Tydzień w Trapani. Zachodnia Sycylia dla koneserów – 8 dni

Trapani zachodnia Sycylia dla koneserów

„Natalio, czy można z Tobą pojechać do Włoch? Razem zwiedzać, spędzić czas?” Wiele takich pytań otrzymywałam przez ostatnie lata i do niedawna zawsze odpowiadałam, że nie. Bo rzeczywiście takiej możliwości nie było – do tej pory. Jest mi bardzo miło poinformować Was, że w drugiej połowie września będę towarzyszyć grupie osób zainteresowanych poznawaniem najpiękniejszych zakątków zachodniej Sycylii według mojego autorskiego programu podróży, który opracowałam wraz z lokalną agencją turystyczną z Trapani. Do udziału w wydarzeniu „Zachodnia Sycylia dla koneserów” zapraszam osoby chcące poznać prawdziwą Sycylię, jej kuchnię, tradycje i zwyczaje. Liczba miejsc jest ograniczona, wszystkie szczegóły oraz program dostępne są w tekście.

Pakiet wycieczek po zachodniej Sycylii 18-25 września

Dlaczego w ogóle jest to pakiet wycieczek, a nie wycieczka? Już Wam tłumaczę. Pomysł narodził się, gdy byłam w kwietniu w Trapani i od tamtej pory program oraz jego szczegóły były dopracowywane, a koszty liczone. Długo zastanawiałam się, jak to najlepiej zaplanować, by dać równe szanse na uczestnictwo osobom mieszkającym w różnych częściach Polski, a także chcącym na Sycylię wybrać się na dłużej, niż tydzień, lub też takim, które w tym terminie będą przebywać w Trapani, a noclegi mają już zarezerwowane. Dlatego powstał plan zakładający, że każdy dotrze na Sycylię we własnym zakresie, a noclegi nie będą narzucone, tylko zaproponowane. Wraz z Olą Carollo z Turismo Trapani opracowałyśmy pakiet atrakcji, dostosowany do połączeń lotniczych Wrocław – Palermo i Bergamo – Trapani i taki pakiet dziś Wam przedstawiam w imieniu włoskiego partnera. Uprzedzam pytania – nie ma możliwości kupienia tylko części pakietu, poszczególnych dni. Co jest w pakiecie? Obie wraz z Olą będziemy towarzyszyć uczestnikom każdego dnia we wszystkich punktach programu. Będziemy wspólnie prowadzić rozmowy o Sycylii, o lokalnych zwyczajach, zaglądać w miejsca mało znane, spacerować, pić kawę i wino, jadać specjały lokalnej kuchni, która bazuje na rybach i owocach morza. Dolecieć do Palermo lub Trapani możecie wcześniej, niż rozpoczynają się wycieczki, wrócić później, niż się kończą, a także przylecieć w inne miejsce lub pokombinować lot z przesiadką. O to właśnie chodziło. Osoby, które zdecydują się przylecieć 18 września z Wrocławia do Palermo lub z Bergamo do Trapani, a także te, które 25 września będą wylatywać z Palermo do Wrocławia lub z Trapani do Bergamo, mają zapewnione w pakiecie transfery lotniskowe. Osoby, które będą przebywać już na Sycylii i zechcą się przyłączyć muszą dotrzeć do Trapani lub na lotnisko w Palermo, natomiast kontynuujące podróż po zakończeniu pakietu mogą to zrobić z Trapani bądź z lotniska w Palermo.

⇒ Organizatorem głównym wycieczek w ramach pakietu „Zachodnia Sycylia dla koneserów” jest biuro podróży Manita srl, Via Giacomo Montalto, Trapani ⇐

⇒ Dystrybutorem pakietu wycieczek „Zachodnia Sycylia dla koneserów” jest Trapani Easy srls, Via Badia Nuova 3, Trapani. Informacje szczegółowe otrzymacie pod adresem mailowym info@turismotrapani.com ⇐

Dla kogo jest ten pakiet?

Jest to propozycja dla Ciebie, jeśli:

 • lubisz aktywny wypoczynek
 • marzysz o poznaniu prawdziwej Sycylii,
 • uwielbiasz morze i rejsy po morzu
 • chciałbyś zwiedzić nie tylko popularne miejsca, ale również takie, o których większość przewodników nawet nie wspomina,
 • chciałbyś jeść wyłącznie lokalne produkty, smakować lokalną kuchnię oraz wino,
 • chciałbyś spożywać posiłki w restauracjach, w których większość klientów stanowi lokalna ludność
 • chciałbyś poznać lokalne zwyczaje kulinarne oraz to, czego absolutnie nie wypada
 • chciałbyś spędzić czas w towarzystwie innych pasjonatów Włoch
 • chciałbyś rozmawiać o Sycylii, dowiedzieć się wielu ciekawostek
 • chciałbyś poznać lokalne zwyczaje, normalne życie mieszkańców i ich samych
 • chciałbyś zobaczyć sycylijską wieś i pojechać na wycieczkę po lesie na grzbiecie osła
 • chciałbyś zobaczyć małe wyspy położone koło Sycylii
 • zamiast leżeć na plaży wolisz odkrywać nowe miejsca.

Dla kogo ten pakiet nie jest przeznaczony?

Siedem pełnych dni tylko w jednej z dziewięciu sycylijskich prowincji. A prowincja to mniej więcej odpowiednik polskiego powiatu. Jesteś gotowy poświęcić tydzień urlopu, by spędzić siedem dni zwiedzając fragment Sycylii równy powierzchni jednego dużego powiatu? Wielu planujących wyjazd na Sycylię zamierza w tym czasie zwiedzić całą wyspę i „zaliczać” najważniejsze pozycje z przewodników. Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytanie, to jedziemy dalej. Nie decyduj się, jeśli:

 • nie lubisz owoców morza i ryb, które są podstawią kuchni zachodniej Sycylii.
 • nie potrafisz sobie wyobrazić wakacji we Włoszech bez spaghetti carbonara, tagliatelle bolognese, lasagne, pizzy jedzonej na obiad, cappuccino pitego wieczorami i soków do posiłku. Takich rzeczy tutaj się nie zamawia i nie będzie ich w menu. Nie będzie również możliwości zamiany menu rybnego na innego rodzaju posiłki.
 • nie potrafisz sobie wyobrazić wakacji ze wstawaniem wcześnie rano.
 • nie lubisz morza.
 • podróżujesz ekstremalnie tanio. Ta propozycja nie jest ofertą luksusową, ale nie jest również niskobudżetową. Organizator stawia na wysoką jakość oferowanych atrakcji oraz jedzenia i wina, a to jest kosztowne.

Zachodnia Sycylia dla koneserów – informacje ogólne

Termin

18 – 25 września 2019 r. Pakiet dostosowany jest do lotów Ryanair Wrocław – Palermo – Wrocław oraz Bergamo – Trapani – Bergamo.

Maksymalna ilość osób w grupie

22

Minimalny wiek uczestników

16+ (niepełnoletni wyłącznie pod opieką przynajmniej jednego opiekuna prawnego)

Przemieszczanie się po lądzie

Samochody typu van 9-osobowy

Całkowita cena pakietu „Zachodnia Sycylia dla koneserów”

820 euro / osobę

Zadatek (zaliczka bezzwrotna) wynosi 250 euro / osobę. Wpłata zaliczki przelewem jest jednoznaczna z zagwarantowaniem miejsca.

Następnie kwotę 350 euro należy wpłacić do czwartku 12 września.

Pozostałe 220 euro zostanie zebrane od uczestników w dniu przylotu.

Cena obejmuje:

 • Wszystkie przejazdy lądowe i transfery morskie
 • Wyżywienie (2 śniadania według programu, 6 obiadów i lunchów według programu, 6 kolacji według programu, dodatkowe przekąski według programu). Do obiadów i kolacji podawane będą woda oraz wino, a do śniadań kawa, do wyboru – espresso lub cappuccino.
 • Wszystkie atrakcje i wstępy, z wyjątkiem jednego przewidzianego tylko dla chętnych: wycieczki na grzbiecie osła (25 euro / osobę).

Cena nie obejmuje:

 • Dojazdu na miejsce zbiórki na lotnisku w Palermo albo Trapani lub – w przypadku osób podróżujących po Sycylii lub przylatujących na inne lotnisko – dojazdu do centrum Trapani.
 • Ubezpieczenia na czas podróży
 • noclegów
 • śniadań w te dni, w które nie przewiduje ich program
 • jednej kolacji (zgodnie z programem we własnym zakresie)

Noclegi i śniadania

Noclegi każdy uczestnik rezerwuje we własnym zakresie za dodatkową opłatą. Śniadania można zarezerwować, ale można zorganizować samodzielnie, jeśli wybierzecie nocleg w apartamencie z kuchnią. Dla klientów decydujących się na zakup pakietu wycieczek Turismo Trapani przewiduje atrakcyjne ceny zakwaterowania w kilku opcjach do wyboru:

 • apartamenty z aneksem kuchennym od 20 euro / osobę
 • bed & breakfast od 25 euro / osobę
 • hotel 3* od 30 euro / osobę
 • możliwość wykupienia śniadań w formie bufetu w cenie 7 euro / osobę, gdzie oprócz słodkich wypieków będą wędliny, sery i pomidory, a na zamówienie jajecznica i bekon.

Wszystkie informacje pod adresem mailowym info@turismotrapani.com

Zachodnia Sycylia dla koneserów – program szczegółowy

Dzień 1 – Trapani

najpiękniejsze miasteczka miasta i atrakcje sycylii Trapani zachodnia Sycylia dla koneserów

Tego dnia spotykamy się na lotnisku w Palermo (chętni w Trapani), gdzie czekać już będą samochody, które zawiozą nas do centrum Trapani. Wieczorem odbędzie się kolacja zapoznawcza w restauracji w centrum starego miasta w Trapani.

Dzień 2 – Favignana i Levanzo

najpiękniejsze miasteczka miasta i atrakcje sycylii Levanzo Egady zachodnia Sycylia dla koneserów

Wioska rybacka na Levanzo

Około godziny 9:30 łódź czarterowana na wyłączność dla grupy zabierze nas na dwie z trzech Wysp Egadzkich. Najpierw opłyniemy największą z nich – Favignanę, zajrzymy do malowniczych zatok, a w jednej z nich będzie można popływać w morzu. Na pokładzie statku obsługa zaserwuje lunch oraz wino i wodę. Następnie popłyniemy na najmniejszą z wysp archipelagu – Levanzo, gdzie na około godzinę zejdziemy na ląd, by zobaczyć niezwykle malowniczą wioskę rybacką. Łódź wróci do portu w Trapani po godzinie 17, wtedy będzie czas wolny na relaks i przygotowanie do wieczoru. A wieczorem spotkamy się ponownie na biesiadzie sycylijskiej z muzyką na żywo. „Przywitanie z Sycylią” w jednej z najlepszych restauracji w mieście, w menu m.in. ryby, owoce morza, lokalny makaron busiate oraz dużo wina.

Dzień 3 – Trapani i Erice

najpiękniejsze miasteczka miasta i atrakcje sycylii Erice widok zachodnia Sycylia dla koneserów

Panorama z jednego z tarasów widokowych w Erice

Tego dnia najpierw zobaczymy stare miasto w Trapani, udamy się na targ rybny, na ciepły lunch serwowany na szybko na wynos oraz na lampkę doskonałego wina lokalnego. Następnie po krótkim czasie wolnym w zaciszu swoich pokoi wybierzemy się autobusem miejskim oraz kolejką linową na szczyt góry Monte San Giuliano, gdzie znajduje się jedno z najpiękniejszych miasteczek Sycylii – Erice. Sześć lat temu na blogu napisałam, że wizyta w Erice jest jak podróż w czasie do średniowiecza. Pod tym względem nic się nie zmieniło. W Erice będzie możliwość spróbowania lokalnych wyrobów cukierniczych, z których słynie miasteczko. Podziwiając zachód słońca nad Wyspami Egadzkimi zjedziemy kolejką linową na dół do Trapani, a następnie udamy się na kolację, by poznać kolejny z lokalnych specjałów – pizzę z Trapani na grubym cieście.

Dzień 4 – San Vito lo Capo, Rezerwat Zingaro i festiwal kuskusu

San Vito lo Capo zachodnia Sycylia dla koneserów

Tego dnia dość wcześnie rano wyjedziemy do San Vito lo Capo, gdzie będzie czekał na nas katamaran. Popłyniemy wzdłuż wybrzeża na wody Rezerwatu Zingaro, a następnie do niezwykle malowniczej zatoki w Scopello. Na pokładzie łodzi obsługa zaserwuje przekąskę i wino, będzie można popływać w morzu. Po powrocie z rejsu udamy się do restauracji w San Vito lo Capo na obiad, po czym w czasie wolnym będzie możliwość skorzystania z uroków piaszczystej plaży uznawanej za jedną z najpiękniejszych na Sycylii. Wieczorem spotkamy się ponownie, by wziąć udział w festiwalu kuskusu. Tego dnia kolację podczas festiwalu każdy uczestnik zapewnia sobie we własnym zakresie (koszt to około 12 euro za pakiet). Dostępne będą pakiety festiwalowe w różnych wariantach dodatków do kuskusu, stąd decyzja organizatora, by każdy uczestnik sam zdecydował, co chce jeść. Osoby chętne będą mogły zostać w San Vito do późnej nocy, skorzystać z lokalnych imprez oraz koncertów, po czym wrócić transferem do Trapani zapewnionym przez organizatora, pozostali będą mieli możliwość wrócić do Trapani w późnych godzinach wieczornych.

Poniżej na filmie możecie zobaczyć zatokę w Scopello widzianą z pokładu katamaranu.

Dzień 5 – Marettimo

najpiękniejsze miasteczka miasta i atrakcje sycylii Marettimo Egady zachodnia Sycylia dla koneserów

Wioska rybacka na Marettimo

Zachwycająca, niemal dzika wyspa Marettimo będzie naszym celem tego dnia. Rejs wodolotem z Trapani trwa niemal półtorej godziny. Po przypłynięciu na miejsce rozpoczniemy od sycylijskiego śniadania w moim ulubionym barze na wyspie. Spróbujemy ciepłych jeszcze cornetti z kremem pistacjowym, a także granity. Następnie wypłyniemy z lokalnym rybakiem w rejs małą łodzią dookoła wyspy. Odwiedzimy liczne groty i zatoki dostępne tylko od strony morza, w tym na terenie objętym ścisłą ochroną jako obszar kategorii A Rezerwatu Morskiego Wysp Egadzkich. Po powrocie z rejsu udamy się na „biesiadę rybacką”, przy dobrej pogodzie jedzoną nad brzegiem morza. Następnie osoby chętne będą miały okazję skorzystać z unikatowej atrakcji – wycieczki po lasach Marettimo na grzbiecie osła. Liczba miejsc na tą jedyną atrakcję fakultatywną jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Pozostałe osoby będą mogły pójść na spacer i skorzystać z relaksu na plaży, która o tej porze dnia będzie zapewniała cień bez konieczności posiadania parasola.

Marettimo plaża Egady zachodnia Sycylia dla koneserów

Wieczorem wrócimy wodolotem do Trapani, by udać się na kolację. Tym razem zamiast owoców morza szef kuchni zaserwuje degustację różnych gatunków mięsa i wyrobów mięsnych jadanych w tej części Sycylii. Wina jak zwykle nie zabraknie.

Dzień 6 – Segesta, Castellammare del Golfo, Borgo di Scopello

najpiękniejsze miasteczka miasta i atrakcje sycylii Castellammare del Golfo zachodnia Sycylia dla koneserów

Castellammare del Golfo

Po śniadaniu przyjedziemy do Parku Archeologicznego w Segeście, gdzie wraz z przewodnikiem lokalnym (opowieści przewodnika będą tłumaczone na język polski) zwiedzimy starożytną świątynię oraz doskonale zachowany teatr grecki. Później udamy się do Castellammare del Golfo, gdzie zjemy obiad tuż przy brzegu morza, a następnie w czasie wolnym będzie możliwość zwiedzenia starego miasta. Kolejnym miejscem dzisiejszej trasy będzie urokliwa osada Borgo di Scopello. Punktem kulminacyjnym dnia będzie kolacja „pożegnanie lata” na plaży, gdzie podziwiając zachód słońca nad morzem zjemy kolację w stylu apericena (drink oraz jedzenie w formie bufetu).

Dzień 7 – Saliny, degustacja wina w Marsali, miasto duchów Poggioreale

Poggioreale zachodnia Sycylia dla koneserów

Ruiny Poggioreale widziane z lotu ptaka

Ostatni dzień zwiedzania pełen będzie atrakcji związanych z tradycjami oraz historią Prowincji Trapani. Dzień zaczniemy od przejechania Drogą Soli oraz zobaczenia salin – miejsc naturalnego pozyskiwania soli poprzez odparowanie wody morskiej, co jest w tej części Sycylii wielowiekową tradycją. W scenerii hałd soli oraz wiatraków salin Marsali zjemy sycylijskie śniadanie, czyli rogalika z nadzieniem, popitego kawą. Jednak miłośnicy porządnych śniadań nie muszą się martwić, gdyż zaraz później udamy się do jednej z najlepszych winnic Marsali, by przy suto zastawionym słonymi specjałami stole zajadać lokalne specjały, takie jak oliwki, foccacię, caponatę, sałatki, sery i wędliny (będzie to wczesny lunch), degustując jednocześnie kilkanaście gatunków win i trunków z Marsali, w tym kultowe Zibibbo, Grillo oraz Marsalę. Tam też dowiecie się co nieco o historii wina Marsala, będącego najsłynniejszym winem pochodzącym z Sycylii. Następnie przez nieco ponad godzinę będziemy mieli okazję trochę wytrzeźwieć w zaciszu vanów, udając się w kolejną podróż w czasie, do miasta duchów Poggioreale. Zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1968 roku miasto, opłotowane i schowane za wysoką bramą, jest dostępne dla zwiedzających wyłącznie w towarzystwie i pod nadzorem kustosza. Kustosz podczas trwającego ponad dwie godziny spaceru po ruinach opowie historię miasta, tragicznego dnia zniszczenia oraz dramatu mieszkańców zmuszonych opuścić swoje domy na zawsze. Opowieści kustosza będą tłumaczone na język polski. Następnie zwiedzimy muzeum Poggioreale, które kustosz otworzy specjalnie dla nas. Znajdują się w nim stare zdjęcia, sprzęty domowe i przedmioty osobiste wydobyte spod gruzów. Późnym popołudniem wrócimy do Trapani na chwilę wytchnienia, by około godziny 20:00 wyruszyć na kolacją. Udamy się vanami na wieś, by w gaju oliwnym wziąć udział w pożegnalnej biesiadzie. Tego wieczoru będziemy jeść lokalne zakąski oraz pizzę z wiejskiego pieca i popijać ją piwem. Powrót do Trapani planowany jest na godziny nocne.

Dzień 8 – Trapani i transfer na lotnisko

Transfer na lotnisko w Palermo wyjedzie z Trapani około godziny 16, na lotnisko w Trapani odpowiednio wcześniej. Osoby rezerwujące noclegi w mieście za pośrednictwem Turismo Trapani będą miały zagwarantowane wykwaterowanie po godzinie 15. Tego dnia nie zaplanowano nic, aby uczestnicy mogli się wyspać po nocnej imprezie na wsi, a także spokojnie przejść po mieście, zrobić ostatnie zakupy, spakować i najeść przed podróżą według własnego uznania. Ja i Ola będziemy do dyspozycji, więc jeśli ktoś zechce wyskoczyć jeszcze na wspólną kawę czy wino, to będzie nam bardzo miło.

Uwaga! Przy rezerwacji pakietu wycieczek decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacja zostaje dokonana poprzez wpłatę zaliczki.

Wszystkich informacji szczegółowych na temat pakietu wycieczek „Zachodnia Sycylia dla koneserów” oraz ofert noclegowych dla uczestników udziela dystrybutor oferty – agencja Trapani Easy s.r.l.s., e-mail: info@turismotrapani.com

Uwaga! Organizator nie ponosi odpowiedzialności za niezrealizowanie punktów programu z przyczyn od niego niezależnych, takich jak np. zbyt wzburzone morze i zakaz wychodzenia z portu jednostek pływających (dzień 2, 4, 5) czy kolidująca z programem zmiana rozkładu kursów wodolotów (dzień 5). W zamian organizator zapewni uczestnikom zwiedzanie innych miejsc, nieujętych w programie podstawowym.

Niniejszy post ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty handlowej.

 

7 komentarzy do “Tydzień w Trapani. Zachodnia Sycylia dla koneserów – 8 dni”

 1. Natalio, witaj, super pomysł, gratuluję! Malutka literówka, ale na facebooku, nie tutaj: „Zachodznia Sycylia dla koneserów”, popraw, będzie ładniej 🙂 I trzymam kciuki!

 2. Cześć! Fajna inicjatywa, my w tym roku z psem i wybieramy się do Apulii wg Twioch wskazówek 😉 więc nie możemy skorzystać ale mam nadzieję w przyszłości i że bedzie więcej takich okazji. Pozdrawiam serdecznie!

  1. Witam fajnie byłoby, żeby taki wyjazd był zorganizowany w przyszłe wakacje. Chętnie bym pojechała 🙂 pozdrawiam

 3. Bardzo dobry pomysł. Byłam w tym roku w Trapani, ale chętnie wybiorę się ponownie, żeby dokładnie zwiedzić okolicę i skorzystać z polskojęzycznego przewodnika. Bardzo proszę o informację, gdy będzie znany kolejny termin takiej objazdowej wycieczki.

  1. Ewo, jeśli tak, to w styczniu powinna pojawić się informacja tutaj w treści postu. Na pewno wycieczka nie odbędzie się w szczycie sezonu (czerwiec, lipiec, sierpień), będzie to maj lub wrzesień 🙂
   Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close