Termy w Lombardii – uzdrawiająca moc wód termalnych od jeziora Garda po granicę z Piemontem

Termy w Lombardii - uzdrawiająca moc wód termalnych od Alp po granicę z Ligurią

Termy w Lombardii dostępne są od Alp po granice z Piemontem, położone często w malowniczym otoczeniu wysokich gór, w małych miasteczkach, nad jeziorami oraz w ich bliskim sąsiedztwie. Jedne oferują przede wszystkim relaks w gorących wodach mających właściwości zdrowotne, inne skupiają się na leczeniu konkretnych schorzeń w najróżniejszej formie: poprzez picie wody, inhalacje, nebulizacje, płukanie górnych dróg oddechowych czy okłady z błota termalnego. Oto pięć miejsc w regionie Lombardia, w których możecie skorzystać z termalnego dobrodziejstwa natury. Zapraszam!

Wody termalne we Włoszech

Włochy to kraj tak różnorodny i pełen możliwości spędzania czasu na różne sposoby, że każdy – nawet najbardziej wybredny podróżnik – znajdzie coś dla siebie. Jedną z wielu atrakcji Italii jest bogactwo wód termalnych. Te najbardziej popularne występują w Toskanii, o czym pisałam na blogu już wiele lat temu, jednak to nie oznacza, że w innych regionach nie można korzystać z geotermalnych dobrodziejstw natury. Wody termalne znajdziecie od Alp – jak choćby Terme di Bormio malowniczo położone kawałek od granicy ze Szwajcarią – po krańce Sycylii (więcej w poście Termy we Włoszech). Dziś chciałbym Wam opowiedzieć o ośrodkach w regionie Lombardia, na zaproszenie którego w kwietniu 2022 r. odwiedziłam pięć różnych term zlokalizowanych przy granicy z Piemontem, w pobliżu jezior Iseo i Garda oraz nad samą Gardą.

Relaks i działanie lecznicze

Termy są świetnym sposobem na relaks, zawłaszcza po długim zwiedzaniu, ale to nie jedyna korzyść, jaką pod postacią gorących wód dostarcza nam natura. Wody termalne mają właściwości lecznicze i kosmetyczne, m.in. pomagają na schorzenia skóry przyspieszając procesy jej regeneracji i regulując poziom nawilżenia, mają dobroczynne właściwości pomagające leczyć m.in. zaburzenia reumatoidalne, alergiczne, astmatyczne czy choroby górnych dróg oddechowych. Głównym warunkiem wykorzystywania konkretnej wody w danym celu jest jej skład i obecność mikroelementów. Nie każda woda termalna ma bowiem te same właściwości i nasycenie poszczególnymi związkami. Dlatego też termy dzielą się na takie, które stawiają przede wszystkim na zapewnienie relaksu w ciepłych basenach, gdzie dobroczynne właściwości wód są wartością dodaną, a także na termy, które skupiają się na leczeniu. Takie placówki posiadają własnych lekarzy rozpisujących program kuracji i zabiegów po uprzednim zbadaniu pacjenta. Zdarzają się też placówki, które łączą w sobie oba elementy: możliwość relaksu oraz zabiegi typowo lecznicze i takie miejsce pokażę Wam w pierwszej kolejności.

Termy w Lombardii: Terme di Rivanazzano

Terme di Rivanazzano położone w miasteczku Rivanazzano w prowincji Pawia, tuż przy granicy z Piemontem, są ośrodkiem łączącym w sobie zarówno termy lecznicze, jak i SPA. To miejsce, w którym czas się zatrzymał. Od ponad stu lat ośrodek zapewnia klientom kuracje zdrowotne z wykorzystaniem dwóch rodzajów swoich wód termalnych. Można tutaj leczyć najróżniejsze schorzenia przy pomocy inhalacji, nebulizacji i błot termalnych. Błota powstają poprzez zmieszanie gliny leczniczej sprowadzanej do Rivanazzaano z tutejszą wodą. SPA oferuje m.in. dwa koryta do spacerowania o wysokości 90 cm każde, o zróżnicowanej temperaturze wody. W jednym znajduje się woda ciepła o temperaturze +37,5 ºC, w drugim woda chłodniejsza o temperaturze 26,5 ºC. W ten sposób pobudza się cyrkulację krwi w kończynach dolnych. Aby kuracja ta przyniosła efekt należy spacerować raz w jednym korycie, raz w drugim. Ponadto SPA oferuje saunę, łaźnię turecką, ogromny basen z gorącą wodą geotermalną, zabiegi chromoterapii oraz najróżniejsze bicze wodne. Hotel w Terme di Rivanazzano jest bezpośrednio połączony z kurortem uzdrowiskowym i usytuowany w centrum miasteczka. Wygodne apartamenty z częścią dzienną i małymi aneksami kuchennymi z lodówką dają możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków. Kto nie lubi gotować na urlopie może skorzystać z hotelowej restauracji. Ristorante Selvaticvo oferuje wspaniałe dania kuchni regionalnej oraz wyborne wino. Potrawy przygotowuje się stosując zasadę wykorzystywania jedynie składników dostępnych na miejscu, bez konieczności sprowadzania ich z odległych zakątków Włoch. Termy znajdują się wprawdzie na uboczu, ale w godzinę dojedziecie stąd samochodem do Genui oraz do Mediolanu, a w półtorej godziny do Turynu.

druga papierowa książka

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Terme di Rivanazzano. Na dzień dzisiejszy strona tych term jest zablokowana w Polsce, zgłosiłam ten fakt i liczę, że lada dzień będzie dla nas widoczna.

Termy w Lombardii: Terme di Boario

Terme di Boario malowniczo położone w otoczeniu wysokich gór w Val Camonica, znajdują się zaledwie kilka kilometrów od północnych brzegów jeziora Iseo. Ośrodek oferuje terapie z wykorzystaniem pięciu różnych wód powstających w górach, które właśnie tutaj wydostają się na powierzchnię. Poza uzdrowiskiem, w którym pod nadzorem lekarzy można leczyć wiele schorzeń przy pomocy wód termalnych i błot termalnych, Terme di Boario oferują również SPA. Jest to bardzo ciekawa propozycja dla tych wszystkich, którzy chcieliby połączyć odpoczynek z poprawą zdrowia. Zrelaksować się można w licznych basenach, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, skorzystać hydromasaży, masaży kneipp, sauny, łaźni tureckiej i tropikalnych pryszniców. Ośrodek ten wyjątkowo mocno dba o przyrodę i ekologię. Jako pierwsze miejsce we Włoszech wybudował linię kolejową napędzaną wodorem, którą można dojechać do Terme di Boario. Pociąg kursuje na odcinku Brescia-Iseo-Edolo, a jeśli kogoś interesują szczegóły, to tutaj może przeczytać więcej. Termy liczą sobie sto pięćdziesiąt lat tradycji, zlokalizowane są w parku o powierzchni 14 ha, gdzie można się delektować ciszą w otoczeniu przyrody, uprawiać sport, podziwiać rzeźby i dzieła lokalnych artystów oraz spędzać czas z rodziną. W okolicy dostępne są różne formy aktywnego wypoczynku, w tym park przyrody alpejskiej, alpine coaster i acro jam. W pobliżu znajduje się małe, urocze jezioro – Lago Moro, otoczone górami. Restauracja hotelowa serwuje pyszne dania lokalnej kuchni.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Terme di Boario.

Termy w Lombardii: Terme di Trescore

Terme di Tescore położone pomiędzy Bergamo a jeziorem Iseo są specjalistycznym centrum medycznym, oferującym leczenie kuracjami termalnymi. Ośrodek znajduje się w starym, bardzo klimatycznym budynku z portykami, winoroślą porastającą mury i rozległym ogrodem. Każdy może przyjechać tutaj na terapię i liczyć na ułożenie indywidualnego planu zabiegów, a mieszkańcy Włoch mogą dodatkowo leczyć się ze skierowania lekarza, w ramach posiadanego ubezpieczenia. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu skoszeń takich, jak artroza, chroniczne zapalenie oskrzeli, łojotokowe zapalenie skóry, przepuklina dysku, obrzęk limfatyczny, niewydolność żylna, przewlekle zapalenie krtani, nieżytowe zapalenie ucha, łuszczyca, przewlekle zapalenie nosogardzieli, różne formy reumatyzmu, przewlekle zapalenie zatok przynosowych, a także żylaki. Ponadto można skorzystać z masaży i zabiegów fizjoterapeutycznych.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Terme di Trescore.

Termy w Lombardii: Terme di Vallio

W odległości około 10 minut jazdy samochodem od jeziora Garda w Val Sabbia znajdują się Terme di Vallio, kolejne miejsce, w którym czas się zatrzymał. Ośrodek usytuowany jest w parku o powierzchni 5 ha, w którym oprócz unikatowej przyrody są też strumień i las. Źródło zostało odkryte w 1955 roku i od tego czasu jest miejscem, do którego chętnie przyjeżdżają zarówno kuracjusze, jak i turyści. W okolicach nie powstała żadna fabryka czy uciążliwa działalność, a wszystko po to, by uchronić unikatowe źródło przed możliwym zanieczyszczeniem. Terme di Vallio często wybierają na miejsce pobytu grupy praktykujące jogę i medytację, ale najważniejszym profilem ich działalności jest leczenie nerek. Tutejsza woda termalna wydobywa się z wnętrza Dolomitów, gdzie jest mocno nasycana dobroczynnymi minerałami. Woda Castello – tak brzmi jej nazwa – jest także butelkowana w szkle i umieszczana w papierowej torebce, aby dzienne światło nie zniszczyło jej cennych właściwości. Woda ta jest sprzedawana w lokalnych sklepach oraz importowana, głównie do Chin i do Tajwanu, gdzie już dawno doceniono jej właściwości. W tym pięknym miejscu można się leczyć – nie tylko poprzez picie wody, ale i wdychanie mgiełki – od końca maja do końca października, natomiast turystycznie można odwiedzić Terme di Vallio przez cały rok. Można tutaj zatrzymać się zarówno w hotelu, jak i w apartamentach.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Terme di Vallio.

Termy w Lombardii: Terme di Sirmione

Terme di Sirmione położone są w centrum miejscowości Sirmione, na cyplu wcinającym się w taflę jeziora Garda na ponad 4 km długości. Kilka ogromnych basenów zlokalizowanych jest na powierzchni 1 ha i zasilanych wodą termalną, która wydostaje się spod powierzchni jeziora. Są to wody o silnych właściwościach zdrowotnych, wody sulfurowe i solno jodowo bromowe. Temperatura w miejscu wypływu wynosi aż 69 ºC, dlatego zanim wypełni baseny poddawana jest chłodzeniu. Największą atrakcją Terme di Sirmione jest relaks ze spokojną muzyką w tle i przepięknym widokiem na jezioro Garda. Ośrodek oferuje hydromasaże, łaźnie parowe, sauny, magiczne pokoje, gdzie można doświadczyć sensorycznego relaksu poprzez chromoterapię, muzykę i dźwięki natury. Podczas pobytu w termach można się też delektować różnorodnymi herbatami ziołowymi oraz skorzystać – za dodatkową opłatą – z jednego z wielu oferowanych tutaj masaży i zabiegów leczniczo-kosmetycznych. Ciekawostką jest SPA dla włosów, gdzie za pomocą termalnego błota można je zregenerować, oczyścić i przeprowadzić detoks. Wieczorami w pogodny dzień można się dodatkowo rozkoszować pięknym zachodem słońca nad przeciwległym brzegiem Gardy, zarówno wypoczywając na leżaku, jaki i zażywając termalnej kąpieli. Terme di Sirmione dostępne są w różnych pakietach, zarówno z noclegiem jak i bez, ze wstępem całodniowym oraz tylko pięciogodzinnym.

Strefa relaksu 

W restauracji można zjeść m.in. słodkowodne ryby z jeziora Garda

Śniadanie nad brzegiem jeziora Garda

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Terme di Sirmione.

Relaks w termach to doskonały pomysł na miłe spędzenie czasu, który niezmiennie i od lat bardzo Wam polecam, szczególnie w okresie jesiennym, zimowym i wiosennym, gdy woda w jeziorach i morzu nie jest już tak ciepła, jak latem. Wszystkie zdjęcia zamieszczone w artykule pochodzą z pierwszego tygodnia kwietnia, kiedy nawet w zatłoczonym zazwyczaj Sirmione nie było wielu turystów, za to pogoda dopisała, a kolory przyrody zachwycały.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close