Asyż – co zobaczyć i czego doświadczyć w mieście świętego Franciszka?

Asyż - co zobaczyć i czego doświadczyć w mieście świętego Franciszka?

Asyż, przepiękne miasteczko wzniesione malowniczo na wzgórzu, czaruje wąskimi ulicami, harmonijną zabudową z jasnego kamienia i elewacjami zdobionymi donicami pełnymi kwiatów. Jego urok i kilka monumentalnych zabytków ściągają corocznie tłumy zwiedzających oraz pielgrzymów ciekawych miasta świętego Franciszka. Zapraszam Was w magiczną podróż do Asyżu skąpanego w zieleni pierwszych dni czerwca. Opowiem o długich spacerach ulicami, zarówno w blasku słońca, jak i po zmroku, a także o wspaniałej kolacji złożonej z lokalnych specjałów, zjedzonej na tarasie z oszałamiającym widokiem na miasto i słońcem zachodzącym za wzgórzami Umbrii.

Perła w ogrodzie Italii zwanym Umbrią

Umbria – średniej wielkości region w północnych Włoszech i zarazem jeden z czterech regionów bez dostępu do morza – nazywana bywa ogrodem Italii, zielonymi płucami lub zielonym sercem Italii. Powodem jest duża ilość lasów i obszarów zielonych, często jeszcze dziewiczych. Pośród nich rozsiane są licznie miasteczka o kamiennej zabudowie, typowej dla środkowej Italii, które zachwycają swoim urokiem. Do Umbrii – nie licząc wielu przejazdów przez jej terytorium – wróciłam niedawno po jedenastu latach od ostatniego pobytu, wówczas niezbyt udanego. Wierzę, że na kolejny powrót nie będę czekała aż tak długo. Mam na myśli tak Umbrię, jak i sam Asyż, gdyż mimo spędzenia w miasteczku około sześciu godzin czuję spory niedosyt i mam świadomość, jak wielu miejsc jeszcze nie zobaczyłam. Jednak to co już widziałam sprawiło, że jestem zauroczona i chciałabym podzielić się z Wami swoimi emocjami.

Do miasta św. Franciszka wybraliśmy się z Arturem na jednodniową wycieczkę podczas pobytu w Toskanii. Z naszej agroturystyki La Torre alle Tolfe położonej koło Sieny jest do Asyżu 130 km w jedną stronę, ale za to cały czas dwujezdniową drogą ekspresową i na części trasy autostradą, która przebiega m.in. wzdłuż północnego brzegu Jeziora Trazymeńskiego. Dogodny dojazd pozwala na dotarcie stamtąd do Asyżu w przeciągu zaledwie półtorej godziny, dlatego bardzo polecam Wam tę agroturystykę jako bazę wypadową do zwiedzania. Oczywiście najlepiej jest nocować w samym Asyżu lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Tutaj możecie przejrzeć bogatą ofertę noclegów w Asyżu i okolicy.

Booking.com

Asyż istniał już w starożytności

Starożytne korzenie Asyżu zachowały się po dzień dzisiejszy i można je zobaczyć. Są rzymskie mury obronne, ruiny forum, jest amfiteatr i fasada świątyni Minerwy w centralnym punkcie miasta. Jej dobrze zachowaną kolumnadę z I w. p.n.e. wykorzystano przy budowie kościoła Santa Maria sopra Minerva na Piazza del Comune, jako element fasady (zdjęcie powyżej). Jeśli chcielibyście zgłębić temat rzymskich korzeni Asyżu, to powinniście zwiedzić miejskie muzeum zlokalizowane w kościele San Nicolo. Są tam wystawione archeologiczne eksponaty odkryte na pobliskich terenach, a tunel mający początek w muzeum prowadzi pod Piazza del Comune. Można zobaczyć ruiny rzymskiego forum oraz fundamenty dawnej świątyni Minervy.

Asyż miastem świętego Franciszka

Na przełomie XII i XIII wieku w Asyżu mieszkał Franciszek, założyciel zakonu franciszkanów. Franciszkanie praktykują cnoty ubóstwa oraz wierzą w jedność człowieka z naturą, roślinami i zwierzętami. To prawdopodobnie sprawiło, że Franciszek należy do ulubionych świętych katolickich, a do miejsc z nim związanych przybywają tłumy. Uważa się, że Asyż jest drugim po Watykanie najchętniej odwiedzanym miejscem kultu religijnego spośród wszystkich znajdujących się na terenie Włoch.

Co zobaczyć w Asyżu?

Wbrew pozorom i stosunkowo niewielkim rozmiarom, Asyż jest miejscem bardzo bogatym w atrakcje, zarówno te znajdujące się w obrębie murów miejskich, jak i poza nimi. Piękne budynki wzniesione z wykorzystaniem kremowych i różowych kamieni dodają miasteczku subtelnego powabu. Zdobienia kwiatami i mnogość zaułków oraz urokliwych uliczek sprawiają, że atmosfera jest naprawdę niesamowita. Najlepiej zgubić się w labiryncie ulic i przemierzać je nieśpiesznym krokiem, ale z uwzględnieniem przynajmniej kilku miejsc, których w Asyżu pominąć nie można. Zalicza się do nich główny punkt pielgrzymek, czyli Bazylika św. Franciszka. Piękna i pełna skarbów jest jedna z głównych ulic historycznego centrum – Via San Frencesco – prowadząca od bazyliki na Piazza del Comune. We wschodniej części miasta ważnym miejscem jest Katedra św. Rufina oraz Bazylika św. Klary, a poza obrębem starówki choćby ruiny Rocca Maggiore, oferujące piękny widok na okolicę rozciągający się z wieży.

Bazylika św. Franciszka w Asyżu

Prace nad wzniesieniem monumentalnej bazyliki uważanej za jeden z cudów architektonicznych swojej epoki rozpoczęto zaledwie dwa lata po śmierci Franciszka. Na zachodnich krańcach Asyżu powstały właściwie dwa kościoły – starszy dolny i nieco młodszy górny – jeden nad drugim. W dolnym kościele znajduje się grobowiec św. Franciszka, natomiast kościół górny – wyższy, bardziej widny i przestronny – oferuje zachwycające freski pokrywające ściany i sklepienia, w tym epizody z życia Franciszka autorstwa Giotta. Naprawdę trudno się od nich oderwać. Główne wejście do bazyliki dekoruje monumentalna rozeta z pięknymi zdobieniami pośrodku. Z kolei na tyłach kościoła znajdują się klasztorny dziedziniec oraz skarbiec.

Taras przy kościele Santa Margherita

Moje małe odkrycie, idealne na odpoczynek. Maleńki kościółek z XIII wieku schowany w plątaninie ulic oferuje przed wejściem niewielki taras, z którego można podziwiać Bazylikę św. Franciszka i przycupnąć na ławce w cieniu wiekowego cyprysa. Coś wspaniałego!

Piazza del Comune

Główny plac Asyżu to miejsce, którego nie można pominąć. To tutaj znajduje się kościół, w którego fasadę wkomponowano fragment dawnej świątyni Minervy. Na placu ulokowały się liczne restauracje i kafejki oferujące stoliki na świeżym powietrzu.

Bazylika św. Klary w Asyżu

Bazylika Santa Chiara znajdująca się na wschodnich krańcach miasteczka jest drugą najważniejszą świątynią w Asyżu i zarazem miejscem pochówku św. Klary, przyjaciółki Franciszka i założycielki zakonu sióstr ubogich, będącego żeńskim odpowiednikiem franciszkanów. Wcześniej stał tutaj mały kościół San Giorgio. To w nim pierwotnie pochowano św. Franciszka (później ciało przeniesiono do nowo powstającej bazyliki), to w nim papież Grzegorz IX ogłosił Franciszka świętem. W bazylice znajduje się też cudowny krzyż, który miał przemówić do Franciszka i wskazać mu duchową drogę.

Chiesa Nuova

Ten kościół o wnętrzach bogato zdobionych malowidłami wybudowano na początku XVII wieku dokładnie w miejscu, gdzie znajdował się rodzinny dom św. Franciszka. Przed wejściem głównym po prawej stronie na niewielkim placu stoi pomnik rodziców Franciszka.

Asyż uwodzi uliczkami

Asyż - co zobaczyć i czego doświadczyć w mieście świętego Franciszka?

W górę i w dół, jedna piękniejsza od drugiej. Tutaj łukowa brama, tam schody, jeszcze kawałek dalej taras restauracji, elewacja ozdobiona kwiatami czy zielonym pnączem. Sami zobaczcie, a później wybierzcie się na podobny spacer. Podpowiem tylko, że warto mieć ze sobą wodę, szczególnie w upalne dni, bo przemierzanie tych uliczek wspinających się czasem naprawdę ostro pod górę potrafi być męczące. Nie rezygnujcie też z dotarcia w górne partie Asyżu, bowiem stamtąd rozciągają się najpiękniejsze widoki na okolice.

Gdzie zjeść w Asyżu? Le Terrazze di Properzio

Gdybym miała zrobić listę najlepszych restauracji, w jakich kiedykolwiek jadłam we Włoszech – a jest ich naprawdę sporo – to Le Terrazze di Properzio w Asyżu miałaby zagwarantowane miejsce w pierwszej dziesiątce. Wieczór w tym lokalu cieszącym się bardzo dobrymi opiniami zapamiętam do końca życia, nie tylko dzięki fantastycznym potrawom, ale również przez niesamowity widok i piękny zachód słońca, jaki nam towarzyszył owego wieczoru. Fakt, trafiliśmy w dziesiątkę z pogodą, to na pewno miało spory wpływ na odbiór całości. Restauracja dysponuje stolikami wewnątrz oraz na zewnątrz, na trzech tarasach.

Asyż - co zobaczyć i czego doświadczyć w mieście świętego Franciszka?

Zamówiliśmy na pierwsze danie makaron pappardelle z sosem ragù z dzika oraz kluseczki gnocchi ze szparagami i sosem na bazie sera pecorino romano, na drugie danie żeberka jagnięce pieczone z rozmarynem oraz kawałki wołowiny z rozmarynem i sosem na bazie czerwonego wina Montefalco. Jako dodatki wzięliśmy pieczone ziemniaki z rozmarynem i sałatkę, a przed kolacją dodatkowo po drinku. Całość rachunku wraz z coperto wyniosła 86 euro. Nie jest to mało, ale nie jest to też bardzo dużo, szczególnie że trzy dania były z mięsem, a lokal cieszy się sporą renomą.

Czasem otrzymuję nietypowe pytania, takie jak „Natalio, gdzie jechać / pójść w Italii, żeby się oświadczyć z klimatem / spędzić niezapomnianą rocznicę?” itp. No więc jeśli miałoby to być w Umbrii i w dodatku w restauracji, to polecam z całego serca Le Terrazze di Properzio (Via Metastasio 13). Uprzedzam jednak, że wymagana jest tutaj wcześniejsza rezerwacja stolika, szczególnie jeśli chcecie usiąść przy takim z najlepszym widokiem, a już w ogóle uczulam na tą kwestię w szczycie sezonu, w weekendy i święta. Lokal otwarty jest w średnim i wysokim sezonie codziennie od 12:15 do 14:30 oraz od 19:30 do 21:30, w niskim sezonie w tych czasach bywa różnie, najlepiej zadzwonić lub napisać maila. Rodzicom z małymi dziećmi podpowiadam, że w łazience tej restauracji dostępny jest przewijak.

Asyż nocą

Po zmroku Asyż zmienia swoje oblicze. Słońce zachodzi, zapalają się liczne latarnie uliczne oraz światła zdobiące fontanny i elewacje ważniejszych budynków. Większość jednodniowych turystów opuszcza miasto, zaułki pustoszeją, a stoliki restauracyjne w sezonie pełne są ludzi, aż do późnych godzin wieczornych. Jak każde inne miasto – tak i Asyż – warto zobaczyć zarówno w dzień, jak i w nocy. Każda pora ma swój niepowtarzalny urok, ale tutaj jest coś magicznego. A jeśli jeszcze wieczór jest ciepły, to można spacerować tymi ulicami bez końca.

Gdzie zaparkować w Asyżu?

Dookoła miasteczka rozrzucone są liczne parkingi, ale najdogodniej wybrać największy z nich, podziemny parking Saba pod Piazza Giovanni Paolo II. Do Bazyliki św. Franciszka dotrzecie stąd w około dziesięć minut.

Asyż komunikacją publiczną

Najlepiej dotrzeć pociągiem na dworzec kolejowy Assisi, a następnie z dworca autobusem linii C relacji P. Garibaldi – S.M.Angeli – P.Matteotti Assisi.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do uwzględnienia Asyżu w swoich planach podróżniczych, jeśli wcześniej nie braliście miasteczka pod uwagę. To prawdziwa perła środkowej Italii.

Kochani, użytkowników Facebooka serdecznie zapraszam do prowadzonej przeze mnie grupy WŁOCHY – podróże & styl życia. Wszystkich nowych czytelników zapraszam do polubienia strony Italia by Natalia na Facebooku, śledzenia profilu na Instagramie, jak również na  Twitterze oraz subskrypcji kanału YouTube. Będzie mi również bardzo miło, jeśli dodacie komentarz lub udostępnicie ten post swoim znajomym.

Pozdrawiam Was serdecznie

Natalia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close