Niemalże pionowo nad Amalfi i jednocześnie kawałek drogi od Ravello, po drugiej stronie Smoczej Doliny, na uboczu, otoczone lasami kasztanowymi i tarasowo schodzącymi ku morzu gajami cytrynowymi, leży najstarsze miasteczko Wybrzeża Amalfi. Scala, do której nie dociera masowa turystyka, oferuje ciszę i spokojne zwiedzanie licznych zabytków w otoczeniu przyrody, zachwycających widoków oraz długiej i fascynującej historii sięgającej swymi początkami do IV w n.e. To idealne miejsce na ucieczkę od tłumów i zgiełku panującego w sezonie w amalfitańskich miasteczkach położonych nad samym morzem.
Autor tekstu: Natalia
Scala widziana z Ravello
Położona na wysokości ok. 400 m n.p.m. Scala jest najstarszym miastem na Wybrzeżu Amalfi, założonym – zgodnie z legendą – w IV w n.e. przez rzymskich rozbitków zmierzających do Konstantynopola. Sercem Scali jest uroczy Piazza Municipio, otoczony przez szkołę oraz ratusz miejski, na parterze którego znajduje się bar oferujący stoliki na zewnątrz, tuż przed wejściem do najznamienitszego zabytku miasteczka, Duomo di San Lorenzo, imponującej katedry św. Laurencjusza z XII w. Dość surowa, romańska fasada niczym nie zdradza, że wnętrze wzbogacono w roku 1615 m.in. o barokowe freski na suficie, przedstawiające sceny z życia św. Laurencjusza, patrona Scali. W średniowieczu Scala była znaczącym, a przez to zamożny miastem wchodzącym w skład potężnej Republiki Morskiej Amalfi, czego pozostałością jest wiele zaniedbanych dziś pałaców oraz sama katedra, nieproporcjonalnie duża jak na tak małe miasteczko.
Piazza Municipio
Duomo di San Lorenzo
Wnętrze Katedry. Na środku głównej nawy, na podłodze ułożono ręcznie malowane kafle przedstawiające lwa wspinającego się po drabinie, która jest tutaj symbolem. Słowo „Scala” w języku włoskim oznacza”schody” lub „drabinę”.
Scala dzieli się na kilka osad, m.in. Scala Centro oraz Minuta i Pontone. Maleńka Minuta szczyci się XII wiecznym kościołem Santissima Annunziata, uznawanym za najstarszy w Scali, a także – a może raczej przede wszystkim – kameralnym placykiem Piazza Minuta przed kościołem, z którego roztacza się przepiękny widok na okolicę. Z tego właśnie miejsca rozpoczyna wspaniały szlak spacerowy, którym schodząc w dół można dotrzeć do Pontone, zwiedzając po drodze jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie widziałam na całym Amalfitańskim Wybrzeżu, o czym w dalszej części postu.
Piazza Minuta i kościółek Santissima Annunziata
Piazza Minuta
Wjeżdżając lub wchodząc do Minuta wprost ze Scali
Pontone, Ravello, Amalfi i ledwie widoczny fragment Atrani
Scala i Andrea Bocelli – Festiwal „Scala incontra New York”
„Scala spotyka Nowy Jork” to festiwal organizowany corocznie w miasteczku w dniach od 11 sierpnia do 11 września dla upamiętnienia ofiar zamachów terrorystycznych na World Trade Center. Najstarsze na Wybrzeżu Amalfi miasteczko „spotyka” najnowocześniejszą metropolię Stanów Zjednoczonych. W roku 2010, podczas ósmej edycji Festiwalu, w Scali pojawił się słynny tenor Andrea Bocelli, który zaśpiewał podczas koncertu „Notte stellata”, czyli „gwieździsta noc”. Fragmentów występu wielkiego mistrza możecie posłuchać oglądając niżej zamieszczony film.
Andrea Bocelli w Scali
Scala / Minuta – Grotta di San Alfonso
Będąc w Scali nie możecie przegapić niepozornego, małego kościółka Sant’Alfonso, położonego nieco poniżej drogi przy wjeździe do Minuta. Wewnątrz, w miejscu ołtarza znajduje się skalna grota św. Alfonsa. Właściwie to kościółek został dobudowany do groty, w której modlił się w roku 1775 przebywający w Scali św. Alfons. Miejsce to zrobiło na mnie niesamowite wrażenie, sami zobaczcie.
Kościół św. Alfonsa z zewnątrz oraz schody prowadzące pod górę i wychodzące na ulicę
Wnętrze kościoła św. Alfonsa
Grota św. Alfonsa
Wnętrze kościoła św. Alfonsa
Scala / Minuta – ruiny Bazyliki Sant’Eustachio i zejście z Minuta do Pontone
Rozpoczynamy zejście panoramiczną trasą z Piazza Minuta w dół. Niesamowity widok, jaki rozpościera się z tego miejsca ukazuje nam osadę Pontone nieco poniżej, po lewej stronie za Doliną Smoka widać Ravello, a na samym dole Amalfi z prawej i Atrani z lewej strony. Do tego tarasowo położone ogrody, gaje oliwne i cytrusowe. Ruszamy.
Ręcznie malowane kafle – wizytówka Wybrzeża Amalfi
Połowa marca. Część drzew cytrynowych jest jeszcze okryta czarną biowłókniną chroniącą dojrzałe owoce. W dole widzoczny fragment miasteczka Amalfi.
Ruiny Bazyliki Sant’Eustachio widziane ze ścieżki.
Jesteśmy blisko. Na skale po lewej stronie widać ogrody Villi Cimbrone w Ravello.
Swojskie klimaty. Kto powiedział, że ta ścieżka jest przeznaczona tylko dla ludzi?
Wchodzimy na teren Sant’Eustachio. Widok zapiera dech w piersiach.
Widok z dawnego okna Bazyliki. Ravello © Massimiliano Fabbri
Widok z dawnego okna Bazyliki. Fragment Pontone, w dole Amalfi. © Massimilano Fabrri
Ruiny Sant’Eustachio widziane od strony wybrzeża.
Bazylika Sant’Eustachio została zbudowana w XII w. na zlecenie rodziny D’Afflitto. Miała trzy nawy poprzedzone przedsionkiem oraz dzwonnicę. Na trzech wysokich absydach do dziś można oglądać elementy dekoracyjne wykonane z kolorowych kamieni. Na poniższym filmie możecie zobaczyć, jak Bazylika prezentowała się w latach swojej świetności.
Po nieśpiesznym opuszczeniu ruin Sant’Eustachio skierowaliśmy się w dół do Pontone. Podobno tą ścieżką dotrzeć można aż na sam dół do Amalfi, jednak nie miałam okazji tego sprawdzić. Szlak jest piękny, ale jego pokonanie – również w dół – wymaga sporego wysiłku. Wprawdzie w całości składa się z kamiennych schodów, to jednak miejscami spora wysokość stopni daje się we znaki. Nie polecam osobom, które z różnych powodów zdrowotnych nie powinny się przemęczać, szczególnie w upalne dni.
Pontone. W dole widoczne Amalfi. © expedia.com
Pontone © expedia.com
Pontone. W górze widzoczny fragment ruin Sant’Eustachio. Stamtąd schodziliśmy. © expedia.com
Ruiny Bazyliki Sant”Eustachio widziane z piazza w Pontone
Ślub w ruinach Sant’Eustachio
Piękne położenie i niezwykły klimat ruin Bazyliki Sant’Eustachio sprawiły, że miejsce to stało się popularne wśród młodych par szukacjących romantycznego, a zarazerm zacisznego miejsca na uboczu, w otoczeniu zieleni i zachwycających widoków. Choć dotrzeć tu można jedynie pieszo pokonując niezliczone ilości schodów, to pomysłowi organizatorzy ślubów radzą sobie doskonale wykorzystując do przewiezienia krzeseł, ozdób a nawet cateringu zacne i niezawodne środku transportu, jakimi po dziś dzień na Wybrzeżu Amalfi są osioł i muł. Sami zobaczcie.
Przygotowania do ślubu w ruinach Sant’Eustachio – kwieceiń 2016 r. © Sposa Mediterranea
Przygotowania do ślubu w ruinach Sant’Eustachio – kwiecień 2016 r. © Sposa Mediterranea
Przygotowania do ślubu w ruinach Sant’Eustachio – kwiecień 2016 r. © Sposa Mediterranea
Pewnie zastanawiacie się, co z panną młodą w długiej sukni i butach na obcasie? Może oczywiście dojść pieszo, ale czy nie bardziej swojsko jest dotrzeć przed ołtarz na grzbiecie muła, osła czy też białego konia, specjalnie przybranego na tę okazję? Takie i wiele innych, niezapomnianych atrakcji oferuje Italia, a ślub w tym cudownym kraju jest w zasięgu nie tylko dla ludzi zamożnych. Przekonajcie się sami. W Ravello na Wybrzeżu Amalfi swoją siedzibę ma firma Sposa Mediterranea, zajmująca się organizacją ślubów, wesel i imprez okolicznościowych na terenie całych Włoch, a w szczególności na Wybrzeżu Amalfi i Cilento, dla Włochów oraz cudzoziemców z całego świata. Szefowa – Suita Carrano Bonadies, to osoba bardzo znana we włoskiej branży ślubnej, posiadająca szerokie znajomości i olbrzymie doświadczenie. Przedstawicielką Sposa Mediterranea na Polskę jest Małgorzata Ewa Mikrut, mieszkająca na stałe w okolicach Sorrento od ponad dwudziestu lat. Małgosia chętnie udzieli osobom zainteresowanym ślubem lub inną imprezą we Włoszech wszelkich informacji. Zachęcam do odwiedzenia fanpage Wesela w Italii z Margherita – Sposa Mediterranea Group.
UWAGA! Specjalnie i wyłącznie dla czytelników Italia by Natalia! Wszystkie młode pary z Polski, które zdecudują się na usługi firmy Sposa Meditarranea, na hasło Italia by Natalia, otrzymają 10 % zniżki na usługi organizacji ślubu na terenie całej Italii.
Informacje dodatkowe:
- Ruiny Sant’Eustachio dostępne są codziennie od 10:00 do 17:00 – wstęp wolny
- Źródło zdjęcia głównego – case vacanze amalfi.
Jeśli macie jakieś pytania, to proszę, zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, postaram się na każdy odpowiedzieć i coś doradzić. Bardzo chętnie poczytam też o Waszych doświadczeniach z podróży do Kampanii, śmiało dzielcie się informacjami, na pewno pomogą one osobom dopiero planującym podróż.
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.
Natalio i Arturze,
Zdjęcia rewelacyjne, zresztą nie pierwsze i nie ostatnie. Mnie jako Waszego wiernego czytelnika bez mała zazdrość zżera na widok tych obłędnych krajobrazów i malowniczych-tajemniczych ruin. Ale mam konkretne pytanie związane z trasą spacerową, jaką przeszliście w tamtym rejonie. Próbowałam odtworzyć na mapie Wasz spacer i „doszłam” bez problemu do ruin Św. Eustachego. Ale nie wiem, do jakiego punktu doszliście w Pontone. Parking? Przystanek autobusowy?
Problem w tym, ze nie znalazłam Pontone wśród przystanków linii Sita Bus. I wychodzi, że trzeba albo wrócić do Scali, albo zejść w dół do Amalfi. Wprawdzie zgodnie z Google-maps taki spacer z góry na dół zajmuje niecałą godzinę, ale wspomniałaś o nieciekawych kamiennych schodach. Ale widoki (na podstawie fotografii) moim zdaniem przebijają większość tego, co można zobaczyć na Wybrzeżu. Do Scali dojeżdża autobus, można dojechac na raty z przystankiem w Ravello, ale żal wracać autobusem rezygnując z możliwości odkrycia takich skarbów.
Pozdrawiam serdecznie.
Marysiu doszliśmy do głównej ulicy i tam zabrał nas bus hotelowy, gdyż zwiedzaliśmy w zorganizowanej grupie osób zaproszonych na tą imprezę. Ścieżka prowadzi dalej z Pontone do Amalfi, jednak nie orientuję się, w jakim jest stanie. Na pewno to spory wysiłek, ale widoki cudowne. Jeśli macie w miarę dobrą formę spacerową i czas, to polecam tą trasę. Taka wycieczka na cały dzień: Ravello-Scala-Pontone-Amalfi to świetna sprawa 🙂
Natalio czy mogłabyś mi napisać bardziej szczegółowy opis panoramicznej trasy z Piazza Minuta do Pontone ? Będziemy autem, czy z Pontone można dojechać autobusem do Scalii i zejść do Pontone ( moglibyśmy tam zostawić auto ) Może proponujesz inne ,lepsze rozwiązanie.Nocujemy w Pimonte.
Zeszliśmy tydzień temu z Ravello do Amalfi przez Pontone. Mamy 67 i była obawa czy kolana wytrzymają – ale wytrzymały! Polecam, klimatyczna trasa z przystankiem na wino w Pontone, duża atrakcja. Schodzeniu pomaga przytrzymywanie się poręczy, których jest dużo – trzeba część ciężaru przenieść na rękę i wtedy noga tak mocno nie zeskakuje ze stopnia – a są niektóre wysokie.