Bagni di Petriolo – darmowe gorące źródło 30 km od Sieny. Toskania

Bagni di Petriolo - darmowe gorące źródło 30 km od Sieny. Toskania

Bagni di Petriolo, jedno z najlepszych gorących źródeł w Toskanii, położone jest dogodnie przy drodze szybkiego ruchu zaledwie 30 km od Sieny, przez co łatwo tutaj dojechać. Gorąca woda spływa do rzeki przelewając się uprzednio przez wanny i sadzawki, w których można zażyć przyjemnej i relaksującej kąpieli, nawet w chłodne dni.

Woda termalna w Bagni di Petriolo

Wieki temu swoje dolegliwości mieli leczyli tutaj m.in. Medyceusze, Gonzagowie i dygnitarze kościelni wraz z papieżem Piusem II, pomysłodawcą i zleceniodawcą rozbudowy miasteczka Pienza, renesansowej perły Toskanii. Woda w Bagni di Petriolo ma temperaturę ok. + 43 stopni w miejscu wypływu oraz ok. +37 stopni w sadzawkach, przy czym w sadzawkach położonych wyżej jest to ok. +40 stopni, a w tych wygrodzonych w rzece parę stopni mniej. Woda w tych termach jest naprawę ciepła i nawet w chłodny dzień można się przyjemnie zrelaksować.

Jak dojechać do Bagni di Petriolo?

Spośród wszystkich pięciu gorących źródeł w Toskanii dostępnych bezpłatnie, Bagni di Petriolo są najłatwiej dostępne, jeśli chcemy dotrzeć ze Sieny lub okolic Florencji. Wszystkie inne źródła wymagają jazdy krętymi drogami Maremmy czy Val d’Orcia, podczas gdy Bagni di Petriolo znajdują się kawałek od zjazdu z drogi ekspresowej SS223 Siena – Grosseto. Wystarczy pół godziny, by dojechać tutaj z przedmieść Sieny.

Co z parkowaniem samochodu?

Z parkowaniem może być problem w sezonie. Mały gruntowy parking pod płotem zarezerwowany jest dla gości sąsiedniego ośrodka Terme di Petriolo. Odwiedzający bezpłatne sadzawki przy rzece muszą zadowolić się parkowaniem wzdłuż drogi, co nie będzie łatwe przy dużej ilości chętnych. Dlatego w sezonie radzę Wam unikać odwiedzin w weekendy.

Czy warto odwiedzić Bagni di Petriolo?

Zdecydowanie tak! Gdy po raz pierwszy pisałam o Bagni di Petriolo umieściłam te źródła tuż za Bagni San Filippo jako moje ulubione. Zdanie podtrzymuję, choć Bagni San Filippo tym razem trochę mnie rozczarowały, natomiast w Bagni di Petriolo podobało się nam obojgu jeszcze bardziej, niż poprzednio. Pamiętam, że za pierwszym razem intensywny zapach siarkowodoru był trudny do wytrzymania, szczególnie na początku, a teraz woń źródła była słabo wyczuwalna. Skąd ta zmiana? Nie mam pojęcia, ale na pewno jest to zmiana na plus dla osób wrażliwych na przykre zapachy.

pierwsza papierowa książka

Propozycja dla bardziej wymagających

Kto chciałby skorzystać z relaksu w tych wodach termalnych, ale nie chce siedzieć w sadzawkach w lesie, tego z pewnością zainteresuje fakt, że obok znajduje się ośrodek, do którego można przyjechać na jeden dzień czy pół dnia, kupić bilet wstępu i moczyć się w basenie pełnym ciepłej wody. Ośrodek otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:30 oraz w weekendy i święta od 9:00 do 19:30. Całodniowa wejściówka to koszt od 11 euro w tygodniu do 14 euro w weekendy. Wstępy popołudniami (od 15:00 do zamknięcia) to koszt od 9 euro w tygodniu do 11 euro w weekendy. Natomiast osobom zainteresowanym zatrzymaniem się na dłużej w Petriolo i korzystaniem z wód termalnych w luksusowych warunkach polecam bardzo elegancki, czterogwiazdkowy hotel ze SPA. Jednym słowem każdy miłośnik gorących źródeł znajdzie w Petriolo coś odpowiedniego dla siebie.

Inne gorące źródła w Toskanii

Gdzie jeszcze szukać gorących sadzawek geotermalnych? Tutaj znajdziecie cztery inne źródła w różnych zakątkach Toskanii.

Gorące źródła w Toskanii – darmowe termy w pięciu miejscach

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

2 komentarze do “Bagni di Petriolo – darmowe gorące źródło 30 km od Sieny. Toskania”

  1. Czy z jakichś źródeł da się obejrzeć zachód słońca ? Gdzie polecasz oglądanie zachodów w Toskanii? Dziękuję Ewelina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close