Portovenere (Port Wenus) – romantyczny zachód słońca na krańcach Ligurii

Portovenere - romantyczny zachód słońca na krańcach Ligurii

Portovenere jest małym miasteczkiem malowniczo położonym na wschodnich krańcach Ligurii, na terenie Parku Narodowego Cinque Terre, choć poza słynną piątką. Szczególnie pięknie jest tutaj wczesnym wieczorem, gdy chylące się ku zachodowi słońce oświetla ciepłymi promieniami kościół wzniesiony na skalistym cyplu. Tam – z punktu widokowego – można podziwiać w pełnej krasie ognistą kulę tonącą w morzu.

Zatoka Poetów w Ligurii

Portovenere zamyka od zachodu Zatokę Poetów, będącą najbardziej na wschód wysuniętą częścią Ligurii. Tam właśnie znajduje się La Spezia, największe miasto tej części regionu, które jest najczęściej wybieranym punktem początkowym oraz końcowym jednodniowych wycieczek po Cinque Terre. Po wschodniej stronie zatoki można zobaczyć urokliwe miasteczka Lerici i Tellaro, dalej jest już granica z Toskanią, a kawałek za nią przepiękny, średniowieczny zamek, w którym można nocować. Natomiast na zachodnim krańcu zatoki jest właśnie Portovenere, zazwyczaj pomijane przez jednodniowych turystów przybywających zobaczyć słynne pięć kolorowych wiosek. Tymczasem jest tutaj równie pięknie.

Portovenere w Parku Narodowym Cinque Terre

Portovenere - romantyczny zachód słońca na krańcu Ligurii

W 1997 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano część Riviera di Levante – wybrzeża Ligurii ciągnącego się na wschód od Genui – a dokładnie obszar obejmujący Cinque Terre, miasteczko Portovenere oraz trzy wyspy znajdujące się obok: Palmaria, Tino i Tinetto. Powstał również Park Narodowy Cinque Terre oraz Morski Obszar Chroniony Cinque Terre. Tym samym uznano, że Portovenere jest równie cenne i wymagające ochrony, jak Pięć Krain.

Kolorowe kamienice w Portovenere

Portovenere - romantyczny zachód słońca na krańcu Ligurii

Wzdłuż promenady ciągnącej się nad brzegiem morza zachwycają typowe dla Ligurii genueńskie domy, budowane jeden obok drugiego, wąskie i wysokie, a do tego kolorowe. Tradycja malowania elewacji wyrazistymi, odróżniającymi się od sąsiada kolorami jest długa i charakterystyczna dla różnych części Włoch. Znanymi przykładami są choćby Burano, obłędnie kolorowe wyspy koło Wenecji, a także Marina di Corricella na położonej koło Neapolu wyspie Procida. Kolory te miały pomagać rybakom powracać do swoich domów w okresie złej pogody. Dziś przyciągają jak magnes turystów, którzy chętnie wynajmują pokoje i ucztują w urządzonych na parterze tychże domów barach oraz restauracjach.

druga papierowa książka

Portovenere - romantyczny zachód słońca na krańcu Ligurii

Portovenere - romantyczny zachód słońca na krańcu Ligurii

Castello Doria w Portovenere

Portovenere - romantyczny zachód słońca na krańcu Ligurii

Ponad kolorowymi kamienicami, w górnej części miasteczka znajduje się zamek Doria, wybudowany w średniowieczu na zlecenie Republiki Genueńskiej. Pełnił on funkcje militarne, dziś jest atrakcją Portovenere i jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w tej części wybrzeża. Zamek otwarty jest w godzinach 10:00 – 18:00, wstęp kosztuje 5 euro.

Kościół San Pietro w Portovenere

Portovenere - romantyczny zachód słońca na krańcu Ligurii

Stary, surowy w formie kościół San Pietro wzniesiono w stylu romańskim na pozostałościach rzymskiej świątyni poświęconej Wenus, na samym końcu skalistego cypla, obmywanego z trzech stron przez morskie fale. Elewacja z ciemnego kamienia, ozdobiona pasami jasnego kamienia przyciąga wzrok nie mniej, niż spektakularne położenie.

Portovenere - romantyczny zachód słońca na krańcu Ligurii

Portovenere - romantyczny zachód słońca na krańcu Ligurii

Bezpłatnie i bez ograniczeń godzinami otwarcia można wchodzić na tarasy widokowe, z których roztaczają się przepiękne panoramy. Najbardziej urzekający jest zachód słońca widoczny pomiędzy kolumnami wspierającymi łukowe sklepienia w lodżi kościoła. Cudowne doświadczenie! Na pewno jeszcze tutaj wrócę, szczególnie, że nie zdążyłam wejść na teren zamku.

Portovenere - romantyczny zachód słońca na krańcu Ligurii

Jak dojechać do Portovenere komunikacją publiczną?

Autobus linii P przewoźnika ATC odjeżdża z La Spezia z przystanku przy dworcu kolejowym lub na Via Domenico Chiodo / Piazza Domenico Chiodo co pół godziny, przejazd trwa 40 minut. W sezonie można też dopłynąć łodzią.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close