Noto – perła barkou

balkon Palazzo Nicolaci w Noto

Ragusę i Modicę odbudowano w stylu barokowym po niszczycielskim trzęsieniu ziemi z roku 1693. Noto nie odbudowano, Noto zbudowano od podstaw 9 km od jego pierwotnych zabudowań, znanych dzisiaj jako Noto Antica.

Położone niespełna 40 km na południowy zachód od Syrakuz i wpisane w roku 2002 na listę UNESCO miasteczko Noto zachwyci swą harmonią i bogactwem architektury nie tylko miłośników włoskiego baroku. Zwiedzanie najlepiej zacząć przy okazałej bramie miejskiej Porta Reale (na poniższej mapie nazwanej Porta Nazionale), a następnie kierować się wzdłuż głównej ulicy Corso Vittorio Emanuele. Jeśli czas pozwoli warto choć na chwilę „zgubić się” w bocznych uliczkach.

Noto odwiedziłam trzykrotnie, dwa razy w dzień i raz wieczorem, gdy wszystko było cudownie podświetlone. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. W dzień zajrzycie do wnętrza kościołów i pałaców, które na prawdę są tego warte, ale – przynajmniej latem – będziecie smażyć się w bezlitosnych promieniach słońca. Wieczór w Noto ograniczy się tylko do passeggiaty, ale za to w otoczeniu pięknie podświetlonych perełek architektury, takich jak ta poniżej.

Noto_San_Domenico

 Wikipedia.pl, autor: Urban

Będąc w Noto w sierpniowy dzień 2008 roku widzieliśmy scenkę, która do dziś została w naszych pamięciach. Szczególnie wspomina ją Artur, gdyż był to jego pierwszy pobyt na Sycylii i miejscowe zwyczaje dopiero poznawał. Panował wówczas straszny upał, gdy na ławce w parku dostrzegliśmy czterech mężczyzn w sędziwym wieku. Wszyscy ubrani byli w garnitury, pełne buty, koszule z długim rękawem, krawaty i kapelusze. Jeden z nich podpierał się laską. Rozumiem, że miejscowi przyzwyczajeni są do takich temperatur, a starsi panowie mogą mieć problemy z krążeniem, ale mimo wszystko nie mogę się nadziwić, że żaden z nich nie miał nawet kropli potu na twarzy.


Map from PlanetWare.com

Najważniejsze zabytki Noto

  • Katedra

Katedra w Noto, ukończona w roku 1776, znajduje się na podwyższeniu, a prowadzą do niej niezwykle efektowne schody. W roku 1996 zawaliła się kopuła powodując wielkie straty. Renowacja trwała ponad 10 lat, a do pięknego i bogato zdobionego wnętrza po raz pierwszy miałam okazję wejść dopiero w roku 2008. Wspaniała fasada sprawia wrażenie, jakbyśmy byli w dużym mieście, a nie prowincjonalnej mieścinie.

a href=”https://italia-by-natalia.pl/wp-content/uploads/2013/06/Stitched_001.jpg”>Noto

  • Palazzo Ducezio

Pałac na przeciwko katedry zbudowany w roku 1748 jest dzisiaj siedzibą urzędu miasta i ozdobiony fasadą z kolumnami i kamiennymi balkonami przekrywającymi arkady stanowi wspaniały przykład rozmachu, z jakim budowano nowe Noto.

Palazzo Ducezio

  • San Francesco

Kościół San Francesco, do którego prowadzą kolejne efektowne schody, pierwotnie należał do pobliskiego klasztoru, a dziś do wyższej uczelni. Mnie najbardziej zapadły w pamięci – oprócz schodów – wielkie drzwi drewniane ozdobione pięknymi rzeźbieniami.

Noto

  • San Carlo

Kościół San Carlo znajdujący się przy głównej ulicy Corso Vittorio Emanuele wyróżnia wklęsła fasada o trzech kondygnacjach, każdej w innym stylu: doryckiej, jońskiej i korynckiej. Bardzo piękne wnętrza.

Noto

  • San Domenico

Charakteryzujący się wypukłą fasadą kościół San Domenico (zdjęcie fasady po zmroku na początku wpisu) znajduje się przy Piazza XXIV Maggio i należy do kompleksu klasztoru Dominikanów. Wnętrze zbudowane jest na planie koła i przekryte pięcioma kopułami.

  • Palazzo Nicolaci Villadorata
Katedra-w-Noto
Zapraszam do galerii Noto perła baroku

Przy stromej i bardzo malowniczej uliczce via Corrado Nicolaci znajduje się wspaniały Palazzo Nicolaci Villadorata znany z imponujących i niepowtarzalnych balkonów (zdjęcie na początku wpisu), wspartych na rzeźbionych przyporach w kształcie gryfów, koni, lwów, syren i cherubinów. Pałac można zwiedzać wewnątrz. Sama ulica via Corrado Nicolaci zamienia się w dywan kwiatowy w każdą trzecią niedzielę maja podczas święta Festa dei Fiori.

Palazzo Nicolaci w Noto

 Informacje dodatkowe:

  • Bezpłatne miejsce parkingowe w sierpniu 2008 znaleźliśmy w okolicy Giardino Pubblico;

 

Jeśli macie jakieś pytania, to proszę, zadawajcie je w komentarzach pod tym postem, postaram się na każdy odpowiedzieć i coś doradzić. Bardzo chętnie poczytam też o Waszych doświadczeniach z podróży po Sycylii, śmiało dzielcie się informacjami, na pewno pomogą one osobom dopiero planującym wyjazd.

Kochani, użytkowników Facebooka serdecznie zapraszam do nowo powstałej, prowadzonej przeze mnie grupy WŁOCHY – podróże & styl życia

Wszystkich nowych czytelników zapraszam do polubienia strony Italia by Natalia na Facebooku oraz śledzenia profilu na Instagramie. Będzie mi również bardzo miło, jeśli dodacie komentarz lub udostępnicie ten post swoim znajomym. Bo zadowolony czytelnik to najlepsza motywacja 🙂

Pozdrawiam Was serdecznie

Natalia

Prawa autorskie do tekstu należą do Italia by Natalia. Skopiowanie tekstu lub jego fragmentu, a także przepisanie ze zmianą poszczególnych słów zgodnie z regulaminem bloga skutkować będzie konsekwencjami prawno – finansowymi dla złodzieja oraz napiętnowaniem go w sieci. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Close