Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie, w tym wschody i zachody słońca. Przewodnik

Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie, w tym wschody i zachody słońca. Przewodnik

Punkty widokowe w Rzymie, płatne i bezpłatne, niektóre oczywiste, inne mniej znane, jeszcze inne przez większość pomijane. Łącznie 19 wyjątkowych miejsc, z których można podziwiać najpiękniejsze panoramy miasta. Gdzie je znaleźć? Co warto wiedzieć? Ile kosztują wstępy? Gdzie szukać najpiękniejszych wschodów i zachodów słońca? Zdjęcia, mapy i adresy. Przewodnik po każdej kolejnej podróży będzie aktualizowany. Bierzcie i korzystajcie!

Punkty widokowe w Rzymie

Rzym jest miastem fascynującym i pełnym najróżniejszych atrakcji, od zabytków antycznych po renesansowe i barokowe, od rzeźby i malarstwa po architekturę, od pięknych placów po imponujące skwery zieleni i pyszną kuchnię lokalną. Pośród tego bogactwa rozsiane są punkty widokowe, z których roztaczają się szczególnie ładne panoramy. Część z tych miejsc pozwala popatrzeć na Wieczne Miasto z góry, część wymaga wysiłku fizycznego w dotarciu do celu, ale większość można łatwo wpleść w nieśpieszny spacer rzymskimi ulicami. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie dokładnie punkty widokowe w Rzymie są zlokalizowane. Mam nadzieję, że ten przewodnik okaże się dla Was pomocny, choć na chwilę obecną zapewne jeszcze kilku miejsc tutaj brakuje.


Więcej o stolicy Włoch znajdziecie w poście RZYM – gdzie spać, jak zorganizować podróż, co zobaczyć?


Bezpłatne punkty widokowe w Rzymie

W tej części znajdziecie informacje o lokalizacji najpiękniejszych punktów widokowych w Rzymie dostępnych bezpłatnie, bez konieczności rezerwacji wejściówki i – z jednym wyjątkiem – bez ograniczeń godzinami otwarcia.

druga papierowa książka

Largo Gaetana Agnesi

Jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w Rzymie, stąd jak na dłoni widać spory fragment Koloseum. Miejsce to jest tuż obok, ale jednocześnie powyżej placu, na którym znajduje się słynny Amfiteatr Flawiuszów. Wejdziecie tam schodami z Piazza del Colosseo, a jeśli te będą zamknięte (w lipcu były), to wystarczy podejść kawałek dalej do skrzyżowania z Via Nicola Salvi. Jest to ulica, która przechodzi obok Largo Gaetana Agnesi.

Wskazówka: Warto wpaść do Oppio Caffè. Stoliki na ulicy oferują możliwość podziwiania Koloseum z filiżanką dobrej kawy w dłoni. Cappuccino serwowane do stolika w lipcu 2022 r. kosztowało 5 euro, ale warto.

Vittoriano (Ołtarz Ojczyzny)

Vittoriano to przeogromny pomnik powstały dla upamiętnienia zjednoczenia Włoch. W tym kompleksie z białego marmuru znajduje się m.in. pomnik Wiktora Emanuela II – pierwszego króla Włoch – a także Grób Nieznanego Żołnierza i muzeum Risorgimento (zjednoczenia Włoch). Z tarasów tejże budowli można podziwiać piękne widoki na Rzym i są one dostępne bezpłatnie, nie licząc tarasu na dachu. Otwarte codziennie od 9:30 do 19:30 (ostatnie wejście o 18:45).

Terrazza delle Quadrighe – taras na dachu Ołtarza Ojczyzny

Wspomniany wyżej taras na dachu Vittoriano, znajdujący się około 70 m powyżej Placu Weneckiego, czynny jest codziennie od 9:30 do 19:30 (ostatnie wejście o 18:45). Na górę wjeżdżamy windą panoramiczną, bilet kosztuje 12 euro od osoby. Są to informacje aktualne na dzień publikacji artykułu, natomiast samodzielnie sprawdzić je możecie na tej stronie internetowej.

Terrazza sul Foro (Via Monte Tarpeo)

Kolejny z bardzo popularnych punktów widokowych w Rzymie, zdobiący liczne przewodniki i pocztówki. Na tyłach Placu Kapitolińskiego, po jego prawej stronie odchodzi ulica, w którą należy skręcić, by dotrzeć do tarasu na Via Monte Tarpeo i zachwycić się widokiem na Forum Romanum w całej okazałości.

Wskazówka: bardzo polecam przyjść tutaj krótko po wschodzie słońca. Na Forum Romanum nie ma nikogo, a wznoszące się ku górze słońce dodaje antycznym ruinom wyjątkowego uroku.

Pierwszy taras na Via di San Pietro in Carcere

Z drugiej strony Placu Kapitolińskiego znajdziemy aż dwa miejsca, w których warto przystanąć. Pierwszym jest niewielki skwer zieleni znajdujący się w miejscu, gdzie od placu odchodzi Via di San Pietro in Carcere. Tam w cieniu ogromnych pinii można znaleźć chwilę wytchnienia od prażącego słońca, podziwiając Via dei Fori Imperiali.

Wskazówka: tutaj również warto przyjść wcześnie rano. Wtedy zamiast hałasu przejeżdżających niżej samochodów oraz tłumów turystów za plecami można się delektować śpiewem ptaków.

Drugi taras na Via di San Pietro in Carcere

Kawałek dalej ulica San Pietro in Carcere prowadzi w dół, ale zanim pokonacie dwa łuki, by wyjść na Via dei Fori Imperiali, koniecznie zatrzymajcie się na pierwszym łuku i zejdźcie nieco niżej na taras widokowy. Z tego miejsca znów można podziwiać Forum Romanum, a dodatkowo Łuk Septymiusza Sewera (Arco di Settimio Severo) znajduje się niemal na wyciągnięcie ręki.

Taras na Via del Tulliano

W to miejsce większość turystów nie dociera, a szkoda. Schodząc w dół Via di San Pietro in Carcere na drugim łuku, tuż przed Via dei Fori Imperiali należy skręcić w prawo w ulicę brukowaną kocimi łbami, która wpada do Via del Tulliano. Skręcając w lewo przed kościołem po kilkunastu krokach docieramy na taras widokowy. Znów możemy podziwiać antyczne ruiny, bez biletu wstępu, o każdej porze dnia i nocy. Tutaj można też dotrzeć schodami prowadzącymi w dół koło Łuku Septymiusza Sewera.

Piazzale Caffarelli

Sąsiedztwo Placu Kapitolińskiego jak mało który zakątek Rzymu obfituje w punkty widokowe. Gdy po wejściu schodami na plac skręcimy od razu w prawo w wąską uliczkę, to po kilkudziesięciu metrach dotrzemy na Piazzale Caffarelli. Można tutaj odpocząć w cieniu wysokich drzew i popatrzeć na dachy Rzymu, choć to na pewno nie jest najbardziej okazała panorama. Podobny widok można podziwiać ze szczytu schodów prowadzących do Bazyliki Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego (Basilica di Santa Maria in Ara coeli) o przepięknym wnętrzu, znajdującej się na tyłach Vittoriano.

Wskazówka: kawę lub drinka z pięknym widokiem można wypić w kawiarni Terrazza Caffarelli.

Giardino degli Aranci (Ogród Pomarańczowy) na Awentynie

Ogród Pomarańczowy na Awentynie to przepięknie miejsce, które najwspanialsze widoki oferuje w złotej godzinie, tuż przed zachodem słońca. Licznie przychodzą tutaj młode pary na sesje ślubne, byłam też świadkiem zaręczyn niespodzianki. W sezonie przed zachodem słońca taras widokowy jest zatłoczony, dlatego jeśli chcecie bez problemu znaleźć miejsce na ławce lub przy murku, to warto przyjść wcześniej.

Widok ze szczytu Schodów Hiszpańskich

Słynne Schody Hiszpańskie zdecydowanie lepiej prezentują się z dołu, niż z góry. Dlatego też spod kościoła Trinità dei Monti miłośnicy pięknych widoków podziwiają głównie dachy Rzymu.

Ponte Umberto I

Jeden z najczęściej fotografowanych kadrów w Rzymie przedstawia Most św. Anioła i Bazylikę św. Piotra w tle. Zdjęcia te wykonywane są z mostu Umberto I z funkcją przybliżenia. Najlepszą grę światła w tym miejscu zastaniemy o zachodzie słońca i krótko po nim.

Ponte Vittorio Emanuele II

Mniej spektakularny, ale ciekawy widok roztacza się z mostu Wiktora Emanuela II. To zdjęcie zrobiłam wcześnie rano, gdy wschodzące słońca już trochę schowało się za drzewami, ale nadal było nisko i ciepłym światłem smagało mury zamku oraz Most św. Anioła. Jeśli będziecie w okolicy rano, to polecam tutaj zajrzeć.

Terazza del Pincio

Piękny widok na dachy Rzymu i znajdujący się w dole Piazza del Popolo roztacza się z tarasu widokowego na skraju Villa Borghese, na wzgórzu zwanym Pincio. To piękne miejsce na spacer oraz relaks w cieniu drzew. Polecam odwiedziny na tarasie, szczególnie w złotej godzinie.

Terrazza Viale del Belvedere

Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie, w tym wschody i zachody słońca. Przewodnik

Tutaj już niewielu dociera. Podążając na południe od Terazza del Pincio znajduje się jeszcze jeden taras widokowy, bez tłumów i przepychania się do barierki. Polecam!

Belvedere Romolo e Remo

Taras oferujący widok na Circus Maximus i w oddali Palatyn. Można tutaj usiąść na ławce i spędzić miło czas, szczególnie po zachodzie słońca. W rzeczywistości widok jest lepszy niż moje zdjęcie, ale trafiłam na moment, gdy w centralnym miejscu tuż pod tarasem stały rusztowania.

Wzgórze Janikulum (Gianicolo)

Wzgórze Janikulum znane jest z widoku na spory fragment Rzymu. Można tutaj podziwiać wschód słońca nad przeciwległymi wzgórzami, co przyciąga zwiedzających, którym niestraszny jest dzwonek budzika. Muszę jednak przyznać – nieco z przykrością – że kiedyś widok ten był lepszy, a przynajmniej tak go zapamiętałam. Drzewa poniżej tarasu urosły na tyle, że zasłaniają częściowo panoramę. Jednak sam spacer na Piazza Garibaldi wczesnym rankiem jest w mojej opinii ciekawą atrakcją, dlatego mimo wszystko polecam się tutaj wybrać.

Belvedere Niccolò Scatoli

Wspinając się na wzgórze Janikulum od strony południowej będziecie zapewne mijać Fontana dell’Acqua Paola, która przyciąga wzrok. Warto wtedy się obrócić, bowiem stąd również rozciąga się ładny widok na Rzym.

Płatne punkty widokowe w Rzymie

W tej części przewodnika znajdziecie namiary na punkty widokowe w Rzymie, które są dostępne za opłatą, a bilety wstępu można kupić – z jednym wyjątkiem – z wyprzedzeniem przez Internet.

Taras Zamku św. Anioła

Piękny widok na Watykan i Bazylikę św. Piotra roztacza się z tarasu na dachu Zamku św. Anioła, dostępnego w ramach zwiedzania muzeum. Warto zarezerwować sobie na ten obiekt więcej czasu, bowiem taras to tylko wisienka na torcie. Na górze znajduje się Caffetteria Ristorante Le Terrazze Castel Sant’Angelo, w której można odpocząć i wypić kawę z widokiem. Godziny otwarcia oraz ceny biletów znajdziecie na tej stronie internetowej.

Wskazówka: W okresie letnim dostępne jest wieczorne zwiedzanie zamku, co ma niewątpliwą zaletę nie tylko w postaci przyjemniejszej temperatury, ale też możliwości podziwiania panoram rozświetlonego latarniami ulicznym Rzymu.

Kopuła Bazyliki św. Piotra w Watykanie

Najpiękniejszym punktem widokowym jest z pewnością kopuła Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Widać z niej nie tylko Plac św. Piotra i Zamek św. Anioła, ale też zabudowania zabytkowego centrum, ciągnące się aż po horyzont. Z drugiej strony zobaczymy m.in. Ogrody Watykańskie. Na pewno warto wspiąć się na kopułę choć raz w życiu, ale nie jest to łatwe. Przede wszystkim musimy najpierw ustawić się w kolejce, która – szczególnie w sezonie – potrafi być naprawdę długa. Następie mamy dwie możliwości do wyboru:

  • Winda + 320 stopni do pokonania pieszo za 10 euro;
  • 551 stopni do pokonania pieszo za 8 euro.

Bilety kupuje się w kasie przy wejściu. Winda pozwala skrócić podejście, ale na najłatwiejszym odcinku, gdzie stopnie są niskie i wygodne. Im wyżej pod górę, tym stopnie robią się trudniejsze do pokonania. Osoby cierpiące na klaustrofobię powinny poważnie przemyśleć sprawę, gdyż na końcowym odcinku podejścia w latarni kopuły schody kręte są bardzo wąskie. Wejście odradzane jest również osobom cierpiącym na choroby serca.

Wskazówka: wejście o poranku w słoneczny dzień utrudni Wam zrobienie dobrych zdjęć w kierunku Placu św. Piotra, znajdującego się na wschód od kopuły.

Terrazza Belvedere del Palatino

Najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie, w tym wschody i zachody słońca. Przewodnik

Wzgórze Palatyńskie dostępne jest na tym samym bilecie wstępu, który kupujemy, by zobaczyć Forum Romanum i Koloseum. Poza szeregiem cennych, antycznych zabytków znajdziecie tutaj taras widokowy, z którego dobrze widać spory fragment Forum Romanum, a także inne budynki zabytkowego centrum Rzymu. Aby dotrzeć na taras należy po wejściu na Forum Romanum skręcić w lewo koło Łuku Tytusa, a następnie w prawo na schody prowadząc pod górę. Informację o cenach biletów i godzinach otwarcia znajdziecie na tej stronie internatowej.


Inspirujące i pełne emocji opowieści z podróży po północnych Włoszech – od Alp do Rzymu włącznie. Poznajcie moją najnowszą książkę „Italia – kraina kontrastów i różnorodności”.


Najpiękniejsze punkty widokowe we Włoszech – inne przewodniki

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close