Noto – perła barkou

balkon Palazzo Nicolaci w Noto

Ragusę i Modicę odbudowano w stylu barokowym po niszczycielskim trzęsieniu ziemi z roku 1693. Noto nie odbudowano, Noto zbudowano od podstaw 9 km od jego pierwotnych zabudowań, znanych dzisiaj jako Noto Antica.

Położone niespełna 40 km na południowy zachód od Syrakuz i wpisane w roku 2002 na listę UNESCO miasteczko Noto zachwyci swą harmonią i bogactwem architektury nie tylko miłośników włoskiego baroku. Zwiedzanie najlepiej zacząć przy okazałej bramie miejskiej Porta Reale (na poniższej mapie nazwanej Porta Nazionale), a następnie kierować się wzdłuż głównej ulicy Corso Vittorio Emanuele. Jeśli czas pozwoli warto choć na chwilę „zgubić się” w bocznych uliczkach.

Noto odwiedziłam trzykrotnie, dwa razy w dzień i raz wieczorem, gdy wszystko było cudownie podświetlone. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. W dzień zajrzycie do wnętrza kościołów i pałaców, które na prawdę są tego warte, ale – przynajmniej latem – będziecie smażyć się w bezlitosnych promieniach słońca. Wieczór w Noto ograniczy się tylko do passeggiaty, ale za to w otoczeniu pięknie podświetlonych perełek architektury, takich jak ta poniżej.

Noto_San_Domenico

 Wikipedia.pl, autor: Urban

Będąc w Noto w sierpniowy dzień 2008 roku widzieliśmy scenkę, która do dziś została w naszych pamięciach. Szczególnie wspomina ją Artur, gdyż był to jego pierwszy pobyt na Sycylii i miejscowe zwyczaje dopiero poznawał. Panował wówczas straszny upał, gdy na ławce w parku dostrzegliśmy czterech mężczyzn w sędziwym wieku. Wszyscy ubrani byli w garnitury, pełne buty, koszule z długim rękawem, krawaty i kapelusze. Jeden z nich podpierał się laską. Rozumiem, że miejscowi przyzwyczajeni są do takich temperatur, a starsi panowie mogą mieć problemy z krążeniem, ale mimo wszystko nie mogę się nadziwić, że żaden z nich nie miał nawet kropli potu na twarzy.

druga papierowa książka


Map from PlanetWare.com

Najważniejsze zabytki Noto

  • Katedra

Katedra w Noto, ukończona w roku 1776, znajduje się na podwyższeniu, a prowadzą do niej niezwykle efektowne schody. W roku 1996 zawaliła się kopuła powodując wielkie straty. Renowacja trwała ponad 10 lat, a do pięknego i bogato zdobionego wnętrza po raz pierwszy miałam okazję wejść dopiero w roku 2008. Wspaniała fasada sprawia wrażenie, jakbyśmy byli w dużym mieście, a nie prowincjonalnej mieścinie.

Noto

Palazzo Ducezio

Pałac na przeciwko katedry zbudowany w roku 1748 jest dzisiaj siedzibą urzędu miasta i ozdobiony fasadą z kolumnami i kamiennymi balkonami przekrywającymi arkady stanowi wspaniały przykład rozmachu, z jakim budowano nowe Noto.

Palazzo Ducezio

San Francesco

Kościół San Francesco, do którego prowadzą kolejne efektowne schody, pierwotnie należał do pobliskiego klasztoru, a dziś do wyższej uczelni. Mnie najbardziej zapadły w pamięci – oprócz schodów – wielkie drzwi drewniane ozdobione pięknymi rzeźbieniami.

Noto

San Carlo

Kościół San Carlo znajdujący się przy głównej ulicy Corso Vittorio Emanuele wyróżnia wklęsła fasada o trzech kondygnacjach, każdej w innym stylu: doryckiej, jońskiej i korynckiej. Bardzo piękne wnętrza.

Noto

San Domenico

Charakteryzujący się wypukłą fasadą kościół San Domenico (zdjęcie fasady po zmroku na początku wpisu) znajduje się przy Piazza XXIV Maggio i należy do kompleksu klasztoru Dominikanów. Wnętrze zbudowane jest na planie koła i przekryte pięcioma kopułami.

  • Palazzo Nicolaci Villadorata
Katedra-w-Noto
Noto perła baroku

Przy stromej i bardzo malowniczej uliczce via Corrado Nicolaci znajduje się wspaniały Palazzo Nicolaci Villadorata znany z imponujących i niepowtarzalnych balkonów (zdjęcie na początku wpisu), wspartych na rzeźbionych przyporach w kształcie gryfów, koni, lwów, syren i cherubinów. Pałac można zwiedzać wewnątrz. Sama ulica via Corrado Nicolaci zamienia się w dywan kwiatowy w każdą trzecią niedzielę maja podczas święta Festa dei Fiori.

Palazzo Nicolaci w Noto

 Informacje dodatkowe:

  • Bezpłatne miejsce parkingowe w sierpniu 2008 znaleźliśmy w okolicy Giardino Pubblico;

 

Jeśli macie jakieś pytania, to proszę, zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, postaram się na każdy odpowiedzieć i coś doradzić. Bardzo chętnie poczytam też o Waszych doświadczeniach z podróży po Sycylii, śmiało dzielcie się informacjami, na pewno pomogą one osobom dopiero planującym wyjazd.

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  
Natalia Rosiak

O autorze

Nazywam się Natalia Rosiak, jestem podróżniczką, blogerką i autorką książek. Od 12 lat dzielę się z Czytelnikami wiedzą i miłością do Italii oraz inspiruję do podróży prowadząc blog, udzielając się na Facebooku, na Instagramie, na YouTube, w grupie Włochy – podróże & styl życia oraz na Twitterze.
Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie, a książki papierowe m.in. w Empiku. Jako pierwszy polski twórca otrzymałam tytuł Gold Italy Ambassador Awards.

Jeden komentarz do “Noto – perła barkou”

  1. Uwielbiam Włochy, byłem w Noto, jest naprawdę ciekawe ale spore znaczenie ma dla mnie kuchnia włoska, zawsze próbuję znaleźć miejsca gdzie jadają miejscowi (trattoria, osteria) ponieważ jest duża szansa na to by nie zostać „naciągniętym” i skosztować coś nietuzinkowego. Czy jest Pani znane jakieś miejsce w Noto godne polecenia w takiej kategorii? Wybieram się tam ponownie w maju ale tworzę sobie już orientacyjny plan zwiedzania. Interesuje mnie także znalezienie takiej restauracji gdzieś w bocznej uliczce w Castellammare del golfo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Zamknij