Apulia to region mogący pochwalić się jednymi z najpiękniejszych plaż Italii. Największą popularnością cieszą się te na półwyspach Gargano (ostroga włoskiego buta) i Salento (obcas), co wcale nie oznacza, że środkowa część regionu jest słabiej obdarzona przez naturę. Wybrzeże pomiędzy Bari a Brindisi skrywa bowiem wiele skarbów. Jednym z nich jest Rezerwat Torre Guaceto, znajdujący się niecałą godzinę drogi samochodem z bajkowego Alberobello. To idealne miejsce na przerwę w zwiedzaniu i relaks pośród piękna apulijskiej przyrody.
„Jedziecie na plażę? Koniecznie musicie pojechać do Torre Guaceto!” Tymi słowami zareagowała Liliana, właścicielka naszego B&B Podere Papilio w Alberobello, gdy powiedzieliśmy jej, że wybieramy się na plażę do Rosa Marina, bo wprawdzie mieliśmy w planach Torre Guaceto, ale jest tam trochę za daleko, a my chcemy po prostu poleżeć na piasku. Lili miała rację i bardzo się cieszę, że jej posłuchaliśmy.
Rezerwat Torre Guaceto
Riserva Naturale Marina Torre Guaceto utworzony w roku 1991 zajmuje powierzchnię około 1 200 ha, ma 20 km linii brzegowej i należy do obszarów szczególnie chronionych. Nie ma tu zabudowy, a jedynie plaże, wydmy, niewielkie laguny i bagna, pośród których schronienie znajdują liczne gatunki wędrownych ptaków, płazów, owadów, a także żółwie morskie, które do życia potrzebują terenów wyjątkowo czystych, o czym wspominałam opisując Rezerwat Torre Salsa na Sycylii. Centralnym punktem Rezerwatu jest aragońska wieża obserwacyjna (torre z wł. – wieża) pochodząca z przełomu XV i XVI w.
Chroniony obszar Torre Guaceto jest podzielony na trzy strefy:
Zona A znajduje się w pobliżu wieży i obejmuje także pięć małych wysp. Tutaj dozwolone są tylko badania naukowe i piesze wycieczki.
Zona B obejmuje obszar na północ od wieży do Punta Penna Grossa. Tutaj jest dozwolone plażowanie i kąpiel.
Zona C rozciąga się od plaży Penna Grossa do plaży Apani. Dozwolone wędkowanie i pływania łodzią po wcześniejszym uzyskaniu zgody.
© Torre Guaceto
© Italian Botanical Heritage
© Italian Botanical Heritage
© Italian Botanical Heritage
Torre Guaceto to wspaniałe miejsce nie tylko dla miłośników leniuchowania na plaży. W sezonie można wypożyczyć rower i wybrać się na przejażdżkę po wyznaczonych trasach, można również spacerować o każdej porze roku, na co dowód znajdziecie na poniższych zdjęciach. Gdy zaczynałam pracę nad postem Liliana pokazała mi te zdjęcia, zrobione podczas spaceru w ostatnie dni lutego tego roku.
© Liliana Tresoldi
© Liliana Tresoldi
© Liliana Tresoldi
No dobrze, jeśli już zdecydowaliście, że spędzicie choć kilka godzin w tej pięknej oazie spokoju, musicie poznać szczegóły związane z dojazdem. Są dwa wejścia do Rezerwatu, przy obu znajdują się duże parkingi wraz z klasyczną infrastrukturą towarzyszącą (kibelek, budka z lodami na patyku, dmuchane krokodyle i inne cudaki).
Torre Guaceto – wejście północne. Area Servizi Punta Penna Grossa
Jadąc drogą SS 379 zjazd na Serranova, następnie kierujecie się na Punta Penna Grossa – Torre Guaceto.
Cennik parkowania:
- samochód osobowy 4 euro / dzień
- motor 2 euro / dzień
- camper 7 euro / dzień
Udogodnienia: wypożyczalnia rowerów, transfer do plaży Punta Penna Grossa w cenie parkingu;
Dodatkowe usługi: transfer do wieży Torre Guaceto od godziny 9 do 17, koszt 2 euro za osobę.
Torre Guaceto – wejście południowe. Area Servizi Apani
Jadąc drogą SS 379 zjazd na Apani, następnie kierujecie się na Apani Torre Guaceto.
Cennik parkowania:
- samochód 3 euro / dzień
- motor 2 euro / dzień
- camper 5 euro / dzień
Udogodnienia: bar z miejscem piknikowym, wynajem rowerów, leżaków i parasoli;
Dodatkowe usługi: transfer na plażę (nie wiem, czy w cenie parkingu, czy płatny dodatkowo).
Wybraliśmy wejście północne. Jeśli szukacie czegoś bardziej kameralnego, to polecam to rozwiązanie. Wejście południowe (co widać na mapie po powiększeniu) to skupisko kilku Lido, czyli plaż z infrastrukturą, leżakami, parasolami i całą otoczką. Ja tego nie znoszę.
Parking
Transfer na plażę
Po prawej stronie od miejsca, gdzie dowozi obsługa parkingu znajduje się plaża z parasolami, brrr. Możecie iść w tym kierunku szukając małej zatoczki. Tam na horyzoncie, w samym sercu Rezerwatu widoczna jest wieża, do której dodatkowo płatny transfer oferuje parking przy północnym wejściu. My poszliśmy w lewo.
Popatrzcie na tą plażę. Czyż nie jest piękna? To był pierwszy tydzień września, w dodatku piątkowe popołudnie, a naliczyłam zaledwie kilkanaście osób. Bardzo żałuję, że nie mieliśmy więcej czasu ani – prawdę mówiąc – chęci. To był nasz ostatni dzień w Apulii, następnego dnia o poranku wyjeżdżaliśmy do Rzymu, skąd mieliśmy samolot. Po tygodniu intensywnego zwiedzania marzyliśmy tylko, aby się zrelaksować. Bardzo miło wspominam te chwile w Torre Guaceto. Może to była cisza? Jedynie szum fal? A może to ta czysta, cieplutka woda? Koniecznie dopiszcie Rezerwat do Waszej apulijskiej listy.
Informacje dodatkowe:
- Zdjęcie główne © Liliana Tresoldi;
- wstęp do Rezerwatu jest bezpłatny.
Jedziecie do Apulii? Koniecznie zajrzyjcie do pozostałych moich postów o tym pięknym regionie 🙂
Monopoli w Apulii – co zobaczyć? Plaże, atrakcje, restauracje, sprawdzony nocleg
Alberobello – kraina domków trulli na liście UNESCO. Przewodnik po mieście
https://italia-by-natalia.pl/bari-zwiedzanie-co-zobaczyc-przewodnik/
https://italia-by-natalia.pl/podroz-do-bari-informacje-praktyczne/
Kiedy jechać do Apulii i Bazylikaty? Pogoda, kąpiele w morzu, owoce sezonowe
Altamura w Apulii – na foccacię i po chleb do średniowiecznej piekarni
Jeśli macie jakieś pytania, to proszę, zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, postaram się na każdy odpowiedzieć i coś doradzić. Bardzo chętnie poczytam też o Waszych doświadczeniach z podróży do Apulii, śmiało dzielcie się informacjami, na pewno pomogą one osobom dopiero planującym podróż.
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Natalio, świetnie opisane i pokazane na fotkach (jak zawsze) – dziękuję, czuję się bardzo „zachęcona” żeby się tam wybrać 🙂
Basiu pięknie dziękuję i bardzo się cieszę, że Cię przekonałam. Uwielbiam plaże w takich enklawach przyrody, gdzie samochody trzeba zostawić w pewnej odległości, gdzie nie widać straganów z dmuchanymi krokodylami
Pozdrawiam serdecznie
Ze zdjęć widać ,że to cudowne miejsce. Tylko czy jest możliwość dostania się tam bez samochodu.
Zakwaterowanie mamy w Monopoli. Będę wdzięczny za pomoc
Pozdrawiam
Jacku to zależy, kiedy jedziesz. Z tego co mi wiadomo, w sezonie podobno kursuje tam autobus z Brindisi. Możesz jeszcze spróbować zapytać w lokalnym biurze podróży w Monopoli. Takim, które organizuje wycieczki po okolicy. Bardzo możliwe, że mają w ofercie Torre Guaceto, to spora atrakcja 🙂
Pozdrawiam
Ach, pięknie. Aż się chce tam być 🙂 Z chęcią wracam na Twojego bloga. Przyciąga swoim ciepełkiem. Pozdrawiam !!!
Dziękuję Aniu!
Pozdrawiam
Chcemy sie wybrac na dwa tyg na koniec wrzesnia/pol pazdzernika do apuli.patrzac na oferte noclegowa jest niewielka.czy to z powodu zlej pogody (np pazdzjest deszczowy)?moze lepiej wybrac kalabrie,sycylie?
Witaj Aniu!
Przełom września i października to już niski sezon, dlatego obiekty nastawione na turystów „plażujących” kończą swoją działalność, co nie znaczy, że pogoda jest o tej porze roku zła. Niestety w tym roku pogoda w Italii szaleje, najpierw zimny i deszczowy kwiecień oraz początek maja, teraz staszana susza i pożary. Kapryśny był też rok 2013, szczególnie w pierwszej połowie, ale wrzesień i październik były wtedy piękne. W zeszłym roku sezon na plażowanie trwał na południu Italii do początku listopada. Woda w morzu jest ceiplutka, słonko pięknie świeciło, na straganach zatrzęsienie owoców sezonowych, jedynie dzień krótkszy. Jeśli jesteś nastawiona głównie na zaiedzanie, to w mojej opinii jest to idealny termin. Tylko musisz przewidzieć zabranie ciuchów w różnych opcjach, szczególnie poranki i wieczory będą już chłodne.
Pozdrawiam 🙂
Czy do rezerwatu da radę dojechać komunikacja publiczna ?
Witaj Natalio 🙂
Lecimy do Bari 1go października. Mam na miejscu nie licząc dnia przylotu i wylotu, 3 dni. Bardzo chcieliśmy zobaczyć rezerwat. Chciałam zapytać czy lepiej jest zrobić taką wycieczkę pociągiem i czy powrót do Bari ma sens czy lepiej np przenocować gdzieś bliżej ? Naszym miejsce wypadowym jest Bari bo mamy nocleg na cały pobyt ale właśnie zaczęliśmy się zastanawiać czy nie powinniśmy zmieniać bazy noclegowej ? Co jeszcze poleciłaby Pani jako must see w trakcie takiego krótkiego pobytu?
Cześć!
Do samego rezerwatu nie dotrzecie pociągiem, trzeba tam przesiąść się na inny transport, przy czym nie potrafię powiedzieć, czy o tej porze roku coś będzie jeździć. W sezonie podobno są autobusy do rezerwatu. Z miejsc, których absolutnie nie można pominąć polecam w szczególności Alberobello, a jak będziecie w Alberobello, to obok jest przepiękne Locorotondo. Samo Bari – dzielnica Bari Vecchia – jest w mojej opinii piękne i klimatyczne, choć nie każdy podziela to zdanie. Ja na Waszym miejscu postawiłabym na jedną bazę noclegową, pomyślcie o Monopoli.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Aktualizacja z 2024: parking północny kosztuje 8€.
My zdecydowaliśmy się nie korzystać z dowozu na plażę i z parkingu polnocnego poszliśmy w kierunku morza. Spacer równie urokliwy z mnóstwem napotkanych zwierzątek.