„Parostatkiem piękny rejs”, czyli o biletach na prom

We Włoszech jest bardzo rozbudowana sieć połączeń promowych. Oprócz promów kursujących ze stałego lądu na liczne wyspy np. z Kalabrii na Sycylię, z Toskanii na Elbę i Sardynię, z Neapolu na Capri, Ischię i Procidę jest też sporo połączeń mających na celu zapewnić alternatywę dla podróży samochodem lub pociągiem. Przykładem może być tutaj połączenie z Genui na Sycylię lub Sardynię, a także z Neapolu na Sycylię. Z tej ostatniej opcji postanowiliśmy skorzystać planując wycieczkę do Neapolu i wokół Sycylii. Na tym etapie podróżowaliśmy bez samochodu, ale to oczywiście nie problem, turyści piesi też mogą korzystać z promów płacąc mniej, niż zmotoryzowani.

Promy pełnomorskie obsługujące długie trasy to zupełnie inna bajka, niż krótkodystansowce takie jak Villa San Giovanni – Messina, gdzie podjeżdżamy, kupujemy bilet i płyniemy, a gdy zabraknie miejsca czekamy pół godziny na następny. Prom z Neapolu do Palermo wypływa ok. godziny 20:00 i przypływa ok. godziny 6:00, w zależności od przewoźnika. Identycznie w drugą stronę. Bilet można kupić z wyprzedzeniem przez internet. Gdy podróżujemy w szczycie sezonu (sierpień) to dobry pomysł, gdyż może zabraknąć miejsca. Jeśli jednak wybieramy termin poza sezonem lub w sezonie niskim, to radzę odłożyć zakup do ostatniej chwili. My tak zrobiliśmy. Dzień przed wypłynięciem poszliśmy do portu w Neapolu. Uprzejmy Pan w biurze linii Snav poinformował nas, że właśnie jest promocja (czytaj: sprzedało się mało biletów) i za cenę podróży w fotelach lotniczych (wersja najtańsza) oferuje nam kabinę czteroosobową z łazienką do wyłącznej dyspozycji w obie strony. O kabinie marzyliśmy przeglądając jeszcze w domu strony internetowe przewoźników promowych, jednak nie zdecydowaliśmy się wówczas dopłacić prawie 100 Euro do biletu podstawowego i była to bardzo trafna decyzja. W Palermo zeszliśmy na ląd czyści, przebrani, wypoczęci i gotowi na podbój stolicy Sycylii.

Na pokładzie promu pełnomorskiego linii Snav są restauracje, choć zamykane już o 22:00. Ceny są wyższe, niż na lądzie, więc jeśli macie czas radzę się najeść przed wypłynięciem. Jeśli chodzi o inne atrakcje, to jest sala zabaw dla dzieci, sala telewizyjna oraz kasyno.

Dla porównania podróż pociągiem nocnym Intercity Notte Neapol 23:40 – Palermo 09:35 na miejscach leżących dla dwóch osób w dwie strony wynosi 308,40 Euro. Za prom dla dwóch osób w dwie strony w kabinie z łazienką bez samochodu 5 czerwca 2012r. zapłaciliśmy 211,22 Euro.

Informacje dodatkowe:

Koszt biletu na prom Villa San Giovanni – Messina w dwie strony samochodem osobowym (niezależnie od liczby osób w samochodzie) wynosi:

 • jeśli podróż powrotna odbędzie się w ciągu 3 dni – 32 Euro
 • jeśli podróż powrotna odbędzie się po upływie 3 dni, ale przed upływem 60 dni – 54 Euro

Jeśli macie jakieś pytania, to proszę, zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, postaram się na każdy odpowiedzieć i coś doradzić. Bardzo chętnie poczytam też o Waszych doświadczeniach z podróży promem, śmiało dzielcie się informacjami, na pewno pomogą one osobom dopiero planującym podróż.

Kochani, użytkowników Facebooka serdecznie zapraszam do nowo powstałej, prowadzonej przeze mnie grupy WŁOCHY – podróże & styl życia

Wszystkich nowych czytelników zapraszam do polubienia strony Italia by Natalia na Facebooku oraz śledzenia profilu na Instagramie. Będzie mi również bardzo miło, jeśli dodacie komentarz lub udostępnicie ten post swoim znajomym. Bo zadowolony czytelnik to najlepsza motywacja 🙂

Pozdrawiam Was serdecznie

Natalia

 
Prawa autorskie do tekstu należą do Italia by Natalia. Skopiowanie tekstu lub jego fragmentu, a także przepisanie ze zmianą poszczególnych słów zgodnie z regulaminem bloga skutkować będzie konsekwencjami prawno – finansowymi dla złodzieja oraz napiętnowaniem go w sieci.

3 komentarze do “„Parostatkiem piękny rejs”, czyli o biletach na prom”

 1. Właśnie zastanawiam się między wcześniejszym zakupem biletów na prom a kupnem ich na parę dni przed planowanym rejsem, będąc już na miejscu w Neapolu.

  Planujemy rejs Neapol – Ischia i z powrotem, zależało by nam jednak na rejsach w konkretnych, najwygodniejszych dla nas godzinach (i koniecznych – ze względu na lot powrotny po przypłynięciu z powrotem do Neapolu). Tu mam pytanie – czy znasz może stronę internetową na której możliwa jest tylko rezerwacja biletów, z opcją płatności dopiero na miejscu? ewentualnie – czy masz jakąś zaufaną stronę, na której można kupić bilety?

  Pozdrawiam serdecznie,
  Kasia

  1. Witaj Kasiu!
   Nie znam takiej strony, ale nie sądzę, aby była Wam potrzebna. Na Ischię nie płynęłam, ale z połączeniami jest podobnie, jak na Capri. W porcie (najlepiej Molo Beverello) znajdziesz kasy z biletami różnych przewoźników. Kupując bilet w dwie strony będziesz musiała wybrać godzinę powrotu i wówczas masz gwarancję, że popłyniesz. My będąc na Capri postanowiliśmy wrócić wcześniejszym wodolotem i nie chcieli nas wpuścić na pokład dopóki wszyscy posiadacze biletu na tą godzinę na weszli i nie uznano, że się zmieścimy (trochę to śmieszne, bo dwie osoby przy ogromie ludzi nie robiły różnicy).
   Pozdrawiam

   1. 13 stycznia 2012 Włosi mieli tragedię przy wyspie Gulio i po tym mogli być przeczulenie na punkcie bezpieczeństwa. Żaden cywilizowany statek nie pakuje się jak krypa z imigrantami czyli ile wlezie, ma natomiast w dokumentach bezpieczeństwa napisane ilu może wziąć pasażerów, bo tylu można zapewnić bezpieczeństwo i środki ratunkowe (szalupy i kamizelki). Przekroczenie liczby pasażerów to grzywna dla kapitana a w razie katastrofy ktoś zostaje bez miejsca w szalupie i bez kamizelki. Jeśli wyprzedali komplet, to mogli jedynie na sam koniec – po przeliczeniu i stwierdzeniu, że nie wszyscy nabywcy biletów się pojawili – wpuścić „dodatkowych” pasażerów – ale nadal nie więcej niż napisano w dokumentach statku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close