Grota Neptuna na malowniczym przylądku Capo Caccia tuż koło Alghero to prawdziwy klejnot północno-zachodniej Sardynii, który można zwiedzić nie dysponując samochodem. Jak i kiedy odkryto ten cud przyrody? Co trzeba wiedzieć przed zaplanowaniem zwiedzania Grotta di Nettuno? Zapraszam!
Autorką tekstu i zdjęć jest Małgorzata Łastowska – lokalna przewodniczka z Alghero, znawczyni tego obszaru i organizatorka wycieczek w języku polskim. Więcej informacji znajdziecie na stronie Alghero Tours.
Capo Caccia, czyli „śpiący olbrzym” w Alghero
Alghero to klimatyczne miasteczko położone w północno zachodniej części Sardynii. Miejsce kuszące swoją unikatową katalońską historią i tradycjami podróżników z całego świata. Unikatowe ze względu na swoją historię oraz położenie. Otoczone od strony wody murami, z których rozpościera się widok na morze, gdy na horyzoncie króluje klif Capo Caccia, przypominający z daleka śpiącego olbrzyma. Klif ten jest granicą Parku Regionalnego Porto Conte, który czuwa zarówno nad bogactwem i pięknem środowiska lądowego, jak i ochroną przyklifowych mórz i wysepek. Słońce zachodzi nad brzuchem „śpiącego olbrzyma” we wrześniu, a codziennie oferuje spacerowiczom przepiękny spektakl bogactwa zmieniających się kolorów morza i nieba, animowany przez krzyk mew i pisk jaskółek.
Ale jeśli myślicie, że ten klif jest piękny tylko z daleka, to koniecznie musicie obejrzeć go z bliska. Obojętnie czy wybierzecie się na rejs łodzią i przepłyniecie u stóp olbrzyma, czy zdecydujecie się na zejście schodami do jego wnętrza, Capo Caccia urzeka swoim majestatem, potęgą i biało brązowymi kolorami skały wapiennej, o którą rozbijają się fale unoszone podmuchami wiatru mistral.
Grota Neptuna (Grotta di Nettuno)
Wróćmy do naszego klifu. Otóż jego piękno kryje się nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim wewnątrz! Otóż klify Parku Regionalnego Porto Conte słyną z przepięknych jaskiń krasowych. Część z nich znajduje się pod wodą i jest to zdecydowanie raj dla nurków. Istnieją także jaskinie, które wytworzyły się powyżej linii brzegowej, takie jak jaskinia pobitych waz „Grotta di Brocche Rotte” czy Grota Zielona „Grotta verde”.
Odkrycie Groty Neptuna
To rybacy wieki temu odkryli jaskinię, która znajduje się na poziomie morza. I nazwali ją jaskinią boga mórz, czyli Neptuna – „Grotta di Nettuno”. Okazało się, że w niewielkiej część jaskini skała oddziela morze od jeziora. Podążając jeziorem w głąb śpiącego olbrzyma wpływamy do jego wnętrza, gdzie przez miliardy lat – kropla po kropli – wytworzyły się ogromne pomieszczenia pełne tajemniczych i unikatowych form krasowych.
Dostosowanie dla zwiedzających
I tak w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, postanowiono dostosować jaskinię dla zwiedzających: zbudowano słynne schody oraz bezpieczne przejście po jaskini, dostosowano wejście dla przypływających statków, oświetlono wnętrze, by nie musieć korzystać z latarek oraz zorganizowano bezpieczne zwiedzanie z przewodnikami. Dziś Grota Neptuna jest najczęściej odwiedzaną, główną atrakcją turystyczną Alghero. Jest otwarta cały rok, chyba że wiatr mistral powoduje zalewanie wejścia do niej; wówczas jest zamknięta. Dlatego warto każdorazowo przed wyprawą upewnić się, że jest otwarta.
Gdzie zjeść w Alghero na Sardynii? 7 adresów sprawdzonych osobiście
Zwiedzanie Groty Neptuna
Jeśli zdecydujecie się popłynąć łodzią, to koszt – w zależności od przewoźnika – wynosi około 17 euro, a wejście do jaskini jest automatycznie zarezerwowane. Natomiast przed wejściem należy dodatkowo kupić bilet w cenie 14 euro. Rejs łodzią polecam dla wszystkich osób mających problemy z poruszaniem się oraz dzieci, a także wszystkim przy wysokich temperaturach powietrza. Pamiętajmy, że po zejściu ze schodów (około 660 stopni) potem należy znów nimi wrócić! Zwiedzanie jaskini drogą lądową to koszt 14 euro wraz z zejściem schodami i należy wcześniej zarezerwować bilet na tej stronie.
Jeśli pragniecie wybrać się do Alghero w towarzystwie przewodnika, który zorganizuje Wam wycieczkę od A do Z, a przy tym opowie mnóstwo ciekawych historii o mieście, cywilizacji nuragów, wydobyciu korala czy bogactwie Parku Przyrody Porto Conte, to skontaktujcie się ze mną.
- Zaobserwuj blogowy profil na Instagramie;
- Dołącz do obserwujących fanpage'e bloga na Facebooku;
- Dołącz do blogowej grupy na Facebooku;
- Obserwuj mnie na Twitterze;
- Subskrybuj kanał na YouTube;
- Jestem również na Tik Toku;
- Moje e-booki znajdziesz w blogowym sklepie internetowym;
- Moje drukowane książki znajdziesz np. w Empiku.