Punkty widokowe w Toskanii – miasta i miasteczka

Siena Piazza del Campo Torre Mangia

Wiem, że kochacie punkty widokowe! Ja też! Dlatego kontynuując serię autorskich postów o najpiękniejszych panoramach Toskanii i miejscach, skąd można je sfotografować, tym razem pokażę Wam punkty widokowe w toskańskich miastach i miasteczkach. Gdzie trzeba wspiąć się na wieżę, a gdzie wystarczy podejść na odpowiednią ulicę bądź w leśny zagajnik tuż pod murami? W poście tradycyjnie: zdjęcia, mapy, szczegóły dojazdu oraz – w przypadku punktów z płatnym wstępem – ceny i godziny otwarcia. Przewodnik zarówno dla początkujących, jak również dla starych toskańskich wyjadaczy. Jestem przekonana, że nawet oni znajdą choć jedno miejsce, w którym jeszcze nie pstrykali fotek. Zapraszam!

Niedługo miną cztery lata od dnia, w którym opublikowałam pierwszy z dwóch postów o najpiękniejszych punktach widokowych w dolinie Val d’Orcia. Od tamtej pory, podobnie jak w przypadku postu o darmowych gorących źródłach w Toskanii, skorzystaliście z moich wskazówek i tłumnie ruszyliście fotografować najpiękniejsze panoramy tej doliny.

Bardzo mnie cieszy ten fakt, gdyż nie ma nic bardziej motywującego do dalszej pracy, niż świadomość, że moje posty okazują się Wam pomocne w odkrywaniu nowych miejsc. Dlatego dziś, kontynuując serię o punktach widokowych, zabieram Was do miast i miasteczek Toskanii.

 

Najpiękniejsze panoramy Toskanii – miasta i miasteczka

Florencja

Panorama z Piazzale Michaelangelo

Florencja Piazzale Michaelangelo

© Claudia Romanelli

 

Piazzale Michaelangelo to obowiązkowy punkt każdej wycieczki po Florencji, będący bardzo dobrym pomysłem zarówno na początek lub koniec zwiedzania, a wręcz idealnym na jedno i drugie. Zupełnie inaczej prezentuje się miasto widziane z tego punktu w świetle dnia, a inaczej po zmroku.

 

Florencja Piazzale Michaelangelo panorama punkt widokowy

 

Panorama z kopuły Bazyliki Santa Maria del Fiore

Florencja Katedra widok punkt widokowy panorama kopuła

 

Często pytacie mnie, co zobaczyć we Florencji, jeśli ma się tylko jeden lub nawet pół dnia. To oczywiste, że nie można zobaczyć wówczas nawet połowy atrakcji, jakie oferuje stolica Toskanii. Odpowiadam wówczas, aby zacząć od panoramy miasta widzianej z Piazzale Michaelangelo, następnie zejść na dół przechodząc przez najsłynniejszy most tej części Włoch, czyli Ponte Vecchio, a następnie iść przez Piazza della Signora na Piazza del Duomo i – nie tracąc czasu na wejście do wnętrza katedry, bo nie warto – zachwycić się jedynie fasadą, a następnie wspiąć na kopułę. To niesamowite doświadczenie pozwala podobno zrzucić na raz 3 kg, choć osobiście w to nie wierzę. Prawda jest taka, że wejście jest niesłychanie męczące na odcinku pomiędzy podstawą a szczytem samej kopuły, a wynika to nie tylko z ilości stopni do pokonania (całość podejścia 463 stopni), co z ich wysokości, wąskich przejść, w których należy przepuszczać osoby schodzące na dół, a także duchoty. Wejście oferuje dodatkowo atrakcję w postaci podziwiania z bliska fresków zdobiących wnętrze kopuły, w mojej ocenie jedynej atrakcji wewnątrz katedry. Dlatego odradzam wejście do środka. Uwaga! Wchodzenia na kopułę zdecydowanie nie polecam osobom mającym problemy z sercem!

 

Florencja wejście na kopułę bazyliki Santa Maria del Fiore

Tak na górnym odcinku wygląda podejście na szczyt kopuły

Florencja Katedra widok punkt widokowy panorama
Florencja Katedra widok punkt widokowy panorama Santa Croce
Florencja Katedra widok punkt widokowy panorama
Florencja Campanile di Giotto dzwonnica Duomo widok z kopuły bazyliki Santa Maria del Fiore

 

Wysokość (wraz z latarnią): 107 m

Godziny otwarcia: 8:30-19:00

Bilet wstępu: baptysterium + katedra + kopuła + dzwonnica + Muzeum dell’Opera del Duomo 15 euro

 

Panorama z Campanile di Giotto (dzwonnicy Giotta)

 

Florencja kopuła bazylika Santa Maria del Fiore

Dzwonnica Giotta oferuje prawie takie same widoki, jak kopuła, z wyjątkiem możliwości podziwiania z bliska właśnie samej kopuły. Wejście jest w miarę proste, schody są wygodne, przedzielone piętrami, na których można odpocząć nie tarasując wejścia innym, czego nie można powiedzieć o podejściu na kopułę. W mojej ocenie wejście na dzwonnicę nie jest nawet w połowie tak atrakcyjne, jak zdobycie kopuły.

 

Florencja Campanile di Giotto dzwonnica Duomo

Florencja Campanile di Giotto dzwonnica Duomo

Florencja Campanile di Giotto dzwonnica Duomo

 

Wysokość: 85 m

Godziny otwarcia: 8:15-19:00, cały tydzień

Bilet wstępu: baptysterium + katedra + kopuła + dzwonnica + Muzeum dell’Opera del Duomo 15 euro

 

Panorama z La Torre di Palazzo Vecchio (wieży Palazzo Vecchio)

 

Florencja Katedra widok punkt widokowy panorama Palazzo Vecchio

© Theo Tribbiani

 

Nie Kochani, to nie jest genialne zdjęcie zrobione z Piazzala Michaelangelo przez utalentowanego fotografa dysponującego takim sprzętem, jak ten paparazzo, który z dużej odległości sfotografował Księżną Kate toples podczas miesiąca miodowego. Prawda jest taka, że wystarczy wejść na wieżę Palzazzo Vecchio na Piazza della Signora i katedrę będziecie mieć centralnie przed oczyma, a do takiej fotki jak powyższa wystarczy zwykły aparat z 20x zoomem. Tak oto prezentuje się katedra bez przybliżenia.

Florencja Katedra widok punkt widokowy panorama Palazzo Vecchio

© Luna y Valencia

Florencja Palazzo Vecchio

La Torre di Palazzo Vecchio widziana z dołu, z Piazza della Signora

Niestety nie udało mi się wejść na tę wieżę, gdyż padał deszcz i została zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Na samym czubku znajdują się schody narażone bezpośrednio na oddziaływanie warunków atmosferycznych i w deszczowe dni wejście nie jest możliwe z uwagi na śliskość stopni.

Wysokość wieży: 94 m

Godziny otwarcia:

 • od kwietnia do września 9:00-21:00, w czwartki 9:00-14:00;
 • od października do marca od 10:00-17:00, w czwartki od 9:00-14:00. Zwiedzanie nocne codziennie od 21:00-23:00, ostatnie wejście 22:00

Bilet wstępu: wieża + podziemia pałacu 10 euro, wieża + podziemia pałacu + muzeum 14 euro.

 

Siena

Panorama z Torre del Mangia

 

Siena Piazza del Campo Torre Mangia

© Claudia Romanelli

 

Siena to miasto absolutnie niezwykłe, w mojej ocenie piękniejsze od Florencji. Aby nacieszyć oczy widokami na miasto i okoliczne wzgórza koniecznie należy udać się na jeden z najpiękniejszych włoskich placów – Piazza del Campo, a następnie wejść na wieżę Torre del Mangia (503 stopnie). Trud wspinaczki z pewnością wynagrodzą Wam panoramy, jakie rozciągają się ze szczytu.

Siena Piazza del Campo Torre Mangia
Siena Piazza del Campo Torre Mangia
Siena Piazza del Campo Torre Mangia

© Claudia Romanelli

Siena Piazza del Campo Torre Mangia
Siena Piazza del Campo Torre Mangia

© Claudia Romanelli

Wysokość wieży: 102 m (taras widokowy na wysokości 88 m)

Godziny otwarcia:

 • od marca do 15 października 10:00-19:00, ostatnie wejście 18:15
 • od 16 października do końca lutego od 10:00-16:00, ostatnie wejście 15:15. Zamknięte w Boże Narodzenie.

Bilet wstępu: 10 euro

 

Panorama z Facciatone (duomo nuovo)

Siena Facciatone Toskania

© Simone Paoli

 

 

Siena Facciatone Toskania

© operaduomo.siena.it

Siena katedra duomo

© Groume

Ilość stopni : 131

Godziny otwarcia:

 • 01.03 – 01.11. 10:30-17:00
 • 02.11 – 28.02. 10:30 – 17:30
 • 26.12. – 08.01. 10:30-18:00
 • ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem muzeum

Bilet wstępu: 7 euro

 

San Gimignano – panorama z Torre Grossa

San Gimignano Toskania Duomo widok z wieży

San Gimignano nazywane jest średniowiecznym lub toskańskim Manhattanem, a to z powodu imponujących wież, które setki lat temu budowały zamożne rodziny, rywalizując ze sobą. Wysokość wieży równała się prestiżowi rodziny. Do dziś niestety przetrwała tylko część budowli, ale miasteczko nadal zachwyca są oryginalnością i otoczeniem. Piękne, falujące wzgórza, winnice, szpalery cyprysów i dachy San Gimignano najlepiej podziwiać z Torre Grossa (218 stopni), do której wejście znajduje się na głównym placu miasteczka – Piazza del Duomo. Podejście jest łatwe i przyjemne, niezbyt męczące. Schody są wygodne (nowa konstrukcja). Jedynie ostatni odcinek wymaga wejścia po stromej drabinie.

 

San Gimignano Toskania Torre Guinigi

San Gimignano Toskania Torre Guinigi

San Gimignano Toskania Duomo widok z wieży

San Gimignano Toskania Duomo widok z wieży
San Gimignano Toskania Duomo widok z wieży

 

Wysokość wieży: 54 m

Godziny otwarcia:

 • 1 kwietnia – 30 września 10:00-19:30
 • 1 października – 31 marca 11:00-17:30
 • 25 grudnia – zamknięte
 • 1 stycznia – 12:30-17:30

Bilet wstępu: 5 euro

https://italia-by-natalia.pl/san-gimignano-toskania-zwiedzanie-co-zobaczyc-lody-wino-szafran-przewodnik/

 

Volterra – panorama z Viale dei Ponti

Volterra punkt widokowy panorama

Piękna, średniowieczna Volterra, znajdująca się niecałą godzinę drogi od San Gimignano jest mniej popularna, niż „Toskański Manhattan”, a szkoda. Położona wysoko na wzgórzu zachwyca średniowieczną zabudową oraz pięknymi widokami na okoliczne wzgórza. Najbardziej znana panorama tego miasteczka, przedstawiana w czasopismach i przewodnikach po Toskanii, jest darmowa i łatwo dostępna. Wystarczy kierować się na Viale dei Ponti, gdzie można też pozostawić samochód na parkingu wydrążonym w skale pod miastem, a zaledwie kawałek dalej na łuku ulicy, tuż przed wejściem w starą zabudowę, rozciąga się panorama widoczna na powyższym zdjęciu.

https://italia-by-natalia.pl/volterra-toskania-zwiedzanie-co-zobaczyc-przewodnik-nocleg/

 

Volterra punkt widokowy panorama

 

Lukka – panorama z Torre Guinigi

Lucca widok panorama Torre Guinigi

Przepiękna Lukka na północy Toskanii zachwyca zabudową, pośród której najbardziej charakterystyczny jest owalny plac – Piazza dell’Anfiteatro. W całej okazałości – zarówno plac jak i zabytkowe budynki – podziwiać można z Torre Guinigi. Wieża ta jest bardzo oryginalna, wyróżniająca się ogrodem na szczycie. Nie wiadomo dokładnie, kiedy został założony ten skwer zieleni. Na obrazie Giovanniego Sercambi z XV wieku, przedstawiającego panoramę miasta, widoczne się rosnące na wieży drzewa. Wejście na szczyt jest łatwe i przyjemne, a panoramy rozciągające się z góry zapierają dech w piersiach. Tuż za wąskimi uliczkami i kolorowymi kamienicami widać wyraźnie (zaczynające się kawałek na północ za miastem) zielone Alpy Apuańskie.

 

Lucca Torre Guinigi

Lucca widok panorama Torre Guinigi

Wysokość wieży: 45 m

Godziny otwarcia:

 • styczeń-luty 9:30-16:30
 • marzec 9:30-17:30
 • kwiecień-maj 9:30-18:30
 • czerwiec-wrzesień 9:30-19:30
 • październik 9:30-17:30
 • listopad-grudzień 9:30-16:30
 • 25 grudnia – zamknięte

Bilet wstępu: 4 euro normalny, 3 euro ulgowy, dzieci do lat 6 – bezpłatnie.

 

Pienza – panorama z Via dell’Amore (drogi miłości)

Pienza Toskania widok panorama Terrapille

Dolina Val d’Orcia i zapierające dech w piersiach widoki zostały przeze mnie opisane i pokazane na mapach we wspomnianych wcześniej postach, do których linki znajdziecie na końcu tego tekstu. Tam również umieściłam widok z Pienzy, ale pasuje on na równi także do tego zestawienia. Stojąc przodem do głównego wejścia do katedry zwróćcie uwagę na uliczkę zaczynającą się po prawej stronie budowli. To Via dell’Amore, jedna z najbardziej romantycznych ulic w Toskanii. Na zdjęciu powyżej zamieściłam widok rozciągający z Via dell’Amore, uwieczniony na początku maja. Zdjęcie poniżej przedstawia panoramę z końca września. O różnorodności krajobrazu i pogodzie w Toskanii w zależności od pory roku pisałam tutaj.

 

Pienza Toskania widok panorama Terrapille via dell amore droga miłości

 

Montepulciano – panorama z wieży Palazzo Comunale

 

Montepulciano widok Torre del Pulcinella bivio di san biagio

 

Uwielbiam to miejsce! Widoki rozciągające się ze szczytu wieży w Montepulciano są cudowne, bardzo polecam i zachęcam Was do wspinaczki, która do łatwych nie należy. Nie chodzi tu o wysokość, bo to jedynie 45 m, ale schody są strome i bardzo wąskie, a stopnie wysokie. Istnieją dwie możliwości podziwiania okolicznych panoram. Pierwsza (łatwiejsza) to wejście jedynie na taras widokowy na dachu palazzo, druga to wejście na szczyt wieży. Zdjęcia tutaj zamieszczone zostały zrobione z wieży.

 

Montepulciano Toskania Torre del Pulcinella
Montepulciano Duomo Torre del Pulcinella
Montepulciano Toskania Torre del Pulcinella widok
Montepulciano widok Torre del Pulcinella bivio di san biagio

Montepulciano Duomo Torre del Pulcinella
Godziny otwarcia: od kwietnia do listopada 10:00-18:00

Bilet wstępu: taras 2,50 euro, taras+wieża 5 euro

 

Massa Marittima – panorama z Torre del Candeliere

 

Massa Marittima Toskania Torre del Candeliere

Massa Marittima to urocze miasteczko poza głównymi szlakami. Docierają tutaj zazwyczaj koneserzy szukający mało znanych zakątków Toskanii, bez tłumów i wyśrubowanych niebotycznie cen, gdzie miejsce parkingowe można znaleźć bez problemu i w dodatku za darmo. Również tutaj można wspiąć się na wieże i podziwiać dachy zabytkowego centrum oraz okoliczne łąki i wzgórza. Wejście na szczyt Torre del Candeliere jest łatwe, schody są nowe i wygodne.

 

Massa Marittima Toskania Torre del Candeliere

Massa Marittima Toskania Torre del Candeliere

Massa Marittima Toskania Torre del Candeliere

Wysokość wieży: 28 m

Godziny otwarcia:

 • kwiecień, maj, październik 10:30-13:30 oraz 15:00-18:00
 • czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień 10:30-13:30 oraz 16:00-19:00
 • od listopada do marca 11:00-13:00 oraz 14:30-16:30

Bilet wstępu: 3 euro normalny, 2 euro ulgowy.

 

Pitigliano – panorama z Via S. Michele

© Phil Randall

 

Miasteczko Pitigliano zbudowane na wysokiej skale tufowej na południowych krańcach Toskanii zachwyca starą zabudową i malowniczym położeniem. Nadal nie jest to miejsce bardzo popularne, ale naprawdę warte odwiedzenia. Najpiękniejszy punkt widokowy, z którego robione są zdjęcia zdobiące pocztówki i przewodniki po tej części Toskanii znajduje się na ulicy. Wjeżdżając do Pitigliano kierujcie się na Via S. Michele. To malownicza uliczka, wzdłuż której znajdują się też miejsca parkingowe, w roku 2013 były bezpłatne (wyznaczone białą linią, płatne oznaczone są na niebiesko, na żółto oznacza się miejsca ze szczególnym przeznaczeniem np. dla mieszkańców). Opuszczając Pitigliano zatrzymajcie się koniecznie na dole i spójrzcie w górę, szczególnie po zmroku.

 

Pitigliano Toskania Maremma widok panorama
Pitigliano Toskania Maremma widok panorama

© Controluce

Pitigliano Toskania Maremma widok panorama

Pitigliano Toskania Maremma widok panorama

Pitigliano Toskania Maremma widok panorama

 

Sorano

Panorama miasteczka z drugiej strony wąwozu

Sorano Toskania Maremma panorama widok

Ach Sorano, jak bardzo czekałam na odwiedziny w tym przepięknym miejscu, ileż to naszukałam się punktu, z którego można zrobić powyższe zdjęcie, aż w końcu znalazłam je w środku lasu. Niby to oczywiste, ale jak tam dotrzeć? Oto odpowiedź. Na łuku drogi (miejsce zaznaczone na powyższej mapie) znajduje się gruntowa zatoczka, a tuż obok brama uniemożliwiająca wjazd do lasu. Obok bramy można przejść i dotrzeć do ścieżki (zdjęcie poniżej). Idźcie dalej, aż dotrzecie do urwiska w miejscu, gdzie jest dziura pomiędzy drzewami. Oto Sorano w pełnej krasie.

Długo zastanawiałam się, czy podać namiar na ten punkt. Musicie wiedzieć Kochani, że uwielbiam dzielić się z Wami wiedzą, a Wasze wiadomości i komentarze, w których informujecie, że pojechaliście w polecane przeze mnie miejsce i był to strzał w dziesiątkę, sprawiają mi wielką radość. Publikuję dla zwykłych ludzi pragnących spędzić wspaniały urlop w Italii. Niestety zdarza się, że unikalne informacje podawane przeze mnie na blogu, takie zdobyte samodzielnie (bo nikt jeszcze ich wcześniej nie podał) i sprawdzone osobiście w Italii, wykorzystywane są przez osoby chcące na nich zarobić, tj. przez układających programy dla biur podróży, pilotów wycieczek, a przede wszystkim innych blogerów, oczywiście bez podania źródła informacji. Mam do Was prośbę. Jeśli zauważycie takie zachowania, bojkotujcie nieuczciwych blogerów. Jeśli ktoś jest tak mało kreatywny, że nie ma pomysłu na zdobycie czytelnika, to niech przestanie prowadzić bloga. Złodziejstwo w sieci to nie tylko skopiowanie tekstu słowo w słowo, to również kradzież unikalnych informacji i nadmierne „inspirowanie się” cudzymi publikacjami.

 

Sorano Toskania Maremma

Panorama z Masso Leopoldino

Sorano Toskania Maremma panorama widok Masso Leopoldino

© Felice Griffi

W samym Sorano również można zachwycić się widokami. Już wjeżdżając do miasteczka warto zatrzymać się i pstryknąć panoramę widoczną z drogi. Miejscem, z którego można podziwiać dachy Sorano na tle okolicznych lasów jest stara twierdza z XVIII w. – Masso Leopoldino. Niestety nie mam własnych zdjęć z tego miejsca, gdyż wjeżdżałam do Sorano w ścianie deszczu i choć przeszłam się kawałek po uliczkach, to wejście na taras widokowy było zamknięte z powodu pogody.

 

Toskania Sorano Maremma

© Felice Griffi

Sorano Toskania Maremma panorama widok

© Felice Griffi

Sorano Toskania Maremma Masso Leopoldino

Sorano Toskania Maremma panorama widok Masso Leopoldino

© Felice Griffi

Drogi ze szpalerami cyprysów, samotne wille, filmowy dom Gladiatora, kapliczka pośród falujących wzgórz czy samotna kępa cyprysów? To cudowna, wpisana na listę UNESCO dolina Val d’Orcia, rozciągająca się na południe od Pienzy, u stóp wygasłego wulkanu Monte Amiata. Wszystkie piękne panoramy, które można tam sfotografować opisałam wcześniej w dwóch postach, do których linki znajdziecie poniżej. Zapraszam!

Toskania – najpiękniejsze punkty widokowe w Val d’Orcia

Toskania – najpiękniejsze punkty widokowe w Val d’Orcia. Część 2

Jeśli planujecie podróż do Toskanii i szukacie wyjątkowych noclegów w pięknym otoczeniu, to koniecznie zajrzyjcie do mojej bazy sprawdzonych noclegów we Włoszech.

Sprawdzone noclegi we Włoszech – lista, opisy, zdjęcia

Jeśli macie jakieś pytania, to proszę, zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, postaram się na każdy odpowiedzieć i coś doradzić. Bardzo chętnie poczytam też o Waszych doświadczeniach z podróży po Italii, śmiało dzielcie się informacjami, na pewno pomogą one osobom dopiero planującym wyjazd.

Kochani, użytkowników Facebooka serdecznie zapraszam do prowadzonej przeze mnie grupy WŁOCHY – podróże & styl życia

Wszystkich nowych czytelników zapraszam do polubienia strony Italia by Natalia na Facebooku oraz śledzenia profilu na Instagramie. Będzie mi również bardzo miło, jeśli dodacie komentarz lub udostępnicie ten post swoim znajomym. Bo zadowolony czytelnik to najlepsza motywacja.

Pozdrawiam Was serdecznie

Natalia

Prawa autorskie do tekstu należą do Italia by Natalia. Skopiowanie tekstu lub jego fragmentu, a także przepisanie ze zmianą poszczególnych słów zgodnie z regulaminem bloga skutkować będzie konsekwencjami prawno – finansowymi dla złodzieja oraz napiętnowaniem go w sieci.

4 komentarze do “Punkty widokowe w Toskanii – miasta i miasteczka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close