Petritoli – pośród wzgórz i winnic regionu Marche

Zaledwie kilkanaście kilometrów od rozległych plaż adriatyckiego wybrzeża, w otoczeniu malowniczych wzgórz i winnic znajduje się miasteczko Petritoli. Kilka ładnych uliczek i zabytkowa, bardzo zadbana zabudowa to jednak dopiero początek atrakcji. Z wieży ratusza roztacza się piękny widok na okoliczne pola, hektary winorośli, gaje oliwne i małe wioski, a w pogodny dzień na horyzoncie ukazują się Adriatyk oraz ośnieżone przez większość roku szczyty Parku Narodowego Gran Sasso i Monti della Laga.

Petritoli – małe miasteczko na wzgórzu

Pomiędzy miastami Macerata a San Benedetto del Tronto, w sercu Prowincji Fermo, pośród malowniczych wzgórz południowego Marche rozsianych jest kilka starych miasteczek, w tym Petritoli. Od kilku lat jest ono nie tylko chętnie odwiedzaną atrakcją turystyczną, ale stało się także popularną destynacją ślubną, zarówno dla Włochów jak i dla cudzoziemców. Na przyjezdnych czekają bardzo dobrze zachowane i zadbane stare budynki, przyjemne ulice zachęcające do spaceru, kilka kościołów, mały teatr, łukowa brama miejska, zabytkowy cmentarz oraz największa atrakcja Petritoli, czyli odrestaurowana wieża ratusza z tarasem widokowym.

Teatro dell’Iride – miejski teatr w Petritoli

Mały i kameralny, ale jednocześnie wytwornie urządzony Teatro dell’Iride jest miejscem, gdzie pary chętnie składają przysięgę małżeńską, ale nie tylko. Na deskach tego świeżo odrestaurowanego teatru wystawiane są sztuki operowe, w których chętnie występują muzycy z całego świata. Trudno uwierzyć, że tak małe miasteczko może kryć podobne skarby.

Torre Civica – najlepszy punkt widokowy w Petritoli

Petritoli odwiedziłam podczas mojej pierwszej podróży do Marche w listopadzie 2018 roku. Kiedy wchodziłam na wieżę zapadał już zmrok, choć zegar pokazywał wtedy dopiero godzinę 17. Krótki dzień to z pozoru minus podróży do Włoch późną jesienią, zimą i wczesną wiosną, bo rychło zapadający zmrok ma również swoje zalety, o czym pisałam choćby w poradniku Sycylia jesienią, zimą i wiosną. Podróż w niskim w sezonie. Jakie? Choćby możliwość podziwiania zachodów słońca z takich miejsc jak wieże widokowe, które zazwyczaj są zamykane, zanim letnie słońce wieczorową porą rozpocznie swój spektakl kolorów. Wieża ratusza w Petritoli została w ostatnim czasie odrestaurowana i oferuje możliwość podziwiania widoków na okolicę z tarasu znajdującego się na szczycie. Rozciągają się stamtąd panoramy ukazujące dachy Petritoli, otaczające miasteczko wzgórza, a także małe wioski położone w okolicy. W pogodny dzień ze szczytu wieży Civica widać nawet zarys gór Parku Narodowego Monti Sibilini oraz Adriatyk.

druga papierowa książka

Petritoli – balkon na dolinę Valle dell’Aso

Valle dell”Aso © turismarche.it

Miasteczko Petritoli nazywane bywa Balcone sulla Valdaso, czyli balkonem na Dolinę Aso. Dolina Aso rozciąga się na długości około 70 km wzdłuż rzeki Aso, na pograniczu prowincji Fermo oraz Ascoli Piceno, w południowej części regionu Marche. Z kolei sama dolina nazywana jest także „ogrodem regionu Marche”, z to za sprawą rozległych lasów oraz terenów uprawnych: winnic, sadów owocowych, gajów oliwnych, pól słoneczników i zbóż, pośród których kryją się średniowieczne wioski. Dwie z nich – Moresco i Montefiore dell’Aso – znajdują się na liście Borghi più belli d’Italia, czyli najpiękniejszych małych miasteczek Włoch. Natomiast miasteczko Campofilone to miejsce produkcji wyśmienitego lokalnego makaronu Maccheroncini. Nad wszystkim króluje pasmo gór Sibilini, którego szczyty pokryte są śniegiem od wczesnej jesieni do późnej wiosny. Zachęcam Was do obejrzenia kadrów z Petritoli oraz Valle dell’Aso na trzy i pół minutowym filmie z drona.

 

Post powstał w wyniku współpracy z regionem Marche

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close