Termy we Włoszech, te popularne i te mało znane, rozsiane są po całym kraju, od Dolomitów po Sycylię. Wody termalne dostępne są zazwyczaj w hotelach ze SPA oraz ośrodkach, do których można przyjść na kilka godzin, kupując bilet jak do acqua parku. W niektórych miejscach są też dostępne darmowe termy. Wypoczynek u źródeł to wspaniała atrakcja o każdej porze roku, także zimą. Gdzie dokładnie szukać we Włoszech wód termalnych?
Termy we Włoszech
Termy we Włoszech odwiedzam od niemal dekady. Zaczęło się od bezpłatnych gorących źródeł w Toskanii, później były źródła na Sycylii, na wyspie Vulcano, w Trentino czy na wyspie Ischia, prawdziwej perle w koronie włoskich wód termalnych. W tym roku temat gorących źródeł powrócił do mnie z kilku powodów. Przede wszystkim udało mi się odwiedzić niektóre z miejsc znanych mi od dawna, a także odkryłam kilka zupełnie nowych. Jest też inny powód, ale ten zdradzę Wam dopiero za jakiś czas. Ponieważ skończył się sezon na plażowanie, a jednocześnie mam sygnały, że wiele osób wybiera się tej zimy do Italii, postanowiłam w jednym miejscu podrzucić Wam informację o tym, gdzie znaleźć termy we Włoszech. Post będzie z czasem rozbudowywany i uszczegółowiany, gdyż planuję w przyszłym rok odkrywać nowe termy we Włoszech.
Termy w Dolomitach
QC Terme, Pozza di Fassa, Trentino
Góry to miejsce, gdzie jeździmy aktywnie wypoczywać. Zimą królują narty, latem trasy trekkingowe, wspinaczkowe i rowerowe. Bez względu na preferowaną porę roku oraz formę wypoczynku potrzebny jest relaks po intensywnym wysiłku. Dlatego szczególnie polecam rozważyć odpoczynek połączony z odnową biologiczną. W Trentino nie brakuje hoteli ze SPA, ale można też naleźć ośrodki oferujące pobyt na cały lub pół dnia. Jednym z nich jest QC Terme Dolomiti w Pozza di Fassa w Val di Fassa, w samym sercu Dolomitów. Oprócz termalnej wody nie brakuje tutaj saun, łaźni parowych, pokojów relaksu, a przede wszystkim pięknych widoków na góry.
Termy nad jeziorem Garda
Sirmione, jezioro Garda
Garda, największe i jedno z najpiękniejszych włoskich jezior – oferuje spragnionym wrażeń turystom ogrom atrakcji. Oprócz wielu urokliwych miasteczek, sportów wodnych, górskich szlaków i wyśmienitej kuchni Garda posiada również gorące źródła. Wybijają one na dnie jeziora w okolicach miasteczka Sirmione i do tegoż właśnie miasteczka są doprowadzane. Sirmione oferuje możliwość darmowej kąpieli w miejscu, gdzie w pobliżu plaży Lido delle Bionde wybija źródło łącząc się z wodami jeziora. Inną możliwością jest relaks w luksusowym hotelu, w formie pobytu dziennego lub w ramach pobytu w hotelu wraz z noclegiem. Więcej informacji znajdziecie w poście Termy w Lombardii.
Termy w Toskanii
San Giovanni Terme, Toskania
Toskania jest miejscem, gdzie znajdziecie najwięcej term, od południowych po północne krańce rejonu, w najróżniejszych wersjach. Przede wszystkim są dostępne dla wszystkich bezpładne gorące źródła, które opisałam na blogu blisko dziewięć lat temu, a w tym roku odwiedziłam wszystkie ponownie i przygotowałam aktualizację owego artykułu. To jednak dopiero początek, bowiem cała Toskania obfituje w najróżniejsze hotele ze SPA, małe i kameralne, duże i zbudowane z rozmachem, drogie i luksusowe czy przeciętne cenowo i w średnim standardzie. Wiele z nich oprócz leczniczych wód oferuje także piękne położenie i niesamowite widoki, a także możliwość wykupienia wstępu jedynie na kilka godzin. Takim miejscem są choćby termy w Rapolano Terme, posiadające dodatkowo fantastyczny ogród z widokiem na malownicze wzgórza Val d’Orcia.
Termy w Kampanii
Kampania to region, w którym – podobnie jak w Toskanii – jest bardzo duży wybór term, przy czym skupione są one w pobliżu wulkanów. A wulkanów w Kampanii – zarówno tych wygasłych, jak i czynnych – nie brakuje. Dużo ośrodków termalnych znajdziecie w pobliżu Wezuwiusza czy Campi Flegrei, ale te najbardziej cenione, najbardziej znane i chyba najpiękniej położone znajdują się na cudnej wyspie Ischia, największej z wysp Zatoki Neapolitańskiej. Ischia była głównym celem mojej podróży do Kampanii w czerwcu tego roku, a podczas pobytu na wyspie skorzystałam oczywiście z termalnego dobrodziejstwa natury. Wyspa oferuje hotele z basenami termalnymi, nie tylko luksusowe i drogie, ale też takie w zasięgu dla przeciętnie zarabiającego człowieka, a także ośrodki, do których przychodzi się na zaledwie kilka godzin. To obszerny temat, który wkrótce rozwinę bardziej szczegółowo.
Termy w Apulii
Cudna Apulia, która białymi miastami, lazurowym morzem, piaszczystymi plażami i wyśmienitą kuchnią skradła serce wielu miłośników Italii, oferuje także wody termalne. Najbardziej znane termy w Apulii znajdują się na malowniczym półwyspie Salento, a dokładnie niemal na samym końcu obcasa włoskiego buta, w miejscowości Santa Cesarea Terme. Jest to fantastyczny pomysł dla tych wszystkich, którzy chcieliby połączyć w jednym miejscu relaks nad przepięknym morzem z relaksem w zdrowotnych wodach termalnych.
Termy na Sycylii
Geotermalne błota na wyspie Vulcano, Sycylia
Powiedzenie, że Sycylia termami stoi byłoby sporym nadużyciem, szczególnie na tle Toskanii czy Kampanii. Jednak nie oznacza to, że wód i błot termalnych na największej wyspie Morza Śródziemnego nie ma wcale. Są, nawet darmowe lub takie dostępne za kilka euro. Gdzie ich szukać? Zaczynajmy od bezpłatnych gorących źródeł. Sadzawki Terme Segestane macie opisane na blogu. Te same wody dostępne są kawałek dalej w ośrodku, do którego wystarczy kupić bilet wstępu. Wody termalne znajdziecie także na południowym wybrzeżu Sycylii w miejscowości Sciacca, a także w archipelagu Wysp Liparyjskich, a konkretnie na Vulcano. Znajduje się tam kilka możliwości, począwszy od zakwaterowania w bardzo luksusowym i oferującym fantastyczne widoki hotelu Therasia Resort Sea and SPA. Dalej są ośrodki oferujące pobyt na kilka godzin, są błota termalne, z których słynie wyspa, a także wody termalne wybijające w morzu, z których można korzystać na plaży Spiaggia delle Acque Calde. Niestety, w chwili obecnej wyspa Vulcano jest zamknięta dla odwiedzających ze względu na wzmożoną aktywność wulkanu i bardzo możliwą erupcję. Zakaz wstępu na wyspę obowiązuje do odwołania.
Termy we Włoszech w innych regionach
Na razie tylko zasygnalizuję, że ośrodki z wodami termalnymi znajdziecie również w całej niemal Lombardii, w tym w Bormio w Alpach, tuż przy granicy ze Szwajcarią, czy przy granicy z Ligurią. Term nie brakuje również w regionie Wenecja Euganejska (Veneto), w Lacjum oraz w regionie Emilia – Romagna, m.in. w popularnym Rimimi. Tak więc sami widzicie, że dobrodziejstw natury w Italii nie brakuje, a ja będę Wam stopniowo przybliżać ten temat.
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Można prosić o dokładny namiar na termy w Sciacca?
https://www.termesciaccaspa.it/