
Począwszy od 25 listopada na miłośników włoskiego kina czeka nie lada gratka. TVP Kultura wyemituje pięć filmów Roberta Rosselliniego.

Rzym, miasto otwarte
Cykl rozpocznie poniedziałkowy seans filmu „Rzym, miasto otwarte” z roku 1945, który zdobył Grand Prix dla najlepszego filmu na Festiwalu w Cannes w roku 1946, jak i został nominowany do nagrody Oscara w roku 1947 w kategorii najlepszy scenariusz.
Fabuła: Giorgio Manfredi ucieka przed niemieckimi żołnierzami skacząc po dachach. Ksiądz, Don Pietro Pellegrini, pomaga ruchowi oporu przekazując wiadomości i pieniądze. Ma on udzielić ślubu Pinie. Jej narzeczony Francesco nie jest zbyt religijny, ale woli, by ceremonię poprowadził ksiądz nacjonalista, a nie faszystowski urzędnik. Syn Piny Marcello i jego koledzy wykonują drobne zadania dla ruchu oporu. Siostra Piny zaprzyjaźnia się z Mariną, dawną dziewczyną Giorgia, co kończy się tym, że Marina zdradza podziemie w zamian za leki, futra i inne wojenne luksusy… źródło: Wikipedia
Paisa
We wtorek TVP Kultura zaproponuje „Paisa”, film który Rossellini zrealizował w rok po premierze „Roma citta aperta”. Obraz Rosselliniego stanowiący drugą część trylogii wojennej zdobył nagrodę BEFTA w kategorii najlepszy film oraz został nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz.

Fabuła: Akcja filmu toczy się w zajętych przez Niemców Włoszech krótko przed końcem drugiej wojny światowej. Pokazane jest wyzwalanie kraju przez wojska alianckie. Podzielony jest na sześć części o nazwach: Sycylia, Neapol, Rzym, Florencja, Romania, Nizina Padańska (od południa do północy), około 20-minutowych. Między epizodami umieszczone są fragmenty autentycznych kronik filmowych z ofensywy żołnierzy USA. źródło: Wikipedia
Miłość
Środa zapowiada się pod znakiem „Miłości” z roku 1948. Odtwórcami głównych ról są Anna Magnani i sam Federico Fellini. Magnani zdobyła w roku 1949 nagrodę Srebrnej Wstążki dla najlepszej aktorki. W 1950 film został uznany za najlepszy film zagraniczny przez New York Film Critics Circle.
Nie obyło się też bez zgrzytów. W Stanach obraz został potępiony przez Narodowy Legion Przyzwoitości w roku 1951.
Fabuła: Film składa się z dwóch części „Cud” i „Głos Ludzki”. To historia kobiety, która na skutek szaleństwa bierze swojego kochanka za świętego, a gdy okazuje się, że jest w ciąży, staje się przedmiotem pośmiewiska. źródło: www.tvp.pl
Stromboli, ziemia Boga

Czwartek. To właśnie na ten seans czekam najbardziej. TVP Kultura pokaże „Stromboli, ziemia Boga”. Nie dość, że akcja filmu rozgrywa się na Stromboli to główną bohaterkę zagrała Ingrid Bergman.
Fabuła: Litwinka Karin Bjorsen (Bergman), żyjąca pod koniec wojny we włoskim obozie dla uchodźców, nie ma żadnych finansowych środków, by wrócić do normalnego życia. Spotyka włoskiego żołnierza, Antonia (Vitale), który zabiega o jej rękę. Poślubia go, by wyjść z zamknięcia i towarzyszy mu w drodze na rodzinną wyspę, Stromboli. Jest ostrożna w kontaktach z mieszkańcami. Kiedy dowiaduje się, że wielu z nich podróżowało po świecie, pyta: „To dlaczego jesteście tutaj?” Odpowiedź brzmi zawsze tak samo: „Bo tu się urodziłem”. Gdy urządza po nowemu dom Antonia, ten bije ją, ponieważ zmieniła jego dotychczasowe miejsce na ziemi. źródło: www.filmweb.pl
Seans wyjątkowo o godzinie 22:20.
Podróż do Włoch
Cykl zakończy sobotni pokaz filmu „Podróży do Włoch” z roku 1954 z Ingrid Bergman w roli głównej. Obraz Rosselliniego to luźna adaptacja powieści „Duo” Colette, gdyż nie uzyskał do niej praw.
Fabuła: Alex i Katherine Joyce (Sanders i Bergman) są parą z Anglii, która podróżuje do Włoch, aby sprzedać dużą nieruchomość w pobliżu Neapolu, niedawno odziedziczoną przez Alexa. Alex jest biznesmenem i pracoholikiem. Katherine jest bardziej czuła, a podróż wywołała w niej wzruszające wspomnienia przyjaciela poety, Charles Lewington, który juz nie żyje.
W ciągu kilku dni od ich przybycia, związek tej pary zaczyna się rozpadać pośród wzajemnych nieporozumień i zazdrości po obu stronach. Rzeczy stają się tak napięte, że zgadzają się na rozwód, ale po wizycie w Pompejach złapani zostali w religijną procesję w Neapolu, która – jak się wydaje, w cudowny sposób – ożywia ich miłość do siebie nawzajem.
źródło: Wikopedia


Plakat pochodzi ze strony www.cinematheque.fr oraz wikipedia.org
Na koniec dodam jeszcze, że jak podaje portal TVP trzy z emitowanych w tym cyklu filmów „Paisa”, „Miłość” i „Podróż do Włoch” nie były dotąd emitowane w polskiej TV. Seanse rozpoczynają się o godzinie 20.25. Miłego oglądania.
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Taak! Właśnie wczoraj zupełnie przypadkiem zobaczyłam na TVP Kultura reklamę z poniedziałkowym filmem od razu przestudiowałam program na cały tydzień, no i okazało się, że mamy wieczorną ucztę codziennie:) Najbardziej cieszę się ze „Stromboli”, bo już od jakiegoś czasu go poszukuję, ale fajnie:) Pozdrawiam 🙂
Oglądałam…, a ty Natalio? Piękny i smutny film, szkoda, że tak tragicznie kończy się dla głównych bohaterów, a wszystko przez tą narkomankę Marinę, zdrajczynię jedną… Natomiast Pina bardzo przypominała mi stylem gry i urodą Meryl Streep.
Oglądałam, dobry film, faktycznie smutny. Też najbardziej czekam na Stromboli 😉
Pani Natalio..ja tak trochę nie na temat.
Zna Pani jakieś metody na szybką i efektowną naukę języka włoskiego? Od ponad roku się uczę a na razie znam tylko podstawy, nawet nie. Wiem, że najlepiej jest uczyć się u źródła, ale nie mam możliwości wyjechania do Włoch 🙁
Witam Pani Michalino!
Niestety, nie znam 🙂 Sama również nie mówię po włosku, moja znajomość ogranicza się do słów i zwrotów poznanych podczas podróży i przygotowań do wyjazdów. Od jakiegoś czasu myślę o rozpoczęciu nauki na poważnie, ale cięgle brak mi czasu. Ale jeśli w końcu się zdecyduję, to wybiorę tok indywidualny lub w dwuosobowej grupie. Czy będzie to bardziej efektowne, niż grupa większa? Pewnie tak, choć dla mnie w tym przypadku najważniejszy byłby czas i możliwość indywidualnego dopasowania terminu i godziny spotkania.
Pozdrawiam
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Okazało się, że mam możliwośc wyjazdu do Włoch także spróbuję tam choc trochę podszkolic język 🙂
Również pozdrawiam.
Paisa – świetny film.Przypadkowo na niego trafiłem skacząc po kanałach.
Mam nadzieję, że TVP KULTURA niebawem wyemituje tę serię filmów włoskiego mistrza raz jeszcze. W razie czego proszę o komunikat na social mediach.
Jasne! Gdybyś Ty zauważył takie info, to daj mi proszę znać w komentarzu. A powtórzą na pewno, w międzyczasie była też seria filmów Felliniego 🙂
Pozdrawiam!