Kapliczka Diego Maradony w Neapolu – jak powstała i gdzie ją znaleźć?

Kapliczka Diego Maradony w Neapolu - jak powstała i gdzie ją znaleźć?

Kapliczka Diego Maradony w Neapolu nie jest może jedną z największych atrakcji miasta, ale mimo to wzbudza zainteresowanie, nie tylko wśród miłośników piłki nożnej. Maradona był gwiazdą, wręcz bohaterem uwielbianym przez Neapolitańczyków, dlatego symbole z nim związane naturalnie stały się częścią kultury i historii miasta. Kiedy i jak w ogóle powstała słynna kapliczka? Gdzie dokładnie można ja znaleźć?

Diego Maradona w SSC Napoli

Diego Maradona trafił do zespołu Societa Sportiva Calcio Napoli – w skrócie SSC Napoli – w roku 1984, gdy miał niespełna 24 lata. Jego transfer z Barcelony był kontrowersyjny, gdyż piłkarz nie był wówczas w szczytowej formie. Mimo to klub – swoją drogą również nie będący wtedy na szczycie – wydał na niego ogromną jak na tamte czasy kwotę 10,5 mln dolarów. Do dziś spekuluje się o tym, jakoby do rachunku za Maradonę miała dorzucić się camorra, czyli mafia neapolitańska. W roku 1987 i 1990 dzięki Maradonie przeciętna do tej pory drużyna zdobyła jedyne w swojej historii mistrzostwa Włoch pokonując drużyny z północy, a w roku 1989 wygrała puchar UEFA. Przez 7 lat gry dla Napoli Maradona rozegrał 258 meczów, w trakcie których strzelił 115 bramek. Trudno się zatem dziwić, że niezwykle emocjonalni Neapolitańczycy traktujący piłę nożną jak religię czcili swojego idola niczym bóstwo. Szczególnie, że jako człowiek Diego znany był też z odwiedzania biednych dzielnic, rozdawania drobnych pieniędzy, zostawania sowitych napiwków, a przede wszystkim wierności. Przez te wszystkie lata gry dla Napoli odrzucał wszystkie propozycje transferów do innych klubów.

Poznaj książki Natalii Rosiak o Włoszech

Jak i kiedy powstała kapliczka Diego Maradony?

Bar Nilo

Wszystko zaczęło się w 1990 roku, kiedy to Neapolitańczyk Bruno Alcidi podróżował samolotem z drużyną SSC Napoli. Gdy piłkarze już wyszli Bruno spostrzegł, że na fotelu, na którym siedział Diego Maradona został pukiel włosów. Zupełnie, jakby gwiazdor o coś zahaczył i wyrwał sobie włosy. Alcidi w pośpiechu zabrał pukiel i początkowo trzymał go w domu, zazdrośnie strzegąc przed innymi. Jednak z czasem postanowił podzielić się bezcennym skarbem. Oprawił więc te włosy w ramkę, a ramkę umieścił w kapliczce czyniąc z nich relikwię. To właśnie relikwią nazywają je Neapolitańczycy. Wkrótce po tym kapliczkę wzbogaciła mała buteleczka ze łzami Neapolitańczyków zebranymi w 1991 roku, jednak nie mam pewności, w jakich okolicznościach te łzy popłynęły. Wiadomo na pewno, że w 1991 roku Maradona odszedł z Napoli, a podczas testów antydopingowych wykryto u niego stosowanie środków niedozwolonych. Przy kapliczce umieszczony jest też m.in. wierszyk w dialekcie neapolitańskim na cześć piłkarza, wzywający młodych chłopców do jego naśladowania.

druga papierowa książka

Włosy Diego Maradony

Łzy Neapolitańczyków z 1991 roku

Kapliczka Diego Maradony przed Barem Nilo, czerwiec 2012 r.

Gdzie znaleźć kapliczkę Diego Maradony w Neapolu?

Kapliczkę znajdziecie w samym sercu Neapolu przy Largo Corpo di Napoli na Via San Biagio Dei Libra, wchodzącej w skład ulicy potocznie nazywanej Spaccanapoli, czyli „rozłupiającej Neapol”. W okresie letnim kapliczka wisi na zewnątrz przed Barem Nilo należącym do rodziny twórcy kapliczki Bruno Alcidi, zimą jest przenoszona do wnętrza baru. Swoją drogą polecam Wam kawę w Barze Nilo, naprawę warto. Jako punkt orientacyjny w trakcie szukania baru może posłużyć Wam La Statua del Nilo ustawiona na środku Largo Corpo di Napoli.

La Statua del Nilo na Largo Corpo di Napoli

Mural Diego Maradony w Neapolu

Innym śladem wielkiego piłkarza Napoli jest ogromny mural na ścianie jednego z budynków w dzielnicy Quartieri Spagnoli. Znajdziecie go dokładnie w miejscu zaznaczonym na poniższej mapie.

25 listopada 2020 roku zmarł Diego Armando Maradona

Legenda piłki nożnej, ukochana gwiazda Neapolitańczyków. W środę 25 listopada 2020 roku zmarł Diego Armando Maradona. W Neapolu ogłoszono jednodniową żałobę. Ludzie zgromadzili się na czuwanie w miejscach związanych z piłkarzem, w tym przed muralem w dzielnicy Quartieri Spagnoli i przed stadionem SSC Napoli. Światła na stadionie paliły się przez całą noc na znak pamięci. Zapalono tysiące czerwonych rac, przyniesiono tysiące świec, szalików i gadżetów związanych z gwiazdorem, które planuje się teraz umieścić w muzeum, najlepiej poświęconym piłkarzowi. Co więcej, podjęto decyzję o nadaniu stadionowi imienia Diego Maradony. Mówi się również o budowie pomnika gwiazdy, ale jego lokalizacja nie jest jeszcze wybrana.

Burmistrz Neapolu o Diego Maradonie

„Zmarł Diego Armando Maradona, największy piłkarz wszechczasów. Diego sprawił, że nasi ludzie marzyli, odkupił Neapol swoim geniuszem, uczynił nas bohaterami ery futbolu. W 2017 roku uczyniliśmy go naszym honorowym obywatelem, ale nie dlatego, że było to konieczne, biorąc pod uwagę silny związek z naszym miastem, ale dlatego, że był to obowiązek. Diego, Neapolitańczyku i Argentyńczyku, dałeś nam radość i łzy szczęścia! Neapol cię kocha, Neapol będzie płakał za tobą na zawsze.”

Gubernator Kampanii o Diego Maradonie

„Wyjątkowy, niepowtarzalny geniusz, największy ze wszystkich, najbardziej kochany. Wielki człowiek futbolu, wielki człowiek sportu, który przed całym światem z zapałem zakochał się w Neapolu i bez obłudy potrafił odkryć i zinterpretować jego duszę. Pomógł rozpalić jego dumę, jednocząc pokolenia, które umiały go kochać, rozumieć, a nawet wybaczać.”

Teraz Twoja kolej! Dołącz do społeczności Italia by Natalia: Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz pod postem. Możesz też zapisać się na newsletter w oknie poniżej.  
Natalia Rosiak

O autorze

Nazywam się Natalia Rosiak, jestem podróżniczką, blogerką i autorką książek. Od 12 lat dzielę się z Czytelnikami wiedzą i miłością do Italii oraz inspiruję do podróży prowadząc blog, udzielając się na Facebooku, na Instagramie, na YouTube, w grupie Włochy – podróże & styl życia oraz na Twitterze. Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie, a książki papierowe m.in. w Empiku. Jako pierwszy polski twórca otrzymałam tytuł Gold Italy Ambassador Awards.

2 komentarze do “Kapliczka Diego Maradony w Neapolu – jak powstała i gdzie ją znaleźć?”

  1. Trochę creepy jest ta historia z włosami… Dobrze jednak, że ludzie mają miejsce, gdzie mogą powspominać piłkarza. Niewątpliwie taka kapliczka to dobre miejsce spotkań dla fanów:)

    1. Nie wiem, czy po tylu latach są jeszcze kibice Maradony, ale turyści chętnie zaglądają do baru, pstrykają fotkę i piją kawę. Polożenie baru na najbardziej turystycznej ulicy Neapolu ma plusy i minusy. Nadmiar cudów tego niezwykłego miasta powoduje, że całkiem przypadkowo tam się raczej nie wstępuje, jest to świadomy wybór.
      Inaczej z muralem, wyprawa do starej dzielnicy hiszpańskich kwater praktycznie zawsze doprowadzi nas do malowidła.
      Jest imponującej wielkości.
      Natalio, pozwól,że dodam coś bardzo nie na temat. Moją miłością wśród neapolitańskich malowideł jest Madonna z pistoletem. Banksy ma dar trafiania mnie w serce, Madonna i Gołąbek pokoju z Betlejem zatrzymują mi oddech na dluższą chwilę. Madonna jest osłonięta pleksi i najlepiej widać całość pod wieczór, kiedy słońce schodzi niżej. Nie ma odbłysków i widać, jaka jest piękna.
      Zaglądałam do niej przy każdym pobycie, czasem parokrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Zamknij