Wyspy południowej Sycylii. Lampione – „ziarenko” na bezkresnym morzu

zdjęcie pochodzi autorstwa Francesco Venier’a

Opisując wyspy archipelagu Pelagijskiego warto wspomnieć o małej wysepce, przez sycylijskich rybaków zwaną „Scoglio degli scolari” (skałą uczniów).

Lampione Island East

zdjęcie pochodzi ze strony https://commons.wikimedia.org, autor: Mhqueeen

Wyspa ma powierzchnie 0,021 km², co w przeliczeniu na bardziej obrazowe jednostki daje 2,1 ha. Oddalona jest o około 18 km na zachód od Lampedusy i 110 km na północny wschód od Tunezji. Administracyjnie podlega prowincji Agrigento, gminie Lampedusa i Linosa. Linia brzegowa – jak na takie maleństwo – jest nad wyraz urozmaicona. Na południowych krańcach Lampione niemal pionowo wyłania się z morza tworząc piękne klify i osiągając niemal 36 m wysokości, by łagodnie na wschodnim końcu ponownie połączyć się z morzem.

Lampione Island Old Lighthouse

zdjęcie pochodzi ze strony https://commons.wikimedia.org, autor: Mhqueeen

druga papierowa książka

Historia geologiczna wyspy (w tym ślady skalne) dowodzi, że Lampione odłamała się od wybrzeży północnej Afryki po silnym trzęsieniu ziemi w okresie Pliocenu (ok. 18 000 lat temu). Wyspa wraz z resztą archipelagu Wysp Pelagijskich i Sycylią leżą na afrykańskiej płycie tektonicznej.

Lampione przeżyła swoje przysłowiowe „5 minut” pod koniec XIX w., kiedy to poławiano tam licznie występujące gąbki, co istotnie wpłynęło na rozwój ekonomiczny archipelagu. Po rozpowszechnieniu się gąbek z tworzyw sztucznych połowów zaprzestano, a wyspa stała się częścią rezerwatu Riserva Marina Isole Pelagie w strefie C, co oznacza dozwoloną działalność turystyczną na wyspie.

Lampione Island surface 2

zdjęcie pochodzi ze strony https://commons.wikimedia.org, autor: Mhqueeen

Jedynym przejawem obecności człowieka na Lampione jest stara nieczynna latarnia, pod którą podejść można korzystając z jedynej przystani, przeznaczonej tylko dla małych łodzi.

Lampione Island Lighthouse

zdjęcie pochodzi ze strony https://commons.wikimedia.org, autor: Mhqueeen

Słów kilka o pochodzeniu nazwy Lampione.

Jak podaje portal www.italythisway.com w artykule poświęconym tej najmniejszej z Wysp Pelagijskich, przez ostatnie stulecia nazwa wyspy ewoluowała z używanego w czasach króla Sycylii Rogera II arabskiego „Gazirat al – kitab” poprzez „Al – kuttab” „Scola”, „Schola”, „Scholla” by wreszcie przeistoczyć się we współczesną Lampione.

Jak dostać się na Lampione?

Na wyspę dopłynąć można korzystając z łodzi wycieczkowych, zbierających turystów z Lampedusy i Linosy.

Atrakcje turystyczne wysepki

Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest możliwość obcowania z piękną przyrodą, jak i obejrzenie starej, nieczynnej latarni (z informacji jakie posiadam – tylko z zewnątrz)./p>

Nurkowanie najczęściej rozpoczyna się przy południowo wschodniej części wyspy, gdzie ściany klifu ostro opadają w głębiny sięgając 20, a nawet 60 m. Turyści, którzy odważą się nurkować będą otoczeni nie tylko jeżowcami, rozgwiazdami, koralami, żółwiami i delfinami, ale – i co istotniejsze – murenami i rekinami szarymi, do których trzeba podchodzić z należytym szacunkiem.

Wycieczki oferują obiad z daniem rybnym i możliwością nurkowania w obecności żółwi i delfinów, zawsze skorych do zabawy. Cena wycieczki do ustalenia mailowo lub telefonicznie.

Poniżej prezentuję dwa filmy nakręcone podczas nurkowania w pobliżu wyspy.

Pierwszy autorstwa divingbluedolphin.

drugi autorstwa Gianluca Palma.

Najważniejsze informacje zaczerpnąłem z niezmiernie interesującego artykułu poświęconego Lampione, zamieszczonego na stronie www.italythisway.com, pod tym linkiem.

 

Jeśli macie jakieś pytania, to proszę, zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, postaram się na każdy odpowiedzieć i coś doradzić. Bardzo chętnie poczytam też o Waszych doświadczeniach z podróży po Italii, śmiało dzielcie się informacjami, na pewno pomogą one osobom dopiero planującym wyjazd.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  
Artur Rosiak

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Zamknij