Camping Village Fabulous w Rzymie – wakacje w cieniu pinii. Co warto zobaczyć w okolicy?

Camping Village Fabulous w Rzymie - wakacje w cieniu pinii. Co warto zobaczyć w okolicy?

Camping Village Fabulous położony w piniowym lesie pomiędzy Rzymem, a piaszczystymi plażami Morza Tyrreńskiego to miejsce, gdzie można spędzić wakacje dzieląc je pomiędzy słodkie lenistwo i nieśpieszne zwiedzanie regionu Lacjum. Samochód nie jest tutaj problemem, podobnie jak pies, a dzieci mają tak dużo atrakcji do wyboru, że o nudzie mowy być nie może. Jakie piękne miejsca z dogodnym dojazdem można zwiedzić w okolicy podczas pobytu w wiosce kempingowej Fabulous? Jak dojechać do centrum Rzymu komunikacją publiczną? Ile czasu to zajmuje? Wszystkie te informacje oraz nasze rady i wrażenia z pobytu znajdziecie w niniejszym artykule, ale to nie koniec. Eurocamp Polska – wieloletni Partner bloga – z okazji Black Friday przygotował specjalne zniżki dla wszystkich, którzy jeszcze w listopadzie zdecydują się na rezerwację pobytu w pierwszym półroczu 2024 roku. Dotyczy to zarówno wielu kempingów w Italii – w tym Camping Village Fabulous w Rzymie – jak i mnóstwa obiektów w Hiszpanii, Francji czy Chorwacji. Zapraszam po szczegóły!

Pomiędzy Rzymem a plażami w Ostii

Camping Village Fabulous znajdujący się na obrzeżach Rzymu odwiedziliśmy w pierwszym tygodniu września 2023 r. na zaproszenie Eurocamp Polska. Było to nasz pierwszy pobyt w Wiecznym Mieście własnym samochodem. Jestem zwolenniczką przylatywania do stolicy Włoch samolotem, gdyż samochód w tym mieście jest wyłącznie problemem; w wiele miejsc nie można wjechać bez przepustki (strefa ZTL), brakuje miejsc parkingowych, a parkingi na krańcowych liniach metra cieszą się złą sławą i często dochodzą mnie słuchy o wybitych szybach czy włamaniach. Przyjeżdżając na Camping Village Fabulous do centrum nawet się nie zbliżamy – z autostrady A1 najpierw zjeżdżamy na obwodnicę, a później wygodnie z obwodnicy na drogę dwujezdniową przebiegającą obok kempingu w kierunku wybrzeża, którą zdobią obustronnie nasadzone, ogromne pinie, jeden z symboli tej części Włoch. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu przystanku autobusowego do Rzymu możemy wygodnie i bezpiecznie dojechać komunikacją publiczną, podczas gdy auto będzie na nas czekało pod domkiem. Natomiast samochód będzie już bardzo pomocny, a niekiedy niezbędny, jeśli chcemy pozwiedzać Lacjum. Bo prawda jest taka, że Wieczne Miasto nie jest jedyną atrakcją tego regionu, choć majestat Rzymu powoduje, iż inne atrakcje są przezeń przyćmione. Taki właśnie był nasz plan – zwiedzać Lacjum, a do stolicy Italii wybrać się raz na sentymentalny spacer.

Camping Village Fabulous w piniowym lesie

Camping Village Fabulous w Rzymie - wakacje w cieniu pinii. Co warto zobaczyć w okolicy?

Rozmiary kempingu zaskakują, nawet jeśli człowiek dobrze się przygotował do podróży. Przy bramie wjazdowej znajduje się recepcja, której pracownicy wydają klucze oraz mapki z zaznaczeniem lokalizacji zarezerwowanego domku. Uwierzcie mi, mapka się przyda, szczególnie w pierwszych dniach. Następnie możemy wjechać na teren, gdzie labiryntem alejek szerszych i węższych, brukowanych i gruntowych, korzystając ze standardowego oznakowania drogowego docieramy pod domek. Samochód na tym kempingu można parkować przed swoim domkiem, co jest nie lada udogodnieniem. Wioska kempingowa jest ogromna i położona w większości w lesie piniowym. W lesie znajduje się dokładnie cały obszar przeznaczony na domki oraz parcele dla namiotów, przyczep kempingowych i kamperów, natomiast część rekreacyjna z basenami, kortami tenisowymi i boiskami do gry w piłkę znajdują się już poza obrębem lasu, w pełnym słońcu.

Camping Village Fabulous w Rzymie - wakacje w cieniu pinii. Co warto zobaczyć w okolicy?

Granica pomiędzy lasem z domkami i parcelami a barem i lodziarnią widocznymi po lewej stronie oraz kompleksem basenów znajdującym się tuż za budynkiem. 

Położenie w lesie jest ogromnym plusem, który doceni każdy miłośnik przyrody, nie tylko ze względu na cień, który dają rozłożyste parasole pinii. Sosny pięknie pachną i są siedliskiem ptaków, które wczesnym rankiem pięknie śpiewają, zanim większość wczasowiczów wstanie i zrobi się gwarno. Uwielbiałam wychodzić na taras, jeszcze w piżamie, z kubkiem zielonej herbaty w dłoni i rozkoszować się tą cudowną porą dnia na leżaku. Wieczorem z kolei koncertują cykady, ale nie ma już tej idealnej ciszy poranka, chyba że późno wieczorem i pomiędzy weekendami.

pierwsza papierowa książka

Rodzaje zakwaterowania

Camping Village Fabulous oferuje najróżniejsze formy zakwaterowania, ale najpopularniejsze są mobile home’y. Eurocamp Polska oferuje obecnie cztery rodzaje domków, z czego tutaj pod Rzymem dostępne są trzy rodzaje: Classic, Comfort (zdjęcia poniżej) oraz Premium (zdjęcie powyżej po prawej stronie). Domki średniej i wyższej kategorii dysponują zadaszonymi, drewnianymi tarasami, przed którymi stoją grille gazowe. Wewnątrz domku Comfort znajduje się strefa dzienna z kanapą i stołem, łazienka z prysznicem, osobno toaleta oraz trzy sypialnie: jedna główna z łóżkiem podwójnym oraz dwie mniejsze z dwoma łóżkami pojedynczymi każda. Pościel można zabrać z domu lub wykupić dodatkowo na kempingu w trakcie rezerwacji domku, podobnie jak ręczniki.

Baseny dostępne na Camping Village Fabulous

Kompleks basenów (w 2023 r. otwarty od 08.04. do 30.09.) obejmuje płytki basen lagunowy o maksymalnej głębokości 30 cm przeznaczony do zabawy dla najmłodszych dzieci, brodzik dla starszych dzieci oraz basen do pływania. Teren parku wodnego jest ogrodzony i zamykany na noc, otwierany od godziny 9:00. Wokół basenów dostępnych jest mnóstwo leżaków z parasolami.

Inne atrakcje dla dzieci

Camping Village Fabulous w Rzymie - wakacje w cieniu pinii. Co warto zobaczyć w okolicy?

Baseny to największa atrakcja dla dzieci, ale nie jedyna. Na terenie kempingu dostępne są dwa place zabaw, sala zabaw, kluby dla dzieci oferujące zajęcia w języku włoskim i angielskim, dwie trampoliny, boisko do piłki siatkowej, boisko do piłki nożnej, dwa korty tenisowe oraz stanowiska do tenisa stołowego. Ponadto w recepcji kempingu można wypożyczyć gokarty, którymi dzieci bawią się na terenie całej wioski. Gdy na to patrzyłam żałowałam bardzo, iż w czasach mojego dzieciństwa nie było takich kempingów. Jako mała dziewczynka kochałam gokarty i świetnie sobie radziłam za kółkiem, tylko okazji na taką zabawę miałam zaledwie kilka w życiu. Nie dziwię się więc, że rodzice młodszych dzieci tak chętnie wybierają wakacje na kempingu.

Sklep i lokale gastronomiczne na Camping Village Fabulous

Na terenie kempingu jest kilka punktów gastronomicznych o różnorodnym profilu. Tuż obok kompleksu basenów znajduje się bar z lodziarnią, przy czym lody dostępne są dopiero w godzinach popołudniowych. Warto jednak czekać, polecam! Natomiast negatywnie zaskoczyły mnie cornetti o poranku, niezbyt świeże, do których kawę zaserwowano w jednorazowym kubeczku, zamiast w filiżance. Z kolei pizza sprzedawana na wynos w pizzerii okazała się fantastyczna! Lista dostępnych kombinacji dodatków – w przeciwieństwie do kolejki – nie jest długa, za to smak wart jest cierpliwego oczekiwania na swoją kolej. Nie korzystaliśmy z kempingowej restauracji, ale duże zainteresowanie i zapełnione stoliki podpowiadają mi, iż można tam zjeść całkiem smacznie. Na terenie kempingu znajduje się także minimarket, ale ceny w nim są znacząco wyższe, niż w marketach w mieście. Dlatego radzę ograniczyć się tylko do nagłych, nieplanowanych zakupów, natomiast po większe zapasy wyskoczyć na pobliskie osiedle. Gdzie konkretnie?

Supermarket i pinseria w pobliżu kempingu

W odległości zaledwie kilometra na północ od głównej bramy kempingu znajduje się duży i bardzo dobrze zaopatrzony PIM Al Mercato (lokalizacja na mapie Google), w którym zrobiliśmy większe zakupy na początku pobytu. Kto lubi pinsę, czyli podobny do pizzy specjał z Rzymu i okolic, temu podpowiem, że przecznicę od supermarketu znajduje się Pinsa Bianca – Pizzeria Friggitoria e Tavola calda (lokalizacja na mapie Google). W lokalu oferującym zarówno możliwość zjedzenia przy stoliku, jak i kupno na wynos, ustawiają się kolejki lokalsów. My nie jesteśmy fanami pinsy, wolimy tradycyjną pizzę dostępną na kempingu, ale smakoszom tejże potrawy rekomenduję tutaj zajrzeć. Tym z kolei, którzy do Wiecznego Miasta i okolic wybierają się po raz pierwszy polecam uprzednio lekturę kulinarnego przewodnika po Rzymie, dostępnego na blogu.

Pralnia na kempingu

Niekwestionowanym udogodnieniem na terenie Camping Village Fabulous jest pralnia zlokalizowana mniej więcej w środku wioski, gdzie za drobną opłatą możemy skorzystać z pralki automatycznej. Kto chce może dodatkowo skorzystać z suszarki, ale nie jest to konieczne, gdyż domki oferowane przez Eurocamp Polska mają na wyposażeniu rozkładane suszarki, które można ustawić pod dachem na tarasie domku. Na początku września w Lacjum jest tak ciepło, że nasze pranie schło w zaledwie kilka godzin. Koszt użycia pralki o pojemności aż 10 kg we wrześniu wynosił 5 euro za cykl, natomiast suszarki 4,5 euro za cykl.

Camping Village Fabulous dobrą bazą do zwiedzania Lacjum

Jak już wspomniałam na początku, przyjechaliśmy z nastawieniem na zwiedzanie, głównie z wykorzystaniem samochodu, ale też w mniejszym zakresie komunikacji publicznej. Oto co w Lacjum jest łatwo dostępne z terenu kempingu Fabulous i zdecydowanie warte zobaczenia.

Rzym

Król Lacjum jest tylko jeden, a poza tym Rzym ma to do siebie, że można go odwiedzać bez końca i nie zobaczy się ani nie doświadczy wszystkiego, co jest tego warte. Do stolicy dojechaliśmy autobusem oraz metrem i zrobiliśmy to na tyle wcześnie rano, by zdążyć na malowniczy wschód słońca. Kto czytał moją książkę ten wie, że wczesny poranek uważam za najpiękniejszą porę dnia w Rzymie i chętnie wstaję odpowiednio wcześnie, by nie przegapić tych magicznych chwil. Co więcej, poświęcając się nieco można na wschód słońca dotrzeć także z kempingu. W godzinach szczytu komunikacyjnego pokonanie trasy z przystanku autobusowego znajdującego się koło wioski na główny dworzec kolejowy Roma Termini potrafi zająć około 1,5 h, ale łapiąc autobus tuż po 5 rano można dotrzeć w niecałą godzinę. Wszak Włosi znani sią m.in. z tego, że do rannych ptaszków nie należą, więc ulice o tej porze dnia są puste.

Podróż transportem zbiorowym niekiedy może być spontaniczną decyzją wczasowiczów, dlatego też punkt informacyjny kempingu zlokalizowany w recepcji przy bramie wjazdowej oferuje możliwość zakupu biletów. Po minięciu bramy należy przejść około 200 metrów do przystanku autobusowego linii 709, 712 lub 070, ulokowanego na drodze równoległej do Via Cristoforo Colombo. Drodze służącej – o dziwo – do skrętu w lewo. Główna jezdnia zapewnia przejazd przez skrzyżowanie z Via di Melafede wyłącznie na wprost. Autobusy kursują codziennie od ok. 05:30 do 23:30, odjeżdżają co około 20 – 25 minut. Podróż autobusem na krańcową linię metra trwa około 20 – 30 minut.

Dojazd do Rzymu – informacje praktyczne

  • Podróż z Wioski Kempingowej Fabulous do dworca Roma Termini rozpoczęta o 5:36 zajęła nam około 40 minut, następnie przesiadka i dojazd do stacji Barberini (Fontanna di Trevi). Łącznie ok. 55 minut;
  • Bilet jednorazowy ważny jest 100 minut od momentu skasowania i kosztuje 1,50 euro. Pozwala na przejazdy metrem, autobusami, tramwajami i pociągami miejskimi. Jednak jeden bilet jest ważny tylko na jeden przejazd metrem, nawet jeśli chcę go ponownie użyć w ciągu 100 minut. Oznacza to tyle, że przesiadając się z jednej linii metra na drugą, musimy skasować nowy bilet.
  • Po dotarciu autobusem do przystanku przy końcowej stacji metra EUR FERMI należy wsiąść w pociąg relacji Laurentina – Jonio/Rebibbia. Składy rozjeżdżają się za stacją Bologna. Podróż metrem na Termini trwa około 15 minut.

Rocca di Papa, Castel Gandolfo i inne Castelli Romani

Castelli Romani, czyli kilkanaście malowniczych miasteczek położonych nieco na południe od Rzymu wśród Wzgórz Albańskich to prawdziwe perełki Lacjum, niezbyt doceniane. Najbardziej znane jest Castel Gandolfo, położone nad przepięknym jeziorem Albano, powstałym w kraterze wygasłego wulkanu. W miasteczku znajduje się dawna, letnia rezydencja papieży. Piszę „dawna”, gdyż lato spędzali tam jeszcze Jan Paweł II i Benedykt XVI, ale już Franciszek przekształcił całość w muzeum, które można zwiedzać. Można też wybrać się na wycieczkę po rozległych ogrodach i winnicach papieskich, wszak Castelli Romani słyną z wyśmienitego wina. Tereny te można podziwiać zarówno na piechotę, jak i przemieszczając się busikiem. Posiadłość papieska w Castel Gandolfo jest – niespodzianka – obszarem eksterytorialnym. Polecam także odwiedzić miasteczko Rocca di Papa (zdjęcie powyżej), którego kolorowa starówka opada kaskadowo ze stromego wzgórza.

Ostia

Miejscowość Ostia w czasach Imperium Rzymskiego była prężnie działającym miastem portowym, węzłem transporotowym i miejscem stacjonowania floty. Z tego też powodu budowano z rozmachem, czego pozostałości przetrwały po dziś dzień i są ważnym elementem dziedzictwa starożytności. Antyczne zabytki to jednak nie wszystkie atrakcje Ostii, miasto bowiem słynie również z plaż piaszczystych, bardzo chętnie odwiedzanych przez mieszkańców Rzymu.

Gaeta

Gaeta jest pięknym miastem położonym na krańcach regionu Lacjum, tuż przy granicy z Kampanią. Kiedyś ważna, dziś niedoceniania i kompletnie nieturystyczna. W porcie można zobaczyć okręty wojenne, bowiem Gaeta jest bazą NATO i stacjonuje w niej flota USA. Dojazd do Gaety z kempingu zajmuje niemal dwie godziny w jedna stronę, odbywa się za to drogą dwujezdniową, niestety co jakiś czas ruch spowalniają wybudowane na skrzyżowaniach ronda. Warto jednak wybrać się na wycieczkę w tym kierunku, bowiem południowe Lacjum oferuje także piękne plaże piaszczyste, długie, szerokie i praktycznie nieznane turystom zagranicznym.

Villa D’Este w Tivoli

Cudowna, renesansowa willa kardynała D’Este rzuca na kolana swoimi niezwykle bogatymi wnętrzami, pokrytymi w całości kolorowymi freskami. Jakby tego było mało, do willi przylegają rozległe, imponujące rozmachem ogrody, z licznymi fontannami i basenami. Taka ilość wody wspomagana dużą ilością cienia sprawiają, że ogrody to miejsce przyjemne nawet w upalne dni. Kompleks Villi D’Este wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wstęp kosztuje 15 euro za osobę, bilet – przynajmniej we wrześniu – można kupić od ręki w kasie przy wejściu. W lipcu i sierpniu oraz w weekendy dla pewności warto zarezerwować wstęp.

Camping Village Fabulous z psem

Camping Village Fabulous jest jednym z wielu, na którym można wypoczywać w towarzystwie swojego czworonoga. Oczywiście są pewne zasady, jak choćby obowiązek prowadzenia psa na smyczy oraz bezwzględny nakaz sprzątania po psie. Ponadto w domkach Eurocamp Polska z psem można zatrzymać się tylko w mobile home’ach kategorii Classic i Comfort. Nasz domek typu Comfort miał ogrodzony taras z zamykaną furtką, dlatego gdy przebywaliśmy w środku Gucia mogła swobodnie poruszać się pomiędzy wnętrzem a tarasem. W ogóle naszej psinie bardzo podobało się na kempingu Fabulous, prawdopodobnie ze względu na położenie w lesie. Zwiedzaliśmy wszystkie atrakcje razem, wspólnie pojechaliśmy także do Rzymu. Nie ma najmniejszego problemu, by wejść z psem do autobusu miejskiego czy do metra. Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas Villa D’Este, gdzie Gucia mogła nie tylko spacerować po ogrodach, ale też wejść do zabytkowych wnętrz i dreptać w nich na własnych nóżkach, a nie niesiona na rękach, jak w innych zabytkowych obiektach. Zwiedzanie Lacjum z psem okazało się strzałem w dziesiątkę.

Post powstał we współpracy z Partnerem bloga – Eurocamp Polska

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

2 komentarze do “Camping Village Fabulous w Rzymie – wakacje w cieniu pinii. Co warto zobaczyć w okolicy?”

  1. Świetne miejsce.
    Wyjazd do Rzymu planuję w przyszłym roku i powiem szczerze, ze również planuję zatrzymać się pod samym miastem a nie w środku 🙂 Dzięki temu będzie na pewno o wiele taniej 🙂

  2. Fascynujący opis wakacji na Camping Village Fabulous w Rzymie! Twój artykuł nie tylko przedstawia atmosferę tego urokliwego miejsca, ale także podkreśla, co warto zobaczyć w okolicy. Cieszy mnie, że podzieliłeś/aś się swoimi doświadczeniami, sugerując, że to doskonałe miejsce na wakacje w cieniu pinii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close