znajdziecie na tablicy umieszczonej na parkingu (zdjęcie poniżej). Zieloną grubą linią zaznaczono granice parku, w obrębie którego znajdują się także gaje oliwne, pola uprawne i winnice, a na wodzie m.in. mała wysepka San Biagio i kilka okolicznych skał. Jeśli uważnie się przyjrzycie fotografii przedstawiającej widok w kierunku południowym, to zauważycie dobrze nań widoczne Sirmione, a dokładnie jego szerszą część najbardziej wysuniętą w głąb jeziora.

Jednak zdecydowanie najpopularniejszym celem odwiedzin w parku są ruiny twierdzy – Rocca di Manerba – położone na szczycie niewielkiej góry. Tuż przy krawędzi przepaści od strony jeziora wbity jest duży, stalowy krzyż. To właśnie spod niego roztaczają się najpiękniejsze widoki. Oprócz ruin twierdzy warto też zwrócić uwagę na bardzo dobrze zachowane fundamenty kościoła. Jako ciekawostkę dodam, że na pobliskich trawnikach w cieniu drzew ludzie rozkładali koce i piknikowali. Wstęp na Rocca di Manerba jest bezpłatny, można też przyjść z psem.

Na poniższej mapie zaznaczyłam parking na terenie parku, z którego podejście do ruin zajmuje nie więcej, niż 10 minut. Uważajcie na ostatni odcinek drogi prowadzącej na parking, jest bardzo wąska.

Piękna plaża Pisenze w Manerba del Garda

Licząca około 500 m długości Pisenze jest jedną z najpiękniejszych plaż nad jeziorem Garda spośród wszystkich, które do tej pory widziałam. Wyróżnia ją przede wszystkim bardzo malownicze położenie pomiędzy Rocca di Manerba, a półwyspem, na końcu którego znajduje się mała wysepka – Isola di San Biagio. Plaża jest kamienista i wąska, ale niezbyt zatłoczona. Konieczne są buty do wodnych kąpieli, a także leżak lub coś miękkiego, na czym można się położyć. Lokalizację najbliższego parkingu (w 2021 r. 1 euro za godzinę, 7 euro za cały dzień) zaznaczyłam na mapie poniżej. W godzinach popołudniowych fragmenty plaży – szczególnie od strony Rocca di Manerba – znajdują się w cieniu. Ja tutaj jeszcze wrócę!

pierwsza papierowa książka

Plaża Gardiola w Manerba del Garda

Gardiola jest plażą mniej urokliwą niż Pisenze, ale za to oferuje kilka pomostów pozwalających wskoczyć od razu na nieco głębszą wodę. Ponadto jest tutaj pas trawy idealny do rozłożenia ręcznika, będący alternatywą dla twardych kamieni. Na mapie zamieszczonej poniżej zaznaczyłam lokalizację najbliższego parkingu.

Aperitivo w Porto Torchio

Bar Porto Torchio to miejsce, które odkryliśmy przypadkiem, ale jakże dobrze się złożyło. Rano można tutaj zjeść cornetto i napić się kawy, później serwują także kanapki, bruschetty i desery lodowe. Wieczorem warto usiąść na aperitivo podziwiając przy okazji zachód słońca, jeśli dzień będzie pogodny. Nam niestety nie było to dane, gdyż gęste chmury popsuły nieco widoki w końcówce tego pięknego dnia. Pyszny i wielki aperol spritz wraz ze słonymi przekąskami kosztował 6 euro za osobę, co jak na ceny nad Gardą nie jest dużo. Bar oferuje stoliki na świeżym powietrzu, z których część ustawiona jest tuż nad brzegiem jeziora.

Niewielki plac zabaw dla dzieci zlokalizowany jest z drugiej strony przystani, w parku Lido di Manerba.

Tuż obok portu znajduje się kolejna plaża, dość sporych rozmiarów, choć w mojej ocenie mniej ciekawa, niż dwie poprzednie. Za to jest na niej wydzielony fragment dla turystów z psami, zaznaczyłam go na mapie poniżej.

Z kolei za psią plażą zaczyna się długa plaża Nasimi z pomostami, ale na razie nie mogę wiele na jej temat powiedzieć, gdyż tam jeszcze nie dotarłam. Oprócz dużego wyboru plaż południowo-zachodnia Garda oferuje także bardzo bogatą ofertę zakwaterowania na campingach. Chyba w żadnej innej części jeziora nie ma ich tak wielu, jak pomiędzy Salo, a Desenzano del Garda. Jedno jest pewne: do Manerba del Garda na pewno wrócę i postawię na nocleg okolicy, gdyż ta część jeziora bardzo przypadła mi do gustu.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close